KUNST RH Deformatie centraal in 'Wozzeck' Noord-Zuid trofeeën uitgereikt RTL ziet af van Nederlandstalig satellietpro j eet Europees tv- programma sympathiek ontvangen ƒ995-- SIJTHOFFPERS TROS: felle kritiek op actie Radio Freedom Van der Louw opent Aida genuanceerd Britse regering geeft geld voor Beatlesmuseum Götz Friedrich eindigt met de bijbel Ïj ZWEDEN Provinciaal orkest instituut in de maak Auschwitz- comité protesteert bij NOS EO opnieuw in overtreding Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 33 april i983 j Hüg<> Claus vindt prijs zonder veld 'niet interessant'' Antwerpen Hugo Claus is gistermiddag niet verschenen op de bijeenkomst in Antwer pen ter gelegenheid van de uitreiking van de Noord-Zuid- trofeeën, omdat hij geen inte resse heeft een prijs in ont vangst te nemen waaraan geen geldbedrag verbonden is. Claus was uitgenodigd wegens 2ijn belangrijke aandeel (tekst en deels de regie) van het in co-prod uk tie door de BRT en KRO gemaakte luisterspel 'De Verzoeking'. De jury van de Noord-Zuid trofee, een tweejaarlijks uit te reiken prijs van de Stichting Co-Produktieprijs BRT/Ne derlandse Zendgemachtigden, voor zowel radio- als televisie programma's, had 'De Verzoe king* verkozen tot beste ra dioprestatie. De trofee voor de beste tv-cor produktie werd uitgereikt aan de NOS en BRT voor de docu mentaire-serie 'Spitsbergen 79 graden n.b. De bijeenkomst, in het audito rium van de Kredietbank in Antwerpen, werd naast tal van vertegenwoordigers van de BRT en Nederlandse om roepen bijgewoond door on der anderen de directeur-ge neraal van het ministerie van WVC. dr. J. Verhoeve en de Belgische gemeenschapsminis ter van cultuur, K. Poma. In zijn toespraak zei de heer Verhoeve, dat in de definitie ve media-nota van zijn minis ter (Brinkman) „zeker een ali nea over een gezamenlijk Ne derlands-Belgisch radiopro gramma is te verwachten". Voorts meende hij. dat het met de tot nu toe nog summiere sa menwerking tussen BRT en Nederlandse zendgemachtig den wel beter zal moeten gaan. Want: „Samenwerking zal in de toekomst onvermijdelijk zijn, wil tenminste de Neder landstalige tv het hoofd bieden aan de dominantie van An glo/Amerikaanse program ma's". Ook Richard Schoonhoven, programma-commissaris van de NOS-tv, achtte een verder gaande samenwerking dan tot nog toe bijzonder wenselijk. Al stelde Schoonhoven dat een tv-kanaal onder gezamenlijk Vlaams/Nederlands beheer „helaas op korte termijn nog niet gerealiseerd zal kunnen worden", toch meende hij dat BRT en Nederlandse omroe pen intens contact moeten gaan houden, om tenminste tot een coördinatie van hoofdza ken te komen. Schoonhoven; „We moeten ons realiseren, dat er dagelijk. met Nederland 1 en 2 en BRT 1 en 2 vier Nederlandstalige televisiezenders te ontvangen zijn. En goed beschouwd kun nen die niet meer los van el kaar, twee per twee. blijven programmeren". Hilversum TROS-voorzi tter inr. H. Minderop heeft gisteren tijdens de NOS-bestuurs- vergadering felle kritiek geuit op de actie van omroep medewerkers voor Radio Freedom, de ondergrondse radiozender van de bevrijdings beweging van Zuid-Afrika. Volgens Minderop heeft zijn omroep „een signalerende func tie. waarbij het niet in onze lijn ligt om ondergrondse activi teiten te steunen". Een aantal omroepmedewerkers heeft onlangs het initiatief genomen om Radio Freedom van apparatuur voor de studio's jn Tanzania, Madagascar, Ethiopië, Zambia en Mozambique te financieren. Als de geldinzameling genoeg opbrengt, gaan twee omroep technici op kosten van enkele ontwikkelings- samenwerkingsorganisaties tie apparatuur installeren. De raad van beheer (het dagelijks bestuur) van de NOS heeft hiervoor toestemming gegeven. Volgens Minderop kunnen de omroepen hoogstens morele, maar zeker geen daadwerkelijke steun bieden aan een organisatie die in „deze walgelijke dic taturen" werkt. Het NOS-bestuur zal zich op verzoek van Minderop nader op de actie