wnrüwiB 'Geen verschil tussen leiding en uitvoering' Gorzeneilan dje los van Schiedam Buurt krij gt voorrang SPORT 15 oBALDADIGo Nieuwbouw GSS loopt op rolletjes Bej aardenhuizen weigeren affiches Frame: videoprojekt met een vleugje idealisme Treurigheid troef bij meerjaren begroting Bij inschrijving GTB-terrein Leden steken handen uit de mouwen Piet Kattestaart aan de slag bij FC Nieuwland Wilskracht voor titelstrijd naar Groot Weena SVV naar Capelle Wandelaars kunnen kiezen Familie- toernooibij Excelsior'20 Vlaardingen „Niets doen is niets voor mij. Dat lijkt een tijdje aardig, maar na verloop van tijd vlieg je tegen het plafond. Daarom hen ik zo blij met Frame. In een prettige sfeer zijn we er bezig met nuttige dingen en tk kan er ook een stuk van me zelf in kwijt. Vier dagen per week ben ik er keihard mee bezig." bestaan video-registraties ge maakt voor een bewoners- groep in de Rotterdamse wijk Oud-Mathenesse over een ac tieweek, die als thema had meeggekregen 'Oud, laat het fijn zijn', en waarin de proble men van het ouder worden in Aan het woord is Schiedam mer Henny Kok, een van de zeven mensen achter de in Vlaardingen gevestigde stich ting Frame, die videoproduc ties verzorgt voor onder meer club- en buurthuizen, onder wijsinstellingen en bewoners- groepen. Uitgangspunt da aar bij is, dat het om een niet-eom- merciele videofilm moet gaan en dat Frame zich moet kun nen verenigingen met de idee- en van de opdrachtgever. Zo heeft Frame in het eenjarig -.Vlaardingen Uiterst 1 sombere woorden werden '.gisteravond door vrijwel ',alle raadsfracties gespro kken over de meeijarenbe- 'groting, die het college van B en W voor de ko mende periode heeft ge presenteerd en die voorlo pig nog niet sluitend is. „De gemeenten worden als schietschijf gebruikt; van een evenredige ver deling van de bezuinigin gen is volstrekt geen spra ke", mopperde fractie voorzitter Kees van der Windt van de PvdA. „Er wordt stelselmatig op de gemeenten afgedongen. Van decentralisatie is op die ma* 'nier ook geen sprake meer: .het is centralisatie," »"De kritiek die de PvdA'er uit- '*Je op het zittende kabinet "werd niet door de andere grote fracties in de raad gedeeld. VVD en CDA lieten zich niet ïn die zin uit, maar toonden ook veel zorgen over de moei- lijke financiële situatie. De 1 treurigheid was troef in vrlj- wel alle bijdragen aan het de- bat. Er kwam tijdens de eerste ter- mijn van de behandeling van 'de meegarenbegroting al een iflinke stroom van moties en 1 amendementen op tafel, die r Wellicht vanavond nog een stukje groter zal worden. Di verse fracties willen met name toch de subsidies voor het Rut- gershuis en voor het Instituut voor Bewegingsleer van me vrouw Kassels-Kroon handha ven: wijzigingsvoorstellen in die richting lijken vanavond leen goede kans te maken. Ook bij de voorgestelde verhoging van de ouderbijdragen van de peuterspeelzalen werden veel kritische kanttekeningen ge plaatst. De VVD-fractie drong er weer eens bij het college op aan, te bekijken wat het zou opleve ren als bungalowgrond in j Holy-Noord verkocht zou wor- r^den. Ook SGP/RPF-woord - I» Voerder Wim van der Velden '1 toonde zich daar voorstander van. Jo Schriel (CDA) maakte .rich vooral zorgen om het al kmaar teruglopende inwoner- laantal, „Dat heeft consequen ties voor vele beleidsterreinen. Zeker ook voor de midden stand." Zowel van de VVD als van het 1 CDA kwam er kritiek op het feit dat het college al op I ja nuari volgend jaar betaald par keren in de binnenstad wil in voeren. „Dat is tegen alle af spraken!", riep VVD'er Neys- sel verontwaardigd uil. Schriel had er geen moeite mee als over