botterdam 11 Combinatie van luchtlijn en hotel biedt mogeli jkheden aan o '-shore en toerisme Marokkaan na 20 jaar gedwongen het land uit 'Wij zouden voor knopen en een broek zorgen, het ministerie voor bretels9 Oproep aan doopsgezinden tot steun aan ICTO mm n stëkV!*:3^ Bezorgd heid over zwembad voor gehandi capten JSEAS-direeteur Schols optimistisch over kansen vatemÈ -"■.... V Initiatief nemer RDM houden top ambtenaar aan belofte Haven presenteert zich gezamenlij'k in Wenen Stank aan Meent aangepakt t Rct^rddrïJa N:e-<v.sbi ad zaterdag 30 april :9ö3 gglPlll Rotterdam 'Als juHie voor de knopen en de broek zorgen, dan zorgen wij voor de bretels'. Met deze belofte verlieten drte RDM'ers op de laatste maandag van februari het ministerie van economische zaken. Het was een eerste bezoek aan dat ministe rie. Doel: het voortzetten van de répara tie wef op Hey plaat. De drie. die niet lang daarna de stuwende krachten achter het overlevingsplan van dc RDM zouden worden, zijn nu vastbesloten om directeur Pander van de afdeling me taalverwerkende industrieën op het ministerie aan zijn woord te houden. Dat is meer dan nodig, omdat minister Van Aardcnne 2ijn topambtenaar afvalt. De mi nister wil mets weten van een overdracht van de RDM-dok- ken legen een symbolische be drag van één gulden, maar eist daarentegen een 'redelijke prijs', zoals hij dat noemt. [[iNiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiüiitmiiiiii Rotterdam Het gemeente lijk havenbedrijf, de Stichting Havenbclangen en een klem deel van het Rotterdamse ha- venbedrijfsleven presenteren zich m Wenen voor het eerst gezamenlijk, tijdens de van 4 tot en met 7 met te houden in ternationale vakbeurs 'Inter cargo '83'. Behalve gemeente en stichting nemen deze eerste maal het stuwadoorsbedrijf Multi-Tur- minals Unitcentre, het carga- doorsbedrijf D.Burger en Zoon en de rederij Geest North Sea Line deel. De dag vóór de opening van de beurs organiseert de Stich ting Havenbelangen »n Wenen een z.g. ach ter land reis. Het is de bedoeling dat er tij dens de van 27 tot en met 30 september in Hamburg te hou den vakbeurs 'Portex '83' weer een gezamenlijke presentatie wordt verzorgd. Illllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllll Rotterdam De stankoverlast aan de Meent nummer 80-82 wordt aangepakt. Burgemees ter en wethouders hebben de opdracht gegeven om tijdelijke maatregelen te nemen tegen de bodemverontreiniging, die de stank veroorzaakt. In de grond ligt olie, mogelijk een overblijfsel van het garabe- drijf, dat jarenlang op die plek aan de Meent was gevestigd. Nu is in het pand een boek handel gevestigd. Een definitieve oplossing van- het riekende probleem zal iels langer op zich laten wachten. De gemeente wil geen enkel risico nemen met afgraven van de verontreinigde grond, omdat zich in de bodem inter- 4 nationale telefoonaders, gaslei dingen en het stadverwar- tningnet bevinden. Vandaar dat j.nen eerst nauwkeurig de bodem wil onderzoeken. „Het is bijna ongelooflijk, maar Van Aardcnne doet het. We hebben die belofte van Pander. Het is de Nationale Investeringsbank geweest, die de term symbolische bedrag heeft laten vallen. Maar het is de minister die twaalf miljoen wil hebben", aldus initiatief nemer Stok. Toch is ook deze hobbel te overwinnen, zo meent hij. AI zal het een moeizaam karwei worden. „Op argumenten wordt Van Aardenne versla gen", vult zijn collega F.Naer- bout, aan. Volgens het tweetal weet wethouder Roel den Dunnen van Rotterdam 'vele malen meer' van de scheepsre- paratie-markt af dan de minis ter. Den Dunnen gaat één dezer dagen achter gesloten deuren in discussie met Van Aarden ne over de al of niet vermeen de concurrentie die de RDM de andere werven in het Wa terweg-gebied zal aandoen. Als de Rotterdamse wethouder de minister kan overtuigen dan is de RDM in veilige ha ven geloodst. Vooralsnog wil Van Aardenne niets van de Rotterdamse ar gumenten weten