voor Radio Freedom beraden. Luxemburg Het Luxem-" burgse commerciële televisie station RTL heeft de plannen om een Nederlandstalig salel- lietprogramma te realiseren op een laag pitje gezet om zich in plaats daarvan te gaan richten op de Duitse en de Franse markt. De Fransen hebben hel liefst dat RTL een kanaal in gebruik neemt op de Frans-Duitse sa telliet, die over twee jaar moet worden gelanceerd. In dat ge val kan de Franse overheid de concurrent van Télé France 1, Antenne 2 en France 3 Re gions een beetje in toom hou den. De Franse minister Clau de Cheysson van buitenlandse zaken heeft bevestigd dat zijn regering met Luxemburg in 'onderhandeling is over het ge bruik van het derde Franse sa telliet kanaal. Voor RTL zelf is de Duitse markt een haalbare zaak ge worden, omdat de regering van bondskanselier Helmut Kohi de uitbouw van het ka belnet in de Bondsrepubliek 'met kracht wil bevorderen. Bovendien lijken de weerstan den tegen commerciële televi sie in Duitsland wat te zijn af genomen. Directeur Weber van de Com pagnie Luxembourgoise de Té- lcdiffusion, de officiële haam van RTL. wil deze laatste wij ziging in de plannen ontken nen noch bevestigen; „Het is één van de mogelijkheden, waarop wij als audiovisueel bedrijf studeren. Maar plan nen veranderen, als gevolg van de actualiteit. De media nota van uw minister Brink man is toch ook al vijf maal herschreven?", Weber sluit ook een eigen sa telliet voor Luxemburg nog steeds niet uit:, „Op de confe rentie in Cenève. waar de sa tellietfrequenties zijn ver deeld, heeft de Luxemburgse regering en niet RTL zich verplicht de toegewezen kanalen te benutten. Wij zijn slechts concessiehouder en sluiten niet uit dat de regering ons opdracht geeft satelliette levisie te maken". Rotterdam André van der Louw heeft gistermiddag officieel de opening verricht van de tiendaagse kunstenaarsmanifestaie Aida in het centrum beelden- Circustheater, Scheveningen; 'Wozzeck' van Alben Berg door de Nederlandse Opera stichting. Muzikale leiding: Kazimierz Kord. Regie: Götz Friedrich. Dekors: Andreas Reinhardt. Kostuums: Jan Skalicky. So listen: o.a, Karan Armstrong, Jen Blink hof, Ronald Burger, Horst Hiestermann, Pieter van den Berg en Nelly Morpurgo. Met het Radio Filharmonisch Orkest en het Nederlands Operakoor. Herhalingen: 1 mei in Scheveningen, 3, 5, 8, 9 en 11 mei In Amsterdam, 14 mei in Utrecht en 18 mei fn Rotterdam. Scheveningen De toekom stige slachtoffers zijn al gete kend wanneer de door. Götz F ried rich geregisseerde pro- du ktie van Alban Bergs 'Woz- zeck* begint. Wozzeck hoofd tussen de opgetrokken schou ders maakt al meteen een ietwat psychopatische indruk. En zijn partner Marie loopt mank. Friedrichijzervreter uit de school van Felsenstein, ge vreesd vanwege het feit dat hij iedereen door de mangel haalt heeft 'Wozzeck* al voor de derde keer geregisseerd. Hij he "ft er in toenemende mate zijn stempel op gedrukt. Naarmate de voorstelling zich ontwikkelt wordt Wozzecks denkwereld nauwer en gede- formeerder. Nadat hij Marie de keel heeft doorgesneden wordt alles om hem heen een angstaanjagende droom, Frie drich en Andreas, Reinhardt, die de dekors heeft ontwor pen, hebben dat ook in beel den vertaald. Bewegingen ver starren en de maan boven het toneel wordt bloedrood. Wat dat betreft is dit een Wozzeck- produktie waarin weinig aan de verbeelding wordt overge laten. Ook in de wijze van acteren manifesteert zich soms weer het overnadrukkelijke, dat va ker bij Friedrich opvalt. De dokter en de kapitein gedra gen zich als wandelende kari katuren (zo zijn deze Georg Grosz-typen ook bedoeld, dus dat is normaal in deze opera). Maar Friedrich heeft bij zijn solisten de bewegingen over de hele linie kennelijk weer zo minutieus opgelegd, dal ook Wozzeck en Marie een weinig spontane indruk maken. Van Götz Friedrich is wel eens ge zegd, dat hij in staat is een produktie werkelijk dood te regisseren. Zo erg is het