ROTTERDAMS NiEUWSB fl OUDE GLORIE IN ERE HERSTELD 'Niet werkloos maar ontwikkeld I"rodukt Rotterdam lijdt ernstig aan slijtage Junkiebond waarschuwt tegen provocaties van Centrumpartij Uit enquête blijkt DEN DUNNEN OP DE POSTKOETS ■i Koningskas nog een jaar open Drie gokpandenopgerold OMSTANDERS HALEN PEUTER UIT WATER Wie de sleutel past rj nonm AM ZATERDAG 30 APRIL 1983 Rotterdam De Koningskas van de kwekerij aan de Bosdreef blijft dit jaar toch nog open. De kas die voor het publiek is opengesteld, moest in de eerste bezuinigingsoperatie van de ge meente Rotterdam worden gesloten, maar nu leerlingen van de lagere tuinbouwschool de verzorging van de beplanting op zich willen ne men, kunnen de kosten worden teruggebracht. Dat betekent dat bezoekers weer welkom zijn in de kas. vanaf zaterdag 7 mei staan de deuren weer open: 's zaterdags van 10.00 tot 12.00 uur en 's woensdags van 14.00 tot 16 00 uur. Seholen kunnen op afspraak ook op andere dagen terecht. Rotterdam - De Rotterdamse Junkiebond heeft onder de verslaafden op de Westkruiskade een pamflet verspreid waarin wordt gewaarschuwd tegen provocerend optreden van leden van de Centrumpartij en andere ultra-rechtse groepe ringen. Volgens de bond is de Centrumpartij de laatste maanden zeer actief bezig om zich te mengen in de hcroinc-discussie in de oude wij ken. Daarbij wordt geprobeerd de verschillende bevolkingsgroepen tegen elkaar op te zetten. Afgelopen woensdag werd een bewoners verga dering van „Het Oude Westen", waarop met het gemeentebestuur over de heroine-overlast werd gepraat, verstoord doordat leden van de Centrumpartij het woord eisten. Dit werd niet geduld en de leden van de Centrumpartij wer den gedwongen de vergadering te verlaten. Volgens de Junkiebond speelt de Centrumpartij handig in op het groeiend verzet van de bewo ners van „Het Oude Westen" tegen de herome- -overlast. Regelmatig zijn de laatste tijd ver slaafden op de West kruis kade bedreigd. „Zo proberen ze een sfeer van angst, geweld en ter reur te kweken. Wij hebben geen belang bij een oorlog op de Kruiskade. Hou je hoofd koel, an ders gebeurt er precies wat de fascisten willen", aldus het pamflet van de Junkiebond. Volgens de Junkiebond hebben enkele weken geleden rechtse jongeren een mars over de Westkruiskade gehouden, waarbij zij zich van de Hitlergroet bedienden. Dit gebeurde na af loop van een voetbalwedstrijd in Rotterdam. Ook zou de Centrumpartij pogingen in het werk stellen om het door de gemeente gesubsi dieerde drugsopvangcenlrum „De Bulldog" te doen sluiten, door stemming te kweken onder de buurtbewoners. Doel van de acties van de Centrumpartij is stemmenwinst in de oude wij ken van Rotterdam, waar de partij bij de laatste verkiezingen een opmerkelijk groot aantal kie zers trok. De Junkiebond roept in zijn pamflet iedereen op acties van „rechts" te melden. „De politie moet volgens de grondwet ook optreden [egen discriminerende, racistische en fascisti sche organisaties", aldus de bond. Rotterdam De politie heeft gisteren in drie verschillende gokpanden invallen gedaan. In totaal werden acht perso- lïen bekeurd, die betrokken waren bij de exploitatie. In een gokhuis aan het Noord- pletn, waar de politie gister morgen binnen viel, waren geen klanten aanwezig. In een pand aan de Bergweg waren achttien spelers en in een club aan de Van Voltenho- venstraat twaalf. In alle gok panden werd speelapparatuur in beslag genomen. In het gokhuis dat het Koet siertje werd genoemd werd 60.000 gulden in beslag geno men. Rotterdam De 2-jarige peu ter Andy de Lobelle is gister middag door voorbijgangers uit het water van de Eisen- burgsingel gehaald. Het jonge tje is in kritieke toestand naar het Sophia-kinderziekenhuis gebracht. Hoe de peuter in het water terecht is gekomen is -niet bekend. Burgemeester Peper onthult het bord voor de karottenfabriek. Rotterdam Burgemeester Peper heeft gisteren in Kralingen een ge restaureerd karottenfabnekje geo pend. In dat fabriekje, aan de Pias- zoom 356, werd in vroegere lijden snuiftabak gemaakt. Met hulp van de Stichting Vrienden van het Ka rottenfabnekje is het fabriekje en de ernaast gelegen molen 'De Lelie', weer geheel gerestaureerd. In het gebouw zijn nu