22 ROmRDü BEL VOOR 010144144 Ed Lelie: "Kritiek op rodeo is laster' Streep door vermindering aantal bran d weerposten Ontslag voor 50 ES Vers 'Mensen op nette wijze ontslaan' Raadsleden: kl MSSJAtift Bzm&mr rtr Marathonrolschaatsen VARA laat Heyplaters praten RDM- topman Vliegscholen niet meer op grasbaan Modewinkel leeggehaald Rotterdams Nieuwsblad donderdag 3] maart 1983 RZ/RV/RY/RW i T** Rotterdam Met de tweede ombuigmgsopera- tie* gaan bij de gemeente circa 2500 arbeids plaatsen verloren, zo luidt de schatting van de directeur Economische Zaken, de heer W.L van Schaick in een commentaar op de be2umj- girfgen in de sector gemeentelijke bedrijven. Htj betreurt het, dat de operatie op gang komt op eeó ogenblik, dat men niet weet hoe hoog het bedrag aan ombuigingen moet worden. Er wo'rdt uitgegaan van 180 miljoen gulden, maar daarbij is geen rekening gehouden met de da lende rentekosten, stagnering van de loonkos ten en de effecten van investeringsbeperking emsanering. De heer Van Schaick vindt het moeilijk te verantwoorden om binnen een luttel aantal maanden na het opstarten van een vernieuwd eeonomisch- ent werkgelegenheidsbeleid - zonder goed en gedegen on derzoek- een proces in gang te zetten, waarmee dat beleid versneld wordt afgebroken. De' raadsleden van PvdA en PSP in de commissie bedrijven deden aan die kritiek niets af. Integendeel, Erik Bakema (PvdA) vroeg zich af, waarom er zo'n hoog bedrag ter bezui niging wordt aangewezen. Het programakkoord tussen de PvdA, D'66 en 'klein links' spreekt voor dit jaar over een besparing van 85 miljoen. Wethouder H.van der Pols gaf echter aan, dat alleen al door korting op de rijksbijdragen Rotterdam 120 miljoen gulden minder van het rijk ontvangt. De raadscommissie ziet geen kans nog meer op de kosten van de Brandweer te bespa ren. Een onderzoek naar een eventuele inkrimping van het aantal brandweerposten (de opheffing van één post levert 2 miljoen gulden op) werd zon der meer van de hand gewe zen. Evenmin mag worden be zuinigd op de voorlichting in bejaarden- en ziekenhuizen. De commandant van de brandweer, B.Vossenaar, deel de mee. dat TNO bestudeert of er kriteria te ontwerpen zijn, waaraan de brandweer bij net uitrukken moet voldoen. Men wil beredeneren, waarom de uitruktijd op zes minuten dient te liggen en wat de gevolgen aan grotere schade en veilig heid zijn ais die tijd een paar minuten langer wordt. Hij gaf aan, dat Rotterdam best met een geringer aantal brand weerposten te bedienen valt, maar het probleem is dat de overblijvende posten dan ver keerd liggen. Opheffing van een aantal posten gaat altijd gepaard met de bouw van en kele nieuwe posten op meer centraal gelegen punten. Die oplossing is duurder dan hand having van het huidige aantal. Vriaagtekens plaatste de raads commissie ook bij de bezuini gingen, die bij de Drinkwater leiding mogelijk worden ge acht. DWL-directeur drs.K. Kleij- wêgt wil de overcapaciteit van het waterleidingbedrijf Kra- lirigen zien te verkopen in ge bieden waar bestaande water leidingbedrijven dienen te worden uitgebreid. De aanleg van aanvoerleidingen van Rotterdam naar het Westland, Den Haag of de Hoeksehe Wpard is voordeliger dan de bouw van nieuwe bedrijven in di^ gebieden. Het college van B en W heeft derjminister van ruimtelijke or dening op de goedkoop aan te wanden reserve-capaciteit van Rotterdam gewezen en hem uitdrukkelijk gevraagd geen toestemming tot uitbreiding van andere waterleidingbe drijven in Zuid-Holland te ge ven. Schooldiensten gaan bezuinigingen bekijken Rotterdam Op het circuit van Zandvoort wordt zondag 22 mei een rollerskatemarathon gehouden. De Rotterdamse rolschaat- spromotor Hans Veldhuizen heeft een halve d2g het circuit ge huurd. Voor recreatieve rollerskaters is er een halve marathon. Volgende week woensdag wordt in Rotterdam het nieuwe rol- schaatsseizoen geopend door burgemeester Peper. Het