ROTTERDAMS NIEUWSDLAP marathon de wereld ron Bewoners gaan zei fop onderzoek uit RSV-aandeelhouders: 'Schriftelijke uiteenzetting' 'Simons moet zich sterker maken voor onderwijs' Meer ontslagen bij Wilton- Fijenoord Marathon Schiedam en Booy Clean op tv Over de kop in tunnel Rotterdam „Wethouder Hans Simons moet zich harder opstellen binnen het colle ge om de kwaliteit van het onderwijs te be houden." Dat schrijft het crisisteam voor buitengewoon onderwijs in een open brief aan de wethouder. In de brief wordt erop ge wezen dat onderwijs maar liefst 15.7 procent moet bezuinigen, tegenover 1,9 procent bij wijkaangelegenheden, 2,8 procent bij alge mene zaken en 3,1 procent bij sociale zaken. Het crisisteam waarschuwt Simons ook voor een al te grote dosis scepsis in de bezuini gingsoperatie. In vergaderingen van de on derwijscommissie en het bestuur van het Pe dologisch Instituut, wuifde de wethouder be zwaren tegen de ingrepen tamelijk luchthar tig weg met de ivoorden: „Iedereen die moet bezuinigen schreeuwt tegenwoordig moord en brand." Daar kleeft een groot gevaar aan, vindt het crisisteam: Het gevolg kan zijn „dat in de ai- gehele bezuïnigingsneurose de werkelijke problemen niet meer worden opgemerkt tus sen de krokodillentranen, die op dit ogenblik hier en daar óók rijkelijk vloeien." (Zie ook de zaterdagbijlage). FIS V: alleen vrijwillige afvloeiing 60- plussers9 Schiedam Bij Wilton* Fijenoord moeten 330 ar beidsplaatsen verdwijnen. Aanvankelijk werd ge sproken over circa twee honderd, maar in ge sprekken tussen directie en vakbond werd duide lijk dat het aantal aan zienlijk hoger komt te lig gen. De onderhandelaars van de industriebond FNV hebben de directie laten weten uitsluitend in te stemmen met vrijwillige afvloeiing van de 168 ou dere werknemers bij de Schiedamse werf. Het directievoorstel gaat uit van vrijwiilige uittre ding van 168 zestigplus sers en gedwongen ont slag voor 162 werkne mers. De verwachting is dat negentig procent van de oudere werknemers van een dergelijke rege ling gebruik wil maken. Het gaat om een inkrim ping van de nieuwbouw- en reparatieseetor en de zogenaamde sector nul, de overh eadd iensten In een alternatief voorstel denkt de FNV de noodza kelijke reorganisatie op te kunnen vangen door uit sluitend een vrijwillige uittreding van oudere werknemers, die dan 87 procent van hun laatst verdiende loon kunnen behouden. De rest wil de vakbond opvangen door interne verschuivingen. Bovendien is de FNV voorstander van flexibele werktijden. Wanneer er veel werk is, zou er over gewerkt dienen te wor den, terwijl die overuren in slechtere tijden in vrije tijd opgenomen moeten worden. De directie wil de opengevallen plaatsen gebruiken om gediplo meerde leerlingen van de bedrijfsschool binnen het bedrijf te kunnen houden. Maar de vakbond gaat er van uit dat gediplomeerde leerlingen boven de sterkte aangenomen moe ten worden. Directie en vakbond spreken volgen de week verder. Los van RSV Het ziet er naar uit dat Wilton-Fijenoord voor het einde van de maand los kan worden gemaakt van het RSV-coneern. De be sprekingen met Taiwan zijn daarvoor van door slaggevende betekenis. Een mogelijke oplossing zou kunnen zijn een voor uitbetaling voor de twee bij Wilton in aanbouw zijnde onderzeeboten, waarvan de eerste beta lingen onder meer zijn verdwenen in het misluk te kolengraafproject van HSV. Ook een vervolgor- der behoort tot de moge lijkheden. Daarbuiten zou nog een financiële injectie noodzakelijk zijn, waaro ver momenteel weer ge sprekken gaande zijn met het ministerie. 'Merwedepolder vuiler dan gemeente denkt' vervolg van voorpagina Dordrecht Een onderzoek van actievoerdende bewoners van de Dordtse gifwijk in de Merwede polder heeft uitgewezen, dat de wijk meer vervuild is dan in eer ste instantie was verwacht. De bewoners haalden gisteravond laat twee vaten met CIR-afval naar boven in een gebied, dat door de gemeente en de provin cie als schoon werd verklaard. Tien mensen gingen gisteravond graven in het gebied, wat net buiten dat deel van de wijk ligt, wat per 1 september leeg moet zijn omdat de grond volgens de overheid te zwaar verontreinigd is. De 106 huizen die op die grond staan zullen worden ge sloopt. „Het is nu wel duidelijk geworden dat wij door de gemeente en de provincie met een kluitje in het riet worden