A 'Voorjaarsnota is ramp voor stadsvernieuwing 'Als Te Loo nog even wil tekenen' Rijnmondgemeen ten laten RSV-comité wachten Verbeterde stoplichten op gevaarlijk kruispunt #f VLAAMSS DAGBLAD SGHIEDAMSCHE GODBANT NIEUWE WATEBWEG GODRANT Jaarverslag over randgroep j ongeren leest als roman Bewonersverenigingen: einde in 1984 ^Contact met de kit is reeJ heter7 De Stuurhut in aanbouw Redder van Vlaardingse on derscheiden Meisje zwaar gewond Auto te water Trambaan komt niet pal langs Proveniershuis Brand in wasserij Minister Smit-Kroes opent Groote Lucht: 'Nauwelijks aandacht voor sociale en financiële aspecten' Man slaat woest om zich heen □WATERWEG WOENSDAG 13 APRIL 1983 IGD: .17.17 Schiedam Jongerenwerker Kees te Gussinklo zat gister avond te glimmen op zijn stoel, toen hij door Schiedamse raadsleden bedolven werd on der complimenten over zijn jaarverslag. De commissie wel zijn was unaniem lovend over het verslag van het opvang- project voor randgroepjonge ren. „Het leest als een roman", zei PPR'er Herman Noorde- graaf. Ulferd Bruseker (CPN) zei dat uit het verslag bleek, dat het goed was geweest met het pro ject te beginnen. ,,Hè, hè, ein delijk erkenning", klonk het gemompel van de jongeren die met de werker mee waren ge komen. De jongerenwerker kon niet nalaten, toen hij be dankte voor de complimenten, nog even te herinneren aan zijn leraar Nederlands op school, die altijd zei: „Te Gus sinklo, je stijl is allerbelab berdst." VVD-fractievoorzitter Gerard Verhulsdonk was een beetje geschrokken van een passage, waarin stond dat het contact met de wijkagent in Zuid goed was, maar dat het met de rest van de 'kit' niet zo wilde vlot ten. „Het kontakt met de sur veillancedienst en de recher che is vrij slecht", schrijft Te Gussinklo. Verhulsdonk vond dat het college solidair moest zijn met de jongerenwerker, door te helpen dat contact te verbeteren. Volgens Te Gussinklo viel het echter allemaal wel mee. De verstandhouding met de poli tie zou al veel beter zijn ge worden sinds een paar maan den geleden het verslag werd geschreven. „Ze komen nu naar me toe als er problemen zijn in de wijk", zei hij. „Ik hoop dat meneer Verhulsdonk daarmee gerustgesteld is." De Maassluise scheepswerf De Haas heeft gisteren per schip de plaatijzeren delen ge leverd, waarmee de Schiedam se aannemer Van de Tempel het langverwachte poffertjes restaurant op de Maasboule vard in Schiedam in elkaar zal zetten. Het exterieur kon in één dag tijd al helemaal overeind wor den gezet. Exploitant Hans Visser hoopt al op hemel vaartsdag open te kunnen. Hij neemt dan de unieke positie Fn, .dat hij als enige ondernemer aclief is op twee zeer belangrij ke recreatieve plaatsen rn Schiedam. Zijn poffertjesres taurant op de Maasboulevard zal waarschijnlijk De Stuurhut gaan heten: het krijgt de vorm van een stuurhut van een zee schip, als hommage aan het scheepvaartverkeer over de Nieuwe Waterweg, waar Vis sers bedrijf uitzicht op biedt. Capelle aan de IJssel Om dat hij in april 1982 het leven heeft gered van de Vlaarding se mevrouw J.den Haan-Jan- son, is de Capellenaar C.G. Spiering gisteren onderschei den. Uit handen van de Capelse burgemeester Van Leeuwen ontving hij een herinnerings geschenk en een diploma. Die waren hem toegekend door het Carnegie Heldenfonds. Mevrouw Den Haan-Janson raakte vorig jaar bij een ver keersongeval op rijksweg 21 bekneld in haar in brand ge vlogen auto. Spiering zette zijn eigen leven op het spel door de Vlaardingse uit de wagen te halen. De geredde automobi liste was gisteren bij de uitrei king aanwezig. 