ANDIJVIE EN GEHAKT Mil j oenenfraude Slavenburg al jaren op gang SPORT Taxichauffeur tijdens rit doodgeschoten t WATERWEG J Reagan verwacht dit jaar top met Andropov Oppas gedood VANDAAG msMm Brussel De ministers van financiën en de presi denten van de centrale banken uit de Europese Gemeenschap vergaderen sinds vanmorgen in Brussel opnieuw over hun muntkoersen. Na ze ventien uur koortsachtig en strikt geheim beraad gedurende het weekeinde moest de voorzitter, de Westduitse minister van financiën Stoitenberg, gistermiddag meedelen dat zijn compromis voor nieuwe wisselkoersen niet was aanvaard. Valutamarkt rustig Polen met vliegtuigje naar Zweden Benzineoorlog uitgebreid Inbreker overleden V/ Hollandse kas- i QQ andijvie, kilo X.L/O Gehakt, 500 gS^84.4S 7QQ aib^he" 's Lands grootste kruidenier blijft opde klein^es letten. Auto op LPG ontploft na aansteken van sigaret v 8BE22E22SZB Excelsior: dubbele winst uit dubbel Pessimist Vredepeel f HHN SS3 Beter benutten Lek op blokkendam SVV teleurstellend 'BON j ROTTERDAMS"nTeUWSBLAD I UITGAVE S1JTHOFF PERS COOLSINGEL 67 3012 AC ROTTERDAM TEL. 010/144144 NIEUWSBLAD ONAFHANKELIJK DAGBLAD VOOR DE RANDSTAD HOOFDREDACTIE: G. A. DE KOK EN MR. K. I. DE BRUHN MAANDAG 21 MAART 1983 NR 31632 16 PAGINA'S SPORTBIJLAGE LOSSE NUMMERS 2.0.80 Londen De Amerikaanse president Reagan verwacht nog dit jaar een ontmoeting te zullen hebben met de Russische partijleider Andropov. Reagan heeft dat gezegd in een vraaggesprek met de Britse Sunday Times. Of het werkelijk tot een ontmoeting zal komen hangt vol gens Reagan af van de kans op resultaten van een dergelijk tapgesprek; een bijeenkomst 'alleen om kennis te maken' vindt Reagan onvoldoende. Winschoten Een 21-ja rige vrouw uit Winscho ten, die aan het oppassen was in het huis van haar broer, is zaterdagavond door een onbekende dood gestoken. Het 7-jarige neefje van de vrouw heeft verklaard dat hij haar om hulp heeft horen roepen en dat hij daarop naar be- neden is gelopen. Hij zag toen een man wegrennen. In Baarn is in de nacht van zaterdag op zondag een 86-jarige man door messteken om het leven gebracht. Een buurmeisje vond de man zondagmor gen. Een jongetje uit de buurt ontdekte zondag buiten een videorecorder van de man. De politie sluit niet uit dat de man het slachtoffer is gewor den van een inbreker. Onrust jaagt munten uiteen Stoitenberg Ten einde raad heeft men toen de werking van het Europees Muntstelsel (EMS) voor van daag tijdelijk opgeschort. Dit unieke besluit betekent dat aJJe zeven EMS-munten van-- daag zullen zweven: speculan- Den Haag De ver wachte chaos op de valu tamarkten is vanmorgen uitgebleven. Het bleef vrij stil, omdat men een afwach tende houding aannam. De noteringscommissie bankpapier heeft van- ochtend nieuwe (voorlo pige) koersen voor bui tenlands bankpapier vastgesteld. De verkoopkoers van de Franse franc werd vast gesteld op 40 cent, de aankoopkoers op 35 cent. De Belgische franc werd vanmorgen verkocht voor f5,45 per honderd en aangekocht voor f5,05. De lire kostte f 0,20 (per 100) en werd door de banken aange kocht voor f0,16. Voor de Deense kroon moest men f32 per honderd be talenterwijl de aankoop prijs f28 bedroeg en het Ierse pond kostte f3,80 (aankoop f3,40). ten en handelaren bepalen de koers. De bewindslieden hou den bij het definitief vaststel len van de onderlinge verhou dingen rekening met-wat de markt met de munten wil. De Duits-Franse touwtrekkerij over de waarde van hun munt zou, naar verluidt, resulteren in een uiteen trekken van de koersen met ongeveer acht procent. De mark zou worden opgewaardeerd met ongeveer vijf procent en tegelijk zou de Franse frank maximaal drie procent goedkoper worden ge maakt. De verstoorde concur- door onze correspondent Jan Werts in Brussel Kristianstad Twaalf Polen, onder