een museum, een kantoorruimte en een dienstwoning voor de beheerder te vinden. De bekende familie Htooien was de allereerste eigenaar van de fabriek. Dat was nog in een tijd dat de snuif tabak industrie zeer belangrijk was voor Rotterdam, namelijk in de acht tiende en negentiende eeuw. In J916 deed de familie Hioolen de fabriek over aan de gemeente Rotterdam en de mensen die eerder voor de fami lie hodden gewerkl, huurden nu het fabriekje van de gemeente. De voornaamste afnemers van snuif tabak vormden de mijnwerkers in Zuid-Limburg. Zij mochten mochten niet roken in de mijnen dus moesten zij hun toevlucht nemen in de snuif. Als in het begin van de jaren zestig de mijnen moeten sluiten, is dat te vens de nekslag voor de snuiftaba kindustrie. Het fabriekje aan de Plaszoom brand in 1962 uit, het is alsof daarmee de nekslag wordt be klemtoond. Om de snuif te maken, vouwden de arbeiders de tabaksbladeren uit en dompelden ze in een sausje. Van die gesausde bladeren werden karotten gemaakt (karot komt van het franse woord 'carotte', wat peen betekent). Daarna perste men de karotten uil door ze in een lap te wikkelen en te omwinden met touw en dan hard te trekken. Zo liep het sap eruit. Ver volgens werden de sigaarvormige kegels opgeborgen in een donkere ruimte om te rijpen, soms wel dertig jaar lang. Als ze dan weer tevoor schijn kwamen werden ze in een ton gegooid, die lanzaam ronddraaide en waarin stampende hakmessen de ka rotten fijnmaalde. Tenslotte zeefde men het maalsel en dan was daar eindelijk het eindprodukt. Rotterdam Zou de sleutel passen op de deur van de nieuwe gemeentebibliotheek? Vrijdag heeft gemeentewerken het alvast uitgeprobeerd en de sleutel overgedragen aan de nieuwe ge meentebibliotheek Want als de sleutel maan dag bij de officiële overdraging niet past. staan de heren en dames voor joker. Nog enkele maanden hard werken heeft de bi bliothecaris nog voor de boeg Want 1 augustus wordt de nieuwe 'bieb' pas voor hei publiek ge opend. Het gebouw aan de Nieuwe RIarkt is ontworpen door de architectengemeenschap Van den Broek en Bakema en kost zo'n 61 mil joen gulden. Directeur Hans van der Plas overhandigt in formeel de sleutel aan directeur P.J.Th. Schoots van de nieuwe gemeentebibliotheek. Schoolhoofden willen invloed op het beleid Rotterdam Het Rotterdamse onder wijsveld moet invloed krijgen op het beleid. Dat vindt 95 van de 133 schoolhoofden die reageerden op een enquête in het basisonderwijs. Dit het onderzoek spreekt een opvallend gro te verontrusting: men vindt dat er te weinig faciliteiten zijn terwijl er tege lijk teveel van de schoolhoofden wor den verwacht. Het onderzoek vraagt vooral naar de positie en taakbelasting van de schoolhoofden. Uit de ant woorden blijkt dat maar liefst 77% de eigen taak te zwaar vindt en daardoor met aan het wezenlijke werk toekomt. Deze cijfers bevestigen nog eens de resultaten van een taakbelastmgsonderzoek dat de ge meente vorig jaar hield onder de schoolhoofden en waaruit bleek dat de bovenmeesters en -juf fen structureel overbelast werden. Met dat taakbelastmgsonderzoek is in feite nooit meer iets gedaan. Ook do enorme informatiestroom is de school leiders een doorn in het oog Slechts 2 procent van de ondervraagden zegt in de praktijk iets met die informatiestroom te kunnen doen. Geen raad met de informatie weet 65 procent en de rest van de ondervraagden zit daar er gens tussenin De komst van de basisschool gaat het onderwijs duidelijk te snel. Bijna 80 procent zegt de ont wikkelingen op dat terrein niet meer bij te i kunnen houden. Een cijfer dat de beleidsma- kers ongetwijfeld met schrik zal vervullen: im- J mers de basisschool moet in 1985 zijn inge- j voerd. Ruim een week geleden zegden de schoolhoofden alle medewerking aan de komst I van de basisschool al op, tijdens een vergade- j ring van hei school pa de ment. Haar zat? Laat je het toch gewoon knippen door Blitskitsj.. Rotterdam Alleen het Middeleeuwse kos tuum ontbreekt nog. anders zou hei tafe reeltje zo weggenomen zijn uit een nostal gisch tijdperk. Helaas, het was 'slechts' wet houder Roel den Dunnen, die als een snelle ridder te postkoets gisteren de feest week opende van de Lusthofstraat, georganiseerd