20 ROTTERlAM 'RDM concurreert niet met Nederlandse werven Scan Marine en Boele delen aandelen in RDM Tien jaar en acht maanden geëist wegens heroïnehandel GRAAG GEDAAN. ««SS3SS- Binnenkort proefnemingen zesbakken-duwvaart Nieuwe top-manager Westerlund: Rotterdammer na wilde rit aangehouden Minister spreekt niet alle betrokkenen Mobiele eenheid in waterballet Rotterdams Nieuwsblad donderdag 14 apnl 1983 KZ/SV/RY/RW Rotterdam De nieuw op te richten reparatie- werf bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij zal voornamelijk de con currentie aangaan met werven uit België, Duits land en Engeland en niet met de Nederlandse repa ratie-werven. „Met onze internationale marktaan- pak en vestigingen en agentschappen op tal van strategische punten, be- strhken we een heel ande- Westerlund: aandelen naar werknemers is een goede zaak. re markt dan dat deel waarop de Nederlandse werven zich bewegen", al dus voorzitter Goran Wes terlund van de raad van bestuur van Naval Con- sulte Scan Marine, één door Nico de Vries van de deelnemers in de nieuwe RDM en de nieu we top-manager van het bedrijf. Volgens Westerlund is de toe komst van RDM gewaarborgd als het marketing-apparaat van zijn bedrijf er snel in slaagt om over de hele wereld schepen te contracteren. „En waarom zou dat niet kunnen. We zijn destijds klein begon nen in Lissabon en hebben in middels een netwerk rond de Atlantische Oceaan opge bouwd", aldus de 47-jarige Westerlund. Scan Marine Ser vices heeft eigen kantoren in New York, Azoren, Madrid, Londen, Oslo, Gothenburg, Kopenhagen en in Schiedam. Verder zijn er over de hele wereld agentschappen geves tigd, onder meer in Venezuela, Hongkong en Japan. Inmiddels heeft Scan Marine bij de RDM een boot aan de kant liggen, waaraan direct begonnen kan worden als de nieuwe reparatie-werf een feit is. Verder liggen er volgens Westerlund op dit moment nog vijf schepen in de Rotter damse haven, die door werk nemers van Scan Marine gere pareerd worden. „Waar het ons aan ontbreekt is een eigen droogdok. Vandaar onze inte resse in de RDM." De onverwachte deelname van Boele-Bolnes in de RDM noemt Westerlund een prettige aangelegenheid. „Boele heeft zich met dit belang verzekerd van uitbreiding van haar dok capaciteit tot 1CO.OOO ton, ter wijl wij op onze beurt kunnen terugvallen op de technische kennis van Boele, als we bij voorbeeld te maken krijgen met het verlengen of ombou wen van schepen", verklaart de top-manager. De 2,5 miljoen die Scan Mari ne in de RDM zal steken komt via de Luxemburgse holding naar de Schiedamse vestiging, die de uiteindelijke aandeel houder zal worden in de RDM. Scanmarine Services is ont staan uit Naval Consulte, het eerste bedrijf van Westerlund aan de kade van de Taag in Lissabon. Bij dat bedrijf wer ken nu een 400 Po*«.ugezen. Van daaruit zette Westerlund de eerste schreden op de inter nationale markt, door zich vol ledig te richten op het repare ren van schepen op zee. Veelal gebeurde dat met onderaanne mers en werknemers op con tractbasis. In 1980 kocht Westerlund het bedrijf Scandinavian Maskin Services in Schiedam op, dal hij voortzette onder de vlag van Scan Marine Services. In dat bedrijf heeft hij inmiddels voor eoO.OÖQ gulden geïnves teerd. Westerlund is ervan overtuigd dat hij met de RDM een goede keus heeft gedaan, „Het mana gement is goed en de werkne mers zijn technisch zeer be- kwaam geschoold. Met ons, marketing-apparaat kunnens we ver komen", aldus de in Portugal wonende Zweed. Dat de werknemers van de RDM aandelen verwerven in het nieuwe bedrijf ervaart Westerlund als positief. „Dat betekent dat de mensen nog meer bij hun werk betrokken raken. En dat is een goede zaak." Rotterdam De scheepsreparatiewerf