SPORT Vilas wankelt CUP Geen problemen voor Anderlecht EUROPA 1 CUP I euromQ CUP li Engelse clubs liggen eruit Dundee United stuit op doelman Waterschei verrast Paris St.Germain Ook Hovenkamp naar Canada Jonge Zwitser Hlasek geeft visitekaartje af Mark Dickson schakelt Lendl uit APPIE HAPPiE HOUDT VAN EEN LEKKER TOETJE Y Rotterdams Nieuwsblad donderdag 17 maart 1983 ïllï Rotterdam - Wie had er, tot gisteravond, eigenlijk ooit van Jacob Hlasek gehoord? Niemand toch. Ja, enkele weken terug klapt-? de 17-ja rige Jongeling bij de inter land Zwitserland-Nederland Huub van Boeckel. En zon dag, tijdens het kwalificatie toernooi voor het tiende ABN-wereldtennïstoernooi Munchen De Amerikaan Mark Diekson zorgde in Mun chen voor een sensatie. Diek son versloeg in dc eerste ronde van het WCT-tennistoernooi de Tsjechoslowaakse topspeler Ivan Lendl. De setstanden wa ren 6-1 6-2. Het was de tweede nederlaag van de als eerste geplaatste Lendl binnen vier dagen. Zon dag verloor hij in dc finale van het Grand Prix-toernooi in Brussel van de Australiër Peter McNamara. verbaasde de lange Zwitser wel door de manier waarop rnij achtereenvolgens man- '.ren als Dowdeswell, Sadri en Popp behoorlijk soepel van de baan speelde. Aardig, zo'n jong talent in het hoofdtoernooi oordeelde men maandag in Rotterdam. Toen Hlasek echtei ook in de eerste ronde nog de baas bleef over 'lucky loser' Andrews kregen sommigen hem voorzichtig in de galen. Maar ach, z'n tegen stander in de tweede ronde heette helaas Guillermo Vilas. door Hans Koster En aangezien de voormalige flirt van Monaco's prinses Ca roline zich tegenwoordig weer hoofdzakelijk op het tennissen concentreert konden de ruim vijfduizend kijkers deze partij vooraf moeilijk als hoofdmenu van de avond zien. „Eerlijk gezegd had ik me zelf ook weinig van deze wedstrijd voorgesteld". bekende de nummer 266 van de wereld la ter toen hij blozend de vele complimenten over zich liet Vilas: „Als ik overal mijn titel zou moeten verdedigen, had ik geen rust meer". komen. ,,Dat is waarschijnlijk mijn voordeel geweest. Ik had niets te verliezen, kon vrijuit spelen en nam daarom ook maar alle risico's". Een speel wijze die het grijzingsproces bij Vilas' coach Tiriac, vanaf de tribune uiterst druk gebarend en aanwijzingen gevend, be slist bevorderde. Wippend op z'n stoeltje zag de Roemeen ontzet toe hoe zijn pupil in de eerste set, na een 4-0 en 5-1 voorsprong alsnog door de on bevangen spelende Zwitser in de problemen werd gebracht. Bij 6-6 was er zelfs een tie-bre ak nodig om de winnaar van dit bedrijf aan te wijzen. Toen één der lijnrechters zo 'vrien delijk' was om bij 6-5 voor Vi las een correcte bal van Hla sek als 'uit' aan te geven bete kende dat de genadeslag voor de jongeling. Een vvat kracht dadiger optreden onderaan de umpire-stoel had hem onge twijfeld een 'let' opgeleverd. „Ik was boos, teleurgesteld en vergat inderdaad eigenlijk echt te protesteren. Heb zoiets voor zoveel publiek nog nooit meegemaakt. Ja, 2ïet op de te levisie wel eens hoe een McEnroe dat oplost, maar ja. wie ben ik nou helemaal?" Dankzij de arbitrale dwaling ontglipte Hlasek iedere con centratie en de mogelijkheid om te laten zien dat