BINNENLAND Chin A Sen niet naar Nes dorp opgelucht - Slot BUITENLAND Alleenstaanden betalen te veel aan zuivering Welkom op onze exclusieve zemershow Tsjernenko niet uit de gratie Zijlstra minister van Staat Aanhanger MEP schiet AVP'er dood begW >nf ondermode Coppers Uzi's gestolen uit kazerne Soesterberg BASS1E HELPT DOLFIJNEN JUSTITIE BELGIE VEILT ZEEUWSE VIS Geen uitstel methylverbod 'Geen afval naar Wallonië' Akkoord over Surinaamse regerings verklaring Ontvoerder Herrema verkiezings kandidaat Verkiezingen Turkije op 6 november Italië weer zonder regering 1] Stern weigert onderzoek van Hitler-dagboek Novosti ontkent beschuldigingen Rotterdams. Nieuwsblad zaterdag.' •:30 april 1983 Den Haag Oud-premier en oud-president.van de Neder- landsche Bank J. Zijlstra is gisteren door koningin Beatrix benoemd tot minister van Staat. Deze titel wordt gegeven aan oud-politici met grote staat kundige ervaring, die buiten de politiek van alledag staan. Tijdens kabinetsformaties ad viseert een minister van Staat de koningin, bij voorbeeld over de benoeming van infor mateurs of formateurs. Zijlstra is de zesde minister van Staat. Eerder werden be noemd mevrouw dr, M.A.M. Klompé en de heren mr. E.N. Van Kleffcns, dr. W. Drees sr.. mr. J.A.W. Burger en dr. M. Ruppcrt. Oranjestad Een aanhanger van de politieke partij AVP op Aruba is gisteren kort na het sluiten van de stembureaus door een sympathisant van de MEP doodgeschoten. Een an dere AVP'er raakte gewond. Naar de politie aanneemt ging hei om wraak op het neer schieten van MEP-Ieider Bcti- co Croes afgelopen zondag. ADVERTENTIE Goed gekleed M A Sen Nes aan den Amstel De inwoners van Nes aan den Amslel, een dorpje dat tot Amstelveen behoort, toonden zich gasteren opgelucht toen bekend werd dat de Suri naamse ex-premier Chin A Sen had besloten toch maar af te zien van een huis in Nes. Soesterberg - Eenën twin tig pistoolmitrailleurs van het type Uzi, acht pistolen en mi- nutie is ontvreemd uit de Du Moulin-kazerne in Soester berg. De marechaussee neemt aan dat de diefstal is gepleegd in de nacht van donderdag op vrijdag. De vermissing kwam gisteren aan het licht bij de in spectie van de wapenkamer. De wapenkamer wordt elke dag geïnspecteerd. Op hel terrein is geen enkel spoor van braak gevonden. Wel blijkt ook een sleutel van de wapenkamer weg. Chin A Sen, nu voorzitter van de bevrijdingsraad van Suri name. Het gisteren welen dat hij zich de bezwaren tegen zijn komst kon indenken. Hij blijft vooralsnog op een onbekejid adres in het Amsterdamse Bui ten veldert. De inwoners van Nes vrees den gewelddadigheden in hun dorp als Chin A Sen zou ko- door Gerard van Zuuren men. ..Het ging natuurlijk niet om zijn persoon, maar om het risico dat hij met zich mee bracht", aldus dr. ing. H. Ros. Hij is voorzitter van de dorps raad en heeft deze week de bezwaren overgebracht aan de burgemeester van Amstelveen, mr. W. Quarles van Ufford. Beveiliging Ruim een week gtfleden kreeg de burgemeester n het mi nisterie van bin. .iandse zo- ken te horen dat Chin A Sen een woning aan De Wijde Bleek in Nes had gehuurd. Voigens de Binnenlandse Vei ligheidsdienst (BVD) moest Amstelveen dat weten vanwe ge dc beveiliging van de oud premier. Hij is in hel verleden meermalen bedreigd door aan hangers van de huidige gezag hebber Bou Ierse. Chin A Sen wordt als hij niet thuis is bewaakt door leden van een arrestatieteam van de rijkspolitie. De woning in Am sterdam wordt in de gaten ge houden door de Amsterdamse recherche. Na de mededeling van het de partement besloot ook de Am- stel veense politie veiligheids maatregelen te nemen. Hel huis werd bekeken en er werd besloten camera's te plaatsen en prikkeldraad te spannen. Tevens zou bij het huis een po li tiebusje worden gezet, van waaruit een agent via een mo nitor de omgeving in de gaten zou kunnen houden. Paniek Dorpsraad voorzitter Ros: „De mensen werden angstig van die berichten. Bij sommigen ontstond zelfs lichte paniek. Het is hier een kinderrijke buurt met veel op .straat spe lende kleuters en peuters. Om dat meneer Chin A Sen niet voor niets wordt bewaakt is gevaar dus zeker niet denk beeldig. Laat