14 WATERWEG Bart V er steeg luidt expo in De iep verdwij nt uit 't Sterrebos en Harga Vlaardingen blijft met kater zitten jac.de groot i Kunst brengt filosofie Estomba naar Wassenaar ACHTERGROND Diefstal uit scholen Peugeot/Talbot -Verkoop -Service. EEGEIMRAAM Paasdagtocht programma rasburo Schiedamse Ateliers 8 Zeefdrukken op perspex Puntsgewijs Touwtrekken om de woningwet (1) Auto's bekrast O Ib 50.- U O 35.- 45.- 50-- 35.- U UI Rotterdams Nieuwsblad donderdag 17 maart 1983 RW In bet Stedelijk Museum Schiedam, Hoogstraat 112, is vanaf morgen voor de achtste maal werk te zien van jonge Schiedamse kunstenaars. De tentoon stelling heeft de titel 'Schiedamse ateliers 8' meegekregen. Jos Hachmang installeerde een ruimtelijk schilderij over de volle lengte van een van de museumzalen. Het is een tweedelig werk waarbij door middel van kleurtegenstellingen, verf streek. afmeting en ver houding van de beide de len een sfeer ontstaat die de bezoeker als het ware het schilderij laat binnen treden. Naast deze instal latie toont Hachmang een overzicht van recente schilderijen en tekenin gen. Marcel Warmenhoven la art in een surrealistische sfeer driedimensionale te keningen op hout zien. die tesamen met tekeningen op papier fantasierijke rei sindrukken vormen van bijvoorbeeld maanbesche- nen landschappen, verla ten spoorwegperrons en vreemd lopende autowe gen. Clara van de Water is de derde kunstenaar in deze expositie. Met haar bron zen beelden confronteert zij de bezoeker direct met de herkenbare werkelijk heid van dieren en men sen. Museumdirecteur Hans Paalman zal de tentoon stelling morgenavond om acht uur openen. De expo sitie is te zien tot 25 april; dagelijks van 10 lot 17 uur en op zondag van 13 tot 17 uur. 1 Archetypen uitgebeeld in het werk van Jorge Estomba. De Vlaardingse galeriehou der Jos Noordhuizen zet zijn schreden vanavond naar Wassenaar. Ten huize van de ministre-conseiller van de Oostenrijkse ambas sade, dr. Hans Brunmayer, wordt een door Kunst+ ge organiseerde tentoonstelling geopend van het werk van Jorge -Estomba, een 44-jari- ge Argentijnse kunstenaar. Die expositie duurt vier da gen Het is wat ver weg, maar Noordhuizen weet al van Vlaardingse kunstbroe ders dat zij toch gaan kij ken. Want Estomba maakt mooie dingen: zowel grafiek en schilderijen als sculpturen. Vanuit zijn filosofie, dat de ontwikkeling van de wereld zonder tijd en ruimte is, dat hij als mens in het univer sum niet op zichzelf staat, probeert hij" ook zijn werk te doen. Daarbij streeft hij na uitsluitend daaraan vorm te geven, wat hem ook als overtuiging zonder de beletselen 'van „eigen meningen" voorkomt. Hier in vindt hij een band met archetypen, zoals die door de vroege mensheid ge bruikt zijn. Estomba is zeer zinnebeeldig ingesteld. Het adres, waar deze semi- Vlaardingse expositie ge houden wordt, is Duindigt 8, tussen Den Haag en Was senaar in. De gitarist en liedjeszanger Bart Versteeg opent morgen avond om acht uur op muzi kale wijze de nieuwe exposi tie in de Vlaardingse galerie te Kunst en te Keur (Smalle Havenstraat 13). Op de ten toonstelling zijn werken te zien van Nol Kok, Ciska Kok en Ben Fühler. Nol Kok, die al een hele rits exposities in binnen- en bui tenland op zijn naam heeft staan, is aanwezig met pente keningen (oostindische inkt). In zijn werk staan natuurlij ke vormen en organische structuren centraal. Naamgenoot Ciska Kok ex poseert keramiek gemaakt van steengoed klei. De gla zuur die zij gebruikt stelt ze zelf samen met gebruik van oxydes. Zelf zegt ze van haar werk: „De drang naar vrij- Coska Kok's Ontkieming. Vanaf morgen te zien in Te Kunst en te Keur. heid kenmerkt zich in mijn werk door doorbraak en groeiprocessen. Door te stop pen op het moment