ROTTERDAMS MIEUWSB 1 Tweehonderd banen •weg in openbaar basisonderwijs Ruim twintig banen bij Spido op ie tocht f Burgerlijke imgehoorzaam- lieid voor democratisch "echt' Kort geding tegen binnenschippers li SV7 DENKT AAN GEDWONGEN ONTSLAG Opvangcentrum voor heroïnohocrljrs geopend Rotterdam berekent gevolgen bezuinigingen: Bek en Verburg: 'In Geulhaven geen rommel gemaakt' Muziek- en Dansschool en Musische Vorming gaan dit jaar samen RUMM ZATERDAG 19 MAART 1983 Rtterdam De directie van het rondvaart- en aeringbednjf Spido overweegt om 23 van de r*6l arbeidsplaatsen te schrappen. Gedwongen "otslagen zijn echter nog geenszins definitief, ;"aLus een woordvoerder. '/tinkrimping van het personeelsbestand on- 'vrmijdelijk blijkt, zal al het mogelijke worden 'gdaan om de ruim twintig werknemers bij an- 'dre dochterondernemingen van Smit Interna- jinale onder te brengen. De werkgelegenheid vor de helft van hen is in elk geval gegaran- "dcrd. •j&istig tegenvallende bedrijfsresultaten dwin- .•gn Spido tot ingrijpende maatregelen om de '^oizet te vergroten en de kosten te verminde- •^ra. In het boekjaar l98i/'82 heeft het bedrijf en"zwaar verlies geleden. De omzet is ingezakt !dor het afgenomen aantal passagiers en de te- 'jrgloop in de verhuur van schepen. Volgens de pgnoses moet Spido in het lopende boekjaar »l32/'83 op een nog groter verlies rekenen. ^Bngende het overleg met ondernemingsraad e vakbonden heeft de Spido-directie het per- ;sneel schriftelijk op de hoogte gesteld van ;;t'ee bezuinigingsmaatregelen die punt van be- /sj-eking zijn. De eerste betreft de havendienst Watertaxi's) waarvan negen medewerkers wel- Jiht worden overgeplaatst naar de havensleep- jdinsten van Smit. De tweede ingreep raakt het jmdvaart- en cateringbedrijf (inclusief walper- rsoeel) waar veertien banen op de tocht staan. ïSido heeft het varende personeel een zesdaag- ;jist werkweek (tien uur per dag) voorgesteld, ;uö vervangende vrije tijd buiten het seizoen. Ihger beroep van bijstandsmoeder ;Dei Haag De rechtszitting waarin gisteren he hoger beroep van de Rotterdamse biistands- ,mëder Tinky Wessels werd behandeld, had ^eej politiek tintje. Raadsvrouwe mr. G. Schnei- rdej had twee linkse politici als getuigen opge grepen, Bovendien speelden in deze zaak poli ce en sociale achtergronden mee. ifijky Wessels werd september vorig jaar Vvjneens in Den Haag wegens zwartrijden tcleen boete van zeventig gulden veroordeeld. «Zijis lid van de actiegroep Betaalbaar Open- ,bajr Vervoer (Betover), die actie voert voor la- geje tarieven en als actiemiddel zwartrijden ge- ïbriikt. fcPtier Lankhorst, kamerlid voor de PPR, ge- hugde dat de actie van Betover veel steun van- ■vtiiide maatschappij krijgt. Collega Andree van sEs(PSP) vertelde dat Tinky Wessels op de dag zij werd betrapt, op weg naar Den Haag was *on met de PSP over het openbaar vervoer te «praten. }Aai het begin van de zitting zei rechtbankpre- Hsicehte mr. P. Koningsveld-Beets over de getui- Tgej: „Ik kan me niet indenken dat die mensen 'iet zinnigs te zeggen hebben." Bij herhaling *slade de presidente, wanneer de sociale achter end ter sprake kwam: „Daar kan de recht zak niets aan veranderen." «Aiyoeate mr. G. Schneider vond die aehter- 'gnnden juist belangrijk. Omdat het openbaar Wevoer voor veel mensen onbetaalbaar gewor gde» is, gaat het hier om een zuivere vorm van rb^gerlijke ongehoorzaamheid, aldus de raads- wnuwe. Ze bepleitte vrijspraak, omdat volgens <,"ha»r de strafbaarheid vervalt. De actie onder- vüdt veel steun, er is een groot maatschappe- lijl belang mee gemoeid, en de actie werd bo- vetdien zorgvuldig werd uitgevoerd, zo stelde *zef Darnaast deed de advocate een beroep op 'ovjrmaeht: haar cliënte had een keuze moeten mken tussen het zwartrijden en het gebruik .