artïEDAM 19 Verolme Botlek nagenoeg uit RS V Bezuiniging kunst nadert pijngrens Natuurbeschermer erbij in bestuur Zuiveringsschap mirrn -fctr |j| GSD-ambtenaren protesteren Inspraak hij aankoop voor kunst uitleen 'TWINTIG MILJOEN VAN OVERHEID NODIG Sluiting Kralingen' onbespreekbaar 9 Strand verboden voor auto's Netwerk tegen uitbuiting van pros til uées j Erik Bakema (PvdA): ms& Rotterdams Nieuwsblad vnidag RZ/RV/RY/RW 15 aprJ 1983 Hoek van Holland Rot terdam wil het strand van Hoek van Holland tot verbo den gebied verklaren voor auto's, motoren en bromfiet sen. Zodra dit voorstel is goedgekeurd, wordt het van {tracht. Het verbod is erop gericht schade aan het duin gebied te voorkomen en overlast voor recreanten te gen te gaan- Het zal alleen nog mogelijk rijn om op het strand of door de duinen bij Hoek van Holland te rijden met een speciale ontheffing. De deel gemeente Hoek van Holland krijgt de bevoegdheid ont heffingen te verlenen. Rotterdam Op initiatief van enkele Rotterdamse GSD-ambte naren zullen op 19 april aan de Vaste Kamercommissie voor So ciale Zaken handtekeningen worden uitgereikt, als protest tegen de plannen van de regering het wetsvoorstel van het recht op een WWV-uitkering voor jongeren beneden de 23 jaar te wijzi gen. De handtekeningenactie wordt gehouden bij sociale dien sten in het gehele land. De wijziging zou inhouden dat jongeren beneden de 23 jaar geen recht meer hebben op een uitkering. De ambtenaren zijn woedend op de plannen van de minister van sociale zaken. „Wij worden dagelijks geconfronteerd met de ge volgen van dit kabinet, dat telkens de minst-draagkrachtigen treft", aldus de ambtenaren. „Wij staan in veel situaties machte loos tegenover de problemen," Bovendien stipt men nogmaals aan, dat de werksituatie voor de sociaal werkers steeds moeizamer wordt, omdat volgens het het stelsel van de sociale zekerheid steeds ondoorzichtiger wordt. Men zegt dat zij door dit beleid steeds meer de functie van buf fer tussen de bevolking en de overheid wordt dan die van dienstverlener. Rotterdam De Artotheek Rijnmond exposeert tot en met zaterdag 23 april hon derd kunstwerken, waaruit de abonnees 40 kunnen kie zen voor aankoop ten be hoeve van de kunstuitleen. De inspraak van de uitein delijke belanghebbenden is het eerste initiatief op dit gebied in Nederland. Het idee is als protest gebo ren. De Artotheek ontving van de minister van WVC het bericht dat de subsidie in hjet kader van de Tijde lijke Rijksregeling Kunst uitleen, ondanks de eerder gedane toezeggingen, in 1983 niet zal worden uitge keerd. Op grond van deze ingreep werd besloten om de nog resterende 60.000 gulden uit 1982 te besteden aan de aankoop van nieuwe wer ken. Gekozen werd voor een selectie uit het reeds in voorraad zijnde, vrij ge huurde werk en hierbij de medewerking van de abon nees in te roepen. Bezoekende abonnees kun nen tussen heden en zater dag 23 april door middel van een stembiljet aange ven welk werk hun voor keur heeft voor aankoop. Dordrecht De afgevaardigden van de diverse waterschappen m het bestuur van Zuiverings schap Hollandse Eilanden en Waarden hebben één van hun zetels aangeboden aan de natuur- en milieubeschermingsorganisaties. De Water schappen lopen hiermee enigszins vooruit op een nieuw reglement voor het zuiveringsschap, dat de natuurorganisaties ook twee, in plaats van één zetel zal toebedelen. Hoewel woensdag in de commissie water schapszaken van Provinciale Staten op initia tief van het Strijense statenlid S.Overwater een dringend beroep is gedaan op de waterschap pen, om één zetel ter beschikking te stellen, komt de beslissing nog onverwacht, De water schappen hebben zich namelijk altijd afgezet te gen deelname van natuur- en milieubescher mingsorganisaties in bet bestuur van het zuive ringsschap. Het nieuwe reglement voor het zuiveringsschap voorziet onder meer in een uitbreiding van het aantal bestuursleden van 34 tot 40. Drie nieuwe zetels komen ten goede aan de vertegenwoordi gers van de politieke partijen, die worden be noemd door de gemeenteraden. De andere drie zetels, worden verdeeld onder de Kamers van Koophandel {hebben er nu 4), het Landbouwschap (nu 3) en de natuurorgani saties <nu 1). Het nieuwe reglement stuit om. andere redenenechter op onoverkomelijke bezwaren bij het bestuur van het zuiverings schap. Onder meer het vervallen van de eis. dat bestuursleden in het gebied van het schap moe ten wonen, vindt het bestuur onverteerbaar. Het bestuur van het zuiveringsschap heeft te gen het nieuwe reglement bezwaar