COMMENTAAR 'Met kerst zag de sneeuw rood van het bloed WIE ZEI DAT ER IN ROTTERDAM GEEN ORANJEKLANTEN WAREN? Geen geweld tegen raketten j Minister of conservator Kabinet vraagt aan SER advies over nieuwe koppeling Helft werkende jongeren weet niet wat cao is Nieuwe dramatische getuigenis in proces tegen Albert T. Ontvoerde vrouw vermoord en begraven 5Welkom thuis!' ORANJEBOOM PvdA-fractie in Tweede Kamer: Ketelbouwers moeten samenwerken 1'Johmtnahoeve AUTHENTIEK 300 jaar oude boerderij MINISTER BRINKMAN heeft in een vraaggesprek met zijn partijblad van zich afgebeten en daarbij woedend ge gromd naar zijn coalitiegenoot Nijpeis van de VVD. Na tuurlijk, het gaat weer eens over de media in Nederland, het vaste onderwerp van dit land waarover velen een me ning en zelfs een geloof hebben. De laatste tijd is de dis cussie nogal aangescherpt doordat Nijpeis kritiek had op het mediabeleid van de minister en daarbij welwillend en zelfs met graagte werd geassisteerd door de voorzitters van Avro, Tros en Veronica. Op de een of andere manier voelen zij zich blijkbaar bedreigd en ze suggereerden zelfs dat de minister hun 'algemene' organisaties naar het leven stond. DAT LAATSTE bestrijdt Brinkman: 'Ik ben er niet op uit om dergelijke omroepen het leven zuur te maken. Maar als de wetgever in alle duidelijkheid regels stelt, dan moet daar aan worden voldaan. En verder niet alleen brood en spe len, niet alieen Dailas en Dynasty, om maar eens wat te noemen. Er zijn in de Omroepwet meer taken aangegeven en daar moet gevolg aan worden gegeven'. Formeel heeft de bewindsman volkomen gelijk, zodat vanuit de huidige wet niets tegen zijn betoog is in te brengen. Toch is het zin vol er op te wijzen dat er meer aan de hand is dan alleen maar een strikte (waarom geen soepele?) handhaving van de Omroepwet. In het geding is primair de vraag waarom de overheid tot nu toe regelend moest optreden. VROEGER WAS het regelen van 'het bestel' geboden omdat er schaarste was aan zendmiddelen. Bij de indiening van de Omroepwet werd destijds uiterst verdienstelijk ge poogd het op dat moment bestaande gesloten systeem van omroepen—vaak aangeduid als 'de zuilen' open te breken. Dat is gelukt de Omroepwet was uitstekend van opzet zodat naast de sinds lang bestaande zendge machtigden er een reeks nieuwe kwamen, zoals de Evan gelische Omroep en de Tros. In theorie was het binnen de werking van de wet zelfs denkbaar minister Klompé on derstreepte dat bij de behandeling in de Eerste Kamer dat er omroepen zouden verdwijnen en nieuwe er voor in de plaats zouden komen. Dat open systeem is verlaten na dat Veronicia via een uitspraak van de Raad van State een zendmachtiging had verkregen. DE BEWUSTE UITSPRAAK kwam er namelijk op neer dat het getalscriterium er op duidde dat de bewuste omroep door velen representatief moest worden geacht, zodat een zendmachtiging niet kon worden geweigerd. Op aandrin gen van de kamer de latere minister van CRM Hans A. de Boer speelde fn dit debat met name een grote rol werden toen de normen van de wet nauwer aangehaald. Dat hield In dat het 'open bestel' weer even potdicht werd als het in het verleden was. Een van de overwegingen was ook nog dat versnippering van de beperkte zendtijd moest worden voorkomen en daarom het aantal zendgemachtig den moest worden beperkt. Dat alles komt voort uit het gegeven dat er schaarste aan zendmiddelen bestaat en dat derhalve de overheid bij de verdeling van de schaarste een essentiële taak had. IN ZEKERE ZIN zijn het discussies uit het verleden. Ook Nij peis en de bewuste voorzitters kunnen zich maar niet van het verleden losmaken. Trouwens, de minister evenmin. In hetzelfde vraaggesprek zegt hij nadrukkelijk niet als 'de conservator' op te treden van 'het omroepmuseum'. Dat zal best waar wezen: hij maakt nog altijd de indruk de jon ge dynamische bewindsman te zijn voor wie het bezig zijn met het verleden niet de grootste hobby is. Niettemin zou hij zich eens moeten afvragen of onder de huidige omstan digheden