wie vier kinderen, heb ben vanmorgen politiek asiel aangevraagd in Zweden. Zij landden vanmorgen met een Poolse vliegtuigje in een akker, tien kilometer van de stad Kristianstad in het zuiden van Zweden. Den Haag Esso en Gulf hebben zich in navolging van Shell, Mobil en BP ook in de oorlog om de benzineprijzen geworpen. Esso biedt in adver tenties bonnen aan, waarop onder meer vijf cent korting op een liter benzine kan wor den verkregen. Bij Gulf kun nen alle bonnen van benzine- maatschappjjen worden inge leverd tegen een korting van vier cent per liter. Dordrecht Een 23-jarige Zwijntjrechtenaar, die vorige week bij een inbraak in Dor drecht een val van negen me ter van een balkon maakte, is ïp het Dijkzïgtziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. De man was via een regenpijp naar een woning op de eerste etage geklommen rentieverhouding tussen deze twee Europese economische grootmachten bepaalt groten deels dat percentage. De gul den zou ook moeien worden opgewaardeerd. Dit maakt onze export duurder, maar daart staat tegenover dat im port uit bij voorbeeld Frank rijk goedkoper zou worden. Mislukt De Fransen willen dat ook België, Luxemburg en Dene marken hun munt goedkoper maken. De regeringen van die landen voelen daar echter niets voor. Zo'n devaluatie jaagt immers de kosten van le vensonderhoud op en wordt bovendien door de kiezers ge zien als het resultaat van mis lukt economisch beleid. Aanleiding tot deze in vier jaar EMS nooit vertoonde situ atie is de politieke onrust in Frankrijk, waar een linkse aanpak van de crisis door de kiezers recentelijk werd ver oordeeld, en het politieke ge beuren in West-Duitsland, waar 'rechts' de verkiezingen heeft gewonnen. In Parijs woedde gedurende het afgelo pen weekeinde binnen de re gering een machtsstrijd tussen voorstanders van een devalua tie en zij die de frank liever helemaal uit het EMS halen. Zie verder pagina 5 Amsterdam De 37-jarige Amsterdamse taxichauffeur Frederik Halsema, wiens stoffelijk overschot zaterdagnacht werd gevonden bij 2ijn brandende auto, is gedood door een kogel, die via een schouder in longen en hart is doorgedrongen. Hij is ook nog door minstens drie andere kogels getroffen. De politie denkt dat de Halsema tijdens een rit is doodgeschoten. De taxi is hierop tegen drie geparkeerde auto's gebotst en tenslotte tegen de gevel van een huis. Door de klap vloog de wagen in brand. De chauffeur is door een buurtbewoner uit zijn auto gesleept. Enkele mensen hebben schoten gehoord en zagen daarna iemand wegrijden. Het slachtoffer is niet beroofd. Het is.de vijfde maal binnen ruim twee jaar dat in Amsterdam een taxichauffeur om het leven is gebracht. Zeshonderd collega's van Halsema verzamelden zich in de vroege zondagochtend op het Museumplein en legden voor een uur het werk neer. Op het Museumplein stroomden zeshonderd Amsterdamse taxichauffeurs samen na de ge welddadige dood van hun collega. *v i «ine? '■■■-> Nadat de chauffeur was doodgeschoten botste de taxi eerst tegen drie geparkeerde auto's en daarna tegen een gevel. Door de klap vloog de taxi in brand. ADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. kilo 2'3-^s Groningen Een man en een vrouw zijn zaterdagmiddag in Groningen ernstig gewond ge raakt toen hun auto ontplofte. De auto reed op LPG. De politie vermoedt dat de gasontluchtingsslang niet goed bevestigd is geweest. De ont ploffing volgde onmiddellijk nadat de man een sigaret op stak. De wagen brandde ge heel uit. De 38-jarige man en zijn twee jaar jongere echtgenote zijn opgenomen in het brandwon dencentrum van Groningen. Rotterdam De miljoenenfraude van twee bankemployés van Slaven- burg's Bank duurde niet enkele we ken, maar is al jaren aan de gang ge weest. Dit is gebleken uit verhoren dit weekeinde. De chef en sous-chef van