WATERWEG 'Jenaplanonderwiis o^wffle.: wordt verkwanseld' "k001"1* SPORT M oRALDAOIGo 'Burenhulp moet weer heel gewoon worden' Schiedam kan trainer eerder laten beginnen Weinig interesse voor Eritrea-actie Alleen Weisscher zeker van titel i: x J Dillenburg- Floor Quast en de verkeers borden Monumenten verpauperen op roomse begraafplaats Schiedam-Noord wacht op telefoontjes Habermehl als 'heer van stand' aan de slag Spirit neemt jeu de boule-baan in gebruik Peitsman i niet naar DS'79 d Vlaardingen De ouders van de kinderen op de Vlaardingse Dillenburg- school zijn bang dat met de fusie met de Willem de Zwijgerschool, die de ge- meente per augustus wil doorvoeren, de laatste openbare school voor Je- naplanonderwijs in Vlaar dingen 'verkwanseld' wordt. De Dillenbrug- school is die laats:e expe rimentele basisschool in Vlaardingen. Oppositie partij VVD spreekt van een heel trieste zaak. „Er word: gesjoemeld met een gezonde school", vindt Georgi- ne Splinter, onderwijsspecia- liste van de VVD-fractie. Het leerlingenaantal van de Dil- lenburgschool is ruim twee maal zo hoog als dat van de Willem de Zwijgerschool, maar toch wordt de Dillen- burgschool opgeofferd. De ou ders van leerlingen van de school aan de Dillenburgsingel zijn des duivels. „Zonde als er zo'n school weggaat", zegt Ria Boot, die haar kinderen Jena- planonderwijs wil laten vol gen. „Als die fusie met de Wil lem de Zwijgerschool doorgaat, gaan wij een andere mogelijk heid zoeken voor onze kinde ren." Mevrouw Boot is niet de enige die er zo over denkt. Al meer dan veertig ouders hebben ge dreigd hun kinderen naar een andere school te sturen als de fusie doorgaat op de manier Vlaardingen Floor Quast, verkeersspecia- list van de Vlaardingse WD, blijkt weinig acht te slaan op ver keersborden. Sterker nog: de meeste ziet hij gewoon over het hoofd. „Op weg van huis naar het stadhuis merk ik hoogstens vijf van de tweehonderd borden op", bekent de liberaal nonchalant. „Ik let al leen op de auto voor me..." Zo schilderde hij in de raadscommissie voor verkeer en vervoersza- ken een waarschu wingsbord af als 'een grote oranje vlek'. Qua st: „Tijd om te lezen wat er op staat heb je toch niet, wanneer je voorbij rijdt." Als ex cuus voerde hij aan, dat Vlaardingen volge propt is met verkeers borden. De onderwijswereld liet het afweien. Wel waren veel Eritreërs gekomen om de situatie in hun land toe te lichten. Vlaardingen De informatie markt over Eritrea, die de Vlos (Vlaardingen voor ont wikkelingssamenwerking) gis teren hield voor mensen uit de onderwijswereld, werd voor de organisatoren een grote te leurstelling. De Vlos voert dit jaar actie voor vluchtelingen uit Eritrea en wilde de scholen laten zien wat die daarmee kunnen doen. Honderd brie ven gingen de deur uit, maar er kwamen nauwelijks men sen kijken. „Heel erg teleurstellend", vond Wil Zijderveld van de Vlos. De medewerkers van de stichting maakten de tijd maar nuttig met het nieten van nieuwsbrieven, want aan het 'onderwijsfront' viel weinig te beleven. „Maar we laten het er zeker niet bij zitten", zei Wil Zijdeveld. De Vlos denkt er nu over om de scholen meer per soonlijk te benaderen. Schiedam De kapel op de rooms-katholieke begraaf plaats beneden aan de Vlaar- dingerdijk moet nodig geres taureerd worden. Evenals de paar andere negentiende eeuwse monumenten op de be graafplaats is de kapel hard aan het verpauperen, wat vooral