ROTTERDAM 15 De gaten m de markt zij n oh zo groot' Kunstschilders-materialen CARLIER RK Alternatief werk is net zagoéd werk V] De BV Rotterdam en zijn bui tenlandse zaken Westlandse initiatiefgroep: 'Verbeter huisvesting van buitenlanders' Paasvuur als vredesactie in De Hoek MEEIMT120 B.DORPSSTR-114. Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 2 apn! 1933 Foto: Bon Blumara Rotterdam Zeventien werkprojecten met driehonderd mensen heeft het Buro Alterna tief Werk in twee jaar gestart. Een aantal, waarover binnen het buro al in alle hevigheid wordt gediscussieerd. De bedoeling was im mers drie jaar geleden om op kleine schaal werkprojecten te starten voor mensen met een uitkering. Maar de gaten in de markt ble ken immens, het 'buro' groeide en vraagt zich nu af hoe het verder moet. Wordt alternatief werk een multinational? Stuwende krachten achter het buro alternatief werk 2ijn on der andere geweest Piet Bosman en Hein Hanegraaf. Piet Bosman is de man van het eerste uur en zeer enthousiast be trokken bij de begeleiding van de projecten. Hein Hanegraaf, de uit Brabant afkomstige loodgieter, heeft het buro in Rot terdam vorig jaar verruilt voor soortgelijk werk op provinci aal niveau bij de Federatieve Vereniging Vrijbaan. Hanegraaf is bezielt met het Niet te stuiten, legt Hein Ha- werkloosheidsprobleem en een negraaf het nog eens uit. „De onmiskenbaar voorvechter kloof tussen het alternatief voor een andere kijk op werk. werk in de vorm van de pro- Op symposia en vergaderingen jecten en de start van een ei- i-tniw ^en bedrijf is nog vee! te groot. duikt de ogenschijnlijk onver moeibare Hein Hanegraaf op en laat niet na de aanwezigen duchtig aan de tand te voelen. Mede door zijn oprecht fana tisme kon het buro alternatief werk de basis worden van een inmiddels wijdvertakt net van werkprojecten. Voor de gek Om er enkele te noemen: Twee fietsenmakerijen, een schillenproject. werkwinkel Jet waar men uit tweede hands materialen kinderkle ding en speelgoed maakt, de kaarsenmakerij, het publici- teitsproject Blauwdruk, een metaalwerkplaats, een siera- denwinkeltje, een houtwerk plaats, een klussenbedrijf en een Rastaproject waar Suri naamse jongeren boeken en platen verkopen. „Het alternatieve weck wordt nog steeds niet geaccepteerd als werk", betoogt Hein Hane graaf. „Voor velen is werk pas echt als je ergens op de loon lijst staat. Dat moet eruit. Het gros ziet alternatief werk als tussenfase naar een vaste baan of een eigen bedrijf en daar mee houden ze zichzelf voor de gek. De mogelijkheden voor een werkloze om een ei gen bedrijf te starten zijn zo beperkt." Veel mensen verkijken zieh daar op. En daarom is na lang pezen eindelijk het groene licht gegeven om het project de Broedplaats te starten." De Broedplaats? „Ja, een centrum waar jonge werklozen zonder geld, erva ring en papieren hun eitje kunnen uitbroeden. Een werk loze die net van school komt, kan eigenlijk niets beginnen, zeker niet voor zichzelf. Want de banken delen alleen para plu's uit als de zon schijnt, maar balen ze weer binnen als het regent. Een project als de Broedplaats kan deze proble men ondervangen." De Broedplaats is, in tegenstel ling tot het werken in een al ternatief project, gericht op het product. „In het alternatie ve werk staat de mens cen traal", zegt Piet Bosman. „Be langrijk om arbeidservaring op te doen en bezig te zijn met je ontwikkeling. Werkloos zijn betekent niet dat je ontwikke ling stil staat. Juist de overhe den moeten kijken naar ande re mogelijkheden om dat be grip arbeid in een veel breder verband te 2ien. Het is toch van de gekke dat iemand in Oostvoorne wordt bedreigd Westland De provincie Zuid-Holland ondersteunt het initiatief van diverse instanties om samen te werken aan de v verbetering van de huisvesting van buitenlanders in het West- land. Het is de bedoeling dat een zogenoemde initiatief groep in het leven wordt ge- roepen. Voorwaarde is wel dat ook de Westlandse gemeenten zich achter het —zeer voorlopige- plan scharen. Binnenkort gaan de wethouders, belast met volkshuisvesting, met elkaar rond de tafel zitten om het plan te bespreken. De taken van de initiatief groep worden onder meer een toetsing van de verdeling van de woonruimte in het West- land, het zoeken naar geschik te lokaties en een onderzoek naar de haalbaarheid van ver- bouwprojecten. De financiële middelen kun nen voor een deel worden ge put uit het provinciale fonds dorps- en stadsvernieuwing. 