10 SPORT Koppert heeft geen heimwee UITSLAGEN Geeuwen in Ahoy' SPQRTKQRT Hans Gal jé tekent bij Middelburg krijgt nieuwe werkgever Hrubesch naar Standard Luik Lot werkt finale J uventusH S V in de hand APPIE HAPPIE HOUDT VAN EEN LEKKER TOETJE Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 19 maart 1983 Rotterdam - De naweeën worden lang zaam voelbaar. In de beginfase van het tiende ABN-wereldtennistoernooi was het best aardig om te zien hoe het gros van de geplaatste spelers één voor één sneuvelden. Met de bijna-verrassingen van enkele onbekenden waren de eerste speeldagen in Rotterdams' Ahoy best aangenaam. Nu het toernooi echter de slotfase nadert valt er duidelijk veel minder op de baan te beleven- Zo als gisteren bijvoorbeeld toen jn de kwartfinales spelers stonden die elkaar wel vaker tegenkomen en ook wel onge veer weten hoe een dergelijke tweekamp meestentijds af loopt. Neem de partij tussen Tim Wilkison en Guillermo Vilas maar. In '79 riep Wilki son de Argentijn op het gras van Wimbledon een halt toe. maar zowel in Richmond, '79, als vorig jaar in Rotterdam, op indoortoernooien dus, werd de 23-jarige Amerikaan met dui delijke cijfers van de baan ge ramd. daar nota bene door veteraan Ilie Nastase geklopt. In drie setjes schoof hij gisteren Nick Savjano. vorige week winnaar in Nancy, terzijde, maar een echte krachtmeting zal het duel met Viias beslist niet worden. door Hans Koster Wie dacht dat de man nu, via Gilbert, Granath en Saviano tot de kwartfinales inmiddels doorgedrongen, gisteravond opnieuw erg ijverig aan de slag zou gaan om het Vilas zo lastig mogelijk te maken kwam bedrogen uit. Sterker nog, naarmate het, simpel twee sets (6-3, 6-3) door Vilas gewonnen, duel vorderde straalde Wilkison steeds meer wanhoop uit en leek de weg tot de laatste punten voor hem weinig minder dan een kwel ling- De herinnering aan de stoere 17-jarige Zwitser Hla- sek, die het Vilas heel wat moeilijker maakte, deed de vijfduizend doorlopend diep zuchten wanneer Wilkison als blind opliep om vervolgens soepel aan alle kanten te wor den gepasseerd. Handicap „Inderdaad, het was voor mij een handicap om al vaker te gen Vilas te hebben gespeeld. Onbewust geef je dan vooraf toch al veel minder voor je kansen dan wanneer je nog nooit tegen die man hebtjje- staan", bekende Wilkison, nummer 54 op de wereldrang lijst, later. „Ik kende zijn spel en had de ervaring dat ik er weinig tegen kon uitrichten. Wat moet je dan? Natuurlijk, opnieuw proberen, maar kom je snel achter en vliegen de ballen links en rechts langs je heen, dan word je daar echt moedeloos van. Mogelijk dat dat van m'n spel was af te le zen". Voor Vilas betekende het in ieder geval dat hij probleem loos de halve finale bereikte. En daarin fungeert John Fitz gerald als tegenstander. Een 22-jarige Australische dubbei- specïalist die dit jaar nog tot weinig aanspreekbare resulta ten kwam. Vorige week vloog hij in de eerste ronde uit het toernooi in Nancy en werd Amsterdam Hans Galjé beeft zijn contract bij Ajax met drie jaar verlengd. De 26-jari- ge doelman, die zijn kans ruikt nu Piet Schrijvers naar Cana da vertrekt, zette gisteren een handtekening onder de nieu we verbintenis. De Hagenaar was drie jaar reserve-doelman achter Schrijvers. Leiden Dankzij een ambi tieus plan lijkt de Nederlandse wegrace betere tijden tegemoet te gahn. Jack Middelburg in de 500cc klasse en Mar Schouten in de middenklasje profiteren als eerste van de activiteiten van de Stichting Nederlands Racing Team, dat geen ander doel voor ogen hee/t ook in de komende jaren te zorgen dat de Nederlandse wegracers aansluiting behouden met de internationale top. Honselersdijker Jack