ROTTERDAMS NIEUWSMS Overlastverordening Rotterdam blijkt goed te functioneren 9Opdat het nimmer meer gebeurt zoals veertig jaar geleden1' Kamercommissie uitgenodigd voor een bezoek aan Wilton Salarissen voor RSV'ers veilig Expositie over Geuzen Extra celruimte in huis :vaflv bewaring Museum- plannen blijven tot eind mei bevroren Grenzen voor woonvergunning worden opgeschroefd Werf terughoudend Zuiger door de brug Rotterdamse kabel goed voor veertig netten Taiwan: zorgen over afbouw onderzeeërs GEB wil voorlichtingsbus ZATERDAG 5 MAART 1933 Vlaardingen „Onze demo cratie is verre van volmaakt. De oude idealen van vrij heid, gelijkheid en broeder schap zijn nog lang niet gere aliseerd. Maar ze zijn waard pm voor te blijven strijden, opdat nimmer meer gebeurt wat ons veertig jaar geleden is overkomen." Dat zei directeur H.A. Paape van het rijksinstituut voor oor logsdocumentatie (RIOD) gis teravond bij de opening van de tentoonstelling 'De achttien doden' over de Geuzen, de eerste verzetsgroep in ons land die haar oorsprong vond in het Waterweggebied. De tentoonstelling in het Vlaaxdingse Streekmuseum Jan Anderson wordt juist nu gehouden, omdat koningin Be atrix volgende week zaterdag op de Vlaardingse Markt een Geuzenmonument zal onthul len. Paape memoreerde dat het gis teren precies 42 jaar geleden was dat enkele tientallen Geu zen hun vonnis hoorden uit spreken. Dat resulteerde er in dat vijftien van hen, alsmede drie februaristakers, op 13 maart op de Waalsdorpervlak- te door de Duitse bezetter wer den gefusilleerd. Volgens de directeur van het RIOD heeft de tentoonstelling twee facetten: het consumptie ve en het produktieve. „Met het consumptieve doel ik op het kennis nemen van wat zich heeft afgespeeld onder het nazi-regime en met het produktieve op het nadenken en beantwoorden van vragen als waarom en waarvoor heb ben de Geuzen, en met hen zo vele anderen, hun leven gege ven of in de waagschaal ge steld." Op de tentoonstelling, de eer ste over slechts een verzets groep, zijn allerlei wetens waardigheden over de Geuzen te zien: verzetsbrieven, illegale pamfletten, authentieke kran- teberichten van een NSB'er over het Geuzenproces en veel fotomateriaal. Het Streekmu seum Jan Anderson (Kethel- weg 50, Vlaardingen) is iedere zaterdag en de eerste zondag van de maand, goede vrijdag, 2e paasdag, 2e pinksterdag en op 4 en 5 mei geopend van 14 tot 16 uur. Ook kan men een afspraak maken. Opening tentoonstelling „de 18 doden", op de achtergrond een nagebouwd stukje kamp. Den Haag Het huis van bewaring in Rotterdam, waar nu nog 163 gedeti neerden verblijven, krijgt er 93 plaatsen bij. De inge bruikneming van de A- vleugel van de gevangenis in Scheveningen levert 40 extra cellen op in plaats van 60. Dat heeft minister Korthals Al tes'{justitie) de Tweede Ka mer laten weten. De halfopen inrichting in Heerhugowaard zal plaats gaan bieden aan 200 extra gedetineerden in plaats van de aanvankelijk aange kondigde 180. Deze capaciteitsveranderingen zijn voorzien voor de jaren 1983 en 1984. De minister, meldt dat hij nog niet Weet waar de vijf miljoen gulden die hij minder op het gevange niswezen wil bezuinigen, van daan moet komen. Met dit be drag moeten de aangekondig de bezuinigingen tot 1986 zijn teruggebracht tot 40 miljoen gulden. De toenmalige staatssecretaris Scheltema van justitie kwam vorig jaar met het plan om het aantal plaatsen in gevangenis sen en huizen van bewaring de komende jaren met 600 uit le breiden. Dit jaar zouden er 266 plaatsen moeten bijkomen. Het kabinet heeft voor dit jaar 35 miljoen gulden uitgetrok ken voor meer celruimte. Er