ROTTERDAM IS "Geen industrie in Oost- Abtspolder' PLEIN Volhouden tot het bittere eind.... Katendrecht moet woon wijk blijven Lr- KERKNIEUWS Provincie wil strenge eisen voor rijksweg 19 laten varen Caravan Ahoy' aan Visma gekoppeld ROTTERD4\N *M\RATHON Psfierdams NreuwsbUd zaterdag 26 m*srt 3923 'Berlij nse muur' moest prostitutie voorkomen Rotterdam „Mógen er ook niet meer een paar sekshuizen zijn, zoals ook in de andere wijken liet geval is?", vraagt mr. Toxopeus, lid van de afde ling rechtspraak van de raad van state aan de ad vocaat in gemeentedienst, mr. D.H. van Efferèn. Het antwoord is kort en on verbiddelijk: „Nee". Even later legt mr. Van Efferen uit waarom hij zo krachtdadig nee zei: ..Als we. op Katendrecht een sekshuis toestaan, begin nen we weer van voren af aan. We moeten daar zo streng zijn." Déze woordenwisseling vond gisteren plaats in het statige gebouw van de raad van sta te in Den Haag, waar op nieuw het Rotterdamse pro- Pi tutiebele id het onderwerp van gesprek was. Dit keer ging het niet om de Keile- weg. Daar lijkt de strijd voorlopig gestreden. De inzet was ditmaal een aantal bor delen op Katendrecht, die in 1Ö81 officieel door de ge meente zijn gesloten. Acht bordeelhouders legden zich daar niet bij neer en openden telkens opnieuw hun poorten. Evenzovele malen kwam de gemeente door Dirk Mellema weer opdraven om de zaak te sluiten. De overheid ging daarbij erg ver. In eén van de bordelen in de Atjeh- straat, die ook als woning Idienst deed, werd de vloer uil een 'slaapkamer' gesloopt en tenslotte is er zelfs een schot gemaakt om één van de bedden. Deze laatste actie bracht mr. Toxopeus tot de vraag 'of de gemeente zeker wist, dat er niemand meer in het bed lag, toen die Berlijn- se muur werd gemetseld', Het antwoord kwam vanaf de publieke tribune in de vorm van gelach. Een artikel uit deze krant over de gesloopte vloer werd dis bewijsstuk door de advo caat van de bordeelhouders, mr. L. van Heijningen aan de leden van de raad van state overhandigd. Aanstoot Mr. Van Heijnmgcn voerde als voornaamste verweer op. dat er op Katendrecht nu rrunder is loegestaan, dan m de andere wijken, waar toch ook een aantal seksclubs is. Daarnaast bestreed de raadsman, dat de bordelen overlast veroorzaak ten. „Allerlei andere zaken, s cafés, dancings en eet huizen gaven overlast, maar de bordelen niet. Die gaven hoogstens aanstoot, maar daar heeft de gemeente niets mee te maken. Dat is een zaak voor de officier van justitie." Volgens Mr. Van Efferen moest de gemeente wel zo ver gaan, omdat de bordeelhou ders de sluitingen aan hun laast lapten, terwijl ze wel de gelijk overlast veroorzaakten. „Telkens weer dreigt de over last gevende prostitutie de kop °P te steken. Door de toene mende commercie m de prosti tutie en de steeds openlijker vormen ervan, werd het leven in de wjjk steeds onleefbaar der. Steeds meer mensen, die niets met de prostitutie te ma ken hadden, werden in hun dagelijks leven op hinderljke wyze ermee geconfronteerd. Denk daarbij aan de negatieve uivloeden die van het hele ge beuren kan uitgaan op de kin deren m de wijk. Katendrecht d'önt, net zoals alle andere Rijken, volstrekt leefbaar te blijven." Van Heijningen gaf na méns de bordeelhouders toe, d£t er in het begin van de ja ren zeventig inderdaad sprake van overlast, maar daar zou nu geen sprake meer van djb, omdat zijn chenten nu vanuit de bordelen willen Wwketi en niet meer op straat tobden tippelen. Mr. Toxopeus wiide tenslotte jog iets weten van mr. Van Efferen. Het leek verdacht *®el op vragen naar de beken- v® weg. „ij er nu een wijk plaats voor de prostitutie?" De [emeente-advocaat: „Nee", htspraak