Middel burg was duidelijk opgetogen over dit initiatief, vooral ook toen bleek dat het erg moeilijk zou worden om persoonlijk met sponsors rond te komen waardoor de Honda's konden worden aangekocht. „Feitelijk ben ik nu werkne mer van de stichting en hoef me alleen maar met het rijden bezig te houden", aldus Mid delburg die er, evenals de KNMV en de Honda-directie, van uitgaat dat ook op langere tentlijn zal worden gestreefd naar continuering van de doel stelling. „Of dat dan met mij is, doet er eigenlijk niet toe. Er is een contract voor een sei zoen. Beide partijen kunnen aan het, einde daarvan beslui ten uit elkaar te gaan of niet". Waarschuwing In de andere halve eindstrijd speelt vanavond Gene Mayer tegen zijn Amerikaanse land genoot Fritz Buehnïng. Mayer kreeg in zijn confrontatie met Vince van Patten in de eerste set de 'hulp' van umpire Henk Korvïnus die via een misplaat ste waarschuwing om op te schieten Van Patten uit diens spel haalde zodat ook dat duel daarna nauwelijks meer enige spanning opleverde: 6-4, 6-2. Buehning, een 22-jarige Ame rikaan die dit jaar Mats Wilan- Guillermo Vilas plaatste zich gisteravond simpel bij de laatste vier van het ABN-we reldtennistoernooi in Ahoy'. der al een keer bedwong, had wat meer moeite met Hank Pflster. Verloor ook de eerste set met 3-6, maar kwam daar na sterk terug: 6-3, 6-0. Bueh ning daar later over: „Ik kon aanvankelijk weinig vat op het spel van Phster krijgen. Toen dat wel lukte ging het ei genlijk vrij eenvoudig. Ja, en nu tegen Gene Mayer. Lastig hoor. Natuurlijk probeer ik om te winnen, maar ben ik reeel dan heb ik weinig kans". Dus kan Ahoy zich opmaken voor de finale, morgen, tussen Vilas en Mayer. Mogelijk dat dat duel de toeschouwers met kaarten voor de laatste dagen nog tennisple2ier oplevert. Vooralsnog is geeuwen troef. Milaan De mooiste entrée bij de beroepsren ners (de eerste wedstrijd ook direct winnen) gaf geen garantie om in het tweede seizoen lid te blijven van de Raleigh- sterrenformatie. Daar om zoekt René Koppert (22) zijn weg in Italië. Zonder tegenzin, omdat de ontdekkingstocht naar eigen mogelijkhe den op het Apeiüjnse schiereiland in wieier- kringen nog altijd wordt gezien als het 'mekka'. René Koppert ging met veel gevoel voor doortastendheid landgenoten als Jos Lammer- tink en Frits Pirard, die ook voor Italiaanse werkgevers rij den, voor. „Ik moest wel, om dat ik anders waarschijnlijk weer wielrenner af was ge weest. Terug naar de amateurs zag ik niet zitten en in zo'n klein Nederlands ploegje rij den heeft geen zin. Je moet ook iets leren", zegt de ex- amateurkampioen uit Poeldijk. „Ik weet wel dat ik bij Termo- lan waarschijnlijk bij het bijna tegenovergestelde van de ploeg Post ben gekomen, maar dat geeft niet. De ploeg rijdt een behoorlijk programma. Het is pas het tweede jaar, dus nog helemaal in de opbouwfa se. Dat maakt het zoveel rusti ger. Er zit niet zoveel druk achter. Echte toppers zijn er niet in de ploeg. Voor Neder landse begrippen is de Zweed Sven-Ake Nilsson, die omdat we de twee buitenlanders zijn mijn kamergenoot is, de be kendste. Hij is afgelopen win ter geopereerd aan een knie en is nog niet volledig her steld". docr Hans Coolegem In het nog prille seizoen heeft René Koppert door een zware verkoudheid ook weinig gere den. Na de Zesdaagse van Mi laan bleef het bij twee een- dags wed strijden en in de afge lopen week de Tirreno-Adria- tico. Het kweken van conditie uitte de laatste etappes in een verbeterde vorm en daarom ook de prestaties. „Ik kon er, hoewel het toch moeilijk is, gemakkelijk bij blijven. Die bergjes in de finales dat is tel kens nieuw voor mij. Dat moet ik leren, zodat ik beter ga