ROTTERDAM 19 Meer opheldering van betrokken instanties Rotterdam: tienmiljoen voor reparatie van RDM GRAAGGEDAAN. BEL VOOR OIO-I44144 Nederland tekent Unctad-code lijnvaartverkeer Gemeenteraad beslist vandaag Rietkerk: Provincie Rijnmond januari '87 Peper opent rolschaats- baan Commissie Jeugdzaken en Vormingswerk eist: MARATHONKOORTS Vangst van 1100 video cassettes Je beste kameraad Volgende week beslissing over V erolme-Bo tlek I I JS*»~Z"er834- 3«ov7tkd'"*m "■■•dl 5 'Botterdam Uit een gesprek .van minister Rietkerk van binnenlandse zaken en het da gelijks bestuur van Rijnmond blijkt dat de minister het stre ven naar een zelfstandige pro vincie Rijnmond steunt. Nog - maar enkele weken geleden hebben gedeputeerde staten van Zuid-Holland zich uitge- sproken t yen had bezwaar tegen het feit dat minister Rietkerk niet van zins bleek de nieuwe pro vincies meer bevoegdheden te geven. Minister Rietkerk meent dat de commissie ter voorbereiding van een provin ce Rijnmond zo snel mogelijk aan de slag moet. Die commis sie zou moeten bestaan uit drie vertegenwoordigers van de [huidige) provincie Zuid-Hol land, twee van Rijnmond en ieen onafhankelijke voorzitter. Gestreefd moet volgens Riet kerk naar een onafhankelijke provincie Rijnmond op 1 janu ari 1987. Volgens minister Rietkerk leent juist Zuid-Holland zich voor splitsing door het bestaan van twee grote agglomeraties: Rotterdam en Den Haag. Zijn memorie van antwoord bij het wetsontwerp over de splitsing gaat binnenkort naar de Ka mer, waar volgens de minister alle fracties voor splitsing zijn. Provinciale Staten van Zuid- Holland stemmen over de af wijzende nota van GS op 21 april. Rotterdams Nieuwsblad donderdag RZ/RV/RY/RW 7 apnl 1983 Rotterdam Burgemeester Bram Peper heeft gisteren het nieu we rolschaatseizcen geopend. In de evenementenhal Weena (de voormalige Menkenhal) sprak Peper de rollende Rotterdammers toe die in grote getale de opening bijwoonden. Hoewel Peper het nog niet aandurfde op acht wieltjes het uitge breide rollerskatepark te aanschouwenvond hij het een goed initiatief. Hij prees de promotor. Hans Veldhuizen, die na vier jaar nu de gehele week van 's ochtends tien uur tot 's nachts een uur het Rotterdamse publiek kan binnenhalen. Het verheugt mij dat Rotterdam weer een nieuwe mogelijkheid heeft om ondermeer de werklozen op een gezonde manier bezig te houden aldus Rotterdams burgervader, die prompt een sei- zoenabonnement kreeg aangeboden. Het rollerskatepark is open van maandag tot en met vrijdag van 10 uur tot 1 uur 's nachts. De toegangsprijs is overdag vijf gul den, 's avonds 7,50 gulden. Rotterdam „Het is be grijpelijk dat alle secto ren zich ongerust maken. Ik heb ook moeten con stateren dat de gevolgde bezuinigings-procedure niet de schoonheidsprijs verdient maar ik denk dat dat altijd het geval is als het om bezuinigen gaat." Deze woorden sprak wethou der Rïes Jansen in de com missie-vergadering voor Jeugdzaken^ en Vormings werk, waarin de tweede be zuinigingsoperatie in die sec tor aan de orde kwam. Jeugdzaken en Vormings werk is op de lijst 'Berg' aan geslagen voor een totaalbe drag van vier miljoen gulden. ,,Wel moet benadrukt wor den dat het hier puur om ambtelijke voorstellen gaat waarvoor het college als ge heel verantwoordelijk is", al dus Jansen. Anders ligt het bij het invullen van die voor stellen. Daarvoor kan het college nog geen verantwoor ding nemen." Ondanks dat volop kritiek van de kant van de PvdA en klein links op de voorstellen. Els Boxhoorn (klein links): „Het is jammer dat nog steeds niet duidelijk is welke voorzieningen door deze om buigingen getroffen worden. Bovendien 'wil ik graag een lijst hebben waarop duidelijk