■.maten van een democratisch recht: spreken mt politici. 'Dé officier van justitie vond de rechtszitting een theater en eiste zeventig gulden boe- te.jBijstandsvrouw Tinky zei daarop dat ze dit *be!rag niet kan betalen en liever een paar da- TgM' gaat zitten. Rotterdam Binnen vaartrede rij Van der Gevel in Rotterdam heeft een kort geding aangespannen tegen de toerbeurtvereniging Noord-Zuid. Bedoeling is een eind te maken aan de actie van een honderdtal binnenschippers, die sinds gisteren het huurschip 'Pax' van de rederij verhinderen uit te varen naar België. De binnenschippers vinden dat de lading aluminium van de 'Pax' via de beurs bevracht moet worden. De schipper van de 'Pax* heeft gistermiddag, in overleg met de reder, afgezien van vertrek onder politiebegeleiding om verdere escalatie te voorkomen. Het kort geding dient dinsdag voor de president van de rechtbank in Rotterdam. Minimaal duizend man teveel in stukgoed- sector Rotterdam In 1985 zijn er in de con ventionele stukg-oedsector van de Rot terdamse haven minimaal zo'n dui zend werknemers teveel: een aantal waarbij rekening is gehouden met een zo gunstig mogelijke prognose voor de hoeveelheid lading die er dan zal wor den verwerkt. Directeur G. Zeebregts van de werkgeversorga nisatie SVZ gaat er vanuit dat er weinig anders opzit dan gedwongen ontslag, omdat de andere sectoren van de haven (massagoed, containers e.d.) vanwege de recessie nauwelijks overbodig personeel uit het stukgoed kunnen opnemen. Uit protest tegen de aanhou dende terreur in Ei Salvador is gisteren in Rotterdam een stil le tocht gehouden van het Schouwburgplein naar De Heuvel. Directe aanleiding tot de fak keloptocht was de moord op bisschop Romero op 24 maart 1980 en de moord op de vier IKON-journalisten op 17 maart vorig jaar. Rotterdam - Sinds gister avond heeft Rotterdam een opvangcentrum voor heroïne- hoertjes tussen de twaalf en achttien jaar. In het pand van de hulpverleningsinstantie De Bulldog aan de 's-Gravendij- kwal zijn dag en nacht mensen aanwezig bij wie de meisjes zich kunnen melden. De afgelopen maanden is het drie etages tellende pand voor de opvang geschikt gemaakt. Er kunnen dertien meisjes te gelijk worden opgenomen. Ook de heroïnehoertjes, die niet willen afkicken, kunnen er terecht. Inmiddels hebben zich al zes meisjes gemeld, die van de mogelijkheid gebruik willen maken. Indien zij langer bij de Bulldog willen blijven, moeten ze wel gaan meedoen aan een resocia- lïsatie-programma, waarin veel aan sport en extra onder wijs wordt gedaan. De bedoe ling van het programma is, dat de meisjes gemotiveerd raken om met heroïnegebruik te stoppen. Om de opvang te kunnen be kostigen is de Bulldog als eer ste professionele Instantie ge bruik gaan maken van vrijwil ligers. Tot nu toe bevalt dit ex periment goed. .•Rotterdam Bijna tweehon- jted onderwijzers en kleuter- *!oBsters in het openbaar on- !.dejwjjs raken in augustus hun "Jjjyn kwijt in Rotterdam. Dat ïöjtkt uit nog geheime bereke- jnirgen van de gemeente. De .kljp komt het ïwaarste aan in plager onderwijs, waar ruim 13! banen komen te vervallen. kleuteronderwijs loopt te- fyfjnet 34,3 banen en het bui- teigewoon.onderwijs met 21,3. OCicieei meldt de gemeente twjitig banen minder in het kleuterortderwijs en 2egt men oitt over cijfers van het bui- tefgewoon onderwijs te be schikken. De cijfers hebben nog een vovrlopig karakter, maar de Verwachting is dat de uitein- ueijke getallen hiervan wei nig zullen afwijken. Voor het bijzonder onderwijs gelden precies dezelfde maatregelen, maar daar rijn nog geen totaal cijfers van beschikbaar. Voorlopig hoeven er geen ge- door Richard Stomp dwongen ontslagen te vallen. Dat