van doorbraak wordt de vlucht naar vrijheid gesymboli seerd." Van Ben Fuhler zijn er pen tekeningen in gemengde technieken te zien. Hij is au todidact en van jongsaf bezig met tekenen. Ben probeert door zijn werk droomwerel den naar de mensen over te brengen. „Merendeels sprookjesachtig maar soms ook met een knipoog naar de werkelijkheid," aldus FUhler. Te Kunst en te Keur is op vrijdagen geopend van 19 tot 21 uur, op zaterdagen van 10 tot 13 uur en van 14 tot 17 uur en volgens afspraak. De tentoonstelling duurt tot 9 april. Vlaardingen Na een lange tijd verbouwen brengt het Vlaardingse Zonnehuis aan de Dillen burgsingel weer tentoon stellingen- Tot en met 10 april hangt er werk van Ike Schols. De kunstena res/part-time lerares Iaat zien wat je met de combi natie perspex en zeefdruk ken kunt doen. Zij maakt haar zeefdruk ken op opaalkleurig per spex in grijs en zwart. Door het perspex aan de voor- en achterkant te be drukken ontstaan prachti ge effecten. De expositie in het ont moetingspunt is dagelijks te bezoeken tussen tien en acht uur. Hessel van der Wal, de gro te kracht achter cabaret Ho- noloeloe, treedt vrijdag 18 en zaterdag 19 maart op in thea ter De Teerstoof aan de Nieuwstraat in Schiedam. De twee voorstellingen beginnen om 21.00 uur. Het program ma, „De droom van een slo per" is aangekondigd als „meedogenloos kritisch met mild venijn". Hessel van der Wal wordt begeleidt door een combo. Wijkgebouw de Hoekstee in Hoek van Holland stelt sinds kort de deuren open voor amateur-kunstenaars die graag willen exposeren. Ma kers van schilderijen, teke ningen, wandkleden, kera miek en andere kunstzinnige zaken kunnen hun werk kos teloos tentoonstellen in het wijkgebouw. Als ze dat wil len kunnen ze op de expositie ook werk verkopen en de' Hoekstee wil daar zelfs in be middelen. Belangstellenden kunnen contact op nemen met N.A. Kats, die op werk dagen van negen uur 's mor gens tot een uur 's middags bereikbaar is op telefoon nummer 01747-4588. In sociëteit QT aan de Nieuwstraat in Schiedam treedt zaterdag de groep The Dutch op. De band brengt new wave in de stijl van XTC. Aanvang 22.30 uur. Het Gemengd Rijnmond Koor brengt zaterdag 26 maart in de grote Kerk in Vlaardingen de Mattheus Passion van Johann Sebasti- aan ^-.ch ten gehore. Het concert begint om 19.30 uur. De solisten zijn Azjan Blan ken (Evangelistpartij?, Robert Holl (Christuspartij), Jennie Veenïnga (sopraan), Reinata Heemskerk (alt), Robert Cou pe (tenor aria's). Kees Bol (bas aria's) Koos Bons (orgel) en Cecile Bogaerts (claveeim- bel). De muzikale leiding is in handen van Piet Struyk. Organist Wim Veldhuyzen geeft vrijdag 18 maart een concert op het orgel van de dorpskerk van Schiedam Ke- thel. Op het programma staan werken van Walter, Bach, Stanley, Bach, Kittel Kuchar. Het concert vangt om 19,30 uur aan. In buurthuis de Pijpelaar wordt zaterdag 19 maart een popfestival gehouden onder de naam VOP-pop. De deel nemende groepen zijn Inpa- sodoble, Headbanger, Anty- these, Pant Pant en Bitch. De gemaakte muziek loopt uit een van latin en funk tot new wave en rock. Het re pertoire van Bitch bestaat uit nummers van de Rolling Sto nes. Het festival begint om 20 uur. Dorthy de Rooij, organiste van de Augustijnenkerk in Eindhoven geeft vrijdag 18 maart een concert op het or gel van de Grote Kerk in Vlaardingen. Zij speelt wer ken van Bach, Van den Kerckhoven en Frescobaldi. Aanvang van het concert; 20 uur. Het Belgische Harmonia Blazerskwintet speelt zondag 20 maart vanaf 15.00 uur in het Visserijmuesum aan de Oosthavenkade in Vlaardin gen kamermuziek. Er wor den werken van Haydn, Duyck, Farkas en Souris ver tolkt. Annie Jansen uit Maasdam en Cor Gardien exposeren tot en met 5 april het Unilever