wordt om hoeveel arbeids plaatsen het gaat. Het wordt dan ook moeilijk om inhou- delitk over deze plannen te oordelen." Ook van de kant van de Par tij van de Arbeid kritiek op de plannen. „Vooral de vrees voor gedwongen ontslagen is hierbij groot", meende Ted Hoppener. Wethouder Jan sen echter: „Op grond van de cijfers van het natuurlijk verloop meen ik, dat ge dwongen ontslagen voorko men kunnen worden. Alleen, ik kan geen garanties geven dat gedwongen ontslagen worden voorkomen." De commissie-leden willen van instanties, die zwaar ge troffen worden door de be zuinigingsplannen, wat meer opheldering krijgen voordat een definitief standpunt wordt ingenomen, Het gaat hier met name om het MAI, NIVON, het Instituut Op bouwwerk. het Vrouwen huis, het WIS, het Trefcen trum en het Stedelijk Vor mingswerk. Duidelijk in haar kritiek was Nel Schouten, woordvoerster van het Instituut Opbouw werk Rotterdam: „Het beleid is willekeurig en klopt van geen kanten. Men wil het op bouwwerk beperken tot stadsvernieuwingsgebieden hetgeen ontkenning van het werk op zich betekent. Daar om nodig ik U uit om eens een kijkje in de wijken te gaan nemen. Dan zult U met schaamrood op de kaken die bezuinigingsplannen in de prullebak gooien, dat is wel zeker." Havenwethouder drs.R. den Dunnen: 'Bestuurders wisten van problemen met Booy Clean' Rotterdam De marathonkoorts neemt vreemde vormen aan in Rotterdam. In de nacht van dinsdag op woensdag werden 54 dozen met t-shirts en 18 dozen met joggingpakken gestolen uit een douaneloods in de Drutenstraat. Het sportieve goedje vertegenwoor digde een waarde van ongeveer 20.000 gulden. lotterdam Nederland heeft woensdag de Unctad-code onder- tkend: het systeem waarbij de omvang van het lijnvaart-lading- terkeer tussen bepaalde landen wordt geregeld. Met Nederland s ook West-Duitsland toegetreden. Beide landen hebben giste- ïn de akten van toetreding bij de Verenigde Naties in New fork gedeponeerd. Dit betekent dat meer dan 25 procent van de a zogenoemde conference-verband varende wereldiijnvaartton- iage nu is gepasseerd en dat de Unctad-code over een halfjaar mor alle toegetreden landen van kracht wordt. 'n de praktijk hielden som- nige landen zich reeds aan le ladingverdeling. De code bepaalt dat de bij sn conference (vrachtorga nisatie) aangesloten rederijen van twee landen in hun on- lerlinge scheepvaartverkeer tik recht hebben op veertig irocent van de te vervoeren loeveelheid lïjnvaartlading. De resterende twintig pro- Kitt kan door rederijen van indere landen worden ver- 'oerd. De conference-organi saties controleren die verde- en de regeringen van de ^treffende landen kunnen 5? wettelijke basis naleving afdwingen. De Nederlandse lijnvaartre- tterijen zullen wat de Unc tad-code aangaat vooral te aaken krijgen met verkeer naar landen in het Verre Oosten, Afrika en naar enke le Zuidamerikaanse landen. Belangrijke scheepvaartlan- den als Argentinië en Brazi- 'ié weigeren de code te ac cepteren; zij hanteren vol gens hun wet een ladingver deling op basis van' 50/5U. De Verenigde Staten treedt niet toe omdat dit land de code in strijd vindt met de eigen anti-trustwetgevmg. Etters hoek 'Een enorme ^ngst'. Zo noemt de politie de terg van elfhonderd 'zwarte' l'ideo-cassettes die in beslag berden genomen in Pulters- teek. De eigenaar van de ban- ten copieerde de nieuwste ÏKfilfilms, in sommige geval- en nog voor zij in de bios- tooop in première moesten Un, *3 de inval in het woonhuis van de zwarte-banden-hande- fear werden ook de twee vi deo-recorders in beslag geno de", waarmee de banden Waarschijnlijk werden geco- jtesrd. De totale handelswaar- te ligt om en nabij de hon- terdduizend gulden. Vervolg