Natrekken anonieme tips 'onzalig plan' Verschuiven investeringen biedt weinig mogelijkheden Jeugdland levert geen kwaliteit in De Ruiter hoopt op PEC Zwolle Chopinstraat op goede weg Muwi-bewoners willen opknapbeurt nu wel VMARDINGS 0AGB1A0 SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Bureau voor rechtshulp bezorgd over beleid GSD Inbreker betrapt Nog even afrekenend Dieselolie in de fik Afgeranseld Straatnamen- commissie teruggefloten Diefstal van boot mislukt Dieven aan de kioffie en snoepgoed OM TEKORTEN WEG TE WERKEN DINSDAG 5 APRIL 1983 Schiedam Jeugdland zal het in 1983 met ruim 7500 gulden minder moeten doen Joop van Broekhoven, de man die de spil vormt waarom het gemeentelijke jeugdvakantieplezier draait, zit uiteraard niet te juichen bij dat idee, maar voorziet weinig organisatorische con sequenties. „Wat het theatergebeuren be- treft zal er wel wat zuiniger aan gedaan moeten worden. Ik denk dat we de gewone spel-, sport- en creatieve activiteiten voorlopig nog ongemoeid zul len kunnen laten," Het thea tergedeelte van Jeugdland be treft vooral poppenvoorstellin- gen en optredens van kinder theaters. „Het ziet ernaar uit dat we een beetje het mes moeten gaan zetten in die wijksgewijze spreiding van optredens en er bijvoorbeeld één centrale voorstelling van moeten ma ken." Van Broekhoven legt uit dat er aan kindertheater hoge eisen worden gesteld. „Ten slotte moeten zowel kinderen ■van vijf als van dertien zich 'ermee kunnen amuseren. En je kan niet verwachten dat die gezelschappen helemaal voor niks werken; de schoorsteen moet nog wel een beetje blij ven roken..." Jeugdland blijft dus doorgaan, zij het iets minder uitbundig dan in voorgaande jaren. Vo rig jaar kostte de vakantiebe steding van de Schiedamse jeugd de gemeente 74.000 gul den. Dit jaar zal dat moeten worden teruggebracht tot op z'n minst 67.000. ,,Ach. als je om heen hoort en ziet dat alle gemeentelijke af delingen moeten inleveren, vind ik het wel redelijk dat ook Jeugdland zijn steentje bij draagt. Zeven jaar geleden be gonnen we met een subsidie van rond de 38.000-" Schiedam De stichting binnen stad Schiedam pre senteert vanavond haar bouwkundige plannen voor het stadsvernieuwings gebied Schienoko. De bedoeling van de stichting is met dit uitgewerkte plan de nieuw bouw in Schienoko te versnellen. In de plannen is volgens de makers voldoende reke ning gehouden met de wensen van be woners en bedrij ven, Bovendien zou de voorgestelde bebouwing goed SUS wil sneller bouwen in Schienoko aansluiten op de omliggende wijken, De plannen wor den wereldkundig gemaakt in de aula van het Schiedams stedelijk museum aan de Hoogstraat, vanavond om acht uur. Het publiek kan daar de leden van de stichting op het plan aanspre ken. Samen met de ka mer van koophan del hebben de on dernemers- en winkeliersvereni gingen zich on langs uitgesproken tegen afsluiting van de Vellevest- brug voor gemoto riseerd verkeer en de afsluiting van het Groeneweegje lussen Haam-Spin huispad en Sint Anna Zusterstraat- Noord vest. Ook is er op aangedron gen de verkeersaf wikkeling te ver beteren en de par- keercapaciteit in het Schienokoge- bied te vergroten, zodat de binnen stad beter bereik baar wordt. Schiedam Hoewel SVV- traïner Nol de Ruiter zich gis teravond voor de radio positief uitliet over een mogelijke overstap naar PEC Zwolle {De Ruiter: 'Ik schat het op tachtig procent, dat ik volgend seizoen in Zwolle werk'), loopt het volgens de Zwolse manager Henk van Ginkel nog niet zo'n vaart. „Wij gaan het liefst met Brom door", aldus Van Gin kel, „maar wij kunnen er be grip voor opbrengen, dat Brom alleen maar wil blijven, als PEC ook volgend seizoen in de eredivisie speelt." Het was de bedoeling, dat PEC Zwolle en Brom vóór 1 april tot een beslissing zouden ko men, maar vooral de laatste heeft dat telkens kunnen uit stellen, Het bestuur van PEC maakt op