dan je fantasie maar eens gaan over wat er niet allemaal zou kunnen ge beuren. Anderen vonden al leen al dc aanblik van prik keldraad verschrikkelijk". Volgens Ros is een aantal buurtbewoners de afgelopen week over de telefoon be dreigd. „Een man met een Su- rïnaams accent liet weten dal ze Chin A Sen toch wel te pakken zouden nemen, al zou den ze er het hele dorp voor moeten gijzelen. Mogelijk heeft iemand alleen maar pa niek willen zaaien. Dat is dan aardig gelukt". Bassie moest gisteren zelfs op zijn buik om de dolfijnen te helpen bij een balspel. Met Adriaan en presentatrice Viola van Emmenes assisteerde hij dolfijnentrainer John Slootma- ker bij de eerste show in diens eigen Dolfirama. Door de grote financiële problemen van het Zandvoortse Bouwescomplex was de toekomst voor Dolfirama lang onze ker. De attractie bleef zelfs drie maanden dicht. De 44-jarige Slootmaker vond na anderhalf jaar vechten ein delijk een financier. Op 6 juni gaat Dolfirama open voor het publiek. marine aangehouden en opgebracht naar Zee- brugge, Vlissingen De lading van de Nederlandse vissersboot 'Prina Cornells' is gisteren in het Belgische Zeebrugge openbaar verkocht. Het schip is donderdagmiddag, toen het op weg was De schipper zou binnen de territoriale wateren naar Vlissingen om te lossen, door de Belgische van België hebben gevist. Den Haag Ongeveer 70.000 alleenstaanden betalen per jaar een zuiveringsheffing die gebaseerd is op een huishou den van drie personen. Ze we ten kennelijk niet dat ze het te veel betaalde, circa honderd gulden, kunnen terugvorde ren. Dit zei gisteren de organi satie Konsumenten Kontakt (KK). Voor de berekeningen heeft KK samengewerkt met de Voedingsbond FNV. In to taal gaal het zo'n zeven mil joen gulden. Alleenwonenden worden door vele waterschappen in eerste instantie aangeslagen voor drie zogeheten vervuilingseen heden. Dit wordt gedaan om dat een huishouden in Neder land gemiddeld uit drie perso nen bestaat. KK en dc FNV pleiten ervoor alleenwonen den voortaan slechts voor één persoon aan te slaan. Enkele waterschappen. waaronder Delfland, Schieland en Hol landse Eilanden en Waarden doen dit trouwens al. Den Haag Het kabinet zal niet terugkomen op het vorig jaar aangekondigde verbod op het gebruik van het ontsmet tingsmiddel methylbromide. Dit blijkt uit een notitie die staatssecretaris Ploeg (land bouw en visserij) heeft ge stuurd aan de Tweede Kamer. Het verbod zal ingaan op 1 ok tober. Het ontheffingenbeleid blijft gehandhaafd. Den Haag Minister Winse- mius (volkshuisvesting, ruin- lelijke ordening en milieube heer) zal geen steun verlenen aan het plan om Nederlands afval in Wallonië te storten. Hij wil niet dat het Waalse deel van België een nieuwe uitwijkplaats wordt, nu het storten in Vlaanderen aan banden is gelegd. Winsemius schrijft dit in een brief aan de belangrijkste ex porteurs van afval: de Afval verwerking Rijnmond <AVR), de firma Zegwaard in Delft en de Vliegasunie in Den Bosch, de overkoepelende organisatie van de drie op kolen gestookte elektriciteitscentrales in Ne derland. Zegwaard verwerkt huishoudelijk afval van onder meer Lcidschcndam. Zoeter- meer en Delft. De bewindsman wil dat de af- valstoffen in eigen land wor den verwerkt. Daartoe dient volgens hem snol een stort- plaats te worden ingericht. ADVERTENTIE Modehuis Slot heet u van harte welkom op een van de modeshows, die wij dit seizoen organiseren. Exclusieve shows met dc komplete zomerkoliektïe 1983. Gaarne tijdig plaatsen reserveren. Entree f 5,- per persoon, inclusief modehus sleutel tot elegance .htrub:.