is geen geld beschikbaar voor extra bewaarders. Rotterdam De uitvoe ring van de museumplan nen van Rotterdam zal in ieder geval tot 27 mei ge schorst blijven. Op die da tum zal de gemeenteraad beslissingen moeten ne men over de tweede grote bezuinigingsoperatie in de gemeente. B. en w voelen er niets voor om voor de musea eerder aan te geven, hoeveel geld er be zuinigd moet worden, zodat de plannen, misschien in aange paste vorm, toch door kunnen gaan. In een brief aan de raad maakt het college duidelijk, dat de tweede bezuinigings ronde ook voor de musea hard zal aankomen. Hel te bezuini gen bedrag zal rond de 2,5 mil joen gulden liggen. Daarom gelooft het college niet, dat de plannen voor de bouw van een nieuw maritiem museum, de uitbreiding van het museum J$or Land- en Volkenkunde de aanpassing van Boy- -msns-Van Beuningen voor ae Collectie Van Beuningen-De wriese zonder meer door kun nen gaan. *$e bezuinigingen zullen zeker zodanige gevolgen hebben ^oor het aantal museummede- &érkers, de ten toons lellings- wdgetten en andere uitgaven, '3»t van een verantwoorde ex ploitatie van het totale nieuwe museum-areaal geen sprake jneer kan zijn, alladus het col lege. B. en w. kunnen de raad geen zekerheid geven, dat de bezuinigingen in het museum beleid tot 2,5 miljoen beperkt zullen blijven. Daarom vragen zij de raad in te stemmen met opschorting van alle plannen Jot de discussie over de tweede bezuinigingsronde. Rotterdam Rotterdam wil de huur- en koopgren zen voor de woonruimte verdeling verhogen. Deze grenzen bepalen het aantal kamers, dat een woning mag hebben ten opzichte van de gezinsgrootte om voor een woonvergunning in aanmerking te komen. Voor huurwoningen wordt de grens, waarbij eisen gesteld worden aan het aantal kamers, verhoogd van 620,kale huur per maand naar f 670,— Voor koopwoningen blijft die grens op 152.000,gehand haafd. De grens voor vrije ves tiging wordt iets verlaagd, van f 211.000,— naar 194.000,—. De tussengrens, waarbij men over een kamer meer mag be schikken, wordtr voor huur woningen verhoogd van 425,— naar 450,en voor koopwoningen van f 81.000, vrij op naam naar f 100.000, kosten koper. De Nederlandse Bond van Ma kelaars heeft zich afgevraagd of de verhogingen zin hebben. De bond wijst erop, dat er een, sterk verminderde vraag is naar woningen boven 350, huur per maand en dat in die hogere huur klasse de leeg stand toeneemt De directeur van Woonruimtezaken meent echter, dat problemen bij leeg stand door individuele onthef fingen moeten worden opge lost. Hij is er geen voorstander van om nu al tot een versoepe ling van de normen over te gaan. Verolme Botlek snel uit RSV s - A iXGU Rotterdam De overlastverordening van Rotterdam is een goed instrument om de gewenste kwaliteit van de leef- en woonsituatie te bereiken. Dat is de belangrijkste con clusie van de werkgroep Overlast, die vorig jaar sep tember is ingesteld. De werkgroep geeft wel een aantal adviezen, die de hui dige verordening effectiever kunnen maken. Zo vindt de werkgroep, dat de overlastvergunning op naam van de feitelijke exploitant van een inrichting moet ko men te staan en niet op naam van een 'belanghebbende'. Bij verandering van exploitant zonder verandering van be drijfsvoering moet er een dui delijke overgangsregeling ko men. Bij een wijziging van. de exploitatie echter, dient de be staande overlastvergunning direkt te vervallen en moet worden gewacht op een nieu we vergunning. De werkgroep is verder van mening, dat het toezicht op de vergunning naar de dienst voor bouw- en woningtoezicht moet, waarvoor personeelsuit breiding nodig is. De