men op korte termijn meer van hem kan verwachten. Ontmoedigd begon hij aan het tweede be drijf, verloor direct al z'n ser vice en kwam niet meer in de wedstrijd. Ja in de tweede game doorbrak'ie nog eenmaal de service van de Argentijn, maar toen was het echt gedaan met de Zwitser. Een verdiend applaus en ruim 4000 dollar rijker verliet hij tevreden de Ahoy-arena. Dat, terwijl meneer Vilas zich dan eindelijk verwaardigde om enige minuten aandacht aan de pers te wijden. Veel meer dan een klucht werd dat optreden echter niet. Waaro- m'ie alsnog naar Rotterdam was afgereisd? „Ach. ik zou in Parijs gaan trainen. Kreeg een belletje uit Rotterdam met de mededeling dat Connors het liet afweten. Nou ik voelde me fit en had daar eigenlijk best zin in. Dus hier ben ik. Be taald? Welnee. Waarom ik als winnaar van vorig jaar niet op voorhand al voor Rotterdam bad gekozen? Ik won vorig jaar zo'n zestig toernooien. Als ik overal m'n titel zou moeten verdedigen, dan had ik geen moment rust meer, vandaar". O ja, had Vilas nog, net als vele anderen kritiek op de speel vloer in Rotterdam? „Nee. echt kritiek niet. eigen lijk. Weet je wat ervoor zorgt dat spelers zo snel geblesseerd raken. Iedere week een ander land, ander eten, ander weer en dan meestal ook nog een andere speelvloer. De komen de weken moet ik. geloof ik, op zo'n zes verschillende soor ten vloer spelen. Als speler kan je dan twee kanten uit. Je leert je zo snel mogelijk aan te passen of je belandt in het zie kenhuis"', aldus dc man die vandaag even heen en weer naar Hamburg vliegt om daar voor de Westduitse televisie een nieuw oefennct te introdu ceren". Voor heel veel geld overigens. Doelman Klaus Pudelko van Waterschei is Kees Kist te snel af. In de kwartfinales van het toernooi om de Eu ropese voetbalbeker voor bekerwinnaars le verde Waterschei in Genk de meest in het oog springende presta tie door Paris St. Ger main na verlenging met 3-0 terug te wijzen. Net zo opmerkelijk was de uitschakeling van Barcelona door Austria Wien en ook Bayern Miunchen moest afscheid nemen van het toernooi na een sensationeel ver lopen duel met het Schot se Aberdeen. Real Ma drid tenslotte is de vier de vertegenwoordiger in de halve finales. De Ko ninklijke uit Spanje werkte een Ö-l-achtcr- stand weg tegen Inter Milan en won met 2-1. Waterschei speelde Paris St. Germain bij vlagen zoek. Gudmunsson hielp de thuis club voor rust aan 1-0 en Roland Janssen bracht de ploegen met een van rich ting-veranderd schol op ge lijke hoogte. In de 115e mi nuut van het spectaculaire duel maakte Pier Janssen het verlossende doelpunt. De Parijzenaars verloren het hoofd en reageerden hun frustaties af op de benen van de tegenstanders. Dat leidde tot uitsluitingen van Le- moult en Boubacar, die eer der in het duel de gele kaart hadden gekregen van scheidsrechter Thomas. Barcelona heeft in oigen huis de kans laten liggen op een plaats in de halve fina les. Steinkogler bracht Austria Wien in de 38e mi nuut verrassend aan de lei ding. Nog leek niets aan de hand toen Alesanco zes mi nuten later voor 1-1 zorgde. In de tweede helft liep Bar celona vergeefs storm. Bayern Mrunchen nam voor dit seizoen afscheid van het