Wek-o- foon'tls tijd voor je FORENSISCHE GENEESKUNDE iDe arts die het beter weet dan de politie Kerk op de bres voor homofiele dominee Australiër in de voetsporen van Gandhi Afscheid van prof. Thurlings 1 Enquête redactie Joke Korving Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 19 maart 1983 j i Mevrouw Van der Endt en haar neef Marcel van de wekcentrale Marcel van der Endt drukt driftig op de toetsen van de telefoon. Terwijl het toestel overgaat, zegt hij: „Wij wekken iedereen die niet wakker wordt van de wekker". Roept vervolgens blijmoedig in de hoorn: „Goeiemöge, de Wek-o-foon. 't Is tijd voor je". Drukt dan opnieuw een nummer en vertrouwt ons toe: „Het is bijna met iedereen je en jou. Wat wil je? Sommigen zijn al van het begin af aan klant". Spitsuur bij de landelijke wekcentrale 'Wek-o-foon' en toch een opvallende rust in een omgeving waar je grote bedrijvigheid verwacht. De centrale met een schare telefonistes ontbreekt. Slechts twee mensen bedienen in een huiskamer vier toestellen. Wat wel steeds opklinkt zijn de tikjes op de druktoetsen van de telefoons en het zinnetje dat voortdurend wordt afgedraaid: „Goeiemöge, 't is tijd voor je". Bijna vijftien jaar is de landelijke wekcentrale in Amsterdam nu in actie. De 'Wek-o-foon* is opgericht door mevrouw Van der Endt. Het is een familiebedrijfje. Marcel is haar neef en sinds jaren haar rechterhand- Mevrouw Van der Endt: „Ik ben op het idee gekomen doordat de PTT stopte met de boodschappen- en wekdienst. Er kwam een foldertje thuis dat het werd opgeheven. Iets voor mij, dacht ik. Eigenlijk is het begonnen als een grapje. Ik had mijn hele leven gewerkt, deed niets meer en wilde weer iets om handen hebben". Langzaam inaar zeker groeide het aantal klanten. Nu zijn er door het hele land honderden mensen geabonneerd op de 'Wek-o-foon'. „We hebben twee soorten klanten", zegt Marcel van der Endt. „Mensen die een maandabonnement hebben en dagelijks worden gewekt en er zijn er met een tien- rittenkaart. Dit wil zeggen dat ze incidenteel door ons wakker worden gemaakt. Zo'n kaart is geldig voor een maand of vijf". Het is kwart voor acht en weer een piek voor de wekcentrale. De twee van de 'Wek-o-foon' hebben er al een paar uur opzitten. Om vier uur 's ochtends wordt het antwoordapparaat afgedraaid. Sommige klanten hebben de avond ervoor ingesproken dat ze de volgende ochtend op een ander tijdstip willen worden gewekt. „Om vijf uur bellen we de eersten", zegt Marcel. „Onze allervroegste vogels. Piekuren zijn zes en zeven uur, half acht en acht uur. Daarna wordt het rustiger en de laatsten bellen we om tien uur. In de weekeinden wekken we niet meer en sinds kort bellen we ook niet meer voor één keer". Een gemengd gezelschap trouwens, de klantenkring van de 'Wek-o-foon'. Zo zijn er artsen bij aangesloten, marktkooplieden, journalisten, verpleegkundigen en mensen uit de theaterwereld. Marcel: „De klanten met een tien- ritten kaart maken gebruik van de wekcentrale als ze bijvoorbeeld een vergadering moeten bijwonen, een trein moeten halen of een vliegtuig. De 'Wek-o-foon' moet concurreren met de wekker, Daarom bellen we als iemand niet opneemt nog een paar keer". Hij grijpt de telefoon. Het volgende rijtje klanten moet worden afwerkt. Terwijl 'Marcel weer aan de slag gaat, zegt hij: „De 'Wek-o-foon' is goed voor de gemoedsrust". „En voor de gezondheid", vult mevrouw Van der Endt aan, „want iemand die zich verslaapt kan niet ontbijten, moet alles even gehaast doen en is de rest van de dag van slag". Gestoken in Indiase jute volgt de Australische hoogleraar Thomas Weber de weg die Mahatma Gandhi in 1930 ging om te protesteren tegen de Britse koloniale overheersing. Weber is onlangs aan de 380 kilometer lange tocht begonnen. Hij is de tweede buitenlander die de voetreis maakt; een Amerikaan legde de weg vijf jaar geleden af. De 32-jarige hoogleraar aan de universiteit van Melbourne, in het bezit van een graad in Gandhi-studie, zegt dat hij Gandhi's historische. 