Igpf*m i h gi 0| Pm viaabdknos dagblad Tweede waarschuwing voor Tankercleaning Uitbreiding aantal volkstuinen urgent P! ill n [IIUII SCH1EBAMSCHECOURANT I \J UI I I W IIUU Pj m NIEUWE WATERWEG COURANT Twee jaar geëist tegen koppelbazen Projectgroep voelt zich gepasseerd Wilton-vrouwen: 'Schandelijk beleid' te PRIMAIR 2 HAD TEVEEL BENZEEN AAN BOORD Gekneusde ribben Intentievan Schiedam en Vlaardingen: opheffen... [et 'probleemkindje' [omt zelf iet een reddingsplan] •!®H Verdubbeling oppervlakte is nodig 1 VB ■BlJ i'"- J 1J IJ WOENSDAG 30 MAART 1983 Plannen Nieuwelaan vallen slecht ggfïïïrg Tabakswinkel beroofd Geen huisvuil op 2e paasdag Electra mogelijk los van RSV Mat goed gelegd: botsing Schiedam Rijnmond heeft Tankerclea ning gisteren voor de tweede keer ge waarschuwd dat het bedrijf in Schiedam- Zuid niet de binnen vaarttanker Primair 2 mag schoonmaken. De laatste lading van het 850 ton metende schip uit Zwijndrecht bevatte teveel benzeen. Tankercleaning mag alleen schepen reinigen, waarvan de laatste lading een benzeengehalte had van tien procent benzeen. Op de laatste reis heeft de Primair 2 echter een lading aan boord gehad met ongeveer veertig procent benzeen. De tweede waarschuwing van Rijnmond, gisteravond omstreeks negen uur, werd gegeven nadat de directie van het bedrijf had laten weten toch te zullen beginnen met het schoonmaken van de tanks van de Primair 2. Tankercleaning was eergis teren al door Rijnmond telefonisch en per telex verzocht om te stoppen met het clea nen van het schip, omdat bij de ventilatie van de tanks teveel benzeen in de lucht terecht zou komen. Van benzeen staat zo goed als zeker vast dat een te grote con centratie kankerverwekkend is. Op grond van artikel 63 van de wet inza ke de luchtverontreiniging, waarin wordt gesproken over het belang van de volks gezondheid, kan Rijnmond Tankerclea ning een bevel geven dergelijke activitei- door Hans van Reeuwijk len te stoppen. Wordt aan het bevel geen gehoor gegeven, dan kan Rijnmond de po litie inschakelen om op die manier een einde te maken aan de illegale praktijken. Tankercleaning beschikt wel over de be nodigde hinderwetvergunningen, maar de vergunning inzake de wet op luchtveront reiniging is geschorst, omdat de gemeente Schiedam daartegen in beroep is gegaan. Schiedam stelt al jaren pogingen m het werk Tankercleaning weg te krijgen van de rand van de woonwijk Schiedam-Zuid. Tot nu toe heeft dat echter nog niet tot re sultaten geleid. De provincie heeft samen met Tankercleaning en Verolme, die in de Botlek een tankschoonmaakbedrijf heeft, gewerkt aan een oplossing, waarbij de be drijven aan de overkant van de Waterweg op een locatie zouden gaan samenwerken. Volgens de twee bedrijven is daar echter 80 miljoen gulden subsidie voor nodig Het rijk is echter mei bereid dat bedrag op ta fel te leggen. In 1980 is de toenmalige minister van volksgezondheid en milieuhygiëne. Leen Ginjaar, nog in Schiedam geweest om zich op de hoogte te stellen van de ongewenste situatie. Destijds deed hij de bewoners ver eniging Schiedam-Zuid, die zich ook in tensief met de problematiek bezighoudt, de toezegging dat Tankercleaning bmnen enkele jaren uit Schiedam weg zou zijn Het ziet er echter niet naar uit dat de ko mende jaren een oplossing wordt bereikt. Tankercleaning wordt door opsporings ambtenaren van de dienst centraal milieu beheer Rijnmond nu zorgvuldig m de ga ten gehouden, omdat de vrees bestaat dat toch wordt overgegaan tot het schoonma ken van de Primair 2. Ook de havendien sten zijn ingeschakeld om er voor te wa ken dat het schip met plotseling uit Schie dam met onbekende bestemming uitvaart om de tanks elders illegaal te laten schoonmaken. Schiedam Een 43-jarige Schiedammer moest giste ren aan het eind van de middag met gekneusde ribben naar het Schie- landziekenhuis worden gebracht, nadat hij on zacht in aanraking was gekomen met de brom fiets van een 2?