ROTTERDAMS HIEUWSBLfiO Last RSV op schouders grote werven "Geheime' gesprekken met Taiwan gestart GRAAG .GEDAAN. Meer caravans op Keileweg Kopers voor kleinere bedrijven Amerikaanse interesse voor RDM ■Bflgjayry:M l'fiQAf n Onvoldoende communicatie middelen hij rampen Directeur Booy Clean in bewaring Kolencentrale Maasvlakte duur en smerig Spijker op z'n kop 'Dubbelde Palmboom moet open blijven' Opruiming gemorste olie duurt i 0 ""■«c,abo- t I I □ROTTHfflAM ZATERDAG 12 MAART 1983 Uitbreiding aangt.vraagd Rotterdam De Rotterdamse GG GD en de Centrale Post Ambulancevervoer Rijnmond (CPA) beschikken over onvol doende communicatiemiddelen om bij een grote ramp doetref- fend te kunnen optreden. Dat blijkt uit een rapport dat de hulpverlening bij de treinramp op 27 december vorig jaar analyseert. Hoewel voor de buitenwe reld de hulpverlening, die dag vlekkeloos is verlopen en alle slachtoffer tenslotte goed zijn opgevangen, zijn binnenskamers de hulpverlenings-instanties op nogal wat problemen gestuit. „Met de huidige communicatiemiddelen kan de GG GD Rot terdam en CPA Rijnmond niet voldoen aan de haar door de overheid opgelegde taken", schrijven de instanties in het rap port. Een gevolg van de slechte communicatie was, dat de ziekenhui zen niet goed ingelicht konden worden over het aantal slachtof fers dat naar hen zou worden vervoerd en dat de aard van het letsel niet tevoren kon worden doorgegeven. Ook de coördinatie liet door de slechte verbindingen te wensen over. Eén van de oorzaken is dat er onvoldoende kanalen ter beschik king zijn, bij een dergelijke ramp. Nu gebruiken verschillende diensten dezelfde kanalen, waardoor de GG GD niet in de gelegenheid was belangrijke informatie door te geven. Ook was de communicatie tussen NS-personeel en het coördina tiepunt van de GG GD ter plaatse was slecht. Een gevolg hiervan was dat de Rode Kruisploeg, die in de kantine van de voetbalvereniging Neptunus was ondergebracht, buiten spel is gezet. Licht gewonde reizigers gingen nu op eigen houtje naar de ziekenhuizen. Om in de toekomst deze problemen te voorkomen heeft de di recteur van de geneeskundige dienst dr. J. van der Meer voorge steld aan de minister van verkeer en waterstaat om een extra verbindingskanaal voor dit soort rampen open te stellen. Een andere zaak, die vooral het ziekenhuispersoneel verwon derde, is dat de spoorwegen en de politie, zonder dat zij het van elkaar wisten, in de ziekenhuizen bezig waren gegevens te ver zamelen van de slachtoffers. De ziekenhuizen waren hiervan niet tevoren op de hoogte gesteld. Politiek eist opening ran zaken Rotterdam De 43-jarige Jo hannes Booy, directeur van het gelijknamige tank- en scheepssehoonmaakbedrijf Booy Clean, en zijn 38-jarige bedrijfsleider zijn gisteren m bewaring gesteld. Dinsdag moeten zij verschijnen in de raadkamer van de rechtbank. De twee wordt oplichting en valsheid in geschrifte verwe ten. Booy Clean wordt ervan verdacht door illegale lozingen van chemisch afval onder meer de Geul haven te hebben vervuild. De Tweede Kamer heeft de regering gevraagd opening van zaken te geven over de milieuvervuiling die het be drijf heeft veroorzaakt. Kamerleden van nagenoeg alle fracties hebben de minis ters van verkeer, volkshuis vesting en justitie verzocht met spoed informatie te ver strekken over verschillende aspecten van de affaire. Volgens PvdA-Rijnmond- raadslid Len Edzes-van Loon maakt het gebeuren rond Booy een uitgebreid onderzoek noodzakelijk naar de kwaliteit van de bagger in de Wiihelmi- nahaven te Schiedam, waar het bedrijf Tankercleaning is gevestigd. Ook bij het tanker schoonmaakbedrijf in de Bot lek zou het havenslib onder