25 dagen durende mars wil overdoen om groter begrip te winnen voor de leider die India de onafhankelijkheid bracht. Ook hoopt hij gegevens te krijgen van deelnemers aan de oorspronkelijke tocht. Gandhi begon in Ahmedabad, 700 km zuidwestelijk van New Delhi, de mars naar het kustdorp Dandi om symbolisch zout te winnen uit de zee en schond daarmee het Britse zoutmonopolie dat de Indiërs afhankelijk hield van hun overheersers. Weber, die een boek zal schrijven over de mars, wil bij dezelfde 80 dorpen stoppen als Gandhi. Hij hoopt de kust van de Arabische zee bij Dandi te bereiken op 5 april, de dag dat Gandhi 53 jaar geleden aankwam. „Homofiele predikanten worden in Nederland steeds vaker gediscrimineerd. Kerkraden en gemeenteleden moeten zich afvragen of wij als christenen op deze manier niet groot onrecht doen aan medemensen die buiten hun schuld anders zijn en net zoveel kwaliteiten hebben voor het ambt van predikant". Dit schrijft het Moderamen van de provinciale kerkvergadering van de hervormde kerk in Groningen in het mededelingenblad 'Kontakt'. Aanleiding is een besluit van de kerkraad van de wijkgemeente Opwierde in Appingedam 'om voortaan geen predikanten op de kansel toe te laten, van wie bekend is dat zij homofiel zijn'. Het besluit is enige tijd geleden met een kleinde meerderheid van stemmen aangenomen. „Er zijn altijd homofiele predikanten geweest", aldus het Moderamen in zijn commentaar. „Het verschil met vroeger is dat er tegenwoordig een grotere openheid bestaat. Dit moet als positief worden beschouwd, omdat het evangelie zich nadrukkelijk keert tegen alle vormen van huichelarij en schijnheiligheid". Prof.dr. Th.L.M. Thurlings de voorzitter van de Eerste Kamer neemt volgende week donderdag als hoogleraar staathuishoudkunde afscheid van de Landbouwhogeschool in Wageningen. De 66-jarige Thurlings is dan ruim 33 jaar als hoogleraar aan de Landbouwhogeschool verbonden geweest. In 1956 werd prof. Thurlings lid van de Eerste Kamer, waarvan hij nu tien jaar voorzitter is. In zijn afscheidsrede gaat Thurlings in op het terrein verlies van de eens zo befaamde theorie van de econoom Keynes, die in 1936 een nieuwe maar inmiddels achterhaalde visie op de staathuishoudkunde introduceerde. „Inbrekers die een supermarkt heroven, bijten vaak nog een hapje uit de kaas voordat zij de benen nemen". Het klinkt bizar, maar de man die het zegt is een soort supertandarts uit Winschoten, die voor justitie gebitsafdrukken onderzoekt. Ook in de kaas. De tandarts was een van de honderden Nederlandse en buiten landse deskundigen op het congres over 'forensische geneeskunde', dat tot en met vandaag in Rotterdam is gehouden. Forensische geneeskun digen verrichten werk in dienst van justitie. Vakspecialisten in kogel- wonden, vergiftigingen, alcohol, kindermishandeling en veel meer za ken die om justitieel onderzoek vragen. I Barend Cohen: "De politie-arts is te vergelijken met de technische rechercheur, die moet uitzoeken of de vingerafdrukken nou wel of niet op de telefoon zitten". 