-jarige me vrouw. TV Schiedamse op de i mfiets verzuimde voorrang te verlenen aan de fietser. Die kwam daardoor ten val. Na be handeling in het zieken huis kon hij weer huis waarts keren. Pro Juventute in andere instelling onderbrengen Waterweg Bij het gemeentebesturen van Vlaar dingen en Schiedam leeft de gedachte de stichting Pro Juventute Beneden-Maas, die zich bezighoudt met jeugdmaatschappelijk werk, op te heften en aan een meer algemene welzijnsinsiellling in de regio toe te voegen. Pro Juventute met 71 mille geholpen Uit het RN van 20 Januari. Schiedam en Vlaardingen zoeken nog naar een goedkopere oplossing. Twee miljoen aan sociale lasten ontdoken Vlaardingcn/Den Haag De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft tegen een 40-jarige koppel baas en zijn 44-jarige collega, beiden uit Vlaardingen, een gevangenisstraf geëist van twee jaar wegens frau de. De twee hadden in 1981 met hun praktijken naar schatting voor ruim twee miljoen gulden aan sociale lasten en verzekeringspremies ontdoken. Dit nog afge zien van privé belastinggelden. De affaire kwam aan het rollen na een inbraak in het kantoor van een bouwbedrijf in Wateringen. Daarbij werd een inschrijfkaart van het Sociaal Fonds Bouw nijverheid gestolen en vervalst. Zo werden gefingeerde bouwondernemingen opgericht in onder meer Rotter dam, Oud-Beijcrland, Den Haag en Katwijk met als centrum Vlaardingen. Deze gingen veelal weer failliet door praktijken van kopppelbazen. Incasso van pre mie's en dergelijke konden zo niet meer plaats hebben. De officier mevrouw mr, J. Kloppers zag beide ver dachten als de grote leiders van het bedrijf, nadat aan vankelijk zeven verdachten waren aangehouden. Zij wees erop, dat bonafide bouwbedrijven van deze prak tijken de dupe zijn geworden. Het is niet duidelijk waar de grote verdiensten zijn ge bleven, Bij de oudste verdachte kon nog wel 132.000 gulden worden achterhaald. Volgens de officier moet dat verbeurd worden verklaard. De rechter zal op 8 april vonnissen. Vlaardingen De projectgroep voor stadsvernieuwing in het centrum vindt dat wethouder Bas Goudriaan met het ontvouwen van plannen voor zestig nieuwe huizen op de kaalslag aan de Nieuwelaan, zijn boekje te buiten is gegaan. Goudriaan wil daar nog dit jaar gaan bouwen. Hij presen teerde die plannen zonder dat de projectgroep er iets van wist. „Wat zitten we hier dan te doen", zei een bewonerslid van de projectgroep. In die groep wordt besproken boe de nieuwbouw in het centrum er uit komt te zien. De project groep voelt zich aan de kant gezet „Straks fietsen wel door de Nieuwelaan en dan staan de heistellingen er al." Gok projectambtenaar Jan boes bleek niet erg gelukkig jnet de handelwijze van Gou driaan. „Hij heeft ons voor schut gezet." En op de vraag van een bewoner of de project groep er soms alleen voor Piet Snot was, antwoordde Does: „Daar lijkt het op die manier wel op." De gebeurtenis leek de moti vatie van sommige leden van de projectgroep, pas kort gele den begonnen met het werk, weg te nemen, „Als het zo moet", verzuchtte een cen trumbewoonster, „laat de wet houder het dan maar helemaal alleen doen," De projectgroep gaat Goudriaan in de komende vergadering van de commissie stadsontwikkeling wijzen op haar ongenoegen. Deze (mogelijke) oplossing voor het in financiële nood verkerende jongeren-advies bureau is onder meer het re sultaat van gesprekken tus sen de twee wethouders van maatschappelijke dienstver lening De directeur van Pro Juven tute, mevrouw J. Burger, kwam rond de jaarwisseling met een eigen overlevings plan op tafel om het hoofd boven water te kunnen hou den. Al in de zomermaanden van 1982 trok zij aan de bel, omdat een particuliere geld schieter de handen van Pro Juventute aftrok. Aan beide gemeenten werd een overbruggingssubsidie gevraagd een bedrag van totaal 71,000 gulden om een reorganisatie binnen de stichting uit te voeren. De twee waterwegsteden heb ben echter laten doorsche meren dit 'steuntje in de