klimmen. Want dat ts mijn zwakste punt. Daarom is erva ring belangrijk. Weten wat je wel en niet moet doen. Als het de hele dag rustig is geweest, kunnen die Italianen tegen een berg opknallen. Is de koers harder, zoals afgelopen week ook een keer gebeurde, toen Knetemann met zijn ploeg de zweep er voortdurend oplegde, dan zijn die Italianen veel minder. De eerste vier in de rituitslag waren toen ook geen Italianen". „Ik weet nog niet waar mijn mogelijkheden liggen. Daar heb ik vorig jaar gewoon te weinig voor gereden. Natuur lijk, ik won toen twee prolo gen. Maar door het gesukkel met m'n knie reed ik nadien slechts de Ronde van Duits land. Dat is voor je moraal en aanzien in de ploeg niet zo ge weldig natuurlijk. Er zijn zo veel anderen die je plaats kun nen innemen, datje er dan als jonge renner naast komt te staan. Als je terugkijkt is het eigenlijk allemaal logisch en kun je niemand de schuld er van geven". Onder goede omstandigheden bereidt René Koppert zich nu Italië vooral voor op de Giro d'Italia, het hoogtepunt van de Italiaanse wielerkalender. Zonder blessures zal de West lander daarin present zijn. „De Giro lijkt me minder uitput tend dan de Tour de France. Waar ik wel tegen opzie is de extreme warmte. Alhoewel dat op den duur ook wel zal wen nen". Met de steeds sterker schijnen de zon kan René Koppert vast aan de nieuwe omstandighe den wennen. De vrijgezel, die nu nog in een hotel in Bibbia- no woont, maar binnenkort een appartement krijgt, toont geen spoortje van heimwee. „Ik kan heel goed van huis. Daar heb ik geen enkele moei te mee. Ik ben hier nu al sinds UKt ÏE begin januari. In m'n contract zitten een aantal vliegtickets naar huis, zodat ik nog genoeg op en neer kan reizen". René Koppert: „Ik weet nog niet waar m'n mogelijkheden liggen". Jan van derVeen: 'Zonder Crui j ff redt Aj ax het niet' Loon op Zand Het betaald voetbal ïn Nederland blijkt vandaag-de-dag meer dan ooit behoefte te hebben aan ervaren spelers, aan karaktervolle rou tiniers die in het veld leiding kunnen geven. Van daar dat Jan van der Veen in de eredivisie nog steeds een gewaardeerde kracht is. Morgen hoopt de middenvelder van degradatiekandidaat Willem II tegen kampioenspretendent Feyenoord ook te be wijzen dat hij nog lang niet versleten is. Aan de vooravond van de wedstrijd in de Kuip een praatje met de speler die dit jaar 35 wordt. Bij hem thuis in het wel erg landelijke Loon op Zand waar je je volgens de heer des huizes 'te barsten verveeld'. In zijn lange loop baan prijkte Van der Veen op de loonlijsten van achtereen volgens Sparta, FC Antwerp, San Diego, Go Ahead Eagles, Tampa Bay Rowdies, Califor nia Surf, Willem II, Phoenix Inferno en opnieuw Willem II. Aan het eind van de wereld, zoals Van der Veen Loon op Zand bestempelt, in zijn keuri ge rijtjeswoning, geeft hij des gevraagd reacties op de namen van de verenigingen waarvoor hij zich in de loop der tijd in zette. Luik Horst Hrubesch is vrijwel tot overeenstem ming gekomen met het be stuur van de Belgische eerste divisieclub Standard Luik over een tweejarige verbintenis. De bijna 32-ja rige Hrubesch maakt in ie der geval wel het seizoen af bij 2ijn huidige club Hamburger SV. Hij voerde donderdagavond onder handelingen met het club bestuur van Standard. Zurich Het is niet ondenk baar dat de finale van de Eu ropa Cup 1 dtt jaar zal gaan tussen de Italiaanse kampioen Juventus en de Westduitse ti telhouder Hamburger SV. Tij dens de loting voor de halve finales, gisteren in Zurich, werden de Italianen gekop peld aan Widzew Lodz uit Po len en de Westduitsers aan Real Sociedad. In de strijd om de Europa Cup 2, het toernooi voor bekerwin naars, zijn Aberdeen