ÊS COMMENTAAR WAAROM IS'N HONDA CROSSBROMMER BIJ DE SPAARBANK ROTTERDAM ZO GOEDKOOP? Hoessein: Tijd dringt in M.-Oosten r Lubbers, Den Uyl en Faber il Wintermode wordt zeer lang en slank 83,20 2975 ter meulen Schwietert krijgt baan opEZ Schietpartij op huwelijksfeest DAVID FROST GEHUWD Vijf prijzen voor Gandhi Russische onderminister ontslagen JOVD tegen plan Smit-Kroes VAN AGT COMMISSARIS VAN DSM Sov j et-premier naar Joegoslavië HET RECENTE GESCHIL tussen premier Lubbers en IKV- secretaris Faber heeft te maken met wat sn het moderne Nederlands 'de optiek' heet. Tegenwoordig beginnen nog al wat mensen een zin over hun persoonlijke opvatting met 'van uit mijn optiek gezien', terwijl ze even goed kunnen zeggen: 'Ik vind dat'. In de meeste gevallen wordt de *op- tiek' bepaald door de plaats die de spreker in het maat schappelijk bestel inneemt: een minister-president denkt en handelt anders dan bij voorbeeld een secretaris van het Interkerkelijk Vredesberaad. Ze hebben namelijk verschil lende uitgangspunten. Daarom overdreef Lubbers toen hij stelde dat Faber excuus zou moeten aanbieden voor zijn bewering dat Nederland al een plaats zou hebben gekozen voor de plaatsing van kruisraketten. VAN UIT DE optiek van de premier zit Faber er formeel niet alleen naast, maar doorkruist hij tevens de voorzichtige politiek van dit kabinet. Deze voorzichtigheid namelijk: de relaties met de Verenigde Staten moeten zo helder en vooral ook zo vriendelijk mogelijk worden gehouden, tege- lijkertijd mag geen enkele stap worden gedaan die in Ne- l derland zelf de vlam in de pan zou doen slaan. Dat laatste kan gebeuren indien hele of halve onjuistheden over plaat- 1 sing in dit land naar buiten komen: nfet alleen zou de ene demonstratie na de andere worden gehouden, maar bo vendien zou de eenheid in Lubbers' eigen partij het CDA zwaar op de proef worden gesteld. Met recht zou Lubbers, strikt geredeneerd van uitzijn eigen opvatting en plaats, kunnen stellen dat het landsbelang niet is gediend met Fabers uitingen. AAN FABERS KANT echter liggen deze overwegingen pre cies omgekeerd. Hij had de beschikking over een verstag van een Amerikaanse congrescommissie en meende dat daaruit bepaalde conclusies kunnen worden getrokken. Op dat moment ook trok hij luidruchtig aan de bel. Van uit zijn opvatting achtte hij zich gehouden om dit zo hard mo- gelijk te doen, omdat naar zijn opvatting —in tegenstelling tot die van Lubbers het landsbelang daarmee juist we! is gediend. Voor Faber staat het landsbelang gelijk aan 'geen kernwapens in Nederland', een standpunt dat de premier móet afwijzen. Lubbers en Faber hebben derhal ve twee 'optieken' die volstrekt ongelijk aan elkaar zijn. In een dergelijke situatie is het zinloos om over "excuses' te spreken, want tussen beide figuren bestaat geen enkele basis voor enige overeenstemming. LUBBERS EN De Ruiter hebben ongetwijfeld formeel bet grootste gelijk van de wereld: Nederland heeft nog geen enkele keus gedaan voor een raketbasis. Maar dat wil niet zeggen dat in de Verenigde Staten iedereen die met een eventuele plaatsing in Europa heeft te maken, rustig af wacht. Natuurlijk is men daar op allerlei niveaus bezig met ontwerpen en daarbij zullen zeker allerlei lokaties op het tekenbord worden gezet. De NAVO heeft immers haar ei gen informatie-kanalen. Het is irreeel te veronderstellen dat Amerika niet met dergelijke voorbereidingen bezig zou zijn. Sterker nog, het moet dat zelfs doen, wil het tegen over de Russen in Geneve gebruik kunnen maken van het plaatsingsargument. Zo werkt dat nu eenmaal. OUD-MINISTER STEMERDING van defensie noemde de ru zie tussen Lubbers en Faber 'een getwist op de vierkante millimeter', zoals op pagina twee van deze krant wordt vermeld. Hij wees er ook nog op dat