ft ROTTBIDAM Ha ven moet bedrijf voor afvalverwerking krijgen Massale politiecontrole dubieus KAMERLEDEN OVER DRUGPLAN MINISTER SMI Rijnmond krijgt invloed op scholen planning Voortgezet onderwijs loopt met dertig proeent terug Steeds minder bewoners per huis Man steekt vriendin dood M.J. van Leeuwe overleden Burgemeester en hoofdcommissaris wisten nergens van Acht jaar cel voor moord op leraar Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 3 mei 1983 RZ/RV/ RY/RW Rotterdam Het rijk en drie lage re overheden (provincie Zuid-Hol land, Rijnmond en de gemeente Rotterdam) zijn in principe overeen gekomen dat er voor de afvalwater stromen van schepen en terminals in de Rotterdamse haven (de zoge naamde slobs) een integraal afval verwerkingsbedrijf zal moeten wor den opgericht. Dit bedrijf zal zowel olién als chemicaliën moeten kunnen verwerken en zal bruik baar maeten zijn voor de slabstromen van zee- en binnenvaart en van de terminals. Bestaande plannen en in voorbereiding zijnde plannen zullen de komende maan den door de overheden bekeken worden. Dit heeft het departement van verkeer en waterstaat maandag meegedeeld naar aanleiding van overleg dat tussen de over heden heeft plaatsgevonden. Bestaande plannen Bij de beoordeling van de plannen zal het beginsel van commerciële haalbaarheid mede uitgangspunt zijn. In september zul len concrete plannen aan de betrokken instanties worden* voorgelegd, aldus de mededeling. Er zijn drie bestaande plan nen: een plan van de Stichting Studie Tankercteaning (Tankercleaning Schie dam, Verolme Botlek en het havenbedrijf Rotterdam) voor de oprichting van een in tegraal verwerkingsbedrijf (kosten 70 mil joen), een saneringsplan van het tank- -schoonmaakbedrijf Booy Clean (kosten 42 miljoen) en een gezamenlijk plan van Faktank, Booy en Nieuwe Matex voor een verwerkingsbedrijf (kosten nog onbe kend). Het rijk heeft zich onlangs in een ambtelijk rapport zeer tot ongenoegen van de lagere overheden uitgesproken voor het zuiver commerciële initiatief van Booy en anderen. Geen doorbraak Een woordvoerder van de gemeente Rot terdam meent desgevraagd dan ook dat het overleg nog geen werkelijke door braak heeft opgeleverd. Rotterdam zal in de nu ingestelde werkgroep blijven aan dringen op een oplossing waarbij ook de commercieel niet-aantrekkelijke reststof fen verwerkt zullen kunnen worden. Rot terdam is bevreesd dat bij een te commer ciële benadering van de problematiek nog geen daadwerkelijke oplossing voor alle reststoffen zal worden geboden. Het rijk is verplicht, gezien de onderteke ning van internationale verdragen tegen de vervuiling van de zee, op korte termijn de oprichting van een haven- en ontvang stinstallatie in Rotterdam te bevorderen, In een eerder stadium heeft het rijk al la ten weten wel in de oprichtingskosten te willen bijdragen, maar niet garant te wil len staan voor de exploitatie-verliezen van een dergelijk bedrijf. Tankercleaning Het plan van de Stichting Tankercleaning is mede ontstaan door de noodzakelijke verplaatsing van het Schiedamse bedrijf Tankercleaning, dat voor de wijk Schie- dam-Zuïd lawaai-, geluid- en stankover last veroorzaakt. Minister Ginjaar zegde daar destijds een verplaatsingssubsidie voor toe. Vooral de lagere overheden vre zen dat bij het niet-doorgaan van het plan van de Stichting Tankercleaning de ver plaatsing van dat bedrijf op de tocht komt te staan. Over de positie van het in opspraak ge raakte bedrijf Booy Clean is (nog) niet ge sproken. Twee topmensen werden on langs korte tijd vastgehouden. Tegen hen loopt een onderzoek op verdeenking van knoeien met chemisch afval, met name vanwege gedachte illegale lozingen. Pak- tank en Matex hebben nog geen besluit genomen of zij verder met Booy in zee zullen gaan. Rotterdam De gemid delde woningbezetting in Rotterdam neemt snel af. Sneller zelfs dan in de ge meentelijke prognose 'Be- volkingsvooruitbereke- ning Rotterdamse Buurt- combinaties '87 