in deze 'Wozzeck' niet, maar je Friedrich heeft er iets aange- kunt die uitspraak wel begrij-plakt, dat aan een opera van pen. Aanklacht Het toneelstuk van Büchner en de daarop gebaseerde opera van Berg zijn als het ware ont staan als een aanklacht, uit mededogen met Wozzeck en Marie, als personificaties van alles wat in de maatschappij verschoppeling is. Hoewel Bodo Brinkmann (Wozzeck) en Karan Armstrong (Marie) goed acteren maken zij bij de toeschouwer toch niet datgene los, waardoor een voorstelling van deze opera zich ontwik kelt tot zo'n aanklacht. Zeer aanvechtbaar is het slot van 'Wozzeck' in deze versie. Volgens de partituur moeten we vlak voordat het doek valt het kind van Wozzeck en Ma rie zien verdwijnen. Götz Moessorgski had kunnen zijn ontleend. Een zwakzinnige, dezelfde die tijdens de eerste herbergscène 'Ich riech Blut' riep toen hij naar Wozzeck keek, keert terug en pakt de bijbel op die Marie heeft laten liggen. En hij loopt er. terwijl hij er in bladert, vol onbegrip mee van het toneel af. Marie door Aad van der Ven heeft 'in die bijbel, kort voor haar dood, de geschiedenis van Maria Magdalena gelezen. Welke bedoeling Friedrich met dit door hem verzonnen slot heeft is onduidelijk, het effect jammerlijk goedkoop en modieus. En dat aan het einde van een hoe men ook over de uit werking van sommige zaken denkt op alle punten zeer VAN Wozzeck snijdt Marie de keel door. Een scène uit Al- «ban Bergs "Wozzeck* bij de Nederlandse Operastichting. professionele, in alle details doordachte produktie. die vol komen beantwoordt aan de ei sen. die men vandaag de dag stelt aan muziektheater, waar in zingen en acteren een even waardige functie hebben. Wat dat laatste betreft waren vooral de prestaties van Karan Armstrong en Horst Hiester mann (een betere kapitein zal moeilijk te vinden zijn) heel knap, terwijl een groot aantal Nederlandse vocalisten in kleinere rollen voortreffelijke bijdragen leverden. De Poolse dirigent Kazimierz Kord, die eerder bij de Operastichting een spectaculaire 'Katharina Ismailova' van Sjostakovitsj leidde, zorgde ook hier met het Radio Filharmonisch Or kest voor een heel beeldende, boeiende uitvoering. Den Haag Bij de provin cie wordt een plan uitge werkt voor een provinciaal orkest instituut, dat de taken van het Gewestelijk Orkest kan overnemen. In een ge combineerde commissiever gadering gaven provinciale staten gisteren aan het col lege van gedeputeerde sta ten (GS) de opdracht, dit plan nog vóór het verschij nen van de begroting *84 op tafel te hebben. Het orkestinstituut is te zien als een bestand van musici, bij voorkeur afkomstig uit het huidige orkest, die voer acht maanden per jaar kun nen worden gecontracteerd. Eerder al zullen GS met een schema voor de finan ciële onderbouwing van het instituut moeten komen. Tot 1 mei van het volgend jaar wil het provinciebe stuur de subsidiëring van het huidige orkest, dat per I september zijn rijksbijdrage kwijt raakt, bij wijze van overgang nog voortzetten. Hoe dat financieel moet worden geregeld, wordt ook nog nader bezien. Amsterdam Hel Neder lands Auschwitzcomité heeft in een telegram aan de programmadienst van de NOS geprotesteerd legen het toewijzen van vervan gende zendtijd aan de Cen trumpartij ten koste van het programma 'Meer over minder'. Het comité van oud-gevangenen van het nazi-vernietigingskamp Auschwitz is er bovendien verontwaardigd over dat de uitzending plaatsvond in een periode van herdenking van de -gevallenen in de tweede wereldoorlog en dat hel werd uitgezonden voor afgaand aan een program ma over joodse onderdui kers. Vice-president van de rechtbank in Amsterdam mr. Gisolf besliste gister ochtend vlak voor uitzen ding dat de Centrumpartij mocht uitzenden. Het Anti Fascistisch Front van Am sterdam had dat in kort ge ding willen verhinderen. de.kunst aan de Nieuwe Bin nenweg in Rotterdam. Hij overhandigde len van den Heuvel, lid van het Europees