16 ROTTERDAM 'Laten we wat dichter bij elkaar gaan zitten' Rotterdam besluit deze week over RDM- miljoenen Bankemployés verduisterden vier, vijf miljoen per dag 2 0 BEL VOOR 010-144144 IB: 24: 18 OH DeRodeo tmiskollektie isbinnen! Opnieuw delegatie naar Asean-landen 'Kw&i-t ambtenaren stads- vernieuwingmoet naar huis' Drie auto's total loss Amnesty voert actie tegen politieke moorden Energie discussie begonnen in Vlaardingen Vanaf 24 februari: Onder leiding van Den Dunnen GSD verwacht twaalfduizend cliënten meer Herindeling stukgoed voor juni afgerond Potterdams Nieuwsblad dinsdag 22 maart 3983 RZ/RV/RY/RW Directeur volkshuisvesting: Rotterdam Directeur W. van Es van volkshuisves ting, is zo boos geworden over de bezuinigingsvoor stellen van Rotterdam, dat hij een voor ambtenaren wel zeer ongebruikelijke brief naar het college heeft ge stuurd. Daarin stelt hij voor het bezuinïgingsteam. be staande uit deskundige Berg, hoofd financiën Goed hart en wethouder Lin thorst, om te dopen tot het trio Erg, Goedkoop en Lint worm. De heer Van Es stelt, dat dit trio de stadsvernieuwing leegzuigt zonder hun ver haal te baseren op kennis, analyse en redelijk optimis me, maar dat het zich Iaat leiden door domheid, gebor neerdheid en rancune. „Het is jammer, dat een links college zich door deze lieden laat beetnemen en zich nog slechter gedraagt dan het meest spijkerharde commerciële bedrijf', aldus de directeur volkshuisves ting. Volgens de heer Van Es is er kans op een doorbraak bij de regering op het gebied van stadsvernieuwing. Nu wordt die ontwikkeling 'voor de poten gelopen' door de mededeling dat een kwart van de ambtenaren in de stadsvernieuwing van Rotterdam naar huis wordt gestuurd. Het verhaal van wethouder Linthorst, dat de stadsvernieuwing bij de be zuinigingen geen gevaar loopt, noemt hij ronduit leu genachtig. Hoek van Holland Een automobilist uit Hoek van Holland heeft gisteravond door nog onbekende oor zaak in de Prins Hendrik straat twee auto's en een motor geramd. Volgens ooggetuigen reed de wagen van de Hoeke- naar met grote snelheid door de winkelstraat. Ter hoogte van de deelgemeen te secretarie verloor deze kennelijk de macht over het stuur. De auto ramde aan beide zijden van de weg een geparkeerde auto, waarna ook een motor werd ge raakt. Alle drie de auto's zijn total loss De motor werd behoor lijk beschadigd. De chauffeur is met ver wondingen aan het gezicht en Kneuzingen naar het Holy Ziekenhuis m Vlaar- dingen gebracht. De ravage in de Prins Hendrikstraat. Links de wagen van de Hoekse chauffeur en rechts één van de aangereden auto's. Rotterdam De Rotterdamse afdeling van Amnesty Inter national zal de komende maanden een campagne voeren te gen de politieke moorden op de Filippijnen. De actie past in het kader van een internationale campagne, die Amnesty op 23 maart start en die eveneens is gericht tegen de politieke moorden. Amnesty probeert hiermee bekendheid te geven aan deze praktijken en wil bovendien de verantwoordelijke regerin gen om opheldering vragen over bij hen bekende politieke moorden of verdwijningen. De Rotterdamse afdeling zal de komende maanden op grote schaal actievoeren op scholen, in kerken en buurthuizen en in de binnenstad. Op zaterdagen zal op het Lijnbaanplein een Amnesty-stand aanwezig zijn waar informatie verkrijgbaar Vlaardingen „Blijft u allemaal de achterste rijen bezetten? Laten we toch wat dichter bij elkaar gaan zitten.1' Het zijn de gebruikelijke ope ningswoorden van