Doofblinden leven in isolement Een schi j nhu weli j k dat stand houdt 1 v Ambassadeurs loven geld uit voor Frans werk A Operazanger Caspar Broecheler overleden JUSTITIE ACCEPTEERT ECHTVERBINTENIS VAN KAAPVERDIAAN NIET Eerste wijnmuseum Uitstapje een verademing 'Dallas' stopt zes maanden i Trots IlMfHSEN Redactie: Joke Korvïng Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 30 april 1983 Herman BruyilS is een boeiend verteller. Maar hij raakt helemaal op dreef als hij praat over zijn werk voor de Nederlandse stichting voor doof-blin- den. Begrijpelijk ook. Bruyns spant zich al zo'n twintig jaar in voor de stichting en is er boven dien voorzitter van. Vooral ais hij vertelt over de doof-blinden zélf klinkt be wondering en respeet uit zijn woorden, „Het is onvoorstelbaar hoe in tensief doof-blinde mensen dingen in zich opnemen", zegt Bruyns. „Op een vorige tocht hebben we een museum be zocht. Een van de voorwerpen die ze betast hebben, was een meisjeskopje. Ik wist na een poosje al met meer hoe het er uitzag. Of het me'sje nou kort of lang haar had bijvoorbeeld. Een doof-blinde man maakte drie maanden later uit klei het voorwerp exact na...". Volgende week zaterdag maakt de Nederlandse stich ting voor doof-blinden weer haar jaarlijkse uitstapje. De honderdvijftig doof-blinde mensen, in de leeftijd van twintig tot tachtig jaar, 2ijn in gezelschap van zo'n zestig be geleiders. Dit keer staan Gou da en Schoonhoven op het programma. In Gouda wordt het codeercentrum van de postcheque- en girodienst be zocht, in Schoonhoven ont vangt eerst bu rgemeester Schouwenaar de groep op het stadhuis, daarna is er een be zoek aan het Nederlands Goud- Zilver- en Klokkenmu seum. In 1962 is de eerste uitgaans- Herman Bruyns, voor zitter van de Nederlandse stichting voor doof-blinden. dag voor doof-blinden georga niseerd. Een initiatief van de inmiddels overleden Amster damse docent Harms, die zelf op jeugdige leeftijd doof was geworden. Bruyns, gepensio neerd register-accountant van de PTT, is een van zijn oud leerlingen. „Harms was een beminnelijk mens. Toen hij zeventig werd is er door zijn oud-leerlingen dan ook een grootse receptie gehouden Het cadeau dat we hem hebben aangeboden was een enveloppe mot inhoud. Met dat geld heeft Harms een tocht voor dove kinderen ge organiseerd Later kwam hij in contact met doof-blinden. Hij wilde ook voor deze men sen trips organiseren. Met an dere oud-leerlingen ben ik er vanaf het begin bij geweest en het is nog steeds deze groep die zich met dit werk bezig houdt". Herman Bruyns legt uit hoe doof-blinde mensen communi ceren. „Het meest eenvoudige is letters schrijven in de hand. Maar er is ook een praatdoos en een praatmachine die beide braille vormen". Op eerdere tochten werd on der meer een proefboerdenj bezocht. Ook was er een be zoek aan Zeeland, waar alle maquettes van waterwerken werden bezichtigd. Zo'n zeven jaar geleden werd de groep ontvangen door prinses Mar griet op paleis 't Loo. Bruyns: ..Een geweldige ontvangst. Er was ook een soort tentoonstel ling ingericht van allerlei voorwerpen van het konink lijk huis. Overal stonden kaar tjes in braille bij". Naar het jaarlijkse uitstapje wordt elke keer weer verlan gend uitgekeken, zegt Bruyns. „Deze mensen leven toch in een isolement. Op zo'n dag on dervinden ze dat er mede mensen zijn die aandacht aan ze besteden". Even later: „Maar laten we alsjeblieft niet zielig doen, want daar zit nie mand op te wachten". De uitgaansdag bezorgt Bruyns wel de nodige span ningen, bekent hij tot slot. „Er rijden toch zo'n veertig auto's