Research Laboratorium aan de Olivier van Noortlaan in Vlaardingen met schilderijen. De tentoonstelling is in het weekeinde geopend van 14.00 tot 16.00 uur. •Organist Jan van Westen- brugge bespeelt zaterdag 19 maart het orgel van de Grote Kerk in Maassluis. Hij brengt een aantal bewerkingen van psalmen ten gehore van Wil lem Oranje en Feike Asma. Verder voert hij werken van Bach, Mozart, Smart, Widor en Karg Elert uit. Het con cert begint om 20.15 uur. Werken van 17e eeuwse componisten staan centraal tijdens het concert, dat orga nist Geert Bierling en fluitis te Nancy Possman zaterdag 19 maart geven in het stede lijk Museum in Schiedam, Aanvang 15 uur. Sociëteit Joost in de Ooster straat in Vlaardingen houdt zaterdag 19 maart een mu ziekavond met als thema de geschiedenis van de Rolling Stones. Er worden niet alleen platen gedraaid, maar ook de Rolling Stones-film 'Time is on our side' wordt vertoond. Fans van de Stones kunnen vanaf 19.30 uur terecht. Bij CJV sociëteit 'In the mood* wordt zaterdagavond de film Hoge hakken echte liefde' van Dimitri Frenkel Frank vertoond. Hoofdrol spelers zijn Monique van der Ven en Rijk de Gooyer. De rolprent wordt om 21.30 uur gedraaid. Olav Vorsel exposeert van af zaterdag 19 maart met Schilderijen en gouaches in het gemeentemuseum van Maassluis. De expositie duurt tot en met 17 april en wordt zaterdag om 15 uur geopend door de heer Chris Ruigrok. Het gemeentemuseum is open van dinsdag tot en met zondag van 14 tot 17 uur. Schiedam Wat doet Schiedam ter bestrijding van de iepziekte? De gemeente haalt gewoon alle iepen weg. 'De bomen zullen vervangen worden door essen en es doorns. Als er nu maar geen esziekte komt, zoals in 'Engeland... Het gevreesde boomvirus heeft ook in Schiedam a! tien tallen iepen het leven gekost, maar in het Hargapark en hei Sterrebos (Volkspark) staan er nog volop. Niettemin woekert 'hier de ziekte voort. De plant soenendienst acht het voor een 'duurzame instandhouding van de beplanting hoogst noodza kelijk. dat de gemeenteraad - geld uittrekt voor enkele maatregelen in beide parken. Hiermee zal totaal 2,8 ton ge moeid zijn en maandag wordt hierover beslist. De twee parken hebben een bijzondere functie in Schie dam. Zij maken een essentieel onderdeel uit van de zoge naamde 'groene long', die door de stad heen loopt en de Maas boulevard in Sehiedam-Zmd een milieuvriendelijke en re creatieve verbinding geeft met het polderlandschap van Mid den-Delfland. Voor het behoud van sport park Harga en het Sterrebos heeft de plantsoenendienst een beheersplan gemaakt, dal door de betrokken commissies al met instemming is ontvangen. Er blijkt vrij veel kwalitatief slechte beplanting voor te ko men, hetgeen zou verklaren waarom zoveel bomen in met name het Sterrebos op rdck- sichtloze wijze zijn gesnoeid en gekapt. Hc*l zal een hele kluif zijn om waardevolle bomen nog behoorlijk te verzorgen. Dat geldt met name voor het sportpark in de driehoek tus sen Poldervaart, rijksweg 19 en Hargalaan, Het valt ook nu weer op. hoe de gemeente kennelijk heeft afgezien van een oud plan om het Volkspark en het Juliana- park samen te voegen tot één groene 'bufferzone', met hoog uit een fietspad dat dan van de huidige straat ertussen kan overblijven, In het beheers plan wordt er althans met geen woord van gerept. De iepen in sportpark Har ga worden bedreigd met het gevreesde virus. Vervanging door essen en esdoorns lijkt nu het aangewezen 'medicijn' om de ziekte te bedwingen. Vlaardingen De knoop is doorgehakt. De raadscommis sie voor stadsontwikkeling en stadsvernieuwing heeft dinsdag haar goedkeuring ge hecht aan de verdeling over de stad van 193 van de 195 voor dit jaar toegewezen wo ningwetwoningen. Een ver deling over de