Onrust over gedwongen afvloeiing 60- plussers Torenflat naast het stadhuis Leerlingen filmen vooroordelen W erkgelegenheids- projecten voor jongeren van start VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT É?m ffiife2a»Èfckaat Raad van State schorst bevel van Rijnmond: ''Grote Klusbegint 'We waren verbijsterd' Rij Wilton -Fij en oord: Mogelijkheden voor twintig tot veertig etages OR en bond afwezig bij W iltonvr ouwen -'V.Vr<tm3- v-, ^v-5 VRIJDAG 1 APRIL 1983 T ankercleanmg mag benzeenboot schoonmaken Drie van de mensen achter de Grote Klus: Frank Maarle- veld, Ruud Bakker en Willem Oranje. Vlaardingen Na andere grote steden krijgt nu ook Vlaardingen zijn werkgelegenheidsprojecten voor jeug dige werklozen. Maanden van voorbereiding zijn vooraf gegaan aan het project, dat de initiatiefnemers willen onderbrengen bij een administratief bureau de Grote Klus, dat ook nog moet worden opgericht. Het eerste project is een tim merwerkplaats, waar per jaar zeven mensen full-time kun nen. werken, met behoud van uitkering. De subsidieaan vraag valt binnenkort bij een stadhuisambtenaar op het bu reau. De initiatiefnemers, die samen met het stedelijk instituut sa menlevingsopbouw (SISO) de plannen hebben gemaakt, den ken verder nog aan projecten Vlaardingen Het CDA is niet bepaald gelukkig over de houding van het PvdA, de col lege-partner. dat nogal ver deeld reageerde op de nota 'Taak en functie van de club- en buurthuizen'. Vier socialis ten stemden gisteravond tij dens de gemeenteraadsverga dering van Vlaardingen tegen én daarom werden de richtlij- nen maar net geaccepteerd. „We waren verbijsterd door wat Ten Have zei", geeft CDA-fractievoorzitter Jo Schriel toe. „Hij heeft de hele nota omver gehaald." Leo ten Have is één van de vier PvdA- *ers, die de taakstelling voor .club- en buurthuizen afwees. -„We wisten dat ze moeite had den met de nota, maar we zijn tot het laatste moment onkun dig gebleven van dergelijke fundamentele kritiek. Dat komt hard aan. Een pijnlijke ervaring", aldus Schriel. De direct betrokken wethou der Cees Bot is ook slecht te -spreken over het optreden van het viertal, „Er wordt altijd over CDA-dissidenten gespro ken, maar dit zijn PvdA-dissi- denten", merkt hij op. De ge dachte, dat zijn nota slechts dankzij de afwezigheid van twee prominente VVD'ers - Mariëtte Hoogendijk en Jan Bul va door de raad kon worden gedrukt, is door het CDA maar matig ontvangen. Hoe de christen-democraten zich tegen hun coalitie-genoot moeten opstellen, zal in het eerst volgende fractieberaad y^orden besproken. Jo Schriel: „Daar wil ik nu niet op voor uit lopen." als een punkwinkeltje, een restaurant met ecologisch voedsel en een videoproject. Ervaren coördinators, vak scholen en het bureau de Gro te Klus moeten er zorg voor dragen dat de jongeren na een jaar langer mogen ze niet aan het project deelnemen— weerbaar en met meer scho ling de arbeidsmarkt opgaan, „Met de timmerwerkplaats mikken we op renovatie op kleine schaal en op onderhoud van gebouwen van gesubsi dieerde instellingen; wat dat betreft hebben we in Vlaar-( dingen een prachtig werkter rein, want daar heeft de ge meente anders toch geen geld voor", zegt Willem Oranje. Prioriteit In de meerjarenbegroting die gisteren werd gepresenteerd is een werkgelegenheidsproject een van de zeldzame nieuwe prioriteiten. De initiatiefne mers verwachten van de ge meente dat ze in de beginpe riode de exploitatiekosten voor haar rekening neemt. Die worden geraamd op elfduizend gulden. Geld voor gereed schappen willen ze verkrijgen via het Koningin Juliana- fonds. Het is de bedoeling dat van het geld dat met de timmer werkplaats