kris-kras door Nederland. Een hele verantwoording voor ie dereen, er kan tenslotte van alles misgaan. Maar als alles weer goed verlopen is, rij ik wel met een warm gevoel naar huis". De Westduitse bas-bariton Caspar Broecheler, die gedurende 23 jaar verbonden is geweest aan de Staatsopera van Hamburg en die ook in Nederland herhaaldelijk is opgetreden, is op 71-jarige leeftijd in Bremen overleden. Broecheler was in deze stad zijn carrière begonnen en had haar later voortgezet in Berlijn en Rotterdam Het toela tingsbeleid voor vreem delingen is de laatste vijf jaar in Nederland strenger geworden. Een verblijfsvergunning ver strekken is een zeldzame zaak aan het worden. Om tussen de mazen van de wet door te glippen worden in Nederland steeds meer schijnhuwe lijken gesloten. Vooral onder Kaapverdiaanse zeelieden, die Rotterdam vaak al meer dan tien jaar als thuishaven heb ben, maar nu geen werk kunnen vinden en het land uitmoeten. Bij de vreemdelingenpolitie zijn ze daar sinds kort alert op. Huwelijken tussen een Nederlandse en een buiten landse partner worden steeds argwanender bekeken. Daarom is ook het verzoek om een verblijfsvergunning van de 37-jarige Kaapverdiaanse zeeman Adnano Jose Dias-Go- mes afgewezen. Zijn vrouw is volgens de afdeling vreemde lingenzaken van het ministe rie van justitie met hem ge trouwd om hem een verblijfs vergunning te bezorgen, Hoe ze tot die conclusie zijn geko men is voor Gomes een raad sel ..Er is geen sprake van een hu welijk op grond waarvan ver blijf kan worden toegestaan", schrijft de directie vreemde lingenzaken namens de staats secretaris van justitie over de aanvraag van Gomes. Een schijnhuwelijk dus, 'En daar trappen wij niet meer in', moeten de ambtenaren hebben gedacht. 'Eruit met die kerel'. Baby Nu ir een schijnhuwelijk over het algemeen een papieren kwestie. De partners sluiten een zakelijke overeenkomst, die er meestal op neerkomt, dat de vreemdeling zo'n tien duizend gulden betaalt aan zijn toekomstige 'echtgenote', die het kostbare paspoort met de zwarte linnen kaft bezit. Na de huwelijksvoltrekking gaan de 'levenspartners' ieder hun eigen weg, zonder enige verplichting tegenover elkaar. De vreemdeling mag in Ne derland blijven door zijn hu welijk en de ander houdt er een goed gevulde bankreke ning aan oyer. Na verloop van tijd wordt- meestal de echt scheiding aangevraagd. Indien hel bureau vreemdelingenza ken het schijnhuwelijk door ziet, is de buitenlander de klos. Hij moet hét land uit. De Ne derlandse Helft loopV^een risi- Gomes is nu boos. Hoewel zijn gelaat over het algemeen zijn gedachten op geen enkele wij ze verraadt, krijgen zijn ogen een merkwaardige uitdruk king als zijn huwelijk niet se rieus wordt genomen Tenslotte heeft zijn vrouw vier maanden geleden zijn kind ge baard. hetgeen bij een schijn huwelijk op z'n 2achtst gezegd ongebruikelijk is. Ook woont hij al ruim een jaar samen met zijn vrouw, met wie hij op 28 juni 1982 in het Rotterdamse stadhuis officieel in het huwe lijk trad. Nu is er nog een belangrijke bijkomstigheid. Zijn echtgeno te is vier jaar geleden blind ge worden door een hersentumor. Gomes heeft het afgelopen jaar niet alleen met haar sa mengewoond, hij heeft haar en de baby verzorgd, tot volle tevredenheid van de familiele den van zijn vrouw. „En dat wil ik graag blijven doen", zegt hij. Gomes ontmoette zijn vrouw Maria in januari 1982. Als ma troos op de grote vaart had hij Rotterdam al jarenlang als thuishaven. Zijn toekomstige echtgenote, die ook op de Kaapverdische Eilanden is ge boren, had de Nederlandse na