Fraude heel knap uitgevoerd m J|| 'Geen sprake van echte zuivering' 4"SIJTHOFF pers fm^% Zonder pet mag niet Stemmen per brief kan Molukkers willen schadevergoeding Den Uyl boos over uitspraken Ruding; SER ook voor jongeren LONDEN Brand in flatgebouw Politie met stenen bekogeld 'IKV moet excuses aanbieden' Raad van State: wmmmmm Secretaris raad van bestuur Slavenburg: VASTENAKTIE r> Spreiding krijgt geen voorrang Nieuwe reddingboot Boek over artsen in oorlog Met uw krant naar Rotiendams Nieuwsblad zaterdag 19 maart 1983 Utrecht Een NS-er zon der pet, dat kan niet. Dat is de strekking van een bepaling in een nota van de spoorwegen over de kleding van NS-personeel. In de nota 'Uitmonstering Trein- en Perronperso- neel' wordt gesteld dat werknemers van de Ne- rderlandse Spoorwegen die 'f om medische redenen geen pet meer mogen dra gen naar een ander functie moeten omkijken. Het Dïenstoverlegorgaan Lijn dienst heeft al verzet aan getekend tegen deze bepa- ling. 'Het overlegorgaan vindt dat het dragen van een pet op de stations en in de treinen in de eerste plaats 2invol moet zijn. Op de perrons moet de pet op, en 'in de trein moet de keuze worden overgelaten aan de werknemer, aldus het overlegorgaan. Bovendien moet er een algemene uit zondering zijn voor men sen die geen pet op hun hoofd verdragen, zo is de chef lijndienst van de NS inmiddels duidelijk ge maakt. Overigens heeft het perso neel op de draagbaarheid van de huidige NS-pet het een en ander aan te mer ken. „De pet is te hard en te stug. Een lichtere pet die wat prettiger zit wordt misschien vanzelf wat va ker gedragen", za wordt gesuggereerd. Gezinnen geëvacueerd Utrecht Bij een brand in de kelderruimte van een flatge bouw in de Utrechtse wijk Qvervecht heeft de politie gis teravond twaalf gezinnen tnoeten evacueren omdat er ontploffingsgevaar was. De brand ontstond omstreeks zeven uur. Door de hitte was ^en koppeling van de hoofd gasleiding gaan lekken. Daar» bp besloot de politie de gezin nen te evacueren. Nadat de ge meente de gasleiding had afge sloten, konden de gezinnen Weer naar huis terugkeren.' De politie vermoedt dat de brand is aangestoken, omdat begin deze maand op dezelfde plaats ook een brand heeft ge woed. De recherche heeft toen aanwijzingen gevonden die op brandstichting wezen, r i i i ben Haag Kiesgerechtigden tn het buitenland zullen in de toekomst per brief hun stem kunnen uitbrengen voor de verkiezingen van Tweede Ka mer en het Europees Parle ment. Minister Rietkerk (bin nenlandse zaken) heeft hier voor een wetsontwerp inge diend bij de Tweede Kamer. Voorlopig kan stemmen per brief wat de Tweede Kamer betreft alleen voor die Neder landers, die buiten onze gren zen in overheidsdienst wer ken. Voor het Europees parle ment is stemmen per brief al leen mogelijk voor diegenen die in EEG-landen wonen. Voor de rest van de Nederlan ders die in het buitenland ver- DÜjven, wordt het stemmen £>er brief pas mogelijk als daadwerkelijk inhoud is gege- yen aan de passage in de nieu we grondwet, die een alge meen kiesrecht voor die groep mogelijk maakt. Hiervoor is éen aanpassing van de Kies- jvet noodzakelijk. Volgens minister Kietkerk wil hij de nieuwe regeling voor pet eerst invoeren bij de ver kiezingen voor het Europees parlement, die in 1984 worden gehouden. Volgens het Centraal Bureau yan de Statistiek verblijven ongeveer 600.000 Nederlanders buiten onze landsgrenzen. Breda Vijf Bredase politie mannen zijn gisteren met ste nen bekogeld toen zij in een woonwagenkamp probeerden twee mannen te arresteren. De twee