komt door lekkage, De dienst gemeentewerken is dan ook van plan om in ieder ge val het dak te repareren. Dat kost niet zoveel, namelijk elf mille, maar een hele restaura tie zal gauw op 3,4 ton komen. De begraafplaats werd in 1851 in gebruik genomen. Het is een van de fraaiste kerkhoven in dit gebied en telt tientallen grafmonumenten uit de vorige eeuw. Naast de neoclassicisti sche kapel zijn, eveneens van natuursteen, enkele bijgebou wen opgetrokken die ook voorzien zijn van de nodige symboliek. Op de smeedijzeren hekken vallen de teksten 'Za lig de dooden die in den Heer sterven' en 'Wie in Mij gelooft, ook al is hij gestorven, zal le ven' iedere voorbijganger op. De kapel werd ontworpen door W. Thijssen, die ook de architect was van het klooster van de zusters dominicanessen in de Tuinlaan. De rk-beg raafplaats in Schiedam zal mogelijk rond het jaar 2030 verdwijnen. Ge meentewerken vindt alleen de monumenten het behou den waard. Links de Vlaar- dlngerdljk, rechts de Burge meester Ho'nnerlage Grete- laan. (Luchtfoto Sijthoff Pers). die de gemeente heeft voorge steld. „Die mensen hebben als ouders bewust gekozen voor die experimentele school", zegt VVD-raadslid Splinter, die vreest dat de gemeente door deze fusie een sneeuwbaleffect zal veroorzaken. Het zal de ge fuseerde De Zwijgerschool ook niet goed gaan, vreest zij. Splinter is bang dat er na au gustus al heel snel weer ge praat zal worden over een nieuwe fusie. Koehandel De VVD vermoedt achter de fusie van een gezonde school in een onderwijsinstituut dat al drie jaar onder het genor meerde aantal leerlingen zit, een koehandel met allerlei scholen die met ruimteproble men te kampen hebben. De Dillenburgschool zou volgens die theorie een mooie nieuwe locatie zijn voor de protestant- christelijk school Open Ven sters, die op dit moment over een overschot aan ruimte be schikt. Daardoor zou het ge bouw van Open Venster weer door Aad Rietveld vrijkomen en dat zou op zijn beurt weer een mooie ruimte zijn voor scholengemeenschap De Vaart, die rond de jaarwis seling een groot deel van haar lokalen door een brand in rook zag opgaan. Van Jenaplanonderwijs is vol gens mevrouw Boot in het nieuwe schoolwerkplan, dat de samengevoegde scholen moe ten hanteren, geen sprake. „Daar komen de ouders tegen in verweer", zegt zij. Het Je naplanonderwijs vinden de ou ders heel erg waardevol. „Je kiest daar bewust voor. Bij die vorm van onderwijs wordt veel minder klassikaal ge werkt. Er zitten leerlingen van verschillende leeftijden in een groep. De leerlingen kun nen elkaar helpen. Bovendien kan er gemakkelijker iemand eens apart worden genomen. De ouders van de Dillenburg- school waren zich ervan be wust dat zij tegenover de Wil lem de Zwijgerschool conces sies moest doen. „Wij hebben totaal geen bezwaar tegen een fusie", meent Ria Boot. Ook de VVD meent dat de noodzaak Van een fusie buiten kijf ts. Maar dat nu juist de gezonde school moet opgaan in de noodlijdende wil er bij de ou ders niet in. „Je gaat toch niet zoveel kinderen verkassen?" De VVD vindt het 'van de gekke' om een gezonde school op te offeren. „De Dillenburg- school heeft veel meer levens vatbaarheid", vindt ook VVD- raadslid Jan van Hemert. „Het team van die school heeft daar jaren lang hard en met succes aan gewerkt en wordt daar nu voor gestraft. Ze moeten alles inleveren, team, naam, plek en de Jenaplan-aspecten gaan verloren." De