ROTTERDAM 151 Stadsvernieuwing en werkgelegenheid (blijven gespaard Kritiek PvdA is van o vertrokken Voorkeur voor spoortunnel en proef met zes duwbakken Keilehaven nog lang geen Katendrecht Rotterdam snijdt diep in eigen vlees I- Raad moet op 26 mei over bezuinigingspakket beslissen It Bezwaren wijken vormen struikelblok Mevrouw Van Leeuwen, voorzitter Emaneipatieraad Kamerleden op werkbezoek: Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 19 maart 1983 Rotterdam De gemeente bèeft vrijdagmiddag de be zuinigingsvoorstellen, die voor een bestuurlijke aan- wijzing in aanmerking ko men, gepresenteerd. Voor beelden daarvan zijn de sluiting van het drinkwa terproductiebedrijf Kralin gen, éénmaal per week op halen van huisvuil, éen brandweerkazerne minder in de stad, stoppen met straatvernieuwing en het zich beperken tot straaton- derhoud. Een verlaging van de dienst verlening zal bij veel seeto- Rotterdam libeft gisteren besloten om in formeel een gesprek met de bedrijven aan de Keileweg aan ie gaan, maar tekent daarbij aan, dat ze er zeker nog niet aan toe is de bedrijven finan cieel tegemoet te komen. Burgemeester en wethouders willen eerst de zekerheid, dat het prostitu tie-pro bleem in Rotterdam daadwerkelijk wordt opgelost indien de Kei leweg vrij' wordt gemaakt ,Voor prostitutie. Zoals bekend hébben de bedrijven donder dag aan de gemeente laten we ten, dat er met hen te praten tfalt over verhuizen naar een an'der industriegebied, indien d^ar subsidie tegenover staat, .Dé gemeente vindt de Keile weg een geschikte plaats voer een prostitutie-eentrum. Voor één aantal bedrijven is een ^huizing niet zo'n groot pro bleem omdat zij in hun be drijfsvoering niet van een ha- •Vén afhankelijk zijn. Eén van de problemen is, dat tók de bewonersorganisaties vin de in de omgeving liggen de wijken Bospolder-Tussen dijken en Delfshaven hebben 'geprotesteerd tegen de eros- ^lannen aan de Keileweg. Zij vrezen uitwaaiering van de >rostitutie naar de woonwij- De gemeente $op de Keileweg neer te zetten, voorlopig uitgesteld. De tent zou als een overdekte tippel plaats dienen. Omdat de ge meente in ieder geval tot dins dag de caravans ongemoeid laat en de bedrijven nu ook hun houding enigszins hebben gewijzigd, willen de sexbazen niemand voor het hoofd sto ten. Dinsdag is burgemeester Peper terug uit Oslo en dan volgt in tern overleg of er maatregelen tegen de sex-caravans geno men gaan worden. door Dirk Mellema indien de gemeente de bedrij en zou kopen en de wijken "blijven toch bij hun bezwaren, 'is», het nog onmogelijk dat de Keileweg een nieuw Katen drecht kan worden. In dat ge val zou de gemeente een aan tal bedrijven hebben gekocht en geen stap verder zijn geko men. ■ij. Toezegging B.& W, tot serieuze onder handelingen met de directies neergaan, zullen de bewoners- kganisaties tevoren moeten ■weggen, dat zij hun bezwa ren intrekken. De gemeente is 'dan bereid de wijken toe te fi!"Igen, dat de politie scherp uitwaaiering van de prosti- ie zal letten, zoals dat de JaAtste maanden in de Karei Txiörmanstraat en Middelland gebeurd. Om die reden Is ,9pk het bordeel aan de Vier- jayenstraat, naast het café De Sport, deze week op last van k W. gesloten. De Vierba- 1 'epstraat is de voornaamste 1 porgangsroute naar de Keile- fién extra handicap bij dit alles dat de gemeente niet zelf Betrokken mag zijn bij de ves- rJjgmg van een eroscentrum, nmdat dat volgens de wet nog «leeds strafbaar is. 5-b van de bezwaren tegen locatie als sex-centrum is inmiddels achterhaald. In het Verleden waren er plannen om *n'de directe omgeving van de keileweg woningen te bou- •5$én. Vanwege de bezuinigin gen gaan deze plannen hoogst Waarschijnlijk niet door, om- $31 de gemeente het beschik- -tóre geld in de eerste plaats flan