wellicht de hele Omroepwet niet eigenlijk in dat museum moet worden bijgezet. En als hij daar dan geen functie wil bekleden, zal er toch een wettelijke voorziening moeten komen die voldoet aan de mogelijkheden en de ei sen van deze en de komende tijd. WAT IS DE werkelijkheid van vandaag? Dat er een grote va riëteit aan zendmiddelen bestaat, die eerder groter dan kleiner wordt. In het bijzonder Jigt nu het accent op de ka- bei, waarvan niet alleen de bestaande omroepen gebruik kunnen maken, maar ook allerlei andere instellingen. Waar het nu om gaat, is dat er een stelsel wordt ontwor pen. dat het mogelijk maakt de kabel toegankelijk te ma ken zonder de restricties die nodig waren in tijden van schaarste. Waarom zou men benzine op distributiebonnen verkopen als er voldoende bij de pomp te krijgen is? In vrijwel alle discussies over omroep, kabel en zendge machtigden gaat men nog er steeds uit dat de benzine-ap- de-bon is. Men denkt vanuit het vastgeroeste systeem van vroeger. Maar dat schuift steeds verder op naar het mu seum. DE DEBATTEN VIA de media tussen minister, kamerleden en omroepvoorzitters, zoals die op dit ogenblik worden gevoerd, zijn onvruchtbaar. Ze leiden tot niets en geven al ieen maar aanleiding tot kissebïsserigheid over en weer. Er is maar één oplossing: de bewindsman moet snel met zijn medianota voor de dag komen. Dan valt te toetsen of hij inderdaad de jonge bewindsman met het gedurfde be leid is dan wel of hij bij nader inzien toch maar de rustige, wat stoffige functie van conservator op zich heeft geno men. DE KOK Eindhoven Ruim de helft van de werkende jongeren - weet niet wat een cao (collee- tieve arbeidsovereenkomst) is. - Dat heeft tot gevolg dat onge veer tien procent van die wer kende jongeren te weinig be taald krijgt, onvoldoende va kantie heeft, met een te lange proeftijd wordt aangenomen 6n geen loonstrookje ontvangt. Dit blijkt uit een onderzoek van de Werkende Jongeren - CNV in de districten Brabant en Limburg. De Werkende Jongeren CNV pleiten in dit verband voor meer voorlichting op scholen, in bedrijven en instellingen door vakbonden en overheid. Ook is gebleken dat bijna de helft van de ondervraagde jon geren regelmatig moet over werken. „Daar moeten ook grenzen aan worden gesteld", meent WJ CNV. Tevens moet er een scherpe controle komen op onveilige en ongezonde werkomstandigheden, omdat werkgevers zich niet altijd blijken te houden aan voor schriften van de overheid en afspraken met de bonden. Opmerkelijk is dat op vrijwel alle punten de detailhandel als meest negatieve bedrijfstak uit de bus komt. Rotterdams Nieuwsblad zdlerciag 30 april 1983 I Maastricht - Het net rond de voormalige kam poudste Albert T. lijkt dichtgetrokken. De vijf de joodse overlevende uit het concentratiekamp Kaufbeuren heeft tijdens zijn getuigenis voor de Maastrichtse rechtbank de schuld van de verdachte op alle punten van de tenlastelegging bevestigd. De verdediging heeft zes getuigen a decharge door Sybe Stamm gedagvaard, van wie er echter maar twee zijn verschenen. Zij zijn voormalige verzetsmensen uit Den Haag, die net als T. in het concentratie kamp Natzweiler hebben gezeten. Zij hebben nooit iets slechts van T. gehoord, verklaarden zij gisteren, maar zij kunnen zich hem eigenlijk nauwelijks herinneren. Boven dien hebben de feiten waarvoor T. terecht moet staan zich afgespeeld in het jodenkamp Kauf beuren, waar T. pas later als 'kampoudste' naartoe is gestuurd. Klap De verklaring van één van deze getuigen brengt geheel onverwacht een nieuwe klap toe aan de geloofwaardigheid van de verdachte. Dat gebeurt als de president Ernst Jaeger ter sprake brengt, de kapo van wie Albert T. in kamp Natzweiler speciale voorrechten zou heb ben genoten. T. heeft dit ter zitting niet alleen uitdrukkelijk ontkend, maar beweerde zelfs nog nooit van hem te hebben gehoord. Op een vraag van de president vertelt de getuige dat Ernst Jaeger een berucht begrip was in Natzweiler. „Hij werd speciaal gevreesd door de Nederlandse