Hij wijst op de overcapaciteit in de scheepsrapartiemarkt en vol gens de minister leidt dat. wanneer de RDM blijft be staan, tot problemen bij onder meer Wilton-Fijenoord. door Nico de Vries „Maar Van. Aardenne hanteert wat dal betreft dezelfde argu menten die de raad van be stuur van RSV jarenlang ge bruikte, We weten nu waar dat toe heeft geleid: een gigan tische afslanking. Elke keer weer was het inkrimpen ge blazen, om de verliezen weg te werken. Dat gebeurde dan trouw, maar de overcapaciteit bleef. Structureel is er nog iets van de grond gekomen", zeg gen Stok en Naerebout. Wanneer de RDM met van de grond komt, mist de Rotter damse haven zijn kans op her stel, stelt het tweetal onom wonden. Hun redenering is even sluitend als logisch. Naerebout: „De reders bewe gen zich op de internationale markt. Die kijken waar het goedkoopst gewerkt wordt. Het gemiddelde uurtarief in de Rotterdamse haven ligt boven de zeventig gulden. Toen we zagen dat de RDM dicht ging, hebben we tegen elkaar ge zegd: hier ligt een kans. Einde lijk kunnen we van de RDM een goede, efficiente toko ma ken, die tegen een lage prijs kan concurreren. We hebben nu uurprijs berekend van 82 gulden. Voor andere werven betekent dat, dat zij eveneens met hun prijs omlaag moeten, willen ze de salg niet missen. Op die manier worden de Rot terdamse haven goedkoper en trekken we meer schepen aan". Dat Rotterdam duur is, wijt Naerebout aan het 'trage, star re handelen' van RSV en de groepsdïrecteuren. „Het waren geen echte ondernemers, maar capaciteitsbewakers. En ic^zelfs ook dat lukten ze niet". De Dornier 228, een nieuw tweemotorig tuboprop- vljegtuig. Rotterdam De plan nen voor een kleine luchtvaartmaatschappij met Zestienhoven als thuishaven zijn het re sultaat van samenwer king: tussen drie Rotter damse bedrijven; NEAS, Holland Airo Leasing en Rotterdam Air. NEAS zorgt voor de vlieg tuigen, Holland Airo Lea sing voor de bemanning en Rotterdam Air voor pro motie en boekingen. Er wordt over gedacht om ïn een later stadium ook een luchtlijn op Frankfurt te openen. Volgens directeur Schols van NEAS pas hel Sky way-motel in de opzet. „Nu "de luchtha ven zeker de eerstkomende jaren open blijft en er weer promotie komt, is een hotel een goede aanvulling. We mikken op een hotel in twee categorien, een luxe-catego rie en een eenvoudige. Het eenvoudige gedeelte biedt mogelijkheden om off-shore- activiteiten naar de luchtha ven te trekken, omdat deze mensen vaak moeten over nachten". De aankoop van het voorma lige motel is nog niet rond. Met de gemeente Rotterdam wordt nog onderhandeld over de prijs, die tussen an derhalf en tweeenhalf mil joen gulden moet liggen. Rot terdam heeft het motel des tijds aangekocht voor bijna vijf miljoen gulden, nadat krakers het leegstaande ge bouw in bezit hadden geno men Het dichtgespijkerde voormalig Skyway-motei bij Zestienhöven kan begin volgend jaar zijn deuren weer openen. De gemeente wilde het motel ombouwen tot tijdelijke huis vesting voor één- en twee persoons huishoudens. De verbouwingsplannen zou den ongeveer tien miljoen gulden vergen, hetgeen voor de gemeente te duur is. Bo vendien is voor de Raad van State gebleken, dat het plan na bezwaren van mensen rond de luchthaven een lan ge goedkeuringsprocedure moet doorlopen met een re delijke kans, dat de goedkeu ring er niet komt. Het colle ge van Rotterdam heeft daarom het grondbedrijf op dracht gegeven het Skyway- motel snel af tc stoten. Beide gebouwen moeten door een glazen hal met el kaar worden verboden. Naat luxe-kamers in het hoofdge bouw en eenvoudiger ka mers in het bijgebouw krijgt het hotel drie vergaderzalen en een restaurant. De ver- Luchtlijnen bou wings- en inrichtingkos- ten bedragen meer dan zes miljoen gulden. voor de catering van de vliegtuigen en kan met htel- busjes passagiers naar du luchthaven of naar de stad brengen". Gesloopt Ir.J. Doets van het grondbe drijf vertelt, dat