op 6 mei SÖHJR! De directie van de Maatschappij voor Volkswoningen werd gisteren in Hillesluis verwelkomd met spandoeken. Rotterdam De nieuwe di rectie van de Maatschappij voor Volkswoningen/Het Zui den kwam zich gisteren per soonlijk op de hoogte stellen van de grieven van huurders van de te renoveren woningen tn Hillesluis. Op dit moment zijn de voorbereidingen voor de renovatie van circa 750 wo ningen in volle gang. Het gaat om drie projecten in de Bever straat, de westerbeeksiraat en De Beukelaar. Tot hun grote ongenoegen kregen de bewoners echter te horen dat zij na de renovatie dertig tot 2estig gulden extra huurverhoging krijgen boven de gebruikelijke vergelijkings- huur. Dal komt omdat de te renoveren huizen woningwet woningen zijn. Voor woning wetwoningen vindt de minis ter vergeHjkingshuren niet no dig. De bewoners betalen nu hon derdvijftig tot honderdtachtig gulden kale huur. Maar daar komt nog wel een flink bedrag aan andere woonlasten boven op. Vooral de stookkosten zijn volgens de bewoners erg hoog doordat de woningen met geï soleerd zijn en door technische gebreken erg tochtig. De bewoners vinden dat er nu ook een plan moet komen voor een goedkopere groot-on derhoudsbeurt. Beide plannen moeten gelijktijdig gemaakt worden zodat de bewoners over een half jaar een goede keuze kunnen maken. Zo'n onderhoudsplan moet ook ver krotting voorkomen van de woningen die nog niet aan de beurt zijn voor renovatie. Volgens de bewoners kan een belangrijk deel van de kosten voor groot onderhoud bestre den worden uit de algemene bedrijfsreserves van de Maat schappij voor volkswoningen. Verder willen de bewoners dat de huurstop gehandhaafd blijft zolang de woningen nog met zijn opgeknapt De laatste eis van de bewoners is, dat hun huisbaas een wijk post in Hillesluis opzet. Op dit moment kunnen de bewoners maar één ochtend m de week terecht op het spreekuur van Volkswoningen in de wijk. De nieuwe directie van de wo ningbouw vereniging beloofde de bewoners z'n best te zullen doen om aan een aantal ver langens tegemoet te komen. Harde afspraken werden ech ter niet gemaakt. Zo zal de di rectie bevorderen dat er meer renovatieplannen voor het project De Beukelaar komen. Een keuzemogelijkheid tussen renovatie of groot onderhoud werd met toegezegd. De wijkpost ral worden uitge breid wanneer alle projecten volop in uitvoering zijn. De directie zal proberen de huurstop te handhaven, maar is erg somber over de moge lijkheden die de minister daar voor zal geven. Verder zal voor het project De Beukelaar bekeken worden of de huur verlaagd kan worden van wo ningen, waar kleine verbete ringen de afgelopen tien jaar kostendekkend zijn uitge voerd. NED. HERV. KERK: Be roepen te Ridderkerk (nw. pred, pi.) J. Veldhuy- zen te Wijngaarden, te Renkum (toez.) H. Stroeve te H.I. Ambacht. Bedankt voor Stellendam. GMul der te Hasselt. Aangeno men naar Ernst, J.C. den Toom kand. te Hardinx- veld-Giesendam. naar Er- melc, W. Dankers te Hete- ren, die bedankte voor Rockanje, GEREFORMEERDE KERKEN: Beroepen, te Zwijndreeht, J. Hulzen bosch te Steenwijk. te Poortugaal en Strijen, G.J. Mink kand, te Woerden, te Dordrecht, J. v.d. Ree te Uden. CHR. GEREFORMEER DE KERKEN: Beroepen te 's Gravendeel, H.C. Mïjnders kand. te Veenen- daal. GER. GEMEENTEN: Be roepen te Boskoop en Rot terdam-West, A. Moerker ken te Nieuw-Beïjerland. te Puttershoek en Melis- kerke H. Hofman te Go- rinchem. Bedankt voor Spijkenisse, H. Hofman te Gorinchem. NED. GEREFORMEER DE KERKEN: Aamgeno men naar Haarlem, A. v.d. Dussen te Hardlnxveld- Giesendam, OUD GEREFORMEERDE GEMEENTE IN NEDER LAND: Aangenomen naar Dordrecht A.D. Muil wijk, die