gevangenen. Iedereen kende hem". De vier niet verschenen getuigen van de verde diging wonen in Canada, Amerika, West-Duits- land en Luxemburg. Twee van hen hebben wel in Kaufbeuren gezeten. In New York vertelden zij tegen de rechter-commissaris van de Maas trichtse rechtbank, dat zij T. nooit hebben zien slaan. Maar zij weigerden naar Nederland te komen om deze verklaring voor de rechtbank te herhalen. De verdediging wil, dat met een nieuwe dag vaarding alsnog een poging zal worden gedaan hen hier te krijgen. Het requisitoir van de offi cier en de pleidooien zouden dan moeien wor den uitgesteld. De rechtbank zal hierover later een beslissing nemen. Rode sneeuw De vijfde joodse getuige. Isaac Nittenberg uit San Francisco, is van alle ten laste gelegde fei ten getuige geweest: het doodslaan van gevan genen in het washok, het doodslaan van drie gevangenen die te laat op appèl kwamen, het rondjagen en doden van gevangenen met kerst en het doden van de vader van getuige Morris Glass. Ook hij bevestigt dat van dit laatste slachtoffer alle gouden kronen uit de mond zijn gebroken. Het rondjagen gebeurde onder leiding van Al- bert T. door dronken kapo's. die in de SS-barak kerst hadden gevierd. Na hun spel zag de sneeuw op de appèlplaats rood van het bloed. Er moest een extra begraaf- commando worden samengesteld, want er lagen ongeveer dertig lijken. De president houdt ook deze getuige de verkla ring voor van Albert T.. dat er in Kaufbeuren alleen door de tyfus doden zijn gevallen. „Hij liegt", zegt Isaac Nittenberg, „de zeven honderd doden van Kaufbeuren zijn allen ver moord. Daar zit hun moordenaar". En hij wijst met gestrekte vinger en vlammende ogen naar Albert T. Die kijki onbewogen terug Barry Hay, sinds jaar en dag Golden Earrings 'voorzanger', in actie voor een uitzinnig publiek. Maastricht De 34-jarige fy siotherapeute die een praktijk had in Maastricht en die op 2S maart werd ontvoerd, blijkt nog diezelfde dag door haar man te zijn vermoord en be graven. De man, een 36-jarige autohandelaar, heeft gisteren de moord bekend. Donderdag werd de vrouw ge vonden in een bos in het Bel gisch-Limburgse As, 20 kilo meter van Maastricht. Zij lag in een kuil. Gisteren gaf dc man, die sinds kort gescheiden woonde van zijn vrouw, toe dat hij de vrouw had gewurgd en dat hij haar met hulp van twee jonge mannen, die eveneens waren gearresteerd, had begraven. De twee andere verdachten scholieren die de man al enke le jaren kende gaven hun aandeel toe. De politie is de drie op het spoor gekomen via het auto verhuurbedrijf in Hasselt waar de hoofdverdachte op 24 maart onder een valse naam een bus je heeft gehuurd. Uit de gisteren gemaakte re constructie blijkt dat de man nog op 24 maart met de twee anderen de ramen van dat busje ondoorzichtig heeft ge maakt en het busje heeft ge stald in Bilsen, niet ver van Maastricht. Vervolgens ging de man met een andere auto naar Parijs, waar hij voor vijf nachten een kamer huurde in een hotel. Op 28 maart ging hij terug naar Bilsen. Daar stapte hij over op het autobusje en reed hij naar een stortplaats in Maastricht. Hij ontmoette er de twee jongemannen. Daarna gingen ze naar de praktij kruimte van de vrouw. Toen de vrouw uit haar pand kwam, werd ze door de twee jongens gegrepen en in het busje ge- sleurd. Daar werd ze met ether bedwelmd. De ontvoerders reden terug naar de stortplaats, waar de vrouw werd gewurgd. Daarna werd het stoffelijk overschot begraven. Het busje werd ontdaan van sporen en teruggebracht naar Hasselt. De scholieren gingen daarop naar Maastricht, de hoofdverdachte via Parijs naar Italië waar hij voor twee we ken zijn intrek nam in een huis van een vriend. Bij de po litie meldde hij zich vervol gens met het verhaal dat hij weg was toen zijn vrouw werd ontvoerd en dat hij niets van haar verdwijning wist. Rotterdam 'Welkom thuis' stond er op veel spandoeken te lezen, die fanatieke fans van de Haagse popgroep Golden Earring gisteravond hadden, meegenomen naar het bijna uitverkochte Sportpaleis A