ROTTERDAM GRAAG £0)AAN. Mark wil gymles behouden De praktijk van de haven is toch anders RS V-crediteuren verenigen zich 1 Glasbak blijkt succes Ouderenbond wil meer verzorgings tehuizen X Kamer van Koophandel adviseert ondernemers Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 5 maart 1933 vVD-kamerlfd Jacobse luistert aandachtig toe. Actievoeren initiatiefnemer Schuilinga spreekt de volle zaal toe. iiet hij niet zitten, de crediteuren kunnen zich beter sterk ma- ken voor het overeind houden van de RS V-bedrijven. 'Die 35 miljoen aan vorderingen topj e van de ijsberg' Rotterdam Het initiatief van de heren Schuilinga en Van der Pol, directieleden van Marflex BV uit Zuidland, om de crediteurs van RSV te verenigen, heeft veel respons gekregen. Hoewel het merendeel van de toehoorders slechts luisterde en nauwelijks aan het woord wilde komen, bleek voor met name de uitleg van mr. W. G. van Hassel grote belang stelling te bestaan. Op de vergadering werd wel duidelijk hoeveel vorderingen er nog uitstaan. De honderd crediteurs (die ruim 7000 per soneelsleden vertegenwoordig den) hebben in totaal nog ruim 35 miljoen gulden tegoed van RSV. De initiatiefnemers be nadrukken hierhij echter wel dat er nog meerdere crediteu ren ziin die echter niet op de bijeenkomst aanwezig waren, ^oeveel dat er zijn kon men niet zeggen. *Onze ruwe schatting is dat het om een totaalbedrag van zo'n 200 miljoen gulden gaat", aldus Schuilinga. „Daarbij zit dan niet het bedrag wat verlo ren gaat aan bestellingen voor RSV die nu niet meer afgeno men worden." Duidelijk werd ook uit de bliksem-enquête dat zestig procent van de aanwezi ge ondernemers vreest op kor te termijn in betalingsmoeilijk heden te komen. Mr.Van Hasselt raadde de cre diteuren aan om bij prestaties boter bij de vis te vragen: „Contante betaling in tijden van surcéance is heel normaal. De kans om anders iets van uw geld terug te zien, is anders minimaal". Anonimiteit, dat was het meest belangrijke voor de voornamelijk onderaannemers en leveranciers van het afta kelende Rijn-Schelde-Veroime concern. Geen van de credi teurs was bereid aan de pers openheid van zaken te geven om te voorkomen 'dat de lij kenpikkers en aasgieren nog meer kans krijgen om toe te slaan', zo luidde de summiere verklaring. Bovendien heeft de directie van Marflex aan den lijve on dervonden dat openheid van zaken geven direct de eigen crediteurs oproept. Directielid Van der Pol: „Ook wij kregen vrijwel meteen verontruste crediteurs bij ons, die vreesden dat ook zij naar hun geld kun nen fluiten. Zo ver is het nog lang niet maar wij vonden het toen wel tijd worden dat er iets gecombineerd zou gebeu ren." Het probleem is echter, dat de onzekerheid onder de credi teurs groot is. Of, zoals mr. Van Hassel het aan het eind van zijn betoog uitdrukte: „Het trieste van deze zaak is, dat ei genlijk niemand weet hoe de zaak er voor staat en hoe de toekomst er uit zal gaan zien." Hoe de veelal kleine bedrijven echter uit de moeilijkheden moeten komen bleef een open vraag. Actievoeren had geen zin, daar was men het wel over eens. Beslag leggen, het zal slechts in beperkte mate toepasbaar zijn. Alleen dan, wanneer goederen aan RSV geleverd zijn en de betrokken leverancier contractueel heeft vastgelegd dat hij eigenaar blijft totdat het geleverde be taald is. Dan is het concern ondanks de huidige situatie verplicht de goederen terug tc geven. Acties, dat zag ook VVD- raadslid Jacobse, als enige Ka mervertegenwoordiger aanwe zig, niet zitten. „Wat momen teel belangrijker is, is, dat jul lie proberen de RSV-bedrijven overeind te houden. Dat moet centraal staan in de hele ope ratie. Het is enigszins verge lijkbaar met de A DM (Amster damse Droogdok Maatschap pij), waar niet alleen de ge meentelijke overheid bijsprong maar ook toeleveringsbedrij ven een klein deel van de vor deringen