van de voorpagina Rotterdam De gemeente Rotterdam trekt bijna tien miljoen gulden uit voor het opzetten van een nieuwe reparatiewerf bij de RDM. Vandaag gaat de gemeente raad vrijwel zeker met dit plan akkoord. De raadscom missies haven en economische ontwikkeling en die van financiën hebben hun goedkeuring inmiddels al gege- De steun valt in tweeen uit een. De gemeente neemt voor lopig voor minimaal 3,3 mil joen en voor maximaal 4,9 mil joen gulden deel in bet aande lenkapitaal van tien miljoen gulden van de op te richten Scheepsreparatie BV Heyplaat. Het werfpersoneel neemt die aandelen vervolgens in een periode van vgf jaar over. Daartoe moet in overleg met deskundigen een sluitende re geling worden getroffen, waarbij het personeel ver plicht is het kapitaal over te nemen zonder dat het bedrijf verplicht is daartoe bonusuit keringen te verstrekken. Er wordt gedacht een deel van het salaris voor deze construc tie te gebruiken. De rest van het kapitaal gaat naar Scanmarine, een in Lissa bon gevestigd internationaal werkend seheepsreparatiecon- cern. Het door de gemeente in te brengen deel van het aan delenkapitaal is mede afhan kelijk van het aandeel van Scanmarine en daarover be staat nog geen duidelijkheid. Verder verstrekt de gemeente de nieuwe onderneming een lening van vijf miljoen gulden, voor tien jaar. De financiële hulp wordt al leen verstrekt als de gemeente zelf de 6,5 hectaren grond en de Heyse Haven plus Dokha ven van de RDM kan kopen. Grond en water vormen na melijk een strategisch bezit, dat bij onverhoopte liquidatie van de reparatiewerf tezijner- tijd goede gebruiksmogelijkhe den heeft. De gemeente stelt verder als eis dat de nieuwe besloten vennootschap de ove rige onroerende en roerende goederen (kranen, dokken en dergelijke) tegen een symboli sche prijs in handen krijgt. Men vindt dal de staat in ver band met een aan de RDM verstrekt krediet de eerste ge rechtigde hierop is. Rotterdam heeft de indruk dat de Natio nale Investeringsbank bereid is de staat wat dit betreft posi tief te adviseren als de verdere financiering van de te starten reparatiewerf slaagt. Een ander punt voor het sla gen van het plan is dat de Be drijfsvereniging voor de Me taalindustrie medewerking verleent door twee weken de salarissen van de 481 man waarmee de werf uiteindelijk kan gaan werken, betaalt. Bij het huidige personeelsbestand betekent dat een afslanking van 219 'reparatiemensen' en ook een aantal medewerkers uit de algemene sector van de RDM. De bedrijfsvereniging dient ook gedurende zes weken van af de start van de reparatie werf de salarissen te betalen voor de 81 man die dan pas in dienst treden. Verder moet men afzien van de claim van circa vijf miljoen gulden die voortvloeit uit de door het de finitieve ontslag van de overi gen ontstane salansconsequen- ties. De gemeente vindt het even eens nodig dat de banken acht miljoen gulden krediet geven. Totaal moet er 23 miljoen gul den komen om de wert op te 2etten. Dat bedrag bestaat uit een werkkapitaal van 18 mil joen (25 procent van de ver wachte jaaromzet in '84) en uit vijf miljoen die als verlies voor de rest van dit jaar wordt be groot. Voor het tot eind '84 lo pende eerste boekjaar ver wacht de gemeente dat de werf quitte zal kunnen draai en. Verantwoord In het voorstel aan de gemeen teraad zeggen B en W dat het volgens hen verantwoord is de scheepsreparatie-afdeling van de RDM in afgeslankte vorm voort te zetten. Het bureau McKinsey heeft in opdracht van de gemeente een inventa risatie gemaakt van de in dit gebied aanwezige scheepsrepa- ratriecapaciteil en dat onder zoek zegt dat de bestaande overcapaciteit niet uitdrukke lijk behoeft te leiden