ie mm Bankpersoneel verduistert 170 miljoen VANDAAG Gemeente gaat opnieuw bezuinigen Via bonnen korting op benzine ;bon Ex-koning Umberto overleden V ~m r- ta i Merkactie tegen inbraak Gemeenten mogen maximumsnelheid 30 km/u in voeren Top Slavenburg onderzoekt fraude in het buitenland Minder brommers meer auto's Verkocht Miljoenen brand in ministerie Rijnmond geeft Booy nieuwe vergunning beha's <8* mmmmïinÏeïïwsblad ROi fTERDAMS NIEIIIWSB LAD UITGAVE SIFTHOFF PEES COOLSINGEL 67 3012 AC ROTTERDAM TEL. 010/144144 ONAFHANKELIJK DAGBLAD VOOR DE RANDSTAD HOOFDREDACTIE: G. A. DE KOK EN ME. K. J. DE BRUUN ZATERDAG 19 MAART 1983 NE. 31631 - 30 PAGINA'S LOSSE NUMMERS fl. 0.80 W|S TPS i> tt Schilderen 0e WD heelt de Raad van State aan haar zijde gevonden. Het buiten schilderwerk moet af trekbaar worden. 14 Drek De Franse en Belgische irank, de lire, het Ierse pond en de Deense kroon staan onder zwa re druk. Dit weekeinde word! in Brussel gepraat over aanpassing van de koersen. Pagina 6 Stukgoed In 1985 zullen er min istens duizend werkne mers teveel zijn in het /stukgoed in de Rotter- .iamse haven. Volgens 'de werkgevers komt dat ceer op gedwongen ont slagen. Pagina 13 Veel bewolking en nu en dan regen. Middagtem- peraluren rond 10 gra den. Matige wind. Wat er ai niet gebeurt in de wachtkamer van de dierenarts: hormoonproblemen bij een hond, een beo met even- f wichtssioornis, een stil gewor- 1- den konijn, Paul van Beckum bracht er uren door. Over twee weken, als het Pasen is, gaan ook de pretparken weer open: De Eiteling, Slagharen, Beekse Bergen, Duinrell, enzovoort, enzovoort. Elke provincie zijn eigen pretpark.,. Nederland één grote speeltuin; de kassa's kunnen wel aan de grens opge steld worden. Maar er kan nog best een pretparkje bij. Een verhaal over Neerlands pretwezen op de voorpagina van de bijlage. Thyssen-Bornemisza bood deze week aandelen Neder landse Credieibank aan aan de Postgiro. Thyssen: een on bekend bedrijf. Nederlands. Een wereldgigant. Vandaag de honderdste aflevering van Het Portret. Daar moet op gedronken worden... En met wie kan dat beter dan me! Hubrecht Duijker, de wijnken ner? Niks 'mooie atdronk', 'hoge neus' of 'bouquet': Duijker is dagelijks op zoek naar de ziel van de wijn. Topclubs azen op Ronald en Emin Koeman, zonen van Martin. Ruikt FC Groningen eindelijk aan Europees voet bal, zijn de ta lentvolle Koe mannen er ver moedelijk niet bij. FC Koe man prijzen op. ïvi Den Haag Het Landelijk Bureau ter Voorkoming van Misdrijven is bezig aan de ac tie 'Goed gemerkt', bedoeld om het aantal inbraken bij particulieren te verminderen. Het bureau dat onder toe zicht staat van het ministerie van justitie stelt voor op ruime schaal waardevolle goe deren te voorzien van een postcode plus huisnummer. De gestolen waar zou daardoor moeilijker te verkopen zijn. Politie en verzekeraars heb ben volgens het bureau mee gedeeld veel te voeten voor dit systeem. De verzekeraars wil len bovendien bijdragen in de kosten van de actie. Den Haag Elke .gemeente mag met ingang van 1 april voor bepaalde straten en wegen binnen de bebouwde v kom een maximumsnelheid van 30 kilometer per uur in voeren. Tot nu toe was dat alleen mogelijk met speciale toestemming van de rijksoverheid. Staatssecretaris Sch er pen h ui zen (verkeer en waterstaat), die de nieuwe regeling gisteren bekend maakte, hoopt dat de gemeenten een „beheerst gebruik" van de nieuwe mo gelijkheden maken. Het is niet toegestaan om de limiet van dertig kilometer in te voeren voor straten en wegen, waar openbaar ver voer gebruik van maakt of die bestemd zijn voor door gaand verkeer. Rotterdam moet 11100 bant en kwij t Botterdam Diverse topmannen van Slavenburg's Bank hebben deze week in Europa naarstig de fraude van ongeveer 170 miljoen gulden onderzocht, die giste ren bekend werd. Zo reisden begin deze week al de directeur regio Centraal-West bij Slavenburg, mr. ïrans Afman die zelf eerder wegens zwart-geld- praktijken werd gearresteerd en het