BUITENLAND Apartheid in Brussel «8"SIJTHOFF pers STRAUSS ZET NIEUW KABINET ONDER DRUK Finse verkiezingen vuurproef Koivisto Luns: nieuwe Cuba-crisis in aantocht AMERIKA Londen tevreden over bezoek Arabieren Vrijspraak na moord wegens fout computer Nkomo tot i 12 april in Engeland: Mandela eredoctor New York Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 19 maar» 1983 fin Bonn Dit weekeinde moet het regeerakkoord tussen de FDP en üe CDU/CSU in West-Duitsland Worden afgesloten. Een grote onbe kende factor blijft tot op dit mo ment de positie van Franz Josef Strauss. De laatste berichten wijzen erop dat hij gewoon minister-presi dent zal blijven in Beieren, maar niemand is daar echt zeker van. Hij "zal zijn beslissing of hij al of niet ,een ministerspost in de nieuwe re- jeering-Kohl zal aanvaarden, van daag bekend maken. Over de zakelijke kwesties van het regeerakkoord is in grote lijnen nu al overeenstemming bereikt. Dui delijk is daarbij de toegenomen in vloed van de CSU en dus van Franz Josef Strauss te bespeuren. Zo zal de buitenlandse politiek on der druk van de CSU gewijzigd worden en zal bijvoorbeeld een po- door onze correspondent Bert Tigchelaar in Bonn sitievere houding ten aanzien van Zuid-Afrika worden Ingenomen. De bevrijdingsbeweging voor Na mibië, de SWAPO, zal veel minder steun ontvangen. In het algemeen wil de nieuwe Duitse regering zich minder aansluiten bij allerlei reso luties van de Verenigde Naties ten aanzien van zuidelijk Afrika. Ook de Midden-Oostenpoiitiek zal wor den gewijzigd en West-Duitsland zal binnen de EEG proberen deze nieuwe Midden-Oostenpoütiek door te zetten. Toch is nog niet dui delijk in hoeverre die nieuwe poli tie afwijkt van die van de regering- Schmidt/Genseher. Bezuinigen Gisteren werd ook bekend dat de nieuwe regering met drastische be zuinigingsmaatregelen zal komen. Zo zullen de ambtenarensalarissen worden gekort, terwijl verder ook kortingen op de sociale voorzienin gen in de maak zijn. De details zijn nog onderwerp van gesprek, maar in totaal wil de nieuwe regering een bezuinigmgsprogramma van ruim zes miljard mark voor het ko mende begrotingsjaar doorvoeren. Een van de zaken waarover men het in grote lijnen ook eens is. is het probleem van de buitenlandse werknemers. Er zal worden gepro beerd om het aantal buitenlanders in de Bondsrepubliek met de helft te verminderen en dat zal gebeuren door middel van 'vertrekpremies', die tegen de tien tot twintigduizend mark zouden kunnen bedragen. Ook de leeftiid waarop kinderen met hun familie herenigd kunnen worden zal worden verlaagd. De kinderen zullen alleen dan naar West-Duitsland mogen komen wanneer ze nog niet te oud zijn om hier een volledige schoolopleiding te kunnen volgen en dus nog geïn tegreerd kunnen worden. Veel van de verandenngen zijn tot stand gekomen onder druk van Franz Josef Strauss. Hij heeft zich met zijn volle politieke gewicht in gezet voor veranderingen op be paalde beleidsterreinen. De CSU heeft daarbij uiterst scherpe midde len gebruikt en secretaris-generaal Edmund Stoiber heeft zelfs keihard gesteld: „Wat willen jullie liever", hield hij de zusterpartij CDU voor, „de FDP of de CSU". Frans Jozef Strauss. ji President Mauno Koivisto. Jrlelsinki De Finse kiezers gaan morgen en maandag naar de stembus om een nieuw parlement te kiezen. Wanneer de opinie peilingen gelijk krijgen, dan keert vrij wet zeker na de verkie zingen de huidige centrum-linkse coalitie onder leiding van de