stadsvernieuwing wil be- Jtteden. ,3e caravans op de Keileweg »aan nu niet meer op naam »an Henk Smol, die een dwangsom van 25.000 gulden tj»oet betalen, indien hij nog «ex-caravans op de Keileweg •Öeprzet. De sexbazen hebben inplannen om een grote tent ren noodzakelijk zijn. zoals bij kunst en cultuur, vorming en jongerenwerk, sport en recreatie en de gemeentelijke geneeskundige en gezond heidsdienst. De gemeente wil op twee punten absoluut niet bezuini gen: de werkgelegenheid en de stadsvernieuwing. Deze twee punten, die centraal staan in het gemeentelijk be leid zullen gespaard blijven. Ook op de voorgenomen in vesteringen in grote werken, zoals walradar, fruitpier, elektriciteitscentrale Maas vlakte en hoofdriolering zal de gemeente niet bezuinigen. Inspraakronde De gemeente hoopt het aan tal gedwongen ontslagen als gevolg van de bezuinigingen zo beperkt mogelijk te hou den. Jaarlijks gaan er binnen het gemeentelijk "personeels bestand van 28.000 mensen rond de 900 weg door aan vaarden van een andere werkkring, pensioen, VTJT of ziekte. Als personeelsle den bereid zijn overplaatsin gen te aanvaarden, moet het volgens wethouder drJ.M. Linthorst mogelijk zijn in een periode van drie a vier jaar zonder gedwongen ont slagen in arbeidsplaatsen te rug te gaan. De bezuinigingsvoorstellen zullen de komende weken voor een korte inspraakron de aan de verschillende ge meentelijke diensten worden voorgelegd. Zij kunnen dan -commentaar op de voorstel len geven, waarna het colle ge een voorstel voor bestuur lijke aanwijzingen voor de gemeenteraad maakt. Tege lijk met de Vooijaarsnota zal de raad op 26 mei dan de be zuinigingen behandelen. Tweehonderd miljoen De nu gepresenteerde bezui nigingsvoorstellen behelzen een bedrag van ruim twee honderd miljoen gulden. Daarvan moeten de gemeen telijke bedrijven, DWL, Ko- teb. Gemeentewerken. GEB en brandweer 25 miljoen voor hun rekening nemen, gepaard gaand met een ver lies aan arbeidsplaatsen van ongeveer 300. Voorstellen zijn hier sluiten van drink waterbedrijf Kralïngen, slui ten van de gemeentelijke vuilverbranding aan de Brielselaan, afzien van vijf ploegendienst bij de vuilver branding, sluiting van een brandweerkazerne. Door het in gebruik nemen van vuil containers kan het ophalen van huisvuil worden terug gebracht tot éénmaal per week. De haven moet 15 miljoen besparen, waarbij 100 ar beidsplaatsen verloren gaan. Hierrbij wordt onder meer gedacht aan inkrimpen van havendienst en havenloods- dienst na het in gebruik ne men van het nieuwe walra dar. Land- en Volkenkunde Op Kunstzaken wordt 21,6 miljoen gulden bezuinigd, waarbij 1G0 arbeidsplaatsen op de tocht staan. Ideeen hier zijn afstoten van het museum voor Land- en Vol kenkunde, het Piccolothea ter, het Lijnbaancentrum, de grafische werkplaats en het videocentrum. Op onderwijs moet 16 miljoen worden be spaard met een verlies van 170 arbeidsplaatsen. Hier is de besparing onder meer ge zocht in afslanken van de to tale schoolbegeleiding, afsto ten van schoolgebouwen en school werk weken Bij personeelszaken hoopt men 15 miljoen te kunnen besparen door aanpassing van de arbeidsvoorwaarden, zoals het afschaffen van uit loopbevordering, aanpassen van de diensttijduitloop, te rugbrengen van de maxi mum salarisklasse en aanpas sing van de salarissen aan de rijksschalen. Bij Sport en Recreatie wordt gedacht aan een besparing van 23 miljoen gulden met inlevering van 180 arbeids plaatsen. Voorstellen zijn Wethouder thorst hier stoppen met subsidies voor jeugdleden van sport verenigingen, overdracht van tennisparken aan parti culieren, hogere tarieven, af stoten instructiebaden en open zwembaden, stoppen met vakantiekampen, afsto ten schoolwerktuinen, slui ting van kinderboerderij de Wilgenhof. De Diergaarde Blijdorp