ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Rotterdam krijgt leerschool voor eigen bazen Jongen ernstig gewond door helicopter De Koning praat met bonden over RSV Slavenburg- employee weer in voorarrest Vrouw beroofd Kustvaarder blijft liggen Tweede Kamer: 'Minister loopt te hard van stapel9 Geluidsscherm groeit met seizoenen mee 'Sovjet-Unie slaat Rotterdam over uit vergelding' Eindelijk groen licht voor de Broedplaats a ZATERDAG 26 MAART 3983 Rotterdam 'Knarsetan- dend' en 'met de rug tegen i de muur'. Zo reageerde giste- ren enkele werknemers van Verolme IJsselmonde op de ontslaggolf die de directie heeft aangekondigd. Bij dit RSV-onderdeel worden 250 van de achthonderd perso neelsleden de poort uitge stuurd. Een voormelding van de ont slagen ligt al bij het Gewes telijk Arbeidsbureau in Rot terdam. „Maar met de direc tie is afgesproken dat nie mand zonder eerst te zijn in gelicht, een ontslagbrief op de deurmat vindt", probeer de ondernemingsraad-secre taris Arie van der Veer giste ren de ongerustheid onder het personeel voor een deel weg te nemen. Dat gebeurde op een verga dering, waarbij de vakbon den en ondernemingsraad de VMIJ'ers inlichtten over het mislukte gesprek met de di rectie. Zwijgend hoorden zij de uiteenzetting van dis- tristsbestuurder Dik Nas aan. „Een begrafenisstemming was het", zei één van hen. De aanval van Nas op direc teur Stapel kon de emoties nauwelijks beroeren. Nas, die evenals in het gesprek met de directie weer beefde van woede: „Jullie directeur had het ongekende lef te zeggen: Als ik had geweten dat de bonden kwamen onderhan delen dan had Ik als wissel geld wel vijftig ontslagen er bovenop gedaan. En daarmee was de kous af." Het was deze zin van de di rectie geweest, die beide par tijen eergisteren uit elkaar had doen gaan. „Er was geen enkele ruimte om onze alter natieven te bespreken. De directie wilde dat gewoon niet. Ik geef toe, we zitten nu met een verhaal dat niet is- afgerond. Maar als bond zien we er echt geen gat meer in. Wij weten echt niet meer hoe het verder moet", zo gaf ook Nas zijn machteloosheid aan. Vlaardingen De 16-jarige Vlaardmger Ruud van der Hoek is gistermiddag le vensgevaarlijk gewond ge raakt door een rotorblad van een helicopter. De jon geman bevond zich op het terrein van de Watersport vereniging 't Bom meer toen rond vier uur een helicop ter landde. Vermoedelijk een windvlaag drukte het rotorblad meer naar bene den dan gewoonlijk en raakte het hoofd van de Vlaardinger. De man is op genomen m het Dijkzigtzie- kenhuis. De helicopter maakte een rondvlucht bo ven Vlaardingen met passa- giers, die bij een Vlaardings autobedrijf een nieuwe auto hadden gekocht. Om het toestel te stallen voor de nacht koos de 49-jarige Hil- versumse piloot van ae heli copter een andere plaats uit. waardoor de landing veel publiek trok. Volgens de Vlaardingse politie zal de autohandelaar waarschijn lijk stoppen met de rond vluchten. Rotterdam Minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) praat dinsdag met de industrie bonden over de sociale problemen rond de ont vlechting van het RSV- concern. Daarbij zal het met name gaan over de RDM, waar volgens de di rectie 1000 tot 1500 banen in gevaar zijn. In het ge sprek komen de mogelijk heden aan de orde om via vervroegde uittreding bij 57,5 jaar en het vormen van 'werknemerspools' zo veel mogelijk werkgele genheid te behouden. Ver der wil de minister probe ren om de bedrijfsschool van de RDM en zo moge lijk ook die van Wilton Fijenoord open te houden. Hierover is