IS poe m KKwSn Acties moeten worden afgebouwd DWL protesteert tegen sluiting Kort en klein 'MeihadoneeiUrum Desnoods de brand erin.»/ SJoarou^ Vermeulen gooit het roer om: Drieduizend arbeidsplaatsen verdwenen - miljarden minder omzet Nóg tien miljoen vorderen T axichauff eur deed valse aangifte Arbeidspool voor ontslagen RSV'ers rond Afbijtmiddel in Chemiehaven Onderscheiding voor cineast Pim Korver John Floore directeur eonserva torium Kamerleden bekijken stads vernieuwing Rotterdams Nieuwsblad donderdag 28 apnl 3983 RZ/RV/RY/RW Bedrijven verlaten Rijnmond door gebrek aan ruimte m Mistroostig kijken jonge ren uit Schiebroek naar de overblijfselen van 'hun' bouwspeelplaats aan de Van Enckevoirtlaan. Inbre kers sloegen de hele in boedel kort en klein en daardoor veranderde het knusse jeugdhonk in één grote puinhoop, waarin ei genlijk alleen het voetbal spel nog enigzins herken bare vormen behield. Maar ook cfat was zover ver nield, dat met geen moge lijkheid meer kan worden gespeeld- Of er iets is gestolen, heeft men in de chaos nog niet kunnen vaststellen. "Rotterdam Bewoners van het Oude Westen zullen zich tot ;het uiterste verzetten tegen de vestiging van een methadon- centrum voor heroïneverslaafden in de wijk. tWij zullen er voor zorgen dat het centrum er niet komt. Desnoods steken we de brand er in. Dit is een regelrechte oorlogsverklaring aan de wijk", aldus de bewoners gister avond op een vergadering met wethouder Wim van der THave (volksgezondheid). De gemeente wil met het methadoncentrum de over- ast op en rond de West- Kruiskade terugdringen. De bewoners vrezen echter dat het averechts werkt en dat het methadoncentrum juist 'verslaafden zal aantrekken. De actiegroep uit het Oude Westen verwijt het gemeen tebestuur laksheid in de aan pak van de heroïneproble- matiek. Door het politieop treden is de straathandel weliswaar verdwenen, maar nu wordt er gedeald vanuit auto's, portieken en wonin gen in de zijstraten, aldus de bewoners. Bovendien vinden de bewo- ^ners dat de gemeente teveel jgeld spendeert aan de drugs- - hulpverlening en te weinig - oog heeft voor de problemen die er dagelijks voor de be- 'woners ontstaan. Wethouder Wim van der Have (volksgezondheid) bleek ondanks de protesten van de buurt niet bereid de plannen in te trekken. Hij wees erop dat de vele nood kreten van het Oude Westen wel degelijk zijn doorgedron gen, maar dat het om een vrijwel onoplosbaar pro bleem gaat. De wethouder zegde toe te zullen onderzoeken of er een speciale projectleider voor de heroïneproblematiek kan worden aangesteld. Deze zou volgens de eisen van de wijk direct aanspreekbaar moeten zijn en bevoegdheden moe ten krijgen om tegen over lastsituaties op te treden. Aan het eind van de verga dering deed zich een incident voor, toen een lid van de Centrumpartij het woord wilde voeren. Deze werd door de voorzitter de mond gesnoerd en gedwongen de vergadering te verlaten. Rotterdam Grote be drijven verlaten Rotter dam en de. andere Rijn- mondgemeenten vooral omdat er te weinig: ge schikte bedrijfsruimten zijn. Dat blijkt uit een onderzoek van het open baar lichaam Rijnmond in samenwerking met de Kamer van Koop handel. Verhuizing komt vooral aan de orde als de bedrijven uit hun jasje groeien en ter plaatse niet kunnen uitbreiden, of als zij worden gedwongen weg te trekken, bijvoorbeeld door afbraak van de panden of beëindiging van het huurcontract. Het onderzoek werd gedaan onder honderd veertig bedrij ven die lussen 