Schriel wil bezuinigen op brandweer Coalitie neemt wraak op schamperend CDA fl VLAABDIN6S OAGBIAO SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT ^Raadsleden leveren vanaf juli geld in Onduideli j kheid over verhuizing van grootgrutter WcMh»n<J /iiiel nu officieel in liet nieuw Crossclub verhelpt klachten Woudhoek Schiedam ziet af van extra stijging OGB Commandant noemt voorstel9onzinnig9 Controleur moet te voet Kamer commissie niet haar Wilton Eend duikt 9Onschuldige picknick9 Jongetjes bekogelen auto's Auto's en brommers gesloopt 'DHURWEG DINSDAG 19 APRIL 1983 Vlaardingen De gemeente raadsleden van Vlaardingen zullen vanaf 1 juli twintig pro cent van hun presentiegelden inleveren. In vergelijking met vorig jaar moeten zij ruim het dubbele aan bezuinigingen op brengen. Hoewel de VVD het gekorte bedrag een aparte hg- stemming wil geven, zal de be- zuinigingsactie in de pot alge mene middelen vloeien. De politieke partijen waren het al eerder eens, dat de pre sentiegelden de onkosten vergoeding blijft even groot best wat drastischer konden worden teruggeschroefd. Al leen over de datum van in gang was nog geen overeen- sfimming bereikt. Het college van B en W, ge steund door PvdA en D'66, .wilde de maatregel halverwe ge dit jaar doorvoeren, terwijl CDA, VVD en SGP meer tijd (l januari 19E1) wilden hebben om de consequenties van de korting op te kunnen vangen. Het CDA onderschrijft nu ech ter ook het collegevoorstel. SGP'er Rien Lensvelt zag daarop de bui al weer hangen. ,,Het is alweer besloten, hoor. Moeten wij straks in de raad tegenstemmen, terwijl de an dere partijen de eer opstrij ken", zei hij gisteravond in de commissie voor algemene za ken. Hij wil evenwel net zo graag een deel van zijn eigen portemonnee inleveren. Daar mochten geen misverstanden over bestaan. „Dat zullen we de publieke tribune dan wel duidelijk maken", voelde Ma- riëtte Hoogendijk (VVD) met hem mee. Schiedam De gemeenteraad zal de miljoenenstrop, die vorig jaar veroorzaakt bleek te zijn door een foutje op een ponskaart, niet helemaal verhalen op de bur gers. De onroerend-goedbelasting (OGB) gaat niet nog eens met twaalf procent omhoog, zoals vorig jaar het geval was. Hiermee komt de PvdA/WD-coalitie te gemoet aan wensen, die vooral door de WD en klein links waren uitgesproken. De gemeenteraad heeft er gisteravond mee ingestemd. Het voorstel blijkt voor de Schiedamse belastingbeta lers nog voordeliger uit te komen dan het alternatief, dat het CDA vorig jaar bedacht had. Die partij wilde toen overgaan tot een eenmalige verhoging met vijf tien procent en dan van een verdere verhoging van de OGB afzien. In plaats daarvan was er sprake van, dat de OGB Ln twee fasen verhoogd zou worden om de strop van ze ven miljoen weg te werken. Geen partij wilde toen overgaan tot een verhoging van de OGB met een kwart. Daarom spraken de coalitiepartijen met elkaar af, dat er twee inhaaltermïjnen zouden komen van twaalf procent OGB-verhoging. Die tweede termijn is nu van de baan. Volgens de gemeenteraad staat de be lastingbetaler al genoeg onder druk. .Vlaardingen Het colle- ge van B en W heeft een verzoek van de Henge- laarsbond Vlaardingen af gewezen, om de controleur van de bond algehele toe stemming te geven op de brommer over voet- en fietspaden door diverse parken in de stad te rijden tijdens zijn surveillances. Alleen op sommige paden in de Westwijk mag hij wat het college betreft van zijn bromfiets gebruik ma ken, maar elders in de stad moet hij op die paden gewoon gaan lopen. De afstanden die hij daar bij moet afleggen rijn niet van dien aard, dat het te voet niet zou lukken, aldus het dagelijks bestuur van de gemeente. De contro leur van de Hengelaars- bond heeft als taak, steek proefsgewijze controles te houden om le zien, of de gebruikers van de viswa teren in de stad wel over de vereiste vergunningen beschikken, en of het juis te