dit onderwerp overeen stemming met de OVO zou ko men, maar als dat niet zou lukken, dan zou het college zich moeten houden aan de af spraken die daarover in de raad zijn gemaakt en dat betekent invoering op een veel later tijdstip. Vanavond wordt de discussie voortgezet. door Hans var Reeuwijk een afgelegen wijk centraal werden gezet. Ook is de reno vatie in de Vlaardingse Vette- noordsepolder op de video band gezet in opdracht van de wijkvereniging. En onlangs maakte Frame nog een verslag van de themadag '(On)betaalde arbeid' in op dracht van het bureau werk- loosheidsbestijding van de ge meente Den Haag en Vrijbaan, een vereniging voor projecten voor mensen zonder baan, waarbij Frame zelf ook is aan gesloten, Op de themadag in Den Haag werd onder meer gespoken over het opzetten van werkloosheidprojecten. Een van de conclusies was dat die projecten doorgaans moei lijk op gang komen en dikwijls Hernriètte Noy, Jan Schuit en Henny Kok (van links naar rechts): „Samen bepalen wat we doen." stranden omdat het aan onder steuning van de overheid ont breekt. „Het lijkt me hartstikke leuk als ze onze film over die the madag bekijken bij de sociale dienst", zegt Henny Kok, die door de Schiedamse sociale dienst in de gelegenheid is ge steld met benoud van zijn uit kering voor Frame te werken. Hetzelfde geldt voor Henriëtte Noy, die na de sociale acade mie niet aan de slag kon ko men en van de Rotterdamse sociale dienst toestemming kreeg om voor Frame te wer ken, terwijl ze een uitkering heeft. Frame bestaat verder uit vijf mensen die ervoor hebben gekozen om naast hun dagelijkse werk met video be zig te zijn. Behalve het maken van videofilms, verhuurt Fra me ook opname- en afspeelap paratuur, geeft het instructies over gebruik van video en ad viseert het bij de aanschaffing van apparatuur. Gezellige boel in de Zwartewaalsestraat: sommige dames zijn voor het eerst sinds jaren weer in de Gorzen. Het project is voortgekomen uit een bedrijfje van Vlaardin- ger Jan Schuit. „Ik had daar nauwelijks een inkomen uit en was bezig met het opeten van de apparatuur", stelt Jan Schuit, die momenteel be stuurslid is van de stichting en in het dagelijks leven les geeft in audio-visuele vorming op een school in Rotterdam- Noord. Kostprijs „Omdat wij tweeen met be houd van uitkering voor Fra me kunnen werken, hoeven we ook geen loonkosten te be rekenen. Wij werken tegen kostprijs", vertellen Henriette Noy en Kok. Henriette: „An ders zouden club- en buurthui zen of bewonersgroepen het nooit kunnen betalen," Frame neemt geen puur com merciële opdrachten aan. „Ten eerste zou dat concurrentie vervalsing zijn", zegt Jan Schuit. „En in de- tweede plaats krijg je dan te weinig ruimte om te werken. De op drachtgever bepaalt dan hoe de film moet gaan worden." „Wij bepalen juist alles onder ling. Er is bij ons geen verschil tussen leiding en uitvoering. Van de zeven mensen zitten er vier in het bestuur. Het komt er op neer dat we samen bepa len wat we doen, hoe we het doen en ook welke investerin gen we plegen. Ook bij het werk rouleren we voortdu rend. De ene keer sta je achter de camera, de volgende maal doe je interviews of bijvoor beeld de regie. En dat werkt prima. Op die manier is de be trokkenheid enorm sterk", meent Henny Kok. Festival Henriette Noy vult aan dat de samenwerking met de op drachtgevers zeer nauw is. „Wij zijn bijvoorbeeld pas be gonnen aan een film voor een buurthuis in Delft. Die moet gaan over vrede in de wijk. We hebben met ze afgespro ken dat de mensen uit de wijk ook zelf achter de camera gaan. staan." Mensen die geïnteresseerd zijn in Frame (telefoon 600424) kunnen