Flinke stimulans voor koopwoningen 49?° 395° 24?5 VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Seliiepop eindigt in nassale vechtpartij Erfpacht Holy rigoureus omlaag Gekanteld na botsing Van der Horst bezorgt socialisten 'n kleur Boze brief van advocaat SP aan Van Lier ter meulen ter meulen Rellen om hemd van Brood Schilder Herman Verontwaardigd over vergelijking met Centrumpartij ■3c&È& Schiepop financieel een succes Twee zenders uit de lucht Winkelpand uitgebrand Veel gebruik van VUT bij gemeente MAANDAG 2 MEI 1983 Het absolute hoogtepunt van het festival: Herman Brood Jcbiedam Vechtende headbangers' (in leer en spij- ceijasjes gestoken motorrij ders), die elkaar met tafelpo- en en ijzeren kettingen te jjf gingen, zijn er de oorzaak ran geweest dat zaterdag avond vijfendertig tot veer- jg agenten met de wapen- Hok de tent en het terrein rónd bet Sc hiepop festival noesten 'schoonvegen'. werden zes arrestaties ïrarricht. Het festival aan het Bpinhuispad was tot dat mo ment vlekkeloos verlopen. lijdens de toegift van het Joncert van popster Herman Brood gingen enkele 'head- Sangers' met elkaar op de luist, omdat zij het shirt van Ie hevig transpirerende Tkood wilden bemachtigen:. Eróod had het natte shirt uit- letrokken. »r de paniek, die de ihtpartij onder de overige e^oekers deed ontstaan, Ilroomde de grote circustent - met ongeveer 1700 bezoe- rs in een mum van tijd ;g. De Sehiedamse politie, pie zeer snel ter plaatse was, Heeft met assistentie van jenten uit andere gemeen- Jen (waaronder Rotterdam) ie vechtersbazen gescheiden. (Geruchten als zou er door de jnotordutvels zijn geschoten jgwerden door de politie ont kend. „De zaak is nog in on derzoek, maar tot op heden webben we geen vapen ge- Jvonden", aldus hoofdinspec- fleur Piet van den Hengel. ree arrestanten uit Schie dam konden na het opmaken een proces-verbaal weer [vertrekken. Vier anderen, ;omstig uit Bleiswijk, Rot terdam en Spijkenisse. zitten jüog in een cel van hel Schie- jiamse politiebureau. Hen iwordt openbare geweïdple- [ging ten late gelegd. „De or- nisatie valt in elk geval |een verwijt te maken" leent Van den Hengel. „Een festival trekt mensen, waar onder dergelijke bezoekers. Daar kan de organisatie niets aan doen." Onruslig [Geruime tijd bleef het in en jjpni de tent onrustig. Vrijdaga vond waren na afloop van het Ipchïepopfestival al twee be- ji&ekers met elkaar op de vuist Ipgaan bij café De Gouds- IPoem aan de Sint Annazuster- sptraat. De twee vochten een IgMide vete uit. Door met een asuk hout op zijn rivaal in te *fban, sloeg een Schiedammer Pjn tegenstander vijf tanden |iit de mond. Hij wordt nog {vastgehouden op het politiebu- pau. pet festival heeft over de twee Pagen ongeveer 2700 bezoe kers getrokken. Volgens de or ganisatie voldoende om te loverwegen volgend jaar weer jeen festival te organiseren. t\Ve willen dan weer wel het ppein achter het station clai- Nn", aldus jongerenwerker wees te Gussinklo van elub- Ns De Dijk. puzikaal gezien bleek Schie- |P°P een aantal verrassingen in jPettö te hebben. Herman prood en The Time Bandits le- j^den bijzonder goed werk pt De concerten waren sfeer- en de respons van het pu- was goed. Opmerkelijk optreden van de beide ~cfiiedamse groepen: the Ri verside Blues Band en Cahoot. traden voor het eerst voor r1. voetlicht. Hoewel zij voor geinig publiek speelden, wa- ^de reacties positief. Goede ja ragen aan het slagen van hei festival werden ook gele verd door Polle Eduard, FC Gerania en King Size and the Walkmen. Politie over rellen: „De