politie dient klachten te onderzoeken en al deze klachten moeten aan een in te stellen overlast- commissie worden gemeld. Deze commissie moet het col-' lege van b. en w. advies geven. Bij een eensluidend advies zou de directeur van bouw- en wo ningtoezicht gemachtigd moe ten zijn om een overlastver gunning te verlenen of te wei geren. Het gevolg is wel, dat men niet meer bij de gemeen teraad in bereop kan gaan, maar op de Arob-rechter is aangewezen. Het verkeer op rijksweg 15 heeft vrijdag voor de brug over de Noord wat vertraging ondervonden omdat de zuiger „Tau rus", een van de grootste ooit boven de brug ge bouwd, er door moest. Deze cutterzuiger met een lengte van 112 meter en 19 meter breed vroeg wat extra stuurmans kracht om onder de brug door te komen. De zuiger is gebouwd bij „De Mer- wede" in Hardinxveld- Giessendam in opdracht van Zanen en Verstoep en wordt binnenkort na de proeftocht en het proefbaggeren opgele verd. Schiedam - Ben W van Schiedam hebben de vaste kamercommissie voor eco nomische zaken uitgeno digd voor een werkbezoek aan Wilton-Fijenoord. De uitnodiging is tot stand ge komen in overleg met de directie en ondernemings raad van de Schiedamse scheepswerf. „Het doel van zo'n bezoek is niet in de eerste plaats het verstrekken van informatie," stelt de Schiedamse wethouder Reinier Scheeres. „Als ze de werf zien, weten de kamerle den tenminste waarover ze praten. Want nu hebben ze geen flauw idee." Uit informele contacten fi&et de voorzitter van de kamer commissie, Arie van der Hek, is Scheeres (PvdA) gebleken dat zijn partijgenoot positief is gestemd over een dergelijke uitnodiging. Scheeres noemt het inpraten op de parlementariërs het bes te instrument om de toekomst van de scheepwerf veilig te stellen. „Een afslanking van Wilton betekent nog al wat. Het is met 2600 werknemers de grootste werkgever in onze gemeente. Als wij 25 miljoen konden ophoesten, net als Rot terdam voor de RDM wil, zou den wij daartoe ook bereid zijn. Maar ik zou niet weten waar een gemeente als Schie dam dat vandaan zou moeten halen. En zelfs zo'n bedrag heeft minister an Ardenne een druppel op een gloeiende plaat genoemd." Reddingsplan Inmiddels zijn directie en on dernemingsraad van Wilton ook begonnen met de opstel ling van een reddingsplan. OR-secretaris Jaap Eijken- boom verwacht dat het conti nueringsplan, zoals het wordt genoemd, over enkele weken gereed zal zijn. Volgende week zal worden gesproken over de toekomst van de reparatie en nieuwbouwactiviteiten. Over de organisatiestructuur zijn beide partijen al overeengeko men dat Wilton alleen verder moet en dus helemaal moet worden losgemaakt wan ande re RSV-bedrijven. Wel is de ondernemingsraad er voor stander van dat er een samen werking blijft bestaan met de andere RSV-scheepswerven. „In moeilijke tijden kun je het personeel dan op die plaatsen inzetten waar de grootste be hoefte is," aldus Eijkenbocm. De ondernemingsraad is ui terst bezorgd over de staus van de directie. Eijkeriboom:„'s~ Morgens praten zs bij ons over Wilton, maar 's middags zijn ze bij de RDM bezig. Dat is een gespleten verantwoor delijkheid, waar de onderne mingsraad niet mee uit de voe ten kan. Want de problemen bij Wilton en de RDM ver schillen aanzienlijk." Rotterdam De Rozenburgse werf Verolme Bot lek kan snel uit de surcéance van betaling. Hetzelf de geldt ook voor Verolme Heusden en Thomassen- International, aldus de bewindvoerders van RSV gisteren in het onderhoud met vakbonden en cen trale ondernemingsraad. Een fusieplan voor Verolme IJsselmonde mei het montage bedrijf RSVM in Vlissingen is nagenoeg