rug' toch nogal aan de kostbare kant te vinden, Indien er niets zou gebeuren, zal de stichting op den duur minder hulp kunnen bieden. „De intentie is de werksoort voor beide gemeenten be houden, doch de instelling te doen onderbrengen in breder werkende instellingen", is de gedachtengang van Vlaar- dings wethouder Jelle Wijn stok, „Feitelijk", zegt ook ge meenteambtenaar Kouwen- hoven op het stadhuis, „is het de bedoeling Pro Juven tute af te bouwen. De stich ting spitst zich enkel toe op de categorie jeugdigen." De beide afdelingen, het ad viesbureau voor jongeren en de gezinsvoogdij, inclusief het personeel zouden daarom in het geheel hun werkzaam heden ergens anders gaan voortzetten. Volgens de ge meenten zou deze mogelijk heid minder duur uitvallen. Bij welke instelling Pro Ju ventute zou kunnen worden ondergebracht, is nog geen zinnig woord te 2eggen. De scheidende directeur van de stichting klinkt wat ver wonderd en overrompeld, als zij met de 'intentie' van Vlaardingen en Schiedam wordt geconfronteerd. „Daar weet ik", reageert mevrouw Burger, „allemaal niets van. Ik kan er niets over zeggen. Heb op dit moment geen commentaar. Nee, er is nog geen overleg geweest met het gemeentebestuur. Dat hangt in de lucht." Kouwenhoven tenslotte: „Voor een oplossing, die werk baar blijft, zal het college niet uit de weg gaan. Wat de haken en ogen er van zijn, moet nog worden bekeken. Er is geen nader overleg geweest." Bin nen niet al te lange tijd zal een adviesnota het licht zien, waarin de toekomst van Pro Juventute zal worden inge vuld en naar aanleding waar van Schiedam en Vlaardingen hun standpunt zullen bepalen. De gemeente Maassluis, die ook van deze instelling ge bruik kan maken, houdt zich afzijdig en zal zeker niet gel delijk toeschieten. i% sQs', f p? Lange wachtlijsten zijn er voor het te kleine aantal volkstuinen, dat Vlaardingen rijk is Om in de behoefte te kunnen voorzien zou het aantal verdubbeld moeten worden. Vlaardingen Het is dringend noodzakelijk dat het aantal volkstuinen in Vlaardingen fors wordt uitge breid. Om de behoefte aan dergelijke recreatieve voor zieningen te kunnen dekken zou het aantal van die tuintjes zelfs verdubbeld worden. Dat wordt geconsta teerd in de ontwerp-nota sport en recreatie. Vlaardingen beschikt op het ogenblik, verspreid over enke le terreinen, over 16,8 hectare aan volkstuinen Volgens de normen zou die oppervlakte 32 hectare moeten bedragen. Zo wel voor de volkstuinen als voor de zogenaamde hobbytui- nen in de stad bestaan lange wachtlijsten. Omdat er betrek kelijk weinig doorstroming is kan het soms jaren duren, voor iemand in aanmerking komt om een volkstuintje m gebruik te kunnen nemen. Om de ergste nood te lenigen moet er naar gestreefd worden op zo kort mogelijke termijn enkele grotere complexen tot stand te brengen. Daarbij wordt gedacht asan de Broek polder en het Lickebaertge bied. Voor de Broekpolder wa ren in het verleden al plannen om een nieuw volkstuincom plex aan te leggen, maar dat is met doorgegaan nadat was ge bleken dat grote delen van de polder zijn opgehoogd met ha- venslib, dat ernstige verontrei- Schiedam Bij een inbraak in een tabakswinkel aan de Hoofdstraat in Schiedam is gisteravond voor zeventienhon derd gulden aan tabak, sigaretten, sigaren en koffie ont vreemd. Er werd voor driehonderd gulden schade aangericht aan de winkel. nigingen bevat. Het moet mo gelijk zijn in een volkstuinen complex schone grond aan te brengen, maar de kosten daar van zijn aanzienlijk, aldus de ontwerp-nota. Ook in het Lickebaertgebied is in het verleden afgezien van het realiseren van een volk stuinencomplex. Daarbij gmg het om hei gebied ten westen van het industrieterrein, tus sen de spoorlijn en de Maas- sluissedijk. Om financiële re denen, maar ook vanwege de slechte milieu-omstandigheden in dit gebied, is daar destijds van afgezien. Volgens de nota zou onderzocht moeten wor den, of in een ander deel van het