en '92' is voorspeld. Volgens die prognose van het Ge meentelijk Bureau voor Onderzoek en Statistiek (GEBOS) zouden er per 1 Januari '83 gemiddeld 2,238 mensen in een huis- I woning/ appartement .moeten wonen. In werkelijkheid bedroeg die bezettingsgraad aan het begin van dit jaar 2,219. Dat bete kent, dat er steeds minder mensen per wooneenheid staan ingeschreven. Het GE- BOS gaat er in zijn berekenin gen nog vanuit» dat de gemid delde woningbezetting in '87 2,016 zal zijn. Maar als de ster kere daling - zoals deze vorig jaar heeft plaatsgevonden - zich voortzet, wonen er in '86 reeds minder dan twee men sen in een huis/woning/appar tement. Op 1 januari '83 telde Rotter dam 558.837 inwoners; het wo ningaantal bedroeg 251.769. Deel je dat laatste cijfer door het inwonertal, dan kom je uit op genoemde bezettingsgraad van 2,219 per woning. Zoals bekend had Rotterdam een paar jaar geleden nog veel meer inwoners, terwijl het aantal woningen sinds '78 sterk is gegroeid. Enkele cij fers: In *75 waren er 620.869 Rotter dammers en 237.126 woningen (bezettingsgraad 2,58). In *78 waren er 590.312 Rotter dammers en 237.395 woningen (bezettingsgraad 2,45). In *82 waren er 568.171 Rotter dammers en 265,702 woningen (bezettingsgraad 2,29). Leegstandscijfers Per 1 april jongstleden stonden 16.418 woningen in Rotterdam leeg. Althans, zoveel woningen stonden als leeg geadmini streerd bij de dienst woon- uimtezaken, hetgeen wil zeg gen, dat een afwijking veroor zaakt kan worden door ge kraakte woningen dan wel niet leeg-gemelde woningen. Dit cijfer lijkt 'schrikbarend' hoog, maar nadrukkelijk moet vermeld worden, dat ais ge volg van de stadsvernieu wingsactiviteiten ruim 6.000 woningen niet bewoond kon den worden in verband met sloop/nieubouw- en renovatie werkzaamheden. Ofwel, zo'n 10.000 woningen stonden aan het begin van de vorige maand écht leeg. De re denen daarvan lopen uiteen: te dure prijzen en/of woningspe culatie, frictie-leegstand of ge woonweg te weinig belangstel ling bij woningzoekenden. Van het totale woningaantal bedraagt de werkelijke leeg stand dus een kleine vier pro cent. Leegstandscijfers uit voor gaande jaren: in '75 7.343, in '78 7.788 en 10.870 in '81, Rotterdam Een 30-jarige Rotterdammer heeft gister morgen een 28-jarige vriendin M.Thomas doodgestoken in haar woning in de Lavendel straat in Rotterdam. De man meldde zich tussen negen en tien uur 's ochtends bij de poli tie met de mededeling dat hij zijn vriendin met een groot aantal messteken om het leven had gebracht. Als reden gaf hij op relatieproblemen. De man is verdacht van doodslag inge sloten. Een misplaatste grap RotterdamOp 73-jari- ge leeftijd is na een vrij langdurig ziekbed in Den Haag overleden de heer M.J. van Leeuwe, oudste directeur en op richter van het Rotter damse Automobielbe drijf Blijdorp. Als Ford dealer met vier vesti gingen in deze regio heeft hij een belangrij ke rol gespeeld in de automobielbranche. Verder was hij commis saris van het assurantie kantoor Form en tor BV*. De crematie geschiedt op vrijdag 6 mei om 14.45 uur in het crema torium Rotterdam Zuid aan de Maeterlinekweg. Mevrouw Ginjaar-Maas tij dens een vergadering in Rijn mond aver scholenplanning: meer bevoegdheden voor de toekomstige provincie Rotterdam Het aantal leerlingen in het voortge zet onderwijs in Rijnmond zal de komende tien jaar met ongeveer dertig pro cent dalen. De klap kan plaatselijk nog veel har der aankomen omdat groeikernen als bijvoor beeld de gemeente Spijke- nisse in de cijfers zijn op genomen. Dat werd giste ren bekend gemaakt tij dens het bezoek van staatssecretaris Nel Gin jaar-Maas aan Rijnmond. Tijdens dat bezoek werd te vens duidelijk dat de toe komstige provincie Rijn mond meer invloed krijgt op het scholenaanbod in het voortgezet onderwijs. Me vrouw Ginjaar kondigde aan dat de provincie een beleid kan gaan ontwikkelen voor het voortgezet onderwijs en dat het scholen-ontwikke lingsplan de