BUITENLAND Fransen kunnen niet meer naar buiteiiland Nicaragua meldt Hondurese inval Geruchten ontzenuwd: Andropov duikt weer op Kunsfschilders-marerialen CARUHIk™ SIJTHOFFPERS Sartawi roept op tot erkenning PLO Paus opent heilig jaar Zambia mengt zich niet in conflict rond Nkomo MEXICO "Explosie dreigt in Zuid-Afrika' Veiligheids conferentie Madrid op paasreces Clark leidt onderzoek nieuwe wapens Walesa krijgt boete en aanslag belastingdienst Conferentie in Den Haag Giftig afval Seveso mogelijk in Frankrijk Rcfierdams Nieuwsblad zaterdag i 26 maart 1983 Londen President Ken neth Katrada van Zambia Madrid De zich al ruim twee jaar voortslepende Euro pese Veiligheidsconferentie in Madrid is gisteren onderbro ken voor een paasreces tot 19 april. Dan zullen de delegaties van 35 landen zich in naar wordt aangenomen de slotfase van de conferentie opnieuw 'buigen over het ontwerp voor een slotdocument dat is opge steld door de niet-gebonden en neutrale landen. De westerse landen zijn ver deeld over het ontwerp. West- -Duïtsland zou het willen aan vaarden, maar de Verenigde Staten en Engeland zouden meer concessies van het Oost blok willen zien ten aanzien van de mensenrechten. De Westduitse minister van buitenlandse zaken Genscher heeft het voorste] verwelkomd als grondslag voor een mogelij ke afsluiting van de conferen tie. Maar in de pi^rafen in zake de jr ten zijn enige west; weggela ten, zoals zich in Oost-Europa gre mogen vormen die hun regeringen houden aan de akte van Hel sinki. Washington President -Reagan heeft gisteren zijn raadsman voor nationale vei- ligheid William Clark be- noemd tot coördinator van het onderzoek naar de nieuwe de- femïestaiegie voor de verre toekomst. is niet van plan zich op te werpen als bemiddelaar in het conflict tussen zijn col lega Moegabe van Zimbab we en diens naar Londen uitgeweken rivaal Nkomo, tenzij de betrokkenen na drukkelijk blijk zouden geven daarop prijs te stel len, Kaunda zei beide poli tici van Zimbabwe als zijn '.grienden te beschouwen. 'De enige die hier hulp kun nen bieden zijn Moegabe en Nkomo zelf', zo zei gistermid dag desgevraagd Kaunda tij dens een persconferentie in Londen. Het Zambiaanse door onze correspondent Ewoui Jartse in Londen Kenneth Kaunda. staatshoofd besloot daarmee een officieel bezoek dat hij de afgelopen dagen aan Groot- Brittannië heeft gebracht. Fel uitte Kaunda zich over de apartheidspolitiek van Zuid- Afrika en de hechte banden die het Westen nog steeds meent met Pretoria te moeten onderhouden. Als het Westen zich niet terugtrekt en de poli tiek van Zuid-Afrika voortge zet wordt, 'dan dreigt in drie, vier jaar tijd in dat land een explosie waarmee vergeleken de Franse revolutie een zon dagmorgen-picknick is', aldus Kaunda, Hij voorspelde dat bij zo'n catastrofe 'honderddui zenden blanken in Zuid-Afri ka om het leven kunnen ko men'. Parijs Het is voor Fransen vrijwel onmoge lijk geworden om nog naar het buitenland te gaan met vakantie, of het moet zijn voor een weekeinde. Per jaar kan een volwassene slechts 2000 franc meenemen naar het buitenland, of wel ongeveer 700 gulden. Voor een kind is dat de helft. Dat maakt deel uit van het pakket maatregelen van de Franse ministerraad om de financiële tekorten weg te werken en de export te be vorderen. Wie had gedacht er onder uit door onze correspondent Jan van Etten in Parijs te komen met een krediet kaart vergist zich: Franse kredietkaarten mogen niet meer in het buitenland wor den gebruikt En iedere Fransman die Frankrijk uit wil, moet een carnet hebben, waarop precies staat geno teerd hoeveel hij bij