Dillenburgschool blijft Bep Zwep slaat paal in stevige kerkgrond Midden-Delfland vol van tegenstrij dige belangen Bezwaarschrift Kat ja afgewezen Weinig kans voor beroepskrachten van buurthuizen VLAARDIN6S DAGBLAD SCHIEDAMSEHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Lichte stijging werkgelegenheid Verdeelde raad haalt college onderuit Europese 'gasbonzen' komen naar Schiedam Voorwaarts vist weer Oostabtspolder en Foppenpolder strijdpunten i 'Goudriaan naar Stockholm?' Molen levert bakkers nieuw meel Politie legt 'maand verband rond pistool DONDERDAG 28 APRIL 1983 Schiedam Het kinderdagverblijf Katja heeft geen bijdrage van de provincie gekregen voor de restauratie van haar huisves ting. De overkoepelende Sint Willebrordstichting wilde een mo numentensubsidie voor restauratie van het pand aan de Lange Haven. Eerst haar aanvraag en later het bezwaarschrift zijn ech ter afgewezen. De restauratie is ondertussen wel gereed geko men. De motivatie van de provincie om het verzoek om geldelijke steun af te wijzen, staaft op twee punten. De subsidie waarom de stichting had gevraagd, geldt alleen voor monumentale woon huizen. Katja typeerde zichzelf wel zo, maar volgens de provin cie ten onrechte. Daarbij was de subsidie te laat aangevraagd, Vlaardingen Op initi atief van de VVD-fractre, maar met steun van twee CDA'ers, vier PvdA'ers, D'66 en de SP heeft de gemeenteraad gister avond het voorstel van het college van B en W, om de samen te voegen Dillenburgschool en de Willem de Zwijgerschool in Holy onder te bren gen in het gebouw van de Willem de Zwijger- school aan de Louise de Colignylaan, getorpe deerd. Op de publieke tribune ont stond na afloop van de stem ming een spontaan applaus: de actievoerende ouders van de Dillenburgschool, die de laatste maanden actief had den gestreden om hun school gehandhaafd te krijgen, gin gen tevreden naar huis. Wet houder Ary Maarleveld (on derwijs), die het graag alle maal anders had zien lopen, bleef wat mokkend in de raadszaal achter. Er is over de samenvoeging van de beide openbare lagere scholen -en de er aan ge koppelde kleuterscholen Kwikstaart en De Karekiet de laatste tijd nogal wat op winding ontstaan. Het feit van de samenvoeging zelf le verde na vele discussies geen echte problemen meer op: over het leerplan voor de ge fuseerde school, dat geba seerd zal blijven op het Jena- pian-onderwijs, waar de Dil lenburgschool al geruime tijd mee werkte, was iedereen het uiteindelijk eens. De lo- katiekeuze echter veroor zaakte veel meer problemen. Een werkgroep, die het gehe le integratieproces de afgelo pen maanden heeft begeleid, was er ook niet uit te komen. Toch koos het college duide lijk voor de locatie van de Willem de Zwijgerschool aan de Louise de Colignylaan. vooral omdat op de achter grond ook de problemen met het voorterezet onderwijs in de wijk en met de huisves ting van scholengemeen schap De Vaart spelen, Hei college heeft contact gehad met de Vereniging voor Christelijk Schoolonderwijs over een gebouwenruil met de Open Vensters. De vereni ging had daarbij voorkeur voor het gebouw aan de Stadhouderslaan. De VVD pleitte gisteravond hartstocnteiijK voor net handhaven van de lokatie- Stadhouderslaan. Georgine Splinter: „Als het raadsvoor stel wordt aangenomen lopen we de kans, dat de komende jaren het openbaar lager on derwijs uit Holy-Zuid hele maal verdwijnt. De Dillen burgschool is de enige gezon de school die we daar nog hebben: die moeten we niet om zeep helpen." Dat argu ment was ook voor een deel van de PvdA- en de CDA- fractie reden om tegen het collegevoorstel te stemmen. De opmerking van wethou der Maarleveld, dat het fout was gegaan op het moment dat actievoerende ouders hun emoties naar buiten hadden gebracht en dat ze dat niet hadden moeten doen, hielp niet: het college ging onder uit. Bedrijven vinden Schiedam gunstiger dan Vlaardingen Schiedam'VIaardingen De meeste bedrijven, die in dit gebied zoeken naar een nieuwe vesti gingsplaats, verkiezen Schiedam boven Vlaardin gen. Dat komt vooral, omdat de industriegebieden in Schiedam via rijkswegen 19 en 20 beter bereik baar zijn. Schiedam