16 Verdachte Vlaardingse moord in Turkse cel Surinaams welzij nswerk eist keiharde garanties BEL VOOR 010-144144 'Beleid moet rechtvaardiger' Veel vraag naar aandelen Willem s l oren fc-_É*lk ca Justitie draagt strafzaak over Huisarts waarschuwt tegen het borreltje op het werk: 'Ophalen bedrijfsafval door gemeenten gebeurt klandestien' Vroege boom- plantdag CNV schrijft Lubbers: Man bedolven onder bouwkeet Fakkeloptocht voor EI Salvador Gokpand gesloten Mogelijk protestacties in kleine handelsvaart 'Niet bezuinigen op project homo seksualiteit' Rotterdams Nieuwsblad donderdag 17 maart 1983 RZ/RV/EY/RW Rotterdam De kans dat de verdachte van de moord op de 49-jarige Vlaardinger J.J. van Lo- pik in zijn geboorteland Turkije zal worden be recht is groot. De ver moedelijke dader, die onmiddellijk na de moord op 24 november is gevlucht, zit al enkele weken in een cel in de Oostturkse stad Adana, Hij is door de Turkse politie aangehouden op verzoek van het ministerie van justitie. Uit getuigenverklaringen heeft de politie opgemaakt dat de man de woning van de stiefvader van zijn Neder landse ex-vrouw is binnenge drongen. en hem vervolgens met pistoolschoten om het le ven heeft gebracht. De Turk, die m Rotterdam woonde, zou de familie al meer malen hebben bedreigd, omdat hij Informatiedienst, die maan delijks naar Turkije gaat voor de bestrijding van smokkel van verdovende middelen, een belangrijke rol gespeeld. Het ministerie van justitie zal veder via diploma tieke wegen bij de Turkse autoriteiten op vervolging aandringen. 'Alcohol beïnvloedt politieke en economische beslissingen bij zijn scheiding de zeggen schap over zijn kind is kwijt geraakt. Vlak voor de moord heeft hij het kind overigens naar Turkije ontvoerd, waar het nu nog bij zijn familie zit. Voldoende bewijs De Rotterdamse officier van iustïtie mr. L.C. de Wit ver daan dat uit het onderzoek in Nederland voldoende be wijs naar voren is gekomen om de 23-jarige verdachte volgens de Turkse wetgeving te berechten. „Tot nu toe heb ik geen reden om teleurge steld te zijn over de wijze waarop de Turken de zaak behandelen, fk heb er goede hoop op dat de man in Tur kije zal worden veroordeeld", aldus mr. De Wit. Uitleve ring aan de Nederlandse jus titie is uitgesloten, omdat Turkije geen onderdanen uit levert. Bij het overdragen van de zaak aan de Turkse justitie heeft een vertegenwoordiger van de Centrale Recherche Eerste maal Volgens De Wit is het de eer ste maal aat een verdachte van een moord, die naar Tur kije is gevlucht, daar zal wor den berecht. „Overdracht van strafzaken aan hel bui tenland ligt erg gevoelig. Dat komt vooral omdat er grote verschillen zijn lussen de strafmaten in beide landen. Maar hier is dat niet het ge val. Bij drugszaken ligt dat veel gecompliceerder. Daar krijg je hiei een paar jaar voor, maar er zijn landen waar je zonder pardon tegen de muur wordt gezet." Botterdam „Veel belangrijke beslissingen wor den in Nederland genomen onder invloed van al cohol. Zowel in de politiek als in het bedrijfsleven staat de borrel aan de basis van tal van belangrij ke, verstrekkende besluiten. Kijk eens naar RSV: het ene bedrijf na het andere blijkt daar nu toch levensvatbaar. Ik weet zeker dat de alcohol daar rijn invloed heeft gehad." Dat zei de Schïedamse huisarts Ruurd van der Veer gister middag tijdens de openbare discussie over alcohol, die werd gehouden op de Medi sche Faculteit in Rotterdam. Van der Veer maakt in zijn huisartsenpraktijk studie van het maugc alcoholgebruik. „Een of twee borrels maakt ie mand niet dronken. Maar het is wei zo dat zijn gedrag er door