zocht moeten worden op de aanwezigheid van kankerver wekkende stoffen. Bovendien probeert Len Edzes via schriftelijke vragen aan de weet te komen, hoe vaak de afgelopen tien jaar de Geulha ven bij Booy Clean is uitgebag gerd, en 20 ja, waar dan dal slib gebleven is. Een bodemon derzoek op de eventuele stort plaatsen mag dan niet uiblij- ven. stelt het PvdA-Rijnmond- raadslid. Rotterdam Het ombouwen van de centrale op de Maasvlakte voor kolenstook is financieel riskant en slecht voor het milieu. Zowel uit een oogpunt van kosten als van milieu kan beter worden gekozen voor de ontwikkeling van warmte/krachtkoppeling in het Rijnmondgebied. Dit heeft de Stichting Natuur en Milieu in een be zwaarschrift aan het Openbaar Lichaam Rijnmond geschreven. Volgens de stichting voegt het kolenpro- ject te veel verontreiniging aan de toch al zwaar ver zuurde lucht toe. Rotterdam De vier grote werven, 'De Schel de' in Vlissingen, Wilton-Fijenoord, de Rotter- damsche Droogdok Maatschappij en Verolme- Botlek, krijgen de last van het noodlijdende RSV-concern op de schouders. Dit hebben de bewindvoerders van RSV vak bonden en centrale ondernemingsraad gisteren in het wekelijkse overleg laten weten. Het grote probleem voor deze bedrijven zullen de kruisverbanden zijn, 20 bleek tijdens het overleg. Bewindvoerder rar. F. Meeter denkt nog enkele maanden nodig te hebben, voordat er een juridische oplossing is gevonden voor de nauwelijks te ontwarren knoop van financiële constructies van het HSV-concern. De geldelijke positie die elk bedrijf in relatie tot RSV heeft, is deze week in kaart gebracht. Vooral de kleinere bedrijven staan in het rood. Drie grote werven krijgen nog geld van het concern: 'De Schelde' rond de vierhonderd mil joen gulden, Wiiton-Fijenoord 212 miljoen en de RDM een honderd miljoen gulden. In het gesprek van gisteren zijn de bewind voerders lange tijd stil blijven staan bij de juri dische aanpak, die moet leiden tot een defini tieve ontvlechting van RSV. Er zijn drie moge lijkheden: een onderlinge overeenkomst tussen bedrijven en crediteuren, waarbij de schulden worden afgeregeld of het zogenoemde doorzak- scenario, een sterfhuis-constructie zoals die bij OGEM is toepgepast. De derde mogelijkheid, het akkoord gaan van alle 1X6 directeuren van RSV bij verzelfstandiging van één van de be drijven, is tot nu toe door de Nationale Investe ringsbank tegengehouden. Voor de meeste kleinere bedrijven van Rijn- Schelde-Verolme Is inmiddels een al of niet gunstige oplossing in zicht gekomen. Kopers hebben zich onder meer aangemeld voor de Rotterdamse werf Piet Smit jr, Electron Breda, Data Centre in Spijkenisse en Pannevis- Utrecht Verkoop van de gieterij in Middel burg, een onderdeel van 'De Schelde', ligt eveneens in het verschiet. Faillissementen dreigen voor RSV Automation en het Londense Premier Shipping and Engi neering Ltd, een dochter van Wilton-Fijenoord Bancor in Zaandam, eveneens een onderdeel van Wilton, is deze week failliet verklaard, zo deelde bewindvoerder mr.Meeter mee. Voor Norco, een zusterbedrijf van Bancor in Zaan dam, is faillissement voorlopig afgewend. De kansen op verzelfstandig voor de Machine fabriek Breda, Verolme Elektra in Maassluis en Thomassen-Internationaal worden door de be windvoerders prositief ingeschat. RSV is ak koord met de voorwaarden, maar de banken moeten nog een akkoord gaan met de financie ring. Voor Veroime-Heusden dreigen aanzienlijke problemen. Broere, die bij de werf een opdracht heeft geplaatst voor de bouw van twee chemi- caliéntankers, wil voor 15 maart zekerheid. Wanneer Veroime-Heusden dan niet uil surcé- ance is, trekt de rederij de opdracht