organisatie valt niets te verwijten." Vlaardingen Het college van B en W gaat de ge meenteraad binnenkort voorstellen, de erfpachtstarie ven vpor bouwgrond in Holy rigoureus omlaag te brengen. Die erfpacht zal volgens dat voorstel tevens binnen de regeling voor de gemeentegarantie worden opgenomen, en daarnaast is de bedoeling de anti-spe culatiebepalingen flink te versoepelen. Met deze maat regelen denkt het college een flinke stimulans te ge ven aan de bouw van premie-koopwoningen op de zo genaamde bungalowgronden. De maatregel, waarover de ge meenteraad zich nog moet uil- spreken, zal de gemeente zon der meer een flink verlies aan inkomsten opleveren. „Maar we hebben de keus uit huizen bouwen cn een fors verlies lij den, of géén huizen bouwen en alsnog een fors verlies lij den. We kiezen dan loch maar voor het eerste", aldus wet houder IJsbrand van der Vel den. Dc bungalnwgrond is, zo is in de loop der jaren wel geble ken, voor de erfpachtsprijzen die er momenteel voor ge vraagd worden aan de straat stenen niét kwijt te raken. Bungalows zijn er nauwelijks gebouwd, terwijl ook plannen voor goedkope premie-A wo ningen op niets uit lijken te lo pen. Onlangs bleek ook een plan van het Vlaardingse bouwbedrijf Van der Waal, om een aantal premie-A woningen te bouwen op het bungalow terrein in Holy-Noord, te stranden op de hoge erfpacht. Van der Waal stelde het colle ge toen voor de keus: verlaag de erfpacht, of het gehele bouwplan gaat niet door. Het college denkt erover, dc geka pitaliseerde erfpacht (de zoge naamde afkoopsom) terug te brengen van 60.000 gulden per kavel tot zo'n 26.000 gulden. Dat levert dan een verlies op dat in de miljoenen kan lopen, maar de bouw van koop- of huurwoningen lijkt dan gega randeerd. Het verkopen van de grond, waar de VVD-fractie vorige week tijdens de meetjarenbe- grotingsdebatten in de ge meenteraad op aandrong blijft het Vlaardingse college afwij zen. Niet alleen om principiële redenen, maar ook omdat dit waarschijnlijk nauwelijks méér geld oplevert dan wan neer de grond in erfpacht wordt uitgegeven. „En wc moeten, ook aan de generaties na ons denken. Wellicht mag het in eigen beheer houden van de grond niet direct veel geld opleveren, maar over honderd jaar kan die grond wellicht een behoorlijke waar destijging hebben ondergaan. Daar kan een volgende gene ratie dan de revenuen van trekken", aldus de redenering van wethouder Van der Vel den. Schiedam De Sint Joris Doele aan het Doeleplein heeft gedeeltelijk een nieuw inte rieur. Herman Brood, die als laatste artiest optrad op het Schiepopfestival, heeft de zol der van de Doele, die hij met zijn band als kleedruimte ge bruikte, van een nieuwe muurschildering voorzien. Tal van woorden, waaronder 'Wild romance* en een gezicht ziin on de wand gekalkt. „Jammer dat de verf van dat gezicht is uitgelopen", merkte een Sehiepop-medewerker op. „Ben je knetter", reageerde jongerenwerker Nico Curfs op. „Dat geeft het gezicht juist iets tragisch," Verwijderd wordt de schildering niet. „Als ik dat doe maken de bezoekers me af", zei vrijwilliger Frans Bijl De achterkant van zijn Schië- pop-T-shirt is overigens ook beschilderd door Herman Brood. Evenals de muur in de gang, de bromfiets van een medewerker en de muur van de 'huiskamer' van de Doele. De muurschildering in de gang is helemaal afgemaakt: Brood heeft ondertekend met als extraatje een vlaggetje en de mededeling: „Ter gelegen heid van onze vorstin." Door een voorrangsfout botsten zondagmid dag in het industriegebied van Schiedam op de kruising 