haar beurt ook wei nig haast met de onderhande lingen. „De Ruiter kan dat nu wel zeggen, van die tachtig procent", vult Van Ginkel aan, „maar we hebben alleen maar een gesprek met hem gehad, niet meer en niet minder." De woorden van De Ruiter, hem waarschijnlijk ingegeven door de nawerking van het de bacle tegen Heracles (5-1 ver lies voor SVV), komen hele maal in een vreemd daglicht te staan, nu ook SVV dezer da gen uitsluitsel wil hebben, „Dat kan ik me voorstellen", meent Van Ginkel. „Ik zal Nol van de week nog wel bellen en hem adviseren maar snel te beslissen bij SVV. Die club kan hem meer zekerheid ge ven dan wij. Ons standpunt is duidelijk: Brom is de voor naamste kandidaat." Schiedam De Schiedamse politie heeft zondag een inbre ker in de flat aan de Rotter- damseweg op heterdaad be trapt. De 20-jarige man, een il legaal in het land verblijvende Italiaan, werd op de trap ge snapt met een plastic tasje on der zijn arm. Hij had voor ze venduizend gulden aan siera den en geld bijeen geraapt. Be politie werd gewaarschuwd door omwonenden, die de in breker door een klapraam hadden zien hinnengaan. De man wordt nog steeds vastge houden op het bureau. Bewoners knappen gemeenscha ppelijke tuinen op Vlaardingen De bewoners van de Vlaardingse Chopin straat, de Parallelweg en van een gedeelte van de Wagmerstraat gaan tot actie over. De eerste stap, die zij zetten om hun buurt een be ter aanzien te geven, is het fatsoeneren van de twee ge meenschappelijke tuinen. De vuilnis, gesloopte hekken en banken tussen het groen Zo waren en zijn nog de ge meenschappelijke tuinen bij de Chopinstraat De bewo ners gaan nu echter de han den ineen slaan om de ver paupering een halt toe te roepen. waren de bewoners allang en doorn in het oog. Daarvoor in de plaats moet een speelgele- genheïd (met onder meer een zandbak) voor de jeugd wor den geschapen. Sinds de drie straten een be langenvereniging rijk zijn, zit de buurt redelijk op de goede weg, meldt bewoner Fred de Vaal. Het negativisme ten op zichte var» makelaar en be heerder Timmermans van de Woning maatschappij Vlaar dingen heeft men laten vallen. „De kascommissie heeft de boeken mogen bekijken. Daar zalen geen gekke dingen tus sen. Het wederzijds vertrou wen is teruggekomen", vertelt De VaaJ. De bewoners en zeker de- huiseigenarenwillen nu voorgoed de verpaupering een halt toe roepen. Ook beheer der Timmermans is zich voor de woonwijk gaan inzetten Van de destijds dertig onbe woonbare panden, zijn de meeste momenteel weer door burgers betrokken. Ongeveer een huis of vijf, zes staat nog leeg. Maar eerst gaan de bewoners de hand slaan aan de twee grote tuinen. Voor volgende week zaterdag zijn alle men sen opgeroepen mee te werken aan de grote tuinactie. Fred de Vaal: „De tuin is hel aange zicht voor de hele buurt. We moeten de kinderen wat te spelen geven. Er kan niet ont kend wnrden. dat de jeugd de afgelopen acht jaar ontzettend veel heeft gesloopt. Al die 'Vak-S toestanden', die moeten we kwijt raken." Vlaardingen Het ziet ernaar uit, dat de bewoners van de Muwi-1 bij de en quête van de gemeente deze keer wel massaal vóór de onderhoudsbeurt van hun huizen stemmen. Zeventig procent moet voor zijn, wil de onderhoudsbeurt doorgang vinden. „Daar loopt het nu naar toe", zegt projectambtenaar Emma Forsten. „We rekenen er wel op dat we het halen." De opknapbeurt zou dan na de bouwvak kunnen beginnen. De enquête werd vorig jaar al een keer gehou den, maar toen stemde slechts 23 procent van de bewoners voor het plan van de gemeente om de woningen op te knappen. Daarop volgde een kort geding waarbij de kerngroep Muwi-1 ver geefs probeerde achterstallig onderhoud af te dwingen, In de onderhandelingen die daarop volgden werden de plannen een beetje bijge steld, maar in grote lijnen bleven de voorne mens van de gemeente overeind. De gemeente heeft overigens nog geen contin genten voor renovatie binnen. Wethouder Bas Goudriaan verwacht, dat Vlaardingen dit jaar 150 woningen mag opknappen. Dit jaar wordt dan een begin gemaakt met de 634 Muwi-hui- zen. Voor het hele project rekent dc gemeente erop drie kalenderjaren nodig te hebben. De laatste enquêteformulieren worden waarschijn lijk deze week opgehaald. Mevrouw Snoek zat zaterdag plotseling weer even achter de kaartjeskassa van het gemeen telijke zeebad in Hoek v/an Hol land. De 82-jarige Hopkse vrouw had de kassa elf jaar geleden voor het laatst be diend. 