bedankte voor Capelle a.d. IJssel, Nieuw en Oud-Beijerland. Rotterdam In plaats van in de Oost-Abtspolaer. aan de westzijde van de Schie tussen Oversehie en Delft, zou Rot terdam veel beter een indus triegebied kunnen creeren langs de Nieuwe Waterweg Rotterdam In combinatie met de Visma wordt in Ahoy' ook een caravan- en tenten- show gehouden. Het toegangs kaartje is gekoppeld aan het kaartje voor de Visma. In de Schie- en de Leuvehal is alles te zien op het gebied van cara vans en tenten. De organisatie gaat er van uit de recreanten aan de waterkant veelal ook een tent of caravan bij zich hebben en kwamen daardoor op het idee een show aan de Visma te koppelen. De ope ningstijden zijn van 11-17 uur en met uitzondering van zater dag en zondag van 19-22 30 tussen Hoek van Holland en Maassluis, Woorden van die strekking zei CDA-statenlïd P.A. Kruijk gisteren in de ver gadering van de provinciale commi&sie voor agrarische za ken. die zich bezig hield met de recontsructieplannen voor Midden-Delfland, het gebied tussen Schiedam, Vlaardmgen en Delft. „Een van de uit-" gangspunten bij de rconstruc- ue van Midden-Delfland als natuur- en recreatiegebied is dat Delft en Rotterdam niet aan^ elkaar vast mogen groei en," aldus Kruijk. „Maar komt er in de Oost-Abtspolder in dustrie dan worden de open plekken tussen beide steden juist volgebouwd." Ook VVD-woordvoerder Va* rekamp was van mening dat de vestiging van industrie na der bekeken dient te worden, omdat „het al een vrij smalle strook in Midden-Delfland is met veel bebouwing." Gedepu teerde Noorland antwoordde dat Rijnmond, onder welke overheid de Oost-Abispolde? direct valt. aanvankelijk voor bos op die plek was, maar dat inmiddels met de Rotterdam is overeengekomen er bedrijfs terreinen te vestigen, omdat daar op de noordelijke Maas oever een gebrek aan dreigt te ontstaan. Hoewel het een ver gadering was van de commis sie voor agrarische zaken, werd ook uitvoerig stil gestaan bij de geplande rijksweg 19 vanaf de Beneluxtunnel naar Delft door Midden-Delfland. H G. Barendrecht (SGP) ver weet gedeputeerde staten dat het door de strenge eisen om de rijksweg in het landschap in te passen, waarmee extra kosten van 140 miljoen zijn ge moeid, de aanleg ervan onmo gelijk wil maken. CDA-er Struijk meende dat de etsen volledig moeten worden ge schrapt en dat de Tweede Ka mer maar een beslissing moet nemen. Hij werd daarin ge steund door de VVD en de kleine confessionele partijen Gedeputeerde Noorland hield vol dat de eisen een gevolg zijn van moties die door pro vinciale staten zijn aangeno men. maar zegde toe dat hij in het college zal inbrengen dat de meerderheid van de staten er nu weer moeilijkheden mee schijnt te hebben. De meerderheid van de com missie was van mening dat de agrarische aspecten voorrang moeten krijgen bij de uitwer king van de plannen met Mid den-Delfland. Doordat de in richting van het gebied nog steeds met zeker is, worden de boeren belemmerd in hun be drijfsvoering. Een woordvoer der van de Agrarische Jonge ren in Midden-Delfland ging nog een stapje verder door de commissie voor te houden dat de toekomst van de boeren ernstig wordt bedreigd door de claim die recreatie en natuur bescherming op hel gebied leggen. „Door de jarenlange touwtrekkerij lopen de bedrij ven technisch al achter op de rest van het land", aldus de in spreker. WD-woordvoeder M.J. Varekamp noemde het van primair belang dat de agrarische belangen bij de uit werking voorrang krijgen. Kruijk (CDA) meende dat snel moet worden overgegaan tot aankoop van bedrijven „Zijn daar geen middelen voor, dan zullen de boeren vrijere moge lijkheden voor hun bedrijven