echter nog geen beslissing gevallen, zo zei hij gisteren tijdens een gesprek met de Twee de Kamercommissie voor economische zaken. Rotterdam De 29-jarige sous-chef van de afdeling be talingsverkeer buitenland van het bijkantoor Rotter dam van Slavenburg, die verdacht wordt van de frau de van 170 miljoen, zit weer in voorarrest. De raadkamer van de Rotterdamse recht bank hief gisteren de schor sing van de voorlopige hech tenis op. De rechter-commissaris had de Slavenburg-employee eer der deze week op vrije voe ten gesteld, waartegen offi cier van justitie mr. H. de Doelder vervolgens in be roep ging. De hoofdverdach te, de chef van dezelfde afde ling bij Slavenburg, blijft ook in voorarrest, zo bepaalde de raadkamer gisteren. Uit het gerechtelijk vooronderzoek is tot nu toe gebleken dat de sous-chef een veel kleinere rol moet hebben gespeeld bij de fraude dan zijn chef. Botterdam Een onbe kende man heeft gisteren aan de Gordelweg een 82- jarige vrouw onder bedrei ging van een pistool be roofd van tweehonderd gulden. De bejaarde werd door de dader aangespro ken, toen zij voor haar wo- jüng stond. De man dwong naar het huis binnen te gaan. In de gang maakte hij baar het geld afhandig en verdween vervolgens in onbekende richting. Hoek van Holland Het wrak van de Duitse kust vaarder Almut, die vorige weekeinde voor de kust bij Hoek van Holland op de blokkendam sloeg, zal waar schijnlijk niet worden gebor gen. üe kosten voor de berging (een kwart miljoen) wegen niet op tegen de waarde van bet oude schroot. De berging ïou het rijk moeten betalen. De enige kans dat het schip alsnog geborgen zal worden, Is dat uit nader onderzoek blijkt dat de blokkendam door de ligging van het schip ernstige schade oploopt. Bezetters RDM gaan door Rotterdam Ondanks het op stapel staande ge sprek tussen directie en RDM'ers blijft de bezet ting van het hoofdkantoor en de afdeling personeels zaken gehandhaafd. Dit heeft het kader van de vakbonden op de werf gisteravond laat besloten. „Met name politiek-Den Haag moet ervan doordrongen zijn dat we tijd en ruimte nodig hebben om oplossingen te vin den. Maar aan moet er wel druk op de ketel blijven", be argumenteerde cfistriclsbe- stuurder Henk Krul, Maandag vergadert een deel van de Tweede Kamer weer over de RDM. Dat gebeurt op een 'uitgebreide commissiever gadering', waar ook over mo ties kan worden gestemd. Daardoor is het voorlopig mei nodig de hele Tweede Kamer terug te roepen van de giste ren begonnen paasvakantie. In de vaste kamercommissie voor economische zaken, die gisteren in een spoeddebat over de RDM bijeen kwam, herhaalde minister Van Aar- denne dat er geen geld komt voor de scheepsreparatie-afde- Img van de RDM. Volgens Van Aardenne staat het wel iedereen vrij om te onderhan delen over mogelijke voortzet ting van deit onderdeel. „Het gaat ons erom het resterende deel vrij te maken uit het be drijf en dat het liefst zo snel mogelijk." Voor dat deel van RDM. dat zich hoofdzakelijk met defensiewerk bezig houdt, wordt met overheidssteun een nieuwe BV opgericht. Die koopt vervolgens de nodige in stallaties, gebouwen en andere activa van de bestaande RDM. De aandelen van het nieuwe bedrijf -worden beheerd door een stichting, waarin voorlopig de overheid het voor het zeg gen heeft. De rest van het be drijf kan dan failliet worden verklaard, zei Van Aardenne. De Kamercommissie vindt dat de minister erg hard van sta pel loopt. „De Kamer heeft In een motie vastgelegd, dal met name voor de RDM wat meer tijd uitgetrokken moet worden dan voor