blijkt uit een jongste circu laire van het ministerie van onderwijs en wetenschappen. De leerkrachten die weg zou den moeten, mogen in een zo geheten overgangsformatie op de school blijven en behouden zolang hun volledige salaris. Zij krijgen geen klas en geen lokalen, maar mogen helpen bij het onderwijs. In de prak tijk zal het er op neer komen dat die 'Deetman-boventalli- gen' zoals ze al worden ge noemd les zullen geven aan buitenlandse kinderen en aan kinderen met achterstanden. Hulpje De bonden zijn weinig geluk kig met die nieuwe construc tie. Vooral de onzekere basis waarop die leerkrachten op school blijven is hen een doom in het oog. Zodra op een ande re school een vacature ont staat, moeten de boventallige leerkrachten die accepteren. Weigert een onderwijskracht dat, dan wordt hij onmiddel lijk alsnog ontslagen. Zo kun nen leerkrachten op scholen terecht komen die hen niet 'liggen', alleen maar om aan het werk te blijven. Neemt een boventallige leer- kacht die andere baan wèl aan, dan is de school de dupe. Want de Deetman-boventaili- ge het 'hulpje' dat zich met stimulering mocht bezig hou den wordt dan van de ene dag op de andere van de school weggeplukt en er komt niemand voor terug. Daardoor kan van een een continuïteit in het werk geen sprake zijn. Abop-voorzitter Leo van der Waal regaeerde gisteren als volgt- „Leerkrachten kunnen alleen dat werk ga^n doen. wat zij onmiddellijk in de steek kunnen laten. Zij wor den een 'hulpje' op school. Een soort vliegende kiep. Het per soneel wordt zo op een min derwaardige manier behan deld." Kritiek Kritiek is er ook op de com pensatieregeling die het rijk nu heeft bedacht. Aanvanke lijk was men van plan de scho len in achterstandsbuurten in de bezuinigingen iets te ont zien en daar klassen van der tig leerlingen toe te staan (de dertig-schaal), maar het rijk is daar nu op terug gekomen. Voor alle scholen wordt nu uitgegaan van 32 leerlingen per klas (de tweeëndertig- schaal). Ter compensatie krijgen scho len sneller de beschikking over een leerkracht anderstali gen of een leerkracht voor de stimulering. Met andere woor den: er zijn minder buiten landse leerlingen 'nodig' om een leerkracht daarvoor te krijgen. Die compensatie nu, is niet reeel, vindt de Abop. Het kan voorkomen dat scholen die geen leerkrachten kwijt raken, wel compensatie krijgen. Op de ene school wordt zo gecom penseerd, wat op de andere school is weggehaald. „Dat is natuurlijk een belachelijke si tuatie, maar hij gaat wel ont staan", aldus Leo van der Waal. De Vervoersbond FNV sluit gedwongen ontslag echter uit, omdat zij vindt dat het her structureringsproces herver deling van terreinen en sa menwerking tussen bedrij ven— moet slagen, waardoor 800 arbeidsplaatsen kunnen worden behouden. Verder moeten er, vindt de bond, elk kwartaal zestig stukgoedwer- kers worden om-, her- en bij geschoold en moet er een alge mene arbeidstijdverkorting van tien procent voor de hele haven worden doorgevoerd. Verslechterd De teruggang van de werkge legenheid in het stukgoed is de laatste tijd vanwege de reces sie en o.a. het doorzetten van de containerisatie snel ver slechterd. Gisteren heeft de z.g. Commissie I, die eind '81 werd ingesteld om de werkge legenheidsontwikkeling in het conventionele stukgoed te on derzoeken, nieuwe cijfers be kendgemaakt. Daaruit blijkt dat de behoefte aan personeel in een 'schrikbarend hoog tempo' daalt'. Commissie-voor zitter drs.P.A. de Ruiter: „Het vorig jaar ingevoerde her structureringsplan voor men sen van 57 1/2 jaar en ouder biedt onvoldoende soelaas. Er moet snel iets gebeuren, want de leegloop wordt steeds gro ter. Behalve werkgevers en werknemers moet ook de ge meente in de problematiek worden betrokken. Slaan we de handen niet ineen, dan gaat de haven naar de verdomme nis". De commissie heeft berekend dat er vanaf 1 januari dit jaar tot midden 1985 bij een hoge goederenprognose (d.w.z. bijna 13 miljoen ton in '85) totaal 1.085 arbeidsplaatsen bij de stukgoed-stuwadoorsbed rijven en bij de 'pool* van de Stich ting Samenwerkende Haven bedrijven verloren gaan, in clusief het verlies aan arbeids plaatsen bij derden (contro leurs). Bij de lage prognose voor de stukgoed-overslag (net elf miljoen ton), de z.g. 