'Reorganisatie nodig bij club- en buurthuizen Kort geding voor Schiedam Vaste normen voor kosten buurthuizen VLAARDINGS UAGBLAE SCHIEDAMSCHE C0U1AH1 NIEUWE WATERWEG COURANT VCW over problemen met PEC: College spoorloos: 'niet in Hilton' Rolstoel tóch weg Oppositie eist cijfers op over schommelfonds WF gaf Lovech 'nieuwe neus' Schoningsvoorstel VCW: 'In flatwij k minder contact met mensen' Havenlichten op wind- en zonne-energie a wm i waum Inbraak in kruisgebouw Auto uitgebrand DINSDAG 22 MAART 1983 Vlaardingen Volgens het Vlaardings Centrum voor Welzijnsplanning (VCW) is het dringend noodzakelijk dat er op korte termijn een reorganisatie tot stand wordt gebracht van de club- en buurthuizen in Vlaardingen. Gedacht wordt aan een 'ste delijke structuur' en het bijeenbrengen van de beroepskrachten, om op die manier de samenwerking en de kwaliteit van het club- en buurthuiswerk te bevorderen. Op die reorganisatie wordt aangedrongei in een ontwerp-omt aan het Viaardingse college van B en W, die vanavond door de commissie voor de democratische planning zou moeten worden vastgesteld. Die brief is geschreven naar aanleiding van de proble men die zijn ontstaan tussen het Plaatselijk Educatief Centrum (PEC) en 2es Viaar dingse buurthuizen. De buurthuizen heb ben, ondanks het feit dat onlangs samen met het PEC een nota werd uitgebracht over de toekomst van de volwassenenedu catie, later zelfstandig een tweede nota uit gebracht, waarin andere standpunten naar voren worden gebracht. „Het is niet de eerste keer dat de wijze en het tijdstip waarop het club- en buurthuis werk zijn standpunten naar voren brengt spanningen veroorzaken met andere bij het werk betrokken instellingen", zo wordt in de ontwerp-brief geschreven. „Onderlinge afspraken op grond waarvan een goede sa menwerking tot stand komt worden daar door ernstig bemoeilijkt, zo niet onmoge lijk." De reorganisatie van het club- en buurt huiswerk die het VCW voorstelt zou voL- gens deze instelling op 'zeer korte termijn' tot stand moeten komen. Dat is volgens de instelling een „noodzakelijke voorwaarde om een plan tot stand te brengen voor de volwasseneducatie waarin de club- en buurthuizen een zinvolle bijdrage leveren aan de uitvoering van educatieve activitei ten." Gestrand „De gesprekken over het oprichten van een federatie van club- en buurthuizen in Vlaardingen is enige tijd geleden gestrand. Toch staat in het beleidsprogramma van het college, dat er iets dergelijks tot stand zou moeten komen. Ik denk dat het in het belang van het werk is, als zoiets tot stand komt. Het onderlinge overleg zou in elk ge val een stuk eenvoudiger zijn: je zou ook in situaties als nu met het PEC een gespreks partner hebben. Dan kun je nog niet alle problemen voorkomen, maar het zou wel wat problemen voorkomen, als er zo'n dui delijk samenwerkingsverband was", aldus een van de VCW-rnedewerkers als toelich ting op de brief. Schiedam Burgemeester en wethouders van Schie dam hebben het stadskan toor één dag verwisseld voor een luxe restaurant in Rockanje, maar slechts na zeer lang aandringen heeft het college dat van ochtend willen toegeven. Wethouder voor financien Cor van Tilborg zei rond uit 'Gaat je niks aan', toen hem de vraag gesteld werd waar B en W vrijdag ver toefden. Ook de wethou ders Zijdeveld en Seheeres gaven er geen antwoord op. Seheeres benadrukt dat het college 'niet in Hil ton' in retraile is geweest. Seheeres was hierbij de Viaardingse 'Hilton-affai re' indachtig, waarbij het SP-raadslïd Remi Poppe schriftelijke vragen