zich mag hebben. De Fransen zijn de komende jaren dus vrijwel verplicht vakantie in eigen land te houden. En dat houdt de no dige consequenties in. Voor het buitenland betekent dat het vrijwel wegvallen van de bron van inkomsten die Franse toeristen vormden. In Frankrijk zelf zijn de re acties uiterst verdeeld. De in de zomer nu al overvolle kampeerterreinen en hotels dreigen dit jaar nauwelijks meer plaats te kunnen bie den aan buitenlandse toeris ten. En die leverden meer op dan de Fransen. Uitermate tevreden, van de andere kant, is de Club Medi- terrannée. Die organiseert weliswaar vakanties in het buitenland, maar die worden tevoren in Franse francs en in Frankrijk betaald. Op de beurs vloog de koers van de club gisteren dan ook met vijf punten omhoog. Deze en de andere maatrege len (belastingverhogingen, verhoging van de tarieven voor elektriciteit, gas, tele foon en het openbaar ver voer) hebben een op zijn zachtst gezegd koele ont vangst gekregen bij de vak bonden. Over het algemeen hebben die nog geen defini tief standpunt ingenomen, maar er klinken al venijnige woorden over de verhoging van de inkomstenbelasting, die naar het oordeel van de vakbonden teveel de laagst betaalden treft. Blij De werkgevers zijn blij dat de sociale lasten van het be drijfsleven ditmaal niet zijn verhoogd. Maar ze beklagen zich, dat geen verzwaring niet hetzelfde is als een ver lichting. De regering kijkt te veel naar vandaag en denkt te weinig aan morgen, aldus de voorzitter van de grootste werkgeversorganisatie CNPF, Yvon Gattaz. De Franse oppositie heeft voor de nieuwe maatregelen geen woorden meer, „We be talen nu voor een politiek van expansie tegen welke prijs dan ook, die de afgelo pen 18 maanden is gevoerd", aldus oud-premier Barre. En hij is een van de weini gen, die nog goede punten ziet in het gisteren afgekon digde pakket maatregelen. Voor de anderen is het hui len met de pet op. Niet alleen uit de centrum rechtse en rechtse hoek is er kritiek. Bij monde van voor zitter Alain Krivine heeft de extreem-linkse trotskistisch- leninistische partij eveneens felle kritiek gespuid. Hij vindt dat de slachtoffers van de crisis nu voor die crisis opdraaien: een uiterst ver werpelijke politiek. Hei laatste woord over dit pakket maatregelen is nog niet gezegd. Op 6 april legt de regering het voor aan het parlement en premier Mau- roy heeft al gezegd er een vertrouwenszaak van te ma ken. Dit hoeft niet veel in te hou den. De socialisten hebben immers alleen al een ruime absolute meerderheid. Maar het is wel zaak, dat er geen scheuring komt in het blok. Managua Nicaragua heeft gisteren gemeld dat geregelde Hondurese troepen het land zijn binnen gevallen. Het is de eerste keer dat Nicaragua Hon duras beschuldigt van een grensoverschrijding. De Hondurese troepen zouden stellingen en patrouilles in het grensgebied hebben aangevallen. Om hoeveel man troepen het gaat is niet gemeld. ADVERTENTIE Met uw krant 11 dagen op reis naar Mexico, een melange van heden en verleden. Impo sante architectuur van Mexico City tegenover de mythische bouwkunst van de Precolumbiaanse be schavingen. Mondaine opvattingen, tegenover eeuwenoude diep ingewortelde tradities, rijkdom tegenover armoede. 