tot c.q. moet worden opgelost door de sluiting van een of meer wer ven. De oplossingen zullen eerder moeten worden gezocht in de verbetering van de mar keting en produktie, wellicht gepaard gaande met afslan king. Jaren geleden schreef Benny Vreeden al het kinderliedje De politie is je beste kameraad. Dat zulks anno 1983 nog steeds opgaat bleek gis teren een dame op de Rodenrijselaan. Ze werd met haar boodschappen thuisgebracht door een koppel agenten. Tot gro te vreugde van alle be trokkenen kennelijk. Botterdam Niet alleen ambtelijke diensten, maar ook de politieke bestuurders zijn op de hoogte geweest van milieuovertredingen door Booy Clean aan de Geulhaven.. De Botterdamse havenwethouder drs.R.den Dunnen heeft afstand genomen van opmerkingen als zouden de bestuur ders van stad en regio in het verleden niet op de hoogte zijn gebracht van de problemen. „Natuurlijk hebben de be stuurde^ ervan geweten en erover gepraat. De vraag is echter, hoe we in de Rotter damse haven een goede ver werking van afvalstoffen krij gen via een havenontvangstin stallatie. Daar ïs de afgelopen jaren alle creativiteit inge stopt", zei hij. In een gezamenlijke commis sievergadering van haven en milieu bogen raadsleden zich over de problemen, die zijn ontstaan over de manier van werken van Booy Clean. Justi tie is een onderzoek begonnen naar de handelswijze van het bedrijf, nu gebleken is, dat de Geulhaven, waar Booy Clean is gevestigd, ernstig verontrei nigd is. De raadsleden waren uiterst kritisch ten opzichte van Booy Clean. „Schepen moeten in de haven schoongemaakt kunnen worden, anders wordt de rom mel op zee geloosd", aldus R. van Middelkoop. „Maar wat is het nut van een schoonmaak bedrijf, als de rommel toeh in de haven wordt geloosd". Zij uitten wel hun twijfels of Booy Clean we) het juiste bedrijf is om de afvalverwerking in de Rotterdamse haven uit te voe- De leden van de commissies spraken er hun verwondering over uit, dat er nooit tegen mi lieu-overtredingen door Booy Clean is opgetreden. „De mi lieuwetgeving is over zoveel instanties versnipperd, dat adekwaat optreden tegen mi lieuovertredingen nauwelijks mogelijk is", aldus de directeur van de Dienst centraal milieu beheer Rijnmond. Volgens hem is het enorm moeilijk om een sluitend controlesysteen te krijgen. De raadsleden vroegen de bei de wethouders om meer infor matie voor 2e een oordeel over Booy Clean kunnen geven. Milieuwethouder drs.J. Laan stelde, dat er volledige duide lijkheid moet komen over wat er bij Booy Clean aan de hand is af in het verleden is ge beurd. „Het moet duidelijk zijn. dat we in de haven een bedrijf als Booy Clean niet kunnen missen, maar zo'n be drijf moet wel passen in de mi lieu-eisen", zei hij. Besloten werd in een volgende verga dering opnieuw over Booy Clean te praten. Rotterdam De bewindvoer ders ven het RSV-concern zul len waarschijnlijk medio april beslissen over het zelfstandig maken van het bedrijf Veroi- me-Botlek. Minister Van Aar- denne (economische zaken) heeft dat de Tweede Kamer in een brief meegedeeld. De minister heeft daarin ook gezegd dat de komende weken prioriteit wordt gegeven aan het uitwerken van oplossingen voor de problematiek over het zelfstandig worden van de Ko ninklijke Maatschappij De Schelde en van Wilton-Fije- noord. Uitgangspunt darbij is het verbreken van alle juridi sche en financiële banden met RSV. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even verandering in. Noteer m r°s'co d, Voo"pla( De (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt graag beloond met een leuk setje mini atu urf ietsen Adles: I P°stcode: betoon; I Sf, """■dei»

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5