er van het motel weinig meer over is dan het skelet. „Het is door de jongeren rigoreus ge sloopt", aldus de heer Doets. Verbouwing Zodra de aankoop rond is. kan de verbouwing van het motel tot hotel starten. Voor het hoofdgebouw rekent men op acht maanden bouw tijd en voor het bijgebouw nog eens enkele maanden. door Cees de Graaff „Een studie naar de haal baarheid van het hotel is po sitief uitgevallen", aldus de heer Schols. „Wij mikken op overnachtingsprijzen die la ger liggen dan een Hilton of Rijnhotel. We bespreken nog de mogelijkheid om aanslui ting te zoeken bij een grote hotelketen. Bovendien wil len we de passagiers van onze luchtlijn een arrenge- ment bij het hotel aanbieden als een vorm van extra servi ce. Het hotel kan ook zorgen De Dornier 228-200 is een nieuw type tweemotorig tur boprop vliegtuig, dat plaats biedt aan negentien passa giers en ook in staat is vrachtdiensten uit te voeren. Het eerste toestel, kosten 5.5 miljoen gulden, is in septem ber operationeel en gaat voor Holland Airo Leasing con- tractvluehten voor de off shore uitvoeren. Als de plan nen voor de luchtlijn Rotter dam-Hamburg slagen, komt het tweede toestel naar Zes tienhoven, omdat men voor een geregelde luchtlijn de ze kerheid van twee vliegtuigen wil hebben. NEAS, impor teur van Piper en Mitsubishi gaal zelf het onderhoud ver zorgen. Het bedrijf is door de Rijksluchtvaartdienst erkend als onderhoudsbedrijf en is gespecialiseerd in turboprop- motoren. Het is de bedoeling om de luchtlijn tweemaal daags te vliegen, 's Morgens om zeven uur start een vlucht van Hamburg via Groningen naar Rotterdam en rond kwart voor negen via Gro ningen terug naar Hamburg. Om tien uur vc'gt dan nog een rechtstreekse vlucht Hamburg-Rotterdam en te rug. Aan het eind van de middag worden beide vluch ten in omgekeerde volgorde gemaakt. De heer Schok is ervan overtuigd, dat de vluchten met een klein toe stel als de Dormer rendabel te maken zijn. De NLM, die met een Fellowship voor 85 passagiers vloog, had slechts een gemiddelde bezetting van tien passagiers, waarbij vooral de tussenlanding in Eindhoven als bezwaarlijk werd ervaren. Rotterdam Het nieuws dat het bijzonder trai ningshad 'Prinses Beatrix' in het kader van de bezui nigingen dreigt te worden gesloten, heeft een tweetal verontruste reacties ver oorzaakt. De directie van het bad heeft een beroep gedaan op de Ombudsman, en de heer Nieuwenhuizen, een bezorgde bewoner van Ca- pelle aan den IJssel. heeft een brief gestuurd aan de gemeenteraad van Rotter dam. Hel bad kent een tekort, dat vorig jaar zo'n 450.000 gulden bedroeg. Overigens is het niet zo dat de sluiting van het bad een acute zaak is. Als het bad gesloten moet worden dan gebeurt dit op zijn vroegst in 1986. Het bijzonder trainingsbad verzorgt therapeutische oefeningen, nvemoader- richt en recreatief zwem men voor lichamelijk en geestelijk gehandicapten Op dit moment probeert de G.G. en G.D., eigenaar van het bad, de sluiting van het bad te voorko men, of daar alternatieven voor te vinden. Er zijn met het Zieken fonds onderhandelingen geweest over het delen van de exploitatiekosten, maar over de uitkomst daarvan wil de G.G. en G D. nog niks zeggen. Vorige week heeft het team van de Ombudsman opnamen gemaakt in het bad, die gisterenavond werden uitgezonden. De heer Nieuwenhuizen benadrukt in zijn brief dat als het zwembad ver dwijnt, de bejaarden een belangrijk stuk therapie moeten missen. Het voor hen belangrijke sociale contact, dat ont staat door de therapeuti sche oefeningen in groerpsverband, zal weg vallen en ze zullen een be roep moeien gaan doen op duurdere voorzieningen dan het 'Prinses Beatrix- bad'. Meneer Moukhtari met zijn vrouw en dochtertje. Na 20 jaar gedwongen het land uit. Rotterdam Rot lei dammer A el Moukhtari is ten einde iaat! Na 20 jaar verblijf in Nederland wcudl de 43-jan- ge Rotterdammer gedwongen het land te verlaten omdat zijn vrouw geen