'doem- variant', bedraagt het verlies zelfs 1.856 arbeidsplaatsen. In het geval van de doemvariant neemt men aan dat er van de herstructurering in de haven niets terecht komt en dat er ook niets verbetert aan de flexibiliteit en aan de concur rentiepositie (blijvend verlies van lading aan andere havens. 2oals Antwerpen). Tevens zal het bijzonder moei lijk worden om bij stukgoed- stuwadoors plaatsen vrij te maken voor leerlingen van de Haven- en Vervoerscholen (gemiddeld 70 per jaar). Werkgevers- en werknemers vertegenwoordigers in de Commissie I verschillen van mening over het percentage natuurlijk verloop (resp. 2,5 en 4 procent per jaar) en over de ploegsterktes, de ploegproduk- ties en het ziekteverzuim. Vol gens de werkgevers gaat het bij de hoogste prognose in dat geval dan om nog eens 100 man extra. De bonden stellen dat het bij de doemvariant om 100 man minder gaat. Volgens SVZ-directeur Zee bregts kost de leegloop in het stukgoed per jaar zon 80 mil joen gulden; daarvan betaalt het bedrijfsleven twintig mil joen en de rijksoverheid zestig miljoen. Zeebregts: „Deze last is echter niet meer te dragen. Er moet snel een oplossing ko men". 'Oplossing' Begin volgende week verga dert de z_g. Commissie II, die de.'oplossing' voor de werkge- legenheidsproblematiek moet aandragen. De Vervoersbond FNV heeft die commissie gis teren een brief gestuurd met de mededeling dat gedwongen ontslagen volgens haar om een aantal redenen dus met nodig zijn. Drs. De Ruiter, die ook voorzitter van Commissie II is: „De zaak moet vóór 1 juli rond zijn". Rotterdam De firma Bek en Verburg ontkent dat het be drijf in de Geulhaven onzorg vuldig is omgesprongen met zand- en roestresten, die bij het in opspraak gekomen Booy Clean werden overgeladen vanuit het bin nenvaartsc heep- je de Jaco in de Lenny. De resten waren zonder dat de firma het wist verontreinigd met chemicaliën. Volgens een woordvoerder van het bedrijf lag er tussen de twee schepen een bak met ij zeren waterdichte schotten en geen 'primitief bakje met hou ten schotten en van waardoor het blubber de haven in droop', zoals een ooggetuige dat stelt. De sterke verontreiniging in het deel van de Geuihaven waar de Jaco lag, is volgens de woordvoerder van Bek en Verburg niets te maken met eventuele morsingen. Het is eerder te wijten aan het feit dat het betreffende deel van de haven aan het terrein van Booy Clean grenst, aldus Bek en Verburg. Rotterdam De Rotterdamse Muziek- en Dansschool en de Stichting Musische Vorming beslissen op 15 juni over een fusie. Het college is akkoord met het besluit van beide insti tuten om tot een fusie te ko men. Door fusie ontstaat een nieuw instituut voor kunstzin nige vorming, dat zich zowel met kunstzinnige activiteiten als met cursussen bezig houdt. De komende maanden wordt het fusievoorstel verder uitge werkt Daarbij wordt ook ge keken naar de gevolgen van de fusie voor het personeel. Het is de bedoeling, dat op het personeel de rechtpositie van de gemeente van toepassing zal zijn. De medewerkers van de stichting Musische Vorming hebben deze rechtspositie al. Rond 1985 moet de integratie van beide instellingen geheel zijn afgerond.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 13