Lickebaertgebied een goe de locatie voor volkstuinders is te vinden. Afgezien van de grotere com plexen zouden verspreid over de stad ook enkele kleinere terreinen kunnen worden in gericht als hobby- of bejaar- dentuin. Daardoor zou de vraag naar volks- en siertui- nen aanmerkelijk verminde ren, wordt in d< merkt. nota opge- Schiedam/Vlaardmgen De vuilophaaldienst in Vlaardingen zal tweede paas dag niet langs de deur ko men. In plaats daarvan wordt het huisvuil woensdag 6 april weggehaald. Op Goede Vrijdag zal het hoofdpostkantoor op de Lan ge Nieuwstraat in Schiedam tot vijf uur 's middags geo pend blijven. De andere pos tagentschappen hebben geen andere sluitingstijd. Maassluis De aanwijzingen, dat Verolme Elektra (VE) in Maassluis binnen afzienbare tijd los is van het Rijn- Schel - de-Verolme-concern worden steeds sterker. Naar verwach ting moeten d<* kruisverban den met het concern volgende week woensdag zijn "doorge sneden'. Dit hebben de be windvoerders desgevraagd aan leden van de ondernemings raad van het bedrijf medege deeld. VE zou kunnen worden vrij gemaakt van RSV op eenzelf de manier als machinefabriek Van Heusden. Toch blijken er meer problemen te zijn. dan in eerste instantie was voorzien Het aantal handtekeningen dat gezet moet worden, om VE los te maken is groter werd verwacht. „Dat is wat teleur stellend, omdat er in eerste in stantie was verwacht, dat het eenvoudiger zou zijn. RSV is groot en de drie bewindvoer ders hebben het erg druk Ze kunnen niet altijd tijd vrijma ken voor VE", aldus Jan van Boerum, voorzitter van de on dernemingsraad van VE De commerciële schade, die het bedrijf ondervindt van de surceance (uitstel) van betaling wordt steeds groter. De 'fa briek' van het bedrijf heeft voldoende werk. Een aantal bedrijven is bereidt orders te geven aan VE, maar wacht nog af. Volgens Van Boerum moeten er binnenkort knopen worden doorgehakt, Schiedam Het actiecomité van vrouwen van Wilton Fije- noord-werknemers vindt dat de directie van Wilton een schandelijk beleid voert. „Met de mededeling dat er ongeveer driehonderd mensen op straat komen te staan, wordt er ver deeldheid gezaaid onder onze mannen, die toch al onder hoogspanning staan", schrij ven de vrouwen in een mani fest. Zij eisen daarin een red dingsplan van directie en OR en een actiever opstelling van de vakbond De bonden praten vandaag met de directie over de ontsla gen, die volgens directie en be windvoerders moeten valJen in de sectoren reparatie en nieuwbouw en in de zoge naamde nul-sector, de admini stratie. De verwachting is dat de on dernemingsraad zal instem men met de ontslagen, maar over de uitgangspunten bestaat onenigheid. De OR eist dat er eerst een sociaal plan en een toekomstvisie op tafel komen. Directie en bewindvoerders zouden met de ontslagen al leen de personeelssterkte aan willen passen aan het werk dat er nu is, zonder dat er ge keken wordt naar de toe komst. In OR-krmgen wordt nog steeds gemord, omdat dit li chaam niet betrokken is ge weest bij het maken van de plannen over de toekomst van Wilton. In het overleg wil oe OR de toezegging afdwingen, dat er niet meer met geleend personeel zal worden gewerkt De Wilton-vrouwen hebben voor morgenavond een actie- vergadering belegd in zaai Be atrix aan de Lange Kerkstraat Behalve een beleidsplan en een actiever opstelling van de bonden willen zij zekerheid verkrijgen over de komende salarissen Maasland Een 19-jari- ge inwoner van Dor drecht is op de rijksweg 20 ter hoogte van Maas land met z'n auto achter op een vrachtwagen ge botst. Doordat hij geen veiligheidsgordel droeg kreeg hij het stuur in z'n maag. Hij is met inwen dig letsel ter observatie in het Bethlehemzieken- huis m Den Haag opge nomen. De auto is zwaar beschadigd. De man verklaarde te genover de politie dat hij de vrachtwagen niet had gezien. Hij legde op dat moment even z'n auto mat goed. ADVERTENTIE

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1