JZ De droom als literair genre ROTTERDAM GEGETEN EN GEDRONKEN 'The Balloon' 'Nachtelijke Ontmoetingen' Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 16 april 1983 BINNENKORT verschijnt bij de Rotterdamse Kunststich ting, afdeling Letteren, een boekwerkje, getiteld „Nachte lijke Ontmoetingen". Er staan een kleine honderd dromen in. Dromen van al dan niet be kende Nederlanders over ge droomde ontmoetingen met nationaal en internationaal be kende mensen. Nachtelijke ontmoetingen, derhalve. De man achter dit opmerkelij ke idee is Pieter van Oudheus- den (26). beeldend kunstenaar van origine, maar sinds zo'n anderhalf jaar volslagen ïn de ban van de droom. Aan de muur naast de voordeur van zijn uiterst sober ingerichte atelier aan de Sleephelling- straat op het Noordereiiand, meldt een naambord: „Archi ves Internationales des Rêves, afdeLing Nederland". Alleen de*e tekst al roept vragen op... I. ïationaal Droomarchief, atoeling Nederland? Wat wag dat wel zijn? Pieter, een uiterst rustige jon geman, glimlacht en verklaart: „Ja, ik ben nog steeds de enige afdeling." Hij zwijgt even, begrijpt dan dat dit voor de buitenstaander weinig of niets zegt en vertelt vervolgens het een en ander over het ontstaan van de Ar chives Internationales des Rê ves. We moeten terug naar 1926, toen er in Parijs een bu reau voor surrealistisch onder zoek werd opgericht met als beheerder de toneelschrijver en acteur Antonine Artaud. Hij kreeg onder meer tot taak dromen te verzamelen, maar, aldus Pieter Van Oudheusden: „Er kwamen geen mensen langs om hun dromen te ver tellen. Hij kwam niet verder dan de dromen van vrienden en kennissen en dat telt eigen lijk niet mee." Artaud werd bekender als filmacteur, onder meer door zijn rol van de Franse revolutionaire politicus Marat in de film „Napoléon" van Abel Gance. Hij liet de dromen voor wat ze waren. Zo'n halve eeuw later leest ene, in Puttershoek geboren Pieter van Oudheusden, een artikel over de Parijzenaar Ar taud. Hij komt tot de conclusie dat de aanpak destijds ver keerd is geweest en hij besluit te proberen of het idee hier meer succes zou kunnen heb ben. Dat lukt. De „afdeling Neder land" is per 22 februari 1982 een feit. Volgende maand het eerste boekje. Hoe is het pre cies begonnen? Jawel, met een droom... ontmoeting met André van. der Louw. Beide dromen zijn in het boekje terug te vinden. Evenals een droom van de journalist Tim Krabbé over een ontmoeting met Adolf Hit ler. Hoe kwam hij aan Krabbé? Pieter: „Ik vond een stuk van hem in de Haagse Post over dromen van schrijvers over andere schrijvers. Daar stond in dat hij een dromenschrift had. Je hebt mensen die dro men opschrijven." Hij pauzeert even, constateert dan: „Meestal komt een droom niet verder dan de ontbijtta fel," Het idee voor een boekje met een selectie van dromen over ontmoetingen met bekende mensen is dan geboren. Hij belt Krabbé op, zoekt andere mensen die hun dromen op schrijven, vraagt de Rotter damse dichter Jules Deelder of hij mogelijk wel eens over Hit- Ier heeft gedroomd en, jawel. Dat blijkt het geval te zijn. Hoe weet hij of Deelder niet aan het fantaseren is gegaan7 Gewoon iets verzonnen heeft De gelaatsuitdrukking van Pieter van Oudheusden weer spiegelt aan lichte verontwaar diging grenzende verbazing wanneer hij verklaart: „Zoals hij het heeft opgeschreven is het zeker voor negentig pro cent authentiek. Daar heb ik een soort zesde zintuig voor gekregen. Het zou trouwens veel te veel moeite zijn ge weest om dat te verzinnen." Hij voegt er aan toe: „Het on derbewuste toont overigens vaak eenzelfde patroon als wat bewust gefantaseerd wordt." Het boekje bevat onder veel meer ook nog een verslag van een nachtelijke ontmoeting, die de Rotterdamse kunstena res Anne Mieke