toekomstige provincie een zwaarwegend advies zal worden voor het rijk. Rijnmond werkt al aan zo'n plan in de stuurgroep projectontwikkeling voortge zet onderwijs (POVO), een door het rijk bekostigd expe- Wel kondigde de staatssecre taris gisteren al aan, dat er zoveel mogelijk op de school gebouwen moet worden be zuinigd. „Wij willen nog voor de zomervakantie met de provincies nagaan in hoe verre door fusie en opheffing Vervolg van de voorpagina Rotterdam Zowel hoofdcommissaris Vermeij als burgemeester Peper blijken niet vooraf op de hoogte te zijn gesteld van de omvangrijke politie-eontrole, die op woensdag 23 maart in het industriegebied bij de Waalhaven plaatsvond. In samenwerking met tal van ambtenaren van verschillen de overheidsinstanties, zoals de douane, de motorrntuigen- belasting, het Sociaal Fonds Bouwnijverheid en het Ge meenschappelijk Administra tiekantoor (GAK) hield ,de politie een grootscheepse controle, waarbij 1500 auto's tijdens het spitsuur werden aangehouden- Niet alleen, zoals gebruike lijk, werden de wettelijke voorschriften op verkeersge bied gecontroleerd, maar ook andere zaken. Aan inzitten den van auto's werd ge vraagd waar zij vandaan kwamen, wat hun bestem ming was, wat voor werk ze precies deden of ze een socia le uitkering genoten en der gelijke. "ok de vreemdelingendienst deed aan de controle mee en bekeurde 42 buitenlanders, die hun paspoort niet bij zich droegen, maar wel rechtma tig in Nederland verbleven. Het initiatief voor de contro le is van de politie-afdeling aan het bureau Slinge uitge gaan. De andere diensten zijn door deze afdeling benaderd en wilden graag meewerken. De resultaten van de controle waren niet schokkend. Rela tief werden weinig overtre dingen vastgesteld. Op deze werkwijze is van veel kanten kritiek uitgeoe fend, omdat het GAK of het Sociaal Fonds Bouwnijver heid op deze wijze gebruik maakten van bevoegdheden, die de politie wel heeft, maar de betrokken diensten niet, zoals het aanhouden van au to's. Aan de andere kant konden de politie-ambtenaren ge bruik maken van rechten die zij niet hebben, maar de an dere ambtenaren wel. Zo hebben douane-ambtenaren, in het havengebied meer be voegdheden om auto's doorzoeken, dan agenten. Volgens verschillende rechts geleerden voldeed deze con trole niet aan de elementaire juridische eisen. De basis van un kritiek is, dat je de be voegdheden van de verschil lende ambtelijke diensten niet mag bundelen, omdat zo iets nooit de bedoeling van de wetgever is geweest. Indien deze werkwijze wel algemeen wordt, zou ook op andere gebieden een koppe ling tussen diverse over heidsinstanties mogelijk wor den, Zo gaf het raadslid voor de PSP-PPR C.Oosterwijk gisteren in de vergadering van de politiecommissie het voorbeeld van een brand weerman, die de brandveilig heid in een pand bekijkt en zich laat vergezellen door een politieman, die voor heel andere zaken een controle instelt. Verrast Burgemeester Peper ant woordde op vragen van het PvdA raadslid R.M. van Mid delkoop, dat hij voortaan te voren ingelicht wil worden, indien dergelijke groot scheepse controles opnieuw plaatsvinden. Direct na het bekend worden van de con trole van afgelopen maart heeft de burgemeester con tact opgenomen met de hoofdcommissaris. Toen bleek dat ook de korpschef nergens van wist. Peper: „Ik zal mij verder la ten informeren of dit wel kan. Om het zacht uit te drukken heb ik daar grote aarzeling over. Wordt er niet te gemakkelijk van bevoegd heden gebruik gemaakt? Tenslotte betreft dit de inzet van het politie-apparaat, waar ik mede verantwoorde lijk voor ben." De burge meester zei dat hij hierover nog contact zal opnemen met de officier van justitie. Plaatsvervangend hoofdcom missaris; Fonkert verschilt van mern-fig met de burge meester. Hij zei verrast te zijn over de drukte, die is ge maakt over de 'routinecon trole'. Peper antwoordde di rect hierop, dat hij helemaal niet verbaasd was over de ontstane