'Per jaar kan de initiatiefgroep hieruit rekenen óp een subsi die van maximaal 100.000 gul den. In de overige kosten moe ten ook de Westlandse ge meenten bijdragen. „Zij hebben direct baat bij de uitvoering van de activiteiten. Daarom zullen ook de ge meenten in de onkosten moe ten bijdragen", is de uitleg van coördinator Leo Pekelsma van het kantoor opbouwwerk bij het Regionaal Centrum Bui tenlanders (RCB) in Den Haag. Volgens de plannen, die in een nota zijn vervat, krijgt de initi atiefgroep bestaansrecht voor drie jaar. Daarna moet zij overgaan in een stuurgroep, die zich tevens toelegt op de huisvestingsproblematiek van Nederlanders, zoals bijvoor beeld van Nederlandse jonge ren. Het initiatief voor de oprich ting van de initiatiefgroep is onder meer genomen door het Regionaal Centrum Buitenlan ders (RCB) en de Landelijke Organisatie Belangengroepen Huisvesting. Volgens het plan zal de groep bestaan uit vertegenwoordi gers van donder meer de Pro vinciaal Planologische Dienst, de Westlandse gemeenten, de Platformgroep rond Buiten landse Arbeiders Westland en de Directie Volkshuisvesting Zuid-Holland. Werkwfnket Jet: "Nu een vee', nuttiger dagindeling..." met strafkorting op 2ijn uitke ring, als hij in een alternatief project zit"? Het alternatieve werk, alter natief is eigenlijk geen goed woord omdat het nel zo goed met arbeid te maken heeft, zoekt gaten op in de traditio nele markt. Geen concurren tievervalsende projecten. Niet temin projecten die haalbaar moeten zijn. Hein Hanegraaf: „Binnen drie jaar moeten projecten kosten- door Karin Kuijpers dekkend zijn. Dat is niet in alle gevallen gebeurd, maar het is wel een voorwaarde. Het doen van alternatief werk is niet 20 vrijblijvend als vrij willigerswerk. Je moet tenslot te een x-aantal dagen aanwe zig zijn wil je het project gaan de houden. Die continuïteit is het grootste probleem. Het verloop is groot en dat komt ook omdat de jongeren teveel vastzitten aan dat loonproces". Werkwinkel Jet Eén van de projecten die na drie jaar niet kostendekkend is, is werkwinkel Jet in de Pu- pillenstraat. „Lullig", vindt Cora. „Sociaal gezien is Jet een prima project, maar het is toch ons zakelijk doel om het draaiend te houden." Werk winkel Jet verkoopt tweede hands kinderkleren en maakt speelgoed. Zes vrijwilligers, waaronder één jongen, vor men op dit moment de werk winkel. „Wel een beetje een drempel om in een vrouwelij ke sfeer terecht te komen zegt Rob, „Maar het leuke is dat je gewoon dingen kunt aanpakken die je leuk vindt". Rob is begonnen met het ma ken van speelgoed. „Ik vind het fijn om bezig te zijn voor een groep mensen die weinig geld heeft. Toen ik hier bin nenkwam dacht ik 'ik ga maar breien', maar je leert voor je zelf ook een hoop dingen. Ik heb nu ook het gevoel dat ik een nuttige dagindeling heb". Scholing is een belangrijk as pect voor het alternatief werk, „In mijn achterhoofd 20u ik zelf wel een winkeltje willen beginnen", zegt Cora, „maar ik ben hier voorlopig nog niet uitgekakt. Ons streven is om de winkel kostendekkend te laten worden. Maar ja, je ziet hier niet op een ideale plek. Toch gaan we de etalage ver anderen en de winkel om ho- penlijk wat meer publiek te trekken." De vrijwilligers werken zo'n twee dagen per week. Herstel len kinderkleding, wassen het en maken het verkoopklaar. Ook in Jet is het verloop groot geweest. Cora: „Die kinderkle ding werkte blijkbaar prikke lend op een aantal vrijwilliger- sters want een aantal raakte zwanger en verliet het project, Een groot voordeel van het werkproject is in ieder geval dat je jezelf kunt zijn. In een bedrijf ben je altijd afhankelijk van je baas". Cursus pitrieten Werklozen moeten zelf met ideeen aankomen bij het buro Alternatief werk. „Juist om het zelf-doen te benadruk ken", zegt Piet Bosman. „Eén project, de kaarsenmakerij, hebben we zelf gestart. Dat loopt goed. Elk