WATERWEG Milieucontroleur deelt gele en rode kaarten uit SPORT 15 Talentenjacht in binnenstad van Maassluis Beveiliging atleten krij gt prioriteit ACHTERGROND Windmolen voorziet in deel energie bouwbedrijf Oud-voorzitters luisteren jubileum op Vorig jaar264klachten over milieu in Schiedam En de andere helft is voor de gemeenteraad... Defecte koplampen nekken automobilist Nieuwbouw Van der Waal bijna gereed Kinderen hebben energie genoeg... Fietsers worden geweerd Lustrum Martinit SPORTAGENDA Könemann maakt rentree bij SVV Oefenreeks Olympus Schiedam Scbiedan Er zijn het afgelopen jaar 264 klachten over miieuzaken behandeld door de Openbare Nuts bedrijven Schiedam (ONS). In de meeste gevallen ging hd over straatvervuiling, het aanbieden van grof vul op dagen dat dat niet wordt opgehaald en illegale afvalstortingen. Verder zijn er klachten geweest over overlast door bedrijvm, autowrakken op straat, huisvuil dat te vroeg cf te laat buiten is gezet, burengerucht, olïeve- rontrehiging. honden- en duivenpoep. watervervui ling enongedierte. Dat blijkt uit hel jaarverslag over het voige jaar, waarin de werkzaamheden van mi- lieucortroleur Theo Vermeer staan opgesomd, Vermeir, de eerste en enige milieu-controleur van de gemeente Schiedam, heeft het vorige jaar opspo ringsbevoegdheid gekregen. Daardoor is hij in staat om in amenwerkmg met de politie een proces-ver baal opte maken tegen overtreders en de zaak onder de aanlacht van de officier van justitie te brengen. Het afgelopen jaar heeft Vermeer tweemaal een pro ces-verbaal opgemaakt, maar of dat tot gerechterJijke vervolging heeft geleid is niet bekend bij de ONS. Rode kaart Dat er twee processen-verbaal zijn opgemaakt, wil niet zeggen dat er slechts twee daders zijn opge spoord. Vermeer vertelt dal het hem niet is te doen om de mensen op de bon te slingeren, maar dat hij het veel belangrijker vindt om de mensen ervan te overtuigen dat ze op het verkeerde spoor zitten als ze achteloos met het milieu omspringen. Om dat te be reiken deelt hij gele en rode kaarten uit aan overtre ders en drukt de mensen dan tevens op het hart dat als ze zo doorgaan het een puinhoop wordt in de stad. Theo Vermeer, die bijna dagelijks in zijn Opel Ka- dett achter de voorruit een sticker mei daarop 'Milieucontrole' door Schiedam rijdt heeft het af gelopen jaar 1813 gele kaarten en aan mensen die het dan nog met hebben geleerd 135 rode kaarten uitge reikt. Om bijvoorbeeld mensen op te sporen die hun huisvuil buitenzetten op de avond voordat het de volgende dag wordt opgehaald, scheurt Vermeer de grijze plastic zakken open om te kijken of daar aan wijzingen inzitten, waardoor hij achter de naam van de overtreders kan komen. „Op die manier heb ik vaak de daders kunnen opsporen," aldus Vermeer. „Ik vertel ze dan dat hun handelswijze ratten en on gedierte aantrekt. Ze krijgen een gele kaart van me en meestal leren ze daar wel van." Een ander belangrijk aandachtspunt van de mïlieu- controlcur is het gescheiden inzamelen van afval. Zo zamelt de ONS afgewerkte olie, chemicaliën voor fo to's en film en autobanden in en zorgt er vervolgens voor dat het bij bedrijven terecht komt die het op nieuw gebruiken. Ook wordt in Oost en Zuid als proef eenmaal per maand door de ONS oud papier opgehaald. Het PvdA-raadslid Henny Goedkiegt zei het deze week in infoimele zin zeer treffend. Het is ligenlijk nog maar