afgerond. De enige die een samengaan nog kan verstoren, is de provincie Zee land die mogelijk geld wil ste ken in het Zeeuwse bedrijf. Gedeputeerde staten van Zee land willen van de NV Pro vinciale Zeeuwse Elektrici teitsmaatschappij een bedrag van 50 miljoen gulden rente loos lenen om de bedrijven van de Koninklijke Maat schappij De Schelde te Vlissin gen te behouden. Over de vorm waarin en de manier waarop het geld aan de ver schillende onderdelen van de Schelde beschikbaar zal wor den. gesteld, 2ullen nog bespre kingen moeten worden ge voerd. De vijftig miljoen kan worden geput uit de reserves van de NV PZEM. Directie en personeel van Verolme Botlek reageren te rughoudend op de medede ling. „Het overleg moet nog starten. Eerst willen we de condities kennen waarop we uit surcéance kunnen", aldus personeelsvertegenwoordiger Louis Couwenberg. Hij sluit de mogelijkheid niet uit dat bij een overhaaste en ondoordachte beslissing er een onvoldoende basis is voor een gezonde bedrijfsvoering. „Stel dat het startkapitaal weinig is dan gaan we bij een slechte re- paratiemarkt in het najaar als nog failliet", aldus Couwen berg. Directeur H.D.Sonne van Ver olme Botlek wil niet vooruitlo pen op de gesprekken met de bewindvoerder die volgende week aanvangen. Ook hij wenst eerst de condities te kennen, waarop zijn bedrijf RSV kan verlaten. De plannen voor een arbeids pool die de Industriebond FNV heeft voor ontslagen werknemers, zijn door het mi nisterie van sociale zaken gun stig ontvangen, aldus districts- bestuurder Dik Nas. Hij zei dit na een gesprek met enkele topambtenaren van dat minis terie. Het is mogelijk om met de pool enkele honderden tot een duizend werknemers in het Waterweggebied voor de arbeidsmarkt te behouden. Voor de RDM beginnen vol gende week woensdag de ge sprekken. De bewindvoerders zullen apart spreken met on dernemingsraad en directie over het reddingsplan voor de scheepsreparatie en de offsho re. „Maar we proberen nog voor die tijd een reddingsplan op te stellen waar achter ook de directie kan staan", aldus voorzitter Rinus Vischschra- per van de ondernemingsraad bij RDM. Directie en personeel zitten nog niet op één lijn omdat RDM-top vindt dat 35 miljoen voor de redding van de repa ratie-afdeling te weinig is. Het gesprek gistermiddag tus sen het personeel van R.DM en .de Rotterdamse havenwethou der Roel den Dunnen heeft geen nieuwe gezichtspunten opgeleverd. Rotterdam zegt nog steeds geen kans te zien om 25 miljoen te steken in de RDM. Het geld zou direct te recht komen bij de banken. Om de RDM te steunen met een risico-dragend kapitaal is politiek niet haalbaar. De scheepswerf Piet Smit jr. heeft een overlevingsplan bij de bewindvoerders ingediend, waarbij zelfstandigheid van de werf voorrang heeft. Verder zullen enkele tientallen werk nemers moeten afvloeien. Hel plan wordt in een later sta dium door de bewindvoerders beoordeeld. Manotherm in Schiedam en Botlek blijft in de toekomst een dochter van Wilton-Fije- noord. Voor de 140 werkne mers van dit bedrijf houdt dit besluit in dat hun toekomst af hangt van de overlevingskan sen van de Schiedamse werf. Rotterdam De uitbreiding van het Rotterdamse kabel net van zeven naar dertien televisienetten, die dinsdag avond 22 maart ingaat, is nog maar een begin. De nieuwe apparatuur op het dak van de Medische Facul teit, is geschikt voor het door geven van veertig tv-kanalen. Volgens het GEB, de exploi tant van het net, kunnen satel lietzenders als 'Satellite TV', 'Gorizont 1' (Rusland) en de Franse legerzender. zo worden doorgegeven, wanneer de overheid daarvoor toestem ming