vistuig wordt gebruikt. Voor die controles, waarbij viswater over de hele stad moet worden afgereden, maakt de controleur ge bruik van zijn brommer, maar vele parkjes waarin viswater gelegen is zijn voor rijwielen met hulp motor niet toegankelijk. Om het de controleur wat gemakkelijker te maken had de Hengelaarsbond het college om ontheffing gevraagd. Schiedam De vaste kamer commissie voor economische zaken gaat niet in op de uitno diging van de Schiedamse PvdA-wethouder Reinier Scheeres om een bezoek te brengen aan de scheepswerf Wilton-Fijenoord. De commis sie heeft, aldus griffier mr.drs.P.A. Koppen, bemoeie nis met alle onderdelen van het RSV-concern en zij kan bezwaarlijk al die bedrijven op korte termijn bezoeken. Dat wil niet zeggen, dat de ka mercommissie helemaal niet meer naar Schiedam komt, Als de nood hoog is Koppen spreekt van „een voor Wüton- Kijenoord" cruciaal moment" dan wil zij dat standpunt in heroverweging nemen, mits Scheeres dan opnieuw tijdig een uitnodiging naar Den Baag stuurt. Vermoedelijk doordat de Vlaardlngse bestuurder de handrem niet goed had aangetrokken belandde zijn geparkeerde lelijke eend in de Lange Haven In Schiedam. Het voorval trok gistermorgen heel wat bekijks. De brandweer ging eveneens te water om de bemanning van een takelwagen te assisteren bij het op het droge zetten van de 'eend'. Vlaardingen - CDA-fraetieleider Jo Schriel heeft in het kader van de bezuinigingen het voorstel gelanceerd de bezetting van de brandweerkazerne gedurende de nachtelijke uren en in het weekeinde drastisch terug te brengen. Op die manier kunnen extra uitga ven voor meer beroepspersoneel worden voorkomen. Volgens Schriel blijkt, dat het uitrukken voor brand en hulp verleningen vooral overdag plaatsvindt: in het weekeinde en 's nachts gebeurt dat slechts Incidenteel. De CDA-leider zou daarom tijdens die uren de bezetting van de brandweer kazerne terug willen brengen tot slechts twee man, in plaats van de complete beroepsploeg die op die tijdstippen momen teel ter beschikking is. Bij brandalarm tijdens die uren zouden vrijwilligers moeten worden opgeroepen voor de eerste uitruk. jln een eerste reactie op de voorstellen, die alle raadsfrac ties vorige week kregen toege stuurd, wijst brandweercom mandant Piet de Jong de sug gesties als 'onzinnig' volstrekt van de hand. Risico „Het oproepen van vrijwilli gers duurt veel te lang, terwijl juist *s nachts de grotere bran den zich voordoen. Dan is ook het risico veel groter, dat er slachtoffers vallen. Meneer Schriel moet zich nog maar eens goed oriënteren voor hij met dat soort ideeën komt." Bij het uitwerken van het idee is Schriel var. twee elementen Schiedam De PvdA/VVD-eoalitie in de Schiedamse ge meenteraad heeft zich gisteravond zesvoudig gewroken op de CDA-fractie, die bij monde van Aad van Lingen kritiek durfde hebben op het werkprogram van B en W. Het CDA had dit program 'mager' genoemd, het zou te lauw zijn. Van Lingen ging zelfs zo ver, dat hij beweerde „het vroegere elan in de PvdA, het heilig vuur" te missen. Hij ontlokte hiermee reacties, 'alsof hij soms vergeten was dat die PvdA van vroeger hem zo vaak in de wielen reed', dat het ooit bijna kwam tot een scheuring in de toenmalige PvdA/CDA-coalilie. Aanstoot gevend waren toen de .voor den van PvdA'er Hans Ko- nings, „futloos en visieloos" over het beleid van de CDA- wethouder die er toen zat. Gisteravond kwam Van Lin gen met een variant op die woorden, toen hij het college- werknrogram hekelde: „Kleurloos en weinig visie", oordeeiae van Langen over ue PvdA/VVD-plannen. Hij som de op wat hij allemaal aan „FvdA-paradepaardjes" miste, zoals de instelling van een emancipatiecommissie en een ligplaatsenplan voor woonbo ten. De coalitie nam het niet nam eensgezind wraak op Van Lingen. Het volstond niet om de fractieleiders Gé Brouwer en Gerard Verhulsdonk uit te laten halen naar het