discussie en daar meer waarde aan hecht Volgens Fonkert zouden de andere overheidsdiensten slechts assistentie hebben verleend aan de politie. De commissaris zegt dat dit soort controles al vele jaren voor komt, maar dat de actie nu wat omvangrijker was. Inge wijden in het Rotterdamse korps menen echter dat tot nu toe deze controles niet ge bruikelijk waren. Dat de ac tie zeker niet alledaags was, bleek al uit het feit dat jour nalisten van het NOS-jour- naal tevoren door de politie over de actie waren ingelicht, zodat heel Nederland avonds op de beeldbuis de 'verkeerscontrole' kon zien. van kleine scholen herschik king kan worden bevorderd. Nieuwbouw is bij uitzonde ring wel mogelijk, maar dan moet wel alle mogelijke so berheid worden betracht." Een ander experiment waar voor Ginjaar grote belang stelling had, was de commis sie onderwijs arbeidsmarkt (COA), waarin onderwijs en bedrijfsleven moeten gaan samenwerken. Rijnmond is al drie jaar bezig met de voorbereiding van een der gelijke praatgroep (een uit vloeisel van de commissie Wagner) en hoopt nog voor de zomervakantie daadwer kelijk te kunnen starten. De commissie moet gaan pro beren het onderwijsaanbod meer te gaan afstemmen op het bedrijfsleven. „Daarmee voorkom je dat Esso miljoe neninvesteringen doet in de Rijnmond en dan haar vak mensen in Schotland moet halen omdat hier niemand de juiste opleiding heeft ge had", verklaarde Ginjaar. De staatssecretaris deed een dringend beroep op het be drijfsleven actief deel te ne men aan het overleg. De be reidheid om mee te doen, lijkt bij het bedrijfsleven sterk te variëren. Lex van der Jagt legde uit dat de commissie geen nieu we banen zal scheppen, maar wel kan zorgen voor beter opgeleide schoolverlaters. vervolg van voorpagina Rotterdam „Een misplaatste gTap. Wie wil ze nou weer pesten. Het is gewoon te gek om over te praten." Dat is de eerste reactie van PvdA-kamer- lid Castricum op het standpunt van minister Smit (WD) van verkeer en waterstaat dat de nieuwe treinverbinding over de Nieuwe Maas in Rotter dam een tweesporige brug moet worden. Diplomatieker drukken de ka merleden Van Vlijmen (CDA) en Lauxtermann (VVD) zich uit. Zij zijn het echter ook grondig oneens met de minis ter. Het CDA kent daarbij aan de financiële problemen hel meest gewicht toe. Van Vlij men: „Wij zijn voorstander van een tunnel. De financiële problemen die daarmee zijn gemoeid onderkennen we net zo goed als de minister. Wij denken ze echter het hoofd te kunnen bieden. We denken daarbij te moeten streven naar een oplossing in de tijd. Het geld hoeft dan minder snel te worden opgebracht." Enige jaren geleden werd mi nister Tuynman, de voorgan ger van mevrouw Smit in het CDA/VVD-kabinet Van Agt- t Wiegel, het principebesluit voor een tunnel min of meer afgedwongen in een door het toenmalige CDA-kamerlid P.A.M. Cornelissen aange vraagd debat in de Tweede Kamer. Dat besluit van haar partijge noot Tuynman wil de minister nu terugdraaien, onder verwij zing naar de bezuinigingen die dit kabinet nodig vindt. De drie woordvoerders zijn het erover eens dat met slechts twee sporen over de Nieuwe Maas een flessehals van for maat blijft bestaan in het treinverkeer; In de nota, die de minister vandaag de Kamer heeft doen toekomen, worden de kosten van de verschillende mogelijk heden op een rijtje gezel. Een brug met twee sporen kost 430 miljoen gulden, met drie sporen 570 miljoen, met vier sporen 630 miljoen. Een tunnel kost in alle gevallen meer. Met twee sporen 600 miljoen, met drie sporen 670 miljoen en met vier sporen 760 miljoen gulden. Toen het er nog op leek dat een brug met vier sporen haal baar zou zijn, stelde NS voor om het verschil kosten met een tunnel van 130 miljoen zelf bij elkaar te brengen. Geen spaan Van dat voorstel laat de minis ter geen spaan heel. In het NS-voorstel werd uitgegaan van een bijdrage door de scheepvaart van 48 miljoen gulden. Die zou namelijk voor de afwezigheid