sociaal-democraat Kalevi Sorsa terug. Maar de belangrijkste op positiepartij, de conservatieven, kan nog voor een verrassing zorgen door als grootste partij uit de bus te komen. De vorming van een nieuw kabinet zou daarmee niet gemakkelijker worden, omdat geen van de regeringspartijen staat te dringen om met de conservatieven samen te werken. Finland wordt geregeerd door een meerderheids kabinet van sociaal-democraten, de Cen trumpartij en de Zweedse •Volkspartij, de partij van de Zweedssprekende minderheid in Finland. Volgens de peilin gen blijven Centrum en de Zweedse Volkspartij stabiel in vergelijking met de vorige parlementsverkiezingen van -1979. Zij hebben nu 41 respec tievelijk 10 zetels. -De sociaal-democraten zijn met hun 52 zetels op dit mo ment de grootste partij in het -200 zetels tellende parlement. 'De peilingen geven enige pro centen winst aan voor de soei- "aal-democraten. Verhes wordt ^voorspeld voor de Volksdemo- gll[IIlllllllllllM!HI!IIIIJllllillll|||||IIUIIIllll]|e Slachtoffers f eisen 36 min 1 van Hinckley's 1 I psychiater Washington Drie j= slachtoffers van de mis- lukte moordaanslag van H H John Hinckley op de S Amerikaanse president S Reagan hebben diens 1 psychiater aansprake- lijk gesteld voor een schade vergoeding van ruim 36 miljoen gulden. Ze menen dat psyehia- S ter John Hopper Hin- 5 kley op aanraden van zijn moeder had moeren E laten opsluiten voor de E aanslag, waarbij de woordvoerder van het j§ E Witte Huis James Bra- E E dy, de veiligheidsagent EE Timothy McCarthy en E de politieman Thomas 5 E Delahanley zwaar wer- E den gewond. itiiimitiiiifiiitiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiitiiiniiiiiiiü NAVO blij ft verdeeld over Euroraketten door Peter Verschoor in Helsinki craten, een verbond van links- .socialisten en communisten, dat nu 35 zetels heeft. Het .Volksdemocratisch Verbond, waarin de communisten een .overheersende rol spelen, ^maakte tot december vorig •jaar deel uit van het kabinet, .maar stapte op na een conflict over de defensie-uitgaven. JÜet enige spannende element in de weinig spectaculaire ver kiezingscampagnes is de winst die wordt voorspeld voor de conservatieven, die al sinds u966 in de oppositie zijn, en in hie jaren hun aanhang bijna nebben verdubbeld. Zij heb- pen nu 46 zetels. tVoorkeur iDeze parlementsverkiezingen ^ormen de eerste vuurproef ivoor president Koivisto op het [terrein van de binnenlandse oolitiek. De president in Fin and speelt een belangrijke rol j>ij kabinetsformaties. Hij be noemt de nieuwe premier, en de persoonlijke visie van de president kan daarom van doorslaggevende betekenis &jn.' Koivisto's voorganger Kekko- ben had een duidelijke voor- Keur voor centrum-linkse coa- Jities, waarin ook de commu nisten waren opgenomen. Ook president Koivisto, die vorig jaar januari werd benoemd, en de eerste sociaal-democrati sche president van Finland is, prefereert zonder enige twijfel tentrum-lmkse samenwer king. JCekkonen maakte soms op au toritaire wijze, als een strenge yader, gebruik van zijn presi dentiele bevoegdheden, wan- peer de politieke partijen het diet met elkaar eens konden Jvorden, Van Koivisto wordt Aangenomen dat hij een. meer parlementaire insteling heeft £n daarom het politieke steek spel meer aan de verantwoor delijkheid van de politieke partijen zelf zal overlaten. JVat de buitenlandse politiek betreft heeft Koivisto in het perste jaar van zijn president schap duidelijk laten zien dat PJj de