andere RSV-bedrij- ven juist vanwege de nood zaak van goed overleg met alle betrokkenen. Vasthouden aan de datum van 1 april staat ech ter op gespannen voet met dat overleg" commissie der Hèk aldus voorzitter Van (PvdA). Andere woordvoerders wezen erop, dat nog gepraat moet worden met de gemeente Rot terdam over de steun van 10 miljoen, die aan de RDM is toegezegd. Donderdag beslist de Rotterdamse raad definitief over de steunverlening en de daaraan gekoppelde voorsvaar den. Bewindvoerders hebben gisteren gezegd dat die verga dering eerder gehouden moet worden, omdat zij maandag avond over de reparatiewerf willen besluiten. Bij de werf Wüton-Fijenoord in Schiedam beginnen volgen de week de besprekingen over het ontslag van driehonderd personeelsleden, Het is vrijwel zeker dat bij dat overleg de be windvoerders aanwezig zijn en het lid van de Raad van Be stuur van RSV, Spanraft. Vol gens een woordvoerder van de ondernemingsraad zal de raad 'zeker tornen' aan het aantal van driehonderd. Ook bij Wilton is het niet uit gesloten dat er acties komen. Maar de personeelsvertegen- woordigers van dat bedrijf zijn het daarover nog niet hele maal eens Maandagavond vergaderen de vakbonden met het kader van de Schiedamse werf. Of het bij Wüton-Fije noord bij een aantal van drie honderd ontslagen valt, hangt in sterke mate af van de af loop van de onderhandelingen met Taiwan. De gesprekken worden half april weer aange vangen. „Het is de bedoeling dat we dan tot overeenstem ming komen", aldus directeur ir.B. Sluis. Sliedrecht De jaargetijden zijn binnenkort door de auto mobilist ook af te lezen aan een geluidsscherm, dat mo menteel wordt geplaatst langs rijksweg 15 ter hoogte van die westelijke woonbebouwing van Slied recht. In de zomer is de wand groen. In de herfst verliest hij zijn bladeren, in de winter is het een kale houten wand en in de lente komen er weer knoppen aan, Het scherm, dat nu wordt ge plaatst, is vervaardigd van ge- vlochte levende wilgenslierten waarmee nu een praktijkproef wordt genomen als geluid we ring. De afgelopen anderhalf jaar heeft een werkgroep zich be ziggehouden met de ontwikke ling van dit scherm. Rijkswa terstaat, Staatsbosbeheer en gemeentelijke instanties zijn zo enthousiast over deze proeven, dat de tijd nu rijp geacht wordt om een dergelijk scherm in de praktijk ie tes ten. De werkgelegenheid is ook met dit project gediend. Juist in de slappe wintermaanden wordt met het vlechten van het geluidwerend groetscherm werkgelegenheid gecreëerd. Het fabriceren en plaatsen van tien kilometer scherm per jaar vergt ongeveer 50.000 manu ren per jaar. Comité van Graanhandelaren Rotterdam De Ko ninklijke Vereniging 'Het Comité van Graanhandelaren' sluit niet uit dat de Sovjet-Unie de Rotter damse haven als een soort van vergeldings maatregel voor de wei gering van de Neder landse regering in Rot terdam een consulaat te mogen vestigen, één tot twee jaar overslaat voor de aanvoer van in de Verenigde Staten, Canada en Zuid-Ame- rika gekocht graan, Verenigings-voorzitter ir.K.K. Vervelde gaat er daarbij wel vanuit dat een dergelijke maatregel een tijdelijk karakter zal hebben. Volgens hem kunnen de Russen hun graan- import ook zonder ge bruikmaking van de Rotterdamse haven ge makkelijk veilig stel len. Vervelde: „De aan voer van graan is in dat geval voor Rus land wel duurder, om dat het vrachtvoordeel dat de Rotterdamse ha ven met de ontvangst van grote schepen biedt, dan vervalt. In de situatie van dit mo ment, waarin prestige overwegingen zeker meespelen, zullen