mannen werden gezocht voor enkele inbraken. De politie achtervolgde de auto van een van de mannen, waarna de politiewagen in bot sing kwam met de auto en in een sloot belandde. Bewoners van het woonwagenkamp na men het voor het tweetal op en bekogelden de politieman nen met stenen. Pas nadat de politie versterking had gekre gen, konden de twee mannen worden afgevoerd. Assen De acht Molukkers die onlangs door het gerechts hof in Leeuwarden werden vrijgesproken van poging tot moord op twee politieagenten, zullen tegen deze beslissing cassatie instellen. De Molukkers willen het oordeel van de Hoge Raad weten over de wijze waarop bij de behandeling van hun zaak de wet is toegepast. Door deze procedure kan de einduitspraak van het hof overigens niet worden gewij zigd. De raadslieden van de Molukkers menen dat het gerechte lijk vooronderzoek in deze zaak ten onrechte de status van opsporingsonderzoek heeft gekregen. De raadslieden gaan van de Nederlandse Staat schadever goeding eisen voor de tijd die zij in voorlopige hechtenis hebben doorgebracht. Zij denken daarbij aan een bedrag van 20.000 gulden de man. Als de eis wordt Ingewilligd zal het geld worden gebruikt ter ondersteuning van hun politie ke idealen. Premier Lubbers: Den Haag Het IKV moet zijn excuses aanbieden voor de berichten, die deze organisatie heeft verspreid over het aan wijzen van de vliegbasis De Peel voor de plaatsing van kruisraketten. Premier Lub bers vindt dit het minste wat het IKV kan doen. „Als je er zo naast zit als zij, moet je dat ruiterlijk toegeven aldus Lubbers. Hij wilde niet ingaan op de vraag waarom het IKV deze berichten de wereld had inge stuurd. „Maar ze moeten in elk geval niet de indruk wekken op iets anders uit te zijn dan de waarheid". Den Haag PvdA-leider Den Uyl vraagt zich af hoé lang premier Lubbers en het CDA nog allerlei uitspra ken van. CDA-minister Ruding (financiën) met hun poli tieke verantwoordelijkheid zullen dekken. Den Uyl heeft zich vooral opgewonden over de uitspraak van Ru- ding in een vraaggesprek met een weekblad, waarin hij stelde dat mensen met gewetensbezwaren tegen kernbe wapening altijd nog kunnen emigreren. Tijdens een spreekbeurt in Oud-Beijerland zei Den Uyl gisteravond dergelijke uitspra ken „pijnlijk en beledigend" te vinden. De oppositieleider plaatste ook kritische kanttekeningen bij de opstelling van premier Lubbers en minister Van der Broek (buitenlandse zaken) tij- Buiten schilderen is ook groot onderhoud Nieuwe kabel naar de Denen De telefoon- capaciteit tussen Ne derland en Denemarken zal binnen kort zijn ver- zevenvou- dfgd. Giste ren is de PTT in het Friese Anjum be gonnen met het leggen van een nieu we kabel, die de drie oude kabels tus sen de twee landen zal vervangen. De kabel is vandaag naar open zee getrok ken. vervolg van voorpagina Rotterdams De fraude bij Slavenburg's grootste bijkantoor is in behande ling bij de Rotterdamse officieren van justitie mr. H. de Doelder en mr. H.A. van Brum men, die ook het gerechtelijk vooron- door Robert van de Roer derzoek tegen topmensen van Slavenburg leiden. De officieren zien de aan gifte als een 'op zichzelf staande zaak', die niets te maken heeft met het gro te onderzoek. De recherche van de afdeling centrum in Rotterdam onder zoekt de fraude in samenwer king met buitenlandse colle ga's. De politie verdenkt de bankemployés van valsheid in geschrifte en/of verduistering in dienstbetrekking. De ver dachte afdelingschef uit Rot terdam, die bij Slavenburg over 'teken bevoegdheid' be schikt, heeft samen met zijn collega