terug. Hetzelfde probleem geldt ook voor de machine fabriek van 'De Schelde', waar twee motoren worden gebouwd voor Van der Giessen- De Noord. Wanneer de onzekerheid rond de Vlis- singse werf te lang blijft voortduren, plaatst Van der Giessen-De Noord de opdracht elders. Daarmee gaat ook een vervolgopdracht van nog eens vier motoren verloren. Rotterdam De onderhandelingen met Tai wan over het tekort op de twee duikboten die voor dat land op de Sehiedamse werf Wilton- Fijenoord worden gebouwd, zijn gisteren op een geheime plaats begonnen en worden van daag voortgezet. De afronding wordt volgende week verwacht. Het resultaat van de onder handelingen is van groot be lang voor het voortbestaan van Wiiton-Fijenoord dat 260 miljoen gulden mist van de 400 miljoen gulden, die Tai wan al heeft aanbetaald. Het geld is verdwenen in de bo demloze put van RSV. De komst van de Taiwanczen, die twee weken terug al naar ons land zouden afreizen, is verzwegen, omdat de Taiwa- nezen ruchtbaarheid bij hun aankomst niet op prijs stelde, aldus een woordvoerder van de Sehiedamse werf. Tijdens het wekelijkse overleg met vakbonden en centrale ondernemingsraad maakte be windvoerder mr.F, Meeter be kend dat de onderhandelingen met Taiwan waren begonnen. Verder merkte de bewind voerder op dat voortzetting van de marinewerf in Schie dam alleen kan als de twee duikboten bij Wilton-Fije- noord worden afgebouwd. Maar ook in dat geval zullen er bij de werf onvermijdelijk ontslagen vallen, aldus mr.Meeter. Sleun voor RDM ln hetzelfde gesprek maakte de bewindvoerder bekend dat een Amerikaans bedrijf de Rotterdamse Droogdok Maat schappij met vijf miljoen gul den wil ondersteunen. In wel- Erik Scholten slaat een grote spijker, dwars door een bal lon, de muur in. Het startsein voor de verbou wing van het Emmahuis. RotterdamMet vaardige hand heeft Erik Scholten, lid van het Q en Q-team, door het slaan van een spijker in de muur gistermiddag de aanzet gegeven voor de verbouwing van het Emmahuis in de Van der Sluysstraat. Het Em mahuis zal na verbouwing beschikbaar zijn als wooncentrum. Het centrum omvat 122 tweekamerwoningen en vijf eenkamerwoningen, alsmede ruimte voor algemeen gebruik. Bovendien zal een in wonend huismeester beschikbaar zijn. De maandelijkse kosten worden, inclusief verwar ming, schoonhouden van gangen en algemeen te ruimte, voorlopig geraamd op 750 gulden voor de eenkamerwoning en 900 gulden voor de tweekamerwoningen. De regeling van individuele huursubsidie is op deze woningen van toepassing. Vanaf 16 maan kan men, volgens de procedure van het servt-, ce-woningen circuit, inschrijven voor dergelij-. ke woningen bij alle Rotterdamse dienstencen tra. Inwoners van centrum-noord kunnen zich, na hiervoor eerst telefonisch een afspraak te hebben gemaakt, aanmelden bij dienstencen trum Walenburg. Daar is ook een informatieve brochure verkrijgbaar. ke vorm is onbekend, „We weten niet wie het is. en wat het bedrijf wil", aldus Jules Bindinga, voorzitter van de bedrijfskadergroep bij de RDM. Het reddingsplan voor de re- paratiewerf op Heyplaat wordt volgende week door het lid van de raad van bestuur, ir- .Spanraft, voorgelegd aan eco nomische zaken, zo werd giste ren bekend gemaakt. Voor waarden is wel dat dit week einde een financiële onderbou wing voor het plan op tafel wordt gelegd, dat de instem ming kan vinden van de be windvoerders. De Industriebond FNV vindt nog steeds dat de reparatie-af deling van de RDM levensvat baar is. Ze kan ook instemmen met elk plan dat uitmondt in het open houden van deze af deling. „Maar de directie zat beter moeten zorgen voor een financiële onderbouwing en met voorstellen moeten ko