geeft. Metingen hebben uitgewezen dat de zenders, die er eind deze maand bijkomen. BRT 1, RTBF 1 en Antenne 2 (Frank rijk) redelijk tot goed van kwaliteit zijn. De ontvangst van BBC 1 en 2 en van Anglia TV (ITV) laat echter vaak te wensen over. Daar kan het GEB geen verandering in brengen. Het energiebedrijf wil de kijkers slechts de moge lijkheid bteden naar Engeland te kijken, wanneer de atmosfe rische omstandigheden dat toelaten. Taipeh/Rotterdam De regering van Taiwan maakt zich zorgen over de afbouw van de twee onder zeeërs bij Wilton-Fijenoord in Schiedam, zo blijkt uit een commentaar in het semi-officiële blad 'Free China Weekly'. „Als er geld wordt betaald voor het onderzeebootcontract, hebben wij het recht te ver wachten dat het wordt besteed voor de bouw van beide sche pen en niet voor kolengraaf- maehines", aldus het blad. Onderminister van economi sche zaken Wu Mei-Tsun heeft gezegd dat Wilton-Fijenoord de contractueel aangegane verplichtingen moet nakomen. Volgens de Rotterdamse advo caat mr. W.L.M, Nouwen die de belangen van de Taiwane- zen behartigt, maakt de werf voorlopig geen kans op een vervolgorder voor nog twee onderzeeërs of op nieuwe aan betalingen na de 370 miljoen gulden die al zijn overge maakt. Hij heeft herhaald dat Taiwan geen belangstelling heeft om de werf over te nemen. Waarschijnlijk volgende week komt een delegatie van Tai wan naar Nederland om te praten over de voortgang van de bouw van de onderzeebo ten. Rotterdam De salarissen voor de RSV'ers die bij bedrijven werken waarvoor een boedelkrediet is, krijgen over deze maand hun salaris. Die garantie hebben de be windvoerders van RSV gis teren aan de vakbonden en centrale ondernemingsraad gegeven. Over de salarissen van de vijftienhonderd werknemers die bij de scheepsreparatie en offshore-afdeling van de RDM werken, heerst ondui delijkheid. Vorige maand kregen de RDM'ers hun loon op het laatste nippertje nog uitbetaald, 'omdat de rege ring zich daartoe uit sociale overwegingen verplicht voelde. Voor het personeel van Ver olme Elektra in Maassluis moet het salaris komen uit de eigen inkomsten. Volgens de Rotterdamse ad vocaat mr. W.G.van Hassel liggen de bewindvoerders nog volop in de clinch met de Nationale Investerings bank over het uitbetalen van de boedelkredieten. „Het is volop tobben over die laatste vijfenzeventig miljoen gulden", aldus mr.Van Hassel gisteravond op een bijeenkomst van RSV-crediteuren. Hij zei dat de bewindvoerders hem dit telefonisch hadden meege deeld. Volgens de advocaat is het normaal dat in tijden varv surcéance geld moei zaam binnenkomt. De opvolger van de voorzit ter van de raad van bestuur, ir.A.Stikker, die op 1 maart is afgetreden, is J.van Rijn geworden. Hij is nu met de bewindvoerders de belang rijkste man van het concern. Rotterdam Het gemeentelijke energiebedrijf (GEB) wil een voorlichtingsbus in gebruik gaan nemen. Volgens het energiebe drijf moeten mensen uil de buitenwijken te lang reizen naar het huidige voorlichtingscentrum in de Rochussenstraat. Een bus die afgelegen wijken en gemeenten bezoekt zou ook de mensen daar kunnen bereiken. Het is de bedoeling dat de bus, die twee ton moet gaan kosten, op vaste tijden in de verschillen de wijken en gemeenten staat, zodat zij een net zo vertrouwd beeld wordt als het voorlichtingscentrum aan de Rochussestraat. Het GEB denkt door de bus doeltreffender voorlichting te kun nen geven en de publieke opinie ten opzichte van het bedrijf te verbeteren. De commissie voor financiën buigt zich maandag over het bus plan van het GEB.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1