zou drie miljoen moeten bezuinigen, onder meer door afstoten van de kwekerij en de biologische afdeling. Verhoudingsgewijs het meest moet de afdeling volkshuis vesting inleveren, 34 miljoen gulden met een verlies van 385 arbeidsplaatsen. Het gaat hierbij om voorstellen tot be zuinigen op het onderhoud van gemeentewoningen en het sterk terugbrengen van het personeelsbestand, gezien het mindere werk aan be stemmingsplannen en wo ningbouw, dat de komende jaren te verwachten is. Openbare werken en milieu moet 10,5 miljoen terug, vooral door af te zien van straatvernieuwing en daar mee ook vervanging van rio len, versobering van groen en het in gebruik geven van groen bij woningen aan be woners, Mevrouw Van Leeuwen: vee) adviezen op sociaal- economisch terrein. Capelle aan den IJssel Volgende maand maakt me vrouw mr, E.J.J.E. van Leeuwen-Schut voor het eerst haar opwachting als voorzitter van de Emaneipa tieraad. Haar benoeming in dit adviesorgaan voor de re gering heeft de gemoederen in met name het kamp van de Rooie Vrouwen flink doen verhitten. Voor de soci alistische vrouwen was het niet meer dan vanzelfspre kend dat 'hun' Annemarie Grewel de voorzittershamer zou overnemen. Juist met een CDA/VVD-regering moet een PvdA-vrouw die plaats bezetten, zo was hun gedachtengang. De kritiek komt mevrouw Van Leeuwen wat overtrok ken voor. „Allereerst is de VVD op dit moment hele maal niet in de raad verte genwoordigd, terwijl er wel leden van het CDA, de PvdA en D'66 inzitten. Bovendien heb ik ten tijde van PvdA- /CDA-regeringen nooit ge hoord dat toen liberale vrou wen bepaalde posten maar moesten innemen". Overigens benadrukt zij dat de hele benoemingsraad aan haar voorbij is gegaan. Ook rond de lobby om Grewel het voorzitterschap te laten overnemen en de daar tegen over staande bemoeienissen van staatssecretaris voor emancipatie, mevrouw van de Copello om juist haar op die plaats te krijgen, heeft mevrouw Van Leeuwen geen rol gespeeld. Ze zegt het jammer te vinden dat de PvdA de stellingen heeft betrokken om haar be noeming te verijdelen. „Vrouwen kunnen het el kaar vaak knap lastig ma ken. Dat gaat meestal ten koste van de zaak. Ik hoop dat we straks aan het werk kunnen gaan en dat niemand zal omzien in wrok". Heel wat gaande Vooral op sociaal-economisch terrein verwacht mevrouw Van Leeuwen dat er de nodi ge adviezen zullen moeten worden gegeven. „Er is in die hoek heel wat gaande. Denk aan de herverdeling van werk en de sociale ze kerheid. Zaken waaraan voor vrouwen belangrijke consequenties kleven. Daar over zullen we zeker moeten adviseren. Ook haar voorgangster me vrouw Schoo, die momenteel de scepter zwaait op het mi nisterie voor ontwikkelings samenwerking, heeft die er varing opgedaan. „Toch zullen we ons niet al te veel op een aspect moeten richten". Als een belangrijke taak ziet 2ij voorts het dich ter tot elkaar brengen van de 'koplopers' en de grote ach terban. „Je hebt vrouwen met veel en tamelijk ver gaande hervormende denk beelden. Dat is prima maar het jammerlijke is dat na die veelal erg creatieve mensen een gat valt. De aansluiting met de grote groep moet worden bewerkstelligd". Op die manier krijgt de emanci patiegedachte in haar ogen tevens een veel breder draagvlak onder de bevol king. Voor het overige is het voor haar afwachten geblazen. „Ja, ik kom in een lopende zaak terecht. Ik zal me eerst goed oriënteren en ben niet van plan zonder kennis te nemen van de prioriteiten die al zijn gesteld vastomlijn de denkbeelden te paneren". Een ding moet haar nog van het hart. „Ik hoop dat het emancipatiewerk niet al te veel door de bezuinigingen zal worden getroffen. Als ge volg van de ontwikkelingen op de arbeidsmarkt wordt erg het vrouwen toch al moeilijk gemaakt. Daar moet de regering