stelde, omdat B en W voor veel (gemeente)geld in het Rot terdamse Hiltonhotel had den vergaderd. Ook burgemeester Te Loo aarzelde vanochtend even om met een verklaring te komen, maar hij liet met een daarna toch weten waar het college had geze ten. „In Rockanje. Wij hadden behoefte om eens een dagje braïnstormen- derwijs tegen el kaai aan te praten," zei Te Loo. Hij wees erop dat de wekelijk se collegevergaderingen doorgaans te rommelig verlopen voor zo'n indrin gende 'happening'. Te Loo prees zich geluk kig, dat hij in hetzelfde etablissement in Rockanje 'toevallig' ook andere be stuurders van Rijnmond gemeenten aantrof. Vol gens de burgemeester was één van de vergaderpun- ten de ambtelijke reorga nisatie van de gemeentese cretarie, maar ook de twee bezuinigingsronde is uitge breid aan de orde geweest. Vlaardingen De directie van de Bililonflat is wel heel laat met het doen van aan gifte van de diefstal van een rolstoel. In de eerste maanden van het vorige jaar is de stoel verdwenen uit het Viaar dingse bejaardencentrum. Men heeft niet onmiddelijk aangifte gedaan van de dief stal, omdat men hoopte dat de stoel wel 'weer boven wa ter zou komen1. De rolstoel ts echter niet op gedoken en gisteren is aan gifte gedaan bij de politie, om de 1243 gulden kostende gestolen rolstoel bij de verze kering te kunnen claimen. Bewoners 'giftig' over storten vuile grond Schiedam In de gemeente raad is het gisteravond tot een aanvaring gekomen tussen wethouder voor financien Cor van Tilborg (VVD) en CDA- fractievoorzitter Aad van Lin- gen. Eerst ging het er gewoon om wie zich nu het hardst op de borst mocht kloppen, de VVD of het CDA, want beide partijen eisten „de moed" op om als eerste een streep te durven halen door de renova tie van de wielerbaan in het Hargapark en de aanleg van skateboardbanen in Schiedam. Maar echt vinnig werd wet houder Van Tilborg, toen het CDA plotseling en in navol ging van de CPN gegevens opvroeg over het zogenaamde schommelfonds. Deze extra spaarpot van de gemeente Schiedam werd aangesproken om net door een xorimg op het gemeentefonds ontstane gat van acht ton in de begro ting te helpen opvullen, maar de oppositie wilde wel eens weten of dat zomaar kon. „Hoeveel zit er eigenlijk in?" informeerde Ulferd Bruseker namens klein links. Ook Van Langen eiste cijfers. De wet houder was er razend over, want volgens hem stond die eis los van het feitelijke agen dapunt en de CDA'er had dat net zo goed alvast in de be trokken commissie kunnen aankaarten, zei hij. „Maar als Van Lingen per se de gemeen teraadszaal wil gebruiken als podium voor een stukje ver rassingstechniek, moet hij dat maar doen," foeterde Van Til borg. Hij zei die cijfers niet bij de hand te hebben. Schiedam De bewoners van de flat aan de 's-Grave- landseweg bij station Schiedam/Rotterdam-West heb ben besloten een kort geding aan te spannen tegen de gemeente Schiedam, omdat deze naar hun zeggen zon der de benodigde vergunningen de vervuilde grond uit de Botenbuurt in Woudhoek-Noord in de directe om geving van hun flats stort. Het kort geding dient naar alle waarschijnlijkheid vrijdag. De bewoners eisen dat de stortin gen met onmiddellijke ingang worden gestaakt. Volgens Hans van der Vlist van de ge meente heeft het Openbaar Lichaam Rijnmond vooruitlo pend op de definitieve toe stemming de gemeente fiat ge geven met het storten te be ginnen. De grond kan maxi maal vijf jaar blijven liggen. Voor deze locatie is gekozen „omdat het als voormalige stortplaats een verdachte plek is", aldus Van der Vlist. „Bo