zaterdag en zondag in de Doelen in Rotterdam met de mensen achter het project van gedachten wisselen. Als kleinschalig bedrijf is het vi deo-project die dagen aanwe zig op het Kleinschaligheids festival '83 dat er wordt ge houden. Schiedam Was het toeval, dat de eerste paal voor 45 be jaardenwoningen op de loka- tie-Bethelkerk werd gesla gen op hetzelfde moment, dat er in het schoolgebouw om de hoek een reünie werd gehouden voor oud-bewo ners van de Gorzen? Of wil de de bewonersvereniging opzettelijk oud-bewoners naar de wijk lokken om hen erop te attenderen, dat zij zich konden inschrijven voor In een aantal bejaardentehuizen in Schiedam is de bewo nersvereniging Schiedam-Zuid gestuit op tegenwerking, toen zij de directies verzocht affiches op te mogen hangen om oud-bewoners van de Gorzen erop te attenderen dat er voor hen een. grote reünie zou worden gehouden. In sommige bejaardentehuizen vond men dat helemaal niet nodig. Men zou daar zeer tegen affiches gekant zijn. „Onze pattenten hebben daar niets aan," kreeg de bewo nersvereniging zelfs in één bejaardentehuis te horen. Het heeft de organisatie van de reünie verbijsterd, hoe men m het betrokken tehuis durfde spreken van 'patiënten'. de nieuwbouwwoningen? „Toeval," zeiden Dinie Bons en Nel Bogerd in koor, Er za ten geen slimme bedoelingen achter. Maar mooi meegeno men was het wel. Binnen, in het schoolgebouw aan de Zwartewaalsestraat, was het heel wat gezelliger en —ondanks het drukke gekeu velheel wat rustiger dan om de hoek, waar Bep Zwep de eerste paal de grond in sloeg. Van de heidreunen hadden de reuniegangers geen hinder. „Er zijn nu mensen binnen, die zijn zeker al veertig jaar uit de wijk weg," constateerde Nel Bogerd. die het als echte Gorzenese weten kan. Alle stoeltjes waren bezet, de lek kere hapjes stonden aan de kant. In een kamertje ernaast zat opbouwwerker Armand van Puyveide alleen, want hij moest nog veel doen. Geen tijd voor feestjes, voor hem ging de Zeskamp die zaterdag 7 mei wordt gehouden even voor. Schiedam Voormalige en huidige bewoners en van het stadsvernieuwingsgebied in Sehiedam-Zuid krijgen, bij de inschrijvingen voor een nieuwbouwwoning op het voormalige GTB-terrein, voor rang boven Schiedammers uit andere delen van de stad. Daarmee wordt het uitgangs punt 'Bouwen voor de buurt' recht gedaan. De toewijzing van de 100 woningen, die op dit gebied worden verwe- zenljkt, zal in de loop van de volgende maand beginnen. Op het GTB-terrein zal in de eerste helft van 1984 worden gestart met de bouw van onge veer 40 eengezinswoningen en 60 gestapelde huizen. De inde ling van de woningen varieert van twee tot zes kamers. De huurprijzen lopen volgens de voorlopige berekeningen van 325 tot 575 gulden per maand. De verwachting is dat de eer ste woningen begin 1985 zullen worden opgeleverd. Om in te kunnen schrijven voor een woning moet een bon worden ingevuld, die is opge nomen in een informatiekrant die het projectteam heeft uit gegeven. Bij bureau huisves ting zijn nog van die bonnen te verkrijgen, waar de aanmel dingsformulieren ook moeten worden ingeleverd. Op de woensdagen 4 en 11 mei kan dat tussen 14.00 en 16.00 uur tevens gebeuren in het kan toor van de bewonersvereni ging, Zwartewaalsestraat 16. Er was nauwelijks een man bij, in het schoollokaal. Vooral oudere dames waren afgeko men op de reünie, die door de bewoners vereniging gegeven werd wegens het tienjarig be staan. De meesten van hen be hoorden tot de volksdansgroep uit dienstencentrum 4 Molens, die enkele demonstraties gaf. Er hingen foto's van vroeger, toen SVV nog in het Sterrebos speelde, en foto's uit de wijk, onder