kwijtschold om op die manier het bestaan van de werf te waarborgen en geen belangrijke klant te verlie zen." Jacobse wees er nog maar eens op dat van de kant van het rijk geen steun meer verwacht moet worden. „De 150 miljoen gulden die Is uitgetrokken voor RSV bedroeg de totale begroting van het ministerie van economische zaken voor 1983. Gelukkig is het wel zo dat de lagere overheden nu Alle ondernemers kregen een blanco briefje waarop zij de totale vordering in moesten vullen. ook om de hoek komen kijken. Want daar zijn jullie veel af hankelijker van dan van het rijk," Volgens initiatiefnemer Schui linga is de ramp niet te over zien als de regering niet op korte termijn met een oplos sing komen voor de noodlij dende crediteuren. „Gelukkig zijn er bedrijven die niet meer voor honderd procent afhan kelijk zijn van RSV. Die heb ben zich ook min of meer kun nen indekken. Maar helaas zijn er ook nog erg veel bedrij- Rotterdam De glasbak blijkt een succes! Tot die conclusie komt de Roteb na twee jaar er varing met 120 containers voor-lege-flessen. Vorig jaar haalde men 2800 ton glas op in de bakken. Een jaar eerder was dat 2100 ton en de ver wachting is dat die hoeveel heid nog verder zal groeien. Men wil het aantal glasbakken uitbreiden en ook nieuwbouw wijken van de «containers voorzien. Rotterdam Er moeten tneer verzorgingstehuizen komen in Rotterdam. Oudere mensen wachten nu veel te lang voordat zij in een ver zorgingstehuis kunnen wor- den opgenomen. Het centraal orgaan Samen werkende Bonden van Oude ren heeft de gemeente drin gend verzocht bij het rijk aan. te kloppen om dit te realise ren. Het ouderenorgaan vindt ,dat er veel te weinig gebeurt aan de verbetering van de verzorgingstehuizen. Door het ontbreken van financiële mid delen en het oerwoud van pro cedures en regels komt de „Voorgenomen renovatie veel te weinig van de grond. De Bonden van Ouderen drin gen er bij de gemeente op aan alles in het werk te stellen om de renovatiewerken zo spoedig mogelijk uit te voeren. Mark Oortwijn haalt samen met enkele getrouwen hand tekeningen op om de gymnastiek lessen te behouden. Rotterdam Negentien is-ie, en met de grappen van andere scholieren weet hij nog niet goed raad. Maar Mark Oortwijn weet wel dat de afschaf fing van de lessen gym nastiek voor vijfde en zes de klassers van Havo en VWO een ramp zouden betekenen. „Een heleboel leerlingen hebben dan helemaal geen lichaamsbeweging meer, om dat hun ouders net lidmaat schap van een sportvereni ging niet kunnen betalen." Om de dreigende ramp af te wenden heeft de lange Havo-scholier een handteke ningenactie op touw gezet. Met vier getrouwen stroopt hij dagelijks het schoolplein van zijn school (het Mont- foortcollege) af op zoek naar leerlingen die nog niet heb ben getekend. „Eerst lopen jullie te kanke ren over de gym en nu moet het ineens blijven", grappen veel medescholieren voor zij een handtekening op de lan ge lijst zetten. Mark gaat er serieus op in: „Ik heb nooit op gym gemopperd!" Inmid dels heeft hij wel al vijfhon derd sympathiebetuigingen op papier, en vandaag be zoekt hij andere scholen om dat aantal nog te vergroten. Maandag zal het pakket handtekeningen worden overhandigd op het ministe rie van Onderwijs en Weten schappen. En dan is het af wachten of het Rotterdamse nastieklessen veelomvatten- protest gevolgen zal krijgen, der zijn dan het sporten bij „Want vast staat dat de gym- een vereniging", zegt Mark. Over belasting en automatisering Rotterdam De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam en Beneden-Maas houdt in april drie bijeenkomsten voor het midden- en kleinbedrijf onder de titel: hoe betaal ik als ondernemer zo weinig mogelijk belasting en hoe houd ik mijn bedrijfskosten laag door het gebruik van een micro-computer. Uit een onderzoek is namelijk gebleken dat er bij beginnende maar