1 Schiedam Een 14-jarige Schiedams meisje is gistermid dag in het Schielandzieken- huis opgenomen na een aanrij ding op de De Genestetstraat. Een 31-jarige Schiedammer reed met zijn auto weg van :éèn parkeerplaats en zag daar- bij het fietsende meisje over ïhèt hoofd. Het meisje liep bij dé botsing een zware hersen schudding op. Vermoedelijk omdat de be stuurder was vergeten de handrem aan te trekken, reed gisteren een geparkeer de bestelwagen uit zichzelf in het water langs de Datheen- straat. De brandweer zette de auto, die met zijn achterwielen nog net op op de wal was blijven steken, met een lier weer op het droge. De brandweer trok met de klus in de West- wijk veel bekijks. Schiedam De bewoners van het Proveniershuis krijgen hun zin. Gisteravond besloot de commissie voor ruimtelijke ordening, dat de pal langs het Proveniershuis geprojecteerde trambaan een paar meter op j zal schuiven. Voor zover het •jjverani woord is, wordt de bocht in de zogenaamde keer- lus op het stadserf verkleind en dat geeft die extra speling. .V.Dat zal vooral voor Prove- ■y. niershuis-bewoner Henk Schelvis een hele opluchting zijn. Hij woont in het voorma lige VVV-kantoor en beschikt over een aparte ingang: als enige bewoner hooft hij niet door de hoofdpoort van het Proveniershuis om in zijn wo ning tc komen. Maar bij ver wezenlijking van de oorspron kelijke tramplannen zou hij. als hij zijn huis zou verlaten, pardoes op de tramrails staan. Schelvis en zijn buren moesten er niet aan denken, wat de ge- volgen zouden kunnen zijn. De commissie onder voorzit terschap van wethouder Zijde veld noemde de geuite bezwa ren redelijk. Er is met succes naar een andere oplossing ge- zocht. Schiedam Een brand bij Wasserij Spring Grove aan de Nieuwe Haven in Schiedam heeft voor twintigduizend gulden schade aangericht. Een droogmachine vatte gis termiddag plotseling vlam en daaruit ontstond een schoor- steen brand. De brandweer rukte wel uit, fjhaar toen die ter plekke kwam bleek het vuur al door het personeel van de wasserij te zijn geblust. Verkeerssituatie Lepelaarsingel wordt veiliger Vlaardingen Aan de gevaarlijke verkeerssi tuatie rond het kruispunt van de Lepelaarsin gel. Reigerlaan en Frederik Hendriklaan in Holy-Zuid komt binnenkort een einde. Er zul len nieuwe stoplichten worden geplaatst om de chaos tijdens de spits op te vangen. Tegelijker tijd kunnen grotendeels de bezwaren van de Spechtlaan-bewoners, die verontrust zijn. over de veiligheid van hun schoolgaande kinderen, worden weggenomen. Uit een onderzoek is gebleken, dat op dit kruis punt een schrikbarend aantal 'voorrangsonge- lukken' plaatsvindt. De verouderde verkeers lichten kunnen het grote aanbod van auto's net efficiënt verwerken. Verkeersambtenaar Jan Loosbroek: „Het verkeer op de Lepelaarsingel wordt nu allemaal tegelijk losgelaten," Vooral het verkeer dat van de singel linksaf de Reiger laan op wi! rijden, blijkt veel te veel risico's te nemen. Door vernieuwde stoplichten (kosten: twee ton) kan beter op de verkeersdrukte worden inge speeld. Ook komen op de Lepelaarsingél afzon derlijke rijvakken voor Tïnksafslaanders'. De gemeente Vlaardingen verwacht doordat de wachttijden voor de verkeerslichten danig wor den bekortdat het gebruik van de sluiproute over de Spechtlaan eveneens zal afnemen. Schiedam De Voor jaarsnota van het kabinet- Dubbers krijgt verschrik kelijke gevolgen voor Schiedam. Dat schrijven de drie bewonersvereni- gingen