'Uw krant heeft in samenwerking met Air France en •de Internationale reisorganisatie Raptlm van 7 t/m 17 mei a.s. een reis naar dit fascinerende land geor ganiseerd. Hierin kunt u kennismaken met alle facet ten van het huidige Mexico, alsmede met de impo nerende overblijfselen uit de tijd van de Azteken, Tolteken en Maya's. Het programma omvat o.a. een sightseelngtour door Mexico City, een bezoek aan Teotihuacan met de pyramides van de Zon en de Maan, een dagexcursie naar de voormalige Tolteekse hoofdstad Tula en Tepotzotlan. Verder wordt éèn van de schilderach tigste markten van Mexico, de beroemde markt van Toiuca bezocht. De drie laatste dagen verblijft u in de wereldberoemde badplaats aan de Blue Pacific: Acapulco. De prijs van deze «QACfl uitzonderlijk mooie reis bedraagt ötvw«' per persoon. Annuleringsverzekering 3 1 /2% van de reissom 6.- poliskosten. gecombineerde reisver zekering f 44.- per persoon 5.- poliskosten. De toeslag voor een 1-persoons kamer bedraagt 345.- In de reissom zijn begrepen: de vliegreis Amsterdam-Mexico City v.v. per Air Franco op groepsité basis economy class; aansluitend vervoer van de diverse vliegvelden naar en van de hotels; alle plaatselijke vervoer per bus of vliegtuig vol gens programma; 9 overnachtingen in goede hotels in kamers met faciliteiten; verzorging op basis van halfpension met 9x Amerikaans ontbijt, 2x lunch en 6x diner; bedfening en taxes; diensten van Engelstalige gidsen; ZO kg bagagevrijdom; bij voldoende deelname Nederlandse reisbegelei- ding. Niet Inbegrepen zijn: alle persoonlijke uitgaven zoals drankjes etc., extra maaltijden en de kosten van de verzekeringen. Minimum aantal deelnémers 20 personen. Er is een volledige brochure van deze reis beschik baar, welke u op aanvraag gaarne wordt toege zonden. inlichtingen en boekingen voor deze reis recht streeks bij RAPTIM-Nederland b.v., Koningin Ju- llanaplein 6. Den Haag. Telefoon 070-836505. Postbus 160SO 2500 AA 'sGravenhage Td.070-I90696-19G69S Het Sandinistische bewind in Nicaragua heeft een protest in gediend bij Honduras dat het ook verantwoordelijk houdt voor het binnendringen in Ni caragua van ongeveer 2000 rechtse ballingen en aanhan gers van de verdreven dictator Somoza. Honduras heeft ontkend dat zijn troepen in Nicaragaua zijn binnengevallen, In de Hondu rese hoofdstad Tegucicalpa" verklaarde het Nicaraguaanse democratische front dat zijn strijders verscheidene delen van Nicaragua's noordelijke provincies beheersen. Volgens hel front zijn bij een tegenaan val ongeveer 3000 Nicara guaanse regeringstroepen te ruggeslagen. Eerder meldde een Hondurees radiostation dat Nicaraguaanse troepen donderdag met mor tieren en raketten een dorp op Hondurees grondgebied aan vielen. Een deel van de naar schatting 80.000 man sterke militie van Nicaragua zou zijn gemobili seerd om het 22.000 man ster ke geregelde leger te helpen in de jacht op de binnendringers. Warschau Functionarissen van de belastingdienst in Gdansk hebben Lech Walesa, de leider van de nu verboden Poolse vakbond Solidariteit, een belastingheffing en een boete opgelegd van ruim ze venduizend gulden voor een mini-bus die zijn vrouw uit het Westen ten geschenke had ge kregen. Hem wordt verweten de gift niet aangegeven te heb ben. Madrid De Spaanse aristo craat en bankier Diego Prado Y Colon de Carvajal (53), directe af stammeling van de Spaanse ont dekkingsreiziger Christopher Co lumbus en vriend van koning Juan Carlos, is cisteren in Madrid door onbekenden ont voerd, Nazaat Columbus in Spanje ontvoerd Mogelijk is de bankier in handen van de ETA, <die met een hoog los geld de kas van de afscheidingsbewe ging wil spekken. Rome Door met een antieke hamer drie tikken op de heilige deur van de Sint Pieters-basiliek te geven en de voorge schreven formule uit te spreken heeft paus Johannes Paulus II gisteravond het heilig jaar 1983 geopend. De rooms-katholieke kerk begon daarmee het 'jubileumjaar', ter viering van Chris