Grote Broer in de medianota 'De straat mag niet uitmaken wat er gebeurt' Vast' en zeker voor elk kunstgebit DEMTOFir TROS wintA VRO en KRO grote verliezers - Johannahoeve" 300 jaar oude boerderij 5 Minister Job de Ruiter van defensie: Traditie Lubbers: 'Geld voor Stikker niet redelijk' Omroepbij drage 5 omhoog BIJ OMROEPVERKIEZINGEN: Schrijver betaalt voor vrijlating van dochter 2,6 miljoen Vrouw in levensgevaar na aanval honden Veiliger gas vakantiehuisj es; ZOALS MET vertrouwelijke stukken gebruikelijk in dit land, lekt de medianota-in-concept bij stukjes en beetjes uit. Vrijwel niemand weet of dat geregisseerd is of niet, maar het feit ligt er nu eenmaal, dat allerlei hoofdzaken bekend zijn geworden. In de nabije toekomst zal er reden te over zijn zeker als de nota in haar geheel bekend is om op de inhoud nader in te gaan. maar dat neemt niet weg, dat nu al enkele punten de aandacht trekken. Zo zou de minis- 'ter van plan zijn, nadere definities te geven voor wat een [totaal programma* heet; de omroepen zouden verplicht worden om tien procent aan cultuur te geven, vijfentwintig procent aan informatie, vijf procent aan educatie en vijfen- -• twintig procent aan verstrooiing. De resterende vijfender- jjg zullen dan vrij zijn, ^OP DIT OGENBLIK is deze zaak betrekkelijk vrij. In de huidi- ge omroepwet is voorgeschreven, dat er sprake moet zijn t van een redelijke onderlinge verhouding, die ten minste - idelen van culturele, informatieve, educatieveen verstroof- Jende aard omvat. Daarover is in het verleden al heel wat te Jdoen geweest, omdat de omroepen neiging hadden vooral toen de Tros in opkomst was over elkaar te kla- gen. In die dagen kwam het woord 'vertrossing' naar vo- fen. Daarmee werd bedoeld, dat deze zendgemachtigde 1 J{te) veel amusement in zijn programma deed en te weinig - cultuur. Niemand is er goed uitgekomen: elke definitie van cultuur, verstrooiing, educatie en informatie, ging wel er- 'rgens scheef. De dienst kijk- en luister-onderzoek van de NOS hanteert wel bepaalde normen, maar ook die zijn ta melijk willekeurig. OM EEN WILLEKEURIG en gefingeerd voorbeeld te noe- men: een film over het liefdesleven van Rembrandt, is dat cultuur of verstrooiing? Men zou zo zeggen: het laatste. [Maar het is best mogelijk, dat de verhouding tussen me- - vrouw Hendrikje Stoffels en haar minnaar zo indringend "wordt behandeld, dat de invloed daarvan op het werk van Rembrandt ook aan de orde komt. Een goede detective film kan amusement zijn, maar tevens van een kwaliteit, die een hoge culturele waarde garandeert. Heel wat pro- .gramma-onderdelen uit de sector informatie worden soms ■uiterst verstrooiend gemaakt en datzelfde geldt voor edu- catie. De grenzen tussen met name cultuur, verstrooiing en educatie zijn dan ook moeilijk te trekken. Voor de één zal popmuziek een eigentijdse cultuuruiting zijn, voor de ander slechts een vorm van amusement. Hoe tang heeft hêt niet geduurd, voordat in het elitaire Europa de jazz als een eigen cultuurvorm werd erkend? HET IS VRIJWEL onmogelijk om in deze categorieën anders dan in algemeenheden te spreken. Terecht heeft de om- roepwef zich verre van preciseringen gehouden en daar om/s het zo vreemd, dat de minister nu plotseling verfij- ningen wil gaan aanbrengen. Waarom doet hij dat eigen- Tijk? De overheid moet niet met detailvoorschriften komen, Jdat kan neerkomen op een subjectief programmavoor- V schrift. De bewindsman zou In dit verband ook meer to neelstukken van eigen bodem willen doen uitzenden en dat desnoods wettelijk willen afdwingen, aldus de uitge lekte fragmenten. Maar als hij dat doet, combineert hij twee niet