moeten krijgen." De Zeeuw (PvdA) legde de nadruk op de natuur- en recreatiebelangen. „Het is een illusie om vol te houden dat de agrariér de eni ge is die de natuurwaarde van het gebied kan handhaven. Je kunt er niet omheen dat grote stukken natuur verloren zijn gegaan door de intensivering van boerenbedrijven en be mesting." Met dit soort gevoelens weet de Rotterdammer maar moeilijk raad. Elke dag meldt de krant de steeds hachelijker wor dende toestand van de RDM, nuchter redenerend een bedrijf als alle ande re. Naar jc gevoel ligt het met de RDM toch anders. De Rotterdamse Droog dok is een stuk Rotterdam, dat vergroeid is met onze stedelijke samenleving. De kritieke situatie er vaar je als de gedachten rond een goede bekende in je naaste omgeving, wiens levenskans is opge geven. De RDM heeft niets van jezelf en is niets van je zelf. En toch blijven je ge dachten hangen bij de verslagen over dreigende ontslagen, faillissement en reddingsplannen. Men klampt zich vast aan elke strohalm, maar het lijkt hopen tegen beter weten In. Overheersend is het ge voel van machteloosheid, het niet begrijpen dat de RDM dit overkomt Er be kruipt je iets van woede. Woede over een concern beleid, dat roofbouw mo gelijk maakte op de in principe op zichzelf finan cieel gezonde draagkracht van de RDM. Woede over de politieke bemoeiingen, die pretenderen uitkom sten te kunnen bieden, maar verbleken in tekort schietende hulp. Woede vooral over de hul peloosheid, waarmee de paar duizend werknemers van dag tot dag moeten aanzien, dat er bij de red dingspogingen geen tast bare vorderingen worden gemaakt. De gemiddelde Rotter dammer ïs in dit dramati sche gebeuren niet meer dan een buitenstaander. Je bent al murw gemaakt door de talrijke berichten o-er massaontslagen bij andere bedrijven, zowel in deze regio als elders in het land, Je raakt er op afgestompt. Maar als het drama van de RDM velen toch emo tioneel raakt, hoe moeten dan die paar duizend ge zinnen, die van het voort bestaan van de RDM af hankelijk zijn, zich voe len. Daar moet vertwijfe ling heersen, opstandig heid tegen het feit, dat hun bedrijf, waaraan ze de beste jaren van hun le ven gegeven hebben, op springen staat. In de map met archief stukken lezend blijkt, dat de RDM meermalen in nood geweest is. Maar toen klauterde het bedrijf er elke keer weer boven op. Waarom kan dat nu niet meer? Waren vroege re bestuurders zoveel knapper, inventiever, of waren de problemen toen zoveel geringer bij de zor gen van vandaag? Je weet, dat het nergens op slaat, maar toch raak je als erkend leek op dat gebied aan het vergelij ken, In de jaren dertig (en daarmee wordt deze crisis toch vergeleken?) stond de RDM ook aan de rand van de afgrond- Om te kunnen doorwerken kreeg de RDM opdracht de legendarische Nieuw Amsterdam te bouwen, de grand old lady van de oceanen. De Rotterdam mer heeft haar van de sta- pel loop af voor altijd in het hart gesloten. Ergens aan de Franse kust worden voor de uit Rotterdam verdwenen Holland Amerika Lijn twee 'Nieuw Amsterdam- men' gebouwd. Daar in St. Nazaire, niet hier in Rot terdam. Omdat de Fran sen zich nfet en de Neder landers zich wel aan Eu ropese verdragen over le ningsvoorwaarden hiel den. De nieuwe Nieuw Amsterdam komt niet eens meer naar Rotter dam, het wordt een vreemd schip. Het is alle maal zo onwezenlijk aan het worden. Hoe moet je als gewone man en vrouw oordelen over de captains of indus try, die indertijd bij de sa menvoeging van Wilton en Schelde, RDM en Ver- olme tot RSV zulke inge wikkelde papieren con structies hebben bedacht, dat ze nu alleen door fail lissementen uit elkaar te rafelen zijn. Hoe