ge stuurd", aldus een woedende bewoner. „Altijd heeft men gezegd dat op deel gebied I na alles schoon is. Het is een door Marlijn Verwaaijen schande dat wij nu weer zelf aan moe ten tonen dat dit gebied in zijn geheel vervuild is." De vondst is het gevolg van de veront rusting, die de bewoners eerder uit spraken over de saneringsplannen van de provincie. „Omdat men onze onder zoekingen steeds maar probeerde te bagatalliseren hebben we helaas zelf het initiatief moeten nemen", aldus de bewoners. „We hebben uitgerekend dit gebied gekozen omdat het vlak voor de saneringsmaatregel uit deelgebied I was genomen en ineens niet meer ver ontreinigd zou zijn." Wethouder De Kovel, die vanuit een vergadering in Den Haag direct naar de wijk toekwam, gaf toe geschrokken te zijn van de vondst. „Het blijkt dat de onderzoekingen, die steekproefsge wijs zijn genomen niet afdoende zijn. Er zitten nog te grote mazen in het net. Het is nu inderdaad de vraag of er niet meer chemisch afval in de wijk ligt dan wij vermoeden." Zowel de gemeente Dordrecht als de provincie hebben in de gesprekken met de actievoerende bewoners heel duidelijk het standpunt ingenomen, dal de wijk slechts vervuild is m het gebied waar de 106 'sloophuizen' staan. Men stelde kortgeleden nog een sane ringsplan op, waardoor de rest van de wijk middels een dam wand afgeschei den zou worden van het verontreinig de gedeelte. De bewoners hebben daar via een telegram aan de provincie te gen geprotesteerd. Volgens De Kovel is nog mei duidelijk of door deze vondst de gehele wijk aan een nader onderzoek onderworpen zal worden, „Dat is de verantwoordelijk heid van de provincie", aldus de wet houder in zijn eerste commentaar. Wel zegde hij toe op zeer korte termijn een gesprek aan te vragen met de verant woordelijke mensen van de provincie om tot een snelle oplossing te komen. De bewoners van de wijk nemen daar vooralsnog geen genoegen mee. Men sluit niet uit dat dit weekeinde nog meer opgravingen zullen worden ge daan. Naast het aangrenzende gebied, waar nu de beide vaten zijn gevonden, zal eventueel ook het gebied rond het aan de andere kant liggende bejaar dentehuis aan een nader onderzoek worden onderworpen. De cameraman in de helicopter zit geheel ingebouwd. Rotterdam In Engeland en Ameri ka, Australië en Brazilië, Nieuw-Zee- land, Japan, ja zelfs in Saoedie Arabië en Hong-Kong zit men vanavond te gen zes uur (Nederlandse tijd) vol spanning voor de televisie, om te zien wie het eerste langs het Rotterdamse stadhuis rent en zich - voorlopig - de snelste marathonner ter wereld mag noemen. Het zal voor het eerst zijn dat een hardloopgebeurtenis in Rotterdam in zoveel landen op de voet wordt ge volgd. Met zoveel internationale belangstel ling voor de pas drie jaar oude 'City of Rotterdam marathon' wordt niets aan het toeval overgelaten. Vandaar ook dat gisteren, even na tweeën, de AVRO/NOS televisieploeg een genera le repetitie hield op het parcours van 42 kilometer en 195 meter. In de lucht een omgebouwde helicopter van 'KLM Helicopters' en op de weg twee auto's met op- en ingebouwde camera's. Ach ter de auto's -als beeldvullingtwee wielrenners, die de afstand beduidend sneller aflegden dan de atleten mor gen zullen doen. „We moeten de appa ratuur voor de laatste keer testen", verklaarden de mensen van de AVRO de omvangrijke proeftocht. Drie bewegende camera's dus die, als alles goed gaat, zelfs geen schijnbeweging van aanvalslustige atleten ongeregisteerd zal la ten. Als alles goed gaat inderdaad, want veel is afhankelijk van de weersomstandig heden. Als de helicopter door wat voor weersomstandigheden dan ook niet kan vliegen, zullen de miljoenen televisiekij kers over de gehele wereld van de interes santste beelden verstoken blijven. De be slissende aanval zult u in dat geval niet op de beeldbuis kunnen zien, tenzij hij o. wonderlijk toeval precies voor een vaste camera plaatsvindt. Optimistisch Het weer kan dus nog roet in het eten gooien, maar gisteren was de televisieploeg die de klus gaat klaren nog vol optimisme „Het kan wel moeilijk worden voor de ca meramensen", verklaarde de helipiloot na een 'stampende' vlucht tussen thuishaven Schiphol en het Rotterdamse vliegveld Zestïenhoven. Maar de Avro-mede-werkers wilden niets horen over een eventueel met doorgaan van de vlucht. „Dat