ROTTERDAM Brokx: aanwijzingen over huisvesting buitenlanders 'Vrije woonkeuze voor gifwijk-bewoners móét' Zomerzegels met 'geaimexeerden' Blijdorp koopt pantserneushoorn Turkse religieuze leider bezoekt islam- expositie Industriebond FNV daagt Weijers Dordtse fracties unaniem: Op werk verongelukt 'Spreiding mag geen vooropgezet doel zijn Rotterdams Nieuwsblad woensdag 20 april 1983 RZ/RV/RY/RW Tayyar Altikulap (mid den) bekijkt aandachtig de tentoonstelling Rotterdam De voorzit ter van het presidium voor religieuze zaken van Tur kije Tayyar Altikulap - bracht gisteren een bezoek aan de tentoonstelling Is lam, een levenswijze in het museum voor land- en volkenkunde aan de Wil lemskade. Het voornaamste doel van deze hoogste religieuze lei der van Turkije was het bezoeken van de Turkse geloofsgemeenschap. Van daar ook zijn bezoek aan het museum, waar een eerste indruk van de islam gegeven wordt, die is toe gespitst op de Turkse mos lims in Nederland. De ten toonstelling is gestart in september vorig jaar en duurt tot begin juni. De heer Altikulag werd op de tentoonstelling rondge leid door de voorzitter van de moslimorganisatie in Nederland, Emïn Atep. Via hem sprak Tayyar Al- tikula? zijn grote bewon dering uit voor de gron digheid, waarmee de oiga- nisatoren de tentoonstel ling hadden voorbereid. Hij bood in de tóekomst zijn hulp aan als het mu seum nog zaken nodig zou hebben voor andere expo sities. Tayyar Altikulap was mede in ons land voor de oprichting van de Neder landse DiyanetsLichting. Dat is een semi-officiële Turkse overheidsinstel ling, die door middel van schenkingen van de Turk se geloofsgemeenschap een moskee wil kopen. Altiku- lap wil voor dit gebouw garanties dat het een mos kee blijft, ook al zou het in andere handen overgaan. Ook is er gesproken over integreren van de imams in de Nederlandse cultuur. Hiervoor wil Altikula? dat de imams in Nederland worden opgeleid. Hij be schouwt dit als een van de hoogste prioriteiten. Rotterdam De Industrie bond FNV heeft een kort ge ding aangespannen tegen Weijers Autobedrijven in de Motorstraat. Dit bedrijf heeft het totale personeelsbestand van 17 man eind deze maand april ontslag aangezegd, zon der goedkeuring van het Ge westelijk Arbeidsbureau. Weijers beëindigt het bedrijf, omdat de Nederlands Mid- denstandsbank heeft hel kre diet heeft stopgezet. Nu het Gewestelijk Arbeidsbureau weigert het ontslag goed te keuren, zullen de werkne mers van het GAK ook geen uitkering ontvangen. De vakbond eist dat de recht bank in Rotterdam het ont slag nietig verklaard. Het kort geding dient morgen ochtend. Dordrecht r De fracties in de gemeenteraad van Dordrecht hebben een gezamenlijke mo tie ingediend, waarin via het college van B en W aan de Staten-Generaal wordt ge vraagd de saneringsplannen in de gif-wijk in de Merwedepol- der op korte termijn te hier- zien en de bewoners alsnog een vrije woonkeuze te garan deren. De motie werd, evenals het eveneens ingediende standpunt van burgemeester en wethouders over de gif- problematiek, met algemene stemmen aangenomen. „De hele gif-affaire heeft zich verplaatst van incident naar incident", aldus een woord voerder van de PvdA-fractie. „De vondsten van het che- B en W willen dit jaar 6.500 woningen kopen Rotterdam Ruim 6.500 woningen wil het college van burgemeester en wethouders dit jaar aankopen om de voortgang van het stads vernieuwingsproces te kunnen garanderen. Het gaat om 4.561 woningen voor renovatie en 2.010 voor sloop. Tot en met '86 hoopt het stadsbestuur deze aankoop-trant voort te zet ten, zij het in een iets gematigder tempo van gemiddeld 4.500 woningen per jaar. Dat staat in het Meerjarenplan Stadsvernieuwing 'S3-'86, dat gisteren door wethouder ir.P.O. Vermeulen op een bij eenkomst in het stadhuis werd toegelicht. Unaniem stemde het college onlangs in met deze nota. Op 28 april 2al hij ter goedkeuring aan de ge meenteraad worden voorge legd. Het meerjarenplan pleit voor een voortzetting van het stads- Rotterdam De zomerzegels 1983 zijn uit. De eerste paar hiervan kocht loco-burgemeester H.van der Pols, van me vrouw C.M.Verheul-Groenenboom, die al dertig jaar de pri ma donna van het plaatselijke Comité van de Zomerpostze- gels is. De aankoop gebeurde in een feestelijke zaal van het Stadhuis aan de Coolsingel. Twee van de vier postzegels zijn gewijd aan Johan van Oldenbarnevelt en Hugo de Groot. Dit omdat beide in de Gouden Eeuw