ouders willen dat de beslis sing op z'n minst nog een tijd wordt uitgesteld. Volgende week woensdag vergadert de commissie onderwijs over het onderwerp. De ouders gaan dan op uitstel aandringen. „Zodat de gemeente de zaken nog eens goed kan overwe gen", zegt mevrouw Boot. „Voor ouders die hun kind Je naplanonderwijs willen laten volgen, is er geen andere mo gelijkheid in Vlaardingen." Schiedam Het voorbe reidende werk is gedaan. Het wachten is alleen nog op wijkbewoners, die via een telefoontje naar de Blauwe Brug (telefoon 701049) kenbaar maken dat ze een beroep willen doen op de Burenhulp - Schiedam-Noord. In totaal zijn er in de wijk ten noorden van de spoorbaan 86 vrijwilligers, die klaar staan om eenvoudige klusjes voor hun mede- - wijkbewoners op te knap pen. De dames Clausing, Kuiters, Schouten en Westra zijn maandenlang bezig geweest met het opzetten van het pro ject, waarvan de raad voor het bejaardenwerk het hoognodig vond dat het er kwam. Ze heb ben de wijk ingedeeld in 19 kringen. In iedere kring be schikken ze over een respecta bel aantal medewerkers dat, indien er bij de Blauwe Brug een verzoek binnenkomt, tele fonisch oproepbaar is om bij voorbeeld kinderen van zieke ouders van school te halen of iemand, die niet alleen kan, naar dokter of ziekenhuis te begeleiden. &>als gezegd is het wachten al leen nog op wijkbewoners, die door ziekte of welke andere omstandigheid dan ook om hulp verlegen zitten en daar via de professionele kanalen niet aan kunnen komen. De Wer actieve dames hopen dat daarin de komende weken verandering zal komen, wan neer via verenigingsblaadies, kerken en dokterswachtka mers Burenhulp-Sehiedam- Noord onder de aandacht zal worden gebracht. Maar de dames kunnen al ver tellen dat ze al de nodige posi tieve reacties binnen hebben. „Iemand zei me laatst: Het is goed dat op deze manier de mensen weer leren iets voor elkaar over te hebben zonder daarvoor te worden betaald," vertelt mevrouw Westra. „We zijn pas echt tevreden wanneer we overbodig zijn. Ons streven is er op gericht de mentaliteit te verbeteren; dat burenhulp net als vroeger weer normaal wordt. Het is toch jammer dat zoiets nauwe lijks meer gebeurt." Keukendeur „Vooral in de nieuwe wijken is het vaak droevig gesteld. Daar komt het zelfs voor dat buren elkaar niet eens ken nen," meent mevrouw Kui ters, terwijl haar buurman door de geopende keukendeur roept dat ze de was moet bin nenhalen omdat het regent. „Dat is toch leuk, zulke buren. Als ik er niet was geweest had hij het nog voor me binnenge haald ook." Mevrouw Clausing vult aan: „De raad voor het bejaarden- werk wilde eigenlijk in alle wijken van Schiedam een bu renhulpcentrale hebben, maar door Hans van Reeuwijk in de andere wijken was hoe genaamd geen belangstelling. Op die vergaderingen kon je goed merken dat het in de oude wijken heel anders ligt dan hier in Noord. In Zuid bij voorbeeld kennen buren el kaar veel beter. Daar is het nog vanzelfsprekend dat bu ren elkaar helpen." De dames stellen dat het uit sluitend gaat om kleine hand en spandiensten. Het is niet de bedoeling dat burenhulp Schiedam-Noord zich op het terrein van de professionele hulpverlening gaat begeven. Komen de vrijwilligers een hulpvrager tegen, waarvan ze denken dat die in aanmerking komen voor professionele hulp, dan zullen ze zeker door verwijzen of zelf de telefoon ter hand nemen om te zorgen dat er iets aan