andere gemaakt door Sjaan Zwamborn, de vrouw van de voorzitter van de be wonersvereniging. Uit al het bijpraten bleek wel, hoe de dames ondanks hun soms jarenlange afwezigheid nog steeds een opvallend ster ke binding met de Gorzen hadden. Geen wonder: door veel mensen wordt de Gorzen beschouwd als een onafhanke lijk eilandje, dat best los van Schiedam zou kunnen draaien. In dit verband sprak Van Puyveide over de Haagse Schilderswijk, die zichzelf tot autonome gemeente heeft uit geroepen en waar de opbouw werker secretaris van het nieuwe college van B en W is geworden. Op de vraag, of dat ook niet iets was voor Schie- dam-Zuid, begonnen de ogen van Van Puyveide te glinste ren. In elk geval onderneemt Sehiedam-Zuid wel initiatie ven om de activiteiten in de wijk zelf uit te breiden. De Zeskamp van volgende week is een voorbeeldje. Hier zijn spullen voor aangekocht, die volgens de opbouwwerker al tijd weer van pas komen bij volgende happenings. Het stre ven is om binnen een jaar of twee de mogelijkheden te heb ben om tenminste elke maand een keer grote publieksattrac- ties te organiseren allereerst bedoeld v*or de Gorzenaren zelf. Rotterdams Nieuwsblad donderdag RW 28 apn! 3983 Aad Putters (hulptrainer SW) nam vorige week Anderlecht op de video op Het werd een zwart-witfilm uit om en nabij zijn geboortejaar Ook al scoort Ton Kemper (SVDPW) nog zo vaak, zijn naam komt niet meer in deze krant Zo straffen wij mensen die bewust verkeerd voorlich ten VI kan vanavond geen zaalteam op de been brengen tegen Excelstor'20 En dat terwijl Kees Jansma's schorsing er waarschijnlijk net op zat Gaat weer een avondje entertainment De voor het kam pioenschap beslissende zealpot tussen de tweede teams van DRZ en Ursus werd vo rige week gestaakt DRZ (met veertig man in Rotlerdam) vond dat de scheids rechter best een koppie kleiner kon Over schorsingen gesproken: Rinus Hen driks (GTB) mag voorlopig geen scheids rechter, zaalvoetbailer, veldvoetballer en bestuurslid meer zijn GSS 3 won voor het eerst sinds eind Beptember weer eens John van de Toorn beheerst van de nieuwe lichting oefenmeesters de spelre gels het beat Gertie Baas weigerde voor DVO-DSS op de foto te gaan met collega- trainer Dirk Hoogenboom Iemand die openlijk onze tegenpartij staat aan te moedigen wil ik niet in mijn knipselalbum, dacht Baas Ron Brandsteder traint, naar aanleiding van de partij van zondag, op proef bij SVV Frank Kramer is te duur en André Hazes bezig af te vallen Zon dag Had hij griep Commercieel een gou den greep trouwens van SW Heeft Doe Maar volgende week óók griep? De tweeling van Piet Roozen schept er een intens genoegen in telefoongesprekken van de Excelsior'20-trainer met persmus kieten (tijdelijk) af te breken Steeds meer clubs op Harga klagen over het golf- bassin en Turks modderbad dat eens een trap naar de Nieuwe Damlaan was Ger de Ligt, kantinebaas van Excelsior M, raakte na de promotie van de Maassluise ploeg zijn fraaie baard kwijt Zijn helm draag hij echter nog steeds onder zijn trainrngajack Ron van Straten heeft een nieuw bed De massagetafel van verzor ger Ferry Pattiapon KarBl Parre is het kunstfluiten nog steeds niet verleerd Foutloos bracht hij het clublied ten geho re Platenbaas Johnnie Hoes heeft inmid dels al contact met hem opgenomen Za terdag wordt op de velden van VDL het tradionele alraatvoetbal-toernooi afge werkt Leo Jansen (MVV'27) dartelt nog steeds mee in het eerste Jan van der Gaag is voorlopig uit de roulatie Gerard Weber neemt voortaan zelf de strafschop pen Baldadig heeft geen elf meter nodig om uit te halen Schiedam Het gigantische tempo -waarin momenteel de muren van