vendien ligt de locatie vrij geï soleerd." De gestorte grond wordt afge dekt met landbouwfolie en la ter wordt er zes millimeter dik folie over de grond aange bracht. Hierop wordt weer een halve meter grond aange bracht. Deze grond wordt in gezaaid. De kans, dat de grond het grondwater vervuilt, is volgens Van der Vlist gering, omdat het hier om een hoog gelegen terrein gaat. Van der Vlist geeft toe, dat de gemeen te de bewoners te lang in het ongewisse heeft gelaten. De veiligheidsmaatregelen rond de storting zouden vol gens de bewoners, verenigd in het Antï-gifeomité 's-Grave- landseweg, minimaal zijn. Het betreffende terrein is volgens hen van drie zijden toeganke lijk. Het vervoer van de vuile grond zou ook te wensen over laten. De vrachtauto's die de specie aanvoeren verliezen on derweg naar de stortplaats veel. Volgens Hans van der Vlist le vert de grond op korte termijn geen gevaar op voor de ge zondheid. „Het is dezelfde grond die ook in de Broekpol der en het Lickebaertbos ligt. Dat zijn recreatieterreinen. We vonden het alleen niet te recht om de grond in tuinen te laten liggen. Alleen op langere termijn zouden zich proble men kunnen voordoen als de stoffen in de stofwisseling worden opgenomen." In slechts achttien dagen tijd heeft de reparatie-afde ling van Wilton-Fijenoord een flinke boegschade gerepa reerd aan het Bulgaarse vrachtschip Lovech, dat op de Noordzee een aanvaring had gehad. Het negen jaar oude, 3.500 ton metende schip is inmiddels met een 'nieuwe neus' naar zee ver trokken. De reparatie vergde het ver nieuwen van een stuk steun- plaat en de bakboord-bepla ting van het voorschip. Dat karwei kon worden geklaard zonder dat er iets van de la ding uit het schip diende te worden gehaald. De rederij Navigation Mariti me Bulgare gaf WF de op dracht omdat de werf sinds het begin van de jaren zeven tig al diverse malen tot tevre denheid voor de Bulgaren heeft gewerkt. Vlaardingen Het Vlaardings Centrum voor Welzijnsplanning (VCW) heeft een normeringsvoorstel opgesteld voor de or ganisatiekosten voor de club- en buurthui zen. Als het college van B en W dit voor stel overneemt wordt voor ieder buurt huis, ongeacht de activiteiten die men verricht, een vast bedrag gesubsidieerd voor telefoon, druk- en stencilwerk, de buurtkrant en nog enkele andere uitga ven. Wordt in de praktijk méér dan dat bedrag uitgegeven, dan moet het buurt huis die meerkosten op de een of andere manier uit de eigen bijdragen van de deel nemers betalen. Vrijwel alle buurthuizen zijn met het principe van de normbedragen inmiddels akkoord gegaan. Alleen de wijkvereni- Êing in de VOP blijft zich tegen dit sy steem verzetten, net zoals de VOP zich in november van het vorige jaar als enige ook bleef verzetten tegen het afschaffen van de activiteitensubsidie. De normbedragen die door het VCW zijn opgesteld zijn in vrijwel alle gevallen ta melijk krap berekend. Zo wordt voor het uitgeven van een buurtkrant slechts 1000 gulden per jaar gesubsidieerd. Sjaak Slui ters, opbouwwerker in de VOP: „Daar kunnen wij enkele maanden een buurt krant voor maken: daarna is het geld op. Het VCW zegt: dan moet je maar adver tenties gaan werven. Maar daar zien wij niets in. In de eerste plaats legt dat erg veel beslag op de vrijwilligers, die toch al erg veel werk moeten doen, en verder willen we graag met de buurtkrant een onafhankelijke positie houden, ook ten opzichte van de middenstanders." Ook het schenken van een kopje koffie voor de vrijwillige medewerkers van het buurthuis is nauwelijks meer