KUN5T/RTV Negentien ontslagen bij VARA Meta beschermt bedreigde menssoorten 1 'Philoktet^: kil als een mummie 'Het boeit mensen te zien spreken en denken' Kom naar de grootste woning van Nederland! Tj Ondernemingsraad: Willekeurig en incidenteeV Visconti- prijs voor Orson Welles gStiSBStiSu FriihschopperWerner Höf er wordt 70 Engelse pers kraakt 'Marilyn' lï Oorlogs misdaden tegen nazi's op Westduitse tv Roiterdams Nieuwsblad zaterdag 19 maart 1983 Hans Emmering Jan de Troye i Milo Anstadt Hilversum De ondernemings raad van de VARA is 'kwaad en verontwaardigd' over de negentien gedwongen ontslagen, die directie en bestuur van deze omroep in een gisteren vrijgegeven rapport heb ben aangekondigd. De ontslagen, die volgens directie en bestuur nodig zijn om een be grotingstekort van 1,3 miljoen gul den op te vangen, dragen aldus de OR een willekeurig en inci denteel karakter. De raad, die de ontslagen onaanvaardbaar noemt, verwijt het bestuur onzorgvuldig handelen, door geen samenhan gend reorganisatiebeleid met een bijbehorend sociaal plan dat overigens wel is opgenomen in de omroep-cao voor te leggen. De dienstenbond FNV zal 'op zeer korte termijn' overleg voeren met de ondernemingsraad en het per soneel. Volgens het rapport betreft de maatregel zes medewerkers van de televisiedienst, onder wie presen tator Hans Emmering en regisseur Eimert Kruidhof, twee bestuursle den (Jan de Troye en Milo An stadt), twee medewerkers van de afdeling verenigingszaken en acht medewerkers van de op te heffen buitendienst van de VAR A-Gids. „Het noemen van namen is niet meer dan eerlijk", vindt VARA- perschef Bob in 't Hout. „Er is bo vendien gekeken naar de leeftijd van de betrokkenen. Voor dege nen die dicht bij het pensioen zit ten is de wachtgeldregeling een goede overbrugging. Voor de an deren moet de VAR A-directie pro beren passend werk in of buiten de omroep te vinden. De voorne mens van de directie moeten ove rigens. behalve door de OR, ook door de raad van toezicht worden overgenomen". Drama Naast ontslagen dit jaar, en wel licht ook in 1984, moet ook bij de televisiedienst worden bezuinigd. Het budget voor de afdeling drama wordt drastisch ingekrompen, ter wijl door het vooruit schuiven van programma's en verlaging van overige budgetten ruim een half miljoen wordt bezuinigd. Eerder was het oorspronkelijke tekort van 2,7 miljoen gulden al omlaag ge bracht door bezuinigen op het aan tal medewerkers van de radio dienst en door het vertrek van programmacommissaris Herman van Wijk. Volgens directie en bestuur is het tekort veroorzaakt door sterk ge daalde ad verten tie-inkomsten van de VARA-uitgeverij (gids, boeken, platen) en door de verminderde bijdrage uit de algemene middelen door de B-status van Veronica. Wanneer ook EO en VPRO B-om- roep worden verwacht de VARA nog meer problemen. Hilversum Meta de Vries is sinds enkele maanden een bedreigde menssoort. 'beschermvrouwe* van de Vereniging ter Bescherming Dat kan niet gezegd worden van haar collega Anne van van Bedreigde Menssoorten. In die functie presenteert Egmond, die bij de start van het winterseizoen met het zij elke dinsdagmiddag in AVRO-zendtijd het radiopro- programma begon, maar door ziekte al snel werd uitge- gramma van de VBBM. Zelf voelt ze zich allesbehalve schakeld. Het aiet er niet naar uit dat Anne voor het zomerseizoen geheel is hersteld. Op z'n vroegst is zij in het najaar weer beschikbaar. Tot dan be hoort zij misschien niet tot de bedreigde, maar zeker tot de teleurgestelde menssoorten. Meta: „Het programma is een idee van Dick Poons- Naar aanleiding van door luisteraars ingestuurde kranteknipsels, over mensen die op enigerlei wijze worden 'bedreigd', schrijf; Dick zijn teksten. Elke week gebeurt er genoeg om twee uur radio mee te