kunnen we eenvoudig niet maken: er zijn zoveel lan den die de beelden hebben gekocht.." De tele visieregistratie vindt plaats op een manier die te vergelijken is met die van de Tour de France. De bewegende camera's zenden hun beelden door naar de helicop ter. Daar bovenin wordt aan de hand van drie piepkleine monitoren een keuze ge- Hilversum Rotterdam en regio staan dit weekein de in de belangstelling van de Nederlandse televisie. Vanmiddag (Ned.2, 15.40) en vanavond {Ned. 1, 22.10) worden uitgebreide repor tages uitgezonden van de Marathon, 's Middags een rechtstreeks verslag en *s avonds een samenvat ting en een nabeschou wing. In de actualiteitenrubriek 'Televizier Magazine' van de AVRO wordt vanavond (Ned. 1, 22.35), naast repor tages uit Israël en Hondu ras, aandacht besteed aan een project voor energie arme woningen in Schie dam. Morgenmiddag (Ned. 2, 12.00) wordt in 'Het Capi- tool' gediscussieerd over de problemen met chemisch afval, naar aanleiding van de affaire rond het reini- gingsbedrijf Booy Clean in de Rotterdamse haven. Deelnemers aan de discus sie zijn mevrouw L. van Rijn-Vellekoop (gecommit teerde van het openbaar li chaam Rijnmond), minis ter P. Winsernius van volkshuisvesting, ruimte lijke ordening en milieuza ken, J.W. Copius Peere boom (oud-directeur van het instituut voor milieu vraagstukken) en N.J. Stenstra (British Petro leum Nederland). maakt uit wal de drie camera's (Twee op de grond en één in de heli zelf) m beeld brengen en daarna wordt het definitieve beeld doorgestuurd naar een straalzender, die dan voor verdere verspreiding naar de rest van de wereld zorgt. De mensen m de heli hebben niet de mak kelijkste klus. de apparatuur is in de kleine runnte zo om hen heen gebouwd, dal zich nauwelijks kunnen bewegen. De camera man moet zijn apparatuur bijna uittrekken, als hij de heli wil verlaten. Op de grond wordt gewerkt met nog eens vier 'vaste* camera's. Drie bij de start/fi nish op de Coolsingel, en één op het kruis punt K raiingseplaslaan K ral i ngsezoom, het begin en het einde van het rondje Kra- lingsebos, waar de lopers maar liefst vier keer langs zullen komen. De uitzending van de Avro begint vanmid dag om 15.40 uur op Nederland 2 en duurt tot ongeveer 18.15 uur. 's Avonds wordt om vijf over tien in Avro's Sportpanorama op Nederland 1 teruggeblikt op het gebeuren. □ROTTERDAM ZATERDAG 9 APRIL i983 Vereniging vraagt maand uitstel vergadering Rotterdam De Vereniging van aandeelhouders en houders van certificaten van aandelen RSV heeft de raad van bestuur van Rijn-Schelde-Verolme gevraagd de vergadering van aandeelhouders- -certificaathouders op de oor spronkelijk geplande datum van 24 mei te houden in plaats van op de nu vastgestelde datum van 27 april- Dat geeft volgens de vereni ging de raad van bestuur de moge lijkheid om alsnog een schriftelij ke uiteenzetting van de gang van zaken aan belanghebbenden toe te sturen in plaats van te volstaan met een mondelinge uiteenzetting zoals nu in de bedoeling ligt. Verder heeft de vereniging er bij de raad van bestuur op aange drongen een nieuw punt aan de agenda toe te voegen: het voorstel tot het Instellen van een aandeel- en certificaathouders-onderzoek commissie. Deze commissie zal o.m. tot taak moeten hebben de contacten te leggen en voeling te houden met de parlementaire en quêtecommissie en de Algemene Rekenkamer om de belangen van aandeelhouders en certificaathou ders bij voortduring onder de aan dacht te brengen. Bovendien wil de vereniging bevorderen dat bij een eventuele 'sterfhuisconstruc tie' de winsten van levensvatbare dochters gedeeltelijk gereserveerd worden voor de verstrekkers van risicodragend kapitaal. Zonodig zal de vereniging, als blijkt dat bij de onderzoeken onvoldoende rekening wordt gehouden met de belangen van de verstrekkers van risicodragend kapitaal, een enque- te bij de Ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam aanhangig maken. Door onbekende oorzaak is gister avond bij het uitrij den van de oostbuis van de Maastunnel een personenwagen over de kop gesla gen. De twintigjarige bestuurder kwam met de schrik vrij en moest zich laten be handelen voor een pijnlijke arm. De aulo werd totaal vernield. Het verkeer in de richting van het cen trum raakte enige tijd gestremd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1