Visbank brengt horecawereld j e m rep en roer Boer Rip verliest strij d om schuurtj e Paalman opent galerie in koetshuis van Nolet Familie kraakt nieuwbouwwoning VLAARHINGS DAGBLAD SCHIEDAMSGHI COURANT NAUWE WATERWEG COURANT SP: Collegepartijen moeten terugbetalen JVrees voor schatgravers Archeologen graven bij Huis te Riviere Opbouwwerker is tegen receptknaak Delen van skelet gevonden Toewijzing aan bierhuis als een bom ingeslagen Uittrekken heipalen veel te duur 'Opstal kan niet door de beugel Voor 15 mille apparatuur weg Vlaardingen tot schakelaar veroordeeld Twee etmalen achter stuur Man leunt tegen lift en valt van dak KIERWEG DONDERDAG 14 APRIL 1983 Schiedam - Het bureau oud heidkimdig onderzoek van de gemeente Rotterdam is bij de ruïne van Huis te Riviere aan het Emmapleïn op zoek naar archeologische resten. De werkzaamheden zijn gisteren in alle stilte begonnen, omdat men bang is voor 'schatgra vers1, die in de nachtelijke uren hun geluk komen be proeven. De oudheidkundigen vrezen dat wanneer dergelijke mensen er op af komen, de meeste zaken voor hun neus worden weggekaapt. Er zal zo'n twee weken wor den gegraven. De archeologen zijn vooral geïnteresseerd in de fundamenten van Huis te Riviere. Gisteren werd al en kele muurtjes blootgelegd, die moeten hebben behoord tot de fundering van de ruïne uit de veertiende eeuw. Verder wer den enkele stenen kruiken en scherven gevonden. Drs. M.C. van Trierum van het bureau oudheidkundig onderzoek zei gisteren dat er nog weinig te valt over de opgravin gen. Er wordt gegraven langs de 's- Gravelandseweg tussen de ruï ne en de oude HBS, die vorige week onder de slopershamer is gevallen. Daar heeft vroeger een gemaal gestaaan, dat de laatste jaren in gebruik was als opslagplaats van gemeente werken. Ook dal gebouw is te gen de vlakte gegaan, omdat hel plaats moet maken voor de keerlus voor de tramijn die momenteel wordt doorgetrok ken naar Schiedam-Noord. De archeologen noemen de pe riode van twee weken, die zij hebben gekregen om de fun damenten van Huis te Riviere bloot te leggen, erg krap. Lan ger kan echter niet, omdat hel werk aan de trambaan dan t€ veel vertraging zou oplopen. Schiedam Opbouwwerker Amiand van Puyvelde mobili seert in Schiedam-Zuid hel verzet tegen de eigen bijdrage van ƒ2,50 voor voorgeschreven geneesmiddelen. Er komt in Schiedam-Zuid een flinke handtekeningenactie op gang en de lijsten daarvoor zijn nog bij het opbouwwerk in de Zwartewaalsestraat verkrijg baar. Van Puyvelde wil hiermee een landelijk initiatief van de ziekenfondsen, de PNV en Va ra's ombudsman ondersteunen. Hij vreest een tendens, waarbij steeds meer medicijnen voor geschreven gaan worden, om dat dat geld opbrengt. Een rechercheur van de Schiedamse politie stopt de gevonden botten in een emmer. SchiedamIn het in dustriegebied 's-Grave- land is gisteren <?en deel van een menselijk skelet opgegraven. De botten werden bij de Fokkerstraat gevonden door een vrouw, die di rect de politie alar meerde, Op de plaats waar de lugubere vondst werd gedaan, worden de put- tenzuigers van de ge meente Schiedam ge leegd. Hoewel de poli tie vanmorgen niet met zekerheid wist te ver tellen om wat voor skelet het gaat, bestaat het vermoeden dat de botten van elders zijn aangevoerd bij het bouwrijp maken van het gebied. De politie probeert vandaag de ouderdom van het skelet vast te stellen. Schiedam Museumdirec teur Hans Paalman opent za terdagmiddag de nieuwe ga lerie 't Koetshuys aan de ;e Haven 78, honderd meter vanaf het stedelijk museum op de Hoogstraat, De galerie is opgezet door An van den Brand, die ook gale rie Schieland runt in het ge lijknamige ziekenhuis aan de Stadhouderslaan. Aan de opening gaat een muzikale uitvoering vooraf van kleine composities van Bob van der Wel, leider van het kamer- muziekgezelschap Intertexta. Zondag is er ook een open huis; dan musiceert fluitist Mark Lewis er. Ondertussen zijn aquarellen