miljoenen guldens Ne derland in- en uitgevoerd en weer teruggeboekt. Zij zorgden ervoor, dat de bedragen uitein delijk op naam van de afde lingschef kwamen te staan. Hoe dat precies in zijn werk ging, is nog onduidelijk. De internationale betalingen bij Slavenburg worden per computer gedaan. Hiermee frauderen is alleen mogelijk, als iemand een bepaalde eode kent. De afdelingschef en zijn collega zijn hierin kennelijk geslaagd. De twee verdachten zijn gisteravond na een eerste verhoor, dat nog weinig con creets opleverde, in verzeke ring gesteld. Volgens woordvoerder Pex, algemeen secretaris van de raad van bestuur van Slaven burg, zijn de employés geen 'topmannen' bij de bank. „Deze fraude is een kwestie van techniek en op zichzelf heel knap uitgevoerd. Je hoeft bovendien geen topman te zijn om bij een bank geld uit de i te kunnen halen". Vervelend Directeur H. Dedden van het bijkantoor van Slavenburg aan het Stadhuisplein in Rotter dam deed dinsdag aangifte bij de pohue, kort nadat men brj een interne controle de fraude had ontdekt. Op dat moment was de afdelingschef al spoor loos. De raad van bestuur van Sla venburg nam onmiddellijk na de ontdekking tal van maatre gelen. Men stuurde diverse hoge bankfunctionarissen naar het buitenland. Daarnaast be gon Slavenburg meteen een zogenoemd 'conservatoir be slag' te leggen op talrijke reke ningen in de nationale en in ternationale bankwereld. Hierbij waren met name de re keningen. waarvan Slaven burg wist, dat de afdelingschef deze kon gebruiken om de verduisterde miljoenen op te storten. Het 'conservatoir beslag' is een beslag, dat een schuldeiser kan leggen ter bewaring van be paalde goederen om zo bena deling door de schuldenaar te voorkomen. De handeling kan ongeveer worden vergeleken met het blokkeren van een giro-rekening, „Het verlies voor Slavenburg kan nu be perkt blijven, maar het blijft al met al natuurlijk een verve lende zaak voor onze bank", aldus woordvoerder Pex. De beslaglegging op de reke ningen bleek een dermate tijd rovend karwei, dat Slaven burg hiermee donderdag pas klaar was. Vervolgens gonsde het gisteren op de beurs in Amsterdam en in de Neder landse bankwereld van de ge ruchten over de verduistering bij Slavenburg. De bank voel de zich hierdoor genoodzaakt een verklaring uit te geven, waarin men zich haastte ge ruststellend mee te delen, dat de schade van de fraude veel Jager zal zijn dan de verduis terde 170 miljoen. Vertrouwen Een woordvoerder van de Ne- derlandsche Bank herhaalde gisteren de op 19 februari een dag na de invallen uit gegeven verklaring, dat men niet bezorgd is over hei ver mogen van Slavenburg om haar verplichtingen na te ko men. De Nederlandsohe Bank blijft haar vertrouwen uitspre ken in de organisatorische maatregelen, die genomen zijn sinds de deelneming van Cré dit Lyonnais in Slavenburg. De Franse staatsbank Crédit Lyonnais, die 78 procent van de Slavenburg-aandelen bezit, heeft sinds maart 1981 de lei ding over de bank. om het recht van de 2wakster» GIRO 5850 ZEIST Den Haag Het kabinet heeft een wetsvoorstel geaccepteerd waarmee de minimumleeftijd voor het lidmaatschap van de Sociaal Economische Raad en soortgelijke organisaties kamt te vervallen. Enkele maanden geleden werd een vertegen woordigster van de FNV niet tot de SER toegelaten omdat zij nog geen dertig jaar was. Het kabinet gaat er nu vanuit, dat die organisaties, die men sen afvaardigen naar- instan ties als de SER, zelf kunnen beoordelen of zij geschikt zijn voor dat werk. Staatssecretaris Van Zeil (eco nomische zaken) heeft