verdiend wordt een volgend project kan wor den gestart. „We willen niet elke keer bij de overheid aan kloppen voor weer een klauw geld. De projecten moeten op een gegeven, moment zichzelf in stand houden", aldus Oran je. Maar in het begin moet de ge meente wel over de brug ko men. De initiatiefnemers ver wachten dat dat ook gebeurt. Frank Maarleveld: „Het colle ge heeft zijn prioriteit nu bin nen de begroting waarge maakt." De deelnemers aan het project krijgen bij de Grote Klus niet alleen werkervaring, ze leren ook andere dingen, bijvoor beeld sollicitatiebrieven schrij ven. Maar de mensen achter het project willen de deelne mers bewust niet de eigen ver antwoordelijkheid uit handen nemen. Oranje: „Dan help je ze nog niet. 2e mogen best een paar keer op hun bek vallen." Schiedam Tankerelea ning mag de tanks van het binnenvaartschip Primair 2 schoonmaken bij noordoosten wind. Dat heeft de voorzitter van de afdeling: geschil len van bestuur van de Eaad van State gister middag bepaald, nadat het tankschoonmaakbe- drijf het bevel van Rijn mond de boot niet te be handelen in Den Haag heeft aangevochten. Rijnmond verbood het be drijf in Schiedam-Zuid eer der deze week verder te gaan met het schoonmaken van de Primair-2, omdat er teveel benzeen bij vrijkomt. In een vergunning voor Tan- kercleaning staat vermeld dat alleen schapen mogen worden behandeld, waarvan het benzeengehalte in de laatste lading minder dan tien procent bedroeg. Bij de Primair-2 gaat het om een gehalte van circa veertig procent benzeen. Tankereleaning voerde bij de behandeling van het beroep echter aan dat de vergunning is geschorst door de raad van state en dat het bedrijf er zich daarom niet aan hoeft te hou den. Tegen de door de provin cie verleende vergunningen is Tankereleaning zelf in beroep gegaan omdat het de voor waarden te streng vindt. De bewonersvereniging Sebie- dam-Zuïd pleit er in haar be zwaarschrift juist voor om het bedrijf meer aan banden te leggen. Zo dringt de vereni ging er op aan dat Tankerelea ning wordt verplicht een dampvernietigingsinstallatie te gebruiken, waardoor de uit stoot van giftige gassen aan merkelijk wordt beperkt. De afhandeling van die be roepszaken voor de Raad van State kan nog lang duren. Tot dan opereert het bedrijf eigen lijk zonder vergunningen en kan het dus ook moeilijk wor den aangepakt. Heieen Povel van de bewo nersvereniging Schiedam-Zuid noemt de uitspraak van de raad van state wonderlijk. „Bij noordoosten wind zijn net niet de bewoners van onze wijk, die benzeendampen inademen, maar de mensen in Pernis en Hoogvliet, zij het in mindere mate." Ze vreest dat het nauw- lijks controleerbaar is onder welke omstandigheden Tan kereleaning de Primair-2 gaat schoonmaken. Bovendien wijst ze er op dat Tankereleaning in de toekomst gebruik zou kun nen maken van de uitspraak van de raad van state. „Straks gaan ze die noordoosten wind nog gebruiken om boten met hele gemene stoffen te kunnen schoonmaken," aldus Heieen Povel. Ze vindt het positief dat Rijn mond Tankereleaning goed in de gaten houdt. Zo dient het bedrijf sinds kort iedere boot bij de meldkamer te melden en zijn milieudeskundigen van Rijnmond regelmatig op het bedrijf om een meetprogram ma uit te voeren. Heieen Povel verwacht dat wanneer Rijnmond nog een keer gebruik maakt van de mogelijkheid om werkzaamhe den bij Tankereleaning te la ten stoppen en de raad van state weer wordt ingeschakeld dat het toetsingscollege in Den Haag de beroepszaak tegen de verleende vergunningen wel zal aanpakken, „Als de raad van state een uitspraak doet over die vergunningen, weten we tenminste waar we aan toe zijn. Wij in