lijn van zijn voorganger tvil voortzetten. En dat bete kent dat Finlands neutrali teitspolitiek, gebaseerd op goe- ge verhoudingen met Oost en West, geen veranderingen heeft ondergaan. De buiten- jandse politiek is dan ook geen onderwerp van discussie tij pens deze verkiezingen. Alle partijen onderschrijven de of- :iciele neutraliteitspolitiek van ^inland. Londen De Britse rege ring is zeer te spreken over de besprekingen met een Arabische delegatie, die gisteren onder leiding van de Jordaanse koning Hoessein een bezoek aan Londen heeft gebracht, „Wij hopen dat dit bijdraagt tot het versterken van het vredesproces in het Mid den-Oosten", zo zei na af loop minister van buiten landse zaken Francis Pym, De Arabische afvaardiging heeft niet alleen premier Margaret Thatcher en Francis Pym ontmoet maar is *s middags ook door koninging Elizabeth op het Buckingham-paleis ontvangen. Hoessein praat vandaag in Londen met de Amerikaanse afgezant voor het Midden-Oosten Habib. De Arabische afvaardiging was naar de Britse hoofd stad gekomen om het vre desplan van de Arabische door onze correspondent Ewout Janse in Londen i De Jordaanse koning Hoessein inspecteert de erewacht bij het Britse ministerie van buiten landse zaken. Brussel De beruchte burgemeester Roger Nols gaat in de Brusselse gemeente Schaar beek op de gemeentelijke scholen de butten- door onze correspondent Jan Werts in Brussel landse kinderen apart houden. Zij krijgen net als in Zuid-Afrika aparte ingangen en klas sen. Ze moeten zelfs betere cijfers behalen dan Belgische kinderen. Wie op de lagere school geen zeven of meer gemiddeld haalt mag, als hij buitenlander is uit de zuidelijke regio, voortaan niet naar de middelbare school van Schaarbeek. Burgemeester Nols staat al jaren bekend van wege racistisch optreden m zijn door veel gastarbeiders gedomineerde en nogal arme gemeente Schaarbeek. Met zijn maatregel van enkele jaren geleden om buitenlanders en ook Vlamingen te gaan weren, werd Nols in Franstalig Belgié waanzinnig populair. Hij' feldt vandaag als de steunpilaar van de grote .russelse politieke partij FDF (From der Franstaligen). Merkwaardig is wel dat de li berale minister van binnenlandse zaken Jean Gol de vroegere maatregelen van Nols tegen over gastarbeiders momenteel bezig is over te nemen voor het gehele land. België telt naar verhouding drie keer zoveel vreemdelingen als Nederland. Nu er in Belgié driekwart mil joen Belgen werkloos zijn, groeit de vreemde lingenhaat alom. Liga voor het Midden-Oos ten toe te lichten. Het bete kende tevens het eind van een hoog opgelopen diplo matiek conflict tussen de Arabische wereld en Groot-Brittannië. Zes we ken geleden namelijk had premier Thatcher gewei gerd een Arabische delega tie onder leiding van de Marokkaanse koning Has san te ontvangen. Reden was de aanwezigheid in de afvaardiging van een lid van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO. Achter de schermen is daar na lang gewerkt aan een compromis-oplossing. Deze werd gevonden door een Palestijn in de delegatie op te nemen, prof. Walid, die lid is van de Pale stijnse Nationale Raad en daardoor geacht kan wor den zijn gehele volk te ver tegenwoordigen. Francis Pym noemde het ge sprek met hem en de ande re leden van de delegatie hoogst bevredigend. De Arabische landen hebben er bij hem op aangedron gen dat Engeland alles doet om te helpen het vre desproces op gang te bren gen. Groot-Brittannië heeft opnieuw zijn stand punt