Een groep direc teuren van gasresearch institu ten uil heel Europa brengt vol gende week woensdag een be zoek aan Schiedam. De groep zal worden geïnformeerd over de in Schiedam toegepaste technieken voor energiebespa rende installaties. De directeuren zijn verenigd in de Groupe Européen de Re cherche Gazière. Nederland is daarin vertegenwoordigd door het VEG-gasinstituut, dat is gevestigd in Apeldoorn. Hel doel van de Europese samen werking is te komen tot een uitwisseling van ervaringen, know-how en overleg over de voortgang van onderzoeken op het gebied van gastoepassin- Sen en technieken. De directeuren worden ont vangen bij de Openbare Nuts bedrijven Schiedam en zullen onder meer worden voorge licht over de energiezuinige huizen in Woudhoek, die slechts door een waakvlam vorden warmgestookt. Terwijl de gaskenners zich met hun vakgebied bezighou den, zullen de dames, die met hun echtgenoten zijn meege komen, zich laten voorlichten in het Schiedams Gedistilleerd Museum. Het bezoek van de directeuren aan Schiedam duurt amper twee uur. Na te hebben aange hoord wat er zoal in Schiedam op gasgebied gebeurd, vertrekt het gezelschap naar een vol gende lezing. Maar daar staat tegenover, dat er ook meer bedrijven zijn, die uit Schiedam weg gaan dan uit Vlaardingen. Belangrijkst argument is hierbij vaak „de achteruit gang van een buurt". Hier onder rekent men het onder nemersklimaat of de 'ver gunningenjungle* van de overheid. Het saldo van komende en vertrekkende bedrijven is in Vlaardingen nul en komt in Schiedam uit op 25 bedrijven erbij. Dit alles is gerekend over een periode van vijf jaar en is het resultaat van een enquête, die is uitge voerd door het openbaar li chaam Rijnmond en de Ka mer van Koophandel. Over de periode 1977-1981 brachten de bedrijfsverplaat- singen zowel in Vlaardingen als in Schiedam een lichte groei van de werkgelegen heid met zich mee, al is dat aan de cijfers van het ar beidsbureau niet af te lezen. In Vlaardingen. nam het aan tal arbeidsplaatsen ten gevol ge van verhuizende bedrij ven toe met 164 en in Schie dam met 121. Is Rotterdam bij de in Rijn mond gevestigde bedrijven het meest in trek, direct daarna komt Schiedam met 59 vestigingen, gevolgd door Capelle aan den IJssel (31), Krimpen aan den IJssel (30), Spijkenisse (29) en Vlaardin gen (24). Van de vertrokken bedrijven komen eveneens de meeste uit Rotterdam; hier neemt Capelle (met 3? vertrokken bedrijven) de tweede plaats in, gevolgd door Schiedam (34) en Vlaardingen (24). Van alle bedrljfsverplaatsin- gen in Rijnmond is meer dan tachtig procent afkomstig uit de stedelijke agglomeratie Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen. De komende tijd davert de Gorzen op zijn grondvesten. Heien gebeurt er niet zo vaak en dat is in die wijk een malle gewaarwor ding. Vandaar ook dat de heer L. Groe- nendaal van de Hervormde kerk en Gor- zenbewoon- ster Bep Zwep (samen in het midden) op de nodige be langstelling konden reke nen. 'Laten ze hier in de wijk een borrel schenken' Vlaardingen De verlengde vrieshek trawler Voorwaarts (VL 142) van de Dogger Maat schappij uit Vlaardingen heeft gisteren weer zee gekozen. Na een korte proefvaart op de Waterweg zette de vissersboot koers naar de Atlantische Oceaan, ten westen van Ier land, om op makreel te vissen. De afgelopen maanden is de boot bij de IJssel werf in Ca pelle aan de IJssel met zeven meter verlengd. Schiedam Heien is in de Gorzen uniek. De meeste bebouwing is nooit onderheid, dat gebeurde vroeger gewoon niet Het zal ook daarom geweest zijn, dat gistermiddag de belangstelling op de hoek van Oude en Nieuwe Maasstraat overweldigend was. Er was voor de bouwstart van 45 bejaardenwoningen en een nieuwe Betbelkapel veel meer publiek op de been dan door gaans bij het startsein van een bouwproject bet geval is. Om te benadrukken hoe uniek heien in Schiedam-Zuid is, hadden de kinderen van de zondagsschool Bethel de offi ciële eerste paal vrolijk in de verf gezet Twee van hen mochten samen met Bep Zwep, bewoonster van de Gor zen en tevens bestuurslid van de vereniging Volkshuisves ting, de heimachine bedienen en daardoor