de voorzit ter bij een vergadering met een magere opkomst. Het wa ren de woorden waarmee voorzitter Kees van Heivoort gisteravond in zaal Triangel in Vlaardingen de bijeenkomst over het landelijk energiebe leid opende. De Brede Maat schappelijke Discussie (BMD) over dat beleid kwam daarmee in de Rijnmond op gang. Elf burgers toonden er belangstel ling voor. „Dit is toch wel droevig", ver zuchtte een man, die twee plakboeken vol knipsels over olie- en aardgasvondsten in de laatste zeven jaren had meege nomen naar de bijeenkomst. Dat de door de stuurgroep van jonkheer M.L. de Brauw voor bereide discussie op deze ma nier niet de wil van het Ne derlandse volk naar voren zou brengen, merkte een ander op, was wel duidelijk. „Je hoeft maar om je heen te kijken." Het energiebeleid hoefden de elf aanwezigen niet uitvoerig te bespreken. Nooit en te nim mer kernenergie, zuinig om gaan met fossiele brandstoffen (olie, gas en kolen) en versnel de ontwikkeling van alterna tieven zoals zonne- en winde nergie, was, met een paar nu anceverschillen, de algemene mening. Die verhalen werden door iedereen beaamt met een: „Precies, dat wou ik ook net zeggen." Kritiek kwam er vooral op de voorlichting vanuit de Stuur groep BMD. De dia's die ver toond werden zouden geen juist beeld van de situatie ge ven en het verhaal dat discus sieleider Toni Kraayeveld bij de dia's vertelde 2ou teveel over uitsluitend economische aspecten gaan. „Ais we net aneen over econo mie mogen hebben kunnen we ons net zo goed meteen opkno pen", zei Mari van Opijnen, PvdA-lid in de Vlaardingse gemeenteraad en lid van de Werkgroep Energie Diskussie (WED). Hij deelde namens die groep foldertjes uit. waarin volgens de WED de andere kant van het energiebeleid wordt belicht. Die groep is voorstander van het 'groene scenario', een van door Aad Rietveld de vier mogelijkheden die in het tussenrapport worden aan gedragen om het energie vraagstuk op te lossen. Die va riant gaat uit van het gebrui ken van duurzame ernergie- bronnen 2oals wind, zon en grondwarmte, en meer be scherming voor het milieu. Van Opijnen noemde het tus senrapport van de stuurgroep: „onleesbaar en op een groot aantal onderdelen feitelijk on juist." En de informatie uit dat tussenrapport, zei een man, hadden de deelnemers aan de De elf deelnemers en twee begeleiders van de BMD in Vlaardingen om de tafel: ,,Dit is toch wel droevig." discussie nu juist nodig om zich een oordeel te vormen, ue man met de knipsel boeken vond dat het publiek sowieso nog nooit goed was voorgelicht over de energiesituaue. „Er wordt maar steeds tegen ons gezegd dat, als we niet op kernenergie overstappen, mor gen het licht uitgaat. Dat we snel een keuze moeten maken Dat is helemaal niet waar", zei hij, bladerend in zijn boeken. „We sterven in de energie. Hier, ik heb het jaren bijge houden." Om de meningen van de deel- nemers aan de Maatschappelij ke Discussie te peilen kreeg ie dereen een formulier mee naar huis, met twaalf vragen over de energietoekomst van Nederland. Nogal ingewik keld, meenden de aanwezigen. „Dat zie ik mijn grootmoeder van 75 nog niet invullen", zei de man van de knipsels en Van Opijnen merkte fijntjes op, dat er een instructeur bij het formulier zou moeten wor den geleverd. „Ja, het is geen Nipo-enquête", aldus Kees van Heivoort. „Dit kost wat meer tijd... en energie." Rotterdam Nog deze week wordt een besluit verwacht over de steun van rond de tien miljoen gulden, die de gemeente Rotterdam wil geven