respectievelijk tien en vijf jaar in Rotterdam werkzaam geweest zijn als pensionaris en hierdoor veel voor de stad betekend heb ben. Ze waren allebei van oor sprong geen Rollerdammers, maar zoals de rector van de scholengemeenschap Hugo de Groot, dr.P.F. Hovingh zei: „Ze hebben jaren werk aan Rotterdam besteed en als dank heeft Rotterdam ze dus maar geannexeerd. Door deze bijeenkomst vandaag is de annexatie nu gelegiti meerd." £>e andere twee postzegels .zijn gewijd aan Willem Jansz. Blaeu (cartograaf en astronoom) en de Vereniging Rembrandt Nationaal Fonds Kunstbehoud, die dit jaar haar 100-jarige bestaan viert. Van der Pols zei dat de PTT met veel moeite een paar na zaten van Hugo de Groot had opgespoord, die nu ook in de zaal aanwezig waren. Hij had échter ook nog een verras sing voor de PTT, namelijk door een paar nazaten van Van Oldenbarnevelt op te Sporen, Een ervan zit in de directie van de PTT. Hoofddirecteur Post van de PTT J.D. Smeets zei dat de opbrengst van de zomerze gels dit jaar waarschijnlijk hoger zal uitvallen. Nu was er 20.000 gulden voor de S-O.S, Hulpdiensten in Ne derland. De heer C.A. Cré- pin, voorzitter van de Rotter- damsche PhilateÜsten Veree- niging, overhandigde heral dische wapenenveloppen van Hillegersberg en Schiebroek uit de tiendelige sterdam- se serie'. De bijeenkomst werd opge fleurd met twee liedjes over Van Oldenbarnevelt, die ge zongen werden door leerlin gen van de basisschool Johan van Oldenbarnevelt. vernieuwingsbeleid, zoals dat sinds "74 gevoerd is. Dat bete kent, dat Rotterdam zijn stads vernieuwingsplannen blijft voorbereiden in projectgroe pen, waarin gemandateerde ambtenaren en bewonersver tegenwoordigers samenwer ken. „Deze werkwijze heeft in de afgelopen jaren haar grote waarde bewezen, niet in de laatste plaats door de grote in zet van de bewonersorganisa ties", zo staat te lezen in het concept-raadsvoorstel Anti-speculatie Hoewel de werkwijze dus in principe gehandhaafd blijft, moet Rotterdam er wel reke ning meehouden, dat op on derdelen een vernieuwing van de aanpak nodig is. Het college wil zich veel actiever gaan be zighouden met de bestrijding van de wcningspeculatie. De noodzaak daarvan vloeit voort uit het feit, dat sinds '81 negen nieuwe stadsvernieuwingsge bieden zijn aangewezen, waar in de periode vanaf '74 een enorme hausse van de huizen handel heeft plaatsgevonden.^ In deze gebieden qua aantal len woningen even groot als de eerste elf uit '74zijn tal loze woningen gesplitst en voor relatief te hoge prijzen verkocht. Daardoor wordt het de gemeente erg moeilijk ge maakt stadsvernieuwingsplan nen in die wijken mei versnip perd woningbezit te ontwikke len. Met maatregelen tegen speculatie wil de gemeente dat proberen te veranderen. Blijdorp is een pantser neushoorn rijker. Aange kocht van de dierentuin in Stuttgart, De anderhalf jaar oude Meru lijkt zich al thuis te voelen. Geheel volwassen kan de Indische of pantserneus hoorn een lengte bereiken van drieënhalve meter. Meest opvallend aan deze soort zijn de dikke huidpia- ten die door de huidplooien worden gevormd. Een in druk die wordt versterkt door de klinknagelachtige bulten op schouder- en ach terbeenplaten. Indische neushoorns leven in het uiterste noorden en noordoosten van India, in Assam, Bhoetan en Nepal. In het wild zouden nog dui zend tot twaalfhonderd exemplaren leven in twee nationale parken. In 23 ver schillende dierentuinen zijn er nog 53 stuks. Wethouder Van der Pols krijgt de eerste zegels van mevrouw Cm. Verheul-Groenenboom - Rotterdam De 45-jarige C.J.de Koning uit Hardinxveld-Gies- sendam, in dienst van het werktuigbouw-techniseh bedrijf Wes- con, i$ gistermiddag tijdens werkzaamheden bij de Shell-raffina- derij aan de Vondel weg om het leven gekomen. misch afval van de laatste we ken is de zoveelste druppel in een toch al overvolle emmer. Op dit moment neemt het col lege dan eindelijk het stand punt in wat gerechtvaardigd is. Van min of meer keurig re ageren is men nu eindelijk naast de actievoerende bewo ners gaan staan." Het standpunt, dat B en W van Dordrecht hebben ingenomen, beantwoordt volledig aan dé ideeen van de Vereniging Ac tiecomité Vervuiling Menve- depolder. Dat comité vroeg het college onder meer het door de provincie opgestelde concept- saneringsplan af te wijzen en onverkort achter de bewoners te gaan staan. „Een standpunt van het colle ge dat in feite anderhalf jaar geleden al had moeten worden