door de winkeliersvereniging Na dc straat- vernieuwing heeft de Lusthof straat een an der aanzicht gekregen, en dal moet natuur lijk gevierd. Zo komen onder andere donderdag Lee To wers en Anita Meyer naar de Lusthof straat en wordt zaterdag de feestweek afgesloten met een braderie. De wethouder opent met de postkoets de vernieuwde Lusthofstraat. Rotterdam Haar knippen, kleren kopen, kunst kijken en muziek luisteren Een honderdtal activiteiten, verricht door werklozen, was gisteravond te aanschouwen en te doen in het stedelijk jongerencentrum Arena De thema-avond 'Hoezo werkloos', gaf wet k- lozen de gelegenheid hun creatieve produc ties tentoon te stellen En gisteravond bi eek dat werkloze Rotterdammers tot hele goede dingen m staat zijn. Schilderijen, etsen, mime, foto-reportages, muziek, film, duidden op, zoals óón tentoon stel-Ier liet zien. 'niet werkloos maar ontwik keld'. Eén van de vele noviteiten was een project, dat zich bezighoudt met hel maken van fu tons. Dit zijn utt Japan afkomstige hg/zitbeel den die worden gemaakt van katoen Of er een markt voor is, wist de maker van deze futons nog niet. maar in ieder geval een leuke bezigheid. Muziek nam ook een belangrijke plaats in. Tot vannacht drie uur waren er diverse Rot terdamse bands te zien en te horen. Het muziekprogramma werd besloten met een Amerikaanse discoshow. Rotterdam„Het produkt Rotterdam lijdt ernstig aan slijtage en dat is heus niet na drukkelijk het gevolg van de economische teruggang. Elk stadje, elk dorp heeft tegen woordig wel een interessant winkelcentrum en er zijn el ders heel wat uitkijktorens ge bouwd. Organisatoren van congressen vinden in Neder land een overstelpend aanbod aan uitstekende faciliteiten en prima hotelaccommodatie. Het echte havengebeuren, dat toch een geweldige toeristische trekpleister was. speelt zich te genwoordig te ver van de stad( m westelijke richting af. Er' zullen nieuwe initiatieven die nen te worden uitgevoerd, wil deze stad op z'n minst in het rijtje van toeristisch interes sante plaatsen blijven." Dit verklaarde gisteren demi- recteur Van de VVV. B. van Liemt, omonwonden bij het uitbrengen van het verslag over het jaar 1982. Hij zei daarbij te denken aan bijvoor beeld het (educatieve) attrac-. tiepark bij Ahoy', waarvoor wordt geijverd. Voorts zou een casino zeer op zijn plaats zijn in de Maasstad. Voorts moet er volgens de directeur nog veel gebeuren om de eongresmoge- lijk heden hier op het gewenste niveau te brengen. „Daarom zijn wij er voorstan der van." aldus Van Liemt, „dat De Doelen voor dit doel beter wordt aangepast en de hotelbouw aan het Weena tot uitvoering zal worden ge bracht. Een belangrijk plus punt is, dat het nieuwe Scheepvaart en -Havenmu seum er komt. De Dubbelde Palmboom moet blijven, want sluiting daarvan zou r*en grote verarming betekenen. De pro motie van de VVV is overi gens gericht op 'Rotterdam èn zijn regio*." De VVV-directeur had nog een mineur in petto, namelijk een teruggang van de contri buties van f 215913,—in 1981 naar f 206.527,— verleden jaar, welke gelden door de gemeen te worden verdubbeld, Het aantal door de VVV verrichte eerste- nachtsrese r ver inge n voor hotels daalde van 7755 naar 6118. De verstrekte informaties daarentegen stegen in aantal en wel van 254.006 tot 297.846. door Ben Swaep De verkoop van geschenkbon nen liep met een ton terug, maar met een omzet van een dikke drie miljoen gulden blijft de Rotterdamse VVV toch nationaal record houdster, wat de verkoop ervan betreft. Reser veringen voor Rotter damse theaters geven een gro te omzetstijging te zien tot een totaalbedrag van ruim 5 1/4 miljoen gulden. De VVVydirecteur wees ten slotte nog op de bijdrage, die zijn organisatie geeft aan de vorig jaar begonnen 'uitbouw' v^n Film International. Indien het maar enigszins mogelijk is, zal er dit jaar zo'n kleine half miljoen gulden voor worden bijeen gebracht. Het ziet er naar uil, dat in verband met de bezuinigingen Rotterdam voortaan voornamelijk zelf zijn boontjes zal moeten dop pen. wat het Holland Festival betreft. In het kader daarvan hoopt men reeds in 1983 zelf een Duits theaterfestival te or- aniseren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 9