gemaakt bij het provinciebestuur. Hierdoor kan de nieuwe zetelverdeling echter ook niet op tijd van kracht zijn, als dit jaar verkiezingen worden gehouden voor een definitief bestuur van het zuiveringsschap. Door de handreiking van de waterschappen, kunnen de natuur- en milieu organisaties toch vast met twee man aan het werk in het bestuur. Rotterdam Op een sympo sium over prostitutie en vrouwenhandel op de Eras inus-universiteit is besloten m een internationaal vrou wen-netwerk te organiseren, Af actie zal gaan voeren te- 0?n de onderdrukking van jwblieke vrouwen. Het net werk wil samenwerken met organisaties in de verschil lende landen, die op dit ge bied reeds actief zijn. Het symposium werd bijge woond aoor vrouwen uit verschillende werelddelen, dié in hun landen op de een of-andere wijze bij de prosti tutie zijn betrokken. Zij' zien in de huidige wijze van prostitutie een vorm van onderdrukking van de vrouw. Vooral in Derde-We reldlanden worden volgens de, deelneemsters vrouwen door slechte economische omstandigheden gedwongen als.-prostituée te gaan wer ken. Om het zogenaamde sex-toe- risme naar Derde-Wereld landen zoals Thailand tegen le gaan, denken de vrouwen aan directe acties, zoals de monstraties bij reisorganisa tie^ en luchthavens, waar de betreffende vliegtuigen ver trekken. In Thailand waren in 1957 20.000 prostituees, nu 70Q.OOO. Ook willen de vrouwen op 25 november een internatio nale vrouwendag tegen uit buiting en mishandeling van prostituées organiseren. Het netwerk, dat nog in oprich- is, heeft een aantal eisen geformuleerd, zoals een in ternationaal onderzoek naar vrouwenhandel, het realise- van opvanghuizen voor mishandelde vrouwen, pros- htutie uit criminele sfeer ha- tof en het erkennen van on derdrukte en mishandelde prostituees als politiek vluch teling. Botterdam De onder handelingen over de ver zelfstandiging van Verol- me Botlek op Rozenburg zijn in een afrondend sta dium. Verwacht wordt dat partijen het vandaag of begin volgende week in principe eens worden. Di rect daarna kan de sursé ance van betaling waarin het bedrijf al twee maan den verkeert, worden op geheven. Om op eigen benen door te kunnen gaan, heeft de repara tie werf in de Botlek twintig miljoen gulden nodig. In het overleg met het ministerie van economische zaken, bewind voerders en de Nationale In vesteringsbank heeft de werf- directie voorgesteld het boe delkrediet. dat de overheid be gin dit jaar heeft verstrekt, om te zetten in een achtergestelde lening. Volgens Verolme Botlek is fi nanciële hulp nodig, omdat een scheepsreparatiewerf gro te dalen en pieken kent in het werkaanbod. Financiële reser- door Nico de Vries ves zijn dan een vereiste om tijden met een krap werkaan bod te overleven. Aangenomen wordt dat de aandelen van Verolme Botlek na opheffing van de surséance worden geplaatst in een stich ting, die onder beheer staat van de overheid. De aandelen van de Rozenburgse werf be rusten nu bij de Nationale In vesteringsbank, die tussen de twee en drie miljard gulden gestoken heeft in Rijn-Schel de-Verolme. Een groot struikelblok in de onderhandelingen vormen de financiële kruis- en dwarsver banden die door alle RSV-be drijven heen lopen. Het ont warren van dit netwerk van Jeningen is het moeilijkste karwei voor de bewindvoer ders van RSV. Verolme Botlek heeft overi gens door de jaren heen be trekkelijk weinig geld uitge leend aan het concern. Dit bij voorbeeld in tegenstelling tot De Schelde in Vlïssingen, dat voor bijna een half miljard heeft bijgedragen aan RSV. De werf in de Botlek, die in 1980 een winst maakte van vijf miljoen gulden, verwacht voor dit jaar nagenoeg geen winst. Belangrijkste oorzaak is de surséance van betaling, waar door er geen langlopende con tracten konden worden afge sloten. Rotterdam De medezeggenschapscommissie van de Rotter damse Drinkwaterleiding heeft het onaanvaardbaar uitgespro ten tegen de bezuinigingsvoorstellen. De DWL zou 10,6 miljoen ftMen kunnen bezuinigen volgens de ambtelijke voorstellen. De ®édezeggenschapscommissie, inclusief directeur drs.K. Kleij- ffegt,acht dat onmogelijk zonder de drinkwatervoorziening in pvaar te brengen. •o «en brief aan het college schrijft de me, dat de huidige bezui- nigingsprocedure moet worden opgeschort, totdat er overleg plaatsgehad over de mogelijkheden om bij de DWL te be zigen. De gepresenteerde bezuinigingsplannen zijn voor de {■je onbespreekbaar. «Uiting van het waterbedrijf Kralingen en inkrimping van de «aeikundige Bacteriologische dienst wil het DWL-actiecomité gingen moet blijven' met alle mogelijke middelen tegengaan. 