een gewemingsproces geweest, wat er de afgelopen maanden op het gebied van de bezuini gingen is gebeurd in Viaardin- gen. Vii dat gewenningsproces kon iet gemeentebestuur, maar ok de bevolking wen nen aai de gedachte dat er heel wit moet gebeuren om de financbn weer gezond te krij gen. Hie wrang die constate ring oot is, en hoe beroerd die term 'jewenningsproces' ook in de eren moet klinken van al die anbtenaren, instellingen en bugers die de afgelopen paar jair met toch al forse be- zuinigiigen zijn geconfron teerd: het is juist dat de snoei- operatie van de afgelopen ja ren niei meer dan een gewen ningsproces zijn geweest. Pas nu, bij ce presentatie van cie meeijareibegroting over de komende jaren, wordt in de volle onvang duidelijk hoe groot de financiële problemen zijn waa- de stad voorlopig mee te feven heeft. Het gaat om tektrten die gigantisch zijn, en die het niet meer mo gelijk rraken de pijn dusdanig te verdden, dat 20 min moge lijk meisen er last van heb ben. Er mott dus nu echt in het vlees jesneden worden, om een aidere beeldspraak maar ru die van burgemeester Fred vin Lier te gebruiken. Geen mkeie Vlaardïnger zal er aan jntkomen, op de een of anderemanter hetzij direct, door di verhoging van allerlei tarievei, hetzij indirect, door het meten missen van voor zien ingn die de laatste jaren als een gewoonterecht zijn er varen flink bij te dragen aan dedreigende tekorten. Het coiege van Ben W heeft gisterei een voorzet gegeven, die er tiet om liegt, en die on- gemeer felle reacties teweeg zal breigen. Keaeties, waarbij de protsten zoals die tot nu hebben geklonken niet meer dan wa gemor op de achter grond :ullen lijken. Arbeids- plaatser bij de gemeente weg. het mes in het zo nood2akelij- ke onderhoud aan straten, we gen, plantsoenen en havens, ontslagei bij de club- en buurthuizen, waar het aantal arbeidsfiaatsen zelfs moet worden teruggebracht tot maximal! één per instelling, in plaati van de twee en een half waar men op dit moment .gemidddd nog over beschikt, en ah pleister op de wonde ivoor de buurthuizen ophef fing van' het Vlaardings Cen trum voir Welzijnsplanning, wam dasr komt de bezuini ging die iet VCW moet leve ren .wel op neer. En dat is nog maar een kleine greep uit de voorgestelde maatregelen. En toch is daarmee het einde nog lang niet in zicht. In wer kelijkheid beslaan de voorstel len yan het college nog niet eens van de helft van het be drag, dat vóór eind november 'gevonden' moet worden. De andere helft is voor de ge meenteraad. Op die raad wordt daarmee een enorme verantwoordelijkheid gelegd. door Paul Houkes Op zich is dat niet zo'n slechte zaak. Per slot van rekening draagt de gemeenteraad ten alle tijde de eindverantwoor ding voor het beleid, dat in de gemeente wordt gevoerd. Laat die raad daar dan nu ook maar eens flink mede gestalte aan geven, zo heeft het college blijkbaar geredeneerd. Natuurlijk waren burgemees ter en wethouders best in staat geweest, zelf met voorstellen te komen die het totaal te be zuinigen bedrag zouden om vatten. Voorstellen, die in dat geval niet 2ouden zijn gestopt met het beperken van het aan tal Uö**oepskraehten bij de buurthuizen tot één per instel ling: het zou kunnen neerko men op het sluiten van een of meerdere van die instellingen. Dat mag de raad nu gaan doen en het zou ons niet eens verbazen als dat aan het eind van het jaar inderdaad zou gaan