wordt gedaan. Afwas Mevrouw Westra:„Het gaat echt alleen om kleine dinge- tjes, waarmee je zo vreselijk omhoog kunt zitten. Bood schappen doen, een recept naar de apotheek brengen. Óf een kopje koffie zetten voor een allenstaande, die thuis komt na een opname in het ziekenhuis. Het is niet de be doeling dat we de afwas gaan doen of ander huishoudelijk werk. Maar als je bij een zieke komt om boodschappen te brengen en je ziet de afwas staan, dan doe ik dat wel even, hoor. Daar ben je tenslotte huisvrouw voor. Zoiets kan gebeuren, maar het is niet de opzet." Onder de 86 vrijwilligers be vindt zich geen enkele man. „Er zijn er wel een paar. waar ik een beroep op kan doen," vertelt mevrouw Kuiters. „De meeste mannen hebben een baan. En als die na een dag hard werken gaan zitten, hebben ze geen zin meer om er op uit te gaan. Ik heb ook gemerkt dat mannen er min der happig op zijn om vrijwil lig, zonder betaling, iets voor anderen te doen. Maar als er mannen zijn die mee willen doen, zijn ze natuurlijk van harte welkom!" De dames zijn zeer ingenomen met de bereidheid van de vrij willige medewerkers van De Blauwe Brug om op werkda gen tussen negen en twaalf uur en half twee tot kwart over vier (Maar bij voorkeur voor elf uur) telefoontjes op te vangen en huipaan vragen door te geven naar Burenhulp Schiedam-Noord. „Voor ons zou het niet te doen zijn om de hele dag bij de telefoon te zit ten. Je hebt je eigen werk en je vergaderingen. Daarom zijn we zo blij dat De Blauwe Brug daarvoor zorgt," verklaart me vrouw Clausing. Na een half jaar zal samen met de raad voor het bejaarden- werk worden bekeken of Bu renhulp Schiedam-Noord kan worden uitgebreid over heel de stad. „Dat hadden we na tuurlijk ggelijk kunnen doen," meent mevrouw Kuiters. .Maar dat was niet haalbaar. De belangstelling in de andere wijken was te klein. We ble ven maar vergaderen. Toen hebben wij gezegd: Laten we het maar proberen." Rotterdams Nieuwsblad donderdag RW 14 apni 1983 De oproep in de weekbrief van RKWIK om het eerste te steunen, leverde wel geteld één reactie op Bij Olympus en SFC mogen ze wel naar de camping, als ze maar niet afschrijven Fortuna's da- mestrainer Henk Sterk zoekt een assis tent Bij Spirit bedraagt de contributie achterstand liefst 8.000 gulden Kees Taverne (Asvion) kan zijn jas en sjaal ophalen in het clubgebouw Dank zij Adriana Bravenboer-De Wit greep VFC 7 de titel Hoofdbestuur en supporters zetten Adriana volgens goed gebruik in de bloemetjes 24 april speelt een ar tiestenelftal met Oscar Harris en André Hazes een voorwedstrijd voor SVV-SC Cambuur Het bestuur kan de wed strijd beter omzetten Een beetje ver velend als het f ibliek na de partij van de artiesten Harga verlaat Bas van Noortwijk is toch niet zo lui als hij er uitziet Tot grote vreugde van Jeanine witte en schilderde Bas keurig netjes de kinderkamer De Club van Honderd van SVV overweegt om tijdens de fancy fair ook een aantal overbodige spelers aan te bieden De kroegbazen in de omgeving van het IJsselmeer kunnen gerust zijn Zwaluwen-trainer Cor Nieuwenhuizen komt deze zomer niet langs Ron van Straten heeft tegen woordig de beschikking over een prive- trainer Trudy van Gijzen legde de con tacten John van Vessem (VFC) han delt nu ook al in kippen Wim Molenaar ziet af van het geven van speciale trai ningen voor dames Woont Sjaak Maat op een steenworp afstand van het ter rein van Excelsior