ves tigingsvergunning krijgt In oktobci 1980 trouwde htj met een Marokkaanse vrouw, I3n dat huwelijk werd elf maanden geleden hun dochtertje Laila geboren. Maar na 18 jaar m Nederland, verloor Moukhtari als zoveel Nederlanders zijn werk en is nu twee jaar werkloos Het ministerie van justitie wees de ver blijfsvergunning voor zijn vrouw af omdat Moukhtari niet in staat zou zijn in zijn eigen levensonderhoud te voor zien. „Een schandelijke en onmenselijke zaak vinden de stichting Buitenlandse Werknemers en Moukhtan's advocaat J. Heinrici. „Het ministerie ziet geen klemmende redenen om een verblijfs vergunning te verlenen, maar de man is wel al twintig jaar in Nederland", re deneert de Stichting „Dat lijkt ons wel een klemmende reden om zijn vrouw een vergunning te verlenen. Anders wordt het gezin uiteen gescheurd of moet Moukhtari terug naar Marokko. dal voor hein inmiddels een vreemd land is gi-worden Ook Moukhtari heeft het er met bij la ten zitten. Koningin Beatrix zal bm- ncnkori een brief ontvangen, waarin hij zijn situatie uitlegt „Een paar jaar geleden kregen vrienden van mij in de zelfde situatie gemakkelijk een ver blijfsvergunning voor gezinshereniging Ik heb 18 jaar gewerkt door heel het land, in Eindhoven, in Amsterdam, in Zwijndrecht en Dordrecht. Hei arbeids bureau zegt maar tegen me dat ik niet meer moet komen, maar ik wil wer ken. Ze worden moe van me, maar Ik moet en zal aan de slag komen om mijn vrouw en kind hier te houden." En zo "zal meneer Moukhtari de konin gin vragen wat in Nederland belangrij ker is, het belang van de Nederlandse staat of medemenselijkheid. „Want wat moet ik in Marokko als ik hier vanaf mijn vierentwintigste levensjaar ben," zo vraagt Moukhtau zich af Moukhtori's advocaat J.Heinriei zal veidere stappen ondernemen in de vorm van een beroepsprocedure tegen cle Raad van State of een kort geding En Moukhtari loopt bedrijven plat om aan werk tc komen. Rotterdam Leden van de Doopsgezinde gemeente in Rotterdam hebben de Doops gezinden opgeroepen tot steun aan bel Interkerkelijk Comit'e Tweezijdige Ontwapening (ICTO). In een verklaring, die is afgedrukt in het Algemeen Doopsgezind Weekblad van deze week, noemen zij het ICTO een door het Evangelie geïnspireerde vredesorganisa tie, die streeft naar internatio nale ontspanning door tweezij dige - niet Venzijdige - wa penvermindering, met een te gen agressie toereikende de fensie van het westen. Voorts wijzen zij erop, dat het ICTO alleen leden accepteert die bij een Nederlandse Kerk zijn aangesloten en geen steun zoekt bij buitenkerkelijke ac tiegroepen. De Rotterdamse Doopsgezinden menen, dat het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV), waarin ook de Algeme ne Doopsgezinde Sociëteit ver tegenwoordigd is, van een in terkerkelijk beraad verworden is tot een gedeeltelijk buiten kerkelijke actiegroep. De on dertekenaars willen, dat de Broederschapsvergadering die eind mei zal beslissen over de vraag, of de Sociëteit haar banden met het IKV bhjft be houden, het ICTO naast het IKV als kerkelijke vredesbe weging erkent. De Broederschapsvergadering, het hoogste bestuursorgaan, zal, in mei antwoord moeten ge ven op de vragen die het IKV aan de Kerken heeft gesteld over het kernwapenvraagstuk en de IKV-campagnc tot ver wijdering van alle kernwapens van Nederlands grondgebied Uit een peiling in de Doopsge zinde gemeenten is gebleken, dat een kleine meerderheid (57 procent) van de Doopsge zinden achter de IKV-eampag- ne staat en dat bijna een derde van de respondenten voor ver breking van de banden tussen IKV en Doopsgezinde Sociëteit is. Enige weken geleden stond in het Algemeen Doopsgezind Weekblad een oproep van Doopsgezinden die hun ge loofsgenoten opriepen zich persoonlijk uit te spreken voor het IKV. Het werk van het IKV werd daarin erg belang rijk en tegelijkertijd bemoedi gend en hoopgevend genoemd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 11