vullen. Maar: in eerste instantie is dit Orson Welles Rome De Amerikaanse filmregisseur en -acteur Orson Welles (67) krijgt dit jaar de Luchino Visconti-prijs voor zijn 'vernieuwende en diep gaande bijdrage tot de evolutie van de filmtaal'. Welles wordt ook geprezen om 'zijn grote originaliteit en onafhankelijke geest'. De uit filmrecensenten en schrijvers bestaande jury, ken de de prijs toe op de dag dat zeven jaar geleden regisseur Visconti op 69-jarige leeftijd in Rome overleed. ADVERTENTIE 3 manifestaties in 1 een platenprogramma, waar Dick gewoon een leuke wen ding aan geeft". Soms verandert Meta de tekst wat: „Als een zin mij niet goed bekt, bijvoorbeeld. En ook in telefoongesprekken met luiste raars kan ik me natuurlijk niet aan een tekst houden". Bellen Zo kan het voorkomen dat Meta belt met de bedreigde menssoort sigarenhandelaar, wanneer de zoveelste actie te gen het roken is afgekondigd. Recent belde zij nog met ie mand van het overkoepelende hengelsportorgaan, naar aan leiding van een maatregel van de overheid, die het voor werklozen aantrekkelijk moet maken om te gaan vissen. Vraag van Meta: 'Zorgen vis sende werklozen voor werklo ze vissers?' Kortom: 'Wie is hiér de bedreigde menssoort?' Sommige luisteraars gaan heel serieus op Meta's vragen in: „Dat geeft ook niks. We leg gen ze van te voren uit wat de bedoeling is, hoe het program ma in elkaar zit. De meesten pakken dat goed op, sommigen niet". Terwijl de door Piet Wiel inga uitgezochte platen draaien, re peteert Meta haar teksten. Wanneer ze die voorleest is ze als een actrice, waarvan de ge baren door de stem worden overgebracht. Als luisteraar kun je horen wat Meta letter lijk en figuurlijk beweegt. Wielinga, aan de andere kant van de ruit, die de techniek van de presentatie scheidt: „Ze heeft een ontzettend mooie stem voor dit soort program ma's". Piet Wielinga, die de muziek voor bijna alle AVRO-Hiiver- sum I-programma's uitzoekt: „De Vereniging bestaat voor zeventig procent uit muziek en voor dertig procent uit gespro ken woord. Hoewel die per centages best eens wat kunnen verschillen." Radio, elke dinsdag, AVRO, Hit- v. I, 14.0216.00: 'Vereniging Ier bescherming van bedreigde menssoorten'. Presentatie; Meta de Vries. Teksten; Dick Poors. Muziekkeuze: Plet Wie linga. door Jacques Geluk Wanneer ze hem laat zien, zegt ze: „Dat zijn allemaal brieven voor 'Juist op zondag'. Dat programma voorziet echt in een behoefte". Voor de mu- ziekminnende menssoorten is er op maandagavond 'LP-Uur' (Hilversum III), dat ook door Meta wordt gepresenteerd. Meta is een gelukkige mens soort. De enige keer dat ze zich de laatste tijd Vervelend en bedreigd' voelde, was toen ze het nu goed bewaakte NOS- comptex niet in mocht zonder pasje. Meta de vries van de verenging ter Bescher mmg van Mens soorten Het Nationale wooneebeurert Internationale Keuken Manifestatie Vormgeving en goed wonen openingstijden za 19 en zo 20/3 van 10-17 uur 2l t/m vr 25/3 van 14-22 uur za 26 en zo 27/3 van 10-17 uur toegangsprijs f 7.50, kinderen tol 9 jaar gratis (kindercrèche aanwezig} Kijken, kiezen en kopen- van 19 t/m 27 maart I ff YoofOciige tremtoegaogsMjetlen en loweis btj 230MS-stations verkrijgbaar Juisl op zondag Meta is er niet alleen voor de bedreigde menssoorten, zij is er ook voor de sportieve en erop uittrekkende soorten. Al vijftien jaar lang op zondag morgen met het programma 'Juist op zondag' via Hilver sum III. Daarin geeft ze tips voor trips, gelardeerd met veel, door haar zelf uitgeko zen, lichte muziek. Nog maar net begonnen met een uitzending van de 'vereni ging' krijgt ze een dikke map. Televisie, elke zondagmiddag, Duitsland 1, 12.00 - 12.45: 'Der internationale Frühgchoppen'. Gelijktijdige uitzending via WDR 1-rodio. Werner Höf er Keulen