te bezichtigen van Benjamin Royaards, die twee jaar geleden nog in hel Schiedamse ziekenhuis expo seerde. Ook heeft galerie 't Koetshuys werk in stock van Paula Mosmans, Wally Elen- en Frits Smits, van den Brand heeft naar galerie 't Koetshuys ge noemd, omdat ooit dokter Nolet daar zijn rijtuig had staan. Die arts was tevens de oprichter van het ziekenhuis, iat naar hem genoemd werd. Uter zou de Noletstichting fuseren met het gemeente- ^ekenhuis: de naam is nu Schieland en zo is het krin getje weer rond. De"galerie zal voortaan vier maal in de week geopend zijn: dinsdag en vrijdag van twaalf tot zes uur, donderdag van twaalf tot negen uur en zaterdag van elf tot zes uur. door Cock Rijneveen Vlaardingen Het nieuws, dat karakteristieke monumentje zich de Visbank omgedoopt wordt tot voor een voldongen feit geplaatst, koffie- en bierhuis, is bij de hore- Vorige week werd bekend, dat cawereld in de Vlaardingse bin- Rotterdammer John Simoskie (ei- nenstad als een bom ingeslagen, genaar van café De Hazzebaz) het Overrompeld en onthutst voelen pandje de komende vijf jaar de etablissementen rondom dit huurt. De reacties van de betrokken exploitanten zijn vaak uiterst emotioneel, maar over één ding zijn ze het allemaal roe rend eens: „Er is ons verze kerd, dat er onder geen beding een horecabedrijf in de Vis bank zou komen. En nu dit..." Dat de horecabond Vlaardin gen geen enkel bezwaar had, heeft ook kwaad bloed geïet. „Die heeft öns nooit iets ge vraagd. Ook nooit iemand van gezien", luidt de eveneens eenstemmige beschuldiging. De restauranthouders in de nabijheid van de Oude Haven begrijpen er niets van. Kreten als horeca-oorlog, broodroof, koehandel en verlakkerij val len de laatste dagen vaker en vaker te beluisteren. Vooral 't Oudhollandsch Koffiehuys, sherry-bodega De Visbank(!) Vlaardingen De Socialistiese Partij gaat in de komende raadsvergadering de fracties van PvdA, CDA en D'66 vra gen om gezamenlijk 35.000 gulden in de gemeentekas te storten. Dat is namelijk het bedrag waarvoor de gemeente zich volgens de SP in de lu ren heeft laten leggen bij het uittrekken van de oude heipalen, die de bouw van een bejaardenflat aan de Westhavenka- de in de weg stonden. De SP heeft uit navraag bij het Rotterdamse Grondbe drijf geconcludeerd, dat het karwei tien mille had mogen .kosten. Vlaardingen heeft er meer dan'vier keer zo veel voor betaald. De SP is ervan overtuigd, dat er door de gemeente onnodig 35.000 gulden in de zak van een aannemer is gesehoven. „Het college heeft zich bewust of onbe wust door een aannemer een loer laten draaien", schrijft de SP. De collegepar tijen en D'66 zijn naar dc mening van de socialisten onverantwoord omgegaan met gemeenschapsgelden. Een verwijt dat de SP in verband met de zogenaam de Hilton-affaire al eerder uitte aan het adres van burgemeester en wethouders. Leden van het gezin in de gekraakte woning aan het Willemshofje. IlillUltilillllllllitlllllllllflIllllllNIIIlllllllllllIllUllillllillHllllllllililllllilllllHillllllllllllIllltHilllllflIilllllllKIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIHltllllinillimillUlllIllllIllllillitlIllIIlIililllllllilülllllilllllIIlllllllll Schiedam Na vijf jaar strijd om een schuur aan de Harre- weg in Kethel heeft de Baren- drechtse veehouder M. Rip uiteindelijk verloren. De afde ling rechtspraak van de Raad van State heeft bepaald, dat de gemeente Schiedam hem des tijds terecht een bouwvergun ning heeft geweigerd. Een schuur past niet in het bestem mingsplan, dat dit gebiedje in Kethel zo landelijk mogelijk wal houden. Nu had boer Rip er in 1978 al een schuur staan, en dat maakt het juridisch wat inge wikkelder. Want ook die be staande schuur kon in feite al niet, al staat de gemeente daar doorgaans wat lankmoediger tegenover. Rij uitbreiding ech ter met honderd procent, waartoe Rip wilde overgaan, gaat een subjectieve beoorde ling een rol spelen. Kan een grotere