'Duizendpoot' Peter Bol had het apparaat jarenlang in zijn kelder bewaard in afwachting van een te slichten museum. De kassa roestte echter even hard als de museumgedachte. Daarom schonk hij 'm maar aan de plaatselijke kastelein Henny Storm, die veel oude en antieke zaken in zijn etablisse ment verzamelt. Mevrouw Snoek mocht echter eerst nog eenmaal afrekenen met het verleden. Zij bemerkte meteen dat het deksel van de kassa nog steeds defect is. Daarbij toonde ze haar wijsvin ger, waarop nog steeds een forse eellrand is te zien van het schuren langs de randen van de kassa. Schiedam Het vuur laaide zaterdagmiddag hoog op in de Schiedamse Mariastraat. Baldadige jeugd had zo'n duizend a tweeduizend liter dieselolie uit een tankauto laten lopen, waar door er een grote plas op de straat was ontslaan. De enige ma nier voor de brandweer om de olie te verwijderen, was de fik er in te zetten. Schiedam/Vl aardingen Het bureau voor 'rechtshulp Schiedam heeft haar verontrusting uitgesproken over het plan van de sociale dienst in Vlaardingen om anonieme tips over misbruik van sociale uitkeringen na te trek ken. In een brief aan wethouder Jelle Wijn stok noemt het bureau dit voornemen, een sug gestie uit onlangs ver schenen discussienota over het beleid van de GSD, een 'onzalig plan'. De sociale dienst stelt in de nota dat het natrekken van anonieme tips nodig is om de uitkeringstrekker in de gele genheid te stellen de verden king van misbruik te ontzenu wen. Het bureau voor rechts hulp vindt dat een hypocriete redenering. „Het is duidelijk dat hier een bron van moge lijkheden tot sarren ligt voor bijvoorbeeld haatdragende ex- echtgenoten en buren", schrijft G. W. M. Douwl's namens het bureau. Het gevolg van de maatregel is, staat in de brief, dat men sen die een sociale uilkering hebben, afhankelijk worden van kwaadwillige particulie ren. „Voor zover er een ver trouwensrelatie bestaat tussen GSD en cliënt zal deze door de genoemde ontwikkeling zeer ernstig worden geschaad", vreest het Schiedamse bureau. Het vraagt de wethouder de draagwijdte van het beleids voornemen nog eens goed te overwegen. Vlaardingen Een 33-jarige* Tunesiër is zaterdagavond in zijn woning aan de Professor Ruigerstraat in Vlaardingen door onbekenden afgeranseld. Zij bedreigden de man met een mes en sloegen hem met een plank. Ook werd het slachtoffer in de onderbuik ge trapt. De Tunesiër mocht'na behandeling in het Holy zie kenhuis weer naar huis ver trekken. Schiedam De commis sie. die in Schiedam straatnamen bedenkt, moet vervangers gaan zoeken voor de namen Chirurgijn, Nettenboet- stcr en Garentwijndcr. die zij aan straten in Woudhoek- Noord wilde geven. Het college heeft de commissie geadviseert nieuwe namen te zoeken in het lijstje van Neder landse strijders voor de democratie. De andere oude ambach ten die de straatnamen- commissie had voorge steld mogen van en W wel blijven, maar daar moet dan straat, weg. laan, hof, erf. steeg of dreef achter gezet wor den. De straatnamen voor de nieuwbouw in Woudhoek werden in de commissie voor ruimtelij ke ordening 'ergerlijk' en 'weerzinwekkend* ge noemd. Vlaardingen Drie Vlaar- dingse jongelui hebben op Eer ste Paasdag geprobeerd werp hengels, molens, een zaklan taarn en een pak koekjes te stelen van een motorjacht in de Koningin Wilhelminaha- vcn. Ze hadden de spullen