0 0 Rotterdam De 12,3 miljoen die de gemeente op kunst gaat bezuinigen en niet 20 miljoen, zoals het oorspronkelijke ambtelijke voorstel wildeis gistermiddag voorzichtig en voorlo pig verdeeld door de commissie Kunstzaken. De gemeenteraad behandelt de bezuigingsope- ratie (in totaal 180 miljoen) in mei, het bezuini gen geschiedt over een termijn van vier jaar. Dat de kunstsector zo hoog is aangeslagen zat het eommis- sie-lid Erik Bakema niet lek ker. „Onze sector staat met bezuinigen op de tweede of derde plaats, en dat in een periode van grote werkloos heid als het beleid ten aan zien van de vrije tijd extra belangrijk is." Hij waar schuwde ervoor dat men weliswaar begint met de minst pijnlijke ingrepen, maar dat de pijngrens binnen het bereik ligt. Het alternatief van de wet houder kunstzaken Joop Lin thorst bevat de volgende pos ten: Bibliotheek 1,5 miljoen, kleine musea 2,5 miljoen, Boymans 0,5 miljoen, Dienst Gemeentelijke Kunstgebou wen 1,25 miljoen, Stichting Toneelraad 0,5 miljoen, Rot terdams Philharmonisch Or kest 0,75 miljoen, Rotterdam se Kunststichting 1,5 miljoen (waarvan 1 miljoen voor door de RKS uit te voeren nieuw beleid), Stichting Kunstzinni ge Vorming (dat is de fusie tussen de Rotterdamse Mu ziek en Dansschool met de Stichting Musische Vorming Rotterdam, die voor de zo mer zal plaatsvinden) 2,5 miljoen. Discotheek 0,5 mil joen, Werkcentrum Dans en Penta (ook hier wordt fusie voorbereid) 0,5 miljoen en di versen 0,3 miljoen. Zo zou 2 2,5 miljoen in reserve kun nen blijven om een nieuw beleid uit te voeren. Prioriteiten Voorlopig zal men uit alle macht proberen ondanks alle bezuinigingen het voorzie ningen-niveau te handhaven. Maar over de prioriteiten verschillen de meningen. Commissielid Aad Zevenber gen, de man die tijdens de vorige commissie-vergade- ring al het opheffen van het RO Theater overwoog, sprak zich opnieuw in deze trant uit. Hij acht de veie kleine voorzieningen, ook op andere gebieden van de kunstsector, gewichtiger dan de grote. Boymans van Beuningen, volgens de wethouder geen 'prestige-object' 'mi Wi'; Het woord 'prestigeproject' in verband met het museum Boymans van Beuningen schoot de wethouder in het verkeerde keelgat. Zevenber gen verklaarde nogmaals dat het beleid er vooral voor de Rotterdammers is: „Het hemd is nader dan de rok." Ter bescherming van de ambtenaar Berg die de oor spronkelijke twintig miljoen had bedacht en zich de woe de van velen op de hals haal de zei Linthorst: „De heer Berg hoeft niet onmiddellijk onthoofd te worden. Hij heeft het werk gedaan in opdracht van het college." Wat de gemeentebibliotheek betreft beziet men de moge lijkheid het abonnementsgeld te verlagen en bijdragen per uitgeleend boek te vragen. De bibliotheek is al aan zijn derde bezuinigingsronde be zig: na B O 1 (bezuiniging en ombuiging) kwam de be zuiniging van de rijksover heid (WVC) en nu dus B O 2. -De musea moeten naar het inzicht van Bakema veel te veel inleveren: 1,5 miljoen is zijns inziens de uiterste grens. Wethouder Linthorst was het niet met hem eens, er zal volgens hem geen mu seum gesloten behoeven te worden. Ook Piccolo? Met het oog op de begroting van de Dienst Gemeentelijke Kunstgebouwen kwam nu behalve hei Hofplemtheater ook het Piccolo-theater in het geding als een mogelijk te sluiten theater. Tijdens de behandeling van de Stichting Toneelraad protesteerde Ba kema tegen het mogelijke op heffen van één van de twee Wïedus-groepen. Hij vindt dat juist het kindertheater niet onder de bezuiniging mag lijden. De wethouder meent, dat het RO Theater met kindervoor stellingen het mes aan twee kanten 2ou kunnen laten snijden: enerzijds zou het ixnago ten aanzien van de Rotterdamse bevolking daar door worden versterkt en an derzijds zou er een leemte worden opgevuld in het kin dertheater. Franz Marijnen heeft inder tijd twee keer kindertheater gebracht, hij zei vlak voordat zijn vertrek bekend werd, dat hel niet meer kon omdat de voorzieningen daarvoor te gering zijn. Het Rotterdams Philharmo nisch Orkest probeert zich te laten sponsoren: er is één kandidaat gevonden, Unile ver. Die sponsort drie jaar lang een halve arbeidsplaats. De gefuseerde RMDS en SMVR, dan dus Stichting Musische Vorming.zal zoveel mogelijk lessen gaan geve" tegen de marktprijs, wel met behoud draagvlakprincipe. Dat kent dat alleen degen*" het kunnen missen de Knjs betalen die ook buiten de school om moet worden be taald.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5