men, die de gemeente Rotter dam in de gelegenheid moet stellen daadwerkelijk aan de slag te gaan met die 25 miljoen gulden die is toegezegd", aldus districtsbestuurder Dik Nas. Gisteren hebben de bewind voerders de Rotterdamse regio definitief meegedeeld, dat hei tot een verplichte samenwer king moet komen tussen de marinewerf van de RDM en 'De Schelde'. In het overleg werd toegege ven dat ook de marine-afde ling niet aan een afslanking kan ontkomen. Het zou vol gens ingewijden gaan om 162 man. In een vertrouwelijke nota wordt honderd man ge- Kamcr van Koophandel: Rotterdam "Het museum de Dubbelde Palmboom moet blijven'. Dat schrijft de Rotter damse Kamer van Koophan del aan het Rotterdamse ge meentebestuur. „Sluiting zal zeer ernstige gevolgen hebben voor Delfshaven, mede voor de jonge ambachtsbedrijven en de detailhandel aldaar", aldus de brief. De Kamer vraagt het college van burgemeester en wethou ders om bij de verdere bezui nigingen de musea zoveel mo gelijk te zien 'als toeristisch en recreatief element zijn musea van niet te onderschatten be tekenis, Ze vormen een hoek steen van het stedelijk-cultu- reel klimaat en vormen een belangrijk onderdeel van de aantrekkelijkheid van deze stad'. - -.Si Rotterdam Het eroscentrum aan de Keile weg is gisteren met twee caravans en een werkkeet uitgebreid. In totaal staan nu zes ca ravans waarin prostïtuées werken. De werk keet dient als kantoor voor de sexbazen. Ook is er gisteravond extra verlichting aangebracht, zodat het alternatieve 'eroscentrum' in het don kere havengebied nu extra opvalt, alsof er sprake is van een kermisterrein. Maandag zal het volgende kort geding voor de Rotterdamse rechtbank dienen, dal door zes bedrijven aan de Keileweg is aangespannen. Ondertussen toont het gebeuren aan de Keileweg aan, dat er in Rotterdam behoefte is aan een dergelijk cen trum. Ook dit onwezenlijk aandoende earavan- prostitutïe-centrum trekt nog de nodige klan ten. Veel taxi-chauffeurs steunen de sexbazen met hun initiatief, 's Nachts worden koffie en klanten aangevoerd. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even verandering in. -4c/r©s. Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst PostCOd en goed beloond! Want voor die kleine moeite krijgt u deze, twee zwaar verzilverde 4 mini-poesjes thuisbezorgd. T1)V,nq; °0"Plaats. I p°ncody- - Tele/oona 1 -nPOst2 Een vaartuig van de Roteb bezig met de opruiming van de olie. Rotterdam De Roteb is tot gisteravond laat met groot materieel bezig geweest met het opruimen van de 250.000 Liter olie, die door een defec te koppeling bij de Gulf Raf finaderij in de 5e Petroleum haven was gestroomd. De verontreiniging bestond voor het grootste deel uit zware stookolie en uit enkele dui zenden liters dieselolie. Door de werking van eb en vloed dreigde de olie zich over andere havens te ver spreiden, maar dit kon uit eindelijk worden verkomen. Behalve de Roteb werd ook een oliebeslrijdingsvaartuig van Shell ingezet. Volgens de Rotterdamse poli tie is de olie in het water te recht gekomen, nadat een koppeling in een leiding tus sen twee wal-tanks defect raakte. Dat gebeurde toen men op het raffinaderijter rein van Gulf bezig was met het overpompen van dieselo lie en stookolie van de ene tank in de andere. Hierbij kwam ook 20'n 170.000 liter olie op de kant terecht. Het westelijk deel van Voor- ne-Putten werd 's middags geteisterd door een golf van stank, die veel weg had van rottende eieren. Volgens de DCMR (Dienst Centraal Mi lieubeheer Rijnmond) kan deze stank het gevolg zijn ge weest van oliemorsing. Voor al in Brielle was de stank in dringend.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1