de Russen dat echter op de koop toe nemen." Aan de andere kant houdt ir. Vervelde er toch ook rekening mee dat het feit dat Rotter dam dit winterseizoen nog geen enkel schip met voor de Sovjet- Unie bestemd graan heeft binnengekregen het merendeel is naar Hamburg ge gaanniet direct ver band houdt met de con sulaatskwestie. Hij voert daar als blang- rijkste reden voor aan dat de Russen dit sei zoen namelijk minder dan gebruikelijk im porteren: slechts 20 tot 30 miljoen ton, de helft van de normale hoe veelheid. Bovendien kunnen veel schepen als gevolg van de zach te winter direct door varen naar Russische Oostzeehavens en is de rechtstreekse versche ping van in Frankrijk gekocht graan ook gro ter dan in andere ja ren. Ir. Vervelde vindt wel dat de Sovjet-Unie een consulaat in Rotter dam dient te krij'gen. Hij staat op het stand punt dat de economi sche aspecten voor Ne derland zwaarder moe ten wegen dan even tuele politieke risico's van spionage. Rotterdam Rotterdam krijgt in juli in Delfshaven een leerschool voor eigen ba zen. Het project 'de Broed plaats', dat twee jaar geleden door de sociale dienst en het buro Alternatief werk is toe dacht, heeft 1,2 miljoen gul den van het rijk gekregen om jonge werklozen op te leiden voor een eigen bedrijf. Men hoopt binnen één jaar vijftien bedrijven te kunnen starten. De gemeente Rotterdam en de provincie zullen waarschijnlijk ieder driehonderdduizend gul den bijdragen voor het pro ductiemateriaal en de verbou- wingskosten van het kapitale voormalige Henk esp and aan de Voorhaven in Delfshaven. Stichting de 'Broedplaats', waar jonge mensen rustig hun 'eitje' kunnen uitbroeden, is een experimenteel arbeidspro ject. Dat betekent dat jonge werklozen met een haalbaar idee voor een eigen bedrijf, een half jaar tot twee jaar de tijd krijgen in het pand erva ring op te doen om na die tijd zelfstandig verder te kunnen draaien. De werklozen komen in dienst van de Stichting de Broed plaats en krijgen het minimum jeugdloon. De jongeren, die tot nog toe geen enkele kans had den om een eigen bedrijfje op te zetten, worden zorgvuldig begeleid en krijgen de tijd om hun product en afzet te ont wikkelen. Het rechterpand aan de Voorhaven wordt deze week verbouwd voor het bedrijfs verzamel gebouw voor jonge werklozen 'de Broedplaats'. De bedoeling is dat de mensen na de opgedane ervaring op ei gen wieken verder kunnen en weer plaats maken voor nieuw te starten ondernemingen. Motivatie Bij het project zijn de Kamer van Koophandel, het arbeids bureau, dé sociale dienst, het midden- en kleinbedrijf en het buro alternatief werk betrok ken. Voorzitter van de stich ting de "Broedplaats', Hein Ha- negraaf: „Wat de jongeren ont breekt, die een eigen bedrijf willen beginnen, is geld, pa pieren en ervaring. De 'Broed- door Karin Kuijpers plaats' is het eerste bedrijfs verzamelgebouw waar dit alles kan worden opgebouwd." Hanegraaf ziet overigens ge noeg plaatsen in de stad waar bedrijfjes nog kunnen starten. „De Kamer van Koophandel heeft een witte vlekkenplan gemaakt en daaruit blijkt dat er in elke wijk nog mogelijk heden zijn." De verwachting is dat in vier jaar zo'n vijftig be drijven te starten. „Ik heb heus niet de illusie dat alle bedrijven zullen lukken", aldus Hanegraaf, „maar hier lukt wat en daar mislukt wat hoe goed je het ook begeleidt." Gemotiveerdheid en wat wil len leren, dat zijn de belang rijkste voorwaarden naast de leeftijdsgrens van 27 jaar, die gebonden is aan de EAJ-rege- ling.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 11