gebeuren. Doorredenerend is de proce dure die nu gevolgd wordt óók een onderdeel van de gewen- ningsoperatie. Eerst bezuinigt het college de helft van het bedrag, en pas wanneer alle betrokkenen na de eerste emo ties een beetje op adem zijn ge komen mag de gemeenteraad het werk afmaken. Het wordt een hete zomer in Vlaardingen, en een nóg heter najaar. Schiedan En 43-jarige auto mobilist uit Hellevoetsluis werd eergisteravond door de Schiedanse politie aangehou den, omdat zijn koplampen het niet dedïn. De politie vermoedde dat de man gedronken had en onder wierp hem aan de blaastest en de bloacproef. De Hellevoeter bleek iiderdaad teveel alcohol in zijn bloed te hebben. Het defect aan de koplampen bleek veroorzaakt door een aanrijd ng waarbij hij vervol gens wïs doorgereden. Vlaardingen Ook Vlaardingen heeft einde lijk een echte windmolen. Naast het bedrijfs- complex van het bouwbedrijf Van der Waal BV, dat momenteel in aanbouw is aan de Schie- damsedijk achter de Cincinnati, is een 24 meter hoge Polenko-windmolen verrezen, die bij gun stige windomstandigheden zo'n 15 kilowatt per uur moet leveren. De totale opbrengst van de moJen wordt geschat op 40.000 kilowatt per jaar. Met deze windmolen, die een rotor heeft van 9,75 meter doorsnede, kan het bedrijf voor een derde deel in zijn eigen energie voorzien. Wordt er op een gegeven moment meer energie opgewekt dan nodig is» dan wordt dit aan het openbare stroomnet geleverd. Overigens is de bouwvergunning voor deze windmolen nog niet officieel verleend, maar chef De Korte van de betreffende afdeling op het stadhuis verwacht niet, dat dit problemen zal opleveren. De welstandscommissie en bouw- en woningtoezicht hebben hun goedkeu ring aan de windmolen gehecht. Het Vlaardingse college van B en W is tot nu toe altijd erg terughoudend met het toestaan van windmolens in de stad geweest, onder an dere omdat die dingen nogal wat geluidsover last zouden veroorzaken. In het geval van Van der Waal speelt dat argument echter nauwe lijks. omdat er vrijwel geen woningen in de di recte omgeving staan. De realisering van het nieuwe kantoorgebouw met de bijbehorende bedrijfsloodsen voor het Vlaardingse bouwbedrijf, waarmee in maart vorig jaar de eerste paal is geslagen, verloopt voorspoedig. De ruwbouw is inmiddels gereed; de eigen bouwvakkers van het bedrijf zijn in middels met de afwerking begonnen. De bedoeling is, dat eind april de verhuizing van het bouwbedrijf vanuit het industriegebied De Vergulde Hand naar de nieuwbouw begint. De laatste loodsen die bij het nieuwe complex verrijzen zijn een maand later klaar, waarmee het gehele bouwproject is afgerond. De officiële opening van het complex vindt overigens pas later in het jaar plaats. Dit gebeu ren is gepland voor na de bouwvak vakantie. Een exacte datum daarvoor is nog niet vastge steld. Deze week vond er in Nieuwlant een zoge naamde energie-tentoonstelling plaats. Een drukte van belang, want er waren uitnemen de apparaten te zien ên te gebruiken. Welk kind zou er geen energie-arm driewielertje willen hebben, waarop je niet eens zelf hoeft te trappen? Met zonne-panelen rijdt het kar retje vanzelf. Hoewel? Als kind in Nederland zal je waarschijnlijk toch zelf energie moeten produceren, omdat 'regen-energie' nog niet is uitgevonden. Gelukkig hebben kinderen meestal energie genoeg. Het Vlaardingse buurthuis De Haven houdt van 5 tot