oog voor hebben. Dat betekent natuurlijk ook weer niet dat je bezuinigin gen helemaal moet ontken nen". Voor Rotterdam lijkt de tijd gekomen, dat diep in het vlees wordt gesne den om een faillisse ment van de stad te voorkomen. De tijd, dat er gesproken werd over het wegsnijden van ve- trandjes en uitwassen is voorbij. Het mes moet nu echt in de gemeente lijke uitgaven. De gemeente spreekt over een tweede bezuini gingsronde, maar feite lijk is er sprake van een derde ronde. Na eerst via een zoeklichtaetie uitgezocht te hebben, waar geld nutteloos werd uitgegeven, kwam het college twee jaar ge leden met een bezuini gingsoperatie van 130 miljoen gulden. Terwijl deze bezuinigingen nog lopen en de eerste vruch ten beginnen af te wer pen, komt nu een vol gende ronde van tussen de 150 en 180 miljoen gulden. Die eerste grote bezuini ging richtte zich nog voornamelijk op verbe tering van de efficiency. Desondanks Hepen heel wat mensen te hoop te gen een dreigende slui ting van diergaarde Blij dorp, het afschaffen van huifkartochten naar een kinderboerderij en niet in het minst tegen de sluiting van het Hof pleintheater, die nu on afwendbaar is. De nieuwe bezuinigings ronde zit vol met dit soort inpopulaire maat regelen, Het zijn er feite lijk teveel om op te noe men en ze beperken zich ook niet meer tot 'luxe' voorzieningen. Straat- vernieuwing en brand weerkazernes, om er maar twee te noemen, zijn bepaald geen luxe. Erger is het, dat de ge meente in deze tweede grote bezuinigingsronde op geen enkele wijze kan ontkomen aan het terugbrengen van het aantal arbeidsplaatsen. Kon men bij de vorige bezuinigingen ontslagen vermijden, nu staat er direkt 1700 arbeidsplaat sen op de tocht. Daarbij is dan nog geen reke ning gehouden met de gevolgen, die de econo mische teruggang heeft voor arbeidsplaatsen bij gemeentewerken en het energiebedrijf. Opmer kingen als: 'We zullen er alles aan doen om ge dwongen ontslagen te voorkomen' doen aan het verlies van mini maal 1700 banen niets af. Als een groot concern af slankt, roept iedereen moord en brand. Grote concerns wordt in dit soort gevallen onmidde- lijk slecht management en keiharde fouten ver weten. De bonden ko men in het geweer tegen verlies aan arbeidsplaat sen, ook al kunnen ge dwongen ontslagen wor den voorkomen. De ge meente Rotterdam komt nu met bezuinigingen, die minstens even hard aankomen op de arbeids markt. De redenering bij de gemeente toont veel overeenkomsten met die van grote concerns: Het is ondoenlijk om jaren lang meer uit te geven dan er binnenkomt In komsten en uitgaven moeten in evenwicht zijn om een faillisse ment te voorkomen. door Cees de Graaft Toch kan men in Rotter dam ook vraagtekens zetten bij het manage ment in het verleden. De laatste tien jaar is het aantal voorzieningen in de gemeente explosief gegroeid. Gemeentelijke diensten kregen nieuwe taken en namen nieuwe mensen aan om die ta ken uit te voeren. Het leek soms niet op te kun nen. Wie de voorgestelde bezuinigingen in dat licht bekijkt, ziet dat het college juist op die ta ken wil bezuinigen. De noodzaak inkomsten en uitgaven weer in even wicht te brengen, heeft eindelijk gezorgd voor bezinning over wat een gemeente voor de bevol king moet doen en wat ze daarnaast kap doen, als er geld voor is. De leuke dingen voor de mensen, die de gemeente de afgelopen tien jaar is begonnen, dreigen nu weer te worden terugge schroefd. Dat de bevol king daartegen de nodi ge protesten zal laten horen, hoeft niemand te verbazen. Wat wel ver bazing zou moeten wek ken, is het feit, dat het zolang heeft geduurd, voordat die bezinning er is gekomen. De gevolgen voor de werkgelegenheid komen juist in deze tijd extra hard aan. Als de cijfers niet zo alarmerend wa ren, zou je het bijna on begrijpelijk