tus' opstanding 1950 jaar geleden. De paus maakte niet zelf de muur vóór de heilige deur open. Dat is de handeling waarmee een heilig jaar traditioneel be door onze correspondent Rudy Simons Cohen in Rome gint. Deze keer was het metselwerk een dag tevoren weggehaald. Nu kon hij door de bronzen deur rechtstreeks naar binnen, zonder te worden geraakt door kalk en puin zoals vorige pausen is overkomen. Nieuw was ook dat Johannes Paulus II een groot houten kruis de Sint Pieter liet binnendragen als symbool van Christus* dood. Nieuw is bovendien dat de gelovi gen, zoals de paus heeft bepaald, het heilig jaar deze keer thuis, in eigen parochie kunnen vieren. Niettemin verwacht men in Rome miljoenen pelgrims uit alle delen van de wereld. Problemen Doordat Johannes Paulus II het jubileum jaar pas een paar maanden geleden aan kondigde slaat het Romeinse stadsbestuur voor grote problemen. Het laat zich aan zien dat het gebruikelijke aantal van 12 miljoen toeristen dit jaar oploopt tot tegen de 20 miljoen, Heilige jaren zijn er in de katholieke kerk elke kwart eeuw. Het laatste was in 1975, het volgende zal in het jaar 2000 moeten zijn. Het nu begonnen jubileumjaar is een extra heilig jaar, net als 1933 toen Chris tus' geboorte werd gevierd, 1900 jaar tevo ren. Het eerste heilige jaar was in 1300, Sindsdien zijn er vaak bijzondere heilige jaren geweest die minder dan een jaar duurden: om een nieuwe paus in te huldi gen, voor de kruistochten, om een pestepi demie te bezweren, enz. MM .P/CU - In Rome verdrongen de mensen zich bij het officiële bureau dat de stenen van de afgebroken muur vóór de heilige deur als souvenier verkoopt. In 1975 werden er fa belachtige prijzen voor gevraagd en er bleken in de stad veel meer stenen te worden verkocht dan er in de deur had den gezeten. Voor het dichtmetselen er van zijn daarom de laatste keer kleine De paus betreedt de St.Pfeter door de heilige deur. steentjes gebruikt, het kerkbestuur van de Sint Pieter had er gisteravond 10.000 be schikbaar. Maar de meeste souvenietja- gers kwamen vergeefs, de steentjes waren bijna allemaal 'besproken' en uitverkocht Den Haag Issam Sarta wi, medewerker van PLO leider Arafat, heeft giste ren de Westeuropese lan den gevraagd om de PLO te erkennen als vertegen woordiger van het Pale stijnse volk. Op de Neder landse regering deed hij een beroep om de PLO toe te staan in Den Haag een kantoor te openen, 'niet on der de vlag van de Arabi sche Liga, maar onder Palestijnse vlag*. Sartawi sprak gisteren op een conferentie van de Parlemen taire Vereniging voor Euro-A rabische Samenwerking, die ook vandaag nog in het Twee de Kamergebouw wordt ge houden. Aan de conferentie nemen parlementariërs uit twaalf Westeuropese landen deel. Een woordvoerder van buiten landse zaken sloot niet uit dat het hoofd van de Directie Afrika en Midden-Oosten van het ministerie, jhr. Vegelin van Claerbergen, en andere ambtenaren die de conferentie bijwoonden, contact hebben gehad met vooraanstaande PLO-vertegenwoordigers: be halve Sarwati woont ook de PLO-vertegenwoordiger bij de VN, Terzi, de conferentie bij. In dat geval, aldus de woord voerder, is sprake van onge zochte contacten, omdat de ambtenaren de uitnodiging van de conferenlievoorziUer, het Tweede Kamerlid Klaas de Vries (PvdA) hadden aan vaard zonder dat bekend was of, en welke, Palestijnen de conferentie zouden bijwonen. Erkenning van de PLO. aldus Sartawi, is een bijdrage tot vrede in een deel van de we reld waar een voor de gehele mensheid vernietigende kern oorlog kan beginnen. In een boodschap aan de con ferentie schrijft de