Europese voetbal. Na het ge lijke spel van 0-0 in M:un- chen verloor de Beierse ploeg het tweede duel met Aberdeen met 2-3. Bayern werd door de jonge Schotse ploeg twaalf minuten voor tijd letterlijk en figuurlijk knock out geslagen. Binnen een minuut echter veranderden McLeïsh en 2 Hewitt, die twee minuten eerder als invaller in het veld was gebracht, de ach terstand van 1-2 in een voor sprong van 3-2 voor de Schotten, die de laatste vijf tien competitie- en beker wedstrijden ongeslagen wa ren gebleven. Daarmee had de Schotse ploeg tot twee keer toe een achterstand weggewerkt. In Madrid stonden de twee voetbalgiganten uit de jaren zestig tegenover elkaar: Real Madrid en Inter Milan. Het eerste duel was twee weken terug irv Milaan in t-1 geëin digd. Reeds na twintig mi- n tten bezorgde Altobelli de It: lianen een voorsprong van 1-0. Inter wist het be faamde 'catenaccio' evenwel niet naar behoren uit te voe ren. Twee keer doorboorden de Spanjaarden met succes de Italiaanse verdedigings muur. Salguero en Santilla- na troffen doel. Aberdeen (Sch) - Bayern MÜn- chen (WD!) 3-2 (t-1). 10, Augent- haier 0-1. 39. Simpson 1-1, 61. P1!u:gler 1-2. 77, McLelgh 2-2, 77. Hewitt 3-2, Scheidsrechter Vautrot (Fra), toeschouwers: 21.000 (uitver kocht). Aberdeen over naar de hal- s. eerste wedstrijd 0-0. Waterschei (Bel) - Pflris Saint Germain (Fra) 3-0 (na verlenging) (2-0, 1-0). 30. Gudmunsson 1-0. 68. Roland Janssen 2-0, 115. Pier Janssen 3-0. Scheidsrechter. Tho mas (Wat); toeschouwers: 22.500. Rode kaart: Lemoult en Boubacart (beiden Paris). Waterschei naar halve finales, eerste wedstrijd 2-0 in het voordeel Paris Saint Ger main. FC Barcelona (Spa) - Austria Wien (Oos) 1-1 (1-1). 36, Steinko gler 0-1. 44. Alesanco 1-1. Scheidsrechter: Prokop (Odl); toe schouwers: 45.000. Austria naar halve finales, eerste wedstrijd 0-0. Real Madrid (Spa) - Inter Milan (Ita) 2-1 (0-1). 20. Altobelli 0-1, 51. Salguero 1-1, 56. Santiliana 2-1. Scheidsrechter: Christov (Tsj). Toe schouwers: 65.000. Real Madrid gaat over naar de hal ve finales. Het eerste duel eindigde twee weken geleden in t-1. Brussel Geen problemen voor Anderlecht om de halve finales van het UEFA Cup-toernooi binnen te wandelen. Want het zonder Frank Arnesen (na twee knie-operaties nog lang niet de oude) en Kurt Welzl (licht geblesseerd, wel erg uit vorm) spelende Valencia, bleek in Brussel kansloos. Mario Kempes toonde weliswaar dat hij nog altijd klasse in huis heeft, maar de vaak teruggetrokken voetballende Argentijnse spits kon het matige Spaanse team in zijn eentje ook niet tot doeltreffende acties inspireren. Bepaald niet blakend van zelfvertrouwen betrad Va lencia gisteravond het sfeer volle Heizel-stadion. Veer tien dagen geleden immers door Rob Vente was al met 1-2 van de Brus selse sterrenformatie verlo ren. Toen was Miljan Milja- nic nog trainer van het Spaanse elftal. Maar vorige week kreeg de Joegoslaaf zijn ontslag. Hij werd opge volgd door Koldo Aguirre, 43 jaar, oud-speler van Atletico Bilbao, tienvoudig interna tional en de afgelopen ander half jaar 2onder werk. Nadat het armetierige Valen cia gisteravond tot groot en thousiasme van 45.000 kijkers inet 3-1 was geklopt, mompel