Schiedam-Zuid krijgen die troep telkens in onze achtertuintjes," aldus de woordvoerster van de bewo nersvereniging. Vlaardingen Meer dan 350 leerlingen van acht lagere scholen uit Vlaardingen hebben deelgenomen aan het speelfilmproject, onder leiding van de consulent kunstzinnige vorming van de gemeente Vlaardingen, Rob de Vries. Door zelf te filmen en affiches te maken krij gen de leerlingen inzicht in het medium film en leren hoe een film wordt gemaakt. Alle deelnemende klassen hebben een 8 tot 15 minuten durend filmpje gemaakt over het the ma vooroordelen. Daarnaast kregen de leerlin gen de gelegenheid vragen te stellen aan regis seur Karet van der Meulen. Hij maakte de jeugdserie 'De Zevensprong'. Er wordt overwo gen na de paasvakantie de filmpjes op een 'fes tival' te vertonen. Volgend jaar wordt het project opnieuw uitge voerd. Rob de Vries: „De kinderen zien bijzon der veel films op televisie, maar weten vaak niet hoe een rolprent in elkaar zit. Het onder wijs sluit hier in het geheel niet bij aan. Het is daarom een uiterst nuttige zaak." Begeleid door consulent kunstzinnige vorming Rob de Vries gaan de vijfde- en zesdeklas- sers zelf aan de slag. Een impressie van de torenflat op het Westnieuwland. Vlaardingen Wethouder Bas Goudrïaan (stadsontwik keling) heeft de plannen gepresenteerd om op het West nieuwland, vlak naast het stadhuis, een hoge torenflat te bouwen. Een Amerikaanse projectontwikkelaar heeft volgens de wethouder interesse in het project. Het ge bouw komt op de plaats waar een van de vier parkeerga rages voor de binnenstad staat geprojecteerd. Goudriaan noemt de plannen veelbelovend. Schiedam Onder oudere werknemers bij -Wilton wordt de onrust over ge dwongen ontslagen voor alle zestigplussers steeds groter. Bij gesprekken tus sen directie en vakbonden over de circa driehonderd ontslagen die volgens de bewindvoerders bij de werf moeten vallen is die mogelijkheid besproken. Een oordeel over de voorstel len hebben de bonden nog niet gegeven, omdat zij over ie weinig informatie beschikken. Om die reden zijn de onder handelingen voorlopig opge schort. Geruchten als zouden al na men zijn ingevuld van mensen die zullen worden ontslagen, worden bij de werf tegen ge sproken. Er is alleen nog maar over aantallen gesproken. „Maar er dreigt nu een situatie te ontstaan dat werknemers zich krachtdadiger tegen el kaar gaan afzetten", aldus Jaap Eijkenboom, voorzitter van de bedrijfsledengroep van de FNV en tevens secretaris van de ondernemingsraad. „De laatste maanden merk je het al tussen Nederlanders en buitenlanders en nu krijg je het ook nog tussen oudere en jongere werknemers. Het kan toch niet zo worden dat ieder een tegen iedereen gaat schop pen." Eijkenboom verzekert dat ou dere werknemers zich zullen blijven verzetten tegen een ge dwongen afvloeiing voor zes tigplussers. „Als het op vrijwil lige basis gaat, akkoord. Daar hebben we dit jaar onder an dere de prijscompensatie voor ingeleverd. Maar niet ver plicht. De ouderen hebben zich jaren voor Wilton ingezet en dan zouden ze nu als dank kunnen opsodemieteren. Dat kun je niet van ze verwach ten." Eijkenboom wijst er op dat de leerlingen van de bedrijfs- school niet de dupe mogen worden. „Maar het kan in geen geval zo zijn dat ouderen plaats moeten maken voor jon geren. Natuurlijk hebben we verplichtingen tegenover gedi plomeerde leerlingen van de bedrijfsschool. Daarom vinden wij dat gediplomeerde leerlin gen boven de sterkte moeten worden aangenomen. Daar zullen de vakbonden goed op moeten letten bij de onderhan delingen met de directie." In het miljoenenproject zijn een parkeergarage van twee