Franse lid van de raad van bestuur R. Canny naar Londen, Zij gingen daar naartoe, om dat onder meer naar Londen verduisterde miljoenen zijn overgeboekt Afman heeft dis regio-directeur alle grote N door Robert van de Roer bijkantoren in het westen zo als Rotterdam en Den Haag onder zijn hoede, De chef (33) van de afdeling betalingsverkeer buitenland uit Rotterdam en de employé (20) uit Zwijndrecht van die zelfde afdeling, die gistermid dag werden gearresteerd we géns de fraude, werken op het bijkantoor Rotterdam. Qief Of het verblijf van Afman en Oanny in Engeland te maken heeft gehad met de aanwezig heid daar van de verdachte af delingschef, is nog niet duide lijk. De politie arresteerde de deze week spoorloos verdwe nen Rotterdammer gistermid dag op het vliegveld Zestien hoven, toen hij aankwam met een vliegtuig uit Engeland. Te gelijkertijd arresteerde men daar de andere verdachte, die zijn collega kwam afhalen. De bankemployés hebben de afgelopen weken geknoeid met een stroom van Nederland inkomende en uitgaande over boekingen van miljoenen. Sla venburg legde daarom donder dag op talrijke rekeningen in de nationale en internationale bankwereld beslag, om het verlies zoveel mogelijk te be perken. „We zijn nu aan het uitzoeken, waar het geld is gebleven", zegt Slavenburg's woordvoer der drs. P. Pex Hij verwacht dat dit weekeinde al de om vang van de schade te bepalen is, „Als alles meezit, zal Sla venburg nauwelijks verlies lij den." Zie verder pagina 4 Umberto Genève Ex-koning Umberto II van Italië is gistermiddag in een zie kenhuis in Genève overle den. Hij is 78 jaar gewor- door onze correspondent Rudy Simons Cohen in Rome §en Haag - De verkoop van flét aantal brommers is vorig War met zeventien procent gfedaaïd ten opzichte van jjwl. Dat komt overeen met vijftien procent lagere feldomzet. De verkoop van ftjeuwe auto's is met vier procent gestegen. Voor de omzet in geld betekent dit een stijging met zeven pro cent. Volgens het ministerie van economische zaken is de to tale jaaromzet van de winke liers weliswaar twee procent hoger uitgevallen, maar lag feitelijk toch lager omdat bij de optelsom geen rekening gehouden is met de prijsstij gingen van de verkochte ar tikelen. De warenhuizen verkochten een procent meer, de postor derbedrijven vijf procent minder. Omzetstijgingen de den zich verder voor bij de drogisterijen (vier procent), schoenenzaken (twee pro cent), opticiëns (vier procent) en bij winkels die naaima chines verkopen (elf pro cent). Dalingen kwamen voor bij meubelzaken (zeven pro cent), muziekinstrumenten (negen procent), fotozaken (zeven procent), huishoude lijke apparaten (vijf procent) en slagers (een procent). Een felle brand heeft gister middag voor miljoenen scha de aangericht in het ministe rie van financiën aan de Haagse Casuariestraat. Het vuur ontstond door nog on bekende oorzaak op de tweede etage in een maga zijn. Via de schacht van de alr-condltioning kon het vuur zich snel uitbreiden naar de twee bovenliggende verdie pingen. Volgens de brandweer kon de brand zo'n grote omvang kon krijgen doordat het ge bouw niet aan de brandpre ventie-eisen was aangepast. Het vuur dat door vijftig brandweerlieden werd be streden, was na twee uur blussen onder controle. Felle strijd tussen Shell en Mobil Rotterdam Shell en Mobil gaan vanaf volgende week met 'bonboekjes' naar de gunst van de automobilist dingen om een groter marktaandeel te krijgen. „Er is sprake van een hevige concurrentiestrijd", 2ei een woordvoerder van Mobil, Shell gaat vanaf dinsdag ruim drie maanden lang via bonnen korting op benzine en dieselolie geven. De oliemaatschappij laat via de PTT begin volgende week bij ieder gezin in Nederland een boekje bezorgen, waarin zes coupons zitten die recht geven op een korting van vier cent per liter. Elke keer dat wordt ge tankt, kan zo'n bon worden ingeleverd. Sparen Mobil heeft op de campagne van Shell gereageerd met de aan kondiging van een soortgelijke actie. Vanaf maandag tot