's-Gravelandseweg/Plesmanweg- /Scholtenstraat twee wagens met elkaar. Een van de voertuigen, een open bestelwagen, kantelde door de harde klap. De chauffeur van de gekantelde wagen is met rugletsel in het Schïeiandziekenhuis opgeno men. De bestuurder en de passagiere van de personenwagen konden na behandeling naar huis. De botsing ontstond doordat de bestuurder van de bestelwagen geen voorrang verleende toen hij de 's-Gravelandseweg wilde overste ken. Schiedam/Vlaardingen Pas zaterdagmiddag om vijf uur kreeg Han van der Horst het verzoek om de dag erna in Passage burgemeester Te Loo te vervangen. Te Loo, die in het kader van de 1-meiviering een lezing over Karl Marx zou houden, was wegens ziekte verhinderd. De op het laatste moment voorbereide speech van Van der Horst was er weer eentje. bleek zondagmiddag, die de socialisten een rode kleur en een warm gevoel bezorgde. Was het niet om het opzwe pende betogen, dat juist soci aal-democraten dienen te wer ken aan de geestelijke bevrij ding van de mens, dan wel om boude uitspraken in de trant van: „Marx was een nare man." En dan had Han van der Horst het over de intole rante houding, die dc denker placht aan te nemen tegen an- dersgezinden. Maar het eind oordeel luidde toch, dat Marx' wereldbeschouwingen van groot humanisme doortrokken waren. In Vlaardingen zou er pas 's avonds één en ander te doen zijn. In het Weeshuis stond 1 mei in het teken van het on derwijs. In Passage ging het om verdrukking, zoals in El Salvador. Rond één uur was op de Grote Markt de rode vlag gehesen en 's ochtends hadden negen mensen mee mogen doen met het boompje zagen van de Rode Valken in het Beatrixpark. Bij dit spelle tje deed Arie Verlinde zeer zijn best. Zo zou men ook in de politiek van dik hout planken behoren te zagen. "Vlaardingen Burge meester Fred van Lier heeft twee boze brieven ontvangen van een advo caat, die is ingeschakeld door de Socialistiese Partij. De SP is hevig veront waardigd over de vergelij king, die de burgemeester onlangs in een persconfe rentie heeft gemaakt tus sen de SP en de Centrum partij. Van Lier verweet fractieleider Remi Poppe 'Centrumpartij-methoden omdat de socialist onlangs een nog niet gereed zijnd onderzoeksrapport over ge meentewerken in de open baarheid had gebracht. Poppe noemde de opmer king van de burgemeester tijdens de raadsvergade ring van vorige week „een belediging voor zes procent van de Vlaardingse kie zers": de stemgerechtigden die bij de laatste verkiezin gen op de SP hebben ge stemd. De socialist maakte zich tij dens diezelfde vergadering ook bijzonder boos over het feit, dat het college van B en W zijn betoog over de •meerjarenbegroting in eer ste termijn geen woord waardig had gevonden: op merkingen en vragen die Poppe had gesteld werden door geen van de collegele den in eerste instantie be antwoord. Ook dat noemde hij beledigend voor de SP- kiezers. ADVERTENTIE. Koffiezetapparaat. Koffiezetapparaat van Meiitta voor 2 tot 10 kopjes Automa tisch de beste koffie met dit vernieuwde apparaat ïvoe Special ui in wit üoor Meiitta mini foümaster. Het kleinste folilasapparaat van Meiitta Past in iedere keu kenlade lasoreedte 25 cm Nu voor Mengen en klutsen... is met deze moderne mixer nog makkelijker Met diverse hulpstukken en drie snel he □en vermogen 720 Watt in wit Met 1 jaar garpntie^ voor# iiiiiiiiiiiiiiiiiimuiuiiitimiiiimiimiiiiiiiiiii Schiedam Financieel gc/.ien is het Schiepopfestival ten succes gebleken. Bij het opma ken van de balans bleek zon dagmiddag, dat van de garan tiestelling van de