afwijking van het be stemmingsplan dan nog door de beugel, zo was inderdaad ook in die woorden de ham vraag. B en W, vervolgens de be roepscommissie en tot slot ook de gemeenteraad vonden een uitbreiding van honderd pro cent te veel van het goede. Voor vijftig procent had Rip een bouwvergunning gekre gen. Hij had toch het hele plan gerealiseerd. Daarom eiste B en W dat hij de helft daarvan weer zou afbreken Omdat het hierbij feitelijk ging om een opstalletje van dertig vierkan te meter, op een lap grond van 24.000 vierkante meter, vond Rip die eis belachelijk en hij begon een ellenlange beroep sprocedure. Bij dc Raad van State meent de afdeling rechtspraak nu, dat het er met toe doet of het af te breken stuk dertig vier kante meter is of groter of kleiner. Het gaat erom. of de afwijking van het bepaalde m het bestemmingsplan niet te groot wordt. Koer Kip vindt het onzinnig om te spreken van de vraag, of het „door de beugel" kan, want hij noemt dat geen wettelijk criterium. Echter, de afdeling recht-; spraak meent dat relatieve waarden een rol spelen en kan zich vinden in het standpunt van de gemeente Schiedam. B en W zullen zich nü beraden over te nemen stappen. Con-t, creet betekent dat het ant woord op de vraag of de poli tie ingeschakeld moet worden bij de gedwongen sloop van dp schuur. De gemeenteraad spreekt hier maandag over, iiniufifiiiiiiiiiiiiiiiiiiitfiitiiHiiiiniiuiiiiimiiiiiiiiiiriiniuiiitiiiniiiiiiiiHiiiirRiiiiiiiiiiiiiniigiiiiiiiiiiiuiiiiimiHftitiiiiiitiiiiiiiUMttiiirifiiiiiniiiiiiiitiEiiifiiiiHiiiiitiiiinuiiutimiitiii Schiedam Een Schiedam se familie heeft vannacht in de binnenstad een nieuw bouwwoning gekraakt aan het Willemshofje. Vader, moeder en vijf kinderen be woonden het hoekpand aan de Nieuwstraat, dat volgens de gemeente op instorten staat. Het gezin kreeg twee maal een noodwoning aange boden, maar heeft dit afge wezen. Enige weken geleden kwam het gezin in het nieuws, toen het tweemaal de straat open brak om te voorkomen, dat het zware vrachtverkeer de staat van het pand nog ver der in gevaar zou brengen. Volgens het Schiedamse ge zin heeft de gemeente hen vorig jaar mondeling een nieuwbouwwoning in de bin nenstad toegezegd. Die af spraak wordt nu niét nage komen en de familie voelt er niets voor weer tijdelijk een noodwoning te betrekken. en eetcatè JTEscargot voelen zich het meest in hun bestaan bedreigd. Echter ook café Cen traal en discotheek Pee Dee voelen zich nauw bij de ont wikkelingen betrokken. Grootste klap „Ik heb een hard hoofd in de toekomst", bekent Ger Dik- mans, deze week officieel enig eigenaar van de tegenover de Visbank gelegen sherrybar ge worden. „Ik moet het 's zo mers van mijn terras hebben. Nou. dat kan ik dit jaar mooi in de kelder laten staan. Als straks het zonnetje schijnt, krijg ik de grootste klap. Alle mensen trekken toch naar dat dan volop in de zon liggende terras langs de haven. Ik speel zelfs met de gedachte m'n zaak te verkopen nu het nog voor een goeie prijs kan." Piet Weekhout trekt zich de voor hem nijpende situatie nog meer aan, Hij heeft zich diep in de schulden gestoken, toen hij in januari 't Oudhollandsch Koffiehuis kocht en overnam. Geëmotioneerd zegt hij: „Mijn hele hebben en houwen zit in de zaak. Maar met eenzelfde soort restaurant in de Visbank is het maar de vraag of de risi co's niet te groot worden. Of het met mijn omzet dan nog wel een haalbare kaart is. Ik zag hier mijn toekomst in, mijn ideaal... Straks kan ik wellicht personeel gaan ont slaan." 