verdwenen lang zaam al die vrolijke kleurtjes in de grond. De verf was nog maar net droog. „Zou dat nou weer bodemverontreiniging geven?" merkte iemand cy nisch op, met het oog op de gifgrond van het GTB-terrein en de kaalslag van de vroegere verffabriek Veveo. Het heien van die paal duurde wel een kwartier. De grond in Schiedam-Zuid is ontzettend stevig, dat blijkt ook wel uit het feit dat de meeste vooroor logse woningen, die niet op pa len staan, nog nauwelijks ver- Midden-Delfland Een meerderheid van provinciale staten voelt wel degelijk voor het onder water zetten van de Foppen polder bij Maasland. De mogelijkheid daartoe wil men in ieder geval openhouden. Een meerderheid van de Zuidhollandse sta ten ook, zij het weer anders van samenstelling, heeft nadrukke lijk bezwaar tegen het bestemmen van de noordpunt van de Oostabtspolder tot industrieterrein. erg voorzichtig", zei gedej teerde J. Borgman gister ;pu- ren. Ziedaar twee strijdpunten in de discussie op provinciaal ni veau over de toekomst van het gebied Midden-Delfland. Het voorwerk tot dat dispuut is gisteren gepleegd, toen de vas te statencommissie voor ruim telijke ordening een uitvoerige bespreking wijdde aan de ont- werp-structuurvisie voor dit reconstructiegebied tussen Delft, Westland en Waterweg steden. En als er iets uit die bespreking bleek, dan was het dat er voor veel statenleden nog behoorlijk wat mist hangt in deze streek vol tegenstrijdi ge belangen. Het college van gedeputeerde staten wil de mogelijkheid van een inundatie (onder water zetten) van ongeveer tweeder de van de 110 hectare grote Foppenpolder ten noordoosten van Maassluis bewust open houden. „Maar we benaderen die ingreep ten bate van de watersport aan de andere kant „Ook al, omdat de kosten op zo'n tien miljoen gulden wor den geschat." De gedeputeerde erkende, dat er elders in Midden-Delfland wellicht nog enkele andere watersportmogelijkheden te vinden zijn, maar had daar kennelijk toch niet te hoge verwachtingen van. Hij vond overigens de commissieleden Van PvdA, VVD I en PSP/CPN/PPR aan zijn zjjde. De CDA-fractie daarentegen,- gesteund door D'66, wenst} al lereerst de alternatieven beke ken te zien, en dan vooraf de voormalige 2andwinmngsput- ten bij Maassluis die al door de kleine watersport worden ge bruikt. Ook het SGP-commis- sielid ziet niet veel in dat on der water zetten van de Fop penpolder. Met de bestemming van het noordelijk deel van de Oost abtspolder boven Rotterdam en Schiedam, ander strijdpunt binnen de Zuidhollandse sta ten, ligt het ingewikkelder. Een meerderheid, bestaande uit de fracties van CDA, PvdA en klein links, heeft harde be zwaren tegen de inrichting als bedrijfsterrein. „Dat kan hier in dit buffergebied helemaal niet en strookt ook niet met de reconstructiewet", merkten deze tegenstanders oo. Mèt de* fracties van de VVD („Als er maar een groene om randing komt"), D'66 en RPF/GPV is ook de meerder heid van het college van GS voorstander van bestemming tot industrieterrein. Veel vraagtekens heeft deze statencommissie gisteren ook gezet bij facetten als de land schappelijke inpassing van rijksweg 19 (als het rijk finan cieel ooit aan de aanleg ervan toekomt), de vraag of die ver- keersroute enkele van de in Midden-Delfland beoogde stii- tegebieden niet tot een illusie maakt. zakt zijn. Bovendien, zo ver klaarde drs. Cees Bokx, direc teur van de aannemingsmaat schappij SSN die het project uitvoert, stonden er al wat on officiële palen en die hadden de bodem al extra aangedrukt. Dan wil dat heien wel eens moeizaam gaan. Volgens Ge rard Prins, directeur van de SSSW waartoe de Volkshuis vesting behoort, moeten er al houten palen in de grond heb ben gezeten, want de Bethel- kerk was vroeger nu juist één van de weinige bouwwerken die wèl op die manier gestut werden. In de Gorzen zijn het verder alleen de jongste wo ningen aan de Willemskade, de flats aan de Havendijk en de provinciale bibliotheek op de Westfrankelandsedijk, die door betonnen heipalen onder steund worden. De 45 beiaardenwoningen en de Bethelkapel moeten over anderhalf jaar opgeleverd worden, zei Bokx, hopend op een gunstige