REGIO 17 Swing moet je voelen dat kan je niet leren Nieu weslnis, het dorp van toen het is voorbij. ii wethouders: 'De tijd is rijp' X Een reünie, vijftien jaar na de afbraak van een hechte gemeenschap fü; Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 19 maaïi 1983 'Opleving in bouw kan in goedkope vrij e sector' Wethouder BloklandHaagse steun toch nodig Capelle aan den IJssel Veel gemeenten beklagen zich erover dat ze voor de bouw van nieuwe woningen afhankelijk zijn van de bestuurders in Den Haag. Met spanning is het ieder jaar weer wachten op de toebedeelde contingenten. Als het aan B en W van Capelle ligt, komt er aan die wurgende onzekerheid een eind. Zij geloven dat de gesubsidieerde woningbouw op de helling moet. Wethouder Breitbarth... meer trekken" „De rijksoverheid kan de kar niet Een opmerkelijk geluid in een tijd waarin vette rijkspremies op vrijwel alle nieuwe koop woningen rusten en makelaars vrije sectorwoningen aan de straatstenen niet kwijt raken. Maar juist in die laatste catego rie zien de Capelse wethouders Hans Blokland en Thomas Breitbarth brood. Ze zeggen kans te zien bestemmingsplan nen vol te bouwen met huizen, waarin rijksgeld tot een mini mum beperkt blijft. En toch woningen die betaalbaar zijn. „De tijd is er rijp voor", bewe ren ze stellig. Als de Capelse ideeën gehoor vinden, voor spellen Breitbarth en Blokland een opleving ïn de kwijnende bouw. Capelle heeft de grote afhan kelijkheid van Den Haag pijn lijk ondervonden. De groei kern, die in 1978 de bouw van negenduizend woningen van 1980 tot 1990 in het vooruit zicht was gesteld, mag de ko mende drie jaar nog maar 1800 woningen bouwen. Dan houdt het op. Volgens het ministerie is er te weinig geld voor con tingenten en bovendien zou den de prognoses voor de wo ningbehoefte zijn achterhaald. Catastrofe Een catastrofe dreigt. Capelle zit dan met een uit zijn krach ten gegroeid ambtelijk appa raat, dat versneld moet wor den afgebouwd. Meer dan honderd arbeidsplaatsen staan op de tocht. Rampzalig lijkt de ontwikkeling van de toekom stige woonwijken Schenkel- Noord en 's-Gravenland, tus sen de groeikern en Rotter dam. Daar waren 8400 wonin gen gepland. Er is voor 85 mil joen gulden in geïnvesteerd, Braakliggend terrein, 265 hec tare groot, dat alleen al aan rente dagelijks 24.000 gulden kost. „Het is duidelijk dat er iets moest gebeuren", aldus Breit barth. „Je werd het beu als maar te informeren of er nog wel woningen voor je gemeen te inzaten". In Capelle is men maanden driftig aan het reke nen geslagen. Kan een ge meente bouwen zonder geld van het ministerie, terwijl de huizen betaalbaar blijven? Een aantal factoren speelt de groeikern in de kaart. De ren testand daalt. De bouwkosten lopen terug. In de strijd het hoofd boven water te houden, spreken bouwers meer dan ooit hun creativiteit aan. Dankzij het gebruik van voor- gefabriceerde elementen is de bouwtijd van een huis veel door Rob Gollin korter dan voorheen. Minder dan honderd dagen is geen uit zondering meer. Capelle is uitgekomen op een rekenmodel dat aantrekkelijk oogt. Zo kunnen mensen met een belastbaar inkomen van 28.900 tot 30.800 gulden een vrije sectorwoning kopen van 100.000 gulden. Bij een hypo theekrente van zeven procent betekent dat een maandelijkse last van 500 gulden. Aanne mers hebben Capelle verze kerd dat ze voor 69.000 gulden een goede woning - wel zon der franje - kunnen bouwen, Aan grond- en architectkosten en dergelijke komt daar nog 31.000 gulden bij. „In feite komt het erop neer dat een aannemer de opdracht krijgt voor een bepaalde prijs een woning te bouwen, die al leen verkocht mag worden yiiffjëii Vlaardingen Zaterdag avond, zeven uur. Zaal Harmonie in de start- blokken. Aan weerszij den van de dansvloer lange, met bloemen over- dekte tafels. Leden van het Delta Dansorkest sjouwen wat met instru menten rond, verplaat- sen een muziekstandaard of frutseren wat aan hun showkostuum. Vijf, zes leden repeteren nog een nummer, zodat af en toe de ruimte wordt gevuld met swingende klanken, die even plotseling ophouden als ze begonnen zijn. Tegen negenen zal het pu bliek binnenstromen. Uit verkochte zaal. De laatste correcties. Ogenschijnlijk .