wordt veranderd Een onderzoek m Duitsland heeft uitgewezen dat verkeersdeel nemers na een borrel bedui dend slechter gaan reageren. Dat moet aan het denken zet ten." Van der Veer vervolgt: „Ook buiten het verkeer heeft de al cohol invloed op iemands reac ties. Afwegingen worden min der goed gemaakt. Iemand neemt beslissingen zonder alle consequenties te overwegen. Dat gebeurt in bet bedrijfle ven zowel als in de politiek, en kan in beide gevallen zeer verstrekkende gevolgen heb ben." De Schïedamse arts benadruk te dat hijzelf geen geheelont houder is. „Maar de combina tie van drank en werk wijs ik volstrekt af. Alcohol wordt nu als normaal beschouwd. Er wordt beweerd dat een of twee borreltjes geen kwaad kan. ja zelfs goed zou zijn. Ik v 1 daar met klem legen waars* nu wen Iemand kan met voldoende meer lunetloneren onder vloed van drank." Aanpak Over de aanpak van alcohol verslaving bleken tijdens de discussie verschillende menin gen te bestaan. Men is het er niet over eens of zulks vroeg moet beginnen (op school) of dat er pas moet worden opge treden als de alcoholverslaafde daar zelf om vraagt. Wel was iedereen het erover eens dat de zogeheten eerstehjnszorg (bijvoorbeeld de huisartsen) het probleem sneller moet constateren. Zij moet leren de verholen, vage klachten waar door Richard Stomp Jurist: 'Een economisch delict' Rotterdam Alle ge meenten die bedrijfsafval inzamelen, zijn klandes tien bezig. In bet kader van de wet Autovervoer Goederen behoren de ge meenten hiervoor een vergunning te hebben, maar geen enkele bezit deze. Du zegt de Utrechtse jurist mr. C.M.B. Diepenhorst in hel maartnummer van het blad Zegwaardighc-den van de vuilverwerkingsfirma Zegwaard. Volgens Diepen horst hebben de gemeenten collectief een vrijstelling voor het ophalen van huis vuil, maar niet voor het inza melen van bedrijfsafval. „Eigenlijk komt het met heb ben van zo'n door de wet vereiste vergunning neer op een economisch delict. Maar het openbaar ministerie heeft er nooit iets aan ge daan", aldus de jurist. „Een aantal bedrijven begint de Interessante markt van het bedrijfsafval te ontdekken. En dan ontstaan de proble men rond de vergunning. Maar de Afvalstoffenwet is natuurlijk, niet geschreven om de werkgelegenheid bij de gemeentelijke reinigings diensten op peil te houden." mee de verslaat de op het spreekuur komt, ie doorzien Maar voordat zoiets mogelijk is, zal tijdens de opleiding meer aandacht aan het alco holprobleem moeten worden besteed. Opvallend was dat ook de rol van bedrijfsartsen uitgebreid ter discussie kwam. Moeten die actief zijn bij het opsporen van alcoholisme op het werk?, zo vroeg men zich af. In de praktijk blijkt dat nu nauwe lijks te gebeuren. VeeJ be drijfsartsen bemoeien zich er niet mee. Vaak komt de zaak ler sprake als een personeels chef de arts inschakelt om misbruik van alcohol vast te stellen. Zo gebeurt het wel dat de bedrijfsarts wordt gevraagd om een bloedproef af te ne men bij de werknemer, om het bedrijf grond te verschaffen voor een ontslag. Overigens adviseert de inspecteur voor volksgezondheid de bedrijfs arts om aan zo'n onderzoek met mee te werken, omdat een bedrijfarts er m eerste instan tie voor de werknemer is. Hoogovens Waardering was er vooral voor de aanpak bij de Hoogo vens in IJmuiden, waar men een ex-alcoholist heeft vrijge maakt voor begeleiding van drankproblemen. Het imtatief maakt deel uit van een brede re filosofie, waarin de drank op het werk wordt uitgeban nen, „Het is triest dat slechts één bedrijf zover is dat zij daar aandacht aan besteedt", con stateerde men in de bijeen komst op de