project heeft zijn ups en downs, en er be vinden zich altijd spilfiguren." „Laten we wei wezen", zegt Hein Hanegraaf. „We moeten Gods water ook over Gods ak ker laten lopen, de jongeren ondernemen zelf ook veel te weinig. Misschien komt dat doordat hun levensonderhoud is verzekerd. Aan de andere kant zouden de scholen, de po litieke partijen en de sociale diensten ook veel meer aan dacht moeten schenken aan het alternatief werk. Rotter dam is hiervan een goed voor beeld. Er is nog genoeg te doen. Geef die mensen dan een extraatje. Het is toch er gens belachelijk dat die vijf gulden onkostenvergoeding per dag niet eens is toegestaan. Die projecten verdienen zich zelf terug na het derde jaar. Dan is dat tn de praktijk goed koper dan een cursus pitrie ten." Hanegraaf zou nog veel meer mensen willen inschakelen voor het alternatief werk. „Deelraden en buurt-en club huizen moeten zich op dit ge bied ook veel actiever opstel len. Nu wordt er mondjesmaat eens wat aangepakt. Maar het buro Alternatief werk vindt het zo langzamerhand tijd die verantwoordelijkheid over te dragen naar de wijken en de deelraden, kerken, jeugd- en clubhuizen. Natuurlijk blijven wij dan begeleiden en onder steunen, maar dan worden de particuliere organisaties er ook bij betrokken." Als om te bewijzen dat ook hij rechtop hoort, ligt het 'derde deel' van de Willemsbrug nog steeds te wachten op het moment dat hij tot toren wordt bevorderd. Hoger dan het monument 'De Boeg', maar nog altijd lager dan de Euromast. De buitenlandse betrek kingen van Botterdam zijn altijd een geliefd on derwerp voor discussie. 'Links' heeft er de groot ste moeite mee, dat de burgemeester naar Pakis tan reist om er de haven te verkopen en spreekt er schande van, dat in Iran wordt onderzocht hoe Rotterdamse bedrijven een graantje kunnen mee pikken van het herstel van in de oorlog met Irak verwoeste havens. 'Rechts' heeft ook zo zijn kritiek op reizen van het college van B en W naar Oostbloklanden en heeft het wat smalend over de 'reisvereniging Morgen rood'. Rondom elke delegatie- reis rijzen wel problemen. Of het nu gaat om een toe mee door Brazilië of een bezoek aan de Asean- landen, het ligt politiek allemaal even gevoelig. Om zich tegenover zijn achterban te kunnen ver dedigen laat het college tegenwoordig eerst al stu diereizen naar de betrok ken landen maken om na te gaan 'of het allemaal wel kan'. Om aan deze permanente discussie een eind te ma ken hebben burgemeester en wethouders een nota naar de raad gestuurd over de relatie tussen Rot terdam cn het buitenland. Spelregels voor de 'BV Rotterdam'. Het is een uitstekend stuk. Het gaat overtuigend in op de ver plichtingen die Rotter dam als stad met de grootste haven van de we reld heeft. En het geeft de beperkingen aan van het lokale buitenlandse be leid. Het is een pleidooi voor een zakelijke bena dering en een oproep om nuchter te blijven en zich niet te veel te laten mees lepen door emoties. Rotterdam mag in zijn buitenlandse betrekkin gen niet te veel afwijken van wat nationaal en in ternationaal regel is. Rot terdam kan in zijn eentje de wereld niet verbeteren. Al$ het probeert dat wel te doen, lijdt men er al leen maar schade van. Dat betekent niet, dat men tegen elke prijs de commercie moet laten prevaleren, maar wel dat men spaarzaam moet zijn met acties, waarin men alleen staat. Neem het voorbeeld Pa kistan, waarover Yvonne de Rijk (PvdA) kritische vragen had gesteld. Voor dat burgemeester Peper besloot erheen te gaan is zijn beleidsadviseur Kees Bode de kust wezen ver kennen. Zakelijk kon er geen enkel bezwaar tegen zijn naar Pakistan te gaan. Het behoort sinds jaar en dag tot de concen- tratielanden, waaraan Ne derlandse regeringen van onderscheiden politieke signatuur aanzienlijke be dragen aan ontwikke lingshulp verstrekken. Er is voorts een handelsver- drag tussen tussen de EEG en Pakistan. Pakistan heeft sinds zijn ontstaan ïn 1947 in feite nooit een democratisch stelsel gekend dat met het onze vergelijkbaar is. Er is altijd al sprake geweest van spanning tussen de 'nieuwe' nationale demo cratie en de traditionele lokale democratie. De op vattingen over burgerlij ke