en Real Madrid favoriet voor de finale, die 11 mei in Gothenburg wordt gespeeld. Aberdeen zal dan eerst wel met Thor Water schei moeten afrekenen. De Spanjaarden zullen dat moeten doen met Austria Wien. Anderlecht en Benfica zijn voorbestemd de finale van het toernooi om de UEFA Cup te halen. De Belgen lootten Bo hemians Praag eerst uit en Benfica ontvangt op 6 april Universitatea Craiova. door Rob Vente SPARTA. „Ik ben en blijf na tuurlijk een Spartaan. Logisch. Ik heb er immers van mijn tiende tot mijn zevenentwin tigste gevoetbald. Kijk, daar aan de muur. Dat Delftsblau we wandbord van het Kasteel ik kreeg het voor mijn 250e wedstrijd voor Sparta heb ik de hele wereld overges- jouwd. Overal moest het in mijn huiskamer hangen. En ik bén wat verhuisd. Ik ben veertien jaar getrouwd en zes tien keer verhuisd. Bij Sparta heb ik de gezelligste tijd mee gemaakt. Prima elftal met prachtige sfeermakers erin. Heijerman, Kristensen, Eij- kenbroek, Bosveld, Bentzon, grandioze jongens allemaal. Doodzonde dat ik er met ruzie weg ben gegaan. Bonje met het bestuur om geld. Had nóóit mogen gebeuren". FC ANTWERP. „Een heel an dere mentaliteit daar dan je bij Sparta gewend was. Veel ge moedelijker, gemakkelijker en zo. Louis van Gaal, die toen bij Antwerp zat, heeft ons in Bel- gie uitstekend opgevangen. Jan van der Veen (midden) vecht een beslissing van scheidsrechter Van der Laar aan. „Amerika heeft mijn hart gestolen". Elke week kaartavondjes. Of bij hem of bij mij thuis. Ander half jaar in Antwerpen geze ten". SAN DIEGO. „Naar Amerika gaan, was uiteraard een hele stap. Nooit spijt van gehad. Fantastische tijd. De club waar ik in San Diego belandde, voetbalde eerst in Las Vegas. Dat bleek geen haalbare kaart. Want de spelers zaten daar de hele dag in de gokhuizen. Maar nogmaals, machtige tijd daar meegemaakt. Als je wilde zat je elke avond op een party. En elke uitwedstrijd was vlie gen. En altijd voetballen in ko lossale stadions. Ja, een luxe wereldje". GO AHEAD. „Dat was even een tussenstation in de tijd dat het voetbal in Amerika stil lag. Om in conditie te blijven. Ben er een maand of vijf ge weest Dankzij Bob Maaskant". TAMPA BAY ROWDIES. „Een geweldige professionele organisatie daar. Een staf van 25 man werkte rond het voet ballen. Allemaal in vaste dienst. Administratie, PR- mensen, lui voor marketing. Op iedere training waren drie, vier tv-stations bezig met in terviews. Alle wedstrijden kwamen in Tampa Bay recht streeks op televisie. Ook de uitwedstrijden. En gemiddeld zo'n 30.000 man op de tribunes. Geweldige entourage. Drie mooie jaren in Tampa Bay ge had". CALIFORNIA SURF. „Die club was financieel het aan trekkelijkst. Tenminste, dat dachten we. In de leiding za ten tien miljonairs. Gretig te kende ik er voor drie jaar. Drie maanden later was de club failliet Had ik er wel echter spijt van dat ik uit Tampa Bay was weggegaan". WILLEM II. „Nou ja, net als Go Ahead destijds". PHOENIX INFERNO. „Dat was zaalvoetbal. Dat zie ik in Amerika een grote toekomst tegemoet gaan. Het benadert de opzet van ijshockey en bas ketbal het meest. Korte speel periodes, ontzettend snel. Je voetbalt daar twee minuten en dan zit je twee minuten langs de kant met een zuurstof fles aan je mond. En keihard. Bij de boarding worden geweldige bodychecks gemaakt. Nog maals, dat zaalvoetbal trekt enorm. Gemiddeld zo'n 15.000 man in de hal". WILLEM II. „Weer naar Bra bant. Van Phoenix, dat mid' den in de woestijn ligt en waar het 43 graden was, naar het zand van Loon op Zand. Be hoorlijke overgang. Maar het voetballen bij Willem 31 leuk en het bestuur wat er nu zit, werkt keihard. Ik hoop van ganser harte dat de tiub voor het