onderstreept dat het bestaansrecht van Israël evenzeer dient te worden onderstreept als het zelfbe schikkingsrecht van het Palestijnse volk. Het plan- Keagan is volgens Pym een 'gezonde basis voor po gingen vrede in het Mid den-Oosten te stichten'. door onze correspondent Jan Werts in Brussel we voorstellen zijn gekomen die als propaganda-trucs beeft omschreven. „Een opmerke lijk commentaar", aldus on derminister Burt. van 11 t/m 26 juni a.s.: MET UW KRANT NAAR Brussel Er zullen nadere consultaties nodig zijn, voordat de Europeanen de Amerikaanse lei ders ervan overtuigd hebben dat de nul-optie in Genève bij het ontwapeningsberaad met de Rus sen onhaalbaar is. Dit zeggen hoge diplomaten in Brussel. De secretaris-generaal van de NAVO, Joseph Luns, 2iet een herhaling van de Cuba-crisis, wanneer de Russen hun recente drei gement waarmaken en nabij Amerika raketten gaan installeren. Tn 1962 kwam de mensheid op de rand van een derde wereld oorlog toen de Sovjet-Unie in Cuba raketten richting VS ging installeren. Luns: „Een herhaling zou opnieuw tot een buitengewoon gevaarlijke situ atie leiden. Je mag aannemen dat de Russen zich dit ook wel realiseren. Plaatsing van ra ketten op Cuba zou bovendien dat land in een buitengewoon onplezierige situatie brengen". Eerder deze week had Moskou gespeculeerd op de plaatsing van raketten, wanneer Ameri ka door gaat met de voorberei ding van de plaatsing van 572 van haar nieuwste nucleaire wapens in vijf Westeuropese landen waaronder Nederland. In Brussel is gisteren in de Speciale Consultatieve Groep van de NAVO, waarin ook Nederland vertegenwoordigd is, van alle Europese kanten druk uitgeoefend op de VS. President Reagan zou de nu loptie bij het beraad over de 572 te plaatsen nieuwe nucle aire raketten in Genève moe ten wijzigen, zo menen de be trokken landen, te weten West-Duitsland, Engeland, Ita lië, Nederland en Belgie De nul-opiie van Reagan betekent dat hij geen nieuwe wapens in West-Europa plaatst mits de Sovjet-Unie haar bestand van soortgelijke raketten geheel sloopt. Na afloop van het beraad ver klaarde gisteravond de voor zitter, de Amerikaanse onder minister Richard R, Burt. alles wat hij 'zorgvuldig beluisterd' had in Washington over te brengen. „Er zal daar bij de besluitvorming ernstig reke ning mee gehouden worden", aldus Burt, sprekend over de Europese verlangens. Hij wei gerde voor het overige catego risch de vraag te beantwoor den of de Amerikaanse presi dent de nu!-optie nog wijzigt vóór 29 maart wanneer de on derhandelingen m Genève tot juni worden opgeschort. De Westeuropese leiders beginnen namelijk nerveus te worden omdat zonder akkoord Was- hington-Moskou komende herfst begonnen moet worden met de installatie van de Euro- raketten. Gisteren heeft mr. Luns ge zegd dat een interim-akkoord tussen de Amerikaanse en de Russische leiders de nul-optie voorlopig zou kunnen vervan gen. Burt reageerde daar op desgevraagd: „Als Joseph Luns iets zegt, luisteren wij Amerikanen heel scherp". De Amerikaanse onderminister haalde uit naar de Russische diplomaat Arbatov die al voor dat de Amerikanen met nieu- Düsseidorf De rechtbank in» het Westduitse Dusseldorf! heeft gisteren op grond van' een compuierfout een 54-jarige! vrouw ontslagen van rechts-; vervolging na moord op haar! dochter. De vrouw had van een verze-, keringsmaatschapptj te horen; gekregen dat zijzelf leed aan. ongeneeslijke syfilis en dat ze; deze ziekte had overgebracht, op haar 15-jarige dochter en' haar 13-jange zoon. Deze me dedeling van de verzekermgs-! maatschappij was echter geba seerd op een foutieve compu-! teruitslag. De vrouw was door het bericht to geschokt dat ze! haar dochter wurgde, en ver-; volgens probeerde haar zoon! en zichzelf te doden. De zoon; wist echter te ontkomen, toeni zijn moeder hem probeerde tej wurgen. Hij ging hulp halen., waardoor kon worden voorko-J men dat de vrouw zichzelf vani het leven beroofde met een! overdosis medicijnen. 