mogelijk. Hiervoor is eveneens slechts 1000 gulden subsidiabel. Sluiters: „Onze bar draait op twintig medewerkers. Die kunnen voor hun vele werk dus niet eens meer een gratis kopje koffie drinken, want dan ko men we al geld tekort. Je kunt van die duizend gulden net een leuke nieuwjaars bijeenkomst houden, en dan is het geld al op." Vanavond zal de commissie voor de de mocratische planning zich over het voor stel buigen. Als de commissie ermee in stemt zal het voorstel vervolgens aan het college van B en W worden aangeboden. Schiedam In een wijk met veel flats, zoals Nieuwland en Groenoord, is de afstand tussen politie en bewoners groter dan in een oude wijk als Schie dam-Oost. Om die reden wil wijkagent Martin van Rijnsbergen (36) graag „nog vele jaren" in Oost blijven. Hij schrijft dat in de buurtkrant Schiedam- Oost. Van Rijnsbergen maakt melding van het feit, dat hij een tijd in de hoogbouwwijk Nieuwland heeft gewerkt. „De over gang van een flatwijk naar een wijk met veel meer laagbouw houdt in. dat het contact met de mensen veel directer is", schrijft hij. ADVERTENTIE Hoek van Holland Wind en zonne-energie wordt sinds enkele dagen toegepast bij en kele haven- en scheepslichten in Hoek van Holland, Tot voor kort werden de lichten voor het merendeel gevoed met gas. In een aantal gevallen bete kende dat, dat regelmatig gas tanks moesten worden gewis seld, zoals bijvoorbeeld op het hoofd van de Berghaven. Aan de zeezijde van de naven is nu een licht geplaatst dat wordt gevoed met wind-ener gie. Bovenop het licht bevindt zich een windmolen die een batterij voedt. Het aantal wmddagen in Hoek van Hol land is ruim voldoende om er voor te zorgen dat de batterij altijd voldoende energie le vert Ook een van de scheep- vaartlichten in de Nieuwe Wa terweg, ter hoogte van de se- mafoor, heeft een andere energiebron gekregen. Aan de westzijde, waar de meeste zo- nuren 2ijn, is op de lichtop- stand een zonne-collector ge plaatst, die moet zorgen dat de batterij regelmatig wordt opge laden. Inbrekers slaan vrouw en duwen man van de trap Schiedam Twee inbrekers, een man en een vrouw, zijn tijdens 'hun' werk in een wo ning aan de Lorentzlaan be trapt door dc bewoners. Zij slaagden er in te ontsnappen door eerst de vrouw een klap in het gezicht te geven en de man van de trap af te duwen. Het echtpaar dat het huis be woont kwam 's avonds rond een uur of half acht thuis De voordeur stond open en de vrouw die eerst naar boven ging, trof m de kamer een on bekende man aan. De inbre ker gaf de vrouw een klap in het gelaat, waarop zij begon te gillen. Vervolgens werd zij van achteren vastgepakt door een onbekende vrouw. De in dringers slaagden erin de trap te bereiken Daar kwamen zij de heer des huizes tegen die ze van de trap duwden. De man liep bij zijn val een gebroken sleutelbeen op. Het duo ver dween daarop via de voor deur. De betrapte inbrekers hebben geen kans gezien iets van hun gading mee te nemen. Schiedam Bij een inbraak in het kruisgebouw aan de Van Swmdensinge! hebben onbekenden een dicteerappa- raat, een telefoon, een hoofd telefoon en een telmachine buitgemaakt. De gestolen goe deren vertegenwoordigen een waarde van circa tweeduizend gulden. Men kwam binnen door een ruit in te slaan. Vlaardingen Een op de Ol men dreef in Vlaardingen ge parkeerde personenauto is gis termorgen uitgebrand. Hoewel de brandweer snel ter plaatse was, ontstond er aanzienlijke schade aan de wagen. De brand is vermoedelijk ontstaan door kortsluiting.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1