en met 8 april paasvakantiespelen voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar. Het thema 'voor jaar' staat tijdens die dagen centraal. De spelen beginnen steeds om 14 uur. In dezelfde periode is ook de vakantiebij- belclub actief. Zij org^mseert haar programma van kwart voor tien tot twaalf uur. Alle kinderen tussen de vier en twaalf jaar 2ijn welkom. De Schiedamse Invaliden Sportvereniging De Ooievaars houdt woensdag 6 april een bingo-avond in de grote zaal van de Christelijke Sociale Be langen aan de Lange Haven in Schiedam. Aanvang 20 uur. Ingena Vellekoop houdt woensdag 6 april een lezing over de voorbereidende werk zaamheden, die zij heeft ver richt voordat de archeologi sche werkgemeenschap Heli- mum op het terrein van De Schans en de voormalige kapel in Maassluis kan gaan graven. De lezing wordt gehouden in het Hollandia-gebouw aan de Oosthaven kade en begint om 20 uur. Maasslus In de binnenstad van Maassluis wordt zaterdag 4 juni <en talantenjacht gehou den voir groepen en personen, die bij' hun opgetreden geen gebruit maken van elektri sche apparatuur. Het evenement wordt georga- 'niseerddoor de winkeliersver eniging' van Maassluis en de plaatselijke afdeling van Youth for Christ. Het vindt in de open lucht plaats. Op ver schillende plaatsen kunnen de deelnemers hun talent ten toon spreiden. De deelnemers krijgen daarvoor de gelegen heid op diverse podia in de binnenstad. De prestaties van de deelne mers worden zowel door een driekoppige jury als door pas santen van een waardering voorzien. De passanten wordt gevraagd een jureringsformu lier in te vullen. De jury be staat uit Wim de Jong (lande lijk organisator van talenten jachten) en Ton Reedijk (orga nisator talentenjacht Maas sluis). Met een derde jurylid wordt nog onderhandeld. Er moeten minimaal vijf deelne mers zijn. Het maximum aan- •tal deelnemers bedraagt tien. De jury let bij de beoordeling op het contact van de optre denden met het publiek, de kwaliteit van hetgeen ge bracht wordt en de opbouw en verscheidenheid van het re- pertoir. De uttslag wordt 's middags om vier uur bekend gemaakt in het onderkomen van Youth for Christ aan de Noordvliet. De winnaar krijgt een wisselbokaal. Alle andere deelnemers een cadeaubon. De inschrijving voor het evene ment sluit zaterdag 14 mei. Rotterdams Nieuwsblad vrijdag RW I apnl 1983 Schiedam Het 75-jang ju bileum van Schiedam zal worden opgeluisterd met een wedstrijd tussen oud-be stuursleden van Schiedam en een team van oud-voor zitters van de Schiedamse voetbalverenigingen. Tijdens de receptie van Schiedamse scheidsr echtersverenigi n g werd de idee geboren. Ruud Kooymans (WK) en Aad van der Horst (Martmit) werkten het plan verder uit en op 6 mei om 18.30 uur zal de unieke gebeurtenis plaats hebben Nuco var Huet (Schiedam) toont zich zeer ingenomen met het initiatief: „Het is een unieke gebeurtenis. Het belooft een zeer luisterrijk gebeuren te worden." De wedstrijd staat onder lei ding van de bekende Schie damse oud-scheidsrechter Henk van der Veer. die as sistentie krijgt van Memdert van Veen en Rinus Vis. De selectie van oud-voorzit ters ziet er als volgt uit: Jaap Gijzen (SFC), Ton Verwey (Schiedam). Ruud Kooy mans (WK), Aad van der Horst (Martinit), Fred War ning (FCN '66), Nico Mout (GSS), Hans Klemekoort (Excelsior '20), Jan van Gee- nen (Schiedamse Boys), Leo Wiegman (Ursus), Wim