1 Londcn/Johannesburg De! Zimbabwaanse oppositielei-; der Nkomo mag tot 12 april! in Engeland blijven, zo heeft de Britse regering gisteren! besloten. Aanvankelijk; kreeg Nkomo, die zonder pa pieren in Engeland arriveer-; de, een verblijfsvergunning- voor een week, Nkomo heeft; steeds gezegd dat hij naar- Zimbabwe wil terugkeren,! maar in het midden gelaten; wanneer. New York De universiteit van New York heeft besloten, een erdoetoraat in de rechten' te geven aan Nelson Mandela,! de leider van de Zuidafnkaan-' se bevrijdingsbeweging ANC,! die al sinds 1962 gevangen zit' De universiteit verleent Man-! dela het eredoctoraat voor zijn leidende rol in de strijd tegen de apartheid en voor de demor cratische rechten van het Zuidafnkaanse volk. ADVERTENTIE Na het succesvolle arrangement vorig jaar naar de oostelijke USA heeft uw krant de2e zomer in samenwerking met Jan Ooets Bud get Tours een aantrekkelijke 16-daagse vkeg/tounngcarreis door het westen georganiseerd Een trip onder Nederlandse leiding met uitstekende Amerikaanse touringcars en verblijf tn eerste klasse hotels Deze tour heeft vele hoogtepunten want u bezoekt steden met klinkende namen: Los Angeles, San Francisco en Las Vegas Verder de Nationale parken van grote schoonheid als Grand Ca nyon, Yosemite National Park, Bryce en Zion National Park. U tourt door Arizona en bezoekt Hollywood, Beverly Hills en de Univorsal Studio's. Bovendien wordt gedurende 4 dagen vertoefd In het mooiste plaatsje m de buurt van San Francisco: Santa Mo nica. Het vertrek Is ZATERDAG 11 JUNI A.S van Amsterdam naar Los Angeles en u vertrekt op 25 juni in de loop van de mid dag van Los Angeles naar Amsterdam, alwaar u zondag 26 juni weer aankomt De mogelijkheid bestaat om deze reis met een ex tra arrangement uit te breiden voor een bezoek aan Hawaii. U verblijft dan nog een week op Honolulu, alvorens via Los Angeles weer naar Amsterdam terug te vliegen. De prijs van deze reis bedraagt f 3.830.- per persoon op basis van een tweepersoonskamer. Toeslag èen- persoonskamer 1.229.- in deze reissom is begrepen: - vlucht Amsterdam-Los Angeles v.v. - vervoer vliegveld hotel v.v. - alle lounngcarreizen volgenprogramma - 14 hotel-overnachtingen in kamers met bad, douche, tollet, kleuren-TV en airconditioning - de diensten van de Nederlands sprekende gids gedurende de gehele lour - alle kokale belastingen in de hotels - bagageservice (1 koffer) in de hotels Niet in de reissom begrepen zijn: de maaltijden t.w. ontbijt, lunch en diner - luchthavenbelasting (f 1.9) Er is een folder met het volledige reisprogramma alsmede een complete prijstabel Incl. verzekeringskosten beschikbaar. U krijgt deze gaarne toegezonden als u even belt {van maandag t/m vrij dag tussen 9 en 1 uur) no. 070-190802. U kunt de folder ook persoonlijk alhalen op onze stadsvestiging in Den Haag. Spul straat 71 (op de hoek van het Spui). Postbus 16050 2500 AA 's-Gravenhage Tel, 070-190082

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5