rollerska tepark Weena (de voormalige Ton Menkenhal) zal dan vijf da gen per week open zijn van 10 uur *s ochtends lot 1 uur 's nachts. Morgen zal Rotterdam Sport Import, de rolschaatswinke! aan de Goudse Rijweg, verhuizen naar de Witte de Withstraat De ver huizing gebeurt met medewerking van honderden rollerskate- fans. Om 14 uur verzamelt men zich. Het feest ter ge legenheid van het afscheid van Sjaan en Klaas Duister van café Timmer op de Oude Bin nenweg was nog niet afgelopen, toen het bier al op was. Zo groot was de belangstelling van de honderden vaste klanten, dat een groot deel van de gasten in de buitenlucht moes ten vertoeven, om dat er binnen let terlijk geen plaats meer was Het echtpaar werd overstelpt met ge schenken. Gerard Cox, rechts op de fotobood Klaas en Sjaan het spe ciaal voor deze ge legenheid vervaar digde 'Timmers Dagblad' aan waarin een dertig tal Rotterdamse journalisten hun herinneringen aan café Timmer had den beschreven. Tijdens het af scheidsfeest maak te een vliegtuig/s rondjes boven de binnenstad. Rotterdam De gemeente Rotterdam zal voorlopig in geen enkel stadsdeel de snel heidslimiet van vijftig naar dertig kilome ter per uur verlagen. Maar als het wel zo ver is, zullen de Mathenesserlaan, Slot boomstraat en de Asperstraat en omgevin gen als proefgebieden worden aangewe zen, Andere gemeenten in de regio Rijn mond hebben de regeling, die dit mogelijk maakt, nog in studie. Minister Smit (Verkeer en Waterstaat) heeft, op aandringen van de Tweede Ka mer, gemeenten de mogelijkheid gegeven tot een dergelijke snel he ids verlaging. De hiertoe aangepaste wet wordt morgen van kracht. De gemeente Rotterdam stelt de toepas sing van de regeling nog even uit, omdat ze op de zogeheten Europese zoneborden wacht. Volgens de richtlijnen van de mi nister moet de afwijkende snelheid name lijk heel duidelijk worden aangegeven. Bovendien zou een verkeersbord dat het maximum aangeeft slechts voor de lengte van een straat gelden. Dat betekent dat op bijna elke straathoek een verkeersbord moet staan, wat erg veel geld kost. Met de 'zoneborden' wordt het begin van het gebied met de afwijkende snelheid aangegeven. Deze borden komen er met voor eind 1983, begin '84. De bewo ners van de Mathenesserlaan, Slotboom straat en Asperstraat hebben ermee inge stemd dat de snelheidsverlaging in hun straten zal worden beproefd. Volgens een andere richtlijn van het mi nisterie komen woonerven niet in aan merking. Het is daarom niet waarschijn lijk dat Rozenburg van de regeling ge bruik zal maken, aldus een woordvoerder van deze gemeente. Daar zijn veel woon erven en wat aan wegen overblijft, is voor doorgaand verkeer bestemd. Deze ge meente moet echter z'n standpunt nog be palen. In VJaardingen zal dat aanstaande dinsdag gebeuren. Volgens een woordvoerder van Schiedam zijn de richtlijnen van het ministerie zo vaag, dat ze op iedere woonwijk van toe passing zijn. In deze gemeente, en ook in Maassluis, Ridderkerk, en Krimpen en Capelle aan den IJssel, wordt de toepas baarheid nog onderzocht. Berkel en Rodenrijs neemt dc regeling op in het verkeerscirculatieplan, dat binnen kort wordt behandeld. En een woordvoer der van de gemeente Barendrecht meldt: „We denken er nog niets eens over." Rotterdam De VARA- radio zal morgenmiddag Heyplaat aan het woord laten. In de radio-uitzen ding 'De stem des volks' (van 16.30 tot 17 uur) wil men iedereen aan het woord laten die zijn licht over de moeilijkheden bij RDM kan laten schijnen. Daarbij denken de samen stellers niet in de eerste plaats aan vertegenwoor digers van organisaties. De directe uitzending vindt plaats vanuit café Cour- zand. Belangstellenden worden verzocht uiterlijk vier uur aanwezig te zijn. Rotterdam De bewindvoerders van Rijn- Schelde-Verolme hebben gisteren bij het ar beidsbureau het ontslag aangevraagd voor vijf tig werknemers van de RSV-holding. Volgens bewindvoerder