vinden, dat een links college als dat in Rotterdam met derge lijke vergaande bezuini gingen durft aan tc ko men. Het tragische daar bij is dat een deel van de bezuinigingen noodzake lijk is om de gevolgen van de werkloosheid in het bedrijfsleven via verhoogde uitkeringen van de sociale dienst te kunnen opvangen. Rotterdam - In het parle ment tekent zich een meer derheid af voor de bouw van een vier-sporige tunnel ter vervanging van het oude vi aduct en de spoorbrug tussen het Centraal Station en Feij- enoord. De voorzitter van de vaste kamercommissie voor ver keer en waterstaat, de heer H. Rienks (PvdA) liet dat gisteren blijken aan het eind van een werkbezoek met le den van zijn commissie aan Rotterdam. Kwalitatief is een spoortunnel hoogwaardi ger dan een nieuw viaduct met een nieuwe brug. Hij zei zich niet te kunnen voorstel len, dat het prijsverschil uit eindelijk de doorslag zal ge ven om met een kwalitatief minder goede oplossing ge noegen te nemen. Dat is wel iswaar een politieke keuze, maar nu de leden van de vaste kamercommissie tij dens een busrit langs de rou te hebben gezien welke be scheiden ruimte voor een vi aduct beschikbaar is, zei hij dat bij veel Kamerleden de overtuiging is versterkt dat het een slechte zaak zal zijn niet tot een vier sporige tun nel te besluiten. Ook in de kring van het CDA is een voorkeur voor de spoortun nel uitgesproken. De heer Rienks meent, dat het prijsverschil tussen een brug en een tunnel geen on overkomelijk bezwaar be hoeft te zijn. Bij de vergoe ding van schade, die in deze omgeving liggende bedrijven tijdens de bouwtijd zullen lij den, achtte hij het rijk geen partij, Het rijk treedt alleen op als financier van de pro jecten van de Spoorwegen. Wethouder Roel den Dunnen vulde daarop aan, dat Rotter dam over vergoeding van be drijfsschade al overleg pleegt met de NS. De gemeente Rotterdam boekte tijdens deze excursie dag nog een succesje. De heer Rienks liet blijken, dat tijdens het Kamerdebat over de zesbaksduwvaart op 13 april geen absolute uitspraak valt te verwachten, noch in negatieve, noch in positieve zin. Dat betekent, dat de ka merleden gevoelig zijn voor het argument van wethouder Den Dunnen, dat er nog nooit een volledige proef met de zesbaksduwvaart is geno men en dat deze eerst zal dienen te worden uitgevoerd. Ter voorbereiding van de be handeling in de Kamer gaan Kamerleden op 7 april naar Duitsland om op de Rijn een vaart met een zesbakskon- vooi mee te maken. Wethouder Den Dunnen (ha ven en economische ontwik keling) onderstreepte, dat tij dens een proef, die Rotter dam zelf met zes duwbakken op het Hartelkanaal heeft ge nomen is gebleken, dat de waarnemingen nogal sterk afweken van de proeven in het waterloopkundig labora torium. Vooral de invloed op de oeververdediging was veel minder sterk, dan men uit de laboratoriumproeven had mogen verwachten, De heer Rienks liet blijken oog te hebben voor de econo mische noodzakelijkheid van de zesbaksduwvaart. 'Het be lang van Rotterdam is het belang van Nederland, Als het Rotterdam goed gaat, gaat het Nederland goed. Dat is een economische realiteit. Maar dat neemt niet weg, dat er ook belangen van veilig heid en milieu in het geding zijn'. Hij legde er de nadruk op, dat de vaart met zes duw bakken niet bij voorbaat mag worden afgewezen. De Kamercommissie is giste ren de gehele dag in Rotter dam geweest. Daarbij heeft zij zich ook beziggehouden met de berging van bagger specie en de verhouding rijk- gemeente bij het beloodsen. Er werden bedrijfsbezoeken gebracht aan de Europe Con tainer Terminus (ECT) en het Europees Massagoedo verslagbedrijf (EMO). Over het Hartelkanaal werd een stuk meegevaren op een vierbaksduwkonvooi van EWT.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 15