in een brief aan de SER laten weten dat de consumentenorganisa ties een belangrijker stem krij gen in de commissie van de raad, die zich met consumen tenzaken bezig houdt. De Con sumentenbond en Konsumen- ten Kontakt proberen al jaren lang hun inbreng in die com missie te versterken. Van Zeil wil de commissie sa menstellen uit negen mensen van de consumentenorganisa ties, elf vertegenwoordigers van de werkgevers en twee af gevaardigden van de vakbe weging. Den Haag De Raad van State, het be langrijkste adviesorgaan van het kabinet, vindt dat het buitenschilderwerk aan hui zen als groot onderhoud moet worden be schouwd. Hierdoor zou het schilderwerk fiscaal aftrekbaar worden. Het kabinet en het CDA enerzijds en de VVD-fractie in de Tweede Kamer ander zijds zijn al wekenlang in een verbitterde discussie gewik keld over dit punt. Minister Ruding (financiën) en 2ïjn staatssecretaris Koning willen vooralsnog het buiten schilderwerk buiten de rege ling houden die groot onder houd aan eigen huizen aftrek baar moet maken voor de in komstenbelasting, De VVD wil dat wel en vindt nu de Raad van State aan haar zijde. De Raad van State wijst er op dat het schilderen van de bui tenkant van een woning groot onderhoud juist kan voorko men. Bovendien zijn de kosten van dit schilderwerk aanzien lijk, aldus de Raad van State. Ruding en Koning voeren ech ter aan, dat het moeilijk is om vast te stellen of het schilde ren van buitenwerk nu wel of niet bepalend is voor het on derhoud van een huis. Boven dien vrezen zij dat er op grote schaal geknoeid kan worden met rekeningen. De Raad van State zet overi gens grote vraagtekens bij de manier waarop het kabinet het geld bijeen wil halen, dat no dig is om de kosten het aftrek baar maken van groot onder houd op te kunnen vangen. Het kabinet wil dat bereiken door het verhogen van het huurwaardeforfait, het bedrag dat eigen-woningbezitters moeten verwerken in hun be lastingaangifte. De Raad van State vindt het onbillijk dat de kosten op die manier alleen maar worden verhaald op mensen, die een eigen huis be zitten. Den Haag De spreiding van rijksdiensten wordt net zo goed betrokken bij het bezuinigingsbeleid als alle andere begrotingshoofdstuk ken, Dat zei premier Lub bers gisteren op zijn weke lijkse persconferentie. Het kabinet heeft gisteren een eerste bespreking gewijd aan de problemen, die te verwachten zijn bij het op stellen van de Voorjaarsnota, Over enkele weken moet dit tussentijdse overzicht van de financiële situatie van de overheid aan de Tweede Ka mer worden aangeboden. Volgens de meest recente verwachtingen zal dit jaar een extra bezuiniging van drie miljard gulden nodig zijn om te voorkomen dat door extra tegenvallers het financieringstekort nog ver der zal stijgen. Lubbers liet er geen misver stand over bestaan dat de spreiding van de rijksdien sten uit de Randstad naar gebieden elders in het land daarbij niet gespaard kan blijven. Er zijn geen extra reserves voor opgebouwd. ,3ij de afweging zal de spreiding ïn elk geval geen prioriteit krijgen. Alles wat ïn het verleden is toegezegd kan ook niet in de begroting worden verwerkt", aldus Lubbers. dens hun bezoek aan de Vere nigde Staten. Ik vind het ernstig dat zij zich in een be spreking met vertegenwoordi gers van het Huis van Afger vaardigden hebben gekeerd tegen de daar in behandeling zijnde moties om te komen tot een wederzijdse gecontroleer de bevriezing van de bestaan de kernwapenarsenalen", al dus Den Uyl. De Nederlandse regering had volgens hem bij president Reagan moeten aandringen