diverse bouw projecten, die was vastgesteld door het college van B en Wr dat daarbij voor een akelige beslissing stond. Er zijn im mers veel meer plannen in ontwikkeling of in gereed heid dan het aantal sociale huurwoningen, dat Vlaardin gen in 1983 mag beginnen te bouwen. Welk project gaat voor, en op welke gronden? Sinds jaar en dag heeft Vlaardingen in hei beleids programma staan, dat de stadsvernieuwing prioriteit nummer één heeft, Zo'n uit spraak heeft natuurlijk con sequenties. Het was dan ook niet zo verwonderlijk, dat de stadsvemieuwingswijken de afgelopen weken heftig rea geerden toen naar buiten kwam, dat het college voor 1983 voor zo'n 110 woningen de voorkeur gaf aan Holy- Noord, voor welke wijk de plannen voor dik zeshonderd woningen al kant en klaar in de kast liggen. Vooral de Opstwijk roerde zich ge ducht. Daar is men immers —onder druk van het colle gein ijltempo bezig om nieuwbouwplannen voor de Zeeheldenbuurt te ontwikke len, om nog te kunnen profi teren van het contingent voor dit jaar. Ondanks dat hoge tempo waarmee in de Oostwijk wordt gewerkt en ondanks de inzet van ook de bewoners binnen de projectgroep in die wijk is het college als de dood zo bang, dat er met die plan nen iets misgaat. En inder daad: erg veel rek zit er niet in de nu eenmaal erg inge wikkelde procedures: er hoeft maar érgens onver wachte vertraging op te tre den, en het op tijd indienen van de plannen bij het minis terie wordt niet meer ge haald. Dat zou onvermijdelijk inhouden, dal Vlaardingen die betreffende toewijzing van zo'n 130 woningwetwo ningen voor dit jaar kwijt zou - zijn. Het zou in dat geval ook helemaal de vraag zijn, of het zou lukken volgend jaar méér woningen toegewezen te kregen. Meneer, u bent in 1983 niet in eens in staat ge bleken om uw contingent op te maken, waarom zouden we u dan nu meer geven?, zo zou de redenering op het mi nisterie luiden. De raadscommissie voor stadsontwikkeling en stads vernieuwing volgde die ge- dachtengang, zij het dat de raadsleden in het geheel niet gelukkig waren met de nood greep die nu wordt toegepast. Er werd van diverse kanten als restrictie gesteld, dat iets dergelijks maar één keer mag gebeuren, bij hoge uitzonde ring. Dat zegde wethouder Goudrïaan toe. Het college beschouwt Holy de komende door Paul Houkes jaren als o verloopgebied, voor het geval er woningwet woningen overblijven. En dat is een uitstekend uitgangs punt. Toch was niet iedere fractie overtuigd. De CPN/PSP en de SP vonden de redenering van het college maar onzin, terwijl D'66, bij monde van Don Rodrigues, eiste dat er de komende drie jaar verder geen huis gebouwd zou wor den in Holy. Ook niet, wan neer er buiten de contingen ten om gebouwd zou kunnen worden, als op de vrije markt financiering te vinden zou zijn. „Holy is immers geen stadsvernieuwingsgebied", aldus de in dit verband niet erg ter zake doende redene ring van Rodrigues. Dat standpunt van de D'66 fractieleider getuigde niet van al te veel inzicht in de eventuele andere mogelijk heden, die het gemeentebe stuur heeft om woningbouw te realiseren. Het idee om huizen te bouwen zonder rijkssubsidie (en dus zonder dat je aan contingenten vast zit), door particuliere geld schieters voor een project te interesseren, wordt immers met de dalende rentestand steeds reëler. Het valt dan ook te verwachten, dat hier in de nabije toekomst aardige mogelijkheden liggen. Voorlopig echter blijven de lokale besturen van die con tingenten afhankelijk. De discussie, die zich rond dit onderwerp aftekende in de raadscommissie, mag dan ook tekenend genoemd worden voor de situatie waarin de gemeenten terecht zijn geko men. Doordat er —door de bezuinigingen, ook in de wo ningbouwsteeds minder overheidssubsidie