Medische Facul teit. Als uit de discussie van gister middag een conclusie mag worden gekozen, dan is het misschien deze: Alcoholisme is als probleem moeilijk aan te pakken, omdat het een maat schappelijk aanvaarde versla ving betreft. Mensen bescher men alcoholisten in de eigen omgeving, houden hen de hand boven het hoofd en er kennen het probleem niet als een probleem. Doorbreking van die soepele opvatting te genover alcohol is alleen maar mogelijk als alle instanties die zich ermee bezig houden sa menwerken. Tot slot een conclusie van me vrouw Nienhuis van de Bou- manstïehting: „Je moet erop blijven wijzen tot je misselijk van elkaar wordt. Misschien datje dan een heel klein beetje succes boekt." Een week eerder dan de rest van Nederland hebben leerlingen van de C.J. van der BoomschooI uit Rotterdam- Kleinpolder gisteren de boompiantdag gevierd. Zowel de kleintjes van kleuterschool Dreumesland als de zesdesklassers mochten een eigen boom planten op het terrein voor de schooi aan de Burgemeester Koningssingel. De tien bomen moeten de school niet alleen een fleuriger aanzicht geven, maar ook naar buiten toe duidelijk maken dat de eerbied voor de natuur in de nieuwe basisschool een belangrijk lesonderdeei zal zijn. Rotterdam De CNV, district Zuid-Holland- Zuid hoeft in een brief aan premier Lubbers aandacht gevraagd voor de verontrustende eco nomische ontwikkeling en de werkloosheidscij fers in het Rijnmond- en Drechtstedengebied. Daarbij wordt speciaal gewezen op de toestand in Rotterdam, waar één vacature is op honderd werkzoekenden. De districtsraad dringt erop aan dat het kabinet een rechtvaardiger regio naal sociaal-economisch beleid voert. Men klem dringt het CNV voorts aan op nale ving van hel zogenaamde herenakkoord en wenst dat de beloofde investeringen ook tot uit voer worden gebracht. Ook bepleit de raad dat een beslissing over de ombouw naar kolen van de elektriciteitscentrale op de Maasvlakte in het teken zal staan van het tot nu toe gevoerde brandstoffen-diversificatiebeleid. Ook wordt aandacht gevraagd voor de problemen in de woningbouw. Verzocht wordt ook een proef met de zesbaksd uw vaart mogelijk te maken. Rotterdam Zag het er gedurende enige tijd naar uit, dat de slopershamer niet ver meer af was van het op het Leuvenhoofd liggende deel van de oude Willemsbrug, thans xs er weer optimisme. Overigens heeft de Stichting Willemsto ren, die over een vermogen van tenminste anderhalf miljoen gulden moet beschik ken om van het brugdeel een rechtop slaand monument te maken, nog niet al het benodigde geld bij elkaar. Dit bedrag is in eerste instantie nodig om bankgaran ties te verkrijgen Het bestuur tracht te voorzien in het eigen vermogen door plaatsing van 1500 aandelen ad /1000,-, waartoe een naamloze vennootschap m het leven is geroepen. Er zouden reeds voor meer dan de helft van de aandelen toezeggingen zijn gedaan door een groot aantal Rotterdamse bedrijven. Het gemeentebestuur verleent zijn mede werking door op dinsdag 22 maart in de Burgerzaal van het stadhuis als gastheer op te treden voor een informatiebijeen komst. Architect Rem Koolhaas zal bij die gelegenheid zijn plannen uiteenzetten. Bo vendien zal de première worden gegeven van de film 'Adieu Willemsbrug" van Phi lip Bloemendaal en Gerrii Schilder, Zo kan het restant van de Willemsbrug er komen bij te staan. Rotterdam De Surinaamse welzijnsinstellingen ne men geen genoegen met de toezegging van wethouder Simons om binnen één week een reactie te geven op de subsidie-afwijzing van het rijk. Als dinsdag het overleg tussen de gemeente en de instellingen op niets