te combineren zaken. Om produkties van eigen -bodem te bevorderen beperkt hij de programmavrijheid van de zendgemachtigden. ER MOET AAN worden herinnerd, dat het bestaande voor schrift voor een "totaal programma' niet gericht is op be- vordering van de Nederlandse cultuur en het daarin ope- rerende schrijverswezen, maar op de concurrentieverhou- - ^dingen tussen de zendgemachtigden. Ais niet elke om- roep vereniging de verplichting zou hebben, voor een to taalprogramma te zorgen, zouden er zendgemachtigden met alleen maar amusement komen. Dat plaatjes-draai- effect wilde men destijds voorkomen. Er kwam een totaal- voorschrift waardoor de omroepverenigingen elkaar in dit ^opzicht niet naar het leven konden staan. Wanneer de mi- -mister het schrijven en uitzenden van Nederlandse televi- siespelen wil bevorderen, is dat zonder voorbehoud toe te juichen, maar dat mag en kan hij niet met de wet in de I. hand afdwingen. ER ZIJN ANDERE methoden om dit doel te bereiken. Laat hij - -irij voorbeeld een fonds vormen, desnoods te voeden uit fJ de kijk- en luistergelden, van waaruit subsidies voor Ne- derlandse produkties kunnen worden gesubsidieerd. Het t^gaat echter niet aan, dat hij de uitzending van dergelijke rstukken wettelijk zou verplichten. De beslissing daarover 'homt alleen en uitsluitend de zendgemachtigden toe. Een -eigenaardige ontwikkeling: de overheid blijkt zich steeds i .verder met de omroepen te willen bezighouden. Ook zen- 'derstylerlng zou voorgeschreven worden, althans volgens dé nu bekend geworden gegevens. Zelfs de kijker of luis- e. leraar krijgt huiswerk mee: hij mag bij zijn betaling van de kijk- en luistergelden meedoen aan een soort omroepver kiezing. Nog een stap verder en de kijker kan invullen, wel ke presentator hij van het scherm verwijderd wenst te zien. DE EERSTE GEGEVENS die over de medianota naar buiten gekomen, geven aanleiding tot somberheid: de over- i heid ais de toch al Grote Broer, die nog steeds groter moet worden. Nu er al zoveel van de medianota is uitgelekt, zou het maar het beste zijn, indien de minister dit concept in zijn geheel deed publiceren. Hij kan dan reacties uit de 1 maatschappij peilen: misschien vindt hij het dan bij nader s inzien toch maar beter het stuk wat aan te passen. DEKOK ADVERTENTIE Imuran, AUTHENTIEK A la carle restaurant Zalen voor recepties en Barbecue party's 's-Gravenweg 347 Capelle a/d IJsse! Telefoon 010-503800 Rctlerdarr.3 Nieuwsblad zaterdag 26 maart 1983 De Ruiter: „Je moet je ver zetten tegen destructieve krachten". Den Haag „Het is jammer dat er partijen zijn die zich zó hebben ingegraven dat ze, ongeacht de uit komst van de onderhandelingen over wapenverminde ring in Genève, nu al nee zeggen tegen plaatsing van kruisraketten". moeten doen? En aan de VVD-regeringspartner, die heeft gedreigd om van het vei ligheidsbeleid een haiszaak te zullen maken? Minister Job de Ruiters ogen knijpen even zorgelijk samen achter zijn brilleglazen. De voormalige rector-magnificus van de Vrije Universiteit, na dien minister van justitie en nu dus van defensie, was deze week aanwezig op de vergade ring van de Nucleaire Plang- roep in Portugal. De protestant De Ruiter lijkt bij de behandeling van dat soort gevoelige kwesties op de katholieke jurist uit Nijmegen, die zich indertijd als minister van justitie ontpopte als een geslepen politicus en het daar door nog tot minister-presi dent bracht. Zal De Ruiter de klus van de kruisraketten klaren, door een Jammer Van Agtiaanse toverformule uit de hoge hoed te toveren? Het ziet er naar uit, dat zijn CDA het definitieve besluit over de plaatsing zo lang mo gelijk zal