CDA, want ook vier wethouders kwamen er vervolgens aan te pas om Van Lingen het vuur na aan de schenen te leggen. Zesmaal kreeg het CDA de volle laag. Alleen wethouder Zijdeveld zag af van een wraakactie, want, zei hij, „Van Lingen is ook aardig voor mij geweest." Hiermee doelde Zij develd op het CDA-compli mentje, dat hij met zijn ener giezuinige woningen landelijk in het nieuws kwam. Maassluis Over de vestiging van de Profimarkt in Maassluis, >n het pand waar nu het bowlingcentrum aan de Zuïdviiet is on dergebracht, wordt nog onderhandeld. Eind mei is het duidelijk °f de Profimarkt inderdaad van Noord vliet naar het grotere on derkomen aan de Zuidvliet verhuist. Een woordvoerder van het bowlingcentrum zei vanmorgen ech ter, dat de onderhandelingen zijn afgeketst en de verhuizing de finitief van de baan is. „Wij zijn er wel blij om", aldus de woord voerder, „omdat de zeven personeelsleden nu minstens nog een Jaar aan het werk kunnen blijven." De heer Hofland van de in Soest gevestigde Jacques Herman Groep, eigenaresse van de Profimarkt, ontkent dit. „We zijn nog' volop bezig. Eerst over een maand weten we zeker of de onder- handelingen ziin mislukt." VVD-wethouder Van Tilborg was het duidelijkst in zijn uit spraak: „Het CDA vindt ons program magertjes, welnu, ik had ook niet verwacht hier met een 10-plus vandaan te komen. Maar als Van Lingen dat zo zegt, vind ik dat hij wel eens zijn best had mogen doen om die kritiek beter te funde ren. Ik vind hem wat simpel en vaag. Het CDA zal best nog wel eens naar ons magere pro gram grijpen, denk ik." Herman Noordegraaf (PSP/PPR) vond het jammer, dat het college nagelaten had een cijfermatige 'vertaling' te geven van de prioriteiten in het werkprogram. „Zonder dat inzicht is zo'n plan niet meer dan een onschuldige pick nick," aldus het standje van Noordegraaf. Waar zaterdag Westland Zuid nog door de grootse reünie bijna uit zijn voegen barstte, za ten gistermiddag de genodigden plechtstatig bijeen. Vlaardingen Hoewel al ruim een jaar in gebrrik is gis termiddag de nieuwhouw van de christelijke scholengemeen schap Westland Zuid officieel overgedragen. Sinds maart van het jaar 1967 heeft men gewerkt aan de tot standko- ming van een nieuwe huisves ting. Een button met een verbaasd doch geleerd slakje en de leus 'Na 15 jaar 15 meter verderop!' liet niets aan duidelijk te wen sen over. Lang heeft het alle maal geduurd om de huidige schooi bij station Vlaarditigen- West te kunnen betrekkon. Veel te lang naar ieders zin. Maar met de overhandiging van de sleutel van Westland Zuid aan rector Jan Tazeiaar tussen psalm en danklied in— is definitief een einde ge komen aan de jaren van onze kerheid. Na een week van feesten waren de scholieren vervangen door een 300-tal ge nodigden (onder wie de wet houders van onderwijs van Vlaardingen en Maassluis, Arij Maarleveld en Isaac van der Knaap) en ging alles nu heel plechtstatig en officieel toe. Toespraken waren niet van de lucht, maar de meeste aan dacht trok waarschijnlijk toch de vreemde combinatie die een tijdlang het podium in de aula vulde. Popzanger Lobo, oud-docent van Westland Zuid, vertolkte samen met voormalig staatssecretaris drs.K.de Jong van onderwijs aan de piano een vrolijk stuk muziek. Even daarvoor had De Jong de 'uitdagingen' voor de afstuderende schooljeugd op een rijtje gezet „De school moet leren hen de antwoorden te geven", was zijn opvatting. Schiedam Aangegrepen door de klach ten over geluidshinder in de Botenbuurt heeft Goof Hendriks, voorzitter van de Autocrossclub Schiedam, een onderzoek ingesteld naar de bronnen van overlast. Gisteren kon hij de resultaten tot zijn te vredenheid "vaststellen. „Allereerst blijken de meeste mensen in de nieuwbouw van Woudhoek van ons nauwelijks last te hebben. Dat hebben wij kunnen signaleren, toen we zondagmid dag tijdens het crossen op verschillende afstanden gingen