de Aguirre: „Ach, de competi tie is voor ons natuurlijk veel belangrijker. Ik heb bij Valen cia slechts één opdracht mee gekregen: de ploeg in de eerste klasse te houden". Lozano Bovendien wist Aguirre dat Juan Lozano bij Anderlecht de grote spelmaker was. Dus kreeg de Spaanse Belg een pit tige mandekking van Salvador Ribes. Lozano kwam daardoor amper in het spel voor. Het bleek voor het kwalitatief veel sterkere Anderlecht dit keer evenwel geen bezwaar. Top scorer Er win Vandenbergh: „De kracht van dit Anderlecht is dat we niet van één of twee spelers afhankelijk zijn. Op ons middenveld zijn er meer Brylle en Vercauteren zijn opnieuw dicht bij een Ander- lecht-succes. dan Lozano die een kans kun nen creeren. Bij Anderlecht kan ook iedereen een goal ma ken. Wat dat, betreft is men echt niet van mij afhankelijk". Dat de ploeg van trainer Pol van Himst wat betreft de pro- duktie niet alleen op topscorer Erwin Vandenbergh (in de competitie al 16 treffers) is af gestemd, werd gisteravond weer eens onderstreept. Na een zwak eerste halfuur kwam Anderlecht los. Prompt had Kenneth Brylle uit een lage voorzet van Morton Olsen succes, waarop Michel de Groote, na een geraffineerde actie 0-2 binnen werkte. Alkmaar Ook Hugo Hovenkamp gaat naar Canada. Ed monton Eagles heeft, na Piet Schrijvers een tweede Neder landse international gecontracteerd voor het komende sei zoen. Hovenkamp (32) maakt gebruik van de vrije transfer, die hij bij AZ'67 heeft. Hovenkamp lekende een contract voor twee seizoenen, waarbij nog niet definitief is vastgelegd of Hovenkamp ook de wintermaanden in Canada verblijft voor het indoor-sei- zoen, of dat hij in de herfst weer naar Europa komt. Edmon ton Eagles kwam eerder tot overeenstemming met Piet Schrijvers, Hans Kraay jr. en Andre Oostrom. De kans is groot dat ook Leo van Veen voor Edmonton Eagles gaat spe len. Hofkens Maar het Spaanse team, na de eerste nederlaag tegen Ander lecht overigens op vijf plaatsen gewijzigd, kwam verrassend terug. In de vijfde minuut van het tweede bedrijf kopte Ribes de bal knap achter de specta culaire doelman Jackie Muna- ron. Maar verder liet de Brus selse defensie, waarin de Ne derlander Wim Hofkens een zeer solide rol vertolkte, het niet komen. En nadat de Spaanse orkaan was uitgewoed, sloeg het niet imponerende, maar toch zelf verzekerde Anderlecht weer toe. Na een pass van de teleur stellende Lozano maakte de attente Brylle er ui de 17e mi nuut 3-1 van. De zeer overtui gend voetballende Deen raak te daarna nog eens met een kopbal de paal. .7 QAMË& EK' HEja-Kl, UiE KftCGREN NU DE. (Miooei-LAfUose zee,al meer cam 'n Kwartier VcoG- 6Pra?Kk3 IDIL. 6H - tra/alo PLAATS A ÊM- 2DMAAR TXx5fZ- OA&SÖvJ Aan zes jaren Engelse overheersing in het be langrijkste Europese bekertoernooi is een eind gekomen. Na zes achtereenvolgende triomfen van Engelse clubteams in het toer nooi voor landskampi oenen (Liverpool drie keer, Nottingham Fo rest tweemaal en As ton Villa) zal de Euro pa Cup dit jaar in an dere handen terechtko men. Juventus scha kelde woensdag vol gens verwachting titel verdediger Aston Villa nit. Liverpool, de ande re Engelse vertegen woordiger in de kwart finales, redde het niet