Groenhorst (Demos), Willem van der Sloot (hermes DVS). Henk Bras (SVDPW). Jan 't Hoen (PPSC), Rien Klink (HBSS), Gé Krommenhoek (DHS), Jan Swep jr. (GTB), Ger Krabbendam (DRZ), Wim Klein (Olympus Schie dam) en Leen Schotting (SSV). Net als in andere jaren voert de Westland Marathon'83, met als start Maassluis, de deelnemers weer langs de kassen van de Glazen Stad. Naaldwijk In een volledig bezette zaal van Marathon'83 moeten zorgen. Namens de or- gebouw De Kandelaar in Naaldwijk zijn ganisatoren liet Peter Kortekaas weten, dat woensdagavond de laatste orders uitgedeeld voor het oog van de camera's van Studio aan de 250 medewerkers, die morgen voor Sport geen enkele misstap mag worden be- een vlekkeloze organisatie van de Westland gaan. Hoog op het lijstje van Pe ter Kortekaas, die verant woordelijk was voor het om vangrijke draaiboek, stond de beveiliging van de atle ten op het parcours. Wan neer alles volgens plan ver loopt, zullen de chaotische tonelen met de talloze fiet sers op de route vanaf mor gen tot het verleden beho ren. Kortekaas: „Er zijn afspraken gemaakt met de diverse poli- Schiedam Ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan, heeft Martinit de nodige activiteiten uitgeschreven Op 16 mei. de officiële oprichtingsdatum, wordt op Thurlede de eind strijd van hot Schiedamse kampioenschap voor A-junio ren afgewerkt. Alle Schiedam se verenigingen, die over een A-elftal beschikken, hebben hiervoor ingeschreven Op 23 april speelt het eerste elftal van Martinit een bene fietwedstrijd tegen Oud-SVV. De opbrengst is bestemd voor de stichting Lentefeest, die werkzaam is voor de Schie damse invaliden. Een lager elftal speelt een voor wedstrijd tegen een team van in Neder land werkende Engelsen. Op Hemelvaartsdag organi seert Martmit het zogenaamde vnendentoernooi voor lagere elftallen, met deelneming van WK, De Musschen, Aetivitas. RET en Martmit zelf. Op 14 mei volgt hel tien-zie ken hui - zentoernooi en op 11 juni een zeskamp tussen ziekenhuizen. Het jubileum wordt op 12 juni besloten met het generatie- toernooi, waarbij alle leden tussen 6 en 60 jaar. mannen en vrouwen, jongens en meisjes, door en tegen elkaar zullen spelen. Zaterdag 2 april: KNVB-voetbal: 14 30 uur PPSC-Heerjansdam. 14 30 uur Spirit-Zwaluwen, 14 30 uur *s- Gravervandse SV-Excetsior M. 14 30 uur Bolnes-TSB, 14 30 uur VVOR- DVO *32. 14.30 uur ZBVH-Sateltiel, 14,30 uur DSS '26-Hermandad, 14 30 uur Haatten-HVO, 14 30 uur DBGC- VFC. 14 30 uur St. LotJewijk-RKWlK, 14.30 uur Duno-Hoekse Boys, RVB- voetbal:i4 30 uur Rockanje-GSS, 14.00 uur Cion-Berkel. 14 00 uur VVK-VDL; Tafeltennia: 18.00 uur De Korenboura-Seine Meubelen, 14 00 Van Gispen-NOAD; Maandag 4 april: KNVB-voetbal: 14.30 uur Heracies'74-SW, 18.00 uur SSS-PPSC, 18 00 uur De Zwerver-Bx- cetsior M, 14.00 uur DVO '32-HBSS. 14.30 uur VFC-DBGC- tiekorpsen om streng op te kunnen treden, maar het blijft natuurlijk openbare weg, die vrij toegankelijk is. Op belang rijke punten in het traject staan mensen om de fietsende belangstellenden een andere kant op te sturen". Behalve de Wethouder Smit sporthal m de Steendijkpolder zijn in Maassluis-West nog twee gymnastiekzalen afge huurd om de enorme toeloop van deelnemers te verwerken. De bijna 400 wedsmjdlopers op de hele marathonafstand krijgen gezelschap van naar schatting 150 recreanten, ter wijl Kortekaas rekening houdt met een recordaantal