Nederland niet aan plaatsing van raketten zal kunnen ontkomen als er tussen Rusland en Amerika in plaats van de nul-optie een tussen oplossing wordt bereikt. Hij noemde dat 'ernstig'. Er is hier al eerder op gewezen dat deze ernst vooral een pro bleem voor de PvdA oplevert. Indien inderdaad overeen- 1 stemming wordt bereikt in Genève, waarbij raketten ook in Nederland komen, zitten de socialisten voor een moei lijk probleem. Indien zij zich ook daartegen verzetten, kan dat grote consequenties voor de toekomst van hun partij hebben. DE PVDA ZOU ZICH met één klap voor de komende jaren buiten een kabinet manoeuvreren. Zodra zij immers rege ringsverantwoordelijkheid zou krijgen, zou ze verplicht zijn de bewuste wapens onmiddellijk uit Nederland te verwij deren. Indien ze dat niet zou doen, zou haar hele werving geen kernwapens in Nederland achteraf een vol strekt onwaarachtige indruk maken. Accepteert ze die wel, dan is er geen CDA of VVD meer bereid om met de so cialisten in een kabinet te gaan zitten. Met andere woor den: indien in Genève een tussenoplossing wordt bereikt, moet de PvdA kiezen tussen gouvernementspartij of voortdurende oppositie. Voor figuren als Max van den Berg is dat geen punt: hij zal zeker met blijdschap voor de x oppositie kiezen. Menig lid van de PvdA-kamerfractie evenwel denkt er anders over. FABER HEEFT MET zijn beschuldigingen meer bereikt dan hij had mogen verwachten. Zo reageerde premier Lubbers overmatig gevoelig en Stemerding van de oppositionele PvdA maakte opmerkingen die duiden op grote zorg over de gang van zaken in eigen kring. Zo gaat het met oplos- s singen, waartoe in het verleden werd besloten om een ui- terst moeilijk probleem verder in de tijd te verplaatsen. Het dubbelbesluit van de NAVO was een doorschuiven naar later om Amerika en Europa op één lijn te houden, waarbij Nederland nog weer een extra tijdsfactor inbouw- de. Dergelijke 'doorschuivingen' gaan een eigen leven lei- den en roepen extra moeilijkheden op: Lubbers en De Rui ter, maar ook Den Uyl krijgen er nog heel wat mee te ma- ken. l DEKOK Rotterdams Nieuwsblad maandag 21 maart 1983 Topmannen leverden verdachte af bij politie Vervolg voorpagina Rotterdam Zo'n ander half jaar geleden kocht de verdachte afdelingschef bij Slavenburg ook de Rotterdamse Postzegelvei ling aan. Deze week moeten hiervan enige duizenden verzamelin gen worden geveild, die bij elkaar enkele miljoenen kunn?n opleveren. Waar schijnlijk gaat de veiling niet door, omdat Slavenburg be slag zal leggen. Ook een aantal postzegelhan delaren, zoals de Hilversum mer dr. C. Quirijns, zal dit doen. Quirijns meent nog 1,2 miljoen tegoed te hebben van de afdelingschef en zijn sous chef. De postzegelverzamelaar heeft ruim een half jaar geleden al de directie van Slavenburg ge waarschuwd voor neven-acti viteiten van de twee, maar zegt geen gehoor te hebben ge vonden. Volgens Quirijns wis ten directe collega's van de op ruime voet levende verdach ten op het bijkantoor Rotter dam af van de criminele geld- door Robert van de Roer praktijken en deden sommigen er zelfs aan mee. Slavenburg ontkent dit en de politie spreekt niet van nog meer verdachten. De afdelingschef uit Rotter dam meldde pas begin februa ri dit jaar officieel bij zijn di rectie aan dat hij zaken deed via RTH Investments bv, die al in '81 was opgericht. Hij vertelde dat zijn vrouw direc trice was. „Zulke dingen kun je niet verbieden", zegt drs. P. Pex, secretaris van de raad van bestuur van Slavenburg. „In principe kunnen dit soort zaken altijd gebeuren bij een bank. Het beeft mets met de organisatie van Slavenburg te maken". Wirwar De fraude kwam vorige week maandag aan het licht, toen men bij Slavenburg een tekort van 65 miljoen dollar (170 mil joen gulden) ontdekte. Ditmaal