1977 en 1981 een Rijnmondgemeente de rug toekeerden. De helft van die bedrijven bleef in het gebied, de andere helft vertrok naar elders, wat Rijnmond op een omzetverlies van enkele mil jarden gulden kwam te staan. Het aantal arbeidsplaatsen nam er met drieduizend door af. Het meerendeel van de bedrij ven zegt door de verhuizing beter te zijn geworden; maar liefst tweederde deel komt tot de conclusie dat die positie is versterkt. Daar staat tegen over dat bij acht procent de re sultaten minder zijn geworden. Uit het onderzoek bleek dat ruim tachtig procent van het personeelsbestand na de ver- buizing gewoon in dienst bleef van het bedrijf. i Personeel van de DWL op het spreekuur bij de wethouder. Rotterdam Het Drink- brachten enkele tientallen houder H. van der Pols in waterleidingbedrijf in personeelsleden van de het HIC. Met spandoeken Kralingen moet open blij- DWL woensdagmiddag op als '5 jaar, 175 miljoen, ven. Deze boodschap het spreekuur van wet- weg bedrijf, weg poen' Vervolg van voorpagina Rotterdam Op aandrang van de Federatie van Rot terdamse Woningbouwcorporaties (FRWC) heeft wet houder Pim Vermeulen het standpunt ingenomen, dat de huurinhoudingsaeties moeten worden afgebouwd. Tijdens een druk bezochte bijeenkomst in het stadhuis liet Vermeulen weten, dat deze acties niet meer door de beugel kunnen, omdat de gemeente en de corpora ties er aanzienlijke verliezen door lijden. De uitspraken van Vermeu len kunnen tot gevolg heb ben, dat de mensen, die in Crooswijk, Agniesebuurt en Provenierswijk als protest te gen de hoge woonlasten hon derd gulden per maand in houden, de deurwaarder' op de stoep krijgen. Patrimonium is ae zwaarst getroffen corporatie: een be drag van 800.000 gulden heeft zij aan huur gederfd. In totaal worden de ingehou den huren geschat op een miljoen. Daarin zijn niet de renteverliezen berekend. Deurwaarder Wanneer de deurwaarder eenmaal zal worden inge schakeld, kon Vermeulen nog niet vertellen. In eerste instantie wil hij overleg voe- ren met de bewonersorgani- saties om te komen tot een akkoord omtrent de afbouw van de inhoudingsacties. „Als er sprake is van vol doende betalingscapaciteit en de huurders weigeren alsnog te betalen, dan is het denk baar dat een huuropzegging zal plaatsvinden. Alhoewel ik denk, dat dat slechts in enkele gevallen zal voorko men." Volgens de wethouder is er geen sprake van, dat de ge meente en corporaties een neiging vertonen om de huurinhoudingsaeties te bre ken. Het invorderen van de inge houden huren maakt 'ge woon* deel uit van de giste ren aangekondigde stappen om de totale huurachterstan den bij het Gemeentelijk Woningbedrijf Rotterdam (GWR) en corporaties res- pectievelijk 4.5 en 7,5 miljoen weg te werken. Het innen van die huurach terstand van 12 miljoen zal een omvangrijk karwei zijn voor het GWR en corpora ties. Vermeulen zei, dat er beleidsmaatregelen genomen moeten worden om een indi viduele benadering van de wanbetalers te kunnen rege len. Hulp van de Gemeente lijk Kredietbank en de Ge meentelijke Sociale Dienst kan daarbij tot de mogelijk heden behoren. Het antwoord op een aantal vragen moest Vermeulen nog verschuldigd blijven: Wanneer zullen de huurders benaderd, aangemaand wor den? In hoeverre kan en wil de kredietbank en de sociale dienst financiële steun verle nen aan huurders, voor wie de woonlasten èeht onbetaal baar zijn? Hoeveel man kracht zal het GWR en cor poraties inzetten om de twaalf miljoen huur terug te krijgen? Huurharmonisatie