ervaren die kopstukken hun ver antwoordelijkheid ten op zichte van de duizenden mensen, die van hun han delen afhankelijk zijn? Ze zijn voor commentaar onbereikbaar, kunnen het met zichzelf uitvechten. door Koos de Gast. Hun positie is wel gerief lijker dan die van de mannen op de vloer, die na tientallen jaren van trouwe dienst moeten te rugvallen op een uitke ring. Termen als faillisse menten en sterfhuiscon structies, gesprekken in de industrëie clubs en de batten in de Kamer, ze gaan volstrekt voorbij aan wal er ir» die huiska mers op Heyplaat wordt besproken. Niet in de Ka mer en niet In Wassenaar, maar daar voltrekt zich de ramp. De reddingsoperatie is voor dc RDM de laatste fase ingegaan. Je hebt als burger van deze regio zo weinig middelen om de RDM-ers te laten blijken, dat je hen zou willen hel pen. Hoe en waarmee? De gemeente Rotterdam heeft 25 miljoen achter de hand voor de instand houding van de reparatie- werf, men zou dat kunnen beschouwen als de steun van de lokale gemeen schap. Dit is geen commentaar, meer een stukje gedach- tenwcreld van hoe het nieuws van deze dagen wordt gevoeld. Allerlei sentimenten omringen de RDM. Haar verdwijnen zou betekenen, dat we weer een beetje Rotter dam zouden moeten mis sen. Dit soort emoties kunnen de werf niet red den. Maar misschien kun nen ze een beetje helpen om vol te houden. Tot het bittere eind. Als gebraden kippetjes in folie worden de atleten straks uitgedost als ze de fi nish zijn gepasseerd. De paardedekens. die in de vroegere marathons werden gebruikt om de lichaams warmte na de marteltocht vast te houden, zijn 'uit'. Het stomen en het transport ble ken oneconomisch. Grote vellen aluminiumfolie met reclame-opdruk (kassa!) moeten de vermoeide lijven voor afkoeling behoeden. De Vereniging van Trim mende Artsen heeft zich tot doel gesteld om niet hardlo pende medici in beweging te krijgen en daardoor meer kennis en begrip voor de specifieke 'hardlopersblessu res' aan te kweken. Enkele artsen van dit enthousiaste clubje ontbreken natuurlijk straks niet in Rotterdam om hun beste beentje voor te zetten. Onder hen Jacob du Boeuff, gynaecoloog te Amersfoort. Van hem gaat het verhaal, dat hij tijdens een bevalling door een or thopedist werd geconsul teerd over een raar 'knietje* in de belendende kamer, waar de bottenspecialist niet goed raad mee wist Na de geboorte gaf de vrouwen arts, door zijn loop-practijk op de hoogte van alle lopers wee, de oplossing aan de vakman, die kennelijk nog geen lid van de Trimmende Artsen' was. Twintigduizend folders met tips over blessure-pre ventie worden aan het pu bliek langs het parcours ver strekt Ook hier hebben de 'Trimmende Artsen' de hand in. Ze noemen zich 'Dc Meike vers', hoewel de twaalf- mans-formatie ook in april al flink te keer kan gaan. Deze kapel van de carna valsvereniging uit Breda zal op tweede paasdag in de stoet van de Ontbijtloop' op een open vrachtauto meerij den om het gezapige tempo van de vroeg-opstaanders wat leven in te blazen. Start schot om 8 uur voor het stadhuis door wethouder voor sport en recreatie Ries Jansen voor vijf kilometers joggen. 'Het Marathonboek' is uit Vertaald en bewerkt door sportverslaggever Wim van Hemert Het boekwerk ver schaft een schat aan gege vens over de marathon: de geschiedenis, trainingssche ma's, de voorbereiding op de marathon, foto's van toplo- pers en -loopsters, ranglij sten en vele andere zaken. Het boek Is te koop bij de er kende boekhandel en uiter aard op een stand bij het Marathon Manifest in het Trefcentrum aan de Wester singel (van 4 tot en met 11 april). Prijs 19,90.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 13