van Schiedam- Oost, -Zuid en -West in een brief aan de gemeen teraad, waarin het einde van de stadsvernieuwing in 1984 aangekondigd wordt. De drie verenigin gen eisen van B enW, dat de noodsituatie op woens dag 20 april samen met de drie projectteams voor de stadsvernieuwing terdege besproken wordt. Koos Osterholt, secretaris van de werkgroep ISR (die afkor ting staat voor interim-saldo regeling, dat is het subsidieak koord voor stadsvernieuwing), spreekt van „verschrikkelijke gevolgen". Juist nu voor de drie oude woonwijken de bouwplannen gereed zijn, re deneert hij, stort de hele bouwproductie in elkaar. De wethouders Van Tilborg en Zijdeveld hebben nog enige tijd volgehouden, dat Schie dam moest proberen in Den Haag meer gesubsidieerde wo ningen in de wacht te slepen. CPN-raadslid Eef Collé liet toen in de gemeenteraad we ten, dat zij dat wel konden vergeten. Dat kwam hem te staan op een aanvaring met enkele PvdA'ers die hem van demagogie beschuldigden. In middels is gebleken, dat Collé gelijk kreeg. De aantallen woningen, die in Nederland in de sociale sector nog gebouwd mogen worden, zijn teruggeschroefd. Schie dam hoeft dus niet op meer woningen te rekenen, aldus de drie bewonersverenigingen. Integendeel, schrijven zij, „er kan straks niet meer met sub sidie gebouwd worden en dat betekent: öf er worden geen woningen meer gebouwd, df zij zijn zo duur dat niemand ze kan betalen." Draaien aan de afsluiter. Ondanks de inspanningen van minister Neelie Smit-Kroes kwam er de eerste minuten geen rioolwater door de leidingen omhoog geborreld. Dijkgraaf Van den Berge slaat haar gade. Vlaardingen „De Groote Lucht zal helemaal aan haar doelstelling voldoen, als burge meester Te Loo van Schiedam vanmiddag nog even het con tract ondertekent." John te Loo kreeg dat gisteren, tijdens de opening van de rioolwater zuiveringsinstallatie tussen Vlaardingen Na vier weken heeft het Rijn mond Alarm Comité nog steeds geen antwoord van de achttien Rijnmond-gemeenten, die het heeft aangeschreven met het verzoek de handen ineen te slaan om de aanslag op de werkgelegen heid bij het RSV-eoncern zoveel mogelijk te be perken. j,Er wordt wel bijzonder traag gereageerd," aldus het Vlaardingse D'66-raadslid Ron Molenaar die de brief heeft geschreven namens Rijnmond Alarm, dat zich inzet voor behoud van werkgele genheid bij RSV. In het schrijven dat op 15 maart is verstuurd aan de gemeenteraden van alle Rijnmondgemeenten, inclusief de raad van het openbaar lichaam zelf, wijst het comité op de economische, sociale en fi nanciële aspecten van massa-ontslagen bij RSV- bedrijven voor de gemeenten. „Volgens ons reali seren de meeste gemeenten niet wat voor gevol gen het voor ze heeft," stelt Molenaar namens het comité, dat bestaat uit politieke partijen, kerken en andere maatschappelijke organisaties in Schie dam en Vlaardingen. tekent als er inderdaad 7500 man bij RSV op straat komen te staan." Volgens Molenaar gaat het niet alleen om ge meenten, waarin RSV-bedrijven zijn gevestigd, maar om heel Rijnmond. Hij wijst erop dat in bij na iedere plaats wel mensen wonen die bij een RSV-bedrijf werken. „Denk ook eens aan de toe- de werkgelegenheid, maar aan *de sociale "en fi- leveringsbedrijven die meegesleept dreigen te nanciële aspecten wordt nauwelijks aandacht be- worden doordat ze RSV-opdrachten mislopen", steed," aldus Molenaar. Hij wijst op het enorme verklaart Molenaar. „De gemeenten staan wel stil bij het gevolg voor aantal werklozen dat door de gebeurtenissen