De Westduitse tele visiejournalist Werner Hofer, die sinds 30 jaar op zondag het politieke journalistenforum 'Der Internationale Fruh- schoppen' presenteert, wordt maandag 70 jaar. Hij is een begrip geworden en denkt nog niet aan ophouden. Geen andere journalist in de Bondsrepubliek kan zich er op beroemen sinds meer dan 30 jaar elke week op hel beeld scherm te verschijnen. Het programma, waarin zes jour nalisten uit vijf landen onder het genot van een glas witte wijn discussieren trekt een binnen- en buitenlands pu bliek van ongeveer 10 miljoen kijkers. Het televisiesucces van wat aanvankelijk een radiopro gramma was is niet helemaal verklaarbaar. Hofer was skep- tiseh gestemd toen hij in de zo mer van '53, anderhalf jaar na het begin van het programma op de radio, naar de televisie overstapte. Belangstelling voor politiek alleen kan de popula riteit mei verklaren. Ook Ho- fers stelregel 'onderhou dend bijbrengen' dekt niet alles. Wel is volgens hem het bewijs geleverd, dat het 'altijd nog boeit, mensen te zien spre ken en denken'. Daarnaast ziet de kijker zichzelf als de 'ze vende man aan de tafel'. Hofer, in Kaiseresch aan de Moezel geboren, werkte oor spronkelijk in de wijnbouw. Nadien studeerde hij filosofie en geschiedenis en begon bij Der Neue Tag tn Keulen een loopbaan in de journalis tiek. Na een kort intermezzo in Berlijn, keerde hij in 1946 naar Keulen terug en kwam terecht bij de radio. Tussen 1Ü61 en 1964 werkte hij bij het tijdschrift Neue IHustncrle. Hij nam vervolgens de organi satie van het derde televisie programma van de Westdeut- schen Rundfunk (WDR) op zich. Van 1972 tot zijn vrijwillige vertrek bij WDR in 1977, was hij hoofd van het eerste en derde televisieprogramma. Naast zijn radio- en televisie werk is Hofer die vanwege 'Fruhschoppen' nooit wat lan ger op vakantie kan auteur van talrijke boeken. De ruste loze AOW'er beschouwt het nu als een gelukkige omstan digheid, dat hem twee keer vanwege zijn leeftijd hoogste functies onthouden werden. Want: „Voor wie werkelijk als journalist wil werken is de geur van dc top niet goed". Stephanie Lawrence als Marilyn Monroe. bonden De op het leven van Marilyn Monroe gebaseèc- de musical 'Marilyn', die don derdagavond in Londen 2ijn wereldpremière beleefde, heeft vernietigende kritieken gekregen in de belangrijkste Engelse dagbladen. The Times sprak van een 'vee- schrikkelijke musical', terwijl de Financial Times de om schrijving 'jammerlijk' ge bruikte en The Daily Teje- graph vond dat 'geen enkéh? melodie in het geheugen blijft hangen'. De kritiek richtte zich zowel op de tekst als op de muziélj;. De door Mort Garson geschre ven muziek zou voornamelijk uit crescendo's bestaan, terwijl tekstschrijver Jacques Wilson verweten wordt 'dat hij gepro beerd heeft in platte dialogen en verzen de psychologische diepten van de blonde sexst^r te schilderen'. Ook titelrolspeelster Stephanie Lawrence kreeg weinig waar dering van de critici. Voor de actrice, die onder anderen als 'Evita' bekendheid kreeg, had 'Marilyn' de definitieve door braak moeten worden. Keulen Kijkers naar '<ie Westduitse televisie zullen binnenkort bijzonderheden te zien krijgen van een onder werp dat in feite 38 jaar taboe is geweest: oorlogsmisdaden tegen de Duitsers. Er zullen twee programma's worden uitgezonden, waarin filmmateriaal, foto's en oogge tuigenverslagen van oorlogs misdaden die de geallieerden tijdens de Tweede Wereldoor log zouden hebben bedreven. Tot het materiaal behoren een beschieting van matrozen wier schip tot zinken was gebracht, het bombarderen van een hos pitaalschip door de Britten, de executie van gevangenen door de Amerikanen en een massa le verkrachting van vrouwen in zuidwest-Duitsland door Marokkaanse eenheden van het Franse leger. De twee programma's zijn het werk van Jtirgen Ruhle, om streden hoofdredacteur van-de regionale Westduitse teievigie- -omroep WDR, die verant woordelijk was voor het Op zenden van 'Holocaust', de «e- mi-documentaire Amerikaanse televisieserie over de vernieti ging van joden in nazi-Duits- land. 