eind april kunnen klanten bij deze maatschappij hun kassabonnen opsparen. Na die periode kan over alle bonnen vijf cent per liter worden teruggekregen met een maximum van vijftien gulden. BP houdt het bij een versterkte campagne met glaswerk. Veel automobilisten geven volgens BP de voorkeur aan een geschenk boven een bedrag in geld. den. Hij leed al geruime tijd aan botkanker. De voormalige monarch heeft 36 jaar in ballingschap in Portugal geleefd. Vorig jaar augustus werd hij opgenomen in een kliniek in Londen waar hij al eens geo pereerd was. Voor een laat ste behandeling werd hij verleden maand naar Genè ve gebracht. Het is nog niet bekend waar Umberto be graven wordt. Juist in deze weken had het Italiaanse parlement een voorstel in behandeling om het mogelijk te maken dat Umberto kon terugkeren, zo dat hij in zijn vaderland zou kunnen sterven. Het wets ontwerp is echter nog niet aanvaard. De Italiaanse grondwet verbiedt nu nog steeds aan Umberto, zijn Bel gische vrouw Marie José en hun mannelijke nakomelin gen om het Italiaanse grond gebied te betreden. Umberto II wordt in Italië 'de mei-koning' genoemd, al leen in de maand mei (van het jaar 1946) was hij staats hoofd. Op 2 juni van dat jaar maakte een referendum een eind aan zijn bewind. Hij vertrok met ruzie. „Een ko ning treedt alleen af ten gun ste van een andere koning, niet ten gunste van een repu bliek", was zijn commentaar. Rotterdam De gemeente Rotterdam gaat de komende drie 5 vier jaar een tweede be zuinigingsoperatie uitvoeren. Bij deze be zuinigingen zal een bedrag van 150 tot 180 miljoen gulden bespaard moeten worden, waarbij meer dan 1700 arbeidsplaatsen ver loren gaan. Rekening houdend met de te rugloop van werk bij de ge meentelijke bedrijven door de economische recessie, zullen nog enkele honderden arbeids plaatsen verloren gaan. Ook particuliere bedrijven kunnen daarvan gevolgen ondervin den. Door spreiding van de bezuini gingen, overplaatsingen van personeel en het natuurlijk verloop binnen de gemeente hoopt Rotterdam gedwongen ontslagen zoveel mogelijk te voorkomen. Onvoldoende Twee jaar geleden startte Rot terdam een eerste bezuini gingsoperatie, die 130 miljoen gulden moet opleveren. Deze operatie loopt nog, maar bleek niet voldoende om binnen vier jaar een sluitende begroting op te leveren nu de gemeente met nieuwe bezuinigingen door het rijk en de economische terug gang wordt geconfronteerd. Op 26 mei wil het Rotterdams college bestuurlijke aanwijzi- gingen aan de gemeenteraad voorleggen over taken en voorzieningen, die in het ka der van de bezuinigingen kun nen worden afgestoten. Volgens wethouder financiën dr. J.M. Linthorst zullen de hardste klappen vallen bij de stedelijke welzijnsvoorzienin gen. Daar ook zal een aantal tarieven gebaseerd worden op het profijtbeginsel en extra worden verhoogd. Zie verder pagina 13 Rotterdam De dagelijks be stuur van Rijnmond heeft be sloten het in opspraak geraak te bedrijf Booy Clean een nieuwe hinderwetvergunning te verlenen. Volgens Rijnmond is de ver gunning een uitvloeisel van een bijna een jaar geleden in gang gezette procedure. Die was nodig omdat er een ver schil van mening bestond tus sen Booy Clean en de milieu dienst van Rijnmond (DCMR) over de vergunning die in 1981 was verleend. Daarin wa ren onder meer schoonmaak-, opslag- en verwerktngsacüvi- teiten van chemisch afval ge regeld. De directeur en de bedrijfslei der van Booy Clean zitten nog steeds vast op verdenking van illegale lozingspraktijken en oplichting. Een verzoek om vrijlating van hel tweetal werd begin deze week door de Rotterdamse rechtbank afge- Qooers ondermode U slaat er een goed figuur mee! Lijnbaan 49 - RollcrU.im Ja, stuur mi) hel RotterdamsNieuwsbIad Sport* l bijlage 'UTTbijlage -* 2alexdagbi|Iage 14 1 dagen gratis op proef Naam Adres- Postcode Plaats i Tel nx I open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Antwoordnummer 834, 3000 VB Botterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1