de afdeling betalingsverkeer buitenland die door Robert van de Roer worden verdacht, hebben bij hun geknoei gebruik gemaakt van onge veer zeven beleggingsmaatschappij tjes in binnen- en buitenland, die al jaren bestonden. Één van die bv's, RTH Investments, hadden de bankemployés samen met een Engelsman. De politie wil niet zeg gen of ook de Brit verdacht is. Met verduisterde miljoenen van Slaven burg begaven de employés zich op de valuta- en termijnmarkt en in de postze gelhand el. Zij speculeerden op de dollar en Eneglse pondenmerkt en op de goud en zilvermarkt. Viaheen-en-weer-boe- kingen naar hun bv's camoufleerden ze de fraude. Uiteindelijk vloeide het geld altijd terug naar Slavenburg, zodat gaten in de boekhouding van de bank steevast op tijd konden worden gedicht. Winst Hierdoor kon de fraude jaren ongemerkt doorgaan. Vermoedelijk hebben de twee de winst van onder meer de speculaties opgestreken. Het verduisterde geld stroomde de laat ste tijd niet bijtijds terug naar Slaven burg, waarschijnlijk onder meer door een daling van de prijzen op de verschil lende markten. Op het hoofdkantoor ontdekte men bij voorbeeld dat de aan het bijkantoor Rotterdam verstrekte dol lars niet, zoals gebruikelijk, op tijd te rugkwamen. Zie verder pagina 3 De dubbel in de Kuip was opnieuw een suc ces. Zeker voor Excelsior, dat er een goede recette aan overhield en via de winst op Spar ta uitzicht op Europa Cup-voetbal. De tweede wedstrijd, Feyenoord-Willem II, was van min der gehalte, ondanks de sterke start van de Rotterdammers. Even verderop in Rotterdam-Zuid kreeg het ABN-wereldtennistoernooi toch een verras sende winnaar. Voor het eerst in zijn loopbaan won 6ene Mayer van Guiiermo Vilas. Het Nederlandse ijshoekeyteam verknoeide In Boedapest bij de afsluiting van het toernooi om net wereldkampioenschap veei van de goodwill, die het had gewonnen: bij de slui tingsceremonie sloften de Nederlandse kam pioenen in vrijetijdskfeding en op schoenen over het ijs, terwijl alle andere ploegen in hun officiële tenue en op schaatsen aanreden. Verder in de sportbijlage veel aandacht voor Milaan-San Remo en in kleur naast Feye- noord, Sparta en Excelsior ook de Grote Prijs van Zuid-Afrika voor motoren. V-f* «LiBISR T -• De Jordaanse koning Hoessein is pessimis tisch gestemd over de kansen op vrede in het Midden-Oosten. De tijd raakt op, zei hij in Londen, als leider van een Aarabische delega tie Pagina 3 Honderden mensen hebben gedemonstreerd in het gehucht Vredepeel, bij de ingang van het militaire terrein De Peel, door het IKV ge noemd als locatie voor de nieuwe kernraket ten. Pagina 4 Wethouder Arij Maarieveld heeft beloofd dat hij juwelier Chris van Roon eens zal aanschie ten over diens panden aan de Havenstraat. Daar kunnen, meent Pauline Thiele-Geurtsen (WD), ateliers voor kunstenaars ingericht worden. Pagina 9 Na bet verliezer van de schroef is de West duitse kustvaarder Almut zaterdag lek gesla gen op de blokkendam bij de Zuiderpier in Hoek van Holland. Vandaag bekijkt men boe de berging kan worden aangepakt. Pagina 11 Voor eigen publiek slaagde SVV er niet in, de dalende tendens van de laatste weken te doorbreken. De Schiedammers bleven tegen Vitesse op een kleurloze (W) steken. De door trainer Nol de Ruiter zo vurig gehoopte goede start in de vierde periode werd een fikse te leurstelling. Pagina 13 Wisselend bewolkt en enkele buien. Tempera tuut tussen 4 en 7°. Krachtige tot stormachti ge zuidwestelijke wind. De komende dagen iets kouder. I l^stuurmiihetflotterdamsNteuwsUad+Sporl- bt|lage 'UIT'bi|Iage Zaterdagbtjlage 1 plaatselijke editie 14 dagen grahsopproe! Naam Adres Postcode Plaats Tel nr i t in een open enveloppe zonder postzegel opsturen* naar^A ^rodjtui^e^^3()OOV8 RotterdamJ

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1