voorzitter van het Europees parlement, Piet Danken, 'Begin moet worden duidelijk gemaakt dat hij niet vrede kan hebben én de bezette gebieden. Slechts indien Israël een meer gema tigd beleid gaat voeren is een basis voor onderhandelingen voorhanden'. Moskou De Russische partijleider An dropov is gisteren weer in het openbaar verschenen. Hij ontving ïn het Kremlin de Nicaraguaanse juntaleider Daniel Orte ga. Daarmee ontzenuwde hij geruchten over ziekte, die de kop opstaken omdat Andropov een tijd niet was gezien. Een foto gepubliceerd door het persbu reau Tass toonde de Russische partijleider met Ortega in het Kremlin. De verrassende benoeming van de Russi sche minister van buitenlandse zaken Gromyko tot een van de drie vice-pre- miers heeft intussen voedsel gegeven aan geruchten over een op handen zijnde gro te reorganisatie binnen de Russische hië rarchie. Het persbureau Tass heeft overigens in middels bevestigd dat Gromyko ook mi nister van buitenlandse zaken blijft, al thans voorlopig. Daaraan werd aanvanke lijk getwijfeld. Combinatie van beide functies was tot nu toe ongebruikelijk. De komende weken wordt een vergade ring verwacht van het centraal comité van de Russische communistische partij. Dit kan een gelegenheid zijn voor een be langrijke wijziging in de Russische top, waarbij Gromyko zijn plaats als minister van buitenlandse zaken zou kunnen af staan aan een opvolger. Als voornaamste kandidaten worden genoemd Gromyko's staatssecretaris, Georgy Korniyenko, en de afgetreden ambassadeur in Washing ton, Anatofy Dobrynin. Gromyko zou dan een leidende rol blijven spelen, terwijl de De foto van Tass die een einde maak te aan de geruchtenstroom over ziekte van Andropov, links op de foto. Rechts de Nicaraguaanse juntaleider Ortega. wereld kan wennen aan een nieuw ge zicht op de post van buitenlandse zaken. Parijs Het is niet uitgeslo ten, dat een deel van het zeer giftige afval van de in 1976 ontplofte chemische fabriek van Gïvaudan in Seveso bij Milaan is opgeslagen in Frank rijk. Dat heeft een adviseur van het Franse ministerie inmiddels staatssecretariaat van milieuzaken gisteren ge zegd na het verschijnen van een artikel in het populair-we- tenschappelijk maandblad 'Science et Vie*. Tot en met premier Mauroy bemoeit zich met de zaak en door onze correspondent Jan van Etten in Parijs de kersverse staatssecretaris voor milieu, Huguette Bou- chardeau, is onmiddellijk be gonnen met de verificatie van alle opslagplaatsen van giftig afval. 'Science et Vie* heeft ontdekt dat op 10 september van het afgelopen jaar een vrachtwa gen met 41 vaten met het ui terst giftige dioxyne 10.000 maal giftiger dan cyaankali ADVERTENTIE de Italiaans-Franse grens is gepasseerd tussen Ventimiglia en Nice. Vervolgens is de la ding over de Autoroute du So- leil naar Parijs gegaan eh ver volgens naar Saint-Quentln in Noord-Frankrijk, waar de la ding kennelijk is ingeklaard. Hofmann-Laroche, de multi national die eigenaar is van Givaudan, heeft verklaard dat het gif niet in zee is gedumpt en zich evenmin in Italië of Zwitserland bevindt. De Bondsrepubliek vertelt dat het ook niet daar is. Frankrijk maakt dus een goede kans. Hofmann-Laroche heeft zich indertijd tegenover de Ita liaanse regering verplicht het in de fabriek achtergebleven gif op te ruimen, buiten Italië. De vrees bestaat, dat de 41 va ten illegaal ergens zijn ge dumpt of opgeborgen in bij voorbeeld oude mijnschachten. Het gif in Seveso leidde inder tijd tot ernstige huidaandoe ningen, miskramen en geboor te van misvormde kinderen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5