„een gespannen sfeer, maar /het orkest blijft onverstoor baar. Gewone routine; een avond als zovele andere, niets bijzonders. Orkestleider Hans van den Berg (47): „Maar denk nou r niet dat zomaar iedere muzi kant in een dansorkest kan spelen. Er komt heus méér bij dan alleen maar die en die noot zo en zo lang aan houden. Gevoel voor swing, hè, dat zit gewoon in je." Van den Berg geeft het voorbeeld van de Mariniers- kapei, die goede swing kan spelen, maar als je het naast Count Basey hoort, merk je toch het verschil. Een jaar of zeventien geleden blies Hans nog de trompet in het Real Dancing-sextet. De huidige pianist, de bassist, de slag- f werker en de fameuze DIck Borst waren de andere leden van dit combo. „Dick was beroeps en behalve met ons f sextet hield hij zich bezig c met allerlei muziekgezel schappen. Ons clubje werd steeds meer betrokken bij de grote optredens van die an- dere orkesten en toen werd het idee geboren om een ei gen orkest op te richten." In de bak Dick Borst werd de leider van het Delta Dans- en Sho workest. Een man of vijftien die optraden bij musicals, feesten en stedelijke festivi teiten. In Schiedam was de musical Krijgh de Claere min of meer de druppel die de emmer deed overlopen. „Tien avonden achter me kaar in die orkestbak. Steeds maar op de professionele toer. Dat waren we zat." Het Delta Dans- en Showorkest werd opgeheven en ervoor in de plaats kwam het Delta Dansorkest. „Ik vond toen dat we al moeite genoeg hadden om behoorlijke mu ziek te maken en vond dat we de show maar even moesten laten zitten..." Dick Borst kreeg het inmid dels zo druk met zijn andere muzikale bezigheden, dat hij het orkest verliet. „Ik heb taen de leiding op me geno men", zegt Van den Berg, die in het dagelijks leven be zig is met atoomspectrome- door Mari Timmermans trie bij de Shell. Iedere don derdagavond repeteert het Delta Dansorkest op een zol derverdieping aan de Maas- sluise Noordvliet. Ramblers Het Delta Dansorkest kan onafgebroken zes uur mu ziek ten gehore brengen. Avondvullend dus. Allemaal in strikt danstempo, foxtrot, tango, quickstep „Het ba sisrepertoire bestaat uit swingmuziek uit de jaren vijftig en zestig. Oude num mers van The Ramblers of Glenn Miller." Arrangemen ten worden soms gemaakt door Dick Borst of door de orkestleider zelf. „Arrange ren is een tijdrovend werk, maar wel leuk." Het orkest bestaat momen teel uit drie trompetisten, vier saxofonisten, slagwer ker, pianist en bassist. Alle maal amateurs. „We spelen voor iedere feestavond. Vo rige week bijvoorbeeld voor het jubileum van de Eras- musschool, deze week voor ons eigen jubileum en vol gende week weer voor de Vlaardingse filatelisten." Dat is volgens Van den Berg wel een beetje teveel van het goede: „Normaal spelen we zo eens in de paar maan den en twee keer per jaar organiseren we zelf een dansavond. Een orkest heb je niet om alleen maar te re peteren." In strikt danstempo herleven de vijftiger jaren. aan mensen uit een bepaalde inkomensgroep", lichten de beide wethouders toe. Toch steun Onzekere factor in het verhaal lijkt de hypotheekrente. Als die stijgt, zijn de goedkoopste woningen niet meer op te brengen voor de bijbehorende inkomensgroep. Maar daar door laat Capelle zich niet uit het veld slaan. Zo zou de loon- vasthypotheek, uit de koker van het Pensioenfonds, PGGM, uitkomst kunnen bie den. De lasten groeien mee met het inkomen. De beginaf- lossing is laag. De risico's van koop zouden slinken, omdat forse schommelingen in de rente achterwege blijven. „Deze nieuwe hypotheekvorm is het stukje dat de legpuzzel compleet maakt", aldus Breit barth. Toch zal niet aan Haagse steun te ontkomen zijn. Wethouder Blokland: „We zitten nu een maal op het laagste punt in Nederland. Veel opspuiten is nodig en er zijn hoge funde- ringskosten." Berekend is dat per woning bijna 10.000 gulden nodig is, een bedrag dat Capel le 'pïanbijdrage' noemt, te be talen door het rijk. Overigens zouden gemeenten op zand grond het zonder dat geld kunnen stellen. Planbijdrage of niet, bet mi nisterie zou met de Capelse ideeën miljoenen guldens voordeliger uit zijn. De groei kern wil