bij RSV aan het toch al niet geringe werkloosheids cijfer wordt toegevoegd. „Dat heeft toch enorme sociale gevolgen. En bovendien betekent het ook een fikse aanslag op de gemeentelijk financiën, omdat tien procent van de bijstandsuitkeringen voor rekening van de gemeentes komen. Na twee ënhalf jaar, wanneer de werkloosheiduitkering ophoudt en overgaat in een bijstandsuitkering, kost dat een gemeente per werkloze zo'n tweedui zend gulden per jaar. Reken maar uit wat dat be- Hij noemt de steunverlening van Rotterdam aan de RDM en van Maassluis aan Verolme-Elektra zeer positief, maar mist een gezamenlijke aanpak van de Rijnmondgemeenten. „Als zoiets gezamen lijk wordt aangepakt, kun je toch veel meer berei ken," zegt Molenaar. In Vlaardingen heeft wethouder Cees Bot van economische zaken onlangs verklaard het met de stellingname van Rijnmond Alarm eens te zijn en de zaak te zullen bespreken in de betrokken raadscommissies. Vlaardingen en Maassluis, ter loops door minister van ver keer en waterstaat Neelie Smit-Kroes onder zijn neus ge schoven. Schiedam is nog niet op de in stallatie aangesloten. Daardoor moet het Hoogheemraadschap Delfland het komende jaar een strop van een slordige 4 mil joen gulden incasseren. Gevolg is een verhoging van het zui- veringstarief voor de bewo ners van de aangesloten ge meenten. „Een onverteerbare zaak, waarover het laatste woord zeker nog niet is ge sproken", merkte dijkgraaf A.P van den Berge in zijn toe spraak op. De reactie van Te Loo bleef beperkt tot eert ma ger, verontschuldigend glim lachje. Het openingsritueel, waarmee minister Smit-Kroes de Groote Lucht officieel in gebruik stel de, verliep trouwens niet be paald vlekkeloos. De bewinds vrouw draaide in weer en wind eindeloos aar» een sluis- wiel en sloeg verscheidene malen de ogen naar de pijplei dingen op. Maar het rioolwater begon pas na enkele verwach tingsvolle minuten voor de ogen van veel raadsleden en de burgemeesters van Schie dam, Vlaardingen en Maas sluis door de glazen buizen omhoog te borrelen. Op de eerste van de drie riool- waterzuiverings-installaties in het Rijnmondgebied —met de bouw van twee anderen bij het Kralïngseveer en de Dokha ven Sn Rotterdam wordt dit jaar een begin gemaakt— zijn de gemeentes Vlaardingen, Maassluis, Maasland en De Lier aangesloten. Omdat het persgemaal in Schiedam-Bij- dorp nog niet is afgebouwd, loost deze stad haar afval nog steeds in open water. Dit en het rechtstreekse gevolg, dat De Groote Lucht daardoor slechts op halve capaciteit kan draaien, zorgen voor de strop van 4 miljoen. Minister Neelie Smit-Kroes noemde het opvallend, dat in de regio Rijnmond tot nu toe evenveel olie, koper, zink, lood en nikkel via huishoude lijk- als wel via industrieel af valwater worden geloosd. Door de bouw van dit soort zuiverings-installatie zal een groot deel van de verontreini ging van het oppervlaktewater worden voorkomen, waardoor de badplaatsen van een scho nere Noordzee kunnen profi teren Vlaardingen Een 26-jarige Vlaardinger heeft gisteren op de Hoogstraat nogal woest om zich heen geslagen. Eerst schopte hij een vijftienjarige scholier van zijn fiets, omdat hij zich aan diens rijgedrag er gerde, Toen enkele omstan ders daarop commentaar le verden, pakte hij een ü-buis, die op straat stond, en sloeg daarmee eert 46-jarige vrouw in de nek. De vrouw en de scholier kwa men ongeschonden uit de strijd. De -Wildeman kon af koelen op het politiebureau.'. l

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1