hadden de verdachten het geld niet aangezuiverd. De afde lingschef verdween naar En geland. Intern onderzoek leer de dat een zeer groot deel van de wirwar van geldstromen naar Londen liep. Onmiddellijk reisden topman nen van Slavenburg, onder wie mr, Frans Afman, die eer der zelf werd gearresteerd we gens zwart-geldpraktijken, naar de Britse hoofdstad. Zij slaagden er in contact te leg gen met de afdelingschef, die werd geadviseerd vrijwillig mee te gaan naar Nederland. De Rotterdammer stemde toe, waarna ook de politie in de Maasstad werd ingeseind. De topmensen van Slavenburg vlogen vrijdagmiddag terug naar Nederland en droegen bij aankomst op het vliegveld Zestien hoven de verdachte over aan de rechercheurs, die toen ook de wachtende collega van de afdelingschef arres teerden. Dezelfde avond werd nog huiszoeking gedaan bij de twee verdachten. Discussie De raad van bestuur van Sla venburg heeft het afgelopen weekeinde langdurig verga derd over maatregelen om de schade van de fraude zoveel mogelijk te beperken. „Het is allemaal erg ingewikkeld, waardoor het nogal wat dis cussie vergt wat je moet doen", aldus Slavenburg's woordvoer der Pex. Door beslag te leggen op tal van bankrekeningen in binnen- en buitenland is in middels ruim de helft van de 65 miljoen dollar veilig ge steld. Woordvoerder Pex blijft hoopvol over de rest van het geld. Parijs De lente was nog niet eens begonnen of de Franse mode-ontwerpers toonden ai weer wat ze voor de winter hebben gedacht. Het modesilhouet wordt voor de komende winter drastisch veranderd: het wordt zeer lang en zeer slank. De Parijse ontwerpers, die de afgelopen dagen hu collecties lieten zien, waren zeer eensge zind. De voornaamste kenmer ken voor de wintergrote rui me jassen en daaronder nauwe rechte rokken en dat alles tot halverwege de kuit of nog lan ger. Het lijkt erop dat de mo demakers zich nu pas bewust zijn van het feit dat het in de hele wereld niet zo best gaat. De reactie is dan ook zeer hef tig. Van de gezellige, losse, vrolijke mode van deze zomer is het een grote stap naar de sobere en sombere kleren voor het volgend seizoen. Naast dat lange sluike silhouet zijn namelijk ook de kleuren geheel uit het modebeeld ver dwenen. Zwart, grijs, bruin en beige zijn nu niet bepaald vro lijke tinten. En als dan onder die lange rechte rokken ook nog zwarte kousen en platte schoenen worden gedragen, is het niet bepaald een mode die bijdraagt aan een vrolijk straatbeeld. Japans Soberheid is een ander ken merk van de nieuwe mode trend. voornamelijk gebracht door een nog steeds groeiend aantal Japanse ontwerpers in Parijs. De kleding is gemaakt van natuurlijke materialen maar zeer eenvoudig van vorm. Puur zou je kunnen zeg gen, maar eigenlijk zijn het niet meer dan wat rechte Jap pen die vormloos om het li chaam hangen. Die soberheid wordt overigens teniet gedaan door het feit dat het door de dure materialen zeer kostbare kleren zijn. Overigens: al is er voor deze mode grote belangstelling, de Fransen moeten er niets van Den Haag Charl Schwie tert, oud-verslaggever van het NOS-journaal en oud-staatsse- cretaris van defensie, gaat vrij wel zeker per 1 mei werken bij de economische voorlich tingsdienst van het ministerie van economische zaken. Hij behoort tot de sollicitanten naar de functie van hoofd van de subdirectie publiciteit. Zijn benoeming moet formeel nog worden bekrachtigd. Schwietert raakte vorig jaar in opspraak omdat hij zich ten onrechte bediende van de doc torandus-titel. Almelo De viering van een veertigjarig huwelijksfeest is zaterdag in een Almelo's café afgesloten met een schietpartij, waarbij een 45-jarige man ern stig werd gewond. Waarom er is geschoten is nog niet duide lijk. Een 22-jarïge inwoner van De venter heeft zich zaterdag