schappij. Volgens voorzitter Goran Wes- Boele-Bolnes en Scan Marine zullen ie- terlund van de raad van bestuur van der voor 2,5 miljoen gulden deelnemen Naval Consulte Scan Marine zullen de in de Rotterdamsche Droogdok Maat- aandelen eveneens gelijkelijk worden verdeeld, ieder 24Va procent. Westerlund staat verder op de nominatie opgenomen te wor den in de directie van de RDM. Verder zal de staf be- Naaldwijk Een 32-jarige Rotterdammer is, gisteren na een wilde rit vanuit Rotter dam bij de kruising Westerlee aangehouden door de politie van Naaldwijk. Hij is meege nomen naar het bureau in de Maasstad. De man veroorzaakte met een snelheid van 160 kilometer per uur drie aanrijdingen. Zijn rij gedrag was voor de Rotter damse politie aanleiding de achtervolging in te zetten. Tij dens die rit probeerde de ver dachte, die in aangeschoten toestand verkeerde, het voer tuig van de agenten van de weg te drukken. De Rotter dammer werd uiteindelijk staande gehouden door de ge waarschuwde Naaldwjjkse po litie, die een van haar wagens dwars over de weg bij Wester lee parkeerde. De politie van Maassluis verleende ook assis tentie. staan uit de oud-RDM'ers De Jong, Naerebout en Stok. Bar ry Solaas, de algemeen direc teur van Scan Marine in Schiedam, wordt voor de nieu we werf de hoofdvertegen woordiger in de Scandinavi sche landen. Volgens districtshoofd Her man Berkhout van de Indus- trïebond-FNV heeft Boele- Bolnes tot deelname in de RDM besloten, omdat de werf- directie de concurrentie van de nieuwe RDM vreesde. „De samenwerking met Scan Mari ne lijkt een goede marketing- apparaat te bieden. Voor Boele was het daarom een kwestie van kiezen of delen, wilde zij de boot niet missen", aldus Berkhout na een onderhoud met directeur Van der Vorm van Boele. Met de gisteren bereikte over eenkomst is volgens stafmede werker F.Naerebout van de RDM 'de eindstreep in zicht gekomen'. De enige moeilijk heid ziet Naerebout nog in de bedrijfsvereniging, die de nieuwe werf mogelijk zal be lasten met een bedrag van en kele miljoenen. „De onderhandelingen met de banken zijn in een vergevor derd stadium. Het heeft er al les van weg dat de benodigde kredietruimte er komt", aldus de stafmedewerker. Volgens hem heeft de Nationale Inves teringsbank recentelijk nog te gen de gemeente Rotterdam gezegd, dat zij ds roerende en onroerende goederen van de RDM voor een symbolische prijs van de hand zal doen. Dit is één van de voorwaarden die Rotteram aan het reddingsplan heeft gesteld. De bedrijfsvereniging voor de metaalindustrie zal niet van daag, maar op z'n vroegst maandag een besluit van de claim op RDM nemen, „De werknemersvertegenwoordi ging in de bedrijfsvereniging is genegen in te stemmen met het achterwege laten van die claim. Ook werkgevers begin nen een formele opstelling te verlaten", zo merkte districts bestuurder Dik Nas gister avond op, na een gesprek dat hij had met de werknemers vertegenwoordiging in de be drijfsvereniging Aalko van der Veen. Het grote probleem is volgens Nas, dat met ee posi tief besluit over de RDM een precedent geschapen wordt, dat gevolgd kan worden door een 'hele rits* andere bedrij ven, „En dat zou zware finan ciële consequenties voor dc be drijfsvereniging kunnen heb ben. Daarover moet worden nagedacht", aldus Nas. Rotterdam Over niet al te lange tijd zal er een begin worden gemaakt met praktijk- metingen en proefnemingen die moeten uitwijzen of de zes bakken-duwvaart op het Ne derlandse deel van het traject naar het Ruhrgebied haalbaar ia Minister Smit deelde de vaste Kamercommissie voor verkeer en waterstaat gisteren rrtee dat met alle betrokken partijen vooraf over de uitvoe ring van die proeven zal wor den gesproken. „Pas dan is zo'n proef