gemeente Schiedam van drieduizend gulden geen gebruik hoeft te worden gemaakt. Wel ziet de organiserende Stichting Plan- t age fes ti val/Schiepop zich ge noodzaakt de garantie van de Sehiedamse Gemeenschap van duizend gulden te gebruiken. ,,Als de vechtpartij niet had plaatsgevonden, waren we er uitgesprongenzei jongeren werker Frans Ekel van Nieuwland zondagmiddag. „Er werd veel omgezet, de bon nenverkoop verliep prima, maar daar kwam abrupt een einde aan. Het scheelt ons on geveer de duizend gulden aan inkomsten, die we nu mis schien nodig hebben Volgens Ekel is het niet zeker, dat de duizend gulden helemaal moe ten worden gebruikt. „Zoals het er nu uitziet, gelukkig niet. We hebben aangetoond, dat het mogelijk is een festival te organiseren, dat goed kan draaien zonder dat het duizen den guldens subsidie kost. iiiiiiifiiiiiiitiimitiiiiimiiiiiiiifHiiiiimiiiiiiti Vlaardingen De politie heeft in Vlaardingen twee ille gale radiozenders uit de lucht gehaald. In samenwerking met de radiocontroledienst van de PTT achterhaalde de afdeling bijzondere wetten de adressen van Radio Lokaal en Radio Atlantic, allebei in de laag bouw van Vlaardingen-Am bacht beneden aan de Schie- damsedijk. De ene etherpiraat zat nog geen straat verder dan de andere. Tegen de aanwezi gen is proces-ver ba al opge maakt. Woudhoek verzoent zicii met crossclub Schiedam Ben van Rooij. voorzitter van de vereniging van huiseigenaren Woudhoek, toonde zich gisteravond tevre den over een gesprek, dat hij achter de rug heeft met Goof Hendriks, voorzitter van de autocrossclub Schiedam. De twee partijen zijn overeenge komen, dat zij gezamenlijk proberen te voorkomen, dat motorcrossers herrie komen maken op het opgespoten ter rein van Spaland. Daar heb ben de Woudhoek-bewoners veel last van. Voor zover het dan nog mocht voorkomen, dat de autocrossclub de omwo nenden zelf tot hinder is, zal Hendriks bezien wal d^ar nog aan gedaan kan worden, maar de noodzaak daartoe wordt in twijfel getrokken. De politie heeft een helpende hand toe gestoken: deze week werden de lawaaimakende crossmoto ren, die niets met Hendriks* club te maken hebben, wegge stuurd. Schiedam Een winkelpand aan de Hoogstraat in Schiedam is in de nacht van zaterdag op zondag volledig uitgebrand. Bij de bestrijding van het vuur, dat snel om zich heen greep, raakten door de rook ontwikkeling en de enorme hitte enkele brandweerman nen onwel. Zij moesten m het Schïeiandziekenhuis worden behandeld. De oorzaak van de brand was waarschijnlijk een brandende gashaard achter in de winkel waar babykledtng werd verkocht. De woning boven de winkel liep roet- en rookschade op. De bewoners waren niet thuis. Een bewoner van een achter de winkel gelegen huis in de Zwaanstceg werd door de poli tie gewekt, omdat het gevaar bestond dat het vuur zou over slaan. De brandweer die met groot materieel was uitgerukt wist echter te voorkomen dat andere panden afbrandden. Vlaardingen Veel ambtena ren in dienst van de gemeente Vlaardingen maken direct, of na enkele maanden, gebruik van de VUT-regeling, als ze daar de leeftijd voor hebben bereikt. Dat blijkt uit bereke ningen van wethouder Cees Bot (personeelszaken). Op 3l december vorig jaar telde de gemeente 86 'VUT-rijpe' amb tenaren. 33 Van hen stopten meteen op de datum waarop ze daar recht op hadden met werken; nog eens 34 hielden binnen enkele maanden daar na het werken voor gezien. Meer dan driekwart van de VUT-gerechtigden maakte dus inderdaad van de regeling ge bruik.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1