ook bij al gevestigde ondernemers in die sector grote be hoefte bestaat aan praktische informatie over belastingen en au tomatisering. Een aantal deskundigen zal uitleg en advies geven over beide onderwerpen. De bijeenkomsten worden in de Kamer-kantoren in Rotterdam en Vlaardingen gehouden. x ven die wel op RSV steunen. Die hebben het moeilijk het geen ondermeer aan Kalkman te zien is. Dat is de eerste in een vermoedelijk nog lange rij." Schuilinga vreest ook nog, dat de banken hun geduld snel gaan verliezen. „Het is nou eenmaal een traditioneel pa troon dat door dit soort zaken het debiteurenbestand steeds kleiner wordt. Hetgeen bete kent dat de dekking voor de rekening-courant onvoldoende gaat worden en de banken de kraan dichtdraaien. Dat is een groot gevaar wat sneller zal opdoemen dan de meeste on dernemers denken." Zijn eigen bedrijf, gespeciali seerd in het vervaardigen van pompen, heeft een vordering bij RSV lopen van 550.000 gul den. Zijn compagnon Van der Pol: „Eigenlijk waren wij toe vallig bij RSV bezig. We wer ken zelden voor dat concern. Het is hoe dan ook een nare ervaring geworden en we moeten nog maar afwachten hoe het verder moet. Voor ons bedrijf (waar negen man per soneel in dienst »s) zal het ge lukkig niet werkelijk fataal zijn." Dit, in tegenstelling tot andere ondernemers, waarvan som migen volgens geruchten voor meer dan een miljoen gulden aan vorderingen hebben uit staan. Op initiatief van Schui linga en Van der Pol werden op de vergadering blanco briefjes uitgedeeld waarop ie dereen de naam van de firma en het bedrag van de vorde ring in moesten vullen. Van dat pakket wordt een rapport opgesteld wat later zal worden voorgelegd aan de minister van economische zaken, Van Aardenne. 'Dan horen jullie het ook eens van een ander', moet Roel den Dunnen, wethou der van de haven, hebben gedacht toen hij zijn com missieleden optrommelde voor een tocht door de ha ven. Je bent dan wel raadslid en je krijgt alle voorstel len uitvoerig uitgewerkt op papier, maar er gaat toch niets boven het direc te, persoonlijke contact met de mensen en de din gen met wie en waarmee je bezig bent. Deze week is de commissie dus een dag op stap ge weest. De wethouder, vier raadsleden van PvdA en CPN (want groter is de commissie tegenwoordig niet), de directeur van het Havenbedrijf, nog vijf ambtenaren en een handje vol journalisten. Zo'n werkbezoek aan een aantal bedrijven in de ha ven is uiterst waardevol. Men wordt in één dag bij gepraat over een heleboel onderwerpen en men aan schouwt de nieuwste ont wikkelingen, waarmee be drijven bezig zijn. Die be drijven stellen het ook op prijs dat de stedelijke po litici zich ter plekke op de hoogte komen stellen. Je hoort havendirecteur Henk Molenaar in de ver gaderingen van de raads commissie dan wel ver slag doen over zijn pogin gen om een aantal bedrij ven tot de bouw van een nieuwe fruïtierminal aan de Merwehaven te bewe gen, maar uit de beschou wingen van de directie van Seaport blijkt hoe ur gent die bouw is. Seaport is er van overtuigd, dat er groei zit in de over- en op slag van fruit, groenten, vis en vlees. In de Merwe haven zit de handel vlak naast de deur en de hande laren willen nu eenmaal hun partijen onder hand bereik hebben. Het blijkt, dat Seaport met lede ogen scheepsla dingen fruit naar Antwer pen ziet gaan, omdat ze in Rotterdam eenvoudig niet kunnen worden geaccomo- deerd. Aan de ene kant stuit je bij zo'n bedrijf op inspirerend ondernemer schap. Maar dat blijkt dan niet te kunnen doorbreken doordat er geen schot te brengen is in de onderhan delingen over een geza menlijke fruiterminal met Muller Thomsen, dat de tijd gebruikt om de prijs voor een stuk oud haven terrein nog wat op te jut ten. Overigens krijgen de raadsleden straks nog een aardige vraag voorgelegd: het GEB zou een stuk grond achter de centrale