tegen de Poolse lands kampioen Widzew Lodz. Juventus stelde in het eigen uitverkochte Stadio Comu- nale zijn kandidatuur voor de overneming van de En gelse heerschappij. Beker houder Aston Villa werd net als in Birmingham flink af geschut inkt. De Franse in ternational Michel Platini leidde, op het door regen spekgladde veld, het Turijn se elftal naar de overwin ning van 3-1. Al na veertien minuten schoot Platini raak. dertien minuten later was Tardelh aan de beurt: 2-0. Na de rust bleef Juventus zijn superio riteit demonstreren. Platini tilde de stand naar 3-0, voor dat Aston-spits Peter Wïthe Dino Zoff passeerde. De Poolse landskampioen Widzew Lodz was met een behoorlijke overlevingskans (2-0 voordeel) naar Liver pool afgereisd. Het uitzicht op de halve eindstrijd werd in de Engelse havenstad ei genlijk geen moment ver stoord. De falende verdedi ging van Liverpool (doel man Grobbelaar) was daar grotendeels debet aan. In de eerste helft kregen beide elftallen een straf schop te nemen. Neal en Tlokinski faalden niet. Na dc pauze maakte Smolarek aan de geveinsde spanning al snel een eind (1-2). In de slotfase zorgden Rush en Hodgson er toch nog voor dat Liverpool, dat zijn ge vaarlijke spits Kenny Dal- glish miste, won (3-2). Bij de twee „reuzendoders" voegden zich gisteravond Hamburger SV en Real So- etedad. De plaatsing van de Westduitse kampioen was nauwelijks een verrassing. In de uitwedstrijd was Dina- mo Ktev al met 3-0 versla gen. Voor het eigen Ham- burgse publiek deed de on geïnspireerde ploeg van coach Happel bepaald met aan klantenbinding HSV, dat zonder de topsco rer uit Tiflis. Bastrup ope reerde, kende het geluk dat Kiev vele mogelijkheden onbenut hel. Bessonov en de ongelukkige Jevtoesjenko (twee keer paal) deden de bal slechts twee keer het doelvlak passeren Hart wig tekende voor de Duitse tref fer L-2). Real Sociedad hield op re gelmatige wijze Sporting Lissabon uit de volgende ronde. De Spaanse kampioen heerste in San Sebastian. Larranaga en Baquero leg den de Spaanse overmacht in doelpunten vast (2-0). Sporting had de eerste wed strijd met kleiner verschil (1-0) gewonnen. Hamburger SV (WDl) - Dinamo Kiev (Sow) 1-2 (0-0). 51. Bessonov 0-1, 61. Hartwig 1-1, Jevtoesjenko 1-2. Scheidsrechter uil Ericsson (Zwe). toeschouwers: 30.000. Gele kaart: Losinski (Dm). Hamburger SV, dat de eerste wedstrijd met 3-0 had gewonnen, gaat over naar de halve finales. Juventus (Ha) - Aslon Villa (Eng) 3-1 (2-0). 14. Platini 1-0. 27. Tar- delli 2-0. 68. Piatmi 3-0. 81. Wïthe 3-1 Scheidsrechter: Keizer (Ned); toe schouwers: 65.000. Eerste wedstrijd 2-1 in het voor deel van Juventus, dat naar halve finales gaat. Liverpool (Eng) - Widzew Lodz (Pol) 3-2 (1-1). 14. Neal 1-0 (straf schop), 33. Tlokmsk» i-i (straf schop). 53. Smolarek 1-2, 79. Rush 2-2, 90- Hodgson 3-2. Scheidsrechter: Trdschier (Wdt>; toeschouwers: 45.000. Lodz heett zich geplaatst voor de halve eindstrijd, de eerste wed strijd werd door Lodz met 2-0 ge wonnen. Real Sociedad (Spa) - Sporting Lissabon (Por) 2-0 (1-0). 41. Lar ranaga 1-0. 