de nieuwe kantine van de Schiedamse voetbalclub GSS worden opgetrokken, komt aL lang niet meer over een met het draaiboek. Officieel wordt de GSS weet ondertussen wel wat verbouwen is. Een jaartje of vijftien geleden tilde Goede Sport Staak (toendertijd ook wel de Gusto Sport Stichting genoemd) een houten onder komen bij het achterste veld van Schiedam van de grond. Het lieftallige peutertje Marjan Qonthof (de dochter van één der meest fervente bouwers) mocht het lint doorknippen. Zij legt op 7 mei de officiële eerste steen van de buiten muur, maar de bouwploeg is 2oals gezegd officieus al veel verder. Maar, de ervaring met verbou wingen: vier jaar geleden ver kaste Ursus naar de Parallel weg en kreeg GSS de moge lijkheid niet langer 'semi-in- wonend' te zijn. De danig ver pauperde accomodatie van Ur sus werd opgeknapt, maar de Schiedamse zaterdag-eerste klasser (in de afdeling) besefte dat het in de schopnoek zat. De gemeente had op die plaats in het bestemmingsplan juist een plaatsje voor de plantsoe nendienst gereserveerd. Toen brak er brand uit bij buurman Demos en de toenmalige voor zitter en viee-voorzitter van de Schiedamse sportraad (Her man Posthoorn en Arie Ver linde) benaderden de toenma lige voorzitter Nico Mout voor een samenbouw, naar Olym- pus/VVK-voorbeeld. Hier werd gedeeltelijk in toege- eerste steen van de buitenmuur pas op 7 mei gelegd, maar de kleine afdelingsvereniging heeft daar lak aan. De gemetselde lagen ste nen volgen elkaar in hoog tempo op en waarom dan de bouw stagneren? stemd (alleen kleedkamers aan elkaar vast). De bouwploeg van GSS ging derhalve wéér aan de slag. Nu betrof het echter wèl iets an ders: een échte kantine... De onderhandelingen met de ge meente werden gestart en de ambtenaren en stadsbestuur ders bleken ontzettend veel vertrouwen in het kleine Schiedamse kluppie te hebben dat een heel groot deel van de bouw door eigen leden wilde laten doen. Inmiddels is er 'voor 1L0.0Q0 gulden gebouwd'. De vereniging van de huidige voorzitter Teun Mastenbroek hoopt door de gememoreerde zelfwerkzaamheid de totale kosten tot 225.000 gulden te kunnen beperken. Er is een gemeentegarantie voor 100.000 gulden afgesloten (die ligt mo menteel ter goedkeuring bij GS), maar GSS hoopt niet dat hele bedrag nodig te hebben. Zo bracht een bingo-avond ai- leen al rond de 2000 gulden in het laadje. Het door de gemeente Schie dam geschonken vertrouwen mag overigens wei blijken uit het feit dat er van de toegezeg de 45.000 gulden al 39.000 op de GSS-rekening is overge maakt. Hel restant volgt bij voltooiing van de bouw (naar verwacht in de zomer van *84, terwijl het 'natte gedeelte' voor de vorst van dit jaar dicht moet zijn), Op dat moment krijgt GSS eveneens 9UUU gul den van de Nederlandse Sport Federatie. De 'zelfwerkzaamheid' bij het knusse afdelingsclubje ver loopt overigens uit de kunst Iedere avond is de —van ouds her gevormde— bouwploeg aan de slag en ook overdag zijn er mensen in de weer. Geen van hen had echter het metselen onder de knie, maar een nieuw lid {Willem Slie- drecht) bleek dit als geen an der te beheersen. Binnenkort gaat hij echter weer m het bui tenland aan de slag en van daar dat die eerste officiële 'buitensteen' eigenlijk zo offi cieus is als maar zijn kan. De, door Mout en Hersbach aange voerde, bouwploeg wil echter zo lang mogelijk van Slie- drechts aanwezigheid profite ren. Toen een paar weken geleden nog even 20.000 stenen werden gebracht en naar de nieuw bouw moesten worden ge sjouwd namen er zoveel leden spontaan een vrije dag dat de klus al rond het middaguur geklaard was... Schiedam Eigenlijk vol gens verwachting