Backer had met Marilyn Monroe. Pieter: „Van Anne Mieke hebben Jan Eykelboom (de dichter - v.B.) en ik dit huis overgenomen. Daar is trouwens ook nog een droom over." Dromen. In de vensterbank van het sober ingerichte ate lier liggen verscheidene droomboeken; onder meer het Dromenboekvan Frederik van Eed en en „Omgaan met dromen" van H. Dieckman. Is er ook sprake van dagdromen? Pieter: „Nee, daar houdt het archief zich in principe niet mee bezig." Pieter van Oudheusden ...dromen komen vaak niet verder dan de ontbijttafel...1 met Gijs van Barneveld belangstellend gereageerd, zo blijkt. Vorig jaar heeft Van Oudheusden in de galerie Black Cat gedurende tien da gen „een soort consult" gehou den. Gemiddeld kwamen er per dag zo'n vijftien bezoekers hun dromen vertellen. Dat kreeg een soort sneeuwbalef fect, Er volgde publiciteit, tot in Zwitserland en Berlijn toe. Nu dan het boek Nachtelijke Ontmoetingen". Komen er meer bekende Nederlanders" 'Vliegdromen' Pieter, rustig vertellend bij een met een stroopwafel opge sierde kop koffie..,: ,,'t Is be gonnen met dingen die ik zelf heb gedroomd en met het ver haal van een vriendin. Zij droomde vaak dat ze kon vlie gen. Via advertenties in „Ma gazijn" van de kunststichting en het damesblad Viva vroeg ïk om vliegdromen. Dat werk te goed. Zelf had ik een droom over de dichter Slauerboff. Daar is het eigenlijk mee be gonnen." Over een ontmoeting met Slauerhoff droomt hij op 5 au gustus '78. Op 21 september *81 volgt er een droom over een Het archief Hij spreekt het begrip „ar chief" uit of er een indruk wekkend instituut achter schuilgaat. Zo ongeveer als de legendarische Boorman uit „Lijmen" van Willem Elsschot sprak over het „Wereldtijd schrift" en over „Het Museum voor In- en Uitheemse Voort brengselen": beide facaden voor holle instituten... Hel archief...Dal is toch Van Oudheusden? Hij geeft het, lachend, volmon dig toe, zegt, nuchter en be paald niet dagdromend: „Als ik onder lijn negen stap kan iemand anders de boedel zo overnemen. De uitvoering van het idee is niet aan mij gebon den." Op dat idee is overigens heel Pieter: „Daar wil^ ik niet zo zwaar op leunen, 't*Gaat mij in de eerste plaats om de dro men." Als voorbeeld noemt hij de naar zijn oordeel „prachtige dromen over Mozart en Beet hoven", die een mevrouw hem in de Black Cat kwam vertel len. De vraag of hij waarde hecht aan aromen, beant woordt hij uiteraard bevesti gend, zeggend: „Anders doe je zo iets niet", waarna hij er op wijst dat dromen naar zijn me ning altijd erg in de therapeu- tisch-psychologische sfeer worden getrokken en, een an der facet..,: „Het vertellen van dromen wordt vaak ook nog als iets gênants ervaren. Zo iets doe je nier, volgens de leer der etiquette.' Hij erkent dat zulks zeker g<*-!dt voor dromen met een erotisch tintje, waar „de volksmond" een plastisch te noemen aanduiding voor heeft. „Het archief" doet in principe niets aan droomuitleg. Pieter van Oudheusden: „Dat is voor buitenstaanders ook niet van belang." Hij volstaat met het signaleren van dromen als een literair genre, 2oals dat ook het geval is met brieven en dagboeken, meent: „De ver beelding speelt een duidelijke rol." Kent ook hij de irritatie wan neer er in een roman uitvoerig dromen worden beschreven? Dit blijkt inderdaad het geval te zijn, want...: „Dat is een lite raire constructie. Het zijn geen verslagen van dromen." Hij zwijgt even, voegt er dan aan toe: „Soms zijn droomversla gen trouwens ook te mooi ge- styleerd. Dan wordt er gewoon een bizar verhaaltje van ge maakt en dat is niet de bedoe ling." Op de vraag of er ook wel eens iets valt te lachen, re ageert hij bevestigend en 01 us- treert dat met een voorbeeld: „De vrouw van K. Schippers (Amsterdams kunstenaar v.B,) constateerde