parlement, het zojuist versche nen Aida-boekje niet de tek sten van de universele verkla ring van de rechten van de mens. In zijn toespraak trachtte Van der Louw wat nuances aan te brengen ten aanzien van die rechten: soms dient er gekozen te worden tussen het stand punt van de universele verkla ring en de poging de koude oorlog zoveel mogelijk op de achtergrond te dringen. Dat ■k*m leiden tot concessies. Hij doelde hiermee op commu- .oistische landen, die het vaak niet al te nauw nemen met de verklaring, maar waarmee ge poogd moet worden in vrede te leven. ,jah der Louw betoogde ook, nat landen met communisti- ,sche regimes, waarin onder drukking voorkomt, beoor deeld moeien worden m een historisch perspectief: als de •nieuwe onderdrukker betere •condities geeft dan de voorma- 'hge, kan hel niet anders dan een vooruitgang worden gezien. .Aida kunstenaars voor ort- oerdruk te kunstenaars waar Pok ter wereld gaf vooraf gaande aan de officiële ope ning eert persconferentie, daarin onder anderen me vrouw De Baladan verhaalde ,over de gevangenneming van Paar echtgenoot, de componist Juan in Uruguay, waarover >1) deze week hebben geschre den. iöe. in Parijs woonachtige Tsje- L sckrijver Jan Vladis- tfUV' ontbrak op de bijeen- hij is gistermorgen in teruggezet op de trein Parijs, omdat zijn pas- Poort vijf dagen was verlopen. De Beatles Jn hun beste tijd. Liverpool Liverpool krijgt een Beatles-museum. Daarmee eert de Britse regering nu officieel John,. George, Paul en Ringo, want gisteren werd bekend dat de staat een bescheiden subsidie van 40.000 pond (ongeveer 160.000 gulden) over heeft voor het in aan bouw zijnde museum. Tom King, minister van wel zijn in premier Margaret Thatcher's kabinet, noemde de Beatles bij die gelegenheid zelf 'zonder twijfel de beroemdste popgroep ter wereld'. De totale kosten van het gebouw een bestaand pand dat wordt gerenoveerd worden geraamd op ruim anderhalf miljoen gulden. Voorwerpen die een plaatsje in het museum zullen krijgen zijn onder meer John Lennon's gitaar, Paul McCartney's plano en de kostuums waarin het viertal optrad. f Hilversum Een groot aantal Europese omroepen staat sym pathiek tegenover het aanbod van de NOS om het Neder-1 landse kanaal op de ECS-satel-, liet (en vanaf 1986 de L-Sat) overdag te gebruiken voor een Europees programma. Italië is het enige land dat definitief heeft gezegd niet te willen meewerken aan zo'n program ma, tenzij zonder publiek ge ëxperimenteerd kan worden. De NOS heeft geïnteresseerde omroepen gevraagd om bin nen een half jaar een beslis sing te nemen over deelne ming aan het Europese televi sieprogramma. Begin 1984 moeten de eerste programma's worden uitgezonden, maar het is onzeker of de eerder ge noemde streefdatum van 1 ja nuari kan worden gehaald. Het werk aan de ECS-satelliet is vertraagd, waardoor de lan cering bijna zeker niet begin juli, zoals was voorzien, kan plaatshebben. Inmiddels zijn twee officiële werkgroepen van de overkoe pelende Europese televisie unie (EBU) aan het werk ge gaan. Een commissie onder lei ding van de vice-president van de EBU inzake nieuwe media, NOS-televisiechef Care! Enke laar, probeert problemen rond financiering, reclame en over dracht van (nationale) redac tionele bevoegdheden op te lossen. De tweede commissie moet zich. buigen over de toe komst van de Eurovisie. Raamprogramma Het Nederlandse raampro gramma, dal 's avonds via hetzelfde ECS-kanaai tnoet worden uitgezonden, is in voorbereiding. Maandag pra ten de programmaleiders van de zendgemachtigden (COP- tv) over alternatieve program maschema's. 