aan de op papier gesloten re paratie-afdeling van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij. Dit heeft een gemeentelijk woordvoerder gisteren bekend gemaakt na een gesprek met de ondernemingsraad en di rectie van de werf. Een principe-besluit, waarom de RDM'ers gisteren vroegen, wilde wethouder Roel den Dunnen van economische za ken niet nemen. Hij gaf de di rectie daarentegen te kennen 'met spoed' te wachten op aan vullende informatie. Het gaat daarbij om de toekomstver wachtingen, de inhoud van het financieringsplan en de in vulling van de nieuwe organi satievorm. In een eerder ge sprek vroeg de Rotterdamse wethouder ook al om die in formatie. In het gebouw van de NIVON aan Dirk Sniitsstraat 76 wordt vanavond om acht uur een de bat gehouden over de ontman teling van RSV. Aanwezig zijn onder anderen voorzitter Ri- nus Vischschraper van de on dernemingsraad bij RDM, vrouwen van Wilton- en RDM-werknemers, kaderle den van Wilton-Fijenoord en het actiecomité Rijnmond Alarm. De leiding van het de bat is handen van de Interna tionale Kommunisten Bond. ADVERTENTIE En die is óók nog voordeliger! Vervolg van voorpagina Rotterdam De frauderende chef (33) en de sous-chef (29) van de afdeling betalingsver keer buitenland van het bij kantoor Rotterdam van Sla venburg zijn na 24 februari van dit jaar in verhoogde mate miljoenen dollars van hun werkgever gaan verduisteren. Vrijwel elke dag verdwenen er wel zo'n vier, vijf miljoen. De twee verdachten stortten de miljoenen steevast op zoge heten tussen rekeningen. Deze zijn bedoeld zijn om voor korte tijd geld 'te parkeren' in af wachting van een of andere transactie. Daarna verdween het geld via de computer van de bank naar het buitenland. Op vrijdag 11 maart kreeg de bank de eerste signalen, dat er iets niet pluis was. Maandag 14 maart wist men het zeken de 'valuta-afdeling' van Slaven burg merkte, dat er de laatste tijd door de bank zonder enige informatie enige tientallen miljoenen dollars waren uitge geven, hetgeen zeer ongebrui kelijk is. De 'valuta-afdeling' moet zulke uitgaven admin- stratief indekken. Er kwam een intern controleur aan te pas, die de boeken inkeek. On derzoek leerde, dat er vreem de transacties plaatsvonden vanaf de afdeling betalings verkeer buitenland op het bij kantoor Rotterdam. Meieen actie Toen men een stroom van be talingen naar Londen ontdek te, werd er meteen actie on dernomen. Mr. Frans Afman, directeur regio Centraal-West, onder wie alle Slavenburg-bij kantoren in het westen vallen, stapte naar de Franse leden van de raad van bestuur. Kort daarop werd aangifte gedaan bij de politie van verduiste ring. Enige uren later al vloog Afman, inmiddels volledig re- habïliteerd na zijn arrestatie vorig jaar wegens zwart-gel- dactiviteilen, naar Londen. Daar legde hij onder meer be slag op de buitenlandse tegoe den van de afdelingschef. Deze was inmiddels gevlucht naar Engeland, onder meer naar zijn Engelse zakenrelatie (34), een goudhandelaar uit Leeds. De chef, de sous-chef en de Brit drijven de beleg gingsmaatschappij RTH In vestments bv, waarvan de vrouw van de afdelingschef directrice is. Toevallig De Engelsman nam telefonisch contact op met een Londense handelaar op de termijn markt, waar Afman toevallig was. De bankier bevroedde toen, dat de spoorloze afdelingschef ook ergens in de buurt was en hij vond hem uiteindelijk in een hotel. Na een lang gesprek wist hij hem over te halen mee terug te gaan Nederland. Afman, die geen