betaalde voetbal be houden blijft. Al hangt dat volgens mij louter van de fis cus af. Als de belastingen niet helpen, is het gebeurd. Qua voetbal moeten we ons wel kunnen redden. We zijn in elk geval niet minder dan die'an dere 2es degradatiekandida ten". Toekomst Over zijn toekomst. „Ik wil nog wel een poosje blijven voetballen. Wie weet bij Wil lem II. Maar Amerika heeft mijn hart gestolen. Ik heb ook al drie keer formulieren inge vuld om Amerikaans staats burger te worden. Maar dan veranderde ik van club en ook van staat en moest de procedu re weer opnieuw beginnen". Tot slot: „Als je hier zo terug komt, merk je pas goed hoe het voetbal in Nederland ach teruit is gehold. Het is alleen krachtvoetbal geworden. Geen smaakmakers meer. Een man netje passeren is geloof ik ver boden. Doodzonde". Op de valreep: „Ajax zie ik kampioen worden. Als ze in De Meer Johan Cruijff ten minste in zijn waarde laten. Want waar ze nu mee bezig zijn, vind ik schandalig. En ge loof me, zonder Cruijff redt Ajax het niet". eOBIE M0?QSSe,' ik wee DU6 N03 W KLEJkJE rw/srtG MINUUTJES v/OOf? 7c&7i££- A6-JG-ME-NOU HEEFT U H!J STAPT DOOO' ÊTEEP5 C^T-EH I£KK£«e Tc£ AF CM EEN BtUF KALM, raWA'£fC£. S7?W*£X!=j ik mes e>Riooro m>j VÖOCSPCON6 NfET-EW HOC? cerjE-7 PRAATJE TE MAK£M Mc' 3E CtKÜEM R£k£U k£*4 BfNU&j' TENNIS ABK-tM»moo4 in Rottadam: Enkatspel. kwartfinales: John Fitzgerald (Vst)— Nick Saviano (Vst) 7-6 (7-4) 6-3; Gene Mayer [VSt)Vince van Parten (Vst) 6-4, 6-2; Fritz Buehning (VstJHark Ptister (Vst| 3-6. 6-3. 6-0; Guillermo vilas (Arg)—Tim Wilkison (Vst) 6-3. 6-3. Dobbelspel: Meyer/Popp (Vst/Wpl)Ste- wort/Taygen (Vst) 2-6, 6-4. 6-1; Fkjmlng/S- loril (Vst/Ts|>— Dopelmer/Mayotte (Vat) 7-5, 7-6 (7-4) WCT-loomoot In MOnclwn: Enkelspel, deröe ronöe- Pitjak (Pol)— Krlslv- nan (Ind) fl-4, 3-6. 6-2; Sconlon (Vst)—Gllck- steln (Isr) 6-2, 2-6. 6-4. Dickson (Vst>—Cur- ren (Zat) 7-6, 6-4: Teacher (Vsl}—Gerulaitls (Vst) 6-7, 6-2, 6-3, PAARDESPORT CHIO Dortmund: Grote Prijs- 1. Edgar Henri Cuepper (I Cyrano 0/35 00. 2. Nick Skalion (G8r| II Ever 4/33.20. 3. Kevin aacon (Aus) Magabit 8/40,32, 4. Wilhelm Beltinger (WDI) Santa Cruz B/33.66, 5. Uirlch Meyer ru Boxten (WDI) Marco 8/37,32 (afton in barrage). 6 Rob Ehrens (Ned) Surprlce 4/126.80 SCHAATSEN DrMandenwedatrijd in Alma Ata: Sprinters. 500 meter: 1. Danllin (Sov) 36.95, Z. Rdnnlng (Noo). 3. Pegov (Sov) 37.57, 4 Averjanov (Sov) 37,59, 5. Koslov (Sov) 37,78. 1000 meier: 1. Averjanov (Sov) 1 14.74. 2 Pegov (Sov) 1.15,78. 3 Granath (Moo> 1.15,94. 4. Rönnlng (Noo) 1.16,18, 5 Jo hansson (Noo) 1,16.96. All-rounders, 150C meter; 1. Sjasjerin (Sov), 2. Baranov (So) 1 57.44, 3. Prlbltkov (SOW 1.57.94,4. SJelesowskl (Sov) 1.58,00. 5- Ox- fwlm(Noo) 1.56.28. 10 000 meter 1. Bolsjkarjov (Sov) 14 45.8, 2. Berosin (Sov) 14 48,56, 3. Karlstad (Noo! 15 01.33, 4. Felk-Larssen (Noo) 1501.53, 5 Prlbltkov 1501.64 Eindstand: t. ScvjeMJnle 461.5 punten, 2- Noorwegen 370, 3, Zweden t$1.S. VOETBAL Bundwllga: FC NbrnbergSchal ke '04 2-3. Werder Bre- menBorussla Dortmund 4-2. Amstelveen Aan het hoc- keytoernooi om de Champions Trophy, dat van 28 oktober tot 4 november in Karatsji wordt gehouden, doen de herenteams van Pakistan, India, Neder land, Australië, West-Duits- land en Nieuw-Zeeland mee. P Valkenburg Oud-wereld" kampioen Harm Wiersma zal op Koninginnedag een poging doen om het wereldrecord si multaandammen te verbete ren. Hij speelt daarbij tegen 210 tegenstanders, van wie zestig procent wedstrijdspelers. Wiersma vervangt wereld kampioen Jannes van der Wal, die op dit moment psy chisch zich niet in staat acht een dergelijke recordpoging te ondernemen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 10