al klaargelegd toen ze werden opgeschrikt door agenten die langsreden. De politie hield een 17-jarige jongen aan, die op een gestolen brommer probeerde te vluch ten. Later werden nog twee jongens van 13 en H jaar op gepakt, die ook bij de poging tot diefstal betrokken waren. De jongelui richtten een braak schade aan van honderd vijftig gulden. Ze werden mee genomen naar het politiebu reau, waarna ze na een proces verbaal weer naar huis zijn ge stuurd. Schiedam» Op tweede was dag hebtUvn onbekenden, zich in Schiedam?? etvnswaren gestort. De Co-op dj! de Groe- nclaan raakte 300 pakken kof fie kwijt plus tiog een grote hoeveelheid sloffen sigaretten. Bij tennisvereniging Los Bi ga tes werd eveneens koffie ont vreemd, maar de inbrekers de den zich ook nog te goed aan snoepgoed en ijsjes. De eigenaar van een winkel op de Gerrit Verboomstraai moest constateren, dat er vooi 4300 gulden aan broeken bJousen en andere kleding was gestolen. De daderts) hadden de vitrine van de zaak ge for- ceerd. Vlaardingen Het ver schuiven door de gemeen te Vlaardingen van voor volgend jaar geplande in vesteringen naar latere ja- rcn, om op die manier het tekort weg te werken dat °P de begroting voor 1984 is voorzien, biedt slechts geinig soulaas. Weliswaar kan er door het uitstellen van bepaalde uitgaven wat geld gevonden wor den, maar dat is bij lange na niet voldoende om het nog aanwezige gat van 1,7 miljoen weg te werken. Die 1,7 miljoen rest nog als be grotingstekort, als alle bezuini gingsvoorstellen die vorige week door het college van B en W zijn gedaan door de raad worden geaccepteerd. Het complete bedrag dat 'gevon den' moet worden om de be groting voor volgend jaar slui tend te krijgen en om nog on voorziene tegenvallers op te kunnen vangen is 3,1 miljoen. In het investeringsprogramma voor volgend jaar staan voor bijna 70 miljoen gulden aan uitgaven gepland. Om die in vesteringen te kunnen doen is er aan kapitaallasten (het be drag dat in dat jaar daadwer kelijk op de gemeentebegro ting drukt) een bedrag van 1.6 miljoen gulden nodig. Zelfs wanneer voor volgend jaar alle investeringen zouden wor den geschrapt, dan nog zou er een tekort blijven. Het in zijn geheel schrappen van alle investeringen is slechts een theoretische moge lijkheid. De gemeente kan niet om de uitgaven die in het in vesteringsprogramma staan heen. Er zijn altijd machines of andere bedrijfsmiddelen dte dringend vervangen moeten worden, ook al omdat dat in de afgelopen jaren dikwijls is uitgesteld. Daarnaast zitten in het investeringsprogramma posten, die noodzakelijk zijn in verband met bijvoorbeeld wo ningbouw of andere werk zaamheden, die niet kunnen worden gestopt. In de planning voor volgend jaar staan daarnaast ook inves teringen die gedaan moeten worden voor het verkeerscir culatieplan. rioleringswerken, allerlei vervangingen bij het reinigingsbedrijf, het aanleg gen van groenstroken, het bouwrïjpmaken van bouwloca ties. aanpassing van schoolge bouwen, de aanleg van een siertuinencomplex in de Broekpolder, uitgaven ten be hoeve van automatisering en dergelijke. In het investeringsprogramma zitten na alle verschuivin gen die in het verleden al heb ben plaatsgevondendus nauwelijks posten meer, die doorgeschoven kunnen wor den naar volgende jaren, om zo ruimte voor de begroting van 1984 te kunnen krijgen. Afgezien van wat kleinere posten zijn vrijwel de enige za ken die in aanmerking komen de uitvoering van het ver keerscirculatieplan en de aan leg van het siertuinencomplex in de Broekpolder, Overigens betekent het door schuiven van geplande inves teringen naar latere jaren ogenblikkelijk, dat de tekorten die voor die jaren al verwacht worden alleen nog maar groter zullen worden. Met een derge lijke aanpak zou het gemeen tebestuur de problemen dus al leen nog maar wat voor zich uitschuiven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1