zinvol", zei de mi nister. Leden van CDA, VVD en PvdA drongen gisteren aan op een proefperiode die niet lan ger dan een jaar moet duren. Vorige week heeft de Kamer commissie in Wesi-Duitsland eén vaart met een zesbakken- duwconvooi meegemaakt. D'66 en PPR zijn vooral van wege milieu- en veiligheidsas pecten tegen duwvaart met zes bakken, zo bleek gisteren. De PPR diende tijdens de uitge breide commissievergadering een motie in die proefneming afwijst: de Kamer zal daar te- zijnertijd in de plenaire verga dering over stemmen. De minister wees er op dat de proef vooral in het belang van de Rotterdamse haven zal worden gehouden. De haven moet namelijk zoveel mogelijk vervoersstromen zien te be houden en een zo voordelig mogelijke afvoer van erts en kolen naar de Westduitse staalindustrieën kunnen aan bieden. De staalbedrijven kunnen met de introductie van de zesbak ken-duwvaart gezamenlijk per jaar ongeveer twintig miljoen gulden aan transportkosten besparen: een bedrag dat bij de keuze van de met elkaar, bij de aanvoer van massagoed in felle concurrentie werkende Westeuropese havens een gro te rol speelt. „In het Rotter damse belang is ons aller be lang terug te vinden", aldus de minister. „Maar wij laten ons niet alleen leiden door zakelij ke belangen. We luisteren naar alle argumenten. Ook voor ons is de veiligheid een belangrijk punt." Onbeperkt Als de proeven een positief re sultaat zullen opleveren, is de minister voorstandster van een onbeperkte toelating van de zesbakken-duwvaart, om dat vaar-beperkingen het kos tenvoordeel 72 cent per ton-grotendeels teniet zullen doen. Een en ander betekent dat er dan ook bij lage water stand naar het Ruhrgebied moet kunnen worden gevaren en dat de terugvaart met zes ongeladen bakken ook met harde wind mogelijk moet zijn. In West-Duitsland gelden in dat kader diverse beperkin- gen. Hoe die gemeenschappe lijke kwestie in de praktijk zal moeten worden opgelost, is nog niet duidelijk. Smit-Kroes wil het proefne mingsproces starten met simu latie-testen en laboratoria-on derzoekingen. Vervolgens zul len regelmatig te houden proefreizen moeten aantonen wat er op de vaarwegen in de praktijk mogelijk is. Die onder verkeersbegeleiding te nemen praktijk-proeven zullen ge houden moeten worden zon der dat de, voor de zesbakken- duwvaart noodzakelijke infra- strucurele werken aan en bij de vaarwegen zijn uigevoerd De beslissing om daar 210 mil joen gulden in te investeren, kan eerst worden genomen als blijkt dat de duwvaart met zes bakken uit een oogpunt van kosten, veiligheid en milieu mogelijk is. Die werken betreffen vooral de bouw van een nieuwe spoorbrug bij Nijmegen, aan passing van de spoorbrug bij Dordrecht en bochtafsnijding in de Waal bij de Ooypolder. De minister wil ook de recent ontwikkelde 'knikbesturing' voor de zesbakken-duwvaart in de proeven betrekken: een systeem dat voordelen heeft boven de vaart met zes bak ken in de zogenoemde starre formatie. De twee belangrijk ste zijn: een betere manoeu vreerbaarheid en minder ruimtebeslag in bochten. Vervolg van voorpagina Rotterdam Dat de verdach te over een telefoon kon be schikken, kwam gistermiddag naar voren tijdens de rechts zaak tegen de Chinees, die door officier van justitie mr.R.de Groot een van de grootste herofnedealers van ons land werd genoemd. De officier noemde de verdachte wel erg machtig, dat hij een telefoon in zijn cel kon organi seren. Ook zou de gokhuis-eigenaar zonder succes hebben gepro beerd een bewaarder om te kopen. Hoe de telefoon is bin nengesmokkeld blijft een raadsel, omdat er een zeer strenge controle is op de bin nen komende spullen in ver band met drugsgebruik in het huis van bewaring. De verdachte wordt van vele hero