'Ook voor l'Escargots Gerard Massalt is de beslissing van het Vlaardingse college van B en W onbegrijpelijk en onverteer baar. „Het aantal eet- en drinkgelegenheden hier in het centrum is al meer dan vol doende. De zaken lopen niet echt goed en de matige spoe ling wordt zo nog dunner. De gemeente heeft toch ook tot taak bedrijven de ruimte te ge ven zich te kunnen handha ven? Dit", aldus Massalt, „dit is een directe bedreiging van mijn boterham." De drie horeca-eigenaars die Simoskie nergens van be tichten; hem zelfs een 'slimme zakenman' noemen eisen opheldering van met name wethouder Bas Goudriaan. Hij fungeerde als voorzitter van de benoemingscommissie. Gis termiddag had Piet Weekhout een onderhoud met hem. Gou driaan ontkent ten stelligste, dat een horecabedrijf voor de Visbank zou zijn uitgesloten. „Dat is niet waar. Hebben we als gemeente nooit gezegd." Ze gaan in ieder geval de kop pen bij elkaar steken. Het Kof fiehuis: „We moeten een geza menlijk protest indienen." En I'Eseargot: „Dit is onbehoorlijk bestuur van de gemeente. Er was geen schijn van kans dat er een horecabedrijf in de Vis bank zou komen, zeiden ze destijds op het stadhuis. Ik had zelf interesse, maar daarmee was de kous toen voor mij af..." Schiedam Bij drie inbraken in Schiedam is voor zo'n vijf tienduizend gulden audio-visu- ele apparatuur gestolen. Een elektro-techmsch installa tiebureau aan de Broersvest miste na ongewenst bezoek voor 6500 gulden radio-appa- ratuur. Bij een inbraak in het hoofdgebouw van de Provinci ale Bibliotheekcentrale aan de Westfrankenlandsedijk wer den een kleuren-tv en geluids apparatuur met een gezamen lijke waarde van 4650 gulden gestolen. Vanuit het gebouw van de Willem Aiexander- mavo aan de Willem Pastoor straat namen onbekenden een beeldscherm met toetsenbord en een cassetterecorder ter wparde van 3500 gulden weg. Systeem kabcl~tv blijft onveranderd Vlaardingen Vlaardingen blijft voor wat betreft de ka beltelevisie in ieder geval de komende twee jaar veroor deeld tot het beruchte schakel- kastje. In die tijd gaat de ge meente de behoeften van de televisieconsument onderzoe ken en de technische ontwik kelingen up de voel volgen. Tot dat besluit kwam gister avond de cai-commissie. De directeur van het gemeen telijk energiebedrijf schrijft in een nota, dat switchen van 'meegroeinet' (met schakelaar) naar het mïni-stemet (zonder schakelaar) alleen maar extra kosten voor de consument met zich brengt en vooralsnog geen uitbreiding van het program mapakket tot gevolg heeft, De gemeente blijft dus voorlo pig vasthouden aan het sy steem met schakelaar, waar vijf jaar geleden voor gekozen werd. In de toekomst bestaat dan, behalve de mogelijkheid van het groeinet, ook de kans dat het huidige systeem ge handhaafd blijft en er alleen een ander type schakelaar ge zocht wordt. „Ik geloof niet dat we ver keerd gegokt hebben met dit systeem", zei VVD'er Floor Quast. Wethouder IJsbrand van der Velden was het daarin niet met hem eens: „We had den achteraf beter het mini- sternet kunnen nemen. Het aantal kanalen heeft in de loop der jaren toch niet zo'n vlucht genomen als we in 1978 dachten." Maar voorlopig ver andert er niets. „Het blijft aan modderen", zei Van der Vel den. „De mensen moeten nog twee jaar ellende accepteren." Schiedam Bij een verkeers controle, gisteren, op rijksweg 19 vlak voor de Beneluxlunnel heeft de politie tien processen- verbaal uitgeschreven. Een vrachtwagenchauffeur, die al 48 uur achter het stuur had ge zeten, kréég een rijverbod van acht uur. De processen-verbaal handel den verder onder meer over gladde banden, onvolledige kentekenbewijzen, technische mankementen en een niet ge keurde aanhangwagen. De meeste overtredingen werden geconstateerd bij het goede renvervoer. Vlaardingen Een man vs gisteren van het dak van een huis aan de Rotterdamseweg in Vlaardingen gevallen, ter wijl hij daar bezig was mei re paratiewerkzaamheden. De werknemer zocht steun tegen een losstaande goederenlift, waardoor hij zijn evenwicht verloor en naar beneden dui kelde. Hij kwam in een van de tui nen terecht, en kreeg daarna bovendien nog eens de vallen de lift boven op zijn lichaam. ;De man is met, inwendige kwetsuren naar het Holyzie- kenhuis gebracht. De arbeids- inspectie stelt een ''onderzoek rin.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1