rechten en vrijheden wijken sinds het ontstaan van de staat af van onze opvattingen. Door de ge hele geschiedenis heen kent het land politieke ge vangenen en worden vrij heidsrechten beperkt dan wel opgeschort. Binnen deze afwegingen werd besloten de reis van Peper een handels- en transportkarakter te ge ven en in Pakistan niet in te gaan op mogelijke be stuurlijke relaties. Gevoeliger ligt het bezoek van een kleine delegatie aan Iran. Het college is daar nuchter over. De reis had een volstrekt zakelijk karakter proberen lading en werk naar Rotterdam te krijgen. Economische Zaken en de Nederlandse ambassadeur in Iran heb-1 ben daarbij geholpen. Rotterdam heeft niet an- ders gedaan dan wat om- liggende landen doen. Ne- derland exporteerde ïn 1981 voor één miljoen gul den naar Iran, Engeland voor twee miljard en Duitsland voor 4.5 mil jard. Maar hoe is dat dan te rij- men met het programak- koord van PvdA, D'G6 en 'klein links', waarin staat dat Rotterdam een bijdra ge dient te leveren aan dc handhaving van de men senrechten in te wereld, zo wilden de raadsleden Van Middelkoop, Hoogen- doorn en Zevenbergen (al len PvdA) dan wel weten. 'Uiteraard acht het colle ge zich gebonden aan het programakkoord. Maar dat staat het onderhouden van contacten en detaille ren van relevante feiten toch niet in de weg?', al dus het college. Doel van de missie was door wer ving en promotie de be drijvigheid in Rotterdam op peil te houden. Ook hier is het college duide lijk: zolang de Nederland se regering de betrekkin gen met Iran niet wijzigt, behoeft Rotterdam zich niet verplicht te voelen door Koos de Gast Iran links te laten liggen. Deze nota geeft eindelijk eens duidelijkheid over de filosofie, die achter het lokale buitenlandse be leid steekt. Om te begin nen moet Rotterdam er op uit om op de wereldmarkt zijn aandeel te behouden en zo mogelijk te vergro ten. Er zijn plenty Euro pese havens, die maar al te graag Rotterdam onder de duiven proberen te schieten. Vandaag de dag moet je er gewoon bij zijn, zowel ïn de westerse wereld, in het oostblok als in de nieuw zich in dustrialiserende landen en in de derde wereld. Daarbij is het onvermij delijk - maar niet nieuw - dat we ons op landen richten die een andere be stuursvorm hebben dan de onze, aldus het college. Veelal gaat het ook om landen waar, gemeten naar onze maatstaven, mensenrechten en de daarmee verbonden bur gerlijke vrijheden op een andere wijze worden be oordeeld dan in onze cul tuur gebruikelijk Is, Daarom moet men zich als gemeente laten leiden door de relaties, die de Nederlandse overheid met andere landen onder houdt; door rekening te houden met de beoorde ling van de internationale Volkerengemeenschap en andere internationale or ganen; door de opstelling; van het Nederlandse par-' lenient en/of Nederlandse' politieke partijen, en door de relaties die concurre rende havensteden met; die landen onderhouden. 'Wij moeten ons hoeden voor de wat al te gemak kelijke Westerse neiging om andere bestuurssyste men uitsluitend af te me ten aan de uitwerking en vorm die onze democratie heeft gekregen. Onze de mocratie is ook nog jong, en pas ontstaan toen aan een aantal sociale, cultu rele en economische rand voorwaarden werd vol daan. Ook al voldoen ze niet aan onze normen, het zou volstrekt ongepast zijn andere vormen van bestuur zonder meer als, ondemocratisch te be schouwen.' Het is bijna een liberale nota geworden. De BV Rotterdam kan er goed mee uit de voeten. Hoek van Holland Een groot aantal organisaties op idxeel, maatschappelijk en politiek gebied neemt Twee de Paasdag deel aan een ADVERTENTIE paasvuur, dat 's-avonds om acht uur wordt ontstoken op het terrein achter het jeugd centrum 'Spees' aan de Cor- desstraat Het motto van het paasvuur is: 'Geen kruisraketten in Nederland, geen plaatsing, geen voorbereiding. Geen nieuwe kernwapens in Euro pa. Europa kernwapenvrij. De oeroude symbolen van het traditionele paasvuur vmehtbaarheid en vernieu wingzijn in deze leuzen terug te vinden. In het paas vuur hebben vele organisa ties elkaar gevonden in een gezamenlijke actie voor de vrede.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3