Galileïstraat voor de fruit- terminal moeten afstaan om het haventerrein wat meer diepte te kunnen ge ven. Maar het GEB voelt daar niet voor omdat het een stukje kade voor de behandeling van zware stukken wil overhouden. De raad mag uitspreken wat hij belangrijker vindt: de overslag van tonnen fruit nu, of de zekerheid dat het GEB wie weet wanneer ooit eens een zwaar stuk voor de kant krijgt. Seaport had een heel ver haal te vertellen over de herstructurering, waarvan binnenkort de bouw van een nieuwe terminal aan de Brittanniëhaven het sluitstuk wordt. Het verhaal van ECT met zijn containers is weer een heel andere story. De ha ven mag dan in januari te gen zorgwekkend lagere cijfers zijn aangelopen, bij ECT hebben ze daarvan niets gemerkt, aldus een optimistische zegsman daar. Hij verheelt overi gens niet, dat ECT wel zor gen heeft: Antwerpen duikt ver onder de markt om Jadingpakketten 'te kopen'. Dat legt de relatie naar het feit, dat Rotterdam het van een enorme service moet hebben om zijn klan ten te kunnen vasthouden. Het grootste container schip van vandaag blijkt tien mille per uur te kos ten. Als een schip een paar minuten op een loods moet wachten, scheelt dat al honderden guldens. Havendirecteur Molenaar geeft er mee aan, dat het een slechte zaak is op het loodswezen te bezuinigen om door een andere dïen- stindeling een paar lood sen te sparen. Een reder betaalt graag dik honderd gulden loodsgeld meer als hij daardoor verzekerd is van een loodsbeschikbaar- heid van 95 procent: in 95 van de honderd gevallen kan hij rekenen op directe behandeling. De problemen bij de EMO, ver op de Maasvlakte, zijn weer van geheel andere aard. Ook daar een direc tie, die het ondanks de zor- door Koos de Gast. gelijke economie, wel ziet zitten. Er is een flinke uit breiding in uitvoering, die dit erts- en kolenoverslag- bedrijf tot een van de grootste en modernste in de wereld maakt Maar als de Duitsers nu niet met zes duwbakken mogen gaan varen en daardoor Ladingpakketten naar andere havens ver dwijnen, dan wordt het wel moeilijk de touwtjes aan elkaar te knopen. Afgezien van de politieke verantwoordelijkheid, die een raadslid ook voor hel reilen en zeilen van zo'n bedrijf draagt: wie een ha ven bestuurt moet toch op zijn minst dat merkwaar dige maanlandschap op zo'n massagoedbedrijf heb ben gezien om over het ha- vengebeuren te kunnen meepraten. Enorme bergen erts en kolen in bruine, grijze, blauwachtige en zwarte tinten zijn de weer slag van besluiten, die een raad ooit eens heeft geno men om kademuren te la ten aanleggen, die duizend gulden per centimeter kos ten.... De leden van de raadscom missie zijn dus nu gewa pend voor hun werk, zo zou men veronderstellen. Mis. Hoewel de datum voor zo'n excursie al we ken van te voren vast staat, blijken raadsleden een zo druk bezet leven te hebben, dat ze voor het laatste deel moesten afha ken. Aad Zevenbergen had een gegrond excuus, hij moest gaan vergaderen in de raadscommissie kunst zaken. Maar Van Middel koop en Hoogendoorn zijn kennelijk de weg kwijt ge raakt, toen zij achter dc bus aan naar dc Maasvlak te reden. Alleen Roel van Veldhuizen van de CPN heeft de rit netjes afge maakt. Daar hebben dan een wet houder, ambtenaren en be drijfsdirecties hun best voor gedaan: om raadsle den zo goed mogelijk te in formeren. Geen belangstel ling. Hoewel je als Plein-schrij ver zo'n gebeuren wat af standelijk zou moeten vol gen, bekruipt je in die si tuatie toch een gevoel van plaatsvervangende schaamte. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even verandering in. Maak hem o£ haar abonnee. Zo gefikst en goed beloond! Want voor die kleine moeite krijgt u deze, twee zwaar verzilverde^ mini-poesjes thuisbezorgd. Mot0er O p°sfcode- I W°onplóüts. Qaar.- f pos(coc(< f Wo°npiaa(S; - 3ele/oon.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3