nacht bij een ruzie in een bar zelf in de buik geschoten. Vol gens getuigen bedreigde hij een bezoeker met een pistool. Toen deze de man opzij duwde ging het schot af, dat de schut ter zelf trof. ADVERTENTIE t1 i«unl,i MT-sc y ink Jpnjv I 2 W3,- Bct.i.iU ma ten !Vrs«>onli|kc I ciunjj 11 (xipuid 16 nuid J U ba.Mli hi| ten laiin v.in 1 2 4CL- PER MAAND Wie 'n lening bij de Spaarbank Rotterdam afsluit is altijd erg voordelig uit. Ten eerste, omdat wij 'n zeer lage rente berekenen. En ten tweede, omdat wij bij 'n lening ook wel 'ns nee verkopen. Niet omdat we u geen brommer gunnen, maar wel omdat u voor een brommer niet in de financiële problemen moet komen. Kom 'ns praten. Ook als uw voorkeur niet naar 'n Honda crossbrommer uitgaat. U zult dan één ding merken: bij ons is 'n lening nog te betalen. SpaarBank Rotterdam 5 weten. Afgezien van het ei genbelang en dat speelt na tuurlijk een zeer grote rol hebben ze eigenlijk ook wel gelijk. Het zijn kleren die mets voor een vrouw doenhoewel voor de meeste mensen dit toch juist de functie van kle ding is. De Franse ontwerpers daaren tegen laten het 'wezen' van de vrouw gelukkig intact, al ko zen ook zij unaniem voor lang en sluik. En of iedereen daar nu ook blij mee zal zijn is nog maar de vraag. Die lange rechte jurken en rokken vragen namelijk wel door Ria Schuurhuizen om een perfect figuur; elk pondje teveel wordt in deze kleren zichtbaar. De afgelopen jaren kon dat nog wel verdoe zeld worden, maar nu zal de weegschaal weer onverbidde lijk zijn. Toch hoeft men niet met angst en beven de komende winter tegemoet te zien, want zo ex treem als de kleding in Parijs op het plankier wordt getoond, komt ze nooit in de winkels te hangen. Bovendien proheer- den de meeste Franse ontwer pers dat sluike silhouet war te breken door dubbele rokken of schuine naden en biezen, door knopen voor en achter en lange splitten De mooiste oplossing kwam van Claude Montana, die trou wens ook weer de beste collec tie toonde. Hij maakte een rok die strak om de heupen zit, maar daarna door middel van bredeplatte plooien en een diepe split aan de zijkant toch genoeg ruimte biedt. Niet al- Claude Montana geeft de rok, die strak om de heupen zit, brede, platte plooien en een diepe split, zodat het geheel iets dansends krijgt. leen om lekker in te kunnen stappen, maar ook omdat zo'n dansende rok toch iets vrolij ker is. Overigens zijn de meeste rok ken wel nauw, maar kun je er wel mee lopen. Mocht het toch allemaal wat te strak zitten, dan is er de oplossing van Jean-Paul Gaulüer: gewoon twee knopen op de rug open doen en daar ondeugend een kleurig stukje ondergoed laten zien. TV-presentator David Frost (43) is zaterdag in Londen ge trouwd met Lady Carina Fitzalan Howard, de dochter van de hertog van Norfolk. De plechtigheid werd bijgewoond door zo'n vijfhonderd vrienden. Frost trouwde voor de tweede maal. In juni van het vorig jaar scheidde hij van de actrice Lynne Frederick, de weduwe van Peter Sellers. Voor Lady Howard is het haar eerste hu welijk. Londen Sir Richard At- tenboroughs film 'Gandhi' heeft gisteren vijf prijzen waaronder die voor bes te film van 1982 van de Britse arademie voor film en televisie gekregen. De oud-acteur Attenbo- rough werd beste regisseur en kreeg bovendien de 'Fellowship Award', het erelidmaatschap van de academie. Ben Kingsley, de Britse acteur die Gand hi speelt, verwierf de prijs voor beste acteur en voor treffelijkste nieuwe ver schijning in films. Rohina Hattangadi, die Gandhi's vrouw uitbeeldt, deelde de prijs voor beste actrice in een bijrol met Maureen Stapleton, uit 'Reds', War ren Beatty's film over Amerikanen die de Russi sche Revolutie steunen. De onderscheiding voor beste filmactrice van '82 is gegaan naar Katharine Hepburn, voor 'On