commentaar wil geven, leidt het interne onderzoek bij Slavenburg naar de jarenlange fraude samen met J.X.P. Delahaij, hoofd van de IAD. Zo worden onder meer boekingsnota's van de afgelopen jaren bestudeerd om aanwijzingen van fraude in de afgelopen jaren te vinden. Men onderzoekt, hoe en waar de employés hebben samenge spannen bij het zetten van pa rafen onder overboekingen en hoe zij bepaalde interne proce dures hebben omzeild. Siavenburgs woordvoerder drs. P. Pex meldt, dat de ver dachte afdelingschef al ander half jaar geleden door de lei ding van de bank tot de orde is geroepen over zijn neven activiteiten. De directie ver door Robert van de Roer bood hem nog langer zaken te doen met RTH Investments. De afdelingschef maakte daar op op 3 oktober 1981 zijn vrouw directrice van de bv. En vervolgens gingen de prak tijken onverminderd door. Zoals deze krant gisteren al meldde, speculeerden de bank employés van het bijkantoor Rotterdam met de miljoenen van hun werkgever op vooral de dollar- en Engelse ponden markt en op de goud- en zil vermarkt. Zij veroorzaakten hierbij een stroom van over boekingen naar hun bv's. Uit eindelijk vloeide het geld altijd terug bij Slavenburg, waar door gaten in de administratie bijtijds konden worden ge dicht. Zo kon de fraude onge merkt blijven, ofschoon inge wijden zeggen, dat collega's en ook directeuren ervan af moe ten hebben geweten. De gigan tische winsten van de specula ties streken de employé op. De Sla venburg-werknemers speculeerden op vrijwel alle termijn markten, zoals ook op die van de agrarische produc ten. Zij waren via hun bv's met name de RTH Investment Company en de RTH Holding Company echter op nog meer terreinen actief zoals: de in- en verkoop van edele me talen; hei beleggen m effecten en het adviseren daarin; het verkrijgen, vervreemden, be heren, exploiteren, huren en verhuren van onroerend goed, het uitgeven van woongidsen; het verlenen van bemiddeling bij het huren of verhuren van onroerende zaken; financie ring van andere ondernemin gen; het afsluiten en verstrek ken van hypothecaire of ande re leningen; hel waarnemen van agentschappen van hypo theekbanken en soortgelijke instellingen. Zo waren de bankemployés tegen een fikse rente best bereid om via hun bv's een lening van een paar ton te verstrekken. Volgens ingewijden bij Slaven burg is de kans groot, dat de bank enige tientallen miljoe nen verlies zal lijden door de fraude. Door de heen-en-weer- boekingen zijn diverse bedra gen spoorloos verdwenen in het buitenland. De politie opende gisteren in Rotterdam twee kluizen van de twee bankemployés, waarin men behalve admmstratie voor twee ton aan goud, zilver en postzegels in beslag nam. Dit gebeurde bij andere ban ken dan Slavenburg. De ver dachten zijn vandaag voorge leid aan de officier van lustitie, Katoenen shirt Wikkelrokje, 128-152 Maten 158-176: Maten 164-176: Rotterdam Havenwethou der drs. Roel den Dunnen gaat dit najaar als leider van een kleine Rotterdamse delegatie opnieuw naar de Asean-lan den. Dit bezoek is een vervolg op de reis die een grote delega tie vorig jaar oktober/novem- ber naar Indonesië, Singapore, Rotterdam De Gemeentelij ke Sociale Dienst (GSD) in Rotterdam verwacht dat het aantal Rotterdammers, dat dit jaar een beroep gaat doen op deze dienst, zeer sterk zal toe nemen. De GSD heeft becij ferd dat het aantal clienten in 1983 met twaalfduizend zal stijgen tot 67.000. Ook het aan tal klachten dat bij de sociale dienst binnenkomt, zal