Rotterdam heeft aan staatsse cretaris voor volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en mi- üeubeheer mr. G.Ph. Brokx verzocht ontheffing te verle nen voor het doorberekenen van de huurharmonisatie voor een aantal woningwetcom plexen. De gemeente vindt het onrechtvaardig, dat de verge- ïijkingshuren van de woning bouw op bet Simonsterrein in Feijenoord geharmoniseerd moeten worden. Dat 2ou na melijk betekenen, dat de hu ren jarenlang met tien procent verhoogd moeten worden. De huren van het Simonscomplex een van de paradepaardjes van het Rotterdamse stadsver nieuwingsproceswerden in dertijd laag gehouden op basis van financiële toezeggingen van het rijk. De2e dreigen nu teloor te gaan door de huur harmonisatie (het gelijktrek ken van de huren op het mini maal aanvaardbare peil, dat is af te leiden uit het puntensys teem, red.) Tevens heeft Rotterdam huur- harmonisatie-ontheffing aan gevraagd voor ongeveer vier honderd woningen in Lombar- dijen en een negentig in Hoog vliet. 'Heel helder' Indien Brokx de ontheffing niet verleent, zal de gemeente een ARQB-procedure (Admi nistratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen) aanspan nen bij de Raad van State. Een verplichting tot huurharmoni satie denkt de gemeente met succes te kunnen bestrijden op grond van de gedane toezeg eineen van het rijk. Maar dat wil geenszins zeggen, dat Vermeulen een waarborg geeft voor de huurders, dat zij bespaard blijven van de bo- ven-trendmatige huurverho ging. Zijn standpunt: „In die gevallen waar toch harmonisa tie zal moeten plaatsvinden, zullen zowel corporaties als Gemeentelijk Woningbedrijf de huurverhoging aanzeggen, doorberekenen en zonodig in vorderen. Nogmaals zij opge merkt en laat dit heel hel der zijn dat dit niet bete kent, dat de gemeente en cor poraties achter het rijksbeleid staan en er verantwoordelijk heid voor aanvaarden." Rotterdam Niet alleen de huurachterstand van twaalf miljoen gulden wil wethouder Pim Vermeulen terugvorderen. Ook de tien miljoen gulden, die de dienst bouw- en woningtoezicht heeft gestopt in het wegwerken van achterstallig onderhoud aan huizen van huiseigenaren, die geen gehoor gaven aan aanschrijvingen van de bouwpolitie, moet zo snel mogelijk boven water komen. „Een adequaat en sneller beleid is gewenst", antwoordde de wethouder gisteren desgevraagd. maakten de DWL'ers dui delijk, dat sluiting van het produktiebedrijf Kralin gen een slechte zaak is. Sluiting van Kralingen is één van de ideeën om te be zuinigen. De DWL meent echter, dat er van bezuinigen nauwelijks sprake is, omdat sluiten mogelijk meer gaat kosten dan opleveren. Wethouder Van der Pols leg de uit niet te verwachten, dat het werkelijk zo ver komt. Hij heeft er vertrou wen in, dat de argumenten voor open houden van het bedrijf sterk genoeg zijn, ze ker als het de DWL lukt om de overcapaciteit aan drink water elders te benutten. Ook het personeel van het laboratorium van de DWL protesteerde tegen de bezui nigingsvoorstellen, die in houden dat de helft van het laboratorium wordt gesloten. Zij wezen op het belang van het onderzoek naar de deug delijkheid van drinkwater en hoden de wethouder een fles schoon en vuil drinkwa ter aan. Wethouder Van der Pols zegde toe om ervoor te plei ten, dat de DWL op Binnen stadsdag „Open Huis" kan houden. De directie heeft het Open Huis verboden, omdat zij bevreesd is voor acties van het personeel. De toezeg ging van het personeel, dat er geen acties zullen