tionaliteit door een eerder hu welijk met een Nederlander en daarmee kreeg ze precies dezelfde rechten en plichten als iedere andere onderdaan van dit kikkerland. Tenminste dat dacht ze. Maria raakte in verwachting van Gomes en het paar ging samenwonen. Zij trouwden voordat hun dochtertje werd,, geboren. De baby js niet hele-- maal gezond. Er is iets met haar bloed aan de hand. Hier voor krijgt zij voorlopig twee maal per maand een injectie. Uitkering Gomes maakt zich zorgen, om-/ dat de staatssecretaris van jus titie ook negatief heeft gerea geerd op een tweede verzoek van zijn advocaat mr.P.H.Ve ling hem alsnog een verblijfs vergunning te verlenen, Go- mes: „Wat komt er van mijn door Dirk Mellema foto Henk Speksnijder vrouw terecht, als ze zonder mij in Nederland achterblijft?" Bij de directie vreemdelingen zaken hebben ze daar wel een oplossing voor. In ingewikkel de juridische termen schrijft deze afdeling namens de staatssecretaris, dat het niets uitmaakt dat zijn echtgenote blind is. Ook de baby is niet belangrijk, want ook zij heeft dé Nederlandse nationaliteit niet gekregen, zoals gebruike lijk is. De omstandigheden waaron der en het tijdstip waarop het huweljjk tot stand is gekomen Nederlanders die jonger zijn dan veertig jaar komen in aanmerking voor een prijs van 30.000 gulden. Ze moeten dan een li terair werk in het Frans uitgeven. Wie naar de prijs wil meedingen, moet de Neder landse nationaliteit hebben en moet in het Frans een ro man, essay, novel le, of gedicht heb ben geschreven. De prijs is deze week in Den Haag ingesteld door 48 ambassadeurs in Nederland die daarmee blijk wil len geven van „hun verbonden heid met de Franse taal". Het initiatief is genomen door de Franse ambassa deur Claude de Kemoularia. De jury zal worden voorgezeten door de Mexicaanse am bassadeur Roberto Casellas-Leal. In een begeleidend comité zijn ook en kele Nederlandse universiteiten ver tegenwoordigd. De prijs gaat Prix des Ambassadeurs heten en wordt de hoogste literaire prijs in Nederland. Het is de bedoeling de prijs om de twee jaar toe te kennen. Zeker is al dat het bedrag van 30.000 gulden zal worden uitgekeerd in 1985 en 1987. Het fonds voor de prijs is mede ge vormd door de Banque Nationale de Paris, de Ban que de Paris et des Pays Bas en de So- ciété Générale. Wenen. In Hamburg zong hij tussen 1946 en 1969 talrijke rollen. Tot het laatste toe was hij verbonden aan de opera van Bremen. Woensdagavond nog zou hij de Medizinalrat in Alban Bergs 'Luiu' hebben gezongen. Met het bottelen van een grote fles rode wijn is deze week het eerste Nederlandse wjjnmuseum geopend. Plaats van handeling: Arnhem. Bottelaar: de Gelderse commissaris van de koningin, mr. W. Geerlsema. De fles werd vervolgens, voorzien van de handtekening van de Gelderse commissaris op het etiket, door een speciaal uit Enge land overgekomen wijnveilingmeester voor enkele honderden guldens aan een van de eerste bezoekers van het museum ver kocht. Het Nederlandse wijnmuseum toont oorspronkelijke wijnkelders en meer dan zevenhonderd voorwerpen die een beeld geven van de totstandkoming van wijn door de eeuwen heen. Ook de samenhang met aanverwante zaken zoals het maken van fusten, flessen, glazen en kurken wordt getoond. Naast de duizenden jaren oude historie van wijn en het wijnma ken geeft het museum een beeld van de wetenschappelijke en technische vooruitgang op dat gebied. Het museum beschikt over een proeflokaal en een documentatiecentrum met onder meer literatuur over alles wat met wijn en wijnmaken te maken heeft. Krystle Carrington (Lin