1Een vrouw geeft haar man aan bij de politie, omdat hij 'jiaar tijdens een ruzie van de trap zou hebben gegooid. Zij "pet er toegetakeld uit. 'Zen man vertelt op het bureau dat hij op straat is overvallen. Mij is gewond. Ergens wordt een lijk gevon den. De sporen op het lichaam verraden dat de doodsoorzaak jiiet natuurlijk is geweest. pe politie ziet vrijwel dagelijks lichamelijk en geestelijk letsel in het allerergste geval de dood, mogelijk als gevolg van piish an deling, moord. Ellende die zichtbaar is. zelfs tastbaar. JMaar die op zichzelf nog niets zegt over de ware aard van de gebeurtenis. ta zulke situaties staat de poli ce voor vragen die alleen maar beantwoord kunnen gorden door een deskundige aris. Iemand die letsels zo Nauwkeurig kan beoordelen, dat die als het ware gaan pra ten, Zo blijkt dan dat bij voor beeld een val van de trap nooit pie verwondingen tot gevolg kan hebben waarmee iemand komt. Of juist wel. Jn medisch Nederland begint rich in navolging van het bui tenland, met name Engeland, een specialiteit te ontwikkelen die 'forensische geneeskunde' beet. Het handjevol kopstuk ken met internationale faam, pnder wie de patholoog-a na- loom dr. J, Zeldenrust, hier even buiten beschouwing gela ten, Zo'n tweehonderd artsen, fpecialisten, lijkschouwers, tandartsen, apothekers, chemi ci en politiemensen vormen nu samen het Forensisch Medisch Genootschap, de nog slanke steunpilaar van een speciaal Vak. L NKS: De bloed proef voor de alcohol controle: de arts die de gerechtigheid dient RECHTS: Bij lijf straffen overschrijdt de arts duidelijk de grens". Dp de markt ^Forensische geneeskunde ptamt uit de oude tijd, toen ook be rechtspraak op de markt, het forum, geschiedde", zegt secretaris Barend Cohen van het genootschap, die als arts adjunct-directeur is van de GG en GD in Gouda. „Toch was het begrip forensische ge neeskunde drie jaar geleden nog zo onbekend in Neder land, dat een groepje mensen het nodig vond om kennis en kunde te bundelen en vooral uit te breiden". Het oordeel dat de dokter geeft over een lichamelijk en of geestelijk letsel, kan mede de strafmaat van de verdachte bepalen en kan verstrekkende gevolgen hebben. Daarom is het zo belangrijk dat iemand met verstand van zaken de 'gevolgen' van een 'misdrijf' kan beoordelen. „Soms is de politie-arts zich op een pijnlijke tnanier bewust van het belang van zijn onder zoek", zegt Cohen. „Een kind is overleden en volgens de moeder is dat zomaar plotse ling gebeurd. Uit onderzoek blijkt dat het een val heeft ge maakt. Kindermishandeling? In dit geval was het een onge luk, maar uit angst voor haar man had de vrouw dat ver zwegen". Contra-expert In de rechtspraak blijkt ook een toenemende behoefte aan hulp van deskundigen, soms om de medische verklaring van een eerste deskundige nog eens kritisch te toetsen. Vak specialisten verschillen onder ling nogal eens van mening als het gaat om de vraag in hoe verre iemands lichamelijke en/of geestelijke toestand aan leiding kan zijn geweest tot een bepaalde daad. In zaken die niet dagelijks voor de rechter dienen, ge beurt het ook wel dat de ver dediging gebruik maakt van een contra-expert om het oor deel van de gerechtelijke des kundige aan te vallen en zo mogelijk te ontkrachten. Dat zo'n gerechtelijke arts in zulke zaken die zeer de aan dacht trekken zelfs privé in problemen kan geraken, ge tuigt prof. dr. Alan Usher, die forensische geneeskunde do ceert aan de universiteit van Sheffield. „Een collega in Engeland