- Rotterdam. Korte Lijnbaan 15. Telefoon 010-135SS2 Dinsdag 10 mei. Aanvang 10.00 en 14.00 uur Zaterdag 14 mei. Aanvang 1030 en 1330 uur Paramaribo/Den Haag Dc Surinaamse regering heeft gis teren het concept van de rege ringsverklaring voltooid. Ge schillen tussen een gematigde en een radicale stroming zijn bijgelegd, aldus bronnen in Paramaribo. De regeringsverklaring zal nu volgens plan morgen door pre mier Alibux worden afgelegd. Eerder was met uitstel, reke ning gehouden vanwege one nigheid binnen de regering. Dublin De Ier Eddy Gallag her, die twintig jaar gevange nisstraf uitzit wegens ontvoe ring in 1976 van de Neder landse zakenman Tiede Herre ma, is gisteren uitgeroepen tot partijloos kandidaat in een tus sentijdse verkiezing die in mei wordt gehouden in een Iers kiesdistrict. Hij maakt overi gens weinig kans. Ankara De algemene ver kiezingen in Turkije zullen op 6 november van dit jaar wor den gehouden. Dit heeft het Turkse staatshoofd generaal Kenan Evren gisteren bekend gemaakt. In februari had Evren 16 oktober genoemd als datum voor de verkiezingen. Het worden de eerste verkie zingen sinds op 12 september 1980 een. militaire staatsgreep een eind maakte aan de rege ring van Suleyman Demirel. Elf jaar cel voor Westduilser in DDR Oost-Berlïjn Een militair gerechtshof in Oost-Berlijn heeft gisteren een Westd bitser wegens spionage veroordeeld tot elf jaar gevangenisstraf. Hij zou geheime informatie over de Oostduitse defensie hebben ingewonnen en doorgegeven. Shultz ziet nog geen uitweg Jeruzalem 'We zijn één inch opgeschoten, misschien anderhalve inch'. Deze weinig bemoedigende verkla ring over de uiterst geringe vooruitgang bij de onder handelingen over terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Libanon legde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz gisteren in Jeruzalem af, na zijn derde ontmoeting met premier Begin. Shultz had eerder laten welen dat hij nog niet ziet hoe de me ningsverschillen lussen Israel en Libanon kunnen worden opgelost. Hij heeft al een pessi mistisch rapport over zijn vre desmissie naar Washington ge stuurd. Als het moet is Shultz bereid het door zijn oud-collega Kis singer gevestigde record van 35 dagen pendeldiplomatie in door onze correspondent Rob Simons in Jeruzalem het Midden-Oosten te breken. Shultz heeft gisteren legen Be gin gezegd, dat de problemen er in Beiroet en Jeruzalem heel wat ingewikkelder uit zien dan toen hij aan zijn bu reau in Washington zat. De Israëlische regering blijft hoe dan ook vasthouden aan haar eis dat aan Haddad en zijn militie een belangrijke rol in Zuid-Libanon dient te wor den toegekend. Haddad moet commandant van een voorna melijk uit zijn 1500 man sterke militie te vormen brigade Li banese grenstroepen in Zuid- Libanon worden. Libanon is tegen toekenning van een bij zondere rol aan majoor Hadad, die als een handlanger van de Israëliërs wordt beschouwd. Israël heeft er nu wel mee in gestemd dat Unifil-mansehap- pen als waarnemers in en rond Palestijnse vluchtelingenkam pen in Zuid-Libanon worden gelegerd. De PLO heeft zo'n beschermend Unifil-schild voor de Palestijnse vluchtelin gen als voorwaarde gesteld voor terugtrekking van de Palestijnse commando's uit het noorden en oosten van Liba- Tegenslrijdig Hoe moeilijk dat overleg ver loopt werd gisteren onder meer geïllustreerd door de te genstrijdige informatie van of ficiële Israëlische zegslieden. Een woordvoerder van Begin vertelde dat Israël een beperk te concessie over de toekomsti ge positie van majoor Haddad heeft gedaan. Welingelichte Israëlische diplomaten op het ministerie van buitenlandse zaken ontkenden even later dat er van een Israëlische con cessie sprake zou zijn. De zegs man van Begin heeft volgens de diplomaten niet goed begre pen wat er met Shultz is be sproken. De Verenigde Staten zijn vol gens Shultz van plan het aan tal Amerikaanse militairen in de multi-nationale vredes macht ie vergroten, opdat de MNF nieuwe taken in Zuid- Libanon op zich zal kunnen nemen. De Libanese minister van buitenlandse zaken Eli Sa lem heeft 2ich echter eergiste ren fel tegen iedere buiten landse militaire aanwezigheid op Libanees grondgebied uit gesproken. De Verenigde Sta ten hebben intussen al op voorhand in Israëlische con cessies geïnvesteerd, door bij monde van Shultz verhoging van de Amerikaanse economi sche en militaire hulp aan Is raël toe te zeggen. ^iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiHiiiiiiimiifiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiuniiiimiiiiiiiiiiiifiiiiiiiü Rome Italië zit weer zonder regering; de coalitie is uiteen gevallen. Premier Fanfuni heeft het ontslag van zijn kabinet aan presi dent Pertini