winter. Architect is het Vlaardingse bureau Nuyt en Heikens. Toen de eerste paal de grond in geramd was, viel de groep belangstellenden in tweeën uiteen. Een groepje genodig den toog naar de Noordmolen, waar toespraken werden ge houden onder het genot van hapje en drankje. De gewone wijkbewoners bleven in hun wijk. „Ik ga niet mee helemaal naar die molen," bromde op bouwwerker Armand van Puyvelde, „laten ze gewoon hier in de wijk de mensen een borreltje schenken." Probleem was echter voor de SSN en de SSSW, zo bleek la ter, dat in de Gorzen geen ge schikte gelegenheid gevonden kon worden voor de paalvie- ring. En het schoolgebouw aan de Zwartewaalsestraat dan? Dat was de SSSW niet gezellig genoeg. Vlaardingen Het ziet er niet naar uit dat de Vlaar dingse gemeenteraad van avond een alternatief zal aandragen voor de bezuini gingen op de beroepskrach ten in het club- en buurt huiswerk. Hoewel gister avond tijdens de behandeling van de meerjarenbegroting wei heel wat kritische op merkingen werden gemaakt over het voorstel het aantal beroepskrachten per buurt huis in de komende jaren te rug te schroeven tot één, lijkt het er niet op dat het college op dit punt door de raad zal worden teruggefloten. De coalitiepartijen CDA en VVD gaven niet de indruk, iets aan het collegevoorstel te willen veranderen. Wellicht zal dan ook vanavond de knoop al worden doorgehakt, of anders wordt de kwestie doorgeschoven naar novem ber, tijdens de vaststelling van de begroting voor vol gend jaar. PvdA-fractieleider Kees van der Windt stelde zich met zijn fractie op achter de totale be zuinigingen op het sociaal-cul tureel werk, al wilde hij we) de mogelijkheid openhouden hier en daar nog wat verschui vingen aan te brengen. CDA- leider Jo Schriel merkte over het punt alleen maar op zo als hij al eerder heeft ge daandat het wellicht wense lijk is de opbouwwerkers in de diverse wijken in een centrale 'pool' onder te brengen, zodat ze daarvandaan voor alle wij ken kunnen werken. Dan zou je niet meer voor iedere wijk zo'n functionaris nodig heb ben. De VVD. D'66 en CPN/PSP stelden dat op deze manier het club- en buurthuis de nek werd omgedraaid. De VVD kwam met een amendement om het aantal beroepkraehten per instelling op minimaal an derhalf te houden, maar of dat vanavond een meerderheid zal vinden is zeer de vraag. Zie ook pagina 15 VVD - woo rd voerd er George Neyssel vroeg zich gisteravond in de gemeenteraad af wat er waar was van het ge rucht, dat wethouder Bas Goudriaan (stadsontwik keling) binnenkort sa men met enkele ambte naren een studiereis naar Stockholm gaat onderne men. Hij maakte er tijdens zijn beschouwing in het ka der van de meeijarenbe- groting de nodige kriti sche opmerkingen over. „Moet dat nou zo nodig, gezien alle noodzakelijke bezuinigingen?", vroeg hij zich af. Goudriaan zal vanavond moeten aange ven, of hel gerucht op waarheid berust of niet. Schiedam Ook de Schie- damse molen De Vrijheid gaat het viergranenmeel le veren, Die meelsoort is een nieuw molenprodukt dat lan delijk door het gilde van ech te bakkers tot het vxergra- nenbrood zal worden gebak ken. De presentatie valt in de week voorafgaande aan de nationale molendag, die vol gende week zaterdag wordt gehouden. Burgemeester John te Loo zal als eerste Schiedammer een hap van het viergranenbrood kunnen nemen. Hij krijgt maandag middag zo'n brood, dat vanaf De Vrijheid per paard en wagen naar het oude stad huis wordt gebracht. Schiedam De klachten over de Walther, hei dienstpis tool van de politie, nemen toe. Bij de invoering destijds werd al gezegd dat het wapen te groot, te zwaar en daar door te onhandig was. In de Politiemelder —dat is het maandelijkse periodiekje van de Schiedamse politiestaat nu te lezen dat zelfs het dragen van de Walther al proble men geeft. De jekkers, die de agenten aan hebben, zijn te kort en bo vendien is hun huid te dun en dat maakt het dragen van die harde Walthers nogal pijnlijk. „Wist u dat men dat tracht te voorkomen door het plaatsen van een maandver band tussen vel en Walther?" zo schrijft men in de Politie melder.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1