van hinder door een brug moeten betalen. De minister stelt 'geen indica tie' te hebben dat de scheep vaart dat bedrag zal opbren gen. De 2,7 miljoen per jaar die NS minder aan onderhoud hoeft uit te geven indien be sloten zou worden tot de bouw Rotterdam De twintigjarige Rotterdammer, die op 4 no vember van vorig jaar de Ca- pelse leraar Van der Weiden in diens woning door messte ken om het leven heeft ge bracht is veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht jaar met aftrek van voorarrest. De Rotterdamse rechtbank deed die uitspraak vanmorgen. Te- gen de Rotterdammer was twaalf jaar geëist. Officier van justitie R.A.F, Gerding verlangde die zware straf omdat er volgens hem geen verzachtende omstandig heden waren. Doorslag voor de strafmaat was het psychia trisch rapport. Daaruit bleek dat de jongeman op de avond van de roofmoord volledig toe rekeningsvatbaar was. Als mo gelijke verklaring voor de fa tale steekpartij noemde het rapport de bijna onbedwingba re behoefte van de dader een eenmaal gesteld doel te berei ken. In dit geval had hij zijn zinnen gezet op een kostbaar hals snoer. Toen de Ieraar dit sie raad niet wilde geven ontstond de vechtpartij met fatale af loop. van een tunnelvindt ze wel een reeel bedrag. Ze wil echter NS niet toestaan om een dub beltje per kaartje extra in re kening te brengen voor trein vervoer dat de tunnel passeert. Daarmee rekenden de spoor wegen zich 1,1 miljoen gulden rijker. „De dekking van de meerkos ten schiet tekort", zo conclu deert ze, „te meer als wordt gekozen voor een tweesporige brug". Dan is hei verschil m prijs geen 130 miljoen, maar 330 miljoen gulden. In de nota voorziet de minister een betere afhandeling van het treinver keer door het achterwege la ten van de brugopening om 16.37 uur zoals die nu dagelijks plaatsvindt. PvdA'er Castricum vindt in deze argumenten van de mi nister geen redenen die zijn fractie zouden kunnen doen besluiten om af te zien van een tunnel. Ook CDA'er Van Vlijmen is vooralsnog niet van mening veranderd: „Je kiest nu met een tunnel voor een oplossing die een eeuw mee gaat, Waar de minister nu kennelijk voor kiest is een minder goede oplossing voor de komende dertig a veertig jaar." Monstrueus VVD'er Lauxtermann noemt de brugoplossing: .„Een mon strueus gevaarte. Zeker als ge kozen wordt voor vier sporen. Weliswaar zal er minder ge luidshinder optreden dan met het huidige viaduct door de stad, maar uit oogpunt van stadsontwikkeling blijft het funest. De tariefsverhoging van pakweg een dubbeltje voor treinen over het traject vind ik persoonlijk niet on overkomelijk. We stonden niet te juichen bij de plannen om tol te gaan heffen op wegen in de Randstad, maar als het ka binet die heffing aanvaardbaar vond, dan moei hier niet te veel gewicht aan worden toe gekend. Het gaat hier om een hyperbelangrijke zaak gezien het grote belang dat de stad erbij heeft om gevrijwaard te worden van zo'n kreng van een viaduct." Lauxtermann vindt niet dat de financiële problemen moeten worden opgelost door de bouw uit te smeren in de tijd. „De heisa van de bouw die in elk geval nodig is in de stad moet natuurlijk binnen redelijke grenzen worden gehouden. Dus als je eraan begint, dan meteen en zo snel mogelijk klaar. Ik als Amsterdammer heb me wel eens afgevraagd hoe los je dat probleem in Rot terdam nou op. Dan kan je wel zeggen: Amsterdam is nou eenmaal veel mooier dan Rot terdam en de zaak maar laten voor wat ie is. Maar Rotter dam is een zeer belangrijke stad, daar moet je zeer zorg vuldig mee zijn. Uit oogpunt van binenstadsbeleid'. Voor alle Kamerleden kwam de beslissing van de minister als een volslagen verrassing. Temeer omdat de Rotterdamse raad zich na veel vijfen en zes sen vorige week in meerder heid uitsprak voor een tunnel verbinding. Voor dat debat iUen de Nederlandse Spoor wegen geen commentaar ge ven op de nota van minister Smit.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4