'Nederland 3' moet via kabelmaatschappijen aan de kijkers worden aange boden, die daarvoor mx»ande*- lijks 2 gulden extra moeten be talen. De machtiginghouders van de kabelmaatschappijen en de Vereniging van kabelex ploitanten, Veeai, hebben tot nu toe een afwachtende hou ding aangenomen. Zij wach ten, volgens NOS-voorzi tter Erik Jurgens, op nadere infor matie over het te bieden pro gramma. Het is de bedoeling dat plaat selijke omroepen kunnen 'in breken' op Nederland 3, wan neer minister Brinkman (WVC) daarvoor toestemming geeft. Te veel reclame Den Haag De Evangelische Omroep heeft op 29 maart en 5 april opnieuw teveel etherreclame voor zichzelf gemaakt. Dat vindt minister Brinkman van *WVC. Hij wil dat de EO voor 15 mei hierop reageert. Daarna beraadt hij zich op maatregelen te gen deze omroep. Vooral het programma 'Haalt de EO 1980' is bij de minister verkeerd gevallen. De EO overtrad al eerder de omroepwet en werd er op 22 maart van dit jaar voor berispt. Behalve deze straf kan de bewindsman de omroep ook verbieden uitzendingen te doen. Brinkman riep gisteren de EO op het matje en dat was dan te vens de dag waarop deze omroep zijn aanvraag indiende voor de B-status en daarmee voor meer zendtijd op radio en televisie. Ook de VPRO, net als de EO de-30ö.0ÖÜ leden gepasseerd, dien de een aanvraag in. Unieke aanbieding van uw krant: 7-DAAGSE TOURINGCARREIS NAAR HET GLAS DISTRICT Vertrek woensdag 6 juli a.s. Waar komt u met ean rondreis nog zoveel rust en ruimte legen, zo'n onge repte natuur, kristalheldere meren, onafzienbare bossen en zachlglooiende heuvels dan in Zweden. Do unieke 7-daagse touringcarreis, welke uw krant organiseert in samen werking mei DFOS TOR LINE is een vakantie waarin men mede dankzij de uiterst comfortabele touringcar en de uitstekende hotels echt wordt ver wend. De overnachtingen zijn in Jönkoping, Vaxjo en Goteborg. Goteborg is een boeiende stad om een stop te maken - er is van alles te beleven en te zien - en ook de beide andere steden zijn een goede keus. Jonkoping ligt in een prachtig gebied van beboste heuvels, glinsterende meertjes en glooiende iandbouwvelden en aan het Vattern. dat als het mooiste van de grote Zweedse meren wordt beschouwd. Vaxjö. een oude bisschopsstad mei een bezienswaardige domkerk, is tevens het centrum van de glasfabrieken. Jn da stad er» naaste omgeving zijn vele glasten- toonstellingen en winkels waar men voor zeer lage prijzen prachtioe glasserviezen kan kopen. Het gebied tussen Vaxjo en Jonkoping is door zijn bossen en meren en zachtgtooiende heuvels bijzonder aantrekkelijk en Biedt naast die fraaie natuur nog vele andere bezienswaardigheden. De heen- en terugreis worden gemaakt met de luxe DFDS TOR LINE sche pen m.s. Tor Britannia en Tor Scandinavia, waarbij iedereen kan gonielen van een echt ontspannende zeereis. Het reisprogramma in éèn oogopslag vertrek Amsterdam: woensdag 6 juli, 11.00 uur. aankomst Goteborg: donderdag 7 juli. 09.30 uur. overnachting in jonköping 1 nacht). V&xjó (2 nachten) en Goteborg 11 nacht). Alle kamers met privé faciliteiten, ontbijt, lunch en diner in deze hotels of onderweg. bezoek Lindhammars glasfabriek en glasmuseum, alsmede Vikinggra ven met openluchtmuseum. tjordeniour scherenarchipei westkust Goteborg alsmede shoppingtoor overdekte winkelcentrum „Ostra Nordstan" in het centrum van Gote borg. vertrek Göteborg: maandag 11 juli. 22.00 uur. aankomst Amsterdam: dinsdag 12 juli. 21.00 uur. De prijs van deze mooie reis bedraagt Annuleringsverzekering 3 1/2 van de reissom 6.- poliskosten en assurantiebelasting. Gecombineerde reisverzekering f 14.- per persoon ƒ5.- poliskosten en as3urantiebelasting. inbegrepen overnachting en volledige verzorging tijdens verblijf in Zweden alsmede touringcarvervoer vanaf Rotterdam/Den Haag-Amsterdam v.v. en tijdens de reis door Zweden. Do maaltijden en dranken aan boord zijn niet Inbegrepen. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder no. 070-190382 (van maan dag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in onze Stadsvestininq Spuistraat 71Den Haag (op de hoek van hel Spui). POSTBUS 16050 2500 AA 's-GRAVENHAGE TEL. 070-190882 (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR)

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 7