mr.F. Meeter is er geen geld om volgende maand de salarissen te betalen. Voor 45 personeelsleden hopen de bewindvoer ders een andere oplossing te vinden. Daarbij wordt gedacht aan ander werk binnen en bui ten RSV-verband. Verder zijn er volgens n.r.Meeter mogelijkheden voor verzelfstanding van enkele onderdelen van de holding, waar onder de afdeling Foreign Operations Brazil. Bij de holding blijven buiten de drie leden van de Raad van Bestuur nog 36 mensen, die de be windvoerders de komende tijd moeten onder steunen bij de ontmantelingen van RSV. In dienst blijven drie stafmedewerkers, vijftien werknemers bij de afdeling financien en admi nistratie, drie bij sociale zaken en drie mede werkers van de afdeling juridische en algemene zaken. Verder blijven er vier secretaresses over en drie telefonistes. Vervolg van voorpagina Rotterdam De werknemers van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij die deze maand worden ontslagen, krijgen geen ontslagbrief in de bus. „We zullen de ontslagen op het bedrijf afwikkelen", aldus hoofd sociale zaken bii de RDM, G.C.Heins Hij "erwacht dat er 'twee zwarte da gen" voor nodig zijn om het ontslag van IbCO personeelsleden te regelen. Dat gebeurt mogelijk volgende weck woensdag of donderdag. En anders donderdag of vrijdag. Heins: „We zullen alle mensen die ge dwongen naar huis moeten, op de werf ontvangen. Daar krijgen ze alle infor matie die ze maar willen. Verder ge ven we iedereen de uitgetikte formu lieren mee die opgestuurd moeten worden naar de betreffende Instanties die met het ontslag te maken hebben." De regeling die het 'mogelijk maakt mensen op een nette manier te ont slaan' is gisteren afgesproken met de mogelijk curator van de RDM, mr.Vel- lekoop en de bedrijfsvereniging. Het gesprek was volgens Heins noodzake lijk, omdat de curator de ontslagen werknemers schriftelijk de wacht kan aanzeggen. „Dat wilden we voorko men. Vandaar deze actie", aldus het hoofd sociale zaken. Wanneer het faillissement van de RDM rond Pasen afkomt, is het vrij wel zeker dat de uitbetalingen van de bedrijfsvereniging eind april binnen komen. „Het zal aanpezen worden, maar het moet lukken", aldus Heins.' Met de bedrijfsvereniging zijn afspra ken gemaakt die er toe moeten leiden, dat de golf ontslagaanvragen binnen de kortst mogelijk tijd administratief wordt verwerkt. Voor de vierhonderd werknemers die overgaan naar de mogelijk op te rich ten reparatiewerf is de bedrijfsvereni ging bereid de salarisverplichting over te nemen. Datzelfde geldt ook voor de overige 81 die mogelijk na zes weken in dienst van de nieuwe reparatie-bv komen. „Maar dat is het maximum. Anders moeten ook deze mensen na zes weken in de WW", aldus Heins. Vervolg van voorpagina Rotterdam De vijf diensten die zich in Rot terdam bezig houden met begeleiding van het onderwijs moeten nu in een projectgroep uit maken welke bezuinigingen volgens hen zelf mogelijk zijn. In mei zal het college dan, mede op basis van die gegevens, een richtbedrag vaststellen en in december zal een definitief besluit worden genomen over de bezuinigin gen. zijn stelling, dat hij in het op stellen van de bezuinigingen geen hand heeft gehad. „Ik zou er anders wel op hebben gewezen", aldus de wethouder. Vel ging het gisteravond toe tijdens de bestuursvergadering van de Schooladviesdienst. Alle bestuursleden weigerden aan de hand van de ambtelijke stukken verder te praten. Zij wezen daarbij onder meer op een blunder van het subcolle ge bezuinigingen: de ambtena ren die de bezuinigingen heb ben opgesteld, hadden niet de bevoegdheid om inhoudelijke bezuinigingsvoorstellen te doen voor de SAD en het PI. De vertegenwoordiger van de katholieke koepel, G.P. Hof man, trok het felst van leer: „Het is ongelooflijk wat hier is gebeurd. Ambtenaren hebben hun bevoegdheden ver over schreden: het bestuur van de SAD is een functionele com missie ex-artikel 