aangeboden. De breuk ontstond door een besluit van de socialisten, tegen de zin van dc andere par tijen (christen-democraten, sociaal-demora- door onze correspondent Rudy Simons Cohen in Rome ten en liberalen) met wie ze onder Fan fani samenwerkten. Een week nadat de socialis tische leider Bettino Craxi zijn koerswijzi ging op een partijbijeenkomst bekend had gemaakt, was het de taak van de socialisti sche fractievoorzitter in de Senaat, om het eind van de coalitie formeel aan te kondi- i gen- Een besluit tot aftreden was snel genomen. Niemand zag ccn andere mogelijkheid: door i het weglopen van de socialisten is de rege- j ring de parlementaire meerderheid ontval- Jen. i Het kabinet-Fanfani heeft vijf maanden be- staan. President Pertini raadpleegt nu de i politieke leiders om Italië uit de zoveelste j crisis te halen. Men rekent op ontbinding van het parlement en vervroegde verkiezin- 1 gen. I Hamburg Het Westduitse weekblad Stern heeft gisteren pleidooien om de omstreden dagboeken van Hitier aan een internationale commissie van historici voor te leggen van de hand gewezen. In een brief aan professor Martin Broszat, directeur van het Instituut voor Eigentijdse Geschiedenis in Mtinchen, schrijft uitgever Henri Nanhen dat onafhanke lijke wetenschappelijke des kundigen al hebben vastge steld dat de dagboeken in Hit- Iers handschrift geschreven zijn. De dagboeken voor te leggen aan een internationale com missie van deskundigen, aldus Nannen, zou Stern beroven van zijn exclusieve recht er op en de grote sommen geld in gevaar brengen die het heeft uitgegeven aan het verkrijgen en onderzoeken van de boe ken. 1 HiiiiiiiiiiiifiiiitriiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitjtiiitiiiitiiiiitiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïiiitiiiiiiiiJiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitmiimrr Spaanse agent gedood bij aanslag op schoolbus Madrid Een agent van de Spaanse Guard ia Civil is gisteren in La Coruna doodgeschoten achter het stuur van een schoolbus. Hij had kinderen van leden van de Guard ia Civil naar school gebracht. Twee jonge mannenen een jonge vrouw losten de schoten. Dc politie ver moedt dat zij lid zijn van de stadsguerrillagroe- pering GRA PO. Bern Een Zwitserse medewerker van het Russische persbureau Novosti, Mar tin Schwander, heeft gisteren de be schuldigingen van de Zwitserse regering afgewezen dat het agentschap zich heeft schuldig gemaakt aan opruiing. Zwitserland sloot gisteren het Novosti-kan- toor en wees directeur Alexet Doemov uit- Schwander zei dat de Doemov slechts als journalist werkzaam was geweest. „Er is geen enkele aanwijzing voor dat de beschul diging die tegen hem ingebracht is ook maar ;edeeltelijk waar is". Schwander, lid van de (communistische) Zwit serse Partij van de Arbeid, erkende dat hij van uit zijn beroep politiek werkzaam is geweest, maar nimmer in opdracht van Novosti. Ook bij de opstelling van Zwitserse 'appèls voor de vre de en tegen de atoomdood' heeft hij als politiek actief Zwitsers burger alleen als privépersoon meegewerkt, zei hij. Volgens Schwander is de Zwitserse maatregel tn de eerste plaats gericht tegen de vredesbewe*. ging 'die ïn de Moskouse hoek gedrukt wordt'. Hij ontkende met nadruk dat het bureau van Novosti had dienst gedaan als ontmoetings- plaats en informatiedienst voor dienstweige- raars. De Zwitserse regering zal het agentschap No- vosti niet meer toestaan in Bern werkzaamhe- den uit te voeren. Het Zwitserse ministerie van buitenlandse za- - ken heeft bij de Russische ambassadeur in Bern geprotesteerd tegen de activiteit van Novosti Alexei Doemov moet binnen tien dagen het I land verlaten. Westelijke landen hebben dit jaar zeker 65 Sov~J jet-functionarissen uitgewezen. j Ter gelegenheid van 1 met zijn in Moskou affiches verschenen met de beeltenissen van de Russische leiders. Ook het portret van Konstantin Tsjernenko is erbij. Dit lid van het Politbureau is lang niet in het openbaar ge zien en het gerucht ging dat hij uit de gratie was geraakt. Het verschijnen van zijn portret ontzenuwt dat gerucht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4