nu vijfduizend vrije sectorwoningen bouwen in Schenkel-Noord en 's-Graven land. Aan plan bijdragen kost dat 47 miljoen gulden. Chef grondbeheer en woningbouw P. W. M. van Boven rekent voor wat het rijk kwijt zou zijn als die vijfduizend huizen voor het leeuwedeel gesubsidieerd worden: 286 miljoen gulden. Tel uit je winst. Breitbarth en Blokland besef fen dat met de plannen de laagste inkomens niet bereikt worden. „Maar Capelle heeft de laatste jaren verschrikke lijk veel voor die groep ge bouwd. Bovendien: als het rijk ons woningwetwoningen toe wijst willen we die natuurlijk wel inpassen". Levens vat baar De gemeente is niet over één nacht ijs gegaan. Aannemers en pensioenfondsen zijn ge raadpleegd. De plannen zou den levensvatbaar zijn. Een marktonderzoek heeft uitge wezen dat een jaarlijkse afzet van vijfhonderd woningen mogelijk is. En dat tien jaar lang. „Natuurlijk, minder dan we aanvankelijk voor ogen had den", geven de wethouders toe, „maar de afbouw van het ambtelijk apparaat zal nu veel geleidelijker kunnen gaan. De zaak moet opgepakt worden. We hebben nu de organisatie in huis. 's-Gravenland is een ideaal gebied. Op luttele af stand van het centrum van Rotterdam, direct langs de me trolijn. Het rijk is ook gebaat bij een goede bezetting van die verbinding. Bovendien hou je mensen aan het werk." Blokland en Breitbarth schud den de voordelen moeiteloos uit de mouw. „Wij kunnen ons niet voorstellen dat het rijk onder de huidige omstandighe den de bestaande regelingen met premies en lokatiesubsi- dies handhaaft", klinkt het stellig uit hun mond. „Het is toch duidelijk dat de rijksover heid de kar niet meer kan trekken. En heeft de Tweede Kamer zich niet onlangs uitge sproken voor het langzamer afbouwen van groeikernen?" Capelle heeft de ideeën al voorgelegd aan staatssecretaris mr. G. Ph. Brokx. De bewinds man heeft erop gewezen dat ze niet passen in. het bestaande systeem van woningfinancie ring, maar noemde de plannen wel 'inventief'. Zijn departe ment zou er verder op broe den. Brokx verklaarde nog on langs de vrije sectorbouw te willen stimuleren. Staat de bouwwereld inder daad aan de vooravond van een forse opleving? Het voormalige buurtschap Nieuwesluis. Eind van de jaren zestig door Rotterdam geanne xeerd en van de kaart geveegd. Zeven opslagtanks en zandhopen kwamen er voor in de plaats. Na vijftien jaar komen de bewoners weer bijeen. Rotterdam „Ja, daar heeft dat oude Sparwinkeltje ongeveer gestaan. Dat was nog zo'n kruidenierszaakje uit grootmoeders tijd. Met stopflessen en aller hande lekkernijen. Als kinderen gingen we daar snoepen voor een cent. Dan kreeg je een hoeveelheid dropjes in een stuk krant, tot een prop gekneed, zodat je ze niet verloor. De eigenaar. Jaap van de Berg, noemden, we dan ook „Jaap Prop". Samen met z'n vrouw dreef hij daar in Nieu- wesluis zijn nering. Later werd de zaak door zijn zoon voortgezet, 't Winkeltje was een ontmoetingsplaats voor de hele gemeenschap. Ja, een hechte gemeenschap, dat Nieuwesluis." Nieuwesluis. Voor de wat ou deren op Voorne-Putten een begrip. Maar ook vele Rotter dammers, watersporters voor al, bewaren goede herinnerin gen aan het voormalige buurt schap aan de monding van het kanaal door Voorne. Als te genpool van Hellevoetsluis, dat aan de andere monding van deze voorloper van de Nieuwe Waterweg de ingang aan het Haringvliet „bewaak te", was de sluis aan de kant van de Brielse Maas het mid delpunt van de circa driehon derd Nieuwesluizers. Op enige kilometers afstand van de toen nog zelfstandige gemeente Heen vliet, waarvan Nieuwesluis bestuurlijk deel uitmaakte, bood het schilder achtige dorp onderdak aan vissers, landbouwers en mid denstanders. Het scheepvaart verkeer door kanaal en Brielse Maas zorgde voor drukte en vertier. Later, na aanleg van de Waterweg en afdamming van de Brielse Maas was het vooral de pleziervaart en het transport van landbouwpro- dukten, dat de sluis in bewe ging hield. Wie nu op een willekeurige dag de auto richting Heenvliet schakelt, wordt aan de rand van dit dorp door een brede blik een hardhandig halt toe geroepen. Waar men vroeger het silhouet van sluis, huisjes en de Maas