gedaan", aldus mevrouw Van Houwelingen (PPR). „Wat nu bereikt is, is puur de verdien ste van de bewoners, die dit met hun constante strijd heb ben bereikt- Het enige dat er nu nog aan ontbreekt is een algeheel bevolkingsonder zoek." B en W zijn inmiddels in veel eisen van de VAVM tegemoet" gekomen. Onder meer de vrije woonkeuze, die de bewoners van de gifwijk eisen, ook al zou hun deelgebied volgens de onderzoeken gifvrij zijn. Eer der al had burgemeester J.K.van Zuuren gezegd, dat desnoods via eigen geldmidde len vergoedingen in het voor uitzicht worden gesteld aan degenen die de wijk willen verlaten. Milieudeskundige Hekkelman van Gedeputeerde Staten, die zich bezighoudt met de Dordt se problematiek, verklaarde echter weliswaar begrip te hebben voor het standpunt van de bewonersorganisatie ('het gif eruit of wij eruit'), maar zei tevens dat de provin cie Zuid-Holland onmogelijk kan voorzien in een vergoe ding voor die bewoners, waar van de huizen niet gesloopt hoeven te worden. De provincie blijft bij haar standpunt, dat buiten de 106 huizen die gesloopt moeten worden, de rest van de wijk 'schoon' is. De onlangs door de bewoners opgegraven vaten chemisch afval hebben er wel toe geleid, dat een aanvullend bodemonderzoek is opgestart. Gisteren is men daar mee be gonnen. Op aandrang van de PvdA- fractie in de Dordtse gemeen teraad is inmiddels gevraagd, een beroep te doen op de vaste Kamercommissie voor milieu De PvdA wil, dat deze com missie zich meer gaat verdie pen in vooral de psychische problematiek in de wijk. Inmiddels is wel duidelijk ge worden, dat na de laatste gif vondst in de wijk, het geduld van de bewoners op raakt. A) in een radio-uitzending van afgelopen vrijdag lieten de be woners doorschemeren, dat desnoods naar hardere actie middelen zal worden gezocht. „Onze kreet 'het gif eruit of wij eruit' begint nu echt se rieus te worden", aldus een be woonster tijdens de raadsver gadering. Rotterdam Staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieubeheer heeft de gemeen- tèn per brief aanwijzingen gegeven over het huisvestingsbeleid betreffende buitenlanders. Hij heeft de gemeenten gevraagd in samenwerking met wo ningcorporaties jaarlijks een rapport te maken voor de gemeenteraad over de huisvesting van en woningtoewijzing aan buitenlanders. Er moet een eind komen aan de vreem de situatie dat enerzijds een gemeente een woningzoekende buitenlander niet wil inschrijven of geen woonvergun ning wil geven zolang zijn gezin nog niet in ons land Is, terwijl anderzijds het gezin niet in ons land wordt toegelaten, zolang er geen woonruimte beschikbaar is. Deze vicieuze cirkel moet worden doorbroken, zo schrijft de staatssecreta ris. Brokx hoopt dal hierdoor een evenredi- Spreiding ge verdeling van woonruimte onder buitenlanders en Nederlanders door ge meenten en woningcorporaties tot stand kan komen. Hij heeft aangekondigd maatregelen te zullen nemen als mocht blijken dat van een evenredige verde ling geen sprake is. Bij het bepalen van de urgentie van .woningtoewijzing aan buitenlanders zal de gezinshereniging een belangrijke factor moeten zijn. De staatssecretaris heeft verder laten we ten dat bij het toewijzingsbeleid iedere woningzoekende, ongeacht zijn of haar et nische afkomst, gelijk moet worden be handeld. Het "stellen van maximumper centages van. leden van minderheidsgroe pen per portiek, straat of wijk is volgens Brokx ontoelaatbaar. Leden van minder heidsgroepen moeten kunnen wonen waar zij zelf willen, dus ook in wijken waar zij" tot nu toe 2ijn geweerd. Spreiding van buitenlanders mag geen vooropgezet doel van het beleid zijn. Brokx verwacht van de gemeenten dat zij op korte termijn het wonen van buiten landers in pensions onder de loupe ne men. Pensions die niet aan de voorschrif ten voldoen, moeten worden gesloten of de gemeente moet de eigenaar aanschrij ven dat hij verbeteringen moet aanbren-, gen. Bij sluiting zullen gemeente en/of wo ningcorporatie voor vervangende woon ruimte moeten zorgen, bijvoorbeeld door zelf pensions te exploiteren of door zelf standige woonruimte beschikbaar te stel len. De bewindsman heeft aangekondigd dat de overheidscontrole hierop zal woe den geïntensiveerd. Hij heeft de gemeen ten in overweging gegeven minderheids groepen meer inspraak te geven, bijvoor beeld via gemeentelijke adviesgroepen ri1 besturen van woningcorporaties.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4