werd door sommige publici- teitsmensen bijna kapot ge maakt. Om zijn deskundigheid in een bepaalde zaak te onder graven, brachten zij verhalen over zijn privé-leven die hem zeer hebben geschaad". Het probleem dat Usher schetst doet zich in Nederland niet voor. Anders dan in En geland wordt in Nederland maar zelden een contra-expert ingeschakeld. Bovendien heeft de Nederlandse pers een ande re traditie dan de Engelse, waardoor de privé-persoon van de deskundige meer be scherming geniet. Neutraal Terug naar de politie-arts. Co- hen: „In tegenstelling tot de gewone huisarts die de kant van het slachtoffer zal kiezen, moet de politie-arts zich neu traal opstellen". ,,£en meisje kwam geheel overstuur op het bureau ver tellen dat zij met een scheer mes was overvallen door ie mand die plotseling uil de bos jes kwam vertelt Cohen, „Zij had tientallen sneetjes opgelo pen. Het merkwaardige was dat alle snij wonden erg opper vlakkig waren. Het leek net of zij zich tijdens de gebeurtenis door Madeleine Roumen niet had bewogen, anders was het scheermes op zijn minst toch een keer uitgeschoten. Later bekende zij het zelf te hebben gedaan. Zij verkeerde in grote, psychische moeilijk heden en is onder behandeling gesteld". De politie-arts draagt tijdens zijn werk verschillende petten. Hij is voor slachtoffer of ver dachte tijdens het onderzoek niet altijd de dokter bij wie je geheimen veilig zijn en hij zal dat dan ook vooraf altijd dui delijk moeten zeggen. De poli tie-arts is gedurende het on derzoek niet gebonden aan het beroepsgeheim dat hij als ge woon arts wel zal hanteren. Verkrachting Vooral slachtoffers van ver krachting hebben er moeite mee zich bij de politie le mel den, vaak uit angst dat de ver krachter wordt opgepakt en dan wraak zal nemen. Soms ook uit schaamte. In Auckland in Nieuw-Zeeland opereert daarom sinds een jaar een cen trum voor gratis, uitgebreide hulp aan slachtoffers van sek suele delicten, onafhankelijk van politie en ziekenhuizen. Volgens de politie-arts Willi am Daniels is de aanvankelijk kritische houding van de poli tie tegenover het opvangcen trum de laatste tijd sterk ver anderd. „De politie die eerst dacht dat zij in de wielen zou worden gereden, stuurt nu vaak mensen door voor hulp", zegt hij. „Men ziet m dat het verlenen van hulp vóór een eventueel politie-onderzoek beter is voor hel slachtoffer. De vrouw of man in kwestie bepaalt trouwens zelf of de po litie er wel aan te pas moet ko men". Het heet dat omwille van de gerechtigheid in een aantal si tuaties de hulp van een me disch deskundige onontbeer lijk is. Een simpel voorbeeld is de bloedproef bij de alcohol controle. Maar het gebeurt ook dat een arts verlengstuk wordt van een verfoeilijk systeem. Amnesty International, de in ternationale organisatie voor de rechten van de mens, heeft er legio keiharde voorbeelden van. Lijfstraffen Cohen: „Op de Engelse Ka naaleilanden waar nog lijf straffen worden gegeven, ziet een politie-arts er op toe dat de straf zeg maar binnen de per ken blijft. In Saoedi-Arabiö worden handen van dieven te genwoordig niet meer afge hakt met een roestig zwaard, maar worden ze geamputeerd door een chirurg uit Europa". „Dit soort artsen overschrijden duidelijk de grens. Zij stellen hun kennis en kunde m dienst van mensonterende activitei ten. Helaas". Tenslotte zegt hij: „Ik zie justi tie als een afspiegeling van de maatschappij. En die maat schappij geeft de opdracht om een oordeel te vellen over mensen". „Je kan denken dat de