staan, waarbij wij ook met bewoners van de Botenbuurt gespro ken hebben," aldus Goof Hendriks. „In de tweede plaats blijkt de herrie ver oorzaakt te zijn door crossmotoren, die niets met onze vereniging te maken heb ben. Maar ook dat is nu goed afgesproken. Ik heb de namen en adressen achterhaald van die jongens die op ons terrein komen crossen en met hen afgesproken, dat zij dat niet meer doen. Zij zullen een andere plek opzoeken, zodat ik geen klachten uit Woudhoek meer verwacht", aldus Goof Hendriks, Volgens hem zullen de crossfietsers meer naar het noorden gaan rijden. Zelf ziet Hendriks er geen bezwaar in, dat zijn au tocrossclub op het opgespoten terrein van Spaland blijft rijden, langs de Kerkweg naar de kerkbuurt van Kethel. Hendriks had voor zondagmiddag de klagende voorzitter van de vereniging van huisei genaren Woudhoek. Ben van Kooij, uitgenodigd om zelf te ka men luisteren, maar Van Rooij liet zich niet zien. Hendriks heeft hem nog met een megafoon uit diens woning proberen te lokken, maar ook na die luid over de kale vlakte schallende oproep-bleef alles stil. „Ik blijf bereid om een gesprek met hem te hebben", aldus Hendriks. uitgegaan. Het eerste is, dat de brandweer nog steeds recht heeft op een uitbreiding met drie beroepskrachten, waar voor zo'n 180.000 gulden per jaar op tafel moet komen. Daarnaast geeft de christen democraat aan, dat op den duur met een vijfploegen dienst gewerkt zou moeten gaan worden in het kader van de arbeidstijdverkorting. Dat zou nog eens een extra bedrag van 540.000 gulden per jaar vergen. De genoemde bedra gen slaan overigens alleen op de personeelskosten: de uit breiding houdt ook nog andere extra uitgaven in, zoals voor kleding, opleiding en dergelij ke. Volgens Schriel is er een bete re manier om de brandweer op goede sterkte te krijgen. Hij stelt voor om overdag twee be- roepsploegen in de kazerne te houden van elk negen man, zodat er tussen acht uur 's morgens en middernacht een volledige bezetting is. Gedu rende net gehele etmaal, en ook in het weekeinde, zouden er daarnaast in vijf ploegen twee beroepskrachten paraat moeten zijn voor de alarme ringen en om het materiaal in gereedheid te brengen. Schriel houdt dan nog vier brand weerlieden achter de hand die in dagdienst kunnen werken voor het invallen in de ploe gendiensten en voor andere werkzaamheden. Het voorstel zou er op neerko men, dat er 'gedurende de nacht en in het weekeinde slechts twee man in de kazer ne aanwezig zouden zijn, die in geval van een brandmel ding of een hulpverlening zou den moeten zorgen voor het oproepen van vrijwilligers, die dan het in de kazerne klaarge zette materieel kunnen opha len. De gehele operatie zou met de bestaande 32 beroeps krachten kunnen worden uit gevoerd, aldus de CDA-leider in zijn berekeningen. Volgens commandant De Jong klopt er van die berekeningen echter niets. Zie ook pagina 15 Schiedam Twee Vlaardlng se knaapjes (zes en negen jaar) zijn gistermiddag door de Schiedamse politie betrapt toen zij vanat het viaduct bij de Sportlaan passerende auto's op rijksweg 19 met steentjes bekogelden. Twee auto's liepen een gebro ken voorruit op, De bestuur ders konden hun wagens zon der ongelukken op de vlucht strook parkeren. Vlaardingen Dieven heb ben gisteravond allerlei onder delen van auto's en brommers gestolen. Van een auto die ge parkeerd stond aan de Primu lastraat werden twee schijn werpers gestolen. Een auto aan de Stadhouderslaan werd van zijn buitenspiegel ontdaan. In de Chopinstraat werd een auto opengebroken. Daar werd de geluidsapparatuur uit gestolen. Ook twee bromfietsen werden gedeeltelijk gedemonteerd. Van een bromfiets die op de Johannes Muldersstraat stond werden koplamp en tankdop gestolen en iemand die zijn brommer op de Coornhert- straat had neergezet was later een geluiddemper en een pe daal kwijt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1