blijven uitstellen, In- door Robert Schouten tussen wil men wel de afsto ting van enkele atoomtaken van de krijgsmacht bereiken, Hoe verkoop je dat aan de NAVO in Brussel, waar men vindt dat Nederland juist wat meer op nucleair gebied zou De Ruiter geeft voorlopig wei nig prijs: „Het is natuurlijk al tijd zo, dat een regering in moeilijkheden kan komen, wanneer het parlement de hoofdlijnen van beleid niet steunt. De oplossing via onder handelen met de Russen is veel beter dan via plaatsing van raketten. Ik vind het wel eens jammer, dat er soms wat schamper over die onderhan delingen wordt gedaan". Vermindering van de Neder landse nucleaire taken zal de vredesbeweging niet aanvaar den ais zoenoffer voor de plaatsing van kruisraketten Aan de andere kant zal de NAVO ook tegenspartelen. „Je kan niet over een zoenof fer praten", vindt de minister. „Het is niet zo. dat het om een inruil gaat. We proberen wa pens. die weinig bijdragen aan de afschrikking, uit ons pak ket te halen. Ik heb bij voor beeld nog al wat twijfels over de waarde van nucleaire artil lerie". „Een NAVO-studiegroep werkt aan een totaal overzicht van wat minimaal nodig is aan kernwapens in West-Europa voor korte en middellange af stand, de zogenaamde High Level Group, De afgeronde HLG-siudie zal op de najaars bijeenkomst in Canada wor den besproken". Over zijn achtergrond vertelt De Ruiter: „Ik ben meelevend gereformeerd. Het pacifisme leeft heel weinig in de gere formeerde traditie. Daar gaat men er van uit, dat het de taak is van een overheid om er een krijgsmacht op na te houden ter verdediging van het land. Het is ook een van de oerele- menten van de staatsvorming; het afgrenzen en beveiligen van een grondgebied". „Maar dat geldt ook op bin nenlands gebied, voor de poli tietaken bij voorbeeld. Ik ben beslist geen utopisch denker. Je ziet ondemocratische lan den, die zich tot de tanden wa penen. Dan moet je voor een verdediging zorgen". Zijn eigen diensttijd noemt de minister 'niet zo sprankelend'. „Ik ben in I953 opgekomen en heb een half jaar op de SROA (school voor reserve-officieren der artillerie) gezeten. Daar heb ik iets aan mijn rug gekre gen. Ik heb daar maanden mee gesukkeld en ben tenslotte ge opereerd en afgekeurd. Nu heb ik er totaal geen last meer van. Voor m'n diensttijd ben ik als jong student, in de tijd van de Russische inval in Praag, nog even lid van de Nationale Reserve geweest". Er is verband tussen De Rui ters antipacifistische houding en het meemaken van de oor log. „Ik was tien jaar toen die begon. Ik woonde in Heemste de en ik herinner me nog als de dag van gisteren de 10e mei. We waren vroeg opgestaan, omdat het zulk mooi weer was. Die oorlog heeft me het realiteitsbesef bijgebracht, dat je je moet verzetten tegen de structieve krachten". Uitgepraat Achter de houding van de vre desbeweging zet De Ruiter vraagtekens. „Je merkt, datj daar meer bezorgdheid is over; de bewapening in het Westenj dan over die m ondemocrati sche landen. Men laat zich ookl wel kritisch uit over de op-i bouw van. de bewapening; daar, maar de respons daarvan^ in de Oostbloklanden zelf is ni-- htl. Dan ben je vrij gauw uitJ gepraat". „De vredesbeweging wordt- daardoor zeer onevenwichtig% Als we het even toespitsen op^ het IKV, dan moet je stellen,- dat dat een politieke beweging* is. Ik vind het erg jammer, dat; iets, dat door grote groepen in. de kerken had kunnen wor-; den gedragen, verworden ts^ tot actievoeren voor een be-5' perkt doel". Een actie "burgerlijke onge~. hoorzaamheid' bij eventuele! plaatsing van kruisraketten' wijst De Ruiter volstrekt af.. „Het kan een heel respectabele^ handelwijze zijn. Bij voorbeeld een totaalvveigeraar van de militaire dienst, die de gevol gen van zijn standpunt aan vaardt en geen beroep wil doen op de speciaal voor hem gemaakte wet. Maar als na goede democratische besluit vorming 'de straat' zou gaan uitmaken wat er in dit land gebeurt, dan ben ik daar vier kant tegen". Fransen krijgen het ar tl te verduren Parijs Verhoging van inkomstenbelasting, van ac cijns op drank en tabak, van allerlei tarieven (gas, electriciteit, openbaar vervoer) ,en deviezenbepalin- gen, die een buitenlandse vakantie voor de Fransen vrijwel onmogelijk maken. Dat zijn enkele van de keiharde maatregelen, die het Franse kabinet heeft afgekondigd als praktische uitwerking van de woensdag door president Mitterrand aangekondigde inspan ning tot wegwerking van de financiële gaten in onder meer de sociale voorzieningen en de bui tenlandse handelsba lans. De inkomstenbelasting over vorig jaar wordt voor ieder een met één proeent ver hoogd. Diegenen, die meer Den Haag Premier Lubbers vindt het niet redelijk, dat RSV-topman Stikker een gou den handdruk heeft gekregen van ruim een miljoen gulden. „Dit bedrag is niet in overeen stemming met de gedachten, die de vorige minister van eco nomische zaken. Terlouw, daarover tegen de Raad van Commissarissen van RSV heeft geuit", aldus Lubbers gisteravond voor radio en tv. De premier denkt evenwel, dat de afvloeiingsregeling moeilijk kan worden terugge draaid. „Wel zal juridisch ad vies worden ingewonnen of het bedrag van de regeling voldoet aan het begrip rede lijk, dat Terlouw (D'66) heeft genoemd". Lubbers denkt niet, dat een beroep op Stikker zelf veel zal uithalen- „Diens reactie zal ne gatief zijn", aldus Lubbers. ADVERTENTIE .EXTRA FORTE' kleetpoefl«f voof uv» kiw5<setji Dentofix Extra Forte is speciaal ontwikkeld voor mensen die elk risico van een los zittend kunstgebit willen vermijden. Een betrouwbaar hechtmiddei met extra grote kleefkracht zonder dat het irriteert Dentofix Regular, Forte en Extra Forte zijn bij elke apotheek en drogist verkrijgbaar. door onze correspondent Jan van Etten in Parijs dan 5000 franc (circa 1800 gulden) per jaar aan in komstenbelasting betalen, krijgen daar nog eens 10% bovenop. Dat is geen belasting, maar een verplichte lening aan de staat, die dat bedrag over een jaaT of drie met rente terugbe taalt. Voorts zijn de spaarmo- gelijkheden verruimd en de belasting op spaargelden ver soepeld. Benzine Verlaging van de benzineprijs is er niet meer bij. Mocht zich dat nog voordoen, dan gaat het voordeel regelrecht naar de staatskas. Op sterke drank, toch al niet goedkoop in Frankrijk, komt 10 franc be lasting. Tabak gaat met 26% in prijs omhoog. Dat komt ten goede aan het ziekenfonds on der het motto: tabak en alco hol veroorzaken enorme uitga ven voor de verzorging van slachtoffers ervan aan de maatschappij. Laat die slacht offers daar dan zelf maar de grootste bijdrage aan leveren. Vervolgens gaan de tarieven omhoog van telefoon, gas, elektriciteit en van het open baar vervoer en wel met 8%. Een maatregel waar het bui tenland vermoedelijk niet zo heel erg blij mee is: Fransen mogen nog maar 20OD franc per jaar per persoon uitgeven buiten Frankrijk. Dat is onge veer 700 gulden. Kredietkaar ten kunnen in het buitenland niet meer worden gebruikt. De Franse regering "hoopt zo 60_ miljard franc (ongeveer 22 miljard gulden) uit de con- sumptiehoek te halen en die te gebruiken voor investeringen ter modernisering van de in dustrie, vooral om de achter blijvende export een zet in de goede richting te geven. Zie verder pagina 5 Den Haag -— Het kabinet wil de omroepbijdrage 1 januari 