M, ontbreekt hij op de loting voor de RN-Cup Zeker zijn contactlenzen kwijt Jaap Klepke (trai ner GSS) was wél aanwezig in Maas sluis Zonder de geruite sportpet ech ter nauwelijks herkenbaar Hennie van der Reijken gaat bij Olympus tegen woordig door voor Chairman Tante Katrien weet er alles van 'JR'-Hekke- ma (voorzitter HVO) is vast van plan de scheidsrechtersftuit weer te gaan han teren Bert Vroegh (HVO): beertje Co- largol van zijn vereniging Jan Kersse- meijer (DHS) is voor zeker enkele maanden uitgeschakeld Gevreesd wordt voor een meniscus Ferry Meer hof heeft zondag eindelijk weer eens lekker geslapen Wat het scoren van een doelpunt al niet teweeg kan bren gen Baldadig slaapt altijd goed Schiedam Barcelona in het klein, althans daar lijkt het een beetje op. De Spaanse miljoenen club contracteerde Menotti voor het volgend seizoen, maar gooide trainer Udc Lattek er eerder uit en liet de Argentijn vroegtij dig opdraven. Schiedam contracteerde Cor Haber mehl voor het volgende voetbaljaar, maar nu Jack Lammers is verdwenen staat weinig een vervroeg de entree van Habermehl in de weg. Van de zijde van het Sehie- dam-bestuur was het echter niet de opzet het contract met Lammers tussentijds op te zeg gen. Voetbal-voorzitter en ex- trainer Nico van Huet legt uil wat er is gebeurd: „We hebben geloof ik negen wedstrijden op rij verloren. Op een gegeven moment kwamen er van de elftalcommissie en een speler safvaardiging signalen dat er iets moest gebeuren. Zo kon het niet langer, was hun me ning". „Een suggestie was de nieuwe trainer alvast bij de ploeg te betrekken, als impuls." Cor Gudde, trainer van de B-selec- tie, nam de groep tijdelijk on der zijn hoede. „In ieder geval een vent die z'n mond open trekt vanuit de dug-out, want, sorry dat ik het moet zeggen, coaching daar deed Lammers niet aan", aldus Van Huet, toch een beetje kritiek ter ber de brengend. Wantrouwen Na de training van vorige week dinsdag werd Lammers door het bestuur van dit voor nemen op de hoogte gesteld. De trainer ervaarde dit echter als een motie van wantrouwen en kreeg het idee onder cura tele gesteld te worden. Het ge sprek escaleerde en de samen werking werd met onmiddel lijke ingang beëindigd. Tóch had het Schiedam-be stuur er aanvankelijk goede Jack Lammers... Geen bezwaar. hoop op dat het 'team' Lam mers en Habermehl de reste rende maanden samen aan de slag kon. Nico van Huet besef te in zijn achterhoofd echter heel goed dat zoiets een wat al te simplistische gedachtengang was. „Als trainer zijnde begrijp ik het besluit van Lammers heel goed." Toch vroeg ook hij be grip: „Zoiets als bij ons gebeurt is natuurlijk helemaal niet leuk, maar hoeveel tussentjdse trainersmulaties heb je hier in de omgeving eigenlijk al niet gehad...?" Cor Habermehl was van deze ontwikkelingen in het geheel niet op de hoogte. Bestuursle den van Schiedam slaagden er niet in hem te bereiken omdat hij buiten de stad vertoefde. Zondag was hij 'back in town* (zijn woonplaats Zoeter meer) en toerde meteen door naar Schiedam om ïijn nieuwe club te bekijken. Daar aangekomen werd hem meteen gevraagd met ingang van dinsdagavond de trainingen over te nemen. Habermehl (werkzaam bij de afdeling sport en recreatie in Zoetermeer en in het verleden succesvol trainer in het noor den des lands) had daar wel oren naar, maar houdt een slag om de arm. „Ik vind het best leuk om alvast aan de slag te gaan. maar