naar verwachting een sterke toena me laten zien. „Rotterdammers met een mi nimale uitkering zullen steeds ontevredener worden, omdat zij ervan overtuigd raken dat zij met hun uitkering niet rond kunnen komen", aldus de GSD. In een mededeling zegt de dienst dat dit soort klachten begrijpelijk is, maar dat ze toch als niet terecht terzijde zullen worden gelegd. De be staande wetten en regelingen bieden de dienst geen ruimte om voor mensen met minima le uitkeringen meer te doen, aldus de GSD. Maleisië, de Phüppimen en Thailand heeft gemaakt Burgemeester dr. Bram Peper maakte dit gisteren bekend toen hij op de eerste dag van de door de Economische Fa culteitsvereniging Rotterdam van de Erasmus Universiteit georganiseerde 'Asean'-week sprak over de band die Rotter dam met die vijf landen in het Verre Oosten heeft. Volgens Peper zijn er grote mogelijkheden voor Rotter dam om contacten op het ge bied van handel en industrie met de Asean-landen te ver groten. „Het Nederlandse be drijfsleven en ook de overheid moeten oplettend reageren", aldus de burgemeester. „Japan en Frankrijk opereren meer als eenheid. Wij zijn nog veel te gefragmenteerd bezig." In 1981 verwerkte de Rotter damse haven zes miljoen ton lading van of voor de Asean- landen; slechts iets meer dan twee procent van de totale overslag. Rector Magnificus prof.dr. J. Sperna Weiland van de Eras mus Universiteit merkte in 2ijn openingsrede op dat hij het een gelukkigige zaak vindt dat burgemeester Peper regel matig op reis gaat met Rotter damse delegaties. „Het feit dat uw voorganger meer aandacht besteedde aan het buurtwerk dan aan de haven noem ik een ernstige misstap", zei hij tegen Peper. Het is het plan om in mei een Rotterdamse delegatiereis te maken naar diverse bestem mingen in het oosten en zuid oosten van de Verenigde Sta ten en dit najaar naar Japan en de Volksrepubliek China te Rotterdam De vijf grote concerns in de Rot terdamse haven Ned- lloyd, Internatio-Müller, SHV, Pakhoed en Fur- ness zijn bereid om vóór juni met vakbonden en gemeente tot afgeron de gesprekken te komen over ruimtelijke herinde ling van de conventione le stukgoedsector en een oplossing van het daar bestaande werkgelegen heidsprobleem. De Vervoersbond FNV vindt de ontwerp-tekst waarmee die bereidheid is vastgelegd, te vrijblij vend en wil bovendien dat de resterende stuk- goedbedrijven (veertig procent van de overslag en het personeel) zich eveneens aan een derge lijke afspraak binden. Op grond van die bezwaren is het overleg van de gro te bedrijven met de vak bonden gisteren vastgelo pen, Directeur rar. G. Zee- bregts van de werkge versorganisatie SVZ zegt dat de Vereniging van Stukgoedbedrijven (VHS) de garantie die de Ver voersbond FNV eist, niet op korte termijn kan ge ven. Hij veronderstelt dat de kleinere havenbedrij ven de grote concerns zullen volgen, nadat die eenmaal het voortouw hebben genomen. De haven werkgevers is volgens Zeebregts veel gelegen aan een snelle oplossing van het werk gelegenheidsvraagstuk, omdat veel bedrijven de loonkosten bijna niet meer kunnen opbrengen. Die kosten kunnen wor den teruggebracht door overheveling van vast personeel naar de 'werk nemersreserve' van de SHB, op voorwaarde dat de financiering van die pool anders wordt ver deeld. Op het ogenblik betalen de werkgevers jaarlijks zestig miljoen aan de SHB die volgens de laat ste gegevens een leegloop heeft van meer dan vijf tig procent.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4