ine transacties beschul digd. Zo zou hij vorig jaar van een groep Chinezen uit Rotter dam en Den Haag ongeveer 25 kilo heroïne hebben afgeno men. Daarnaast zou hij ook in 1977 al verschillende grote partijen hebben ingevoerd. Het geld dat hij verdiende, maakte de verdachte via de Amro-bank over naar een pri- vé-rekening in Hong Kong. Mr.De Groot: „Ik denk niet dat in de toekomst nog een grotere handelaar voor deze rechtbank terecht 2al staan. Hij staat op de top tien van de Amerikaanse internationale narcotica-dienst de DEA." Daarnaast heeft Amsterdamse politie zonder succes jaren ge probeerd bewijzen tegen de Chinees te verzamelen. Ook gisteren moest de officier van justitie enige beschuldi gingen laten vallen wegens ge brek aan bewijs. Zo trokken drie koeriers gisteren hun ver klaring in, dat zij grote partij en heroïne aan hem hadden afgeleverd. De drie ontkenden dat zij hun beschuldigingen in trokken, omdat zij waren be dreigd zoals de officier ver moedde. Daarnaast had mr.De Groot de Chinees ervan beschuldigd door Dirk Meltema De officier eiste gisteren de maximum straf voor binnen landse handel: 10 jaar en acht maanden gevangenisstraf en een geldboete van honderd duizend gulden tegen de ver dachte. Raadsman mr.J.van Meurs pleitte voor vrijspraak. Hij voerde daarvoor een aantal juridische argumenten aan. Ook meende de advocaat dat anderen een complot tegen zijn cliënt hadden gesmeed, om zijn gokhuis in Amsterdam te kunnen overnemen. Uit spraak 27 april. twee Amsterdammers in 197Ö driehonderdduizend gulden ter beschikking te hebben ge steld om 138 kilo vanuit Bang kok naar Amsterdam te smok kelen. De Nederlanders wer den op het vliegveld van Bangkok op heterdaad betrapt en zitten nu straffen uit in Thailand van levenslang en 33 jaar. Een van de Nederlanders be schuldigde de Chinees uit Am sterdam de organisator te zijn van het mislukte transport. De Amsterdammers zouden er op dit moment zo slecht aan toe zijn, dat het onmogelijk is hen in Thailand door een Neder landse rechter te laten verho ren, waardoor niet voldoende bewijs vergaard kan worden. Een groep van de Rot terdamse mobiele eenheid heeft gisteren geoefend in het uitvoeren van manoeu vres op het water en op boten. Het was de tweede keer in drie jaar dat de ME zo'n oefening hield. Bij de blokkade van de binnen schippers in 1979 was ge bleken dat er situaties kunnen ontstaan, waarbij de ME op het water moet opereren. De ME'ers, voiledig bepakt en bezakt, werden in klei ne groepjes met een rub berbootje naar twee boten van de rivierpolitie ge bracht, waar ze moesten overstappen. Om de land rotten een beetje 'zee waardigheid' bij te bren gen, zorgden de kapiteins ervoor dat de boten een flinke deining maakten. De klapper van de hele oe fening was de nagebootste gevechtssituatie, waarbij ME'ers een groep 'onrusti ge binnenschippers' (leden van de hondenbrigade) van éen duwbak moesten verwijderen. De 'tegenpartij' had zich verschanst en bood verzet door met aardappels en waterzakjes te gooien. Met grote hilariteit werd de eerste poging van de ME'ers om de mannen te arresteren, verijdelt. Tegen de natte overmacht van het waterkanon konden de opstandelingen echter niet op. Ze sloegen drijfnat op de vlucht en verborgen zich op de duwbakken die in de buurt lagen. Dat hielp ze echter ook niet, want ze werden een voor een op gespoord en 'gearres teerd'. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even verandering in. Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst en goed beloond! Want voor die kleine moeite krijgt u deze, twee zwaar verzilverde mini-poesjes thuisbezorgd, I woo"plaa,s. I -PoslcodT TeIefoon: PlMrdeb on

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4