komen tegen de voorgestelde bezui nigingen en de bereidheid op Binnenstadsdag zonder sala ris voor het Open Huis aan het werk te gaan, vond de wethouder erg positief. Ridderkerk Een 29-jarige taxichauffeur uit Rotterdam die op 18 april beweerde te zijn neergeslagen op de Rem- brandtweg in Ridderkerk door een passagier die niet wenste te betalen, heeft bekend de hele zaak in scene te hebben gezet. De man werd op het trottoir aangetroffen met een lichte verwonding aan zijn ge zicht die hij zichzelf had toege bracht. Hij is daarvoor nog twee dagen in het ziekenhuis behandeld. Rotterdam Werkne mers en werkgevers in de metaalindustrie zijn het in principe eens over een ar beidspool voor ontslagen RSV'ers. Gestreefd wordt om die pool, die plaats biedt aan 150 tot 350 ex- RSV'ers 4 juli van start te laten gaan. De arbeidspool wordt onder gebracht in een stichting, waarin werknemers en werkgevers op gelijke basis deelnemen. Adviserende stemmen zijn er voor Rotter dam, het Openbaar Lichaam Rijnmond en Start. De twee overheden zijn van begin af aan betrokken geweest bij de totstandkoming van de ar beidspool. Start, het 'uitzend bureau' van het Gewestelijk Arbeidsbureau, zal de admi nistratie en feitelijke bemid deling van de ex-RSV'ers op zich nemen. De arbeidspool richt zich voornamelijk op metaalbewerkers als pijpfii- ters, bankwerkers en ijzer werkers. Administratief per soneel van RSV-bedrijven kan niet in de pool worden ondergebracht. Er is een te geringe vraag naar deze cate gorie werknemers. Volgens districtsbestuurder Dik Nas van de Industrie bond FNV heeft een onder zoek onder de metaalwerk gevers uitgewezen dat twaalf van de zestien ondervraagde bedrijven toekomst ziet in de pool. De twaalf bedrijven die positief naar de arbeidspool kijken, vormen volgens Nas meer dan 50 procent van de arbeidsplaatsen in de metaal industrie, De werknemers die aan de pool deelnemen, krijgen naast hun normale wettelijke uitkering ook een deel van de winstmarges. Bij uitzen ding wordt de betrokken werknemer het volle loon uitbetaald. De bedoeling van de pool is om mensen actief bij het ar beidsproces te betrekken en op den duur te herplaatsen bij een bedrijf. Rotterdam Doordat de kraan van een afsluiter van de Duitse tanker Rod en bek open stond is gistermiddag negen duizend liter van een afbijt middel voor verf in de Che miehaven terecht gekomen. De Roteb heeft met speciale reinigingsschepen het spul op geruimd. Rotterdam De Rotterdamse cineast Pim Korver (46) heeft voor de tweede keer in tivee jaar tijd een 'Gold Camera Award' ontvangen. Korver ontving deze Amerikaanse on derscheiding ditmaal voor zijn film 'Mariniers Vandaag', die hij in opdracht van de ge meente Rotterdam en het Rot terdamse bedrijfsleven maakte en die bij de 315e verjaardag van het het Korps Mariniers aan dit krijgsmacht-onderdeel werd aangeboden. Rotterdam John Floore (37) is benoemd tot directeur van het Rotterdams Conservatori um. Hij volgt Kees Stolwijk op, die met pensioen gaat Floore is sinds 1967 al docent aan het conservatorium. Rotterdam De vaste Ka mercommissie voor volkshuis vesting en ruimtelijke orde ning brengt maandag een be zoek aan de Rotterdamse stadsvernieuwingsgebieden. De kamerleden maken 's och tends een vluchtige rondrit door verschillende wijken, ne men 's middags een aandachti ger kijkje in het Oude Noor den en wisselen daarna van gedachten met ambtenaren ert bewonersorganisaties.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4