61 van de ge meentewet. Dat betekent dat wij onze eigen begroting ma ken. Ambtenaren hebben dan niet aan te geven waar wij kunnen bezuinigen. Dal is vol strekt buiten alle proporties. Hoe durven ambtenaren dit te doen!" Wethouder Hans Simons moest erkennen dat de ambte naren hun boekje te buiten zijn gegaan. „Toen ik de bezui nigingsvoorstellen onder ogen kreeg, heb ik het subcollege daar ook op gewezen." De wethouder voerde de blunder overigens als bewijs op voor Rotterdam Ed Lelie, de Nederlandse verte genwoordiger van Ro deo USA, overweegt een kort geding tegen dierenbeschermingsor- ganisaties die hebben geageerd tegen de rode o's die binnenkort in onder meer Sportpaleis Ahoy' en in de Drecht- stedenhal in Dordrecht "worden gehouden. Hij overlegt daarover van daag met de ïn Duits land wonende Ameri kaan Alan Jacobs, de grote man achter de ro deo in Europa. „Het is laster", zegt Le lie, die de rodeo hier in 1976 tijdens de Military in Boekelo introduceer de. Hij beroept zich daarbij op rapporten van de dierenarts J.M. Thijsse en van twee hoofdagenten van de Haagse bereden politie, die hun bevindingen vorig jaar tijdens een rodeo in de Hofstad, op verzoek van het Haagse gemeentebestuur, op schrift stelden. Die rap porten zijn positief en ontzenuwen de veron derstelling dat de die ren nodeloos, clanwei opzettelijk pijn moeten lijden of letsel oplopen. Dat geldt ook voor het gebruik van de bok- riem, waarop de kritiek zich dikwijls toespitst. De arts vergelijkt het effect daarvan met 'kie telen'. „Ik dacht dat we vorig jaar voor eens en voor altijd de misverstanden over wat er bij onze ro deo's gebeurt, uit de wereld hadden gehol pen", zegt Ed Lelie. „Maar nu beginnen ze wéér...". Politieke keuze Hans Simons beklemtoonde ook gisteren weer dat het nog slechts om een ambtelijke in ventarisatie gaat. „Onzin", vond Hofman. „Er zijn wel degelijk politieke keu zes gemaakt. De verschillen door Richard Stomp tussen de sectoren maken dui delijk dat er juist wei een poli tieke afweging is geweest- De SAD moet liefst 56 procent in-j leveren tegen bijvoorbeeld de* secretarie op een begroting, van 150 miljoen vrijwel niets." j Bij het PI bleef alleen direc-1 teur dr.G.de Lange vragen om j barde uitspraken van het be-.T stuur, dat op het pedologisch' instituut niet of nauwelijks meer kan worden bezuinigd.*- „Er hóeft helemaal niet op het PI te worden gesnoeid. Die noodzaak waar men het tel-' kens over heeft, bestaat niet. In deze ombuigingsoperatie r zijn er nota bene diensten die; met efficiency-maatregelen kunnen volstaan." De bestuursleden spraken ech ter niet het onaanvaardbaar uit over een aantasting van het PI, ondanks dat pleidooi van De Lange, die zelf zegt maximaal 8QQ.ÖOO gulden te kunnen bezuinigingen. Rotterdam Voor de drie vliegscholen op de Luchtha ven Rotterdam dreigen moei lijkheden nu minister Smit van Verkeer en Waterstaat be perkende maatregelen heeft aangekondigd tegen geluidso verlast op Zestienhoven. Van af komende zomer mag geen gebruik meer worden gemaakt van de grasbaan. De betonbaan mag wel wor den gebruikt, maar door maxi maal twee lestoestellen. De Aero Club Rotterdam vliegt al vanaf de betonbaan, de twee andere clubs, de Stichting Vliegschool Rotterdam en de Vliegclub Rotterdam, maken vooral gebruik van de gras baan. De maatregel van de minister (fel voorstandster van Zestien- hoven) hing al enige tijd in de lucht, maar is toch vrij plotse ling en zonder verder overleg' met de betrokkenen afgeko men. De kans is nu groot dat door inkrimping van de moge lijkheden een aantal instruc teurs op straat komt te staan. Rotterdam Uit een dames- modewinkel aan de Burge meester Baumannlaan is de gehele kledingvoorraad gesto len. Men kwam de winkel via een bovenlift aan de achterzij de binnen. De schade wordt geschat op een bedrag tussen de 50.000 en 80.000 gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4