trof, ligt nu het Voedingskanaal en het Hartel- kanaal. Aan de overzijde daar van de opslagtanks van Che vron, De sluis Men moet geboren en getogen inwoner van Nieuwesluis ge weest zijn om de plek terug te kunnen vinden. Want de 'vooruitgang' kan soms hard toeslaan. Maar zelfs op het ter rein van zijn werkgever tussen Hartelkanaal en Seinehaven moet Theun Kweekei (52, in Nieuwesluis geboren) uit Sptj- kenisse toch nog even flink zoeken voor hij zeker is van zijn zaak. „Hier moet de sluis gelegen hebben en dan daar het witte brugwachtershuisje. Over de brug lag de weg naar Heenvliet, de Wieldijk en rechts de weg naar Zwarte- waal. Daar verderop ben ik geboren." Die herinneringen aan het buurtschap Nieuwesluis (niet de verwarren met het Drentse Nieuwersluis) staan centraal tijdens de reünie voor oud-in- door Frans Alten woners, familieleden, vrien den en iedereen die belang stelling heeft, komende zater dag in de grote sporthal van Heenvliet. Enkele maanden geleden werd daarvoor het idee geboren binnen het be stuur van de ontspanningsver eniging Samenwerking te Heenvliet, een voortzetting van de buurtvereniging Nieu wesluis. Gewoon een gezellige dag om eens bij te praten, de „goeie, oude tijd" een dag te laten herleven, was het doel. Maar de belangstelling heeft de verwachtingen van het or ganiserend comité tot dusver ver overtroffen. Nu al worden enige honderden bezoekers verwacht. Theun Kweekei, zijn in Heenvliet wonende broer Arie en Nel Henderix hebben de uitnodigingen de deur al uit, maar ook zonder uitnodiging is een ieder wel kom. Slopend proces De afbraak van Nieuwesluis is een letterlijk en figuurlijk slo pend proces geweest. Niemand weet precies te vertellen wan neer de eerste huizen vielen en wanneer het sloopproces was voltooid. Vast staat dat het eigenlijke karwei in de jaren '67 en 68 ter hand is genomen, de sluis zelf werd in 1970 ge slecht. Het stukje Heenvliet was toen al geannexeerd door de gemeente Rotterdam, De aanleg van het Hartelkanaal en een industrieterrein zuid westelijk van de Botlekweg door het gemeentelijk Haven bedrijf vormden de aanleiding. Toen het Hartelkanaal al klaar was, bleef Nieuwesluis nog een tijd lang verbonden door een pontje met Heenvliet. Laatst overgebleven was het kasteel tje De Oliphant. Het is ook het enige stukje Nieuwesluis, dat gespaard is gebleven. Welis waar niet op de oude plaats, want begin jaren zeventig werd het steen voor steen af gebroken en opgebouwd in Charlois, zichtbaar vanaf de Groene Kruisweg. Alsof het er eeuwen heeft gelegen Behalve de Oliphant is er nog één tastbare herinnering aan Nieuwesluis bewaard geble ven: de oude gevelsteen van het huis op de hoek van de Wieldijk en 't Oude Hoofd. De steen heeft een plaatsje gevon den in de grote hal van het Heenvlietse raadhuis. De tekst heeft een bijna uitgesproken symbolische betekenis gekre gen in het licht van latere ja ren: „Oordeelt niet voor het tijd is. Dus weet, of wacht." Dit dorp... Wim Sonnevelds „Het Dorp", zou op Nieuwesluis geschreven kunnen zijn: „Dit dorp, ik weet nog hoe het was, de boerenkinderen in de klas, een kar die ratelt op de keien...Ik was een kind en wist niet beter dan dat het nooit voorbij zou gaan...() Maar blijkbaar leefden ze verkeerd, het dorp is (niet eens) gemo derniseerd, nou zijn ze op de goeie weg en wonen in beton nen dozen...() Dit dorp van toen, het is voorbij, dit is al wat er bleef voor mij: een an sicht en herinneringen. Ansichten, foto's en herinne ringen zijn er nog genoeg. Ze zuilen ook tijdens de reünie in ruime mate voor handen zijn. Een fototentoonstelling en een serie met enkele honderden dia's die een keer per uur wordt vertoond brengen het Nieuwesluis van weleer weer in beeld. Het Sparwinkeltje, waar Theun Kweekei over repte, zal nagebouwd in oude glorie herrijzen, althans het inte rieur, waarvan delen onder meer de oude koffiemolen en weegschaal na het nodige speurwerk in een Briels mu seum zijn teruggevonden. If.: Theun Kweekei op de plaats waar de sluis moet hebben gelegen, op enkele meters van de plek waar hij geboren werd: ..Dit dorp. Ik weet nog hoe het was

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 17