'J Kuhle noemt zijn programmals over oorlogsmisdaden van ge allieerden een kwestie van 'morele geoofwaardigheid'. „Wij zouden het niet aan de communisten kunnen overla ten 'Holocaust' te brengen. En wij kunnen het niet aan recht se extremisten overlaten pro gramma's als deze uil te zen den". j Volgens Rühle hebben Duitse politieke leiders hem steek hebben afgeraden het beschik bare materiaal te gebruiken, omdat zij vrezen dat het als nazi-propaganda zal worden beschouwd. 1 Den Haag Kort maar hevig is de machtstrijd die Schloss- theater Moers levert met 'Phi- loktet'. Een cursus snelftlosofïe die tekstueel al snel boven de gemiddelde Nederlandse pet gaat. Zelfs met de door het HOT geleverde vertaling op de knieën is de zeer gecompri meerde tekst nauwelijks te volgen. Het razend emotionele tempo waarmee de hoofdpersonages taal ais wapen gebruiken doet beslist afbreuk aan de diep gang van het woord. En helaas is juist de dialoog de sterkste pijler waarop Heinrich Müller zijn bewerking van Sopbokles baseerde. De Duitse theater groep heeft zich daarentegen voornamelijk gericht op de menselijke dramatiek en deze vervat in stilistische krachtige gebaren en spanningsvelden. De erupties van diepzinnige monologen hangen er als een appendix bij, en zijn daarmee moeilijk verteerbaar gewor den. De enige winst die dit oplevert in deze Duitse versie van 'Phi- loktet' is een heldere bijna kli nische weergave van de the matiek. Ai duiken tal van door Renée de Haan Griekse namen op en wordt ook de voorgeschiedenis van de hoofdpersonages tegen de achtergrond van de Trojaanse oorlog belicht, al de2e gege vens blijven ondergeschikt aan de uit te beelden karakter- strijd. De voormalig oorlogs held Philoktet zit al tien jaar verbannen op een eiland van wege de stank die zijn gewon de been verspreidt. Zijn haat tegen de wereld heeft een der mate vorm aangenomen., dat zij nergens anders toe kan lei den dan tot zijn eigen onder gang. De sluwe Odysseus pro beert hem met list naar Troje te lokken aangezien de Grie ken op verliezen staan en ie dere vechtjas bruikbaar is. Hij spant de oprechte maar laffe Neoptolemos voor zijn karre tje. En hier begint de karakterise ring interessante vormen aan te nemen. Schlosstheater Moers maakt deze confrontatie tot een strijd tussen wanhoop, twijfel, en list, die ook in één mens geleverd kan worden. Waarbij de doorgewinterde leugenaar, die tenminste eer lijk toegeeft dat hij slecht is. altijd boven de draaier uit laf heid uittornt. De om zich heen maaiende oprechte wanhoop van Philoktet heeft geen en kele overlevingskans. Hij is al dood voor het gevecht begint, wat prachtig gesymboliseerd wordt door hem op te laten HOT, Den Heag: Schlosstheater Moers speelt 'Phlloktal' van Heinrich MG lier. Regie; Wilhelm Engelhard!. Decor Jörg Dome- nik. Me1: Burckhard John, Niko- laus Kinsky en Harald Baum- gartner. Herhaling: vanavond in het HOT. komen via een in de wand ge zwachteld mummie-silhouet. Een beeld, dat echter bepalend is geworden voor de gehele presentatie van deze voorstel ling. Kil als de dood zelf wordt 'Philoktet' doorgespeeld als een machinerie die op tilt ge slagen is, met het besef dat de hele strijd onbegonnen werk is. De uitkomst staat vanaf het eerste moment vast, zodat het Schlosstheater meer inspan ning dan spanning te bieden heeft. De drie strijders in 'Philoktet': v.l.n.r. Nikolaus Kinsky,Burckhard Jahn, en Harald Baurngartner.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 9