hoy* in Rotterdam. Zij be groetten daarmee Rinus Ger ritsen, George Kooïjmans, Ce- sar Zuiderwijk en Barry Hay, die onlangs een zeer succesvol le toernee door de Verenigde Staten maakten. De Earring, die in Ahoy' met behulp van een in Engeland gehuurde licht- en geluidsin stallatie twee uur achter el kaar de ene hit na de andere speelde, trok in Amerika in enkele weken tijd tienduizen den enthousiaste fans. Hun single 'Twilight Zone' steeg daar zelfs in enkele weken tijd naar de top tien. Hoewel de Golden Earring be staat uit ver gevorderde derti gers, wordt er voorlopig nog niet aan stoppen gedacht. ADVERTENTIE wm Wie wei eens in 'n Rotterdams café komt. zal zoiets niet zeggen. Want Rotterdammers gaan't liefst achter een Oranjeboombiertje zitten. lïn zeker vandaag plant iedere rasechte Rotter dammer één of meer boompjes. N VOkSni UK UIER SINDS 1671 Den Haag De Tweede-Kamerfractie van de PvdA ver werpt elke vorm van geweld als actiemiddel, ook als het gaat om het tegenhouden van nieuwe kernraketten in Nederland. Dit blijkt uit een discussienota van de fractie, waarvan giste ren de eerste gegevens uitlek ten. Naar verluidt is de nota opgesteld door het fractielid Ed. van Thijn, oud-minister van binnenlandse zaken. Geweld tegen de plaatsing van nieuwe kernraketten noemt de nota letterlijk „geen be gaanbare weg". Volgens Van Thijn zou zoiets alleen verde digbaar zijn als een meerder heid van de Tweede Kamer het besluit tot plaatsing neemt „op tirannieke wijze, in strijd met de regels van zorgvuldig heid, en zonder respect voor de opvattingen van de minder heid". Maar dan nog zouden „acties niet de vorm mogen hebben van het daadwerkelijk verhinderen van de uitvoering van het genomen besluit". De discussienota is een uit vloeisel van de opdracht van de partijraad van de PvdA om het begrip burgerlijke onge hoorzaamheid nader onder de loep te nemen. De nota stelt dat burgerlijke ongehoorzaamheid ais middel om o verheidsbeslissingen te bestrijden alleen in uiterste ge vallen toelaatbaar is. Maar dan moet er wel sprake zijn van een „onredelijk, arrogant of ti ranniek overheidsbeleid" of moeten de rechtsbeginselen van de democratische rechts staat zelf in het geding zijn. Het begrip burgerlijke onge hoorzaamheid wordt omschre ven als: „Een in beginsel ge weldloze. welbewuste wets overtreding, in alle openheid gericht op het wijzigen van een bepaalde wettelijke rege ling of een door de overheid gevoerd beleid". En de nota stelt bovendien: „Zodra een actie een gewelddadig karak ter aanneemt, houdt zij op een actie van burgerlijke onge hoorzaamheid te zijn". Den Haag Het kabinet zal dc Sociaal Economische Raad ad vies vragen over een nieuw systeem van koppeling van mini mumloon en sociale uitkeringen aan de lonen in het bedrijfsle ven. Volgens het kabinet is een nieuw systeem nodig om te voorko men dal de aanpassingsmechanismen een wezenlijke belemme ring vormen voor afspraken tussen sociale partners voor door voering van arbeidsduurverkorting in cao's met vermindering van loon. De voorkeur gaat uit naar een systeem, waarbij het minimum loon en de sociale uitkeringen wel blijven samenhangen met de loonontwikkeling in cao's maar waarin benedenwaarts mag worden afgeweken van de wettelijke aanpassingen als dit wen selijk is vanwege arbeidsduurverkorting. Minister Van Aardenne: Den Haag De afdelingen ketelbouw van De Schelde m Vltssingen en Stork in Henge lo moeten weer gaan praten over het verdelen van het be schikbare werk. Als dat niet lukt is sluiting van één van beide ketelbouwbedrijven wel licht onvermijdelijk, zo waar schuwt minister Van Aarden ne (economische zaken) in een brief aan de Tweede Kamer. De minister zou graag zien dat De Schelde en Stork de in het verleden opgeschorte gesprek ken over het samen uitvoeren van bepaalde orders weer op pakken. ADVERTENTIE 's-Gravenweg 347 Ca pel Ie a/d lüssel A fa carte restaurant Zaten voor recepties en Barbecue party's Telefoon 010-503800

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3