da Evans) met vakantie van juni tot oktober. "Dallas' verdwijnt per 1 oktober van het AVRO- seherm om pas in maart 1984 terug te keren. De AVRO zegt dat zij in sep tember vrijwel gelijk loopt met Amerika en een pauze móet invoeren om tijd te hebben voor dc ondertite- ling. Bovendien wordt in janua ri op de vaste donderdag avond de Nederlandse se rie 'Willem van Oranje' uitgezonden. Volgens de AVRO-persdienst heeft het stoppen van 'Dallas' niets te maken met dalen de kijkcijfers. Van 'Dallas' zijn tot nu toe zo'n 130 af leveringen gemaakt, waar van er door BRT I al 105 en door de AVRO 90 afle veringen zijn uitgezonden. 'Dynasty', de Veronica-se rie die hogere cijfers haalt dan 'Dallas', wordt 12 juni voor het laatst uitgezon den, omdat „de voorraad op is en we moeten wach ten op nieuwe afleverin gen uit Amerika". 'Dynas ty* wordt in september hervat. blijven verdacht, volgens de ambtenaren. Indien zijn vrouw niet zonder hem kan, moet ze maar met hem mee te ruggaan naar de Kaapverdi- sehe Eilanden, want daar is ze tenslotte geboren. Gomes: „Maar mijn vrouw is Neder landse, Haar geboorteplaats is toch niet belangrijk? Boven dien kunnen mijn vrouw en dochtertje daar niet de medi sche verzorging krijgen, die ze nodig hebben." De afdeling vreemdelingenza ken voert nog een belangrijke reden aan waarom Gomes Ne derland moet verlaten. Hij krijgt sinds I juli van dit jaar een uitkering. Volgens het mi nisterie van justitie moet ie mand in zijn eigen levenson derhoud kunnen voorzien, om voor een verblijfsvergunning in aanmerking te komen. Gomes vindt die reden onbe grijpelijk. ..Ten eerste kan ik geen werk krijgen, voordat ik een verblijfsvergunning heb. Dus is die eis onredelijk. Maar als ik weg moet, dan is de kans groot, dat mijn vrouw ergens wordt opgenomen, want ik ben bang, dat ik niet voor haar en mijn dochtertje In Cabo Verde kan zorgen. Daar is de armoede te groot voor. Mijn dochtertje komt dan vermoe delijk hier in een kindertehuis terecht. Afgezien van de on menselijke kant, zou het de Nederlandse, staat dan nog veel meer geld gaan kosten". Zijn vrouw bemoeit zich nu even met het gesprek en zegt dat ze nog niet weet wat ze zal doen. Misschien toch wel mee gaan. Voortvarend De Rotterdamse vreemdelin genpolitie ging na de tweede weigering voortvarend te werk. Gomes werd vorige week op het politiebureau ont boden en zijn paspoort werd ingetrokken. Voor 20 mei moest hij Nederland verlaten. Het gezin Dias Gomez, dat volgens de afdeling vreemde lingenzaken van het ministe rie van justitie, geen gezin is. besloten de politie-ambtena- ren. Ook werd hij verplicht zich elke week aan het politie- bureu te melden. Maar advocaat P.H. Veling liet het er niet bij zitten. Hij maak te gebruik van de laatste juri dische mogelijkheid en teken de beroep aan bij de raad van state. Gomes mag nu op de be handeling van het hoger be roep wachten, die ongetwijfeld na 20 mei zal plaatsvinden. De vreemdelingenpolitie moet het paspoort (voorlopig) aan Go- mes teruggeven. Het betekent de eerste kleine overwinning voor de Kaapverdiaan. Hij verwacht wel dat het uitstel van executie betekent. Gomes kan zich niet voorstellen, dat de raad van state anders zal beslissen dan het ministerie van justitie. Fred Racke Er is rekenkundig gesproken geen enkele rechtvaardiging voor te vinden, dus zal het wel toeval zijn, dat ik de laat ste tijd de ene na de andere uitnodiging in de bus vind voor afscheidsrecepties van collega 's die, zoals het er dan zo fijntjes staat, 'te kennen hebben gegeven van de VUT-regeling gebruik ie wil len maken'. Ik