uitloopt, zullen de instellingen 'verregaande acties' onderne» Dinsdag werd bekend dat het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur weigert de twee bestaande Surinaamse welzijnsinsteliin- Rotterdam De 47-jarige F.J. Deppe uit Rotterdam is gistermiddag om het leven gekomen, toen hij op de Baden Powellaan een bouwkeet op zich kreeg, die uit de takels van een hijskraan viel. De keet werd daar neergezet, omdat er werkzaamheden aan een restaurant verricht moesten worden. Het slachtoffer was bij het plaatsen van de keet behulpzaam. De arbeidsinspectie onderzoekt hoe de kabels van de hijskraan konden losschieten. gen, CUUS en de SSBS, in de huidige vorm verder tc sub sidiëren. Volgens de Surina mer» bleek toen pas dat de gemeente Rotterdam eigen lijk niets tn de melk heeft te brokkelen. De instellingen hebben sinds 1976 geen enkele subsidie- vaststelling meer ontvangen. Vorig jaar werd hen te ken- nen gegeven dat de 'bevoor- schotting' voor subsidie dras tisch zou worden ingeperkt, In 1976 kreeg het Surinaams welzijnswerk 3.5 miljoen gul den. „We worden nu de dupe van een competentie-strijd tussen de gemeente en het rijk. Het laatste half jaar hebben we inhoudelijk gepraat over herstructurering, maar nu blijkt dat Rotterdam finan cieel niets kan doen", aldus Theo Masé van de SSBS. De Surinaamse instellingen willen van wethouder Hans Simons horen wie nu werke lijk bevoegd is tot het nemen van besluiten en eisen garan ties en voorzieningen om hun werk voort te kunnen zetten. Botterdam Uit protest tegen de aanhoudende terreur in El Salvador worden morgen een stille fakkeloptocht en een ma nifestatie gehouden m Rotterdam. Aanleiding vormen de moord op bis schop Romero op 24 maart 1980 en de moord op de vier Ikon-mede- werkers op 17 maart van het vorige jaar. De fakkeloptocht begint om zeven uur *s avonds op het Schouwburgplein en leidt naar het Grote Kerkplein. Daar vindt vanaf kwart over acht de manifestatie plaats in zaal De Heuvel. Aan de optocht neemt Trinidad de Jesus Nieto deel. die als platteland spastor werkt in El Sal vador. Nieto zal ook het woord voeren. Rotterdam Op last van het gemeentebestuur is door de politie een gokpand aar» de Coolhaven 136 a gesloten In dat pand werd sinds september '82 gegokt. Op 23 december kreeg de poli tie een klacht van omwonen den over aan- en afrijden van taxi's en lawaaierig gedrag van passagiers. Op 6 februari werd een inval gedaan, waar bij 67 personen werden aange troffen. Na een hoorzitting is het pand thans gesloten. Rotterdam Zeelieden in de kleine handelsvaart denken aan prikacties uit protest tegen het vastlopen van de CAO-on- derhandelingen. Volgens de Federatie van Werknemersor ganisaties in de Zeevaart (FWZ) zullen zij in dat geval ook hun buitenlandse collega's vragen solidair te zijn. In dat verband wordt gedacht aan sleepbootbemanningen, die bij voorbeeld weigeren een schip te assisteren. De FWZ verwacht eind vol gende week, als de mening van alle 5.500 betrokkeen zee lieden is gepeild, de actieplan nen bekend te maken. De CAO voor de kleine han delsvaart had vorig jaar april al afgesloten moeten zijn ge weest. Rotterdam „Hel is onaan vaardbaar dat de gemeente Rotterdam de financiële bij drage aan het project Homo seksualiteit stopzet. De eman cipatie van homoseksuelen komt erdoor op losse schroe ven te staan." Dat schrijft het 'breed beraad homoseksualiteit' in een brief aan de Rotterdamse gemeente raad. „En dat terwijl de gemeente Rotterdam toch al een achter stand had op de andere grote steden Amsterdam en Den Haag."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4