politie- arts mensen een oor aannaait door mee te werken aan de bloedproef. Maar je kan ook denken dat zijn medewerking voorkomt dat er nog meer slachtoffers komen van onge lukken, zoals zij te zien zijn op de neurochtrurgische afdelin gen van de ziekenhuizen". Fred Rackê Hei zaaltje in het voortreffe lijke instituut 'Nieuwspoort puilde uit, want het was weer zo ver: persoon feren tie van de samenwerkende in stituten, die de burger moes ten beschermen tegen de aanslagen die slordige, bij kans vileine zakenlieden an nex woekerwmstmakers plachten uit te voeren op de toch al zo smalle beurs van de gemiddelde vaderlander. Vaker al was men naar deze plaats getogen om aan te ho ren hoe de consument in de tang was genomen, was be lazerd, opgescheept met wanprodukten. Ook nu zou het nieuws niet minder schokkend zijn. Zwijgend namen ze achter de tafel plaats, de aanvoer ders van de enquêteurs en de ombudsman, die nog on langs zijn zoveelste zaakje had gewonnen en nu zelfs een rectificatie had verkre gen in een krant, die er om bekend stond, dat ze zelden berichten herriep. Zelfvertrouwen en verbe ten heid streden dan ook om de voorrang in zijn van de buis zo vetrouwde gelaat strekken. Hij nam het woord. Namens de mensen achter de tafel", zo sprak de om budsman, inclusief mijzelf, deel ik u de voornaamste re sultaten mee van een rond vraagdie wij onlangs onder radioluisteraars en tv-kijkers hebben gehouden. Het ging daarbij om de kwaliteit van de programma's". De aanwezigen keken ver rast op. Zo'n soort onderzoek naar kijk- en luisterdicht heid én waardering voor wat Hilversum te bieden had, dat deden die omroepen toch al, in de 'gezamenlijk heid'? Maar dat was kennelijk niet genoeg geweest, of de om roepen hadden zich er niets van aangetrokken, want deze gevreesde consument tenbeschermers hadden hei kennelijk nodig gevonderi, het nog eens duchtig over té doen. De spreker ging voort, zéér ernstig nu. „Wij moeten sprak hij, „thans op zeer, korte termijn een gesprek met de VARA arrangeren en daarbij over het program-! ma De Ombudsman in het bijzonder spreken. Wil dè omroep ons niet te woord, staan en de verzamelde klachten niet aanhoren, dani zijn wij helaas genoodzaakt een zodanige actie te gaan', voeren, dat de omroep zich zal moeten opheffen wegens, gebrek aan leden", - De verzamelde journalisten waren perplex. 1 Hier kon nog eens van ware heldenmoed worden gespro-\ ken. En was er ooit in Hil- versum iemand geweest dié zó de hand in eigen boezem had durven steken? Het geroezemoes verstomde toen de ombudsman krach-, tig informeerde of er nog iets te vragen was. Iemand waagde het: veel afkeurende reacties, hebt u eigenlijk binnenge-' kregen?" „Duizend", kwam het vam achter de tafel. „Maar", sprak de vragenstel-• Ier aarzelend, „is dat op een, totaal van minstens acht miljoen tv-kijkers en radio-' luisteraars met wat te wei nig om een omroepvereni-> ging op die manier de wacht!, aan te zeggen?" De ombudsman keek verbit terd. Het moet", zei hij. „In het' kader van de bescherming van radio- en tv-gebruikers moet het En zo werken wij nou eenmaal". En bestraf-, fend: U herinnert zich de' zaak van de wegrestaurants toch nog wel?". De aangesprokene knikte enigszins beschaamd. Hij had het moeten weten. De anderen borgen hun\ blocnotes en microfoons weg, en snelden naar de teleA foons. Het is weer zo ver"} riepen ze naar de redacties) ■gooi de voorpagina maar open. De ombudsman heeft weer nieuws". j

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 7