Golden Pond' met Henry (inmid dels overleden) en Jane Fonda. Jack Nicholson kreeg de prijs voor beste bijrol in 'Reds'. Moskou De Russische on derminister van machinebouw en apparatenindustrie, Anatoli Jersjov, is ontslagen wegens misbruik van zijn ambt. Volgens het partijblad Pravda zou Jersjov onder meer zijn datsja (buitenhuis) met bouw materialen, arbeiders en trans portmiddelen van de overheid hebben gebouwd. Jersjov is tot dusverre de hoogste functionaris die wordt ontslagen in de campagne die partijleider Joeri Andropov te gen corruptie voert. Deventer De liberale Jon gerenorganisatie Vrijheid en Democratie (JOVD) heeft zich uitgesproken tegen plannen van VVD-minister Smit-Kroes om na 1 april de tarieven van het openbaar vervoer drastisch te verhogen. Per 1 april gaan de tarieven ai met minstens tien procent om hoog. De JOVD vindt, dai eerst de gevolgen van deze ta riefsverhoging bekend moeten zijn, voordat gedacht kan wor den aan verdere verhogingen. Het congres van de JOVD sprak zich voorts uit tegep verlaging van de minimum jeugdlonen met tien procent. Heerlen Minister Van Aar- denne (economische zaken) heeft oud-premier Van Agt benoemd tot lid van de raad van commissarissen van DSM. Eerder was de voormalige vice-voorzitter van de FNV, W.J.L. Spit, al tot commissaris bij het chemieconcern be noemd. Van Agt en Spit vol gen J. Palmen en E. van Veel- en op, die met leeftijdsontslag gaan. Belgrado De Russische pre mier Nikolai Tikhonov reist vandaag voor een bezoek van vier dagen naar Joegoslavië, waar hij met de Joegoslavische leiders zal spreken over vooral economische samenwerking lussen beide landen. De Sov jet-Unie is de belangrijkste handelspartner van Joegosla vië Het wordt het eerste hoge Sovjet-bezoek aan Belgrado sinds Joeri Andropov na de dood van Brezjnev in het Kremlin de leiding overnam Londen „De tijd voor een vreedzame oplossing in het Midden-Oosten loopt ten einde". Dit zei een pessi mistische koning Hoessein van Jordanië zaterdag in Londen. Hij leidt er een delegatie van de Arabische Liga, die besprekingen voert met de Britse premier Thatcher en minister van buitenlandse zaken Pym. Aan Israëlische zijde bespeurt Hoessein geen enkele bereid heid deel te nemen aan vre desbesprekingen Integendeel, Israel houdt nog steeds delen van Libanon bezet en gaat door met het koloniseren van de westelijke Jor da an oever De Amerikaanse politiek ten aanzien van het Midden-Oos ten maakt volgens Hoessein „een moeilijke test van geloof waardigheid door". Hij doelde op het onvermogen van Was hington om Israel tot grotere inschikkelijkheid te bewegen. Doorslaggevend Hoessein meent dat de komen de dagen van doorslaggevende betekenis zijn. Hij zweeg over de positie die hij zelf zal inne men als het gaat om pogingen het vredesplan van president Reagan te verwezenlijken. Al gemeen is echter bekend dat Hoessein weinig neiging ver toont zich van zijn Arabische broeders te vervreemden. Nog deze week zal Hoessein opnieuw een ontmoeting heb ben met PLO-leïder Arafat. „Een kritieke ontmoeting", al dus de Jordaanse koning. On derwerp van gesprek is de mo gelijkheid van een gezamenlij ke poging van Jordanië en de PLO met Israel tot vredesbe sprekingen te komen. De Amerikaanse bemiddelaar voor het Midden-Oosten, Phi lip Habib, is dit weekeinde na gesprekken met Hoessein m Londen naar het Midden-Oos ten gereisd om te proberen de vastgelopen onderhandelingen over terugtrekking van de buitenlandse troepen uit Liba non weer op gang te krijgen. ADVERTENTIE voorjaarsvesten... Prettig dragende vesten in» twee modellen, met of zonder1 kabelpatroon en met 2 zak ken Van 100% acryl In man- ne of ecru Maten 38 t/m 46 Nu nog geen dertig gulden" van 45,- voor

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3