is Piet Kattestaart de nieuwe trainer van FCN'66 ge worden. De huidige trai ner van Hoek van Holland gold al geruime tijd als meest waarschijnlijke op volger van de naar Aeolus vertrekkende Martin Schaap. De benoeming werd dins dagavond aan de selectie bekend gemaakt, maar nu pas in de publiciteit ge bracht, omdat Jan Fels (oud-betaald voetballer bij SVV en zijn 'tegenkandi daat') pas gisteravond in gelicht kon worden over het feit dat hij uit de boot was gevallen. Met de keuze van Kattes taart is de wens van een aantal FC Nieuw land-spe lers vervuld. Zo besloot aanvoerder Frans Fiers (die nog samen met hem betaald voetbal in Vlaar dingen heeft gespeeld) nog een jaartje door te gaan met voetballen op 'semi- hoog' niveau. De selectie had trouwens gevraagd om een coach a IS Martin Schaap. Kattestaart (36) beantwoordde hier, mede na een maandagavond ge voerd laatste gesprek, ver uit het best aan. Rotterdam Het drietal van de Vlaardingse biljartvereni ging Wilskracht, bestaande uit de spelers Brinkman, Van de Bie en Heeze (reserve Struyk) neemt op 14 en 15 mei als ver tegenwoordiger van district Nieuwe Waterweg Noord deel aan de gewestelijk finale drie banden klein voor teams. In biljartcentrum Groot Weena in Rotterdam ontmoet Wils kracht DK'80 (Den Haag), Moerkapelle, Karsseboom (Delft), Alblasserdam, KOT (Ridderkerk) en DVV dat de Veen-en Rijnstreek vertegen woordigd. Het toernooi dat wordt georganiseerd door het Rotterdamse Hofplein begint beide speeldagen om tien uur. Capelle aan den IJssel Derdeklasser Capelle heeft donderdag 12 mei (Hemelvaartsdag) de organisatie van een sterk jeugdtoer- nooi, voor voetballers van 18 tot en met 23 jaar, in handen. Aan de tweede aflevering van dit evenement, dat vorig jaar werd ge wonnen door Barendreeht, wordt deelgenomen door de reserve teams van Feyenoord, Excelsior en SVV en Barendreeht, Zwart Wit'28, Spijkenisse, NSW, Xerxes (zondag), DCV en gastheer Capelle. Naaldwijk Wandelkring Leiden en omstreken houdt zaterdag 3D april de bekende Oranje-wandeltocht over af standen van 5, 10, 15 en 25 ki lometer. Start en finish is gele gen bij het ijsbaanrestaurant, Vondellaan 41 nabij het Leidse Centraal Station. Van 09.00 tot 14.30 uur kan aan de tocht worden begonnen en het in- leggeld bedraagt 2,50 gulden per persoon. Inlichtingen bij P. Vos (telefoon 01725-2456). Diezelfde zaterdag houdt CJV- wandelgroep uit Wassenaar de Oranjemars. Vanaf 07.00 uur kan worden gestart voor af standen variërend van 5 tot 40 kilometer. Begin- en eindpunt is het Van Heeckerenhuis, Kerkstraat in Wassenaar. Het inschrijfgeld is bepaald op 4,50 gulden. Inlichtingen onder te lefoonnummer 01751-10948. Ook is er op Koninginnedag in Rotterdam een wandeltocht over 10 en 15 kilometer. Bij de centrale hal van de Doelen kan tussen 09.00 en 11.00 uur worden begonnen aan een fraaie route, waarvoor per persoon 2,50 gulden is ver schuldigd. Inlichtingen bij A. Korporaal (telefoon 010- 142863). Vanavond is er in Ridderkerk om 19.00 de start voor een avondtocht over 5 en 10 kilo meter. Start en finish bij sport centrum De Fakkel, Sporüaan in Ridderkerk. Inlichtingen bij L,. de Heer (telefoon 01804- 23996). Schiedam Burgemeester John te Loo zal komende za terdag het langzamerhand tra ditioneel geworden familie voetbaltoernooi bij Excel sior'20 openen. De volgende families zullen vanaf 10.3Q uur gaan strijden om de 'familie- eer*: Boon, Broeren, Collignon, Van Deventer, Van Harmeien, Van de Hoeven, Kreischer, Kuiters, Lansbergen en Van de Ven. Na de 'familie-vetes* zal er weer een ouderwets feest losbarsten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3