68- Baquero 2-0. Scheidsrechter: Rainea (Roe); toe schouwers 3S.000. Real Sociedad naar halve finales, de eerste wed strijd 1-0 in het voordeel var» Spor ting Lissabon. Universitatea Craiova (Roe), Bohemians Praag (Tsj), Benfica (Por) en Anderlecht (Bel) zijn de halve finalisten van de strijd om de HEF A-beker. Benfica en Anderlecht he- gonnen hun tweede wed strijd met een voorsprong van 2-1, veroverd in uit wedstrijden tegen respec tievelijk AS Roma en Va lencia. Benfica kwam in Lissabon niet verder dan 1-1 en dat was voldoende, zij het minder sprekend dan de overwinning (3-1) van Anderlecht in Brussel. Dundee United slaagde er in Schotland niet ïn de achterstand van 0-1 tegen Bohemians Praag weg te werken (0-0) en Universi tatea Craiova profiteerde van de fouten die Kaisers- lautern twee weken eerder op eigen veld had ge maakt. De Westduitsers hadden zich veertien dagen geleden al in de nesten gewerkt door Uni Craiova van 3-0 te laten te rugkomen tot 3-2, Het bete kende dat in Roemenie een kleine nederlaag fataal zou zijn. Tot acht minuten voor het einde lukte het de ver dedigend ingestelde Duitsers de stand op 0-0 te houden omdat Craiova 2ijn over macht niet te gelde kon ma ken in het strafschopgebied. In de 82e minuut echter kre gen de hard spelende Roe menen een zeldzame kans door een gezamenlijke blun der van doelman Reichelt en linkerverdediger Dusek. Ne- grila profiteerde ervan en schoot de Roemeense num mer vier in de halve finales. Anderlecht is tegen de Spaanse degradatiekandi daat Valencia niet in moei lijkheden geweest. In het Heizelsiadion zagen 45.000 teoschouwers dat de Brusse laars meteen de richting van het Spaanse doel insloegen. Dundee United is voor 20.000 toeschouwers in eigen huis moedeloos geworden door het geweldige verzet van een man. Zdenck Hrus- ka, de doelman van Bohemi ans Praag en van het Tsje- ehoslowaakse nationale elf tal, was on passeer baar. Benfica, dat de thuiswed strijd tegen AS Roma begon met een voorsprong van 2-1,* zette de volgende stap op; weg naar de halve finales ai! In het begin van de wed-' strijd. Na een goed kwartier scoorde Filipovic voor de' thuisclub en het duel tussen de lijstaanvoerders van Por tugal en Italië was beslist. Roma slaagde er pas vier, minuten voor tijd, door Fal- cao, in de achterstand uit de' tweede wedstrijd weg te werken. Voor 75.000 toe schouwers hield Benfica in de laatste minuten het geiij-. ke spel vast. Anderlecht (Bel) - FC Valencia (Spa) 3-1 (2-0). 35. Brylle 1-0, 39. De Groote 2-0, 49. Ribes 2-1, 61. Brylle 3-1. ScheidsrechIer: Agnolin. (Ita); toeschouwers; 45.000. Ander-' lacht naar halve finales; eerste wedstrijd 2-1 In voordeel Ander-' techl, Universatatea Craiova - 1.FC Kai- Beralautem 1-0 (0-0). 72. Negrtla 1-0. Scheidsrechter: Hacket (GbrU toeschouwers 50.000. Craiova naar halve finales; Kaïsersiautern won de eersie wedslrijd met 3-2, Dundee United (Sch) - Bohemi an» Praag (T»J) 0-0. Scheidsrech ter; Daina (Zwi); toeschouwers: 20.000. Bonemiana naar halve finales, eer ste wedstrijd 1-0 in voordeel Bohe-' mlans. Benfica (Por) - AS Roma (Ita) 1-T (1-0). 18. Filipovic I-O. 86, Falcao! 1-1. Scheidsrechter: Palotai; toe schouwers: 75.000. Benfica, dat de eerste wedslrijd met 2-1 won, plaatst zich voor de halve finales.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 7