komt, kun nen er steeds minder plan nen uitgevoerd worden. Dat heeft niet alleen als resultaat, dat de gemeenten onderling enorm moeten touwtrekken om maar voldoende contin gent te krijgen, maar dat er nu zelfs ook binnen één ge meente Vlaardingen in dit verbandeen evenredig grote touwtrekkerij op gang komt rond de vraag, welke wijk mag gaan bouwen en welke niet. Daarbij gaat het niet alleen tussen de Oost- wijk en Holy: tijdens de dis cussie bleken ook de tegen strijdige belangen tussen de diverse stadsvernieuwingsge bieden zelf al overduidelijk. Oost wil begrijpelijk haar nieuwbouwplannen vol gend jaar na de nederlaag van deze week in één bouw- stroom realiseren. Dat is ech ter v/eer niet reeel ten op zichte van de andere wijken Vettenoordsepolder, Cen trumdie eveneens met bouwplannen be2ig zijn. Op die manier is, net als bij voorbeeld met het sociaal- cultureel werk, wel bereikt dat de pijn van het rijk naar de gemeenten is verplaatst. Die moeten het zelf maar uit zoeken en de klappen opvan gen. De verdeling voor dit jaar is rond. Maar niemand is er ge lukkig mee. Ook al is de be slissing genomen: Vlaardin gen blijft met de kater zitten. Veehouder aan Harreweg moet bedrijf ontruimen Schiedam Veehouder H.F, Daalmeijer moet zijn be drijf aan de Harreweg vóór 1 mei opdoe ken. Burge meester en wet houders van Schiedam heb ben hem laten weten, dat zij andere plannen hebben met het tegenover het pand Harreweg 66 gelegen stukje grond. Die plannen hou den verband met de reconstructie van Midden- Delfland. Het col lege van B en W kan de eis tot ontruiming ge woon stellen, om dat Daalmeijer de grond destijds il legaal in gebruik nam. De veehouder, woonachtig Sehïedam- Groenoord, pro beert de situatie i nu via een brief I aan dc Schiedam se gemeenteraad j nog in zijn voor deel te draaien, maar daar staat een advies van B i en W tegenover J om de zaak aan hen over te laten. De gemeenteraad zal hier vermoe- j delijk weinig aan veranderen. Het I illegale karakter van Daalmeijers I bedrijf in vee en i vlees is hieraan debet. In oktober werd hij al aangeschre ven door het col lege. Als hij niet voor 1 mei ver trokken is, zal de politie ingezet worden om de ontruiming te be geleiden. j Maassluis Uit de Martin Luther Kingschool in Maassluis is na verbre king van een ruit een stereo-cassette deck weggenomen. Uit een tas, die ie mand even had laten staan in de scho lengemeenschap Koningin Juliana, werden enkele zakagenda's, een porte feuille, girobetaalkaarten en ongeveer honderd gulden ontvreemd. Maassluis Onbekenden heb ben in Maassluis enkele auto' moedwillig beschadigd. Bij een personenauto, die geparkeerd stond op de Van Opdamstraat, werd de zijkant met een scherp voorwerp bekrast. Dat zelfde gebeurde bij een auto op de Hoecker; bij diezelfde wa gen werd tevens de voorruit vernield. Van een andere per sonenauto in de Van Opdam straat werden dure siervelgen afgehaald. STEEDS ÓÓK SPECIALE VOORDEEL-AANBIEDINGEN IN N1EUWE-ÉN IN GEBRUIKTE AUTO'S! van Beethovensingel 124 Vlaardingen - Telefoon: 010 - 35 79 00" 3 en 4 april 1e en 2e paasdag VERZORGDE? REIS inkl. koffie met gebak, koffietafel en diner ZEELANDTOCHT inkl. koffie met gebak, koffietafel en diner VALKENBURG inkl. koffie mat gebak, diner 's avonds BELGISCHE KEMPEN inkl. koffie/gebak, diner 's avonds BETUWE/MAAS EN WAAL inkl. koffie/gebak, diner 's middags NAMEN-DINANT inkl. koffie/gebak, diner 's avonds ACHTERHOEKTOCHT Inkl. koffie/gebak, koffietafel en diner HOLLANDSE KUST inkl. koffiergebak, diner 's middags VELUWETOCHT inkt. koffie/gebak, diner 's middags 1 a 1 VOORKOM TELEURSTELLING BOEK NUII o...9 Billitonlaan 10, Vlaardingen, telefoon 010-34367T K

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 2