deelne mers op de halve marathon. „Als we net zoals vorig jaar vier keer zoveel na-inschrij vingen hebben, dan verwacht ik zeker 800 deelnemers. Daarom willen we ook geen kortere prestatie lopen opne men in het programma. Dat betekent dat we nog meer mensen nodig hebben en dat wordt moeilijk. Kijk maar naar bijvoorbeeld de Oranjes luis, waar met die reconstruc tie van dit jaar al twaalf men sen moeten staan". Bij de finish in Maassluis staan twintig medewerkers om alles in goede banen te leiden en de zeven verzorgingsposten on derweg elke vijf kilometer slokken ieder ook nog ruim tien man aan medewerkers op Totaal 4000 flesjes sportdrank, 5000 bekertjes water alsmede talloze dozen vol sinaasappels, bananen en suikerklontjes moeten zaterdagmiddag wor den geconsumeerd op het par cours. Het belang van een ade quate verzorging onderweg werd nog eens onderstreept door marathon-bondscoach Wim Verhoorn, die was uitge nodigd om de juiste organisatie op de posten te demonstreren. Vanuit de dubbeldekker van Sijthoff Pers zullen Joop Kant en Herman Vrijhof de veer tiende Westland Marathon van commentaar voorzien. Het startpistool wordt om 14,00 uur precies gehanteerd door Ham- van den Berg, die KNAU- cn recreatielopers tegelijk zal wegschieten. Burgemeester J van Es van Maassluis en voor zitter Henk Koehorst van Olympus'70 zullen met assis tentie van de bloem en-missen van Westland Promotion de prijzen uitreiken. Schiedam Jan Könemann maakt in de wedstrijd tegen Hera- eles'74 zijn rentree in het eerste team van SVV. Frans Schaap en Leen Warnaar zijn nog niet beschikbaar. Rob Koevermans neemt de spitspositie in. terwijl Ruud van Dijk als laatste man tegen drager van de rode lantaarn zal fungeren. een duur punt laten liggen." Nol de Ruiter heeft al een ge sprek achter de rug met het bestuur van SVV over de ver lenging van het contract: „Het is een positief gesprek geweest Ik heb een aanbieding gehad en daar beraad ik me nu over. Er is zelfs al gesproken over verhuizen, maar daar moeten het thuis ook natuurlijk over eens worden. Op spelersgebied moet er ook het een en ander veranderen. Ik denk dat alles rond de paasdagen zijn beslag krijgt." „Rob is in de spits redelijk be vallen tegen Halmstad, aldus Nol de Ruiter. „Ik heb natuur lijk ook weinig mogelijkheden. Ferry is uit vorm en dus mcJet ik met Könemann, Koever mans en Richard Dercks m dc voorhoede spelen." Winst is voor SVV onontbeerlijk: de Ruiter. „Nu de finaciele pro blemen voor een groot deel de wereld uit zijn, is er ook weer rust in de groep. Willen we in de vierde periode mee tellen, dan moet er worden gewon nen. Tegen Vitesse hebben we Schiedam Het eerste elftal van Olympus Schiedam speelt een negental oefenwedstrijden ter voorbereiding op de nieuwe voet balcompetitie. Op 3 augustus komt het team van Wim Poulus het eerst in actie. Tegenstander is dan Blankenburg. Het volledige programma ziet er als volgt uit: 3 augustus 19.00 uur Blankenburg-Olympus Schiedam, 7 augustus 14.30 uur Fios- Olympus Scheidam, 10 augustus 19.00 uur Olympus Schiedam-St Lode wijk, 14 augustus 14.00 uur Olympus Schiedam-Siod, 18 au gustus 19.00 uur DVO '32-Olympus Schiedam, 21 augustus 14.00 uur Olympus Schiedam-DWC, 24 augustus 19.00 uur Olympus Schiedam-Cion. 28 augustus toernooi in Rockame en 30 augustus 19.00 uur RKWIK-OIympus Schiedam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3