1984 met vijf gulden verho gen. Het 'kijk- en Luistergeld' stijgt daardoor van 153 naar 158 gulden. Voor radio alleen stijgt de bijdrage van 45 naar 46 gulden. De omroepen hadden minister Brinkman (wel zijn, volksgezond heid en cultuur) een verhoging van acht gulden gevraagd. Brink man liet in janua ri weten, de om roepbijdrage met slechts drie gul den te willen ver hogen. Naast de verho ging van de om roepbijdrage met vijf gulden, be sloot het kabinet gisteren ook de STER-tarieven met vijf procent te laten stijgen. De Eerste en Tweede Kamer hebben dertig da gen de tijd het be sluit ter discussie te stellen. Ge beurt dit niet, dan is wordt de ver hoging volgend jaar doorgevoerd. Hilversum Als er nu omroepverkiezingen zouden worden ge- houden, dan zou de TROS de meeste stemmen krijgen. De AVRO, qua ledental grootste omroep van Nederland, en de KRO brengen het in dat geval niet verder dan respectievelijk een gedeelde vierde en een zevende plaats. Dit blijkt uit een steekproef van het onderzoekbureau Inter- /View van Maurice de Hond onder ongeveer 250 Nederlanders van 15 jaar en ouder. De steekproef is representatief, aldus de onderzoekers. De volledige ranglijst, met tussen haakjes het percentage aan stemmen: 1. TROS f28); 2. Veronica (22); 3. NCRV (12); 4 en 5, A VRO en VARA (10); 6. VPRO (9); 7. KRO (5) en 8. EO (4). Aanleiding voor het houden van de steekproef was de recente uitspraak van minister Brinkman (WVC), dat hij wel wat voelt voor een opiniepeiling naar de voorkeur van kijkers en luiste raars voor een bepaalde omroep. Uit het onderzoek blijkt verder dat 54% van de ondervraagden wil, dat de zendtijd verdeeld wordt op basis van omroepverkie zingen. Dertig procent is daar tegen. Josephine (tweede van links) weer thuis. Links vader Dard, rechts haar moeder en haar geadopteerde broertje Abdel. Genève De beroemde Franse schrijver van mis daadromans Frédéric Dard heeft twee miljoen Zwitserse francs (2,6 mil joen gulden) betaald voor de vrijlating van zijn 13- jarige dochter Josephine. Het meisje werd in de nacht van maandag op dinsdag ont voerd uit haar ouderlijk huis bij Genève, terwijl haar ouders sliepen. Gisteren trof een auto mobilist het meisje langs een weg bij Genève aan. Ze was overstuur, maar ongedeerd. De ontvoerder was 's nachts via een ladder de kamer van Josephine binnengedrongen, had haar met chloroform be dwelmd en reed weg in de auto van Josephines moeder. Toen hij zich realiseerde, dat hij de brief met de losgeldeis was vergeten neer te leggen, keerde hfyierug, klom weer de ladder op èn legde de brief in de kamer. Appingedam Een 84-jarige vrouw in het Groningse Ap pingedam is gisteravond door de twee herdershonden van haar buurman aangevallen. De honden waren onder de om heining doorgekropen. De die ren beten de vrouw op diverse plaatsen. De vrouw is naar het zieken huis van Delfzijl overgebracht. Volgens de politie verkeert zij in levensgevaar, mede doordat de honden delen van haar ge zicht en haar arm hebben op gegeten. Vanochtend stond vast dat een arm zal moeten worden afgezet. I De politie heeft de herder^ honden meegenomen voor na der onderzoek. Eén hond is daarna afgemaakt. Den Haag De Internationa-; le Federatie van Touropera-, tors (IFTO) en de Portugeséf overheid hebben afspraken gemaakt over het veiliger ma ken van gasinstallaties in Por tugese vakantiehuisjes. Gesproken is met name ove£ de vaak ondeugdelijke instal-; laties in de vakantiehuizen' aan de Algprve. De afgelopen jaren zijn enkele toeristen, on der wie een Nederlander,' overleden aan koolmonoxyde- vergiftiging.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3