zou wel eens hebben wil- Jen horen wie waf te kennen heeft gegeven, denk ik soms bij zo'n gelegenheid. Maar dat terzijde. Eén van de markante lieden 1 die de 'stiel' heeft verlaten gisteren was er, zoals dat dan heet, een werkelijk 'klinken de afscheidsbijeenkomst' is AN P-reporter Eddy Horne- man. die onder andere als sportverslaggever een zeer uitgebreide staat van dienst heeft. Een vaak ongemakkelijk heer: er was wat hem betrof bij welk evenement dan ook altijd wel organisatorisch iets niet in orde en daar wilde hij' de officials dan wel narrig, over toespreken. Men kan zich voorstellen dat in zo'n uitgebreide onderneming als de Tour de France Eddy 'deed' er vele altijd wet wat mis gaat, zodat Home man nogal eens boosaardig door het Franse land stoof- Ook agenten, die bij de finish de afzetting verzorgden, le ken het wel speciaal op de Nederlandse persbureauman te hebben gemunt, zodat men rond Horneman vaak ook ge- du iv en gedring waarnam. Toch was Horneman een pui ke collega, van wie één feil loze manoeuvre mij altijd zal bijblijven. Hij gaf daarbij blijk van een zó fraai inzicht in de Franse volksaard, dat wij, het vaderlandse ploeg;? Tourverslaggevers, ter plaat se bijna in applaus losbarst-" Het is eigenlijk nog niet zo lang geleden in de jaren zestig dat telefoneren in Frankrijk werkelijk een cri me was. Je werd er als ver slaggever om de dag wanho pig van. En schor, want éls er dan een verbinding met je krant tot stand kwam, dan was de lijn van een zó erbar melijke kwaliteit, dat je vtjf minuten moest staan brullen voordat ze aan de andere kant doorhadden, dat je met de naam van Anquetii bezig was (waarop zc dan riepen dat je dat dan toch in ieder geval niet had hoeven te spellen). Bergetappes waren helemaal erg. Luchon, Pau, Das, oor den van verschrikking op dal punt, met pandemema in de perszalen als de chef van de meereizende telefoondienst, een brave man overigens, die het ook allemaal niet kon helpen, dat eindeloze 'pas de circuit a vee la Hollande et l'Italie' bleef herhalenter wijl die ene Engelsman uil het circus de verrichtingen van die ene Brit in het pelo-. ton over een raadselachtig heldere lijn naar Londen zat door te bellen. Ik heb Ita liaanse verslaggevers eens schuimbekkend met te lefoons zien smijten. In Briangon bij voorbeeld. dat was, geloof ik, wel het ergste. We hadden er eens een keer uren gewacht, toen Horneman, evenals wij de wanhoop nabij, met 'coup' kwam. Alle andere landen waren tenslotte aan de beurt geweestNederland nog steeds niet. Iemand aan een schakelbord in Parip moest wel de pest aan Hol landers hebben, anders kon het niet. Razen en deren hielp niet meer, er moest ieb anders bedacht worden, en Horneman vond dat uit. Hij zei tegen de telefoonchef ..Wat een waardeloze op scheppers zijn jullie Fransen toch eigenlijk. Een bcety staan roepen, dat je van plan bent atoomproeven in de Sa~ ha ra te nemen. Denk je daj ik daar iets van geloof, alsy niet eens een eenvoudige te lefoonlijn naar Holland kso leggen?" Vijf minuten later hadded we verbinding. Lu bui sta pla op tr ma 3 De dat nee teil U'Ol val con An gio dor de zak reg< 'end >bru telli Noc mai wor van Kol belr 'met Rotti de o| Aida de k nenv Hij Heu pari» nen sten ruig men In Z] der bretï rech te u punt ring oorlc achti .kan Hij d nistis niet verk POOgl te lei .Van dat .sche druk .deeld histoi .nicuv '.condï •lige, .als e geziei 'Aida derdr 'öok U gaand ning waart: vrouw over i haar e Juan *ij de .ven. De in chiseh ,«»r. c 'komst Beigie naar poort

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 6