verdiepingen, winkel- en kan toorruimtes en appartementen gepland. Het zou de tweede to renflat van zo'n enorme hoog te in Vlaardingen worden. Aan de Westhavenkade is de bouw van de aanvankelijk omstreden twintig verdiepin gen hoge bejaardenflat in volle gang. Het bouwwerk vertoont grote gelijkenis met de vanwege de aanblik 'ponskaart' genoemde flat, die in Rotterdam aan het Weena zal worden gebouwd. Omdat over de hoogte van het gebouw naar alle waarschijn lijkheid kritiek zal losbarsten, heeft de architect gekozen voor een opzet, waarbij zonder problemen verdiepingen kun nen worden geschrapt. Vol gens wethouder Goudriaan kan gekozen worden tussen de twintig en de veertig verdie pingen. „De mogelijkheid be staat zelfs, wanneer een twin tig etages tellende flat is vol tooid, om er later verdiepingen op te bouwen." In een flat van veertig verdie pingen zijn circa 125 woning wetwoningen en 55 luxe ap partementen in de vrije sector gepland. Het gaat om zowel huur- als koopflats. Wethou der Goudriaan acht de toren flat een goede kans om de ko mende jaren een flink aantal woningen in de binnenstad te kunnen verwezenlijken. „We hebben pas gekozen om dit jaar in Holy te gaan bouwen. Met zo'n project maak je bij het ministerie een goede kans om een flink aantal woning wetwoningen toegewezen te krijgen. Het is snel en vrij goedkoop te bouwen." Opbouwwerker Leo van Ger- ven, die de 'oewonersgroepen adviseert die zich in de bin nenstad bezig houden met de stadsvernieuwing, kwalificeert de plannen als belachelijk. „Goudriaan kon natuurlijk niemand vinden, die daar een parkeergarage met een paar verdiepingen erop wilde bou-- wen. Die man moet niet zoveel op eigen houtje regelen. Met de bewonersgroepen is afge sproken dat nieuwbouw in het centrum niet boven de vier verdiepingen met daarop een kap mag komen. Ook dient het aangepast te worden aan de omgeving. Het stadhuis misstaat al in de binnenstad en nu zou daar een gebouw van veertig verdiepingen moeten komen. Dat slaat toch nergens op." Goudriaan:„In Amerikaanse steden zie je niet anders. Daar heb je hele rijen wolkenkrab bers met daartussen oude ge bouwen. Als je daar tussen loopt is het leuke dat een oud kerkje wel opvalt, maar die to renflats niet." Goudriaan heeft de eerste con tacten met de projectontwik kelaar gelegd tijdens een werkbezoek, enkele jaren ge leden aan de Verenigde Sta ten. Op een stedebouwkundig congres kwam hij de Amerika nen weer tegen en hij liep steeds warmer voor de Ameri kaanse ideeën. Schiedam De actievergade- ring van de Wiltonvrouwen gisteravond in zaal Beatrix was de avond van. de grote af wezigen. Slechts vijftig men sen vulden de zaal. Maar vak bond en ondernemingsraad, van wie het vrouwencomité duidelijkheid wilde hebben over een alternatief reddings plan voor de werf, lieten zich niet zien. „Dit is heel droevig", vond Jannie van der Ree, een van de vrouwen van het actiecomi té. Het enige lichtpuntje was dat de PvdA, aanvankelijk ook niet van plan om te ko men, zich wel liet vertegen woordigen op de vergadering. Die partij heeft in het verle den laten blijken niet veel te zien in de actie van de Wilton vrouwen. PvdA-lid Jo Ouwens zegde nu echter toe dat zij zou proberen om een gesprek tussen Wilton- vrouwen en het bestuur van haar partij te regelen. „Maar verder was het teleurstellend", meende Jannie van der Ree. Het vrouwencomité is nu leeg, zei ze. „We moeten eerst in het paasweekeinde maar eens wat uitrusten. Daarna zien we wel verder." Maar dat de vrouwen van de werknemers het er niet bij laten zitten wist zij wel te voorspellen. „We gaan door." eh

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1