eens dat Schippers in zijn droom lachte, waarop de dromer, wakker ge worden, sprak: „Dromen en ook nog lachen. Dat is toch het mooiste wat je kunt doen." Daar houden we het op. De visie Onlangs kwam Van Oudheus den in de publiciteit als sa mensteller (samen met Jan Eykelboom) van het goed ont vangen boekwerk „Rotterdam in tekst en beeld". Het boek bevat onder meer enkele tech nisch niet zo sterke, maar wel van een opmerkelijke visie ge tuigende foto's van Pieter vai. Oudheusden. Is hij het daar mee eens? Volstrekt, zo blijkt Pieter: „De visie is voor mij essentieel", waar hij zonder enige over gang op laat volgen: „Ik loop ook rond met het idee voor een tentoonstelling over dro men. Iets in de geest van droomde kunstwerken." Terug even naar de foto's. Na zijn gymnast um(alpha)oplei- ding in Dordrecht, ging hij naar de Akademie voor Beel dende Kunst in Rotterdam... Pieten „Ja. Ik was het jongetje dat zo goed kon tekenen. Zo kom je toch binnen? Nou, ik was vooral goed in het teke nen van dames, gekleed naar de mode van de jaren dertig. Nee, geen ambitie om la Breitner naar foto's kunstwer ken te gaan maken." Dit laatste verklaart hij op een suggestie in die richting, be kent zelfs: „Ik ben de lol in het tekenen kwijt." Vooralsnog wijdt hij zich aan „het archief"; denkt aan een soort vermeerderde tweede druk van „Nachtelijke Ont moetingen"; het afronden van het werk met een definitief dromenboek, waarin ook plaats zal zijn voor andere, be langwekkende dromen dan al leen die over ontmoetingen met bekende figuren. Allesbe halve dromerig, zakelijk, vraagt hij: „Wil je er bijzetten dat mensen hun dromen kun nen opsturen naar postbus 2966, code 3000 CZ in Rotter dam?" Laatste vraagVoelt hij zich Rotterdammer? Pieter, lachend nu: „Ja, maar dan in de zin zoals Jan 'Eykel boom dat toevallig gisteren formuleerde in de definitie: „Een Rotterdammer is ie mand, die niet tegen zijn zin in Rotterdam woont." Een wakkere conclusie. ADRES: Euromast, Park haven 20, Rotterdam TELEFOON: 010—36 48II CATEGORIE: Grill-rotisse- rie INTERIEUR: halfrond aquarium, met sfeer stukjes tegen de achterwand op 100 meter boven N.A.P. CAPACITEIT: Circa 50 plaatsen BAR: Mini-bar PRIJZEN: Koude voorge rechten (7) van ƒ9,- tot 23,50, voor 2 pers. (2) 65,- en ƒ88,-; warme voorge rechten (5) van ƒ10,- tot ƒ23,-: soepen (7) van ƒ6,- tot ƒ10,-; visgerechten (5) van ƒ24,- tot ƒ49,-, voor 2 pers <2) ƒ85,- en ƒ90,-; vleesgerechten (9) van ƒ24,50 tot 49,-, voor 2 pers. <3), ƒ76,50, ƒ79,- en ƒ82,-. Vegetarische schotels mo gelijk. MENU: Een menu voor ƒ60,-, inclusief 3 glazen ■wijn en koffie. KINDERMENU: 'In over- leg', aldus de kaart. ONZE BESTELLING: Bouillon met morillen - (ƒ9,-), en escargots (Vi do zijn, ƒ10,-): kalfslende in dragonsaus 35,-) en baarsjes-filets (ƒ24,-). VERDERE BIJZONDER HEDEN: Men kan gaan eten in 'The Balloon' zon der apart entrée te behoe ven betalen voor de Euro mast Veelal zijn horeca-ond er ne mingen die onderdeel uitma ken van toeristische attrac ties nogal vaal, onpersoonlijk van karakter. De reden laat zich vermoeden. Vooral in het seizoen moet er zo snel en efficiënt als mogelijk ge werkt kunnen worden en in dat kader is het moeilijk om ruimte te vinden voor aspec-' ten als bijzondere benade ring, arbeias-intensieve spe cialiteiten en opmerkelijke entourage. Komt er in het geval van de Euromast nog een sterk be lemmerende factor bij: de be perkte plek èn de moeilijk in te richten vorm daarvan die men heeft om culinair zaken te doen. De grill-rotisserie The Bal loon' neemt ongeveer de helft van de Euromast-uit bouw op zo'n 100 meter hoog te in beslag. In wat de bui tenste ring van een halve ronde genoemd zou kunnen worden, zijn de tafeltjes ge rangschikt, in de binnenste ring de (open) keuken, een mini-bar en wat verder ter dienstruimte benodigd is. Het ligt voor de hand dat het uit zicht van 'The Balloon' de belangrijkste attractie is. Ta felen met de blik op het cen trum van Rotterdam .