ik zal dat zeker niet zo maar doen. Eerst neem ik contact op met Jack Lam mers om te vragen of hij er be zwaar tegen heeft." Overleg Schiedam De nieuwe loot van de Schiedamse sportvere niging Spirit beleeft zondag een eerste hoogtepunt in het nog prille bestaan. De jeu de boule-afdeling neemt die mid dag om half één de nieuwe baan op het Spirit-complex (sportpark Harga) in gebruik. Tijdens deze officiële hande ling, die waarschijnlijk door een bestuurslid van Spirit wordt verricht, biedt de jong ste Spirit-afdeling een passend geschenk aan. Twee weken later -zondag 1 mei- neemt de jeu de boule-af- deling, die in recordtijd al 26 leden mocht begroeten, deel aan de nationale jeu de boule- dag, Op de baan achter de kantine zijn die dag vanaf 10.00 uur alle geïnteresseerden in deze sport van harte wel kom. Aan deze introductiedag zijn geen kosten verbonden. Binnen het afdelingsbestuur is men laaiend enthousiast over de geweldige vorderingen die de laatste weken zijn gemaakt. Vooral de ingebruikname van de baan wordt met spanning tegemoet gezien. Vlaardingen De strijd om het persoonlijk damkampioenschap van Vlaardingen verloopt dit jaar spannender dan ooit tevoren De diverse prijswinnaars zijn wel bekend, maar wie de nieuwe kampioenen zijn, is nog een open vraag. Beslissingswedstrijden moeten uitkomst bieden. In de hoofdklasse eindigden Dik van der Kerkhoff en Leen Torn beiden op een eeerste plaats met elf punten uit acht partij en. Uit een onderlinge strijd van drie duels moet nu de nieuwe kampioen tevoorschijn komen, In de eerste klasse gaat het er nog veel spannender aan toe. Dc- eerste drie plaatsen worden broederlijk ingenomen door Tam boer, Van Woerden en Vermeulen. Zij behaalden uit zeven par tijen acht punten. Een driekamp moet duidelijk maken wie de nieuwe kampioen wordt. In de tweede klasse is de kampioen bekend. Joop Weisscher be wees zondermeer de sterkste te zijn. Hij behaalde uit acht partij en twaalf punten. Habermehl wil derhalve als 'een heer van stand' aan de slag bij zijn nieuwe club en voelt er, in het voor hem be» trekkelijk nieuwe westen de-"» lands, weinig voor meteen te boek te staan als iemand clle over de rug van een collega heen aan de slag gaat. Inmiddels is er uitvoerig con tact geweest tussen Haber mehl, Jack Lammers en de WON. Gisteravond heeft Ha bermehl voor het eerst kennis gemaakt met de selectie en be gon hij met zijn werk: niet trainen, maar babbelen met de spelers. „Lammers had er geen enkel bezwaar tegen als ik al vast iets met de groep ging doen. Ik wilde niet eerder aan de slag, dan dat ik met Lam mers contact had gehad. Er is nu een goed oplossing gevon den." Jack Lammers zelf was nog niet voor commentaar bereik baar. Z Schiedam Cor Peitsrm(n lijkt zich tevergeefs te héb ben aangeboden bij DS'tP, koploper in de eerste divisie. De oud-spits van SVV, dïe niet aan de kwaliteiten vol doet die Waregem's nieuwe trainer Urbain Hasart aan een aanvalsleider stelt, korfit in geen opzicht voor op het verlanglijstje van DS-trainer Hans Doijee. "Ik heb totaal geen behoefte aan dispensatiespelers voor het tweede elftal", laat Dof- jee onomwonden weten. „Br heb momenteel Peter Maté- na voor het centrum van <3e aanval en bij hem kan PeiS- man niet in de schaduw staan. Bovendien, DS'79-is een topclub, die je niet mag vergelijken met het SVV vorig jaar..." j

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3