op het doen van nieuwe en con crete voorstellen om de be sprekingen over^ wapenbe heersing in Genève uit het slop te halen Den Haag De Koninklijke Zuid-Hollandsche Maatschap pij tot Redding van Schipbreu kelingen (KZHMRS) in Rot terdam heeft een nieuw type zelfrichtende aluminium red dingboot besteld. Dit type is nog niet eerder in Nederland gebouwd. Op de boot kunnen in geval van nood meer dan zeventig mensen zitten. Het schip haalt een snelheid van 46 kilometer per uur. Den Haag De pogingen om de artsenstand na de Tweede Wereldoorlog te zuiveren van 'foute ele1 menten' zijn In hoge mate mislukt. Van een echte zui vering is geen sprake ge weest. Dit staat in het boek 'De zui vering van artsen en advoca ten' van dr. N. in 't Veld, medewerker van het Rijks instituut voor Oorlogsdocu mentatie. De gerechtelijke tribunalen lieten na de oorlog 39 artsen voorkomen, van wie er tien een beroepsverbod kregen op gelegd. Dat is vier procent van het totaal dat tijdens de oorlog een 'laakbaar gedrag' had ver toond, aldus In 't Veld, De Centrale Commissie Voor lichting, die in het leven was geroepen om de zuivering voor te bereiden, wilde de re gering bewegen tot een zuive ring van het hele artsen be stand. De sanctie, ontzetting uit het beroep, kon alleen de overheid opleggen. Die zuiveringen moesten vol gens de commissie betrekking hebben op artsen die „kwalij ke handelingen tijdens de be zetting als arts hadden ge pleegd en op politieke misdra gingen zoals lidmaatschap van NSB, Germaanse SS en derge lijke". De commissie wilde volgens In 't Veld, dal de overheid een speciale zuiveringsinstantie oprichtte en alleen de zware gevallen door tribunalen liet behandelen. Minister Drees verzette zich toen met succes tegen een speciale instantie. De term zuivering verdween en tenslotte verschraalde hel geheel tot medici die zich der mate hadden misdragen, dat ze zich in ieder geval voor een tribunaal moesten verant woorden, schrijft In 't Veld. Afgezien van gevangenisstraf fen beperkte de zuivering wat betreft beroepsverboden zich tot 17 overwegingen en uitein delijk tien uitspraken daartoe. ADVERTENTIE Londen, de bruisende wereldstad heeft ee"n overvloed aan be zienswaardigheden. Oude tradities handhaven zich naast mo derne attracties en de stad biedt vooral in de lente een aan trekkelijk reisdoel. VRIJDAG 15 APRIL A.S. vertrekken we per luxe touringcar voor een drie-daagse trip naar Londen. Het verblijf aldaar is in het Queens Hotel. ZATERDAG wordt onder leiding van een Nederlands gids een be zoek gebracht aan Windsor Castle (welk verblijf van de Engelse Koninklijke familie u voor plm. 5 - kunt bezichtigen. Voorts krijgt u gelegenheid in de Londense City te winkelen, terwijl 's avonds een rondrit door het Iraai verlichte Londen wordt gemaakt. ZONDAG wordt de bekende markt Petticoat Lane bezocht, waarna de terugreis aanvangt. De trip vormt een aantrekkelijke kennismaklngsmogelljkheld met deze wereldstad en kost JJÖO.- Pef persoon. Toeslag eenpersoonskamer ƒ50.-. Reisverzekering ƒ6.- p.p. 5.- kosten. In de prijs Zijn begrepen: - de busreis heen en terug - overtocht Zee brug ge-Do ver v.v. - kamer met douche en toilel op basis van halfpersion (=2x lo gies, ontbijt en diner) - avondnt door verlicht Londen. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder no, 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 1 uur) of persoontijk in onze stads- vestfging Spulstraat 71. Den Haag (op de hoek van het Spui). Postbus I605G 2500 AA 's-Grdvenbsge

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4