(met zeg maar het oosten in het mid den en noord en zuid als zij lijnen), is en blijft een bijzonder genoegen. Zover de locatie het toelaat, is men er bij 'The Balloon' zowaar in geslaagd om het niet bij dat uitzicht alleen te laten. Door onder meer de verlichting (vele kooldraad- lampen), een display met ty pisch Hollandse lekkernijen en het vrije kijken in de keu ken, is men niet uitsluitend van het buïtengebeuren af hankelijk. Toch, het vale, onpersoonlij ke voornoemd is niet buiten de deur gebleven. 'Sleets', ook dat woord kwam in ons op. Bijvoorbeeld toen we ont dekten dat de servetten drin gend naar een afspraak met de naaidoos solliciteerden, dat het bedienend personeel nogal kleurloos gepakt was en dat de als gastheer verkle de manager nauwelijks ver der kwam dan bij fiks bestel lende buitenlanders 'doe joe endzjooi it hier?' te informe ren. De kaart Tja, dat vreesden we al. Het uitzicht moet extra betaald worden in 'The Balloon'. Een stevige prijsstelling in alle sectoren, slechts door een be houdende keuze en door een glaasje wijn bij het eten i.p.v. door Mark van Vlierberghe een fles, konden we het bin nen de voor deze rubriek ge stelde grenzen houden. Het aanbod op de kaart qua intrinsiek viel overigens niet tegen. Naast obligate gerech ten toch ook een aantal voor beelden dat men in de 'The Balloon' inventiviteit ten toon wil spreiden. Gegeten... We hebben behoorlijk tot goed gegeten in 'The Bal loon', echter zonder een er varing te hebben die nog we ken zal bijblijven. Het was in orde, met hier en daar zowel eenuitschietertje als een minpuntje. In de plus: Tinky trof een opvallend rijke vul ling van morillen (paddes- toeltjes) in haar bouillon aan („als je weet wat morillen kosten...", sprak ze waarde rend) en de stukjes kalfslen de die ze kreeg voorgescho teld waren prima toebereid. Ook de crudité-varié die bei de hoofdgerechten vergezel de vertelde over toewijding. Daar tegenover stond dat mijn baarsjes begeleid wer den door een te compacte en bepaald flets smakende saus, dat de kwantiteit van hoofd en bijgerechten ook voor be scheiden eters van de zuinige was en dat 'The Balloon' vooraf en bij het voorgerecht in erbarmelijke conditie ver kerend stokbrood serveert. ...en Gedronken Glaasjes wijn dus. Die komen bij 'The Balloon' op in een mini-karaQe, goed voor an derhalf glas. Zowel de witte als de rode versie bekoorden ons matig. In de witte proef de ik een eng zoetje, de rode was 'hard' en nogal armetie rig van smaak. Wat die wijn nu precies kostte is onduide lijk gebleven. Voor het ka- rafje dat Tinky als apéritief nam, kwam ƒ3,75 op de re kening, voor de twee karafjes die we bij het hoofdgerecht lieten aanrukken ƒ15,-. Dus: in het eerste geval te weinig of in het laatste teveel, „Ja, klopt", riep de ober, 3,75 was te weinig, maar dat heb ik elders op de bon verre kend". Dat moet dan in die 15,- zijn gebeurd, maar toen we dat wilde vragen was de ober alweer vertrokken. De koffie. Daar gingen we weer. Het 'twee koffie, ober' resulteerde in een koffie- complèt. Dat dan voor zo'n toestand slechts 6,- in reke ning werd gebracht viel na tuurlijk mee, maar in termen van 'twee koffie' is ƒ3,- per kopje nogal overdreven. De koffie was even vers als pit tig en er werden moecaboon- tjes bij geserveerd. De bediening Aanvankelijk alle aandacht, maar nadat we besteld had den en het duidelijk was dat we financieel niet al te veel in de melk wilden brokkelen ebde de belangstelling snel weg tot nihil. De punten Voorgerecht 7; hoofdge recht 7; sfeer (het ge middelde tussen binnen- en buïtengebeuren) 7; bedie ning 6(-); koffie 7; in ventiviteit 2 punten ex tra; algemene indruk 7; dat is 43 uit maximaal 70 punten. Hervormde Gemeen ten Centrum: Laurenskerk. 9.30 ds. N. Kleermaker, 11.00 ds. G W. Reitsema. 19,00 ds. F, Oberman uit Capelle a.d. IJssel, cantatedienst. Pnnsekerk: 10.00 ds. J.W. van Swigchum. Pau- luskerk: 10.30 ds. mevr. F. Damman- Verboom. dienst voor jonge mensen. Opstandmgskerk, Lisplein" 10.00 ds. A. Baas utt Katwijk a.d. Rijn, 17.00 ds. C.A. Korevaar, belijdenis Het Trefpunt 10.30 ds. mevr. J.A, Heu lend ijk. Delfshivm: Oude Kerk Aelbrecht- skolk; 9.00 ds. W. dekker, JÜ.30 dr. A.H. van Erp. 17.00 ds. F. Wijnhoret uit Dussen, 19.00 ds. H.C. van Itter- son uit Gouda, kerkdienst voor ieder een. ra.m.v. hel Cbr. Dameskoor 'Schiebroek'. Emma us kapel: 9.30 ds. W. Vos. Krallngen Hoflaankerk: 10.00 ds. E.L. Ruitenberg, H.doop. Oosterka pel: 9.30 ds. OJ. v.d. Ploeg. Pro Rege: 17.00 ds. J. Lems. Laankerk: 10.00 ds. A. Oliemans. 17.00 ds. J. Korpers- hoek Immanuelkerk: 9.30 ds. B. Bor- dewjjk. Aula PJ. Evertseschool Mal- Korpers Hiilegersberr: Hillegondakerk: 10.00 ds. C.A. Korevaar. 11.15 ds. R. Alers, 19.00 ds. J. Kraima uit Mijns- herenland- Messiaskerk: 10.00 ds. P.A. Etderenboscb. Oranjekerk: 10.0Q ds. FD. Smous uit den Haag. Alexanderkerk. 10.00 Eerw. heer J, de Ruiter, 27.00 ds, WJi. van Kooien. Goede Herderkerk: 10.00 ds. H,W. Waardenburg. Berg ka pel: 1050 ds. R. Klein Wassink. Open Hofkerk: 950 ds. WH. den Ouden, 17.00 ds. F. v.d. Bos uit Goud*. Varenhof: 11,00 ds. W.H. den Ouden. Zevenkamp: 20.00 ds. J. Pasveer. Ovenefaie: Grote Kerk 10,00 ds, P. Bamouw uit den Haag. Adventkerk: 10.00 ds. T.D. van Soest van Hille- gersberv. viering H.A. Hotteraam-Zula: Betlehemkerk: 10.00 ds. JJ. van ThieL Carnlisehuis Lepelaarsingel: 10.00 ds. A. de Jong. Johanneskerk: 10.00 ds. W. Radstake uit Oud-Beijerland. Julianakerk: 10,00 ds. L.P. Sterk uit Naaldwijk, 37.00 ds. J. van Dok. Maranathakerk: 10.00 en 17,00 ds. H.G. Abma uit Put ten. Morgensterkerk; 10.00 ds. D. Veldkamp uit den Haag Credokerk: 17.00 ds. L.H. Bouwkamp, Herv/Ger. dienst. Open Hof Kerk Middelhamis- straac: 10.00 ds. J.G. Kooren. Vredes- kerk: 10.00 dr. C. de Jong uit de Lier. Oude Kerk: 10.00 ds. J.P. van Roon uit Katwijk aan Zee. Sonneburgh: 10.30 dhr. JJ. Rooimans. Zuiderka pel: 10.00 ds. J. Batelaan uit Voor schoten, 15.00 ds. M. Teerdink van Berkhout uit Meppel. IisseLtnonde: Adr. Janszkerk; 10 00 ds D.H. Bosma, 17.00 ds. J. Voor- douw, Herv/Ger. dienst. De Hoek steen; 10.00 ds. MN. Schrale. Pel- grimskerk: 10.00 ds. P. Schot. Nieuw Sonneburgh: 9.30 ds. C. Heyboer. Meerweidc: geen diensten. Diensten voor gehoorgestoorden: Rebothkerk, Noordsingel: 10.30 dhr. C- Haaring. Breepleinkerk (ingang van Malsemstraat): 17.00 dhr. A. van Dalen. Ziekenhuizen: Dijkzigc 9.30 ds. P.R. Everaars, dienst van woord en tafel. Bergwegziekenhuis: 10.30 dhr. F. Goudzwaard. Van Dam/Bethesda: 10.15 ds. J.R.H. Heidema, Daniél den Hoedkliniek: 9.30 ds J- van Dok. Ha venziekenhuis 10,00 ds. J. Bakker uit Capelle ari. IJssel. De Twee Bruggen: 19.30 Dienst. Eudokia: 10.30 da. P. Sijtsma. Zkazia Ziekenhuis: 10.30 ds. J. Vroegindeweij. Rbeuma-Centrum Beethovenlaan: 14.30 Dienst. St. Cla ra Ziekenhuis: 14.45 ds. A. de Jong. Sint Franriscux 9.00 Dienst Zuider ziekenhuis: 10.45 ds. J- van Dok. Gereformeerde Kerken: Rotterdam-Centrum: Statensingel- kerk: 10.00 ds. A.M. Brouwer uit Krimpen a.d. IJssel. 17.00 ds. J. Snij der. Nieuwe Ocsterkerk: 10-00 ds. A. Reen. Kerk zaal Atrium: 10.00 ds. J. Snijder. Kerktaal Eudokia 10.30 ds. P. Sntsma- Jeugdhaven *t Ruim, Van Speykstraat: 11.45 ds. H. IJzerman, viering H-A. Studentengemeente: Doopsgezinde Kerk Noordmolen- werf: 12.00 themadienst, voorganger ds, N. van Oosterzee. Delfshaven: Kerk Duyststraat: 10.00 ds. J. van Andel uit Capelle a.d. IJs sel. Zaal Burg. Meineszstraat: 17.00 ds. F. van Zuthem. Aula Techn. School De Poon'; 10.00 ds. F. van Zuthem. De Rustenburch: 10.30 ds. C.J. Honig. Kralingen: Pro Rege: 1D.00 en 17.00 ds. J. Lems. Overschiet Maranathakerk: 10.00 en 17.00 ds. L. van Dalfsen. viering H.A. Terbregge /Ommoord /Zeven kam p: Salvatorkerk: 10.00 ds. P.A.E. Sille- vis-Smrtt, 17.00 Bijbelstudie, Open Hof: 9.30 ds. W.H. den Ouden, 17.00 ds. F. v.d. Bos uit Gouda. Varenhof: 11.00 ds. W.H. den Ouden- Gebouw D.G.S.W. Roer 20: 10.00 drs Joh. Pasveer. HUI egersberg/Schiebroek: Mei- doomkerk: 10.00 ds. I? Meijer, vie ring H.A. Vredevorstkerk: 9,30 ds. J, v.d. Wal, 17.00 ds. Iz. Meijer, viering H.A. Nassaukerk: 10.00 drs. M. van Krimpen uit Dordrecht, voorber. H.A, 17.00 ds. J. v.d. Wat Krallngseveen 10.00 ds. A. Olie mans, 17.00 ds. J. Korpershoek. Lombardijeu: Petrakerk: 930 dhr. A.G. Lergner. 17.00 mevr, J.T. Koop- mans-Schotanus. De Elf Ranken: 14.30 ds. P. Bijl. Alexanderstad: Verrijzeniskerk: 9.30 ds. B. Koekkoek, 17.00 ds. H. Fa- vier uit Capelle a.d, IJssel. Rotterdam-Zuid: Breepleinkerk: 9.30 ds. AJ. Jansen, 17.00 ds. A.C. Scherpenisse uit Zwimdrecht. Chariots: Bethelkerk: 9.30 ds. BJ. Olthuis, 16.30 dr. J. Vlaardinger- broek. Waelestein; 9-30 dr. J. Vlaax- dingerbroek. Feijenoord: Kerkgebouw Pr. Hen driklaan: 10.00 en 17.00 mevr. R. v.d. Kolff uit Gorinchem. Peodrecht: Chr. Triomfatorkerk: 9.00 ds. H. Benard. 17.00 ds. EJ. Duursema. IJsselmonde: Groene Tuinkerk; 9,30 ds. HJ. Ëruning. Zomeriandkerk: 9.30 drs. N. Scheps uit Heerlen, Zuidwijk: Credokerk: 10.00 en 17.00 drs. L.H. Bouwkamp uit Nieuw-Lek- kerland. Katholieke Kerken: Oud-Katholieke Kerk Petrus en Paulus-Paradyskerk: zon dag 9.30 H.mis. Laurentius en Maria Magdaiena Nobelstraat 22: zondag 10.00 H.mis. te Schiedam Dam 30. Rooms-Katholieke Kerk Centrum: Bosje: zat 13.30, zond. 10.30 en 12.00. Eendracbtskerk: zat. 18.00 (Spaans), zond. 10,00. 11.30 (Spaans) en 12.45. Jozef-Para dijskerk: zat 17.30, zond. 11.00. Steiger: zat 18.30, zond. 10.30 en 12.15. Kapel (Karei Doormanstraat): zond. 11,00 (Italiaans). Schipperscentrum: zond. 11.00. Araunagemeente in de Doops gezinde Kerk Noordmolen werf: zond. 8.45. Apostolaat ter 2tee: zat 20.00, zond. 10,00 en 20.00. West: Antonius Abt, Mathenesserdijk 459: zat 18.45. Kapel Francisc us-col lege: zond. 10.30 (Franse Mis), Lau rentius en Elizabeth (kathedraal): zat 19.00, zond. 09.45. 11.30 en 13.00. (Kroatisch). Qud-Mattaenesse (H.Hart): zat. 17.00, zond. 9.30. Witli- brord: zat, 19.00, zond. 9.45 en 11.30. Spangen (Nicolaas): zond. 11.00, Ka pel Hondiusstraat zat 16.00 (Portu gees). Överschie: O.L. Vrouw v. aitijdd. bij stand: zat. 16.45, zond. 9.00, 10.30, 12.00 en 18.45. St Petrus Banden (Delftweg 13): zat 18.45, zond. 9.15 en 10.30. Noord: Blijdorp: zat 19.0Q, zond. 1130. Crooswijk Nieuwe Kerk Bar bara-Verlosser Crooswijkseweg 36: zat 18.00, zond. 9.30. 10.30 en 12.00 [Portugese- Mis). FamiLiekerk (Berg- singel): zat 16.45, zond- 9.30 en ll.OO. HUdegardts: zat, 18.00, zond. 10.30, 12.00 en 18.00. Provenier (Diensten centrum Walenburgerweg): zond. 10.00. Kapel Walenburg: zond. 11.00 (Engelse mis). Hillegera berg/Sc hlebroek: Christus Koning: zatl8,30, zond. 9.30 en 11.00. Liduina: zat. 19.00, zond. 9.30, 11,00, 12.30 en 19.00. Paulus: zat 19.00. zond. 9.30 en 11.30. Verrijzeniskerk: zat 19.00, zond. 9.30 en 11,00. Oost: Kralingen Larobertuskerk: zat. 19.00, zond. 9.00, 10.30, 12.15 en 19.00. Alexanderpolder (CaeeUia); zond. 10.00. Ommoord (Open Hof): zat 19.00. zond. 11.30. Charlols: Michael en Clemens; zat 19.00. zond. a.30, 1030 en 12.00. Pen- drecht Bavo: zat 19.00, zond- 10.00 en 11.30. Zuidwijk (Parochie O.L. Vrouw onbevlekt Ontvangen): zat 19.00, zond. 10.00 en 1130. Zuid-West: Heyplaat (Bonïfatius): zat 19.00, zond. 10.00. Hoogvliet (Ma- riakerk): zat. 18.30, zond. 10.30 en 18.00. Hoogvliet-Meeuwenplaat; zat 18,30. zond. 11,00. Pernis (Emanuel- kerk): zond. 9.00. Zuid-C: H. Franciscus van Assisië (Huize Maas veld Afrikaan derplein): zat. 19.00, zond. 9.45. H.H. Martelaren van Gorcum en O.L.Vrouw van Lourdes, Stieltjessiraat 14: zat. 18.30 en zond. 9-30, 11.00. H. Margaretha M. Alacoque: zond. 11.15. Kruisvin- dingkerk: zat. 19.00, zond. 9.30 en 11.00. Teresiakapel (Lange Hilleweg): zat 18.30, zond. 9.30. Zuid Oost: Lambardijen (Engelbe waarders): zat 19.00, zond. 10.00. Us- selmonde (Kruisverheffing): zat 19.00, zond. 10.00 en 11,30. IJsselmon- de (Wederkomst): zat 19,00, zond. 9.30 en 11.30. Barendrecht: St Augustinuskerk: zat 19.00 Eucharistieviering, zond. 10.30 Hoogmis, 12,00 Eucharistievie ring. Overige diensten: Vrijzinnig Hervormden: De Scheepsbrug, Stationsplein: 10.30 dr. J. Buitkamp. Doopsgezinde Gemeente: Doopsge zinde Kerk Noord molen werf, 10.30 ds. W.H. Kuipers. Evangelisch Lutherse Kerk: An- dreaskerk. Heer Vrankestraai 51: 10.00 ds. B.B. Wem, viering HA. Lu- therkapel, Nozemanstraat 10.00 ds. J,G. Panhuis. Vaste Eurchtkerk, van Swietenlaan 1: 10.00 drs. P. Lootsma. Kinder diensten elke zondag 10.00 in Andreaskerk en Vaste Burchtkerk. Remonstrantse Gemeente: Mathe- nesserlaan: 1030 ds. E.H. Cossee. Vrije Evangelische Gemeente: Rot terdam-Centrum: 10.00 ds. J. Moer land, bevestiging ambtsdragers. Rot terdam-Zuid, Aristotelesstraat 10.00 Dienst Pinkstergemeente: Filadelfiacen- truic Espeio: 10.00 dhr. M. van Stape- Ie, 19.30 dhr. N. den Duik, maandag 20.00 Bijbelstudie, dinsdag 20.00 In terkerkelijk Jongeren Contact Pinkstergemeente 'Gemeente Gods': Kapel Bonaventurastraat 15: 10.00 br. van Essen. Gereformeerde Gemeente: Rotter dam-West, Willem van Zuylenstraat: 10.00 Leesdienst, 17.00 ds. T.M. van Dijk. Rotterdam-Zuid, Mijnsheren- plein 9: 10,00 en 16.30 ds. C.J, Meeu- se. Alexanderpolder 10.00 en 16.00 Leesdienst. Kerk van de Nazarener: Ca misse- singel 240: 10,30 ds. J Overduin, ge meentezondag. 19.00 ds, C. Holleman. Baptisten Gemeente: Rotterdam- Centrum: 10,00 ds. J.B. v.d. Veen. Rotterdam-Zuid Jagerslaan 9: 9.30 eredienst, ds, Ploeger. IJsselmonde Kreekpad 7: 9.30 eredienst ds. F. Lourens, 18.30 Lofdienst ds. v.d. Zeeuw. Nieuw-Apostolische Kerk; Rotter dam-Zuid (HiUevliet 139) 09.30 en 15.00 Dienst. Rotterdam-West (Gerrit v.d. Lindestraat 63a), 9,30 en 16.00 Dienst, dond. 20.00 dienst. Rotter dam-Hoogvliet (Kruisnetlaan 200) 9.3U en 16.00 Dienst. Gereformeerde Kerken (vrijge maakt): Rotterdam-Centrum Schie- kade: 9.30 en 16.30 ds. C.J. de Ruyter, Delfshaven Kuiperstraat: 9,30 en 16.30 ds. C. van der Leest. Rotter dam-Noord Lanxlaan: 9.30 ds. CJ. Smelik, 17.00 ds. ds. A. Kooy. Rotter dam-Oost Beriagestraau 8.15 en 16.30 ds. A. Veefkind. Roiterdam-Zuid- /IJsselmonde Bollenland: 9,30 en 16.30 ds. P. Plaatsman. Charlois Ta- hngstraat: 9.30 en 16.3D Dienst Leger des Hells: Centrum, Congres zaal (William Boothlaan 6-10): 10.00 en 18.30 kapL J.C.U. van Vliet, m.m.v. muziek en zangbrigade, Noord (Teilingerstraat 13-15): 10.00 en 19.30 maj. AC. van Engelen en maj. J. Arisse, m.m.v. muziek en zangbrigade. Delfshaven (Spanjaard- straat 11); 10.00 en 19.30 luit F.P. Brand. Kralingen (Hoge Boezem 1-2): '10.00 en 18.45 kapt C.T. Peereboom. Rotterdam-Zuid (Texelsestraat 37); 10.00 en 17.00 maj. J.C. de Rijke, m.m.v. zangbrigade en muziekkorps. F tijenoord (Oranjebocmstraat 74): ïu.ÖO en 18.30 luit en mevr. T. Schol- tens-Stuurop, m.m.v. muziek en zangbrigade. Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dager: Rotter dam-Noord Oostelnde 73: 9.30 Avondmaalsvergadenng, 10.50 zon dagschool, 11.40 Priestersch. verg. en zusters hulp ver. 10.50 Jeugdwerk. Rotterdam-Zuid Bas Jungeriusstraat 121: 9.30 Avondmaalsvergadering, 10.50 zondagschool, 11.40 Priestersch. verg. en zusters hulp ver, 10.50 Jeugdwerk. Schiedam/Vlaardingen Schiedamseweg 115 Vlaardingen: 9.30 Priesterschap verg. en zusters hulp ver. 10.30 zondagschool, 11,20 Avondmaalsvergadering, 9.30 Jeugd werk. Nederlandse Protestantenbond: Schiedam kerkgebouw Westvest 92: 10.30 ds. A. v.d, Klaauw. Nederlands-Gereformeerde Kerk: Verenigingsgbouv.- Oranjestraat 6, Överschie: 9.30 en 16.30 Dienst. De Christelijke Wetenschap: (Schiedamsevest 190) 11,00 thema 'De leer der verzoening', avonddiensten le en 3e woensdag van de maand 20.00. Pinkstergemeente 'De Kandelaar': (Nieuwe Binnenweg 326) 10.00 br. A. Lock, 19.30 gastspreker. Gereorganiseerde Kerk van Jezus Christus van tic Heiligen der laat ste dagen: 'Iroenezoom 256: 11.00 Dienst Scandinavistlie Kerken: Den Nors- ke SiömannsRirke, Noorse Kerk Drooglever Fortuynplein 4: k). 11. Höymessen Sogneprest T. Thorbjöm- sen, kl 11. Nordisk gudstjeneste i den Danske Sjömanskirken Pastor Vig- go Jacobsen, kl, 20, Afte.isang og fest (Evert Taubeaften) Pastor Trygve* Danieisen. Kong Olavs Kapel], Euro- paweg 224 Europoon Rozenburg: kl. 19.30 Aftensang og fest, pastor Alle Johansen. Svenska Sjümanskyrkan, Zweedse Kerk Parklaan 5: kl. II. Nordisk gudsrianst p5 Danska sjö- manskyrkan, Pastor Viggo Jacobsen. Dansk Sdmandskirke, Deense Kerk Cool haven 1-7: kl 11. Nordisk guds tjeneste, Pastor Viggo Jacobsen. Suo- men MerimieskirkKo, Fins ka Sjö- manskyrkan, Finse Kerk 's Graven- dijkwal 64; klo. 19. Jumalanpalvelus, kl. 19. Gudstjanst, Pastor Kaarlo Kal- kals. Waalse Kerk: (Schiedamsevest) 9.30 Pasteur R. Gigandet Deutsche Evangelische Gemeinde: (Centrum 's Gravendijkwal 65) 10.00 uhr Pfarrer Hartlieb, Scotch Church: (Schiedamsevest 119) 10.30 a.m. rev. M. Jsherwood. St. Mary's Church: (Church of Eng land) 9.30 a.m. Holy Communion. 10,30 a.m. Parish communion, 7.30 straat) 10.30 Heilige liturgie, za. 19,30 Vigilie. Omgeving: Hoogvliet; Antwoordkerk; 10.00 ds. M.C. Malipard uil Pernis, 17.00 ds. G.J. v.d. Linde. Deltakerk: 10.00 ds. G.J. v.d. Linde. 17.00 ds. A. Bakker. Dorpskerk: 19.00 ds. K. Vogelaar uit Geervliet jeugddienst. De Bron: 9.M ds, A. Bakker. Pernis: Nederlands Hervormde Kerk: 9.30 ds. C. van Wijngaarden, 18.30 ds. E.J.N. Kronenburg uit Krimpen a.d. IJssel. Gereformeerde Kerk: 9.30 ds. H.G. Verhaagen utt Slikkereer, 17.00 ds. P. van Hall- Baptisten Gemeente; 9.45 ds H. Stuk* ker uiit Enschede. R.K. Emanuel* kerk: zond. 9.30 H.mis. Rhoon: Ned. Herv. Kerk Dorpsdijk 9.30 ds. G.J. Ruitenber. Hervormd Centrum: 9.30 zondagschool, 17.00 ds. Hoogstraten uit Krimpen a d. IJssel. jeugddienst- Maranthakerk, Kleiduif 9.30 en 17.00 ds. J. Kroeze. Ger. Kerk (vrijgemaakt): 9.45 ds. G. Spijker uil Rotterdam, 16.30 stud. T.K. van "Eer den van Kamjjen. Rooms Katholieke Willibrorduskerk: zaL 19.00 H.mis, zond. 10.30 Hoogmis, m.m.v. dames koor. Kapel Deltaziekenhuis (Poortu- gaal): zond. 9.00 H.mis. Zuidland: Gereformeerde Kerk: 9-3" en 17.00 ds. H.J. van Dalen. BleUwijk: Ned. Hervormde Kerks 9.30 en 18.30 dienst Gereformeerde Kerk: 10.30 ds. J.J. van der Bom Leiderdorp, 18.30 ds. J.M. Snoek tut Rotterdam. Rooms Katholieke Kw5; Zaterdag 19.00 mis. zondag 8-30 Hik» 10.00 hoogmis en 11.30 Mis. Berkel en Rodenrijs: Ned. Her-_ vormde Kerk: 10.00 en 19.00 dienst Rodenrijs